Spijkerbroek, hoge hakken en minirok onder een chador zonder bel Chinese fiets kan niet Armoede voor Amerikanen steeds groter probleem DDR poogt glasnost te weren firti'/HJirTM BUITENLAND £etdóe@outa/nt ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 PAGINA 6 gy Gretig lepelt een zwervend oud vrouwtje haar avondeten uit een potje voor ze zich in een van de metrogangen in New York te slapen legt. FOTO: AP NEW YORK Jongeren op peperdure racefietsen rijden langs even jonge cocaïneverslaafden die ziek in een hoek liggen of wezenloos voor zich uit staren. Een macaber schouwspel. In een ander deel van New York leeft een jongeman op het trot toir en verkoopt pocket boeken, terwijl om de hoek mensen in jazzcafés dure coctails drinken. In de Verenigde Staten leven 32 miljoen mensen onder de armoedegrens en nergens wordt dit beeld duidelijker ge schetst dan in New York. Dit is meer dan de voltallige popu latie van bijvoorbeeld een land als Argentinië. In de Verenig de Staten leef je onder de ar moedegrens als je minder dan 5.778 dollar per jaar verdient. Ter vergelijking: een gemid delde arbeider in de Verenig de Staten verdient bij een vijf daagse werkweek 26.896 dollar per jaar. Sommigen schuiven de schuld op de armen die lui zouden zijn en zich tevreden zouden koesteren in de hulp die door instanties wordt geboden. An deren hekelen het maatschap pelijke systeem, de stijgende werkloosheid, het slechte on derwijssysteem, het schreeu wende tekort aan betaalbare woningen en de ontoereikende overheidsprogramma's. Maar wie of wat er ook verantwoor delijk zeker is in ieder geval dat armoede een serieus te ne men probleem is in dit machti ge en welvarende land. Uitkeringen De Amerikaanse regering spendeert elk jaar miljarden dollars voor nood voorzien ings- paketten, opvang en gezond heidsprogramma's. Maar het aantal mensen dat op straat leeft is zo groot, dat de gebo den hulp niet voldoende is. In 1987 gaf de Amerikaanse regering meer dan 126 miljard dollar uit aan gezondheidshulp voor de armen en bejaarden. Bovendien werd er 16,3 mil jard dollar aan sociale uitke ringen verstrekt, kwam er 10,5 miljard dollar voor behuizing op tafel en werd 20,3 miljard dollar aan voedselprogram ma's besteed. Toch is het volgens de rege- ring-Reagan allemaal niet zo erg als het lijkt. Sinds de re cessie van 1981-1982, toen het werkloosheidscijfer in de dub bele cijfers raakte, ziin er bijna 15 miljoen nieuwe banen ge creëerd, aldus Reagan. Het werkloosheidscijfer in septem ber stond op 5.4 procent, wat betekent dat ongeveer 6.596.000 mensen zonder werk zaten. In juni dit jaar bedroeg dat cijfer 5,3 procent, het laag ste cijfer in 14 jaar. Maar vol gens professor William Wilson van de universiteit in Chicago zegt dat dalende werkloos heidscijfer niet zoveel. „De meeste banen zijn ontstaan door een opleving van de in dustrie. Daardoor kwam er een grote vraag naar onge schoolde arbeid en dat wordt heel slecht betaald". Luiheid Wilson heeft meerdere studies naar de oorzaken van armoede verricht en kwam tot de con clusie dat er voor arme men sen drie keuzes overblijven: ze kunnen afhankelijk worden van openbare instanties, kun nen laagbetaalde banen accep teren of een part-time baan nemen die echter geen sociale zekerheden biedt. Als mensen een parttime baan accepteren hebben ze kans dat ze te weinig verdienen om van te leven en te veel krijgen om nog recht op sociale zekerhe den te hebben. Hulp van open bare instanties zou in ieder ge val medische basiszorg, eten en zelfs in noodgevallen een dak boven het hoofd moeten bieden. Maar een onderzoek van het Instituut voor Onder zoek naar Sociale Zekerheden van Arbeiders heeft aange toond dat 18 procent van de onder de 65 jaar geen zekerheid heeft dat zij in geval van nood op welke wijze dan ook gezondheidszorg ontvangt. „Volgens mij denken veel mensen dat de armen het aan hun eigen' luiheid te danken hebben dat ze zo diep zijn ge zonken, maar dat is niet waar", zo zegt Susan Rees, uit voerend directeur van de Coa litie voor Menselijke Behoef ten. „Zij hebben juist een erg groot verantwoordelijkheids gevoel ten opzichte van ar beid". Drugs In een van de hotels die in New York zijn omgebouwd tot opvangtehuizen leeft de 78-ja- rige Emilio Santomaria met zijn vrouw en zoon. Hij ziet geen uitweg meer. Hij ont vangt elke maand een uitke ring van 691 dollar. In New York betaal je voor de goed koopste flat met een slaapka mer zeker 850 dollar. Ondanks alles is Emilio Santomaria er nog betrekkelijk goed vanaf gekomen. Velen zijn minder fortuinlijk en komen op straat terecht. Het aantal daklozen in de Verenigde Staten wordt ge schat tussen de 300.000 en de 3 miljoen mensen. Toch zegt Paul Ramos van het Betances Gezondheidscentrum in de Lower East Side van New York dat de behuizing voor deze mensen niet het eni ge probleem is. „Veel van de probleemgevallen komen uit probleemgezinnen en kunnen dat milieu niet meer ontvluch ten. Hierbij spelen ook drugs een grote rol", aldus Ramos. Volgens hem zou er al veel op gelost worden met een banen- garantieplan waaraan belas tingvoordelen gekoppeld zou den moeten worden. Ook zou den mensen in staat gesteld moeten worden iets te sparen- zonder dat ze meteen al hun sociale zekerheden zouden verliezen. In de huidige situa tie lijkt armoede echter een vi cieuze cirkel, waaruit nauwe lijks is te ontsnappen. IRAN HEEFT WESTERSE INVLOED NIET AFGEZWOREN gade top weir ken S Allee teVrai TEHERAN Teheran is een stad vol tegenstellin gen. De straten geven een kleurrijke mengeling te zien van traditionele en moderne levensstijlen. In de drukke bazaar wande len jonge vrouwen, ge huld in de islamitische chador. Kreupele oorlogs veteranen strompelen op houten krukken tussen de stalletjes van de kooplie den door. Een paar blok ken verderop lopen nieuwsgierige kinderen te hoop voor de voormalige residentie van wijlen sjah Mohammed Reza Pahlavi. Sommige inwoners van Tehe ran steken hun onvrede met de revolutionaire islamitische regering, die aan de macht kwam na de val van de shah in 1979, niet onder stoelen of banken. Met een zekere wee moed antwoordt een^boekver- koopster op het verzoek om een recente gids van Teheran, dat die sinds de islmatische re volutie niet meer te krijgen is. Vervolgens haalt ze een ver fomfaaide gids tevoorschijn, een uitgave van voor de revo lutie Zij wijst op een foto van de familie van de sjah, die in het boekwerkje is opgenomen. De figuren op de beeltenis zijn praktisch onherkenbaar ge maakt door de dikke zwarte strepen van de islamitische censuur. „Het is toch zonde",* zegt de verkoopster enigszins geërgerd. Nu in de oorlog met Iraq een bestand van kracht is, likt Iran zijn wonden en probeert het de schade die acht jaar strijd hebben achtergelaten te herstellen. In dit kader stelt Iran pogingen in het werk om zijn relaties met een aantal westerse landen wat op te vij zelen. Bezoekende minsters uit Europa, met in hun gevolg veel zakenmensen, worden dan ook met open armen door de Iraanse autoriteiten be groet. Onder de traditionele zwarte chador zijn hoge hakken geen vreemd verschijnsel. In hoeverre de strikte islamiti sche principes die de Iraanse leiding zegt na te leven een spoedig herstel van de maat schappij zullen toestaan, valt nog te bezien. De oorlog met Iraq heeft in Teheran zijn spo ren achtergelaten. Bouwvallen en open plekken in de rijen woonhuizen zijn stille getuigen van de Iraakse bombardementen. Hier en daar zijn tekenen van een ge strande werderopbouw waar FOTO: SP te nemen. Op een verlaten bouwplaats even achter het Hotel Esteghlal, het vroegere Royal Teheran Hilton, rennen de kippen tussen de materia len van een onvoltooid bouw werk. Roestig staaldraad ligt op de grond en wekt de in druk dat hier al in geen tijden werkzaamheden zijn verricht. In het hotel zelf kan de kli maatregeling alleen wolken vochtige lucht uitblazen. Maar het islamitisch funda mentalisme heeft nog steeds een stevige greep op het dage lijks leven in Iran. In de stra ten van Teheran zijn de gewa pende leden van de Revolutio naire Garde daarom ook van daag de dag nog een normaal verschijnsel. Zij zien scherp toe of de islamitische regels niet worden overtreden. Portretten Ondanks de voortdurende aanwezigheid van het islamiti sche fundamentalisme, lijkt de bevolking van Teheran de westerse invloeden uit de tijd van de sjah toch niet geheel te hebben afgezworen. Veel jon ge vrouwen in de Iraanse hoofdstad dragen onder hun zwarte chador een spijker broek of korte rok en niet zel den steekt een lok haar onder hun sluier vandaan. Vrouwen op schoenen met hoge hak vormen geen uitzondering. De afkeer van het islamitische regime voor de sjah is nog steeds groot, zo blijkt bij een bezoek aan het paleis waar de voormalige vor§t en zijn gezin hun dagen doorbrachten. In de zalen van het paleis, dat nu als museum dienst doet, hangen de portretten van de sjah on dersteboven. Rond tafels waarop de rijkdommen van de keizerlijke familie staan uitge stald, zijn foto's opgehangen die de ellende en de armoede van de bevolking tonen onder het bewind van de sjah. Bordjes bij de ingang van elke kamer vertellen de bezoeker van het paleismuseum, waar voor de ruimte die hij betreedt vroeger werd gebruikt. Uit de teksten op de bordjes kan de verachting van het huidige bewind voor de verdreven heerser worden opgemaakt: „Voormalige werkkamer van de sjah die de benen nam", zegt het bordje bij diens vroe gere bureau. OOST-BERLIJN De DDR, decennia lang een van de trouwste volgelin gen van Moskou, is weinig gelukkig met de frisse wind die de laatste tijd uit het oosten waait. Het oude motto „Leren van Sovjetu nie betekent leren hoe te overwinnen" heeft voor de leiders van de Oost- duitse communistische partij (SED) zijn geldig heid inmiddels verloren. In hun streven het nieuwe denken van Moskou buiten de deur te houden, schrikken ze er zelfs niet voor terug Sovjet- publikaties en -films te weren. De Oostduitse leiders hebben zich van begin af aan verzet tegen de hervormingspolitiek van Sovjet-leider Goroatsjov. Glasnost (openheid) en pere strojka (herstructurering) wa ren in de DDR niet nodig, zo luidde het verweer van Oost- Berlijn, omdat het land niet de problemen kent waar de Sov jetunie voor staat. Recente toe spraken van de Oostduitse partijleiders ademen nog steeds deze sfeer. Ondanks deze mooie woorden kan het de Oostduitse leiding niet zijn ontgaan dat de poli tiek van Gorbatsjov een steeds grotere steun geniet onder de bevolking van de DDR, die verlangend uitziet naar her vormingen in eigen land. Dit heeft de SED-leiding enigszins nerveus gemaakt, wat geleid heeft tot hardere maatregelen om ervoor te zorgen dat de hervormingsdrift aan de gren zen van de DDR halt houdt. Spoetnik Het afgelopen jaar werd de verspreiding van bepaalde edi ties van kranten en tijdschrif ten uit de Sovjetunie al tegen gehouden. Op 20 november bereikte deze censuur haar vorlopige hoogtepunt, met het besluit het Sovjet-maandblad Spoetnik niet langer toe te la ten. Oostduitse abonnees van het blad kregen een beleefd briefje van de posterijen van de DDR. waarin hun werd meegedeeld dat de bezorging ervan met onmiddellijke in- tang werd gestaakt, poetnik was de Oostduitse partijleiding al enige tijd een doorn in het oog wegens de kritische toon in zijn artikelen. Een reeks artikelen waarin Sovjet-dictator Josef Stalin werd aangevallen en de poli tiek van de Duitse Commmu- nistische Partij (KPD) de voorgangster van de SED ten aanzien van de nazi's werd gehekeld, ging Oost-Berlijn blijkbaar te ver. In zijn oktobernummer sug- geerde Spoetnik dat Stalin, na de ondertekening van het Niet-aanvalsverdrag tussen de Sovjetunie en de Nazi-Duits- land in augustus 1939, min of meer een marionet van Hitier was geworden. Daarnaast schreef het blad dat de KPD Hitier indirect aan de macht had geholpen, door te weige ren met de sociaal-democraten een coalitie aan te gaan tegen de nazi's. Tenslotte verweet Spoetnik de KPD na de onder tekening van het Niet-aan valsverdrag op bevel van Sta lin haar anti-fascistische pro paganda te hebben gestaakt. Honecker Dit zijn zware beschuldigingen aan het adres van een partij die zich altijd heeft beroepen op haar consequente strijd te gen Hitier. Bovendien behoor den de Oostduitse president en partijleider Erich Honecker en tal van vooraanstaande SED- leiders voor de Tweede We reldoorlog al tot de actieve ka ders van de KPD. De kritiek van het Sovjet-blad had der halve ook op hen betrekking. De verspreiding van Spoetnik werd dan ook onmiddellijk ge staakt. De partijkrant Neues Deutschland beschuldigde Spoetnik van geschiedverval sing en verdedigde hiermee het verbod van het tijdschrift. De krant legde de nadruk op het feit dat de artikelen in Spoetnik niet het officiële standpunt van de communisti sche partij van de Sovjetunie weergaven en achtte ze dan ook in strijd met de Sovjet- Oostduitse vrienschap. „Deze historische feiten tasten de fundamenten aan van de partijleiding in de DDR meent de Oostduitse dissidente schrijver Stephan Heym. „Dit soort artikelen verstoort het beeld dat zij van zichzelf heb ben geschilderd". Het besluit om Spoetnik te we ren werd spoedig gevolgd door XIAMEN Midden op het kruispunt is een volksoploop ontstaan. In Hfct midden van de kring nieuwsgierigen staan twee mannen die elkaar de vreselijkste verwensingen naar het hoofd slingeren. Naast hen op de grond lig gen hun fietsen. Het is duidelijk dat zich een bot sing heeft voorgedaan. Steeds meer mensen stromen toe en de discussie over wie schuld had wordt heftiger. De beide heren lopen rood aan en beginnen uitdagend naar el kaar te slaan. Dan plotseling geeft één het op en raapt zijn fiets en boodschappentas van de grond. Beiden vertrekken met woedend gezicht. Een tafereel als dit is in China aan de orde van de dag. Zoals wellicht bekend is China een land van fietsers. Eén op de twee Chinezen bezit een fiets en maakt daar dan ook veel gebruik van. Goed, zou men zeggen, maar dat geldt ook voor Nederland. Maar bij ons gebeurt het niet zo vaak dat fietsers met elkaar in botsing komen. Nu, het grote verschil ligt 'm daarin, dat in Neder land talloze verkeersregels gelden en in China nauwelijks, en dat de meeste Chinezen zich niet houden aan de regels die er wél zijn. Rood licht Door rood licht rijden met de fiets of auto komt vaak voor, evenals inhalen bij een door getrokken streep en parkeren bij een stopverbodsbord. Dat dergelijke dingen kunnen ge beuren komt vooral doordat er te weinig controle is op de na leving van verkeersregels. Waar gezagsdienaren te zien zijn, verandert het verkeersge drag op slag. Zo zijn er in veel steden op kruispunten met De Oostduitse president en partijleider Erich Honecker. FOTO: AP een verbod van vijf Sovjet films, die eveneens het stali nistische verleden als thema hadden. Ook een populaire Oostberlijnse cabaretgroep, die de draak stak met de nerveuze reacties van de SED-leiding, moest de optredens staken. „De persoon van Stalin is hier nog steeds heilig, hoezeer hij in de Sovjetunie ook wordt verguisd", zo zei een lid van de SED, die zijn naam liever niet vermeld wilde zien. stoplichten verkeerstorentjes van waaruit agenten verkeer- sovertreders via een schallen de luidspreker vermanend toe spreken. Op drukke over steekplaatsen en op plaatsen waar oversteken verleidelijk maar verboden is, staan vaak gepensioneerde dames en heren op wacht. Zij zijn her kenbaar aan een rode arm band en aan hun onverbiddel- lijk optreden. Houd je je niet aan hun aanwijzingen dan is geschreeuw, gefluit en een be risping, waarvan alle omstan ders zichbaar meegenieten, je deel. Toen twee jaar geleden in de stad Xiamen de eerste stop lichten werden geïnstalleerd, kregen deze gepensioneerde armband-dragers een opvoe dende taak toebedeeld. Ze moesten de Xiamense bevol king de betekenis van de lich ten duidelijk maken. Zodra het stoplicht rood werd, spron gen zij de weg op, blazend op fluitjes en zwaaiend met rode vlaggen fietsers en ander ver keer tot stoppen te dwingen. Werd het licht groen dan blie zen en zwaaiden ze het ver keer door. Links rijden Er is in China één regel, waar men zich in het algemeen ook zonder toezicht wel aan houdt: het rechts houden op de weg. Dat geldt zeker voor auto's, maar minder voor fietsers. Maar als er op een hete zomer dag aan de linkerkant van de straat een rij bomen staat die fietsers een verkoelende scha duw biedt, dan steekt men massaal over en vervolgt zijn weg aan de linkerkant. Een dergelijke manoeuvre veroor zaakt geen scheldpartijen bij het tegemoetkomende ver keer. Hooguit ontstaat er wat verwarring of kijkt men licht verstoord op. Chinezen fietsen langzaam en met een in zichzelf gekerde blik. Dat betekent dat men, zonder eerst op of om te ke ken, plotseling links of rechts af slaat of vol op de remmen gaat staan. De enige manier om als achteropkomende fiet ser het vege lijf te redden is om veilige afstand te bewaren en bij inhalen altijd flink te bellen. Chinese fietsen zijn gemiddeld van niet pi te hoge kwaliteit: als men een fiets heeft gekocht doet men er goed aan deze eerst naar de fietsenmaker te brengen om deze te vragen alle moeren aan te draaien, de ketting te spannen en de rem men gebruiksklaar te maken Ook daarna blijft men een re gelmatige klant van de fiet senmaker. Daarentegen is de Chinese fietsbel van uitsteken de kwaliteit. De beste zijn de gene die met slechts een keer bellen heel langerekt rinkelen. Toeters en bellen Zonder gebruik te maken van de bel is fietsen in China een hachelijke onderneming. Ook voor vrachtwagens, taxi's en bussen geldt dat inhalen zon der te toeteren uit den boze is. Alleen door te toeteren kan men yrij zeker zijn dat fietser en voetgangers niet plotseling besluiten de straat over te ste ken. Het verkeer in China is mis schien nog het beste te om schrijven als een lawaaiige chaos. Naarmate het gemotori seerde verkeer zal toenemen vooral het aantal uit Japan geïmporteerde lichte motoren ziet men wekelijks stijgen zal de Chinese overheid onge twijfeld meer verkeersregels instellen en de controle op na leving ervan verscherpen. Op dit moment lijken de wijdver breide borden langs China's wegen met in grote karakters „Blij naar je werk, veilig naar huis" nog weinig effect te heb ben. MARILOU DEN OUTER Met meer dan levensgrote borden manen de autoriteiten tot voorzichtiger gedrag in het verkeer. FOTO: MARILOU DEN OUTER CHINESE INDRUKKEN Chinese indrukken. Onder deze noemer schrijft Marilou den Outer, in het Chinees Ou Meilou, een serie over haar ervaringen n Xiamen, een stad in Zuid-China, waar zij verbleef in het ka ler van een uitwisselingsproject voor studenten. Vandaag haar aatste bijdrage: fietsen in China.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6