trul% Baard en Van den Broek: waanzin versus logica Groene Hart van Holland ligt al jaren in Drente fiekbeSou/wwit Politiek Partij Parlement BINNENLAND ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 PAGINA 5 DEN HAAG „Knap hè, van zo'n klein drukker tje!" zei KEP-directeur Wil Baard afgelopen zo mer uitdagend, toen hij verhoord werd door de parlementaire enquête commissie die de paspoor taffaire onderzocht. En hij plooide zijn vervaarlijke, rossige wenkbrauwen in de bijbehorende stand. Deze week sloeg deze Schie- damse uitgave van de „vrije jongen" een andere toon aan. Verbitterd sprak hij over men sen die „zó knap zijn dat ze aan krankzinnigheid gren zen". Baard doelde daarmee op minister Van den Broek, die daags daarvoor de samenwer kingsovereenkomst tussen KEP en buitenlandse zaken had opgezegd. De KEP-baas begreep daar helemaal niets van. Zijn bedrijf maakte „het beste paspoort ter wereld" maar voor de Nederlandse re gering was zelfs dat niet vol doende om het ook daadwer kelijk in te voeren. Zoiets kon Baard alleen maar verklaren door waanzinnigheid te veron derstellen bij de hoogste man op Buitenlandse Zaken. Elke krantelezer weet echter dat de zaak zeer vermoedelijk precies andersom ligt. Alle be weringen van Baard ten spijt is KEP er immers na een zeer lange voorbereidingstijd nog altijd niet in geslaagd een deugdelijk paspoort te maken, althans niet in de vereist# gro te aantallen. Dat bleek zon neklaar uit het „examen", dat Buitenlandse Zaken begin no vember KEP afnam. Het de partement zond ruim vijfhon derd aanvraagformulieren op tevoren niet bekend gemaakt tijdstippen naar KEP, die het bedrijf binnen de voorgeschre ven periode van twee etmalen diende te „verwerken" tot pas poorten. Het ging om échte formulieren met gefingeerde Van het resultaat is de project groep paspoorten van BuZa zich „een rotje geschrokken", vertelt een hoge ambtenaar van het departement. Zoals ge meld in de kranten vertoonde 36 procent van de seriema tig door KEP vervaardigde reisdocumenten fouten. Bo vendien kwam organisatie-ad viseur prof- Tas tot de conclu sie dat het tenminste vijf maanden zou duren eer deze gebreken verholpen zouden zijn. „Als ze daar überhaupt al toe in staat zijn," voegde Tas Tot hier! Dat was het moment, waarop minister Van den Broek het besluit nam: tot hier en niet verder. Hij kon trouwens moeilijk tot een andere slot som komen, zeggen zijn eigen ambtenaren, omdat anders zijn eigen politieke leven aan een zijden draadje zou zijn komen te hangen. „Piet de Visser (PvdA-paspoortwoordvoerder) zou onmiddellijk een debat hebben aangevraagd", zegt een medewerker van de minister. Hij denkt dat Van den Broek in zo'n debat na Van Eekelen en Van der Linden en drie topambtenaren het zesde slachtoffer van „het paspoort- monster" zou zijn geworden. „Zelfs Lubbers zou hem in dat geval waarschijnlijk niet heb ben kunnen redden", veron derstelt deze BuZa-man. In tegenstelling dus tot wat Wil Baard vermoedt, was het handelen van Van den Broek volkomen logisch. Zo logisch, dat anderen bij KEP er een complot in ontdekt hebben. Het is vooral public relations- man Willemse die deze theorie uitdraagt. Minister Van den Broek zou helemaal niet geïn teresseerd zijn geweest in een goed KEP-paspoort. Hij zou juist alles gedaan hebben om het „vermaledijde" Schiedam- se bedrijf, dat hem al zoveel schade had berokkend, de nek te breken. Willemse baseert zijn beschul diging vooral op de bewering dat Van den Broek nog geen enkele van de bestuurlijke maatregelen had genomen die nodig waren om het nieuwe paspoort volgens afspraak vanaf 1 januari in een beperkt aantal gemeenten uit te kun nen gaan geven. Maar Buiten landse Zaken spreekt dit fel tegen. De Taakgroep Invoe ring Nieuw Paspoort, waarin ook Binnenlandse Zaken, de gemeenten en de provincies zijn vertegenwoordigd, „heeft juist alles gedaan om een vlek keloze procedure te garande ren", zegt de woordvoerder van minister Van den Broek. Alweer een logische uitspraak. De minister kan het zich in derdaad niet permitteren dat de Tweede Kamer hem ook maar van enige persoonlijke nalatigheid zou kunnen be schuldigen. Ook in dat geval zou hij vrijwel zeker Van Eek elen en Van der Linden ach terna gestuurd zijn. Appeltje te schillen Moet uit het vorenstaande nu worden afgeleid dat Van den Broek het kamerdebat, dat er aanstaande woensdag toch komt, zonder kleerscheuren zal overleven? Nee. Ook deze bewindsman moet erop reke nen dat de „hogere machten", die volgens de PvdA'er Piel de Visser een stevige vinger in de pap hebben in de paspoort-af faire, hem zullen weten te vin den. Tot een politieke crisis komt het niet. Daaraan heeft ook de VVD geen behoefte. „Wij zijn niet uit op een kabinetscrisis", verklaarde VVD-paspoortspe- cialist Wiebenga ronduit. Maar dat betekent nog niet dat Van den Broek op zijn lauweren kan rusten. De VVD en zeer zeker de PvdA zullen niets na laten om hun frustraties bot te vieren over het paspoortdebat van september, waarin Van den Broek en Lubbers hoog hartig weigerden het oordeel te onderschrijven dat de - in middels afgetreden - staatsse cretaris Van der Linden de Kamer onvolledig „en dus on juist" had geïnformeerd. Handvatten voor kritiek op Van den Broek zijn er vol doende. Hij moge dan de man zijn die eindelijk dat rare KEP aan de dijk heeft gezet, hij is tevens de man die in april van dit jaar weigerde deze stap te zetten. Wiebenga zegt nu dat Van den Broek daarmee in feite de verantwoordelijkheid draagt voor het gedwongen af-' treden van zijn collega's Van Eekelen en Van der Linden. „Als hij niet zo halsstarrig was geweest, zou er geen parle mentaire enquête gekomen zijn en zouden er dus vervol gens geen koppen gerold zijn". Enige EG-lidstaat Voor De Visser ligt dat wat moeilijker, omdat wat de op positie betreft er natuurlijk noojt genoeg bewindslieden kunnen aftreden. Paspoorten- Piet zal het dus deels over een andere boeg moeten gooien. Hij gaat hameren op het feit dat Nederland door het falen van de regering straks de eni ge EG-lidstaat zal zijn zonder Europees paspoort. En ongetwijfeld zullen alle fracties willen weten wat de eventuele financiële conse quenties zijn van het kappen met KEP. Komt er wel of geen schadeclaim? Wat dat laatste betreft heeft Van den Broek zijn antwoord klaar. Doordat hij KEP zoveel tijd heeft gegund, kan hij nu juri disch aantonen dat het Schie- damse drukkerijtje niet bij machte is en waarschijnlijk ook nooit zal zijn om - op piekdagep - 20.000 k 25.000 deugdelijke paspoorten te ver vaardigen. Want in zoverre heeft PR- man Willemse van KEP na tuurlijk wel gelijk: het eviden te falen van KEP komt wel uitstekend in de kraam Van den Broek te pas. De minister gaf dat van de week desge vraagd ook toe. „Zeker. Dat element heeft wel steeds in mijn hoofd meegespeeld". RIK IN T HOUT ROB SEBES De stad rukt steeds verder op (links), waardoor er steeds minder overblijft van het Groene Hart (rechts). Zo in de jaren zestig moet het zich te verpozen, de boeren zijn begonnen, het gepraat moesten niet worden over de weilanden, bossen, verjaagd, de molens moesten riviertjes, meren en fietspaden kunnen blijven draaien, tussen de vier grote steden in kortom: er was behoefte aan het westen: Den Haag, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam. De stadsmens moest mogelijkheden hebben DEN HAAG Wie Al phen aan den Rijn bin nenrijdt kan ze niet mis sen, die grote borden die vertellen hoe geweldig het is om in deze plaats te wonen: „De hele Rand stad ligt er omheen". Daar heb je het al. Had natuur lijk moeten zijn: „Het hele Groene Hart ligt er om heen". Maar ja, de wegen ernaartoe voerden giste ren nog langs honderden prachtige beuken, van daag al langs de omge zaagde restanten ervan en een oase van ruimte, rust en schone lucht tussen de verzamelbakken van drukte, lawaai en vervuiling. Leuk morgen staan er huizen. bedacht, maar bijna dertig jaar later is er nog niets van terecht gekomen en gaat de stedeling die de rook om het hoofd echt wil ontvluchten natuurlijk al jaren met de auto naar Drente. niemand weet waar die moeten komen, behalve dat ze niet in zee komen. En dwars door het open midden gebied komt straks nog eens een snelheidsspoorlijn en de nieuwe verbindingen Zoeter- meer-Rotterdam en Rotter dam-Amsterdam. Vierde Nota bied aantrekkelijk, dan komen het gebied bijzondere component het meest dichtbevolkte deel van Nederland. Maar wel een bijzonder deel, en als het dat niet meer is moeten we zorgen Zo gaat dat in de Randstad, waar bestuurders al een toeval krijgen als ze alleen nog maar het woord groen horen. Het is dat no-nonsensvirus dat zich verspreid heeft onder de nieu we generatie groenbepalers. Bomen en struiken zijn hun een gruwel in het oog. Kaal heid, veel kaalheid met hier en daar wat kleine boompjes. Van die schraalhansies die rechtop moeten worden ge houden door zo'n stuk rubber dat aan een stuk hout vast zit dat ernaast'in de grond is ge slagen; babygroen dat nooit groot zal worden. Dat past uitstekend in het be leid van gemeentelijke over heden, die al lang niet meei\ weten hoe ze financieel een beetje rond moeten komen. En het onderhoud van groen kóst alleen maar geld. Dus wat is er mooier dan geen groen maar wel huizen: weinig kosten, veel inkomsten. Gehersen spoeld door de moderne tijd is de Randstad verworden tot wat-ie is. En het zal alleen maar erger worden. Zie het deze week gepresenteerde Structuurschema Verkeer en Vervoer, dat probeert iets te gen de auto en de milieuver vuiling te doen die de Rand stad met het jaar meer over heersen. Probéért, want vol gens vele deskundigen zal dank zij deze zoveelste nota de auto juist alleen nog maar meer kansen krijgen om zowel de horizon als het milieu te vervuilen. dit j - al i SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO genoemde Vierde Nota Ruim telijke Ordening van Nijpels' ministerie van VROM gepubli ceerd. Daarin werd gesproken over de ontwikkeling van Hol lands Groene Hart. gekoppeld aan de ontwikkeling van de Randstad als economisch brandpunt. Met andere woorden: als je zorgt voor een beetje leuk groen in de directe nabijheid van de steden, dan wordt het weer aantrekkelijk voor bedrijven om zich in de steden te vestigen. Want de werknemers die ze nodig heb ben. kunnen zich dan in de buurt van hun woon- en werkplaats verpozen. Het liefst ziet de ministeriële nota natuurlijk bedrijven van internationaal niveau. De plaatsen werden al aangewe zen: het Spuikwartier, Cen- idee, een fictie. Het traal Station en de Utrechtse het gebruik van dat Baan in Den Haag, Waterstad Kop van Zuid in Rotter- vormconcept dam. het IJ-centraal en ooste gebruikers- lijk havengebied van Amster- dan, Qp dje piaatsen, vindt de Vierde Nota, kunnen wonen, kantoorruimte en toerisme in hotelbouw uitste- Fictie Doordeweeks reist Han Krom hout met de trein van Utrecht naar Den Haag. Hij werkt daar bij de ANWB, als beleidsmede werker op de afdeling recrea tie, milieu en landschap. Van uit de coupé beziet hij twee keer per aag een klein deel van het Groene Hart. Krom hout: „Een zonsopgang, voor jaarsnevel, sneeuw, jonge zwa nen, tractors, spruitenplanten, de Floriade in wording; ik vind het allemaal prachtig. Maar dat is niet maatgevend, dat is hooguit passieve recrea tie, hoe snel de trein ook rijdt, Het ook de mensen erop af. Nu i het gebied te onappetijtelijk om ongewenste ontwikkelin gen tegen te gaan. Ik pleit er voor dat het westelijk deel van het Groene Hart kleinschalig dat het 't weer wordt", wordt opgezet en toegankelijk wordt voor recreanten; kam- Abstract peerders en zo. Het oostelijk Volgens Hosper is één deel moet dan aantrekkelijk problemen zijn voor mensen die willen -- genieten van vergezichten die er niet tegenop tegenwind terug te fietsen, Maar voor beide gebieden geldt: ze moeten toegankelijk zijn. Genieten van vergezich ten uit een voortrazende trein is niet genoeg. Dan is het a Groene Hart niets meer dan sluipende ontwikkelinj Dat beeld Beschouw gewoon als i de Hart dat het zo'n abstract be grip is. „En dat begrip heeft in met dertig jaar nog niet wezenlijk <=<1" geleid tot een bijzonder gebied met een duidelijke betekenis voor de Randstad. De praktijk is eerder dat het gebied aan betekenis heeft ingeboet, kwa litatief is achteruitgegaan door V'uCl ua" sluipende ontwikkelingen van de bewoner uiteenlopende aard. Wil de indstad en daar zijn Randstad uiteindelijk profijt toch echt te volwassen trekken van het Groene Hart dan zal in dit gebied moeten worden geïnvesteerd om het tot een tuin van de Randstad te maken. Daarvoor zullen Groene metropool In de jaren zestig en zeventig „Green Hart Metropolis" de dag: stad en groen als heid. Die visie spreekt ir. Hosper van Bureau Bakker e creatie, natuur, landbouw, maar ook voor het wonen en werken". Hosper ziet wel wat Bleeker in Amsterdam nog al- keuze voor het water. „De tijd aan. Hij sloeg Hall er nog Randstad is gebaat bij gebied, oi doen. Er nodig dan wel concept. En dat is er niet. Ter men als Groene Hart en Blau we Kamer hebben tot nu tot publicitaire waarde ge- contrast met het steen, de drukte en het lawaai. Een idylle ofwel „een tafereel Den Haag-Rotterdam. Door hiervoor te kiezen kan een handvormige „kuststad-ach- had dan dat ze houvast bieden kend samengaan, voor planning, beleid, inrich- Zo dwalen de gedachten al ting en beheer". weer af van waar het om gaat, Het lijkt een utopie dat het het Groene Hart. Want dat lieflijke eenvoud". Louter het ter-de -duinen" ontstaan met gevoel te weten dat open bijzondere kwaliteiten. Ener- ruimten met wijde doorzichten zijds is immers de zee dichtbij, vlakbij zijn, leek genoeg om de badplaatsen, de duinen i zal komen, wordt almaar het uit te kunnen houden de grote stad". Maar, concludeert Hosper. hebben ons alleen bezig ge- de duinzoom-bossen, ander zijds ligt aan de binnenzijde het waterrijke Groene Hart. Dan zal ook de mogelijkheid De bedreigingen voor het het landelijk gebied wordt ook Groene Hart worden zelfs al- almaar ontoegankelijker voor bedreigd, houden met de steden en het tot waterrecreatie in dit gebied groen aan zijn lot overgelaten. „Alle randen van steden dorpen beginnen op elkaar I moeten worden verbeterd. De vaarroute Amsterdam-Al- phen-Gouda-Rotterdam te problemen. Er worden rijen, wegen verliezen na ruiï- gronden uit de produktie ge- verkaveling hun openbare voorbij te zijn de grondwaterstand functie, sommige natuurgebie- aar lager. De natuur den en landgoederen zijn al- wordt almaar lager, wordt bedreigd door ring, verdroging en verschra landgoederen zijn leen toegankelijk met een pas- steeds meer agrarische ling. De bevolking vergrijst, gebieden, natuurterreinen waardoor er steeds minder de landelijke gebie wonen en al- betreden, de steden. Die Kromhout: „Ik geloof niet den komen te steden zitten al propvol, er is nog behoefte aan zeker een half miljoen woningen. dat de slechte woonomge ving in de steden maatgevend is, maar de aantrekkelijkheid lijken en gifbelten blijken ook daarvoor de belangrijkste dra- het Groene Ha_rt niet ger moeten zijn. Langs die a cöncentra- jachthavens, icheepswerven, verblijfaccom- oeverrecreatie-ge- lergelijke. Nieuwe /erbeterde water- vernieuwingsproces verbindingen zijn hier ook op zijn plaats. Ten oosten van deze „waterlinie" is het dan mogelijk het accent te leggen le ring móet leiden tot andering in het denken. Als modaties, we het Groene Hart belangrijk bieden vinden dan lijkt een offensief nodig, eei I dat leidt tot verbetering de kwaliteit van het gebied Daarbij moet niet worden te ruggegrepen op het oude idee op natuurontwikkeling van het Groene Hart als toon- landbouw", beeld van het arcadische boe- DICK HOFLAND Wat hebben de kamerleden Willem Vermeend (PvdA), Aleindert Leerling (RPF), Erwin Nypels (D66) en Hajé Schart man (CDA) in hun vrije tijd met elkaar gemeen? Laat ik meteen maar het goede antwoord geven, want u zou er toch niet opgekomen zijn. Ze zijn alle vier enthousiaste surfers. Hoe ik aan die wijsheid kom? Heel simpel: uit de nieuwste versie van het boekje Wie is Wie in de Tweede Kamer", dat sinds vorige week bij de boekhandels verkrijgbaar is. Het bundeltje bevat waardevol en verrukkelijk leesvoer voor iedereen die, ook al is hettzelfs maar een beetje, in de politiek geïnteresseerd is. We vinden er de foto's, namen, adressen, telefoonnummers en levensbeschrijvingen in van alle 150 leden van de Tweede Kamer en voorts nog een dosis informatie over onze ministers en staatssecretarissen. Zo kan iedere kiezer een aardig inzicht krijgen in de personen die wekelijks over een deel van ons wel en wee beslissen. In 1970 stelde de inmiddels overleden Elsevier-journalist Frits van der Molen voor het eerst een politieke „Wie is Wie" samen. Dertien jaar later pas volgde er een herziene uitgave, geschreven door de journalist Henk Visser. De zojuist verschenen editie is verzorgd door een duo: Henk Enkelaar, voormalig NOS radioverslaggever, en Titia van Rijckevorsel, oud-lerares Frans, beiden woonachtig te Amersfoort waar beslist niet zonder toeval ook de uitgever van „Wie is Wie" (Bekking) is gevestigd. Nog maar vier van de huidige kamerleden kwamen ook al voor in de „Wie is Wie" van 1970: Theo Joekes (VVD. 25 jaar onafgebroken kamerlid). Pol de Beer (VVD, 19 jaar in één ruk) en verder de PvdA 'er Hein Roethof en D66- fractieleider Hans van Mierlo, die echter in tegenstelling tot de twee voorgaande oudgedienden geen staat kunnen maken op een ononderbroken carrière als volks vertegen woordiger. Het vervelende aan Wie is Wie" is dat het vanwege de voortdurende doorstroming der kamerleden snel veroudert. Er moet dus na de kamerverkiezingen van 1990 onmiddellijk weer een nieuwe uitgave komen. (En dan graag de naam van de vorig jaar afgetreden staatssecretaris Gerrit Brokx goed spellen!) Wat het boekje echter zo aantrekkelijk maakt is, dat het de „mens achter de politicus" tot leven laat komen. Bij de op interviewtjes gebaseerde levensbeschrijvingen van de kamerleden staan bijvoorbeeld ook de hobby's vermeld. Ria Beckers (PPR) en Dick Tommei (D66) bekennen dat de politiek hun grootste hobby is, maar de overigen leven zich buiten het Binnenhof uit in een scala van bezigheden die niets met politiek van doei hebben. Boeken lezen, schaken, bridgen, fotografererr^s en postzegels verzamelen zijn de meest voorkomende vrijetijdsbestedingen, maar §8 sommige dames en heren noemen ook favoriete activiteiten van wat minder alledaagse aard. Een greep in het wilde weg: Jan Nijland (CDA) bouwt graag miniatuur-molens van 1 a 2 meter hoog, die geplaatst worden in tuinen van familieleden, zijn partijgenoten Harry Aarts en Ad Lansink verzamelen respectievelijk Boeddhabeeldjes en oude geografische kaarten, de VVD'er Reinier Braams koestert een grote collectie mineralen en fossielen. Maarten van Traa (PvdA) spaart spoorboekjes uit alle uithoeken der aarde en Kees Zijlstra (PvdA) is thuis gaarne met penseel, palet en linnen in de weer. Een flinke groep kamerleden wisselt het veelal zittend bestaan af met sportieve bezigheden, waaronder vooral hardlopen en fietsen hoog scoren. De Limburgse CDA 'er Léon Frissen heeft zelfs al enkele hele en halve marathons op zijn naam staan. Ook in muzikaal opzicht schuilt er talent in de Kamer. Zo kan bijvoorbeeld een kamerorkest gevormd worden, bestaande uit de PvdA 'ers Piet de Visser (piano), Thijs Wöltgens (hobo en klarinet). Bram Stemerdink (viool of accordeon), Maarten van Traa (trombone), de VVD'ers Hans Dijkstal (tenorsax) en Joris Voorhoeve waldhoornde CDA'er Jan Krajenbrink (piano en orgel) en de D66'er Jacob Kohnstamm (cello). Kortom, breekt u zich nog het hoofd over een Sinterklaascadeautje? Naar de boekhandel dan maar.' TRUBBELS n

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5