Mitterrand pleit voor meer Europese televisie COMITÉ VOOR VLUCHTELINGEN SOVJETREPUBLIEKEN OPGEZET Premier Bhutto belooft democratie en welvaart Zwitsers opgeroepen Libanon te verlaten Mimivriendin van premier Papandreou, beheerst EG-top DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Sovjetunie vraagt om uitlevering kapers Moskou spreekt met Afghaans verzet 1 BUITENLAND £eidóe6otncmt ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 PAGINA 7 Moskou wil „wezenlijke" besprekingen met Bush MOSKOU - Als het aan Moskou ligt, komen op de komende Amerikaans-Russische „top" op 7 december wezenlijke problemen zoals ontwapening, Afghanistan, Midden-Amerika en het Midden-Oosten aan de orde. Sovjetlei der Michail Gorbatsjov spreekt komende woensdag in New York met de gaande en de komende Amerikaanse president, Ronald Reagan en George Bush. Bush zei donderdag nog dat er geen onderhandelingen zullen worden gevoerd. De Russische onderminister van buitenlandse zaken Vladimir Petrovsky zei gisteren dat Moskou de bijeenkomst ech ter als een belangrijke onderdeel bechouwt in de ontwikkeling van de dialoog tusen de twee mogendheden. Naar zijn zeggen wil Gorbats- l jov dat Moskou en Washington in bepaalde kwesties hun politiek op elkaar afstemmen. Walesa mag bezoek brengen aan Frankrijk PARIJS - De Poolse vak bondsleider Lech Walesa mag op 10 december naar Parijs om op uitnodiging van de Franse president Mitterrand de festi viteiten rond het veertigjarige bestaan van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens bij te wonen. De Poolse minister van buiten landse zaken Olechowski, die een tweedaags bezoek heeft gebracht aan Frankrijk, ver klaarde gisteren dat Walesa toestemming krijgt voor het bezoek, als hij daarom vraagt. Sovjets: conferentie mensenrechten hoeft niet per se in Moskou MOSKOU - Een hoge Sovjet-functionaris heeft gezegd dat zijn regering niet langer vasthoudt aan de eis dat een conferentie over de mensenrechten in 1991 in Moskou wordt gehouden. Dè Russische eis was steeds een belangrijk obstakel voor de af ronding van de Helsinki-conferentie die op het ogenblik in Wenen na twee jaar het einde nadert, en voor het begin van de on derhandelingen over de conventionele ont wapening in Europa. De Britse premier Thatcher weigert een conferentie over de mensenrechten in Moskou bij te wonen, zolang de Sovjet-Unie aan de eigen bevol king geen betere waarborgen voor de mensenrechten biedt, een standpunt dat wordt gedeeld door de VS. Twee Nederlanders vermist in Namibia WINDHOEK - In Namibia in zuidelijk Afrika worden sinds een week twee Neder landers vermist, zo heeft het Zuidafrikaanse persbureau SAPA gisteren gemeld. De twee Nederlanders, de journalisten Frank Moll en Gerard Beuiters, zijn verdwenen in de buurt van de grens met Angola. SAPA be riep zich op mededelingen van de priester Barnard Nordkamp, die heeft gezegd dat de twee mannen afgelopen zondag vanuit een katholieke missiepost zijn weggereden in de richting van Ruscana, een grensplaats. Ze zijn echter niet op dezelfde dag terugge keerd, zoals was verwacht. Volgens het be richt van SAPA weet ook het in Namibia gelegerde Zuidafrikaanse leger niet waar de twee mannen zijn. Volgens onofficiële bron nen zouden ze Angola zijn binnengereden. Kans op Chinees- Russische top stijgt MOSKOU - Moskou en Peking hebben vooruitgang geboekt inzake de kwestie-Kampuchea. Dat bete kent dat de Chinees-Russische top vermoedelijk in de eerste helft van 1989 kan plaatsvinden, zo berichtte het Sovjetpersbureau Tass vrijdag na besprekingen tussen Sovjetlei der Gorbatsjov en de bezoekende Chinese minister van buitenlandse zaken, Qian Qichen. Volgens Tass hechten beide landen veel belang aan de top tussen Gorbatsjov en de Chinese leider Deng Xiaoping, de eerste sinds de breuk tussen de twee communistische machten te gen het einde van de jaren '50. Landelijk bestuur West- duitse Groenen afgetreden KARLSRUHE - Het landelijke bestuur van de Westduitse Groenen is gisteravond op een ver gadering in Karlsruhe afgetreden na een motie wantrouwen. Aanleiding daartoe i lijk niet om deze affaires. Zij werden door de zogeheten realo's (die willen samenwerken met de sociaaldemocratische partij SPD in de Bondsrepubliek) en de onafhankelijke groep „Grüner Aufbruch" binnen de Groenen alleen maar aangegrepen om te pogen de politieke koers van de partij om te draaien. Zij verzetten zich tegen de zogeheten fundi's, de fundamen talisten die tot dusverre met acht zetels de meerderheid hadden in het bestuur tegen twee voor de realo's. (Van correspondent) RHODOS - De eerste ver gaderdag van Europese top in Rhodos heeft tot weinig concrete uitspra ken geleid. Alleen de Franse president Mit terrand kwam met een uitge- I werkt acht-puntenprogramma om tot meer audio-visuele sa menwerking te komen. Mitter rand pleitte voor harmonisatie van de technische voorzienin gen (hdtv waarbij Philips is be trokken) en een meer uitgebrei de Europese tv-produktie. Van de 135.000 uur tv in een door- snee-EG-land, zijn nu nog maar De twaalf EG-regeringsleiders spraken zich ervoor uit dat het realiseren van de gemeenschap pelijke markt verder moet wor den gestimuleerd, waarbij de sociale eenwording niet mag worden vergeten. Veiligheid en gezondheid op de arbeidplaats moeten worden geharmoni seerd en verbeterd, medezeg genschap in de ondernemingen (in het overleg tussen Europese werkgevers en vakbonden) zo mogelijk ook. Het optrekken van de minimumgrenzen voor de sociale zekerheid in armere EG-landen is een zaak van lan gere adem, waarvoor, aldus Lubbers, „een afzonderlijke ka lender moet worden gemaakt". Verwacht wordt dat de rege- rings- en staatsleiders zich mor gen uitspreken over een Euro pees milieubeleid. De belang rijkste beslissingen over har- monsatie van financieel en fis caal beleid worden over een half jaar tijdens de top in Ma drid besproken. IRA-priester De Britse premier Margaret Thatcher heeft gisteren op Rho dos een ongemeen felle aanval ingezet op haar Ierse en Belgi sche collegae, de premiers Mar tens en Haughey. De uitwijzing door België van de „IRA-pries- ter" Patrick Ryan, die oegin deze zomer in het vlakbij Brus sel gelegen Ukkel werd aange houden, en zijn vrijwel onmid dellijke vrijlating door de Ierse autoriteiten, heeft Engeland „diep verwond", aldus de Britse premier in een gesprek met Martens. Martens maakte That cher onverstoorbaar duidelijk dat België „weliswaar infor meel, maar op hoog niveau" Londen tot in detail op de hoogte heeft gehouden over de Belgische plannen met Ryan. „Zijn uitzetting werd vóóraf ge meld". Plumb heeft gistermiddag op de top van EG-regeringsleiders op het Griekse Rhodos, onverwacht gepleit voor het concentreren van het Europees Parlement in één Europese stad. Plumb, die geen voorkeur uitsprak, maar wiens voorliefde voor Brussel bekend is, zei tegen de twaalf regeringsleiders dat het Euro pees Parlement onder de huidi ge omstandigheden „niet effi ciënt kan blijven functioneren". De druk op het parlement, dat afwisselend in Brussel en Straatsburg vergadert en dat zijn secretariaat in Luxemburg heeft, is nu al te groot. Heit heen en weer reizen en de huur van de gebouwen kost ^oven- dien onnodig veel geld. i RHODOS - „Dit is een schaam teloze provocatie. Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt". „On voorstelbaar, wat die man durft. Er is moed voor nodig om als premier, terwijl je nog I getrouwd bent, op een dergelij ke bijeenkomst met je vriendin te komen aanzetten Verbijstering. ongeloof, be smuikt gegniffel, maar ook waardering klonken gisteren 'door in de reacties op het optre den van Andreas Papandreou. De 69-jarige Griekse premier, dezer dagen op het eiland Rho dos gastheer van elf collega-re geringsleiders en de Franse 'president Mitterrand, werkte een groot deel van het officiële programma rond de gisteren begonnen Euro-top af in het ge zelschap van zijn jongste ver- j overing. een wulpse blondine van 35 jaar, die Dimitra Liani heet en tot voor kort stewardess bij Olympic Airways was. Mimi I Alle Griekse kranten staan al yfeken vol over de jonge ro mance tussen Andreas en „Mimi", waarvoor Papandreou, een internationaal vermaard econoom en zoon van de Griek se oud-premier Georges Papan dreou. zijn eigen vrouw Marga ret aan de kant schoof. Haar pogingen om met een eigen po litieke partij, die uitsluitend uit vróuwen bestaat, volgend jaar juni haar man van een nieuw De Griekse premier Papandreou en zijn geliefde Dimitra Liani, bijgenaamd Mimi, terwijl ze op het punt staan aan boord te gaan van het vliegtuig dat hen naar Rhodos zal brengen. Zijn relatie met mevrouw Liani bezorgt Papandreou voortdurend problemen. FOTO: AP premierschap af te houden, zijn in de nationale pers een favo riet onderwerp. Toch had zelfs de brutaalste Griekse journalist niet verwacht dat zijn rege ringsleider gisteren in gezel schap van Dimitra het interna tionale perscentrum in Rhodos- Stad zou aandoen om het schrij vende, filmende en fotografe rende journaille zijn vriendin voor te stellen. Gearmd, vrien delijk lachend en links en rechts een praatje makend, lie pen Andreas en de in een knal geel jasje en minirok geklede Dimitra door het pas gerestau reerde Hotel des Roses', waar de laatste kranten met opval lende kleurenfoto's van Dimi tra, gehuld in niet meer dan een minuscuul bikinibroekje, net waren uitverkocht. „Wat een stoot!," floot zwaar onder de indruk een Duits tv-journa- list. „Een top zonder gelijke," beaamt een diplomaat. Papandreou, die in zijn nieuwe liefde kennelijk de inspiratie vindt om door te vechten, heeft momenteel nogal wat zorgen aan zijn hoofd, waarvan blij kens zijn magere inzet voor het Verenigd Europa het afgelopen half jaar de nu lopende EG-top één van de minste was. Hij zelf is net hersteld van een zware hartoperatie in Londen; zijn re geringspartij, de Pasok, is ver wikkeld in een zwaar bank schandaal, en ook zijn romance met Dimitra geeft niet alleen maar vreugd. „Hij zelf is nog steeds populair, maar Dimitra moeten we niet", vertelt het meisje bij de krantenkiosk, dat wat gegeneerd net een paar ar tikelen uit de Griekse pers heef vertaald. „Sinds zij wat met el kaar hebben, gaat zij overal mee naar toe. Ik ben bang, dat daar in het buitenland veel om gelachen wordt". Rust Het dagblad, dat gisteren Dimi tra in vrijwel onbedekte glorie toonde, was als eerste uit de kiosken weg, maar niemand kon zeggen, of daar de grote be langstelling, dan wel een ingrij pen van hogerhand voor ver antwoordelijk was. Wel is tot over de landsgrenzen bekend, dat Papandreou de achterdeur van zij villa 'Gallini' (rust) moet benutten, om in zijn werkka mer te komen, zonder het risico van een ongewenste ontmoe ting met zijn vrouw Margaret. De nachten brengt hij al maan den op een hotelkamer of bij Dimitra door. Fel socialistisch gezinde Grieken zijn bang, dat de strapatsen van Papandreou volgend jaar juni, bij toch al zware verkiezingen, de baas ook de kóp gaan kosten. Maar tegelijk geniet een groot deel van het land van wat door veel Griekse mannen toch vooral als een mooie, zeer zeldzame jon gensdroom wordt gezien. MOSKOU - De Russische regering heeft gisteren I een comité in het leven geroepen voor de tiendui zenden mensen die voor hét geweld in de republie ken Armenië en Azer- baidzjan wegvluchten. De vluchtelingen zullen voéd- sel, huisvesting, medische zorg en andere sociale diensten krijgen, en van werk worden voorzien. Armenië en Azer- baidzjan hadden eerder zelf al op plaatselijk niveau al een dergelijk comité opgericht. Intussen heeft de radio van de Azerbaidzjaanse hoofdstad Bakoe bericht dat het leger gisteren heeft voorkomen dat Armeniërs werden aangeval len door een menigte van zo'n 1.500 Azerbaidzjanen. Tot nog toe zijn zeker 80.000 de grens overgevlucht om terug te keren naar hun ei gen bevolkingsgroep. Volgens een krant in het noor den van Armenië zitten in een vakantieverblijf voor 300 kin deren en 150 volwassenen nu 700 mensen opeen gepakt die uit Azerbaidzjan waren ge vlucht. „In tenten voor twee personen slapen nu zes men sen. In gangen, zalen en hallen zitten uitgeputte mensen zwij gend, in zichzelf gekeerd. Tientallen mensen vertelden steeds hetzelfde: daar waar zij woonden, waarschuwden de plaatselijke autoriteiten dat ze niet in konden staan voor hun veiligheid en dat ze maar zo snel mogelijk weg moesten gaan. Er werd niet gesproken over een vergoeding voor hun huizen, vee, meubels en bezit tingen", schreef de krant. Het Pinguïnland van Professor Lupardi 7! 237) Te midden van de tientallen walvissen zoekt de onder- zeeboot voorzichtig, doch snel zijn weg, steeds dieper, steeds dieper duikend. Eén der walvissen zwemt vlak naast de boot, Wanneer de snuffeltorpedo het schip nadert. De vis wordt net achter de borstvin getroffen en 'n enorme waterzuil stijgt op uit de zee. Lupardi en Yoto zijn opgetogen! Die schurken zullen ten- is lekf" Wat "nu te doen? minste niet meer ontkomen, want zo'n ontploffing overleeft de sterkste onderzeeboot niet. Aan boord is iedereen hevig ge schrokken door de onverwachte ontploffing. De bemanning wordt door elkaar gegooid; het licht gaat uit, maar gloeit even later gelukkig weer aan. Dan klinkt opeens de kreet: „Het schip ie lol/l" «A/et rv. ISLAMABAD - De nieu we Pakistaanse premier, Benazir Bhutto, heeft gis teren na haar ambtsaan vaarding verklaard dat zij van Pakistan' een „welva rende, veilige en moder ne" democratie wil maken zonder armoede en anal fabetisme. De premier beloofde een her stel van de persvrijheid en op heffing van het verbod op vakbonden; politieke gevange nen zullen worden vrijgelaten. Bhutto's beëdiging viel samen met de benoeming van haar voornaamste politieke rivaal, Nawaz Sharif tot premier van de belangrijke deelstaat Pun jab. Waarnemers verwachten een moeilijke relatie tussen de federale regering in Islamabad en de deelstaatregering in de Punjab, waar 55 van de 104 miljoen Pakistani wonen. De meeste islamistische landen hebben gisteren terughoudend gereageerd op de beëdiging van Bhutto als eerste vrouwe lijke premier van Pakistan. In de openbaringen van de Pro feet worden staatszaken be schouwt! als het domein varr de man. Bhutto kreeg slechts felicitaties van enkele islamiti sche landen, waaronder Tur kije en Iraq. President Reagan van de Ver enigde Staten feliciteerde Bhutto met haar benoeming en sprak de hoop uit dat een nieuw „democratisch tijdperk" voor Pakistan aanbreekt. De Volksrepubliek China ver wacht dat de betrekkingen tussen beide landen door de benoeming van Bhutto inten siever zullen worden. BERN - De Zwitserse regering heeft gisteren de 150 tot 200 Zwitserse staatsburgers in Libanon op het hart ge drukt dat land te verlaten, nadat zij tot de slotsom was gekomen dat de ontvoering van de 32-jarige Peter Winkler, een medewerker van het Rode Kruis, kenne lijk ten doel had de vrijlating af te dwingen van de shi- 'itische Libanese vliegtuigkaper, Hussein Hariri, die in een Zwitserse cel zit. Edouard Brunner, tweede man van het ministerie van buiten landse zaken, zei dat het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) de echtheid had bevestigd van een brief van Peter Winkler, die twee weken geleden werd ontvoerd in de zuid-Li- banese havenstad Sidon, waar hij werkte voor het Rode kruis. De brief werd gistermorgen ontvangen op een westers persbu reau in Bayrut. De Zwitserse autoriteiten hebben geen eis ontvoerders, maar „het heeft alle schijn klaarde Brunner Personeel van ambulances en militairen in gespannen afwachting gistermiddag op het vliegveld van Tel Aviv. De kaping liep met een sisser af. foto-, ap TEL AVIV/MOSKOU - Mos-, kou heeft Israel om uitleve ring gevraagd van de vijf ka pers van een Sovjetrussisch transportvliegtuig. De Israëli sche minister van politie, Chaim Bar-Lev, zei gisteren dat in samenspraak met het ministerie van buitenlandse zaken zal worden besloten wat er met de kapers zal gebeuren. De afgelopen donderdag be gonnen kaping, waarbij dertig schoolkinderen, hun onderwij zer en een chauffeur al wer den vrijgelaten, kwam gister middag zonder bloedvergieten tot een eind toen de kapers, zich gistermiddag overgaven, vlak nadat zij geland waren op het vliegveld Ben Gurion in Tel Aviv. De kapers leverden een revolver en een grote som geld in die zij in de Sovjetunie hadden gestolen. Zegslieden van de veiligheidsdiensten be schreven de kapers als „misda digers, geen terroristen". Het was voor het eerst dat het Kremlin, dat normaliter een hard standpunt inneemt te genover kapers, inging op de eisen van de kapers en hun een vliegtuig ter beschikking stelde. Volgens politieke waar nemers toont dit aan dat Mos kou nu meer de nadruk is gaan leggen op het redden van gijzelaars in dergelijke situa ties MOSKOU - De Sovjet-am bassadeur in Afghanistan, Vorontsov, is vandaag in Saudiarabië besprekingen begonnen met de Afghaanse verzetsleider Burhanuddin Rabbani om eën oplossing te vinden voor het slepende: conflict in Afghanistan. Krachtens de akkoorden van Genève over Afghanistan, moet de Sovjetunie binnen tien weken nog 50.000 man uit Afghanistan terugtrekken. De Sovjet-autoriteiten zeggen ech-~ ter dat zij de terugtrekking hebben gestaakt vanwege de verslechtering van de militaire situatie in Afghanistan. Het Sovjet-ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren ge pleit voor een internationale conferentie van de VN over Afghanistan die zou moeten zorgen voor de demilitarise- ring en toekomstige neutrali teit van het land. Cycloon laat 1100 doden en 5 miljoen daklozen achter SHAMNAGAR - De cycloon die dinsdagavond over een groot deel van Bangladesh en het westen van India raasde, heeft aan 1100 mensen het le ven gekost en naar schatting vijf miljoen mensen dakloos gemaakt, zo hebben Bengalese kranten vrijdag gemeld. In de Baai van Bengalen wor den nog ongeveer 3.000 vissers vermist, die hun boten niet wilden verlaten toen de cy cloon naderde, aldus de Rode Halve Maan, de islamitische tegenhanger van het Rode Kruis. Bovendien zijn duizen den stuks vee bij de orkaan omgekomen en zijn uitgestrek te landbouwgebieden volledig verwoest. In Shamnagar, een plaats met 6.000 inwoners in het zuidwesten van het Benga lese district Satkhira, staat geen huis meer overeind. Van af Khulna, 60 kilometer ten oosten van Shamnagar, ligt dorp na dorp in puin. De meeste bomen in deze streek zijn door de orkaan, die winds nelheden bereikte van 165 ki lometer per uur, ontworteW. -

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7