Studenten doen goede zaken met uitzend-Sint rit IEUWS Informatie hoger onderwijs gebundeld Metsel- I kunst Kort geding van reclamewereld en satellietzenders tegen Brinkman Rechercheteam na aanslag op Sijthoff sterk uitgebreid Assurantiebeurs wil Lloyd's van het vasteland worden 3INA BINNENLAND QeidóaQowuvnt ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 PAGINA 3 Schoonmoeder moet huis schoonzoon uit ■•ZWOLLE - Een 79-jarige vrouw in Dalfsen moet binnen een maand het huis van haar »-»0 schoonzoon uit. Dit heeft de president van de rechtbank in Zwolle, mr. J.C.A. Schunck, be slist. In ruil daarvoor moet de schoonzoon 10.000 gulden bijdragen in de kosten van ver- e achte kuizinÉ> en inr»chting van zijn schoonmoeder «jen moet hij direct gas en verwarming voor de ae öO\ Woonruimte van zijn schoonmoeder opnieuw tl aansluiten. Het conflict tussen beiden ontstond goeidit jaar toen de vrouw van de schoonzoon het onl overleed. Zij had in 1972 de zorg voor haar ou- ïg móéders °P z'c^ genomen in ruil voor het bezit Ina daavan de ouderlijke woning. De man - die nog it a aaatwee kinderen te verzorgen heeft - probeerde rkwaar direct na het overlijden van zijn vrouw zijn Ameri schoonmoeder uit huis te krijgen, maar dit lukte niet. Hij kon naar zijn mening niet aan Ri de verzorgingsplicht worden gehouden. Diesel duurder ROTTERDAM - Dieselo lie wordt met ingang van maandag twee cent per liter duurder. Aan de meeste zelftank-stations zal dan een prijs van 83,80 cent per liter bere kend worden. De prijzen van petroleum, huis brandolie en stookolie gaan eveneens omhoog. De prijsverhogingen zijn volgens een woordvoer der van de oliehandela ren vooral toe te schrij ven aan de naderende winter. Veel voorraden worden nu vast op peil gebracht, waardoor de vraag flink toeneemt. Verpleegkundigen pikken te grote werkdruk niet EDE - De CNV-bond CFO gaat zijn leden in de verpleging stimuleren om zelf wat te doen aan de werkdruk. Veel verpleegkundigen en ziekenverzorgenden vinden de werkdruk te hoog. Op een congres van de CFO in Ede is daarvoor gisteren een actieplan opgesteld. Een van de actiepunten luidt „blokvorming" in de relatie tot bijvoorbeeld artsen. Op het congres bleek bijvoorbeeld dat verpleegkundigen onre delijk veel tijd kwijt zijn aan het geven van voorlichting aan de patiënten omdat artsen het wat dit betreft laten afweten. Bovendien steken ze veel tijd in medische handelingen die eigenlijk door artsen zouden moeten worden uitgevoerd. De CFO wil verpleegkundigen in de instellingen platforms vormen - analoog aan de medi sche staven. De verpleegkundigen moeten ook meer te zeggen krijgen over hun deel van het ziekenhuisbudget. Nu gebeurt het nogal eens dat er plotseling geen geld meer is voor bijvoorbeeld onderleggers voor incontinente patiënten. Bij de de cao-onderhandelingen zal de CFO aandringen op scholingsfaciliteiten waardoor de verpleegkundigen de ontwikkelingen in hun vak en in de maatschappij kunnen bijbenen. Op het ogenblik blijken onder „morele druk" zelfs reguliere verlofdagen niet te Worden opgenomen. De bond wil ook een nieuw onderzoek naar de werk last in de psychiatrie en de zwakzinnigenzorg. Eusebiustoren levensgevaarlijk ARNHEM - De toren van de Arn hemse Eusebiuskerk moet zo snel mogelijk worden gerestaureerd. Ver der uitstel is levensgevaarlijk. De ge meente had enkele jaren geleden al hekken rondom de toren geplaatst omdat er brokstukken naar beneden vielen. Een onderzoek heeft nu aan getoond dat de situatie nog veel slechter is dan werd aangenomen. Na de Tweede Wereldoorlog werden de volledig verwoeste kerk en toren herbouwd. Maar voor de toren werd een slechte kwaliteit natuursteen ge bruikt. Grote delen van de toren moeten nu worden vervangen. Daar mee is een bedrag van 7 miljoen gul den gemoeid. Minima krijgen 50 gulden netto, daarboven meer DEN HAAG De 200 miljoen gulden die het kabinet heeft uitge trokken voor koopkrachtverbetering van de minima, zal volgend jaar zo worden verdeeld dat echtparen die rond moeten komen van een minimumuitkering, er 50 gulden op vooruit zullen gaan. Al leenstaanden op minimumniveau ontvangen 35 gulden extra. Overi gens zal slechts 65 miljoen van het beschikbare bedrag bij de echte minima terechtkomen. Een groot deel komt ten goede aan uitke ringsgerechtigden met een inkomen vlak boven het minimum. Voor deze categorie, bijvoorbeeld bejaarden met een aanvullend pensioen, kan het extraatje oplopen tot maximaal 154 gulden. Hetzelfde doet zich voor bij wao'ers. Arbeidsongeschikten met een maximum dag loon ontvangen 81 gulden erbij. In het geval er aanvullende inkom sten zijn, kan het bedrag oplopen tot 118 gulden. Niet alleen uitke ringsgerechtigden ontvangen meer. Een deel van de verhoging van de fiscale aftrekpost voor niet-actieven werkt uit als een netto-inko- mensvoordeel voor mensen met een vut-uitkering. Hoe groot dit voordeel is kan het ministerie van financiën nog niet zeggen. al ti meend! Chine e Perzi te ver te zijn Georgi Pekinj wil ei i( toudinj et Mos »s spoe de Ru die d< strepen iaopin gt, dat is ge ij' ;ou na ;rande kou ei) spogin rede in oor di is hen gen in ïan de etnara oorlog et een houdt obsta- schat geko Mos- it het reken ïpera- gs de gra- andse /aarts ngen. I gra- I gra- PLATTEGROND OP SCHOOT EN RIJDEN MAAR Nvandaag^n ROTTERDAM - Er staat een zwarte Piet voor de deur. Moeder doet open; de goedheiligman en zijn knecht waren besteld voor zeven uur, maar het is inmiddels bijna half acht en de kinderen van de familie zijn zo langza merhand een inzinking nabij. „Tja mevrouw, we moeten maar even wat improviseren, want Sint is een plekje aan het zoe ken voor de auto", fluis tert de gelegenheids-Piet samenzweerderig en vol berouw over de vertra- §ing. Het is voor deze int en Piet - in, dit geval een echtpaar - dit jaar De uitzend-Sinten bereiden zich voor op hun rondrit langs bedrijven en gezinnen, voor het eerst dat ze hun foto: de jong en van es diensten via een Sinter klaascentrale aanbieden. >[an een «jschema aan Zes gulden per persoon Hon rustigl daïu vJLPerm»aT ie week vóór de echte dag is uuu_ vuul geen vetpot, maar „we goede gelegenheid de minder hemJ hebben gemaakt. Even Sint spreekt nog plechtige woorden kind, met behulp briefje dat de ouders doen het nou eenmaal graag stellen wat op laten komen. De eerste keer altijd moeilijk, meestal gaat het land draaien de ^veï 'pts fout.-Ze komen te neerj de baas laat. kunnen het adres niet uitzendbureau, vinden, durven bij de gezin- jn de afgelopen week schom- zeggen. Overal Sinterklaas-centrales volle toeren. Kleine onderne mingen die niet bij een Ka mer van Koophandel ingeschreven, mini-beu. met veelal studenten aan het iC1, het najaar zetten ze Ook het tijdschema levertde i thuis niet veel Meestal problemen li-bedrijfjes bijgaande aard", zegt Geert wat rijroute dwars door de stad, elk en alleen zonder vertraging een uit te voeren als Sint een Por sche bestuurt en geéscorteerd wordt door een motoragent, en dan is het al Maar vertragingen zijn meer >or de volgende regel dan uitzondering. Over de omzetten van de Sin terklaascentrales kan alleen maar worden gegist. Een goed georganiseerde centrale haalt melde het aantal bezoekjes op de avond zelf met veertig tijd per stel - Geert-Jan laat zijn Sint-en-Pietstellen wel „personeel" zelf vervoer rege- vierhonderd bezoekjes, i zelf kaartlezen - rond per steL dus. Dat komt er per avond. Dat zal verwachting dit week- de studie opzij, huren pakken, beginners-Klazen en -Pieten .B roepen gegadigden op voor de wel eens problemen op. Er einde gaan stijgen, um.» ww «w. uuu». goedheiligman of zijn orr®, dag wordt het topdrukte. Al Pieten zelf, verder organisa- omzet van liefst ƒ20.000. Daar moeten de kosten nog af: bijna 5000 voor Sinten tijd assistent en plaatsen adver tenties. Binnen relatief korte trekken ze een enorme veelheid klanten. „Goedena vond, Studenten-Sinterklaas centrale... Jazeker, dat kan. Hoe laat had u gedaéht?.. Wat adres?". In het studen- tje aangeboden, al willen de vana{ half n meeste eentrales niets weten is het raak z0 blijkt van de overdreven verhalen - - - die daarover de ronde doen. „Dronken ergens binnenko men, dat kan niet. Dat tolere ren we niet", zegt Geert-Jan. Vijftig gulden Dan zal deze le de veertig Sinten en veertig Pieten die zich hebben aange meld hard nodig hebben. „Scholen, bedrijven, instellin- advertentiekosten de het huren van de pakken, ra- Maar de rest is voor de onder nemer-student. „Maar we zijn eigenlijk zó klein", zegt Geert-Jan, „dat de fiscus ons met rust laat. Als gen, allemaal willen ze de de belasting ons aanpakt, Sint i tenhuis aan de Van Vollenho- Het tarief dat de centrales De piek ligt rond venstraat in Rotterdam be dient Geert-Jan de telefoon. Terwijl hand legt bezoekje van twintig minuten rekenen schommelt de Sint grimeur de laatste doorgaans rond de vijftig gul- eten ei baard en zwarte den. Twintig minuten lijkt moeten it, wacht een aantal Sinten kort, Pieten op hun route. Geert-Jan wel dat valt volgens op bezoek hebben, dwijnt een unieke dienstver lenende instelling, die duide lijk in een behoefte voorziet", het Een behoefte, want wie zelf een Sint-pak wil huren moet rekenen op een duur avondje. avonds; dan wil iedereen huis hebben, voor bedtijd. Dan heel slimme sche- In de dagen yóór pakjesavond deren zitten vaak i hebben zó weinig geduld, Geert-Jan af te leiden, is i dat je snel uitgedeeld bent. genlijk niets anders dan ei maken, anders redden Onder de honderd gulden ben je voor een pak niet klaar. En dan moet je nog kunnen acte- DEN HAAG Alle in- formatie over universitei- I ten en hogescholen is ge- bundeld in één boekwerk, i Elseviers Studie-Almanak 1989. De vijfhonderd pagi- na's tellende bundel is tot I stand gekomen in samen werking met de samen werkende universiteiten (VSNU) en de HBO-raad. Minister Deetman, die gisteren het eerste exemplaar in ont vangst nam, verwacht dat met dit „unieke document" veel studenten voor een verkeerde keuze worden behoed. „De overheid heeft er belang bij dat studiekeuzes goed worden gemaakt. Op die manier kan het aantal afvallers in het ho ger onderwijs worden terugge drongen", meent Deetman. De Studie-Almanak die jaar lijks zal verschijnen, geeft vol gens drs. S.J. Noorda een vol ledig overzicht van de studie mogelijkheden in het hoger onderwijs. Noorda was voorzit ter van de beleidsgroep studie voorlichting van de VSNU en de HBO-raad die het initiatief voor dit project genomen heeft. „Het is eigenlijk gek dat zo'n boek er nog niet was. Het is net alsof de PTT nu voor het eerst een telefoonboek zou uit geven", aldus Noorda. Het feit dat de informatiegids er nu ligt, is volgens hem een bewijs dat de samenwerking tussen het HBO en het wetenschap pelijk onderwijs sterk is verbe- De huidige voorzitter van de beleidsgroep De Goede pleitte ervoor van de gids „een soort Michelingids" te maken. Met een aantal sterren zou kunnen worden aangegeven hoe hoog de kwaliteit van een bepaalde studierichting of instelling is. „De beleidsgroep moet maar eens bedenken wie de sterren dan moet uitdelen", meent De Goede. Verder moet de alma nak uitgebreid.worden met ge gevens over 'de arbeidsmark tsituatie en over onderwijs- vakbeurzen. Vier studenten onderbraken de officiële bijeenkomst door het woord te vragen. Zij zei den het gek te vinden niet voor de_ bijeenkomst uitgeno digd te zijn: „Er wordt veel te weinig geluisterd naar ideeën van studenten". Zij noemden het uitbrengen van een alma nak in tijden dat op het onder wijs wordt bezuinigd „lach wekkend". „Het is een over zicht van de ónmogelijkheden in het onderwijs". DE KNOLLEN ik H£8 mvwoeo vccft mijn rv NCDfc. NIKS BUITENÊEVONS OF ownsWA HiJMOET £R VELNé IN lOfi Ce 0K KuM&l KCMÊW. J0-: In opdracht van de dienst volkshuisvesting in Amsterdam werkt kunstenaar Herman Makkink (r) samen met een metselaar I aan zijn kunstwerk. Tussen de nieuw bouwwoningen op het terrein waar eerder het Van Leeuwenhoek ziekenhuis stond, ontstaat een koker die veel doet denken aan een omgevallen fabrieks schoorsteen. foto: anp voor kabelexploitanten om buitenlandse programma's met reclameboodschappen door te (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Een aantal ganisaties uit de reclamewe- geven aan de abonnees, reld, de satellietzenders Sky Volgens de aanspanners en Cable One en enkele kabel exploitanten hebben geding aangespannen minister Brinkman het kort geding, dat op 13 de- i kort cember voor de president van tegen de Haagse rechtbank mr. Wij- WVC. holt dient, zijn deze beperkin- de Mediawet. Dit artikel de Mens, het Internationaal beperkt de mogelijkheden Verdrag inzake Burgerrechten en Politieke Rechten en met het EG-verdrag. Deze verdra gen waarborgen de vrijheid van meningsuiting, het vrije verkeer van goederen en dien sten en verbieden discrimina- Volgens de organisaties is arti kel 66 ongeveer gelijk aan de bepalingen in de Kabelrege ling welke golden onder de Omroepwet. Het Europese Hof van Justitie en de Hoge Raad verzoek van de Bond van Ad verteerders en de Nederlandse Vereniging van Erkende Re clame-Adviesbureaus reeds uitgesproken dat de Kabelre geling in strijd was met ver schillende Europese verdra gen. De organisaties willen nu voor de Haagse rechtbank ïnen dat dit ook geldt artikel 66 van de Media- DEN HAAG De Haagse politie breidt met zes men sen haar rechercheteam uit die de aanslagen op Sijthoff Pers onderzoekt. Het rechercheteam bestaat dan in to taal uit veertien politiemensen uit Den Haag en de re gio. Volgens een woordvoerder van de politie is de ontploffing van de autobom gistermorgen bij het gebouw van Sijthoff Pers de aanleiding om het rechercheteam uit te breiden. De politie sluit niet uit dat er een verband is met eerdere aansla gen op Sijthoff Pers. Op 23 november werd brand gesticht in de garage van het hoofdkantoor in Rijswijk en in het bespreekbureau aan het Spui in Den Haag. In de volgende nacht werden bij de wo ningen van directieleden van Sijthoff Pers de ruiten inge gooid en een uitdeelpost in brand gestoken. Ook bij een SP- vestiging in Gouda werd brand gesticht. De totale schade loopt in de honderdduizenden guldens. „Er is duidelijk iemand die een hekel heeft aan Sijthoff Pers", aldus een woordvoerder van de Haagse politie. „Hoe wel het een lichte autobom betrof, die niet veel schade be rokkende en niemand verwondde/nemen we de zaak uiterst Luxe paardjes Echte luxe paarden zijn de falabella's die vanaf morgen te zien zijn in het Noorder Dierenpark in Emmen. Deze kleinste paardjes ter wereld komen oorspronkelijk uit Zuid-Amerika. Zij danken hun naam aan senor Gulio Cesar Falabella die het eerst met het fokken begon. Alleen zeer rijken konden zich de paardjes veroor loven, zodat aanvankelijk alleen oliesheiks en Kennedy's ze beza ten. Nu zijn ze ook beschikbaar voor minder draagkrachtigen als dierentuinen. Serena en Bianca In Emmen hebben een schof thoogte van niet meer dan 73 cm. foto Anp Zelfmoord in cel Scheveningen DEN HAAG Een 23-jarige gedetineerde heeft zich in de nacht van donderdag op vrij dag in zijn cel in de jeugdaf deling van de Scheveningse gevangenis aan een laken opgehangen. Volgens een woordvoerder van justitie werd de gedeti neerde „zeer frequent" gecon troleerd, omdat de psychiater al had gewaarschuwd voor de problemen waarmee de gedeti neerde kampte. Dergelijke problemen kunnen de reden zijn voor opsluiting van een volwassene in de jeugdafde ling. Justitie stelt het gebruikelijke onderzoek in naar de in de ge vangenis gevolgde procedures. Er hebben zich de laatste tijd in Den Haag, zowel in de ge vangenis als in politiecellen, meer gevallen van zelfmoord voorgedaan. Nog deze week heeft Ineke van den Brüle, ju ridisch medewerkster van het Advocatenkantoor Hooigracht, bij de gemeenteraad van Den Haag gepleit voor een onder zoek naar de geschiktheid van politiecellen voor een al dan niet langdurige detentie. Ook wil zij komen tot een registra tie van sterfgevallen in politie cellen. AMSTERDAM - De assu rantiebeurs wil graag het „Londen van het vaste land" worden. Met „Lon den" wordt Lloyd's assu rantiebeurs bedoeld. Zo groot en zo internationaal als dit Britse instituut zal de Nederlandse beurs wel nooit worden, maar met de jaren negentig en een vrije Europese markt in zicht ziet de beurs toch kans wat internationaler van karakter te worden. Nu is de assurantiebeurs vrijwel uitsluitend op Ne derland gericht. „We kunnen onze capaciteit uitbreiden naar Duitsland, Frankrijk, België. Bedrijven daar kunnen zeker een deel van hun risicos hier onder brengen in plaats van in Lon den", zegt voorzitter J.M.F. Waterreus van de assurantie beurs. De beurs heeft eind no vember een nieuw pand in Amsterdam-Zuid in gebruik genomen. Tot nu toe hebben Nederland en Groot-Brittannië de meest liberale verzekeringsmarkt, waar de toegang voor buiten landse maatschappijen niet wordt gehinderd. Het zijn vol gens Waterreus ook de enige twee landen ter wereld w.aar een assurantiebeurs bestaat. De meeste andere landen heb ben hun markt nog behoorlijk afgeschermd. Dat zal in 1992 veranderen en Waterreus ver wacht dat dan Amerikaans^ en Japanse maatschappijen zich meer op de Europese markt zullen gaan richten. Een forse stijging van de pre mie-omzet, die nu ongeveer 2 miljard gulden bedraagt, ziet hij niet in het verschiet. De beurs kan weliswaar mogelijk buitenlandse bedrijven, maar meer nog buitenlandse doch ters van Nederlandse bedrij ven aantrekken, maar daar staat tegenover dat Japanners en Amerikanen de markt op komen. Bovendien kunnen grote verzekeraars, ook Ne derlandse, steeds vaker be hoorlijk grote risico's zelf voor honderd procent verzekeren, in welk geval voor de assuran tiebeurs geen rol is weggelegd. Maatwerk Op de assurantiebeurs brengen assurantiemakelaars grote en moeilijke risico's onder, waar voor geen dekking is te vin den bij één enkele verzeke raar. De makelaars gaan met een opdracht, bijvoorbeeld het verzekeren van een vliegtuig, verschillende verzekeraars langs en brengen stukje bij beetje het risico onder. Sche pen, onderzeeërs, vliegtuigen en hoogovens zijn een paar voorbeelden van objecten die op de assurantiebeurs gespreid worden verzekerd. Waterreus: „Het gaat altijd om maatwerk. Er zijn geen stan daardcontracten zoals voor bij voorbeeld particuliere auto verzekeringen. Elk risico is anders en bij elke transactie wordt onderhandeld over de prijs. Zo'n ramp als mèt de Pi- per Alpha heeft de verzeke ringsmarkt enorm geraakt. De verzekeringspremies voor booreilanden zijn sterk geste gen". Voetballers Voetballers die hun benen, zangers die hun stem of film sterren die hun welgevormde gelaatstrekken willen verzeke ren, kunnen in Amsterdam niet terecht. Zij zijn aangewe zen op Lloyd's, waar letterlijk alles te verzekeren valt. Wa terreus: „Het principe van ver zekeren is nu eenmaal dat het risico wordt gedeeld door ve len. In Nederland zijn mis schien drie voetballers te vin den met uiterst dure benen. Als je er niet meer dan een paar kunt verzetceren en één breekt ook werkelijk zijn been, dan zit je daardoor jaren in de rode cijfers. De Neder landse markt is voor dat soort dingen gewoon te klein". Sluiting bedreigt ziekenhuisscholen UTRECHT - De ziekenhuisscholen zullen als gevolg van de door minister Deetman afgekondigde beperkingen ruim 20 procent van hun leerkrachten kwijtraken. Zeven ziekenhuisscholen dreigen te worden gesloten. Enkele duizenden leerlingen kunnen daardoor tij dens hun verblijf in het ziekenhuis geen lessen meer volgen, aldus de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie. De KVO heeft een onder zoek gehouden onder haar leden in het speciaal onderwijs en houdt dinsdag een landelijke actiedag tegen de plannen van de minister.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3