Ccidae Sou/io/nt-r VanGemiip bevrijdt zich van een last A Weer Lendl-Becker SPORT 12 12 16 Een cadeau van formaat Fors verlies voor KNSB Toeschouwers bij AZ molesteren scheidsrechter 13 13 14 15 16 MAANDAG 5 DECEMBER 1988 PAGINA 11 Joop Hiele thuis zonder operatie ROTTERDAM Joop Hiele heeft vandaag het ziekenhuis verlaten. Hij hoeft niet te worden geopereerd. De Feyenoord-doel- frian moet het geblesseerde been tiog wel drie weken rust gunnen en zal zich gedurende die periode thuis moeten behelpen met kruk ken. Hiele raakte ernstig gebles- eerd tijdens Feyenoord-Ajax van •nige weken geleden. Daarin cwam de doelman in botsing met ploeggenoot Paul Nortan. GRONINGEN De World Cup wedstrijden in Groningen heb ben de KNSB fors in de rode cijfers gebracht. De schaatsbond legde op het niemendalletje veertig mille toe. Het bedrag werd uitgegeven aan baanhuur, verblijfkosten en prijzengeld. Aan in komsten stond er nul tegenover. De tweedaagse trok een paar honderd toeschouwers, voornamelijk familieleden, vrienden, kennissen en fans van de twintig deelnemers. De bond wil het deficit van Groningen verrekenen met de in komsten van de wereldtitelstrijd sprint, die half februari in Heerenveen wordt gehouden. Door laksheid van de ISU stonden er in het winderige Groningen slechts twintig rijders aan de start. De overkoepelende organisatie had het schema van het werelbeker-circuit zo laat opgesteld, dat de DDR en Sovjetunie afgelopen weekeinde maanden eerder al hadden geprikt voor het oosteuropese onderonsje om de Dynamo Cup. Bovendien gaat de DDR-selectie over vijf dagen op de nationale kampioen schappen op de afzonderlijke afstanden in de slag om de vier plaatsen in de EK- en WK-ploeg. Feyenoord heeft beoogde vijf miljoen binnen ROTTERDAM De sponsorwervings actie van Feyenoord heeft succes ge had. Hans Kraay, algemeen directeur van de Rotterdamse eredivisionist, maakte gisteren bekend dat twintig be drijven zich hebben gemeld voor een deelname van een kwart miljoen gul den in de NV Feyenoord Investerings Maatschappij (FIM). De beoogde vijf miljoen, waarvan de huidige sponsors 3,5 miljoen voor hun rekening nemen, is daarmee binnen. Tomas Gustafson Oscar voor Gustafson OSLO De Zweed Tomas Gustafson heeft gisteren tijdens de wereldbekerwedstrijden in Oslo de Oscar ontvangen. Het was de tweede keer dat Gustafson de hoge staatsonderschei ding ten deel viel; hij kreeg het beeldje ook in 1982. Gustafson kreeg de prijs dit keer voor zijn prestatie tijdens de Olympische Spelen in Calgary. Daar won hij goud op de vijf en tien kilometer. Ook veroverde Gustafson dat sei zoen het Europees kampioenschap. De Oslo Sköte Club reikte het naar de legen darische Noorse schaatser Oscar Mathisen ver noemde beeldje vorig jaar uit aan Nikolaj Goeljajev. Vóór Gustafson vielen twee andere Zweden de eer te beurt: Jonny Nilsson (1962) en Göran Claesson (1973). De laatste Neder landse Oscar-winnaar is Hein Vergeer, die in FOTO: MILAN KONVALINKA 1985 werd onderscheiden. GRONINGEN Bij het begin van het internatio nale schaatsseizoen zijn de handen geschud, de kaarten nog niet. Yvon ne van Gennip won afge lopen weekeinde bij de wereldbekerwedstrijden in Groningen met vrij grote overmacht de 1500 en de 3000 meter. Niet gehinderd door de Oost- duitse top, die in Oost- Berlijn was achtergeble ven, en niet gehinderd door een twist tussen de coaches Kloosterboer en Last, die vooraf de vrede hadden getekend. Van Gennip zal bij de be langrijkste wedstrijden, het toernooi om het Europees- en het wereldkampioenschap, later in het seizoen langs de baan worden bijgestaan door Jan-Wiebe Last, baas van de kernploeg. Tjaart Klooster boer, technisch leider van Van Gennips alternatieve formatie, wordt vooraf be trokken bij het overleg over de schema's. Zo werd één dag voor „Groningen" besloten. „In goede harmonie", zeiden Kloosterboer en Last in koor, alsof het afgesproken werk was. „Wie met de vingers omhoog langs de baan staat, maakt eigenlijk niet zo veel uit", had Kloosterboer zich in een eerder stadium laten ont vallen. De rolverdeling lijkt derhalve wel ongeveer dui delijk. IJspret Voor Van Gennip lijkt de tijd van de ijspret in elk geval voorbij. De drievoudig olym pische kampioene, dit seizoen tot nu toe winnares van een internationale wedstrijd in Frankfurt en de Gruno Bo kaal in Groningen, maakte niet de indruk vreselijk veel plezier aan het geheel te be leven. Zelf verklaarde ze dat dit kwam door de druk en de in haar ogen overdreven aandacht, die ze voor haar start op de 1500 meter van de buitenwacht kreeg. „Iedereen zat op me te letten. Met de alternatieve kern ploeg stellen we ons kwets baar op. Dat wist ik van te voren. Ik ben blij dat het dit weekeinde goed is gegaan. Het was voor mij een rustge vende gedachte weer even terug te zijn in de kernploeg. De samenwerking met Jan- Wiebe Last verliep goed. We moeten nog wat aan elkaar maal. Dit was de eerste keer dat we samen op de baan stonden. Maar ik hoop dat de buitenwereld nu in elk geval begrijp dat de verstandhou ding tussen ons goed is". De tijden van Van Gennip waren niet goed, wel rede lijk. Op de schaatsmijl was het verschil met Stam vrij gering (2.13,82 - 2.15,83), de 3.000 meter daarentegen gaf een vertrouwd beeld: 4.40,99 - 4.46,73. Met name het vlak ke schema van Van Gennip, alle rondjes in de 37 gaven vertrouwen. In de slotronde van de 1500 meter was het verval nog hoog geweest. „De 3000 reed ik meer ont spannen", vond Van Gennip zelf. „Op de 1500 meter werkte ik mezelf tegen". Kloosterboer: „Ze had de laatste dagen hard getraind. Op de eerste dag werkte dat nog door. Ze was moe. Over de slotafstand ben ik zeer te vreden. Yvonne heeft het schema gereden dat we voor af hadden afgesproken. Het juiste ritme komt terug". Belangrijker Belangrijker dan haar tijden vond Van Gennip echter dat de rust was teruggekeerd. Ze was, zo men wil, van een last bevrijd. Niet van Jan-Wiebe Last, maar dat ze met de op volger van Egbert van 't Oever op gespannen voet leefde, zo onderstreepte ze, was pertinent onjuist. „Ik heb voor een andere weg ge kozen en dat zoiets bepaalde nadelen met zich meebrengt, was me bij voorbaat duide lijk. Ik wil ook niet dat men een uitzondering voor mij maakt. Ik hoef niet aan de IJssel Cup, of een kern ploegtraining mee te doen, omdat ik drie gouden medail les op de Olympische Spelen heb gewonnen. Het enige dat ik wil is zo hard mogelijk rij den. Zodat niemand om me heen kan". De wegen van Van Gennip en de kernploeg gaan na de wereldbekerwedstrijden in Jan-Wiebe Last coacht Yvonne van Gennip, wier eigen trainer/ coach Tjaart Kloosterboer zaterdag een akkoord bereikte met de officiële bondscoach. FOTO: ANP Groningen uiteen. Pas in ja nuari, bij de afstandskampi oenschappen, kruisen ze el kaar weer. De ontmoeting met de Oostduitse top staat pas halverwege januari op het programma, als in West- Berlijn het Europees kampi oenschap wordt gehouden. De voornaamste concurrente van Van Gennip, Kleemann, ontbrak in Groningen. Even als haar landgenotes Börner, Pöhland, Moser en Schalling. Een vergelijking met tijden uit de eerste wereldbeker wedstrijd, vorige week, had geen zin. In Oost-Berlijn werd indoor gereden. In de buitenlucht van Groningen waren de omstandigheden afgelopen weekeinde boven dien wisselend en bepaald niet gunstig. De ouders van Boris Becker klappen wat plichtmatig na wéér een winnende klap van hun zoon, die de finale tegen Ivan Lendl bereikte van het Masterstoernooi in New York. FOTO: AP YEW YORK Voor de lerde keer staan Ivan ..endl en Boris Becker te genover elkaar in de fina- e van het Masterstoer- ïooi, de afsluiting van het ennisjaar. lerder gebeurde dat al in 1985 n 1986 toen beide malen ^endl zegevierde. Beide duels n de halve finales duurden t meer dan twee sets, maar h was het verschil gering, drie van de vier gevallen noest er een tiebreak aan te komen. Lendl zegevierde net 6-3, 7-6 over de Zweed Itefan Edberg, Becker won na wee verlengingen van de 'witser Jakob Hlasek: 7-6, 7-6. ^endl staat voor de negende ichtereenvolgende maal in de inale. Vijf keer wist hij de lasters op zijn naam te bren- [en. Edberg kon hem gisteren n Madison Square Garden liet echt verontrusten. Lendl, lie lange tijd op non actief tond wegens een schouder- ilessure, speelde gaande het tenement steeds beter. Hij legon met een nederlaag in Irie sets tegen de verrassende ilasek, maar boekte daarna herwinningen in eveneens elkens drie sets op de Ameri kanen Agassi en Mayotte. Te gen Wimbledonkampioen Ed berg bleek, dat Lendl opnieuw aan zelfvertrouwen had ge wonnen. Hij zorgde in de acht ste game van de eerste set voor de enige servicedoor- braak en dat was voldoende voor 6-3. Edberg slaagde er in in de tweede game van de tweede set een doorbraak te forceren, maar Lendl brak di rect weer terug om in de tie break met 7-4 te zegevieren. „Ik had gedacht dat hij meer zou aanvallen", zei Lendl na afloop. „Ik ben best tevreden» met mijn spel hier. Ik had te voren niet zoveel verwachtin gen", meldde Edberg nogal be scheiden. Dodelijk Hlasek zag zich geconfron teerd met de dodelijke service van Becker. De Westduitser sloeg twaalf aces en nog talrij ke opslagen, die de Zwitser slechts kon aanraken zonder iets zinnigs met de bal te kun nen doen. Becker begon met een 3-0 voorsprong, maar moest toch toestaan, dat de aanvankelijk hypernerveuze Hlasek, die zeventien van zijn laatste achttien partijen won, terugkwam tot 4-4. Becker kwam echter niet echt in ge vaar en sloeg ijzig kalm toe in de tiebreak (7-2). In de tweede s°t weigerde de 24-jarige Hla sek zich over te geven. Hij nam zelfs een voorsprong van 4-1, maar had geen rekening gehouden met de veerkracht van Becker, die zo mogelijk nog meer kracht in zijn slagen legde. Hij haalde opnieuw de tiebreak en sloeg onbarmhar tig toe (7-3). De partij had een uur en drie kwartier in beslag genomen. Voetblessure Hlasek had door een zege op de Amerikaan Andre Agassi het pad naar de laatste vier geëffend. De zwak gestarte Zweed Edberg plaatste zich door een zege op ziin landge noot Mats Wilander bij de laat ste vier. Lendl wierp de Ame rikaan Tim Mayotte uit de strijd; Mayotte moest als enige van de top-acht zonder over- 'winning afscheid nemen. Bec ker mocht zich sparen, hij be hoefde niet een volledige par tij te spelen. Wegens een voet blessure gaf zijn tegenstander, de Fransman Henri Leconte, bij een achterstand van 0-1 in de tweede set op. Hlasek was door zijn triomf in de Fred-Perrygroep al 105.000 dollar wijzer geworden, ruim twee ton. Hij had oorspronke lijk een vakantie van twee we ken op Hawaii gepland. „Maar dit is eigenlijk wel zo aardig", meldde de Zwitser. Wereldtitel Jean Bessems STOCKERAU Jean Bes sems is gisteren voor de twee de keer in zijn loopbaan we reldkampioen kunststoten ge worden. De 43-jarige Limbur ger had in Stockerau (Oosten rijk) na 64 figuren 347 punten vergaard, waardoor hij onbe reikbaar werd voor zijn con currenten. Bessems vergaarde totaal 354 punten, net geen nieuw wereldrecord. Dat staat sinds april 1984 (Heeswijk- Dinther) met 355 punten op naam van de Belgische titel verdediger Raymond Stey- laerts. Destijds werden echter bij de wereldtitelstrijd nog 76 figuren afgewerkt, acht meer dan nu het geval is. De zil veren medaille in Stockerau kwam in bezit van de Belg Leo Corin. Brons ging naar Jan Brunnekreef, de tweede Nederlandse deelnemer in Oostenrijk. Corin en Brunnek reef kwamen beiden op 320 punten uit, maar de Belg had daarvoor zes pogingen minder nodig. ALKMAAR De zater dag gespeelde wedstrijd in de eerste divisie tussen AZ en DS'79 (2-2) is volledig uit de hand gelopen. Diep tepunt van de ongeregeld heden in de slotfase en vlak na afloop van het duel, was de molestatie van scheidsrechter Van Mierlo. De problemen ontstonden na een warrige beslissing van Van Mierlo. Zes minuten voor tijd, bij de stand 2-1 in het voordeel van AZ, kopte top scorer Loggie een voorzet van Visser in. Terwijl AZ een fees tje vierde, keurde Van Mierlo het doelpunt af wegens buiten spel van voorbereider Visser. DS nam de vrije trap snel en profiteerde optimaal van de Vervolgens gebeurde veel wat op een voetbalveld niet hoort. AZ-doelman Kooistra ging ge strekt, na toedoen van - vol gens ooggetuigen - spits Van der Weel van DS. De doelman werd weggedragen per bran card en ligt nog in het zieken huis met waarschijnlijk een hersenschudding. De spelers van AZ protesteerden inmid dels heftig bij het arbitrale trio, terwijl supporters het veld opkwamen en opstoom- den naar Van Mierlo. Ze wer den door de spelers weggehou den van de arbiter, die het duel ruim vijf minuten staak te. Na de hervatting was AZ- doelman Kooistra vervangen door De Wilde. Na het eindsignaal kreeg Van Mierlo op zijn lange weg naar de spelerstunnel klappen. Vol gens de aanwezige scheids- rech tersbaas Van der Kroft is Van Mierlo geschopt en nadat hij op de grond was gevallen, geslagen en weer geschopt. De scheidsrechter moest de Alk maarder Hout onder politiebe geleiding verlaten. Het bestuur van AZ heeft een persbericht uitgegeven, waarin het zegt de gang van zaken te betreuren. De club heeft zelf een onderzoek naar de gebeur tenissen ingesteld en toegezegd alle medewerking te verlenen aan de politie en de KNVB. AZ heeft nog een voorwaarde lijke straf tot het spelen van een wedstrijd zonder publiek lopen. Op 30 januari werd het duel tegen VVV enkele minu ten onderbroken, nadat Frank Berghuis was geraakt door een uit het publiek geworpen aan steker. Veldslag bij Real- Atletico Haarlem weer als grijze muls Badmintonzege meer dan titel alleen Leo Visser boert goed buiten de kernploeg Noordwijk en ARC modderen verder Katwijk alleen \A aankop I™ DeZijl/LGBklopt IC Brandenburg IV Korfballers zorgen voor surprise Leiderdorp gaat tegen ASVV opnieuw onderuit Heren Gemini tactisch sterk Twee keer rij Bij stadion Feijenoord ontstonden gisteren twee keer rijen voor de kassa's. Eerst om naar binnen te komen voor het duel Feyenoord-Sparta, vanaf ongeveer half twee in omgekeerde richting voor die mensen die na de afgelasting hun geld gingen terughalen. Overigens nam scheidsrechter Tho mas zijn beslissing om het duel in de Kuip af te gelasten nadat hij liftend naar Rotterdam was getogen. Op weg vanuit zijn woonplaats Amsterdam begaven de ruitenwissers van zijn auto het, waarop Thomas het vehikel liet staan en „op de duim" verder reisde. FOTO: ANP a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f70,93 I Stuur deze bon in een open envelop - posuegel niet nodig - naar {Scsjjf1 I Uidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. V Stuur als dank handdoek naar Adres: Postcode/plaats: CeidócSotwont

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11