Chagall de „schilderende rabbi" male binnen de perken \toltUmi\iiÉiéUèÈÊéd£ÉtÈÊétéiiêèiil* Ook de macrobioot is wat hij eet Veel tuinamateurs kweken groen ten en andere eetbare waar in hun tuin. Niet alleen omdat ze versheid waarderen maar ook omdat ze dan zeker weten dat ze gezonde kost op hun bord krijgen. Zonder bestrij- dings- of gewasbeschermingsmidde len. Die belangstelling voor gezond eten is de laatste jaren enorm gegroeid. Dat is on der meer te zien aan de alternatieve win kels die als (eetbare) paddestoelen uit de grond rijzen. Ook een beetje volwassen supermarkt kan niet meer buiten enkele gezondheidsschappen in de winkel. Re formartikelen en macrobiotische eetwaar zijn daarop te vinden. Hoe zo'n gezondheidsmanie ook verkeerd kan uitpakken is dezer dagen gebleken. In kringen van macrobioten is grote opschudding ontstaan over de uit slag van een onderzoek dat aan de Land bouwuniversiteit in Wageningen is uitge voerd. Bij dat onderzoek is bekeken hoe veel invloed het eten van macrobiotisch voedsel heeft op jonge kinderen. Het on derzoek begon in 1984 en er werden achthonderd kinderen gevolgd. Aanhangers van de filosofie geloven dat macrobiotiek leven verloopt volgens een kosmische orde. Een manier van leven en denken die voor de mensheid eens het normale patroon was maar waarvan zij in de loop der eeuwen van ver vreemd is. De macrobiotiek gaat ervan uit dat de mens wordt opgebouwd door de voeding die hij neemt. Eten is dan ook een belangrijk onderdeel van deze macrobiotische filosofie. In Nederland eten tussen de vijf- en tienduizend gezinnen min of meer streng macrobiotisch. De voeding bestaat voor namelijk uit granen, peulvruchten, goed gaar gekookte groenten, noten en zee wier. Vruchten, vlees en zuivelproduk- ten zijn taboe. De onderzoeksresultaten uit Wageningen zijn kortgelden door wetenschapper ir. P. Dagnelie van de Vakgroep Humane Voeding gepubliceerd in het Wagenings Universiteitsblad. Al veel eerder wees de bekende voorvechtster van macrobio tisch leven, Nora Goud, op de gevaren die vooral voor kinderen verbonden zijn aan dit soort eten. Nora Goud heeft al twintig jaar ervaring met macrobiotiek en schreef verschillen de kookboeken. Zelf geeft ze in binnen- en buitenland les in deze speciale ma nier van voedselbereiding. In haar boek „Koken voor je leven", waarvan begin dit jaar de derde druk verscheen, is een uitvoerig nieuw nawoord opgenomen waarin gewag gemaakt wordt van de on derzoekingen in Wageningen. Zij schrijft dat de Vakgroep Humane Voeding een aantal concrete gebreken heeft gevonden bij een groot deel van de 53 macrobioti sche kinderen tussen vier en achttien maanden die nauwlettend zijn gevolgd in hun lichamelijke ontwikkeling. Bijna de helft van die kinderen had dui delijke groeistoornissen, een aantal had verminderde spierontwikkeling en de hele groep was gemiddeld drie maanden later met lopen dan een controlegroep van gangbaar gevoede kinderen. Het merendeel van de kinderen bleek een tekort aan vitamine B12 te hebben. Een tekort aan die vitamine veroorzaakt op den duur zenuwafwijkingen die on herstelbaar kunnen zijn. In Amerika hebben zich al twee van dergelijke geval len bij macrobiotische kinderen voorge daan. Alle onderzochte kinderen bleken verder een sterk tekort aan vitamine D te hebben. De overgrote meerderheid van de kinderen had symptomen van ra chitis (Engelse ziekte) zoals kromme beentjes. Nora Goud komt in haar kookboek tot de slotsom dat in macrobiotisch voedsel voor baby's en peuters meer dierlijk voedsel opgenomen moet worden. Dier lijk voedsel, zo bleek uit het onderzoek, is toch de enige betrouwbare bron van vitamines BI2 en D. De vitamine B12 waarvan men dacht dat ze in miso, tem- peh en gefermenteerde sojabonen (voe dingsmiddelen die veel gebruikt worden in de macrobiotische keuken) voor kwam, blijkt een aan vitamine B12 nauw verwante stof te zijn die voor de mens niet werkzaam is. Dezelfde vitami ne die ook in zeewier zit (nog een be langrijk onderdeel van het macrobio tisch dieet) werkt niet bij mensen. De macrobiotiek raadt voor baby's vis aan als het veiligste dierlijke voedsel. Nora Goud schrijft: „Het gebruik van zuivel is taboe in de macrobiotiek. Toch kan het in sommige gevallen noodzake lijk zijn. We moeten wel de flexabiliteit hebben om zo'n taboe te doorbreken, wanneer blijkt dat kinderen (en volwas senen) er de dupe van worden". En: „Ik ben geen voorstander van zui vel, maar ik heb macrobiotische kinde ren er heel goed op zien gedijen, zonder dat ze er direct nadelige gevolgen van ondervonden. Terwijl vis hen duidelijk geen goed deed, wat niet zozeer lichame lijk tot uiting kwam, maar in hun ge drag". Nog voor de resultaten van het Wage- ningse onderzoek bekend werden, waren de macrobioten al jarenlang aan het sleutelen aan de samenstelling van baby- en peutervoeding omdat de resultaten niet altijd die waren die de volwassenen voor ogen stonden. Nora Goud tenslotte: „Geloof niets, maar onderzoek alles zelf; één zelf ver worven inzicht is meer waard dan dui zend opvattingen van anderen!". JAN VAN KOOTEN CeidaeSowuvnt VUGHT - „Hier hoort de collectie thuis". Die woorden klonken in het Joods Historisch Museum in Amsterdam toen een rijke collectie etsen en litho's van Marc Chagall (1887-1985) werden overgedragen. Pater A. S. Reyers van de Congre gatie der missionarissen van de Heilige Familie heeft de afgelopen dertig jaar meer dan vijftig werken van de joodse schilder Chagall ver zameld en die zijn nu in langdurig bruikleen afgestaan aan het Joods Historisch Museum. De aanwinst was aanleiding om een Chagall-ten- toonstelling met bijbelse grafiek in te richten (vanaf 8 december tot en met 5 februari volgend jaar). Pater Reyers, woonachtig in Vught. kan in weinig woorden uitleggen waarom hij vindt dat de collectie in het Amsterdam se museum thuishoort. „De betekenis van Marc Chagall voor de twintigste- eeuwse kunst is heel groot. Hij heeft een volstrekt eigen stijl, die niet echt is on der te brengen in een of andere stro ming. En z'n coloriet, dat wil zeggen z'n kleurengebruik, dat is meesterlijk. Maar voor mij is Chagall bovenal de expres sionist, de man die een verhaal te vertel len heeft. En dat is het verhaal van een gelovige jood voor wie, om het in zijn eigen woorden te zeggen, de joodse bij bel een tweede natuur is geworden. Daarom is het Joods Historisch Mu seum een uitstekende plek voor de col lectie. Veel mensen kunnen er nu kennis van nemen in een omgeving die vol strekt recht doet aan de wordingsge schiedenis van de werken van Chagall". Als pater Reyers iets over zijn verzame ling vertelt klinkt het alsof het allemaal niet zo bijzonder is, maar het is natuur lijk uniek: een collectie van ruim vijftig litho's en etsen. „Ik leerde het werk van Chagall kennen in het klooster", begint pater Reyers zijn verhaal, „maar in die tijd was het niet goed mogelijk om als kloosterling een verzameling aan te leggen. In de jaren zestig veranderden de omstandigheden wat. Toen gingen enige collega's en ik (ik zat in het onderwijs) in een apart huis wonen. Ik gaf onder meer les in kunstge schiedenis en wilde de leerlingen graag originele kunst laten zien. Werk van Chagall leek me daar erg geschikt voor. Het eigenlijke verzamelen is toen begon nen". Verbondenheid Op allerlei manieren is pater Reyers in de weer geweest om Chagalls te kopen. In die tijd waren etsen en litho's nog re delijk betaalbaar, al moest hij er wel veel voor laten. Bijvoorbeeld een vakantie: het vakantiegeld had hij besteed aan de aankoop van een litho. Het gevoel van verbondenheid met het werk van Chagall en met de persoon groeide voortdurend. Pater Reyers heeft de schilder nooit ontmoet, maar uit de teksten die over hem zijn verschenen en uit de biografie die Chagall zelf schreef, komt wel een zeker beeld van de mens Chagall naar voren. „Chagall was een goedmoedig mens. Hij had grote, mooie en sprekende ogen. Een groot redenaar was hij niet; hij heeft zelfs gestotterd. Eenvoud is denk ik een kenmerk van de schilder. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de gedichten die hij heeft gemaakt. Hij ge bruikt daarin niet veel woorden, maar de zeggingskracht lijdt daar niet onder; integendeel". Voor pater Reyers is Chagall vooral de verteller van het bijbelse verhaal, een „schilderende rabbi". Die combinatie: „schilderen" en „rabbi" is bijzonder. Want in de joodse traditie is men terug houdend in het maken van afbeeldingen. Dal heeft te maken met de Tien Gebo den, waarin het maken van „gesneden beelden" wordt verboden. Chagall groeide echter op in de sfeer van het chassidisme, een beweging die in de achttiende eeuw in Polen was ontstaan. Na 1900 kwam in die beweging meer ruimte om beeldend te kunnen werken. Maar niet alleen daarom is het chassidis me van belang om de eigenheid van Chagall te begrijpen. De beweging heeft zijn leven gestempeld en dus zijn werk diepgaand beïnvloed. Achtergronden van het chassidisme zijn onder meer de verschrikkingen van de armoede en de vervolging door Kozak ken. Het wilde een uitweg bieden uit de ellende; perspectief op betere tijden ge ven. God is in alles aanwezig tot in hdt kleinste detail van de schepping. En die aanwezigheid is reden tot grote vreugde en hoop. Chassidisch In Vitebsk, het Russische plaatsje waar Chagall werd geboren in een arm gezin van een middenstander, was de helft van de vijftigduizend bewoners chassi disch jood. Vanaf zijn geboorte heeft Chagall die sfeer ingeademd en die heeft zijn leven beslissend beïnvloed, net als trouwens zijn Russische afkomst. Pater Reyers: „Het chassidisme zoals Chagall dat in zijn leven heeft vormge geven, kent diepe vreugde, hartstocht en de poëtische benadering van het leven, van mens en van natuur. De liefde ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 Unieke collectie bijbelse grafiek in Joods Historisch Museum Chagall voor pater Reyers. „De gelovige jood Chagall heeft ons heel veel te zeg gen als uitlegger van de bijbel omdat hij steeds verrast. Kijk maar eens naar zijn litho's over Noach en de regenboog. Chagall heeft er verschillende gemaakt over dit onderwerp, steeds met andere accenten, 't Is net alsof hij het allemaal niet kan zeggen in één keer. Noach ligt op de grond en over hem heen staat de regenboog. Op die ene litho heeft de re genboog geen kleuren meer, die vullen de rest van het schilderij. Dat betekent voor mij: de regenboog, als teken van Gods verbond, is als een dak boven het hoofd; een bescherming. Nooit zal er weer zo'n grote vloed komen. Dat is Gods boodschap, verbeeld door een en gel. De kleuren die zijn weggeschilderd uit de regenboog verzadigen de wereld waarop Noach ligt. Zo gaat het met Gods verbond; het doortrekt alles". „Een andere serie litho's die steeds grote indruk op mij maakt, is die over de Exo dus, de uittocht van het volk Israel uit Egypte naar het beloofde land. Ook hier kon Chagall niet met één litho volstaan; hij had te veel te vertellen. Je ziet het volk optrekken, achter de grote Mozes aan, onder het schijnsel van God, in de vorm van de wolk". Doden „Wat mij zo-treft is dat die massa men sen hun zieken en ook hun doden mee nemen op weg. Als je dat ziet besef je plotseling hoe anders het is bij Chagall en de joden in vergelijking met ons. Het gaat bij hen niet om individuele mensen die uittrekken, maar om het collectief, om het volk. God roept een gemeen schap. Daar horen natuurlijk de zieken bij, juist zij. En wat is een volk zonder de gestorvenen, de voorvaderen? Een volk dat zijn doden achterlaat, ontneemt zichzelf zijn geschiedenis. Zo zie je ze al lemaal gaan. De vetpotten van Egypte achterlatend om in het land te komen dat God heeft beloofd. Ze moeten de leegte van de woestijn in waar alleen de wolk is die de weg wijst en waar je het brood uit de hemel moet verwachten. In die ervaring, in het besef van de afhan kelijkheid, kan God binnenkomen". „Ik zie in het werk van Chagall over de exodus het model van ieder mensenle ven. De gelovige mens is geroepen om vanuit de onvrijheid, het geknecht-zijn de woestijn van de onzekerheid in te gaan met als enige weten dat God zal I wijzen welke weg je moet gaan. En net als het volk Israel soms terug verlangde naar de zekerheden van het leven in Egypte (daar was tenslotte altijd vol doende lekker eten) heeft de gelovige zijn zwakke momenten die hij moet overwinnen. Chagall vertelt dat oude verhaal op zo'n beeldende wijze dat je de waarheid ervan ziet voor jouw eigen leven". Hoogtepunt Voor pater Reyers zijn de illustraties die Chagall maakte bij de bijbel, op verzoek van de Franse uitgever Vollard, een hoogtepunt uit het gehele oeuvre. Hij had de litho's daarvoor graag verzameld en dan bij voorkeur die rond het thema Exodus. Dat is niet gelukt, maar de waardering voor de meesterwerken is er niet minder om. De werken van Chagall zijn niet meer bij de pater in Vught. Hij is er niet rou wig om; ze hebben nu een passende be stemming vindt hij. Heel veel litho's en etsen kan hij zich zó voor de geest hajen en er van genieten, zonder ze om zich heen te hebben. Dat komt doordat hij ze zo vaak heeft gezien of, beter gezegd, verinnerlijkt. De schoonheid van Cha gall spreekt hem aan omwille van de schoonheid zelf, maar ook omwille van de boodschap. „Neem die litho van Ruth. Een prachtige prent. Je ziet Ruth, de vrouw uit Moab die met haar joodse schoonmoeder naar Israel kwam. Arm en berooid moeten ze aren plukken op het land. Ruth had in haar eigen land kunnen blijven, bij haar familie. Maar ze voelt verantwoordelijkheid voor Nao mi en gaat met haar mee, naar het vreemde land. Dat is typisch voor Cha gall: laten zien dat je niet voor jezelf leeft, maar verantwoordelijk bent voor de ander. Dat zie je ook op die andere litho over Ruth, die met Boaz. Daarop zie je hoe de rijke boer bij hét ontwaken Ruth aan zijn voeten vindt. En hoe hij zijn verantwoordelijkheid aanvaardt voor de buitenlandse Ruth. Zo vertelt Chagali in dit tafereel opnieuw zijn jood se boodschap: je bent er voor de ander". LÜTSEN KOOISTRA Ruth en Naomi (1960), litho uit de collectie van de Congregatie der missionarissen van de Heilige Familie. FOTO: JOODS HISTORISCH MUSEUM De oorlog (1964), olieverf op linnen. Onschuldige mensen redden het naakte bestaan door te vluchten, anderen sterven de vuurdood. Rechts boven de lijdende Christus, symbool voor de lijdende mens. neemt daarin een belangrijke plaats in. De felle kleuren, de circusfiguren, de liefdesparen verwijzen daarnaar. Groen is in het algemeen de kleur van de liefde, blauw van de vrede en van dé hoop; rood en geel verwijzen naar de mystieke extase (bewustzijn van Gods aanwezig heid) en wit duidt op de reinheid van de bruidsliefde". Chagall is volbloed-Rus gebleven, on danks zijn jarenlange verblijf in Frank rijk. De wereld van de iconen, van de volkssprookjes, van de Russische huizen en de kleren, alles heeft hij meegenomen op zijn weg naar die volstrekt unieke stijl. Hij noemde Parijs zijn tweede Vitebsk, omdat hij er het lichteffect van de kleu ren leerde kennen, de vrijmoedigheid van omgaan met vorm en kleur, onder werp en stijl. De Parijse kunstenaars, met name de kubisten, hebben zijn werk beïnvloed, maar nooit is Chagall één van hen geworden. Daarvoor was hij te eigenzinnig, te origineel. Wellicht had Chagall daarvoor een te specifieke bood schap; gevormd door zijn alles doortrek kende joodse geloof inclusief het lijden dat altijd met de belijders van dat geloof meetrekt. De chassidische boodschap dat het god delijke alles doordringt betekent een an dere manier van kijken na^r de werke lijkheid. Chagall met zijn zwevende pa ren. de mensen met twee hoofden, de ta ferelen waar de zwaartekracht lijkt te zijn verdwenen, de vervreemdende kleu ren en vormen zijn niet de produkten van loutere fantasie, maar verwijzen naar die andere kant, naar de God-gela den werkelijkheid. Dat wil Chagall laten zien". Christus Pater Reyers wijst er op hoe voor Cha gall de Christus-figuur van grote beteke nis is, in de rol van de lijdende mens. De verschrikkingen van de pogroms en van de oorlogen hebben hun sporen ach tergelaten in zijn werk. De gekruisigde Jezus is een christelijk motief bij uitstek, maar Chagall blijft jood: Christus is voor hem het symbool van de jood die lijdt, ook de mens die martelaar is. Maar dat vermindert in re ligieus opzicht niet de betekenis van

Leidse Courant | 1988 | | pagina 30