s Michaëlschool geschikt als sociaal-cultureel centrum Vragen over sloop woningen voor bom NZH-chauffeur mishandeld LEIDEN OMGEVING foidócSoivicMit DINSDAG 6 DECEMBER 1988 PAGINA* LE Arie Berg overleden ZOETERWOUDE De heer A.J. Berg is het afge lopen weekeinde op 77-jarige leeftijd overleden. Tijdens zijn leven heeft de heer Berg veel werk verzet voor de IJsclub Zoeterwoude, de oudste sportvereniging in het dorp. De heer Berg heeft tientallen jaren aan de Noord Aa gewoond en om dat de ijsclub daar van oudsher wedstrijden houdt, was de heer Berg belast met de zorg voor het ma teriaal. Na de ijsperiode zorgde Berg altijd voor de nodige reparaties, terwijl de diverse materialen een veilige plaats kregen op de stalzolder. Arie Berg - zo kennen de ijsclubleden hem - was tevens een zeer verdienstelijk schaatsenrijder. Zo wist hij in 19-12 de Elfstedentocht te volbrengen. Op 22 ja nuari van dat jaar, met méér dan 10 graden vorst, reed hij de 200 kilometer in 14 uur en 30 minuten. In 1980 werd Arie Berg, na tientallen jaren trouwe dienst, benoemd tot erelid van de ijsclub. Morgen vindt om half elf de Uitvaartdienst plaats in de de kenale Sint Jan's kerk waarna de begrafenis volgt op het r.k. kerkhof aan de Zuidbuurtseweg. Preventieve acties politie Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse politie houdt'in de wintermaanden enkele acties waarbij het accent ligt op de preventie. Zo heeft al een con trole plaatsgevonden op de fietsverlichting. In het bijzon der bij de jeugd werden de fietsen gecontroleerd. Bekeu ringen werden (nog) niet uit gedeeld. Afgesproken is dat de jongens en meisjes de verlich ting in orde maken en dat dan laten zien op het politiebureau. Als Koning Winter echt toe slaat zal worden gecontroleerd op bevroren autoruiten. Het gebeurt maar al te vaak dat auto's rijdend worden aange troffen en dat de chauffeur slechts een klein plekje van de voorruit ijsvrij heeft gemaakt. De achter- en zijruiten worden gemakshalve helemaal verge ten. Met de kachel op „heet" rijdt men dan weg. Levensge vaarlijk want er is dan nauwe lijks zicht op de weg, zo stelt de politie. De politie wijst ook op het gevaar van vuurwerk. Nog enkele weken en het jaar 1988 zit er op. Nu al, hoewel dat streng verboden is, wordt af en toe vuurwerkgeknal ge hoord. Gewezen wordt voorts op de gevaren die vuurwerk met zich mee kan brengen. Geadviseerd wordt uitsluitend kwaliteitsvuurwerk, met Ne derlandse beschrijving, te ko pen. Kinderdagverblijf in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Werkgroep Kinderopvang Zoe terwoude is druk bezig plannen te ontwikkelen voor de realisering van een kinderdagverblijf in Zoeterwoude. Men wil opvang mogelijk maken voor kinderen van 6 weken tot 4 jaar, gedurende de hele werkweek, hele of halve dagen, maximaal 10 uur per dag. Er blijkt grote be hoefte te bestaan aan goede opvang voor kinderen. Lange wachtlijsten bij kinderdagverblijven in de regio maken het plaatsen van kinderen onmogelijk. De werkgroep be schouwt een kinderdagverblijf als een basisvoorziening in Zoeterwoude. Inmiddels heeft de werkgroep contact ge had met de gemeente en met particulieren over het be schikbaar stellen van een ruimte. Ook hebben zij steun gevinden bij diverse kinderdagverblijven in de regio. De werkgroep wil graag in contact komen met ouders/ver zorgers die opvang zoeken voor hun kinderen. Ook be drijven en instellingen kunnen de werkgroep benaderen. Informatie: Dorien Bergman, telefoon 01715-1859, Corrie Wouters, telefoon 01715-2753, en Elly van Westerop, tele foon 01715-3206. Overlast vuurwerk LEIDERDORP De rijkspolitie van Leider dorp heeft gistermiddag twee 12-jarige jongens aangehouden die vuurwerk aan het afsteken wa ren op het parkeerterrein nabij de flat aan de Raaphorst. De twee jongens, woonachtig in Lei derdorp zullen in het kader van het HALT-pro- ject te werk worden gesteld; zij moeten enkele uren papier gaan prikken bij de plantsoenen dienst. Ook krijgen zij een film te zien over de kwalijke gevolgen van vuurwerk. Golf van inbraken in Nieuwkoop NIEUWKOOP Zes woningen verspreid over heel Nieuwkoop zijn gisteravond en vannacht het doelwit van inbrekers geweest. In alle gevallen zijn de daders via de achterkant van de huizen binnen gedrongen. Het is nog niet precies bekend wat er is gestolen. Kantoren- en hotelcomplex in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Het voormalige ijsbaanterrein bij het Raoul Wallenbergplein wordt bebouwd met een hotel en een kantoren complex. Het complex moet een einde maken aan het gebrek aan za len en hotelkamers in de ge meente Alphen. Verwacht wordt dat in mei 1989 met de bouw kan worden begonnen, in de zomer van 1990 moet het worden opgeleverd. Het gaat om een vier sterrenhotel met met 70 kamers, 65 service-ap partementen, zalen waaronder een met 600 zitplaatsen, ruim tes voor dienstverlenende functies en een kantoorge bouw. Voor de realisatie zijn drie bedrijven gevonden die het project gaan trekken. Het is de bedoeling dat het nieuwe complex wordt gebouwd in de vorm van een langgerekt blok. Het hoekblok is bestemd voor hef hotelgedeelte en telt zes bouwlagen. Dat past bij de an dere gebouwen in de omge ving. De entree voor het hotel komt aan de Europasingel. De entree voor de grote zaal komt aan de Prins Bernhardlaan. Hét bouwblok met de service- appartementen telt vier lagen mét elk 16 woningen. Op de vierde verdieping zijn pent houses en op de begane grond onder meer een sauna/fitnes safdeling. Het kantorenblok telt vijf bouwlagen en wordt eeri vierkant gebouw met in totaal 2500 vierkante meter kantoorruimte die per 100 vierkante meter verhuurd zul len worden. Verder komen er de 'nodige parkeerplaatsen en garages en wordt het gebouw aangepast aan de eisen in ver band met geluidshinder. Al in 1985 werd in Alphen ge sproken over de mogelijkheid een hotel te bouwen in de zo genaamde Castellum-As. Deze mogelijkheid werd in een nota vastgelegd en goedgekeurd in januari 1986. Men was het er toen al over eens dat ten be hoeve van het plaatselijk en regionale bedrijfsleven een za- kenhotel met bijbehorende fa ciliteiten gebouwd moest wor den. Na onderzoek werd door deskundigen gekozen voor de lokatie aan de Castellum-As in verband met herkenbaarheid, Ijereikbaarheid direct bij cen trum en station en de hoofd wegenstructuur. Om de reali- satiekans van een hotel in Al phen te vergroten werd ge zocht naar een formule die uit gaat van een combinatie van functies. Dat werd gevonden in de bouw van hotel, service appartementen, zalen die ook voor culturele doeleinden ge bruikt kunnen worden en kantoorruimtes. VERBOUWING KOST RUIM VIJF TON HAZERSWOUDE De oude Michéfëlschool aan de Dorpsstraat in Hazers- woude-Dorp is heel ge schikt voor het huisvesten van sociaal-culturele voorzieningen. De bouw- staat van het pand, dat da teert uit het begin van deze eeuw, is goed. Wel is er sprake van ernstig ach terstallig onderhoud. Dit is de conclusie van een haalbaarheidsonderzoek, uitgevoerd door het stede bouwkundig bureau Zandvoort bv uit Hendrik Ido Ambacht. Onderzocht werden de mogelijkheden van hergebruik van de school en de omgeving. Het herinrichten van het gebouw kost 529.000 gul den. Naar aanleiding van het on derzoek zijn verschillende mo dellen voor hergebruik opge steld. De gemeente Hazers- woude heeft haar voorkeur uitgesproken voor een model waarbij het gebouw en de gymzaal worden aangepast voor sociaal-culturele voorzie ningen. Er wordt gedacht aan het huisvesten van onder an dere de bibliotheek, de (streek) muziekschool en de peuter speelzaal. Ook denkt men aan het huisvesten van instanties die lessen verzorgen zoals computerlessen, yoga, naailes en Engelse les. Ook vergade ringen van verschillende in stanties zoals de zondagschool, de mannenvereniging, de Sint Agnes Groep behoren tot de mogelijkheden. Volgens het rapport is een grote zaal nodig, gecombineerd met buffet, voor bijvoorbeeld de bejaardengym- nastiek, de dansschool Irma, de toneelvereniging en wille keurige ontvangsten en recep ties. De bibliotheek, nu geves tigd in de voormalige kleuter school Prinses Margriet, kan op de begane grond worden gehuisvest. Twijfels Over de vestiging van de peu terspeelzaal en de jongerenso- ciëteit in de Michaëlschool be staan nog twijfels. In het ach tergebouw van het Michaël- huis is nu het jongerencen trum Het Stek gevestigd. De Peuterspeelzaal is, evenals de streekmuziekschool, in de voormalige kleuterschool 't Hazebos ondergebracht. In eerste instantie dacht men aan nieuwbouw voor de peuter speelzaal en de jongerensocië- teit. In de school zou voor bei de functies geen plaats zijn en ook zou bijvoorbeeld de disco van het jongerencentrum moeilijk te combineren zijn met de andere gebruikers van het gebouw. Bovendien zou nieuwbouw veel geld kosten. Deze visie is echter gewijzigd. Men denkt nu aan verplaat sing van de peuterspeelzaal naar de bestaande gymzaal. Overdag zou er gegymd kun nen worden en 's avonds kan men er vergaderen. Ook be staat de gedachte de peuter speelzaal tussen de oude gym zaal en de Pieter de Hoogh- straat te plaatsen om eventuele uitbreiding van de voormalige gymzaal voor bijvoorbeeld to neelvoorstellingen mogelijk te maken. Het Stek krijgt zeer waarschijnlijk een nieuw ge bouw van maximaal driehon derd vierkante meter. Waar het gebouw moet komen is nog onzeker. Op de huidige speelplaats wil de gemeente parkeerplaatsen aanleggen voor bezoekers van zowel de school als de kerk naast de school. Men denkt aan woningbouw op de huidi ge parkeerplaats ten oosten van de kerk en één of twee woningen ten westen van de Pieter de Hooghstraat-hoek Dorpsstraat. Tussen het Stek- gebouw en de aansluiting met de Pieter de Hooghstraat aan de Dorpsstraat is in het plan veel ruimte gecreëerd voor groenvoorziening. Volgens de gemeente is het laatste woord over de plannen echter nog niet gesproken. Binnenkort zal overleg wor den gepleegd met de belang hebbenden van de peuter speelzaal, de Openbare bilblio- theek, Het Stek, het Oude Raadhuis en andere insprekers zoals omwonenden. De oude Michaëlschool zal nieuw leven worden ingeblazen en onderdak bieden aan verschillende sociaal-culturele instanties. foto: henk van den ende KATWIJK Een 48-jarige NZH-buschauffeur uit Rijns- burg is gisteravond kort na acht uur mishandeld bij de bushalte aan de Zeeweg. Daar wilden een jongen en een meisje instappen. Zij bleken echter geen geld voor een bus kaartje te hebben en de chauf- bazen renden vervolgens weg feur wenste hen niet mee te en namen daarbij enkele strip- nemen. Zowel de jongen als penkaarten mee. De chauffeur het meisje begonnen daarop te reed naar het politiebureau en vechten. De chauffeur liep deed aangifte. In de bus zaten verwondingen aan het gelaat tijdens de mishandeling enkele op; zijn bril en kleding werden passagiers die de chauffeur beschadigd. De twee vechters- niet te hulp kwamen. Graven in Coupépolder gestaakt wegens stank ALPHEN AAN DEN RIJN De graafwerkzaamheden op de voormalige vuilstort in de Alphense Coupépolder zijn gisteren gestaakt wegens stankoverlast. De harde wes tenwind blies de stank, die op steeg uit de sleuf in de bult, in de richting van de woningen bij het kanaal. De sleuf werd gisteren daarom afgesloten met zeil, vandaag wordt het gat gedicht en wordt onder aan de bult verder gegraven. Of vandaag voor het laatst wordt gegraven, kon een woordvoerster van de provin cie niet zeggen. De mogelijk heid bestaat dat men ook mor gen nog verder gaat met de graafwerkzaamheden. Offi cieel gaan de werkzaamheden door tot 7 december. Over voorlopige resultaten van het laboratoriumonderzoek kon de woordvoerster gisteren niets zeggen. Provincie krijgt mogelijk toch extra bijdrage DEN HAAG/LEIDEN De Tweede Kamer heeft de provincie Zuid-Holland weer enige hoop gegeven op een rooskleuriger fi nanciële toekomst. Een ruime meerderheid van de kamercommissie voor binnenlandse zaken sprak zich gisteren uit voor een „interimoplossing", waar bij 's lands dichtstbevolkte provincie waarschijnljk in 1990 al een extra bedrag tegemoet kan zien uit het Provinciefonds. Staatssecretaris De Graaff- Nauta van binnenlandse zaken toonde begrip voor de finan ciële problemen waarmee Zuid-Holland te kampen heeft. In februari 1989 moet er meer duidelijkheid komen over de herziening van de Wet Uitke ring Wegen (WUW). De uitke ringen uit dit wegenfonds moeten in 1991 worden over geheveld naar het Provincie fonds. Als echter blijkt dat deze operatie langer op zich laat wachten dan voorzien, is de staatssecretaris bereid Zuid- Holland en ook Noord-Holland en Noord-Brabant alvast wat meer geld te geven. Later zal dan de verdeelsleutel voor het Provinciefonds definitief wor den herzien. De provincie Zuid-Holland voert al vele jaren actie voor een andere verdeelsleutel. In plaats van de huidige 14,7 pro cent wil de provincie 17 pro cent ontvangen. Uit het rap port „Verandering en Verde ling", dat het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuit gaven (IOO) in opdracht van De Graaff-Nauta heeft opge steld, bleek onder meer dat Zuid-Holland in vergelijking met kleinere en dunner be volkte provcincies onevenre dig weinig geld uit het Provin ciefonds krijgt. Die scheve verhouding zou nog erger worden als straks het geld uit de WUW-pot voor aanleg en onderhoud van wegen, brug gen, tunnels en sluizen deel gaat uitmaken van het Provin ciefonds. Zuid-Holland krijgt nu nog 17 procent van de WUW-uitkering, maar zou bij overheveling van de WUW- uitkering naar het Provincie fonds dus nog maar 14,7 pro cent ontvangen. Gedeputeerde drs. J.H. Boone toonde zich tevreden met het resultaat van het Kamerdebat van gisteren. „Een groot suc ces voor de provincie", zei hij. „Ik heb begrepen dat in prin cipe alle fracties voor een inte rim-oplossing zijn. Ik denk ook wel dat die er komt, want ik verwacht niet dat die WUW-kwestie in 1991 gere geld zal kunnen zijn". Tot nu toe heeft de provincie Zuid- Holland het voortouw geno men, maar vanaf heden „gaan de provincies gezamenlijk op trekken". Hiermee doelt Boone op de provincies Noord- Holland en Noord-Brabant, die zich eveneens door de verdeel sleutel benadeeld weten. Ove rigens zijn de contacten met de andere, relatief „overbedeel- de" provincies er niet beter op geworden: „De sfeer is grim mig", aldus de heer Boone. LEIDSCHENDAM De PvdA-fractie in de Leid- schendamse gemeenteraad heeft het college van bur gemeester en wethouders een aantal schriftelijke vragen gesteld naar aan leiding van de vijf wonin gen aan de Broekweg die wegens de mogelijke aan wezigheid van een vlieg tuigbom gesloopt moeten worden. De fractie wil weten of de sloop echt noodzakelijk is. Verder of er bij eventueel slo pen gebruik kan worden ge maakt van rijksregelingen die geheel of gedeeltelijke vergoe ding toewijzen. Voor de ge meente voor kosten die ver band houden met de sloop, voor tijdelijke huisvesting van de bewoners en voor kosten van herbouw van de vijf wo ningen op dezelfde plek. Voor de bewoners in verband met twee gedwongen verhuizin gen, inclusief herinrichtings kosten, en voor mogelijk hoge re huren. Dit laatste voor wat betreft de kosten die niet di rect samenhangen met een ho ger woongenot door betere iso latie. De PvdA wil ook weten welke gemeentelijke regelin gen er voor al die gevallen be staan. Tenslotte wordt ge vraagd of het college bereid is de gemeenteraad een voorstel te doen voor gehele of gedeel telijke vergoeding indien er onvoldoende of geen rijks- of gemeentelijke regelingen voor dit doel bestaan. Schrijf a von d Amnesty International houdt morgenavond van acht uur tot half tien in Leidschen- dam weer een schrijfavond voor gewetensgevangenen die geen geweld gebruikt of ge propageerd hebben. In de ger- fkamer van de St. Joseph Op- fex Opifexkerk aan de Burg. Sweenslaan kan men brieven schrijven om de vrijlating te vragen van Sylvia Schmidt, een 23-jarige mecanicien uit de DDR, die drie jaar gevan genisstraf heeft gekregen we gens het aanvragen van een uitreisvergunning en een vluchtpoging. Verder kan en schrijven voor Shih Ming- Teh, een 47-jarige hoofdre dacteur in Taiwan die 15 jaar gevangenisstraf uitzit en ten slotte voor Moussa Konaté, een 40-jarige leraar uit Tsjaad, die al bijna drie jaar zonder aanklacht of vorm van proces wordt vastgehouden. Adventsavond De gezamenlijke Evangelisa tiecommissie van de Her vormde Gemeente en de gere formeerde Kerk van Kat wijk aan Zee houden morgen een zangavond die in het te ken staat van het komende kerstfeest. Aan deze Advents avond werken het Gere for meerde Vredeskerkkoor on der leiding van Nan van Groeningen mee, organist Jaap van Rijn en Hervormd predikant J Sjollema. De bij eenkomst begint om acht uur. Sjapo De cabaretgroep Sjapo treedt morgenmiddag op voor de Zoeterwoudse bond van ou deren. Dat gebeurt vanaf twee uur in de recreatiezaal van Huize Emmaus. Leden van de katholieke bond en bewoners van Huize Emmaus zijn van harte welkom. De ouderen kunnen zich morgen tevens opgeven voor de bus reis naar het tuincentrum van Jaap Kooy te Lisse. Die trip Simon Vinkenoog is donderdag in Noordwijkerhout. foto.- sp Concert In het het Tuincentrum van Jaap Kooy aan de Heereweg in Lisse heeft donderdag avond een adventsconcert plaats. Uitvoerende is het Sas sen hei ms Blaasensemble. Aanvang zeven uur, toegang gratis. Vinkenoog De schrijver Simon Vinke noog komt donderdagavond naar de Openbare Bibliotheek in Noorwijkerhout. De 60-ja- rige schrijver is uitgenodigd door de leeskring om over zijn werk te spreken. De bij eenkomst begint om acht uur in de bibliotheek aan de He renweg 2. De toegang is gra- Fakkeltocht Amnesy International Sas- senlieim houdt donderdag avond een fakkeloptocht. De fakkeloptocht zonder leuzen en ophef wil een zwijgend protest zijn tegen de schen dingen van de mensenrech ten. Na afloop is er in de bo venzaal van De Twee Wezen gelegenheid brieven te schrij ven aan twee regerings-func- tionarissen om vrijlating te vragen van een gevangene. Aanvang half acht vanaf het plein van de R.K. kerk. Kerstbomen De Jeugdcommissie van de Zoeterwoudse voetbalvereni ging SJZ houdt ook dit jaar weer een kerstbomenactie. Vanaf heden kan men dage lijks terecht op sportpark Haasbroek aan de Nieuwe- weg. Van negen tot zes uur is Toon Kleijweg met zijn hel pers present voor de verkoop van de kerstbomen. De bo men worden verkocht voor een redelijke prijs. Het netto resultaat van de actie komt ten goede aan het jeugdwerk binnen SJZ. Koolrolletjes met gehakt, witlofsla en aardappelpuree - chocoladevla met yoghurt en mandarijn tjes Voor twee personen heef het volgende nodig: 1 wi kool van ongeveer 800 voor 2 dagen), zout, 2 snt jes brood, 200 g gehakt, peper, oregano, uitje, (kn look), zachte margarine, water, 1 bouillonblokje, 1 pel tomatenpuree, pane meel, 20 g margarine 200 g witlof, 2 lepels azi zout, peper, suiker, 1 lcj mayonaise, 1 appel, peter, lie 0,5 tot 1 kg aardappeh zout, melk,, peper, noot nu 2,5 dl chocoladcvla (2,5 melk, 10 g cacao, 12 g mal na, 22 g suiker), 2 dl y hurt, 2 mandarijntjes, bi ne basterdsuiker n. smaak. Maak zes of acht bladeren van de kool, spoel ze af kook ze vijf minuten in ri water met zout. Laat de ki uitlekken en afkoelen. We het brood in ruim water, dr het zo droog mogelijk uit maak het fijn. Kneed brot gehakt, zout, peper, oregai fijngesneden ui en desgewei geperste knoflook tot een sc pel geheel en vorm acht kroket-achtige rollet Snijd voorzichtig uit elk ken blad het dikste deel van nerf en pak er een rolletje g hakt in. Leg de koolrolletjes een met zachte margarine i gevette ovenschaal. Los h bouillonblokje op in het wat voeg tomatenpuree en orega toe en schenk het meng. naast de koolrolletjes. Werk schotel af met een dun laai paneermeel, met daarop stu jes margarine en zet hem v> tig minuten in een oven dit 4 of 175 staat. Spoel het witlof af en laat uitlekken. Meng azijn, z peper, suiker, mayonaise geraspte appel. Snijd de groe te in smalle schijfjes haar met de appel-, strooi de salade met fijng knipte peterselie. Schenk per persoon de choc ladevla op een bordje, daan in het midden de yoghurt druk daarin de partjes mand rijn. Bestrooi de bordjes bruine basterdsuiker. JEANl >dienstuerlenin huisarts gedurende de avond nacht bellen en dag en nacht infi matie over de geneeskundige hu tel. 46.96.69. APOTHEKEN In de periode tol december zijn uitsluitend voor spoe straat 167, tel. 54.04.12: Apotheek Korenaer, Willem lll-straat 115, 97.42.24: Davo Apotheek. Valkenbc 45.40.66; Mend tel. 85.01.03 voor bij deze apotheek ingeschrev nen, dag en nacht geopend. Informatiedienst dienstdoende ap theken, tel. 45.10.00. DIERENARTSEN Alarm en matie kring dierenartsen Den I Voorburg, Rijswijk. Leidschenda Wassenaar, dokterstelefoon 45.53. TANDARTSEN De gehele wi 's avonds kan in dringende gevall voor tandartsenhulp gebeld word re, tel. 939979. Steenvoort Sp dagpuzzel __«0 m i2 0" ■- 1 'lm ~a i 31 1 Horizontaal: 1 soldaat bij het ge schut; 8 bewoner van zeker van Duitsland; 9 Amsterdams (afk.); 11 veerkracht; 12 vorm mij; 13 zoogdier; 15 ingezet stuk 16 menigte; 18 kledingstuk; 19 Ijze ren hefboom; 20 biersoort; 2 25 grasvlakte; 26 etage (afk.); 2 belemmering (lig.); 29 symbool va krypton; 30 soort kers; 32 gerecl voor bijzondere rechtspleging. Verticaal: 1 boos; 2 let wel (afk Latijn); 3 ijzerhoudende grond; orgaan; 5 deel van de hals; 6 t (afk.); 7 plantezlekte; 10 vogel; kostbare harssoort; 14 Europes taal; 15 roofdier; 17 snijwerktuil 18 geheel gevuld; 20 rechtsgedinj 22 deel van Oostenrijk; 24 land Zuid-Amerika; 27 zeehond; 28 o bepaald vnw.; 30 muzieknoot; 3 schuifbak. OPLOSSING •I 8Z 'QOJ LZ :njed PZ '104

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10