Hoe krijgt de fabrikant méér dealers in de krant met minder moeite? 1 Leuke mode, laag 59.- .HOE ZIT DAT DAN?" Cebuco0 HUIS ■RAADk Dure luidsprekers niet altijd goed DINSDAG 6 DECEMBER 1988 PAGINA 12 EIC Opzegtermijn bij opeenvolgende werkgevers Aan opzegtermijnen is in de rechtspraak en jurisprudentie reeds de nodige aandacht besteed. Met name ontstaan bij ontslagzaken nogal eens geschilpunten inzake de tijdsduur van de in acht te nemen opzegtermijn tussen de partijen. Volgens ons burgerlijk recht wordt de duur van de opzegtermijn bij het verbreken van een arbeidsovereenkomst in algemene zin gelijkgesteld aan de tijd, die gewoonlijk tussen twee opeenvol gende uitbetalingen van het in geld vastgestelde loon verstrijkt, doch niet langer dan zes weken. Bij schriftelijk overeengekomen reglement of overeenkomst kan van dit maximum worden afge weken, mits de termijn van opzegging niet langer is dan zes maanden èn voor de werkgever niet korter wordt gesteld dan voor de werknemer. Voorts kan, afhankelijk van de duur van de arbeidsovereenkomst, sprake zijn van een verlengde opzeg termijn (dus langer dan de genoemde zes weken, tot maximaal zes maanden). Doorgaans is sprake van één dienstbetrekking tussen één werk gever en een werknemer, bij de vaststelling van de duur van de opzegtermijn voor de beëindiging van de arbeidsovereenkomst. Opeenvolgende werkgevers Denkbaar is een arbeidssituatie, waarbij de duur van de opzeg termijn, door meerdere, elkaar opvolgende arbeidsovereenkom sten tussen dezelfde werknemer en verschillende werkgevers, in het geding kan zijn, bij het willen beëindigen van de laatst |eslo- ten overeenkomst. De rechtbank te Assen werd vorig jaar geconfronteerd met een soort gelijke kwestie. Het betrof het geschil tussen en werkne mer, die gedurende een tiental jaren onderhoudswerkzaamhe den had verricht, onafgebroken in dienst van meerdere opeen volgende werkgevers. Bij verandering van werkgever golden telkenmale overeenkomstige arbeidsvoorwaarden, inhoudelijk van dezelfde aard en strekking. De laatste dienstbetrekking van twee jaar werd door de betrok ken werkgever opgezegd, met inachtneming van de voor die pe riode qua tijdsduur geldende opzegtermijn. De voorgaande aan eengesloten acht dienstjaren werden ten aanzien van de duur van de opzegtermijn buiten beschouwing gelaten. Werknemer meende dat hierdoor een te korte opzegtermijn in acht werd genomen, voelde zich derhalve onheus bejegend en probeerde zijns gelijk te halen bij de rechter. Werknemer stelde zich op het standpunt dat een langere opzegtermijn gold, name lijk berekend over de volle tien dienstjaren. Dit, omdat volgens het gestelde in art. 1639 van het Burgerlijk Wetboek dienstbe trekkingen geacht worden niet te zijn onderbroken en dus één dienstbetrekking zijn, wanneer een werknemer achtereenvol gens in dienst is geweest bij verschillende werkgevers, die rede lijkerwijze geacht moeten worden ten aanzien van de verrichte arbeid eikaars opvolgers te zijn. De stelling van werkgever was dat bedoeld artikel in beperkte zin diende te worden uitgelegd. Gesteld werd dat de opeenvol gende werkgevers eikaars concurrenten waren, omdat telken male op de betreffende werkzaamheden diende te worden inge schreven, waarna het werk werd gegund aan de, niet altijd ,enir ver 1 t bl derze derm de Ine er de nger /all zelfde, inschrijver. Dat werknemer door de laatste werkgever j weer op hetzelfde projekt, onder dezelfde arbeidsvoorwaarden, werd tewerkgesteld, wilde nog niet zeggen dat hier sprake was van toepassing van de strekking van art. 1639 voornoemd, aldus het betoog van werkgever. De rechter stelde tenslotte werknemer in het gelijk. Het gestelde conform art. 1639 B.W. was wel terdege op werknemer van toe passing. De verrichtte werkzaamheden gedurende tien jaar wa- i steeds van dezelfde aard, op hetzelfde projekt van toepas sing. Weliswaar was er sprake van verschillende werkgevers, doch in het licht van vorenstaande dienden deze werkgevers met be trekking tot het projekt naar redelijkheid als eikaars opvolgers te worden gezien. Conclusie: de opzegtermijn diende te worden gebaseerd op de to taal te beschouwen dienstverbanden van tien jaar, resulterende in een aanmerkelijk langere opzegtermijn! J. RAKERS CONSUMENTENINFORMATIE/ECONOMIE CeidóeSouacwit Vandaag kook ik! Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding een handig mini- kookboekje gemaakt. In „Vandaag kook ik!' staan der tig lekkere recepten. Voor beelden zijn zuurkool met ham en kaas uit de oven gege ten en een kaasfondu ge maakt of wentelteefjes en rode-bessendroom. De recep ten worden duidelijk uitge werkt. Bovendien staat bij elk recept precies wat er aan boodschappen en keukengerei nodig is en hoeveel het ge recht per persoon kost. Het minikookboekje kost ƒ4,25 (inclusief verzendkosten) en is te bestellen door dit bedrag over te maken op giro 4324700 van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag. Dure luidsprekers zijn niet vanzelfsprekend goe de luidsprekers. Het is een van conclusies van de Consumentenbond in de gids van deze maand. Ei gen voorkeur speelt bij de aanschaf van boxen een belangrijke rol. Van alle onderdelen van een geluidsinstallatie komen de luidsprekers het laatste in aan merking om op te beknibbe len, aldus de onderzoekers. Of de muziek, inclusief de hoge en lage tonen, op een zo na tuurlijk mogelijk wijze wordt weergegeven, wordt vooral be paald door de luidsprekers. Ruwweg worden drie luid sprekers onderscheiden: klei ne, middelgrote en grote. De kleine worden vooral gekocht door kamerbewoners die wei nig ruimte beschikbaar heb ben. Het kleine formaat gaat echter ten koste van de kwali teit. De grote luidsprekers hebben als nadeel dat ze prij zig zijn en wel erg nadrukke lijk aanwezig zijn. Middelgrote luidsprekers zijn het meest in trek. Zij vormen in het algemeen een aanvaard baar compromis tussen prijs, omvang en geluidskwaliteit. Binnen deze categorie zijn gro te prijs- en kwaliteitsverschil len. In de test van de Consumen tenbond zijn 17 middelgrote luidsprekers in de prijsklasse van 300 tot 900 gulden nader beluisterd. Twee luidsprekers verdienden het predikaat „goed": de relatief goedkope Wharfedale Delta 50 (ƒ500) en de B O RL45-2 (ƒ900; voor de bijbehorende voet komt daar nog op 190 gulden bo venop. FNV-jongeren komen op voor winkelpersoneel De Jongerenbeweging verbonden met de FNV is deze maand de cam pagne „Goed loon moet gewoon" gestart. De FN V-jongeren houdt in allerlei plaatsen spreeku ren voor het personeel van supermarkten, bak kers, slagers en detail handel. Daar kunnen loonstrookjes worden ge controleerd. De campag ne is gericht tegen de slechte rechtspositie' van winkelpersoneel. De FN V-jongeren denken dat winkeliers het niet zo nauw nemen met de rechten van hun perso neel door ontduiking van de cao, onderbetaling en slechte compensatie van overwerk op zaterdag en koopavond. De jongeren beweging werkt bij deze campagne samen met de dienstenbond en voe dingsbond van de FNV. Over een jaar is de actie afgelopen en volgt een rapport met aanbevelin gen. Voor meer informa tie: tel. 071-121139 en 070- 461616. Informatief boekje over HR-ketels poraties een voortrekkersrol gaan spelen, want een HR-ke- stukken duurder dan De Stichting Hoog Rende ment heeft een informatief boekje uitgegeven onder de ti tel „HR-superieure warmte bron". In dertig pagina's wor den alle aspecten van een zui nige ketel op een rijtje gezet. De stichting, die zich onder meer richt op het bevorderen van zuinig energiegebruik, is van oordeel dat het gebruik van een Hoog Rendementske tel (HR) de zuinigste manier van stoken is, omdat een der gelijke ketel 90 procent van de brandstof in warmte om zet. Een „normale" ketel haalt 75 procent. Door toepassing van nieuwe brandertechnie ken wordt de uitstoot van schadelijke stoffen ook be perkt. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD), dat onlangs het eerste exem plaar van het gratis boekje kreeg aangeboden, hoopt dat huiseigenaren en woning-cor- een ER (Economisch Rende ment) uitvoering. Overigens is de vervanging van een CV-ketel een „boei end" karwei, mits men niet direct moet besluiten, omdat de aanwezige installatie het begeven heeft. Ketels van 15 jaar en ouder waren bij de in stallatie „afgestemd" op de toen heersende omstandighe den. Misschien is naderhand het huis geïsoleerd, zitten er thermostatische kranen op de radiatoren, is een combinatie van warmte en warm water (combi-ketel) voor de hand liggend. Inmiddels is er ver beterde regelapparatuur be schikbaar enz. Sowieso beslui ten tot de aanschaf van een HR-ketel is „overdreven". Montage op de bestaande in stallatie is overigens geen punt. Alles past. Voor meer informatie: tel. 01804 - 25900. Informatiegids haarden/kachels Liefst tachtig paginaé telt de informatiegids „Alles over open haarden en kachels", een schat aan gegevens: tips, Voorts komen in de gids ko- ideeën en trends op het ge- men bouwmethoden aan de bied van genoemde soorten °rc*e\ met een nutt.ig verwarming. Prominente yoPr_ noS geen vijf aandacht is er ook voor het piek. Tel. 02510 - 35150. Crêpe japon in zwart/wit dessin. 38-50 Waterfilters zijn broeinest van bacteriën Het is niet nodig dat fil- tertjes voor kranen of fil terkannen voor koffie en thee worden gekocht. Zo luidt de conclusie van de Consumentenbond in zijn gids van deze maand. „Ze zijn een broeinest van bacteriën". In de afgelopen jaren groeide de onrust door de incidentele aanwezigheid van een te hoge concentratie bentazon, atrazi- ne en cadmium in het drink water. De consument koopt daarom filters om het water zelf te zuiveren. Volgens de Consumentenbond kunnen die filters met een gerust hart gemist worden. De bond waarschuwt voor ap paraten die direct op het tap punt moeten worden aanslui ten. De bacteriën kunnen zich op deze manier ophopen. Als een filter scheurt komen die bacteriën ineens in het water. De fabrikanten brengen ook naar voren dat niet alleen de bacteriën maar tevens organi sche stoffen en zware metalen door de filters worden tegen gehouden. De Consumenten- Onrust bij de consument zorgt voor verkoop van waterfilters. FOTO: SP. bond stelt daar tegenover dat ze wel enigszins maar heel be perkt worden tegengehouden. Bovendien worden alle stof fen gefilterd wat niet goed is voor de consument.Zoals magnesium waar de mens toch al te weinig van krijgt liet de Wereldgezondheidsor ganisatie onlangs nog weten. ribbroek, streep- shirt en sweater. 92-122 I ^CLUBKORTlNGlO%| De MARCA vindt u in: Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Beek, Breda, Den Bosch, Den Haag, En schede, Heerhugowaard, Heerlen, Kerkrade, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Nijmegen, Purmerend, Rotterdam, Rijswijk, Tilburg, Utrecht, Veenendaal, Veldhoven, Vlissingen, Weert, Zaandam en Zutphen. Voor nadere informatie: 020-869646 Met kwaliteits garantie! Zwart/witte feestset: geruite blouse strokenrok. 92-122 2-deligeset: Driedelige kleuterset:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12