Peter Bos schrijft SJZ-historie finale „We vliegen er net zo hard weer uit..." jjJIJDj) JüLi KARAKTER VOETBALLER AAN VOORAVOND UNIEK CLUBRECORD Drie broers Plezier Hoogste plan Ervaren ZOETERWOUDE - SJZ-voetbal- ler Peter Bos staat aan de voora vond van een uniek clubrecord. Als morgen het duel op Haasbroek tussen SJZ en ROAC '79 van start gaat, is dat namelijk de 31 le com petitiewedstrijd van de 34-jarige Peter Bos. Tot voor kort werd die ranglijst aller tijden - die heel se cuur wordt bijgehouden - aange voerd door de legendarische Sjaak van Slingerland. Toen hij tien jaar geleden, noodgedwongen stopte met voetballen was hij welgeteld 310 maal in actie gekomen voor het standaardteam van de groen- witten. Peter Bos gaat dat record verbeteren en opnieuw zal dat on getwijfeld vele jaren standhouden want echte „concurrenten" zijn er voorlopig niet. Bos is met het voetbal opgegroeid. Van uit zijn ouderlijk huis aan de Korte Mie- ning keek hij uit op het toenmalige knusse SJZ-veld aan de Loethe. De eer ste ballen trapte hij op de „dijk" (nabij het huidige kruisgebouw) en op de gras strook tussen het veld op de Loethe en de kade van de Korte Miening. Al voor hij gerechtigd was te voetballen, droeg hij het SJZ-shirt. Na korte tijd kwam hij in het elftal dat - zo werd later duidelijk - een „gouden lichting" bleek te zijn. Immers spelers als Ben van Kempen, Cor van Tongeren, Wim Mooijman, broer Gerard Bos en Tom van der Meer zouden later ook een belangrijk stempel drukken op de prestaties van het eerste elftal. Peter Bos was nog maar net 1,6 jaar toen hij, op 22 maart 1970 debuteerde in het duel DOCOS-SJZ. Al na enkele minuten viel Chris Bosman geblesseerd uit en kreeg Peter Bos van trainer Jan Bekke ring het sein zijn trainingspak uit te trek ken. Vooralsnog bleef hij echter deel uit ma ken van het sterke jeugdteam, maar wel mocht hij zo af en toe acteren in de hoofdmacht. De echte doorbraak liet nog even op zich wachten, maar toen dat éénmaal het geval was, was de naam van Peter Bos niet meer weg te denken. De naam Bos heeft in de jaren zeventig en tachtig een dominerende rol gespeeld bij SJZ. Niet alleen Peter, maar ook zijn jongere broers Gerard (van 1955) en Wim (van 1957) maakten jaren deel uit van de hoofdmacht van SJZ. Beiden zijn overigens inmiddels gestopt met voetbal op het hoogste SJZ-niveau. Gerard Bos bracht het tot 301 competitiewedstrij den alvorens hij in november vorig jaar wegens een blessure moest afhaken. Wim Bos - hij speelde in het seizoen '75-'76 bij Feyenoord - schreef 258 com petitiewedstrijden op zijn naam. Hij deed overigens al op 29-jarige leeftijd een stap terug. Van de drie „Bossen" was Gerard de meest technisghe; Wim had naast de no dige techniek ook een instinct voor doel punten (hij trof in competitieduels 97 maal de roos en was jaren achtereen top scorer). Peter Bos is een karaktervoetbal ler. Misschien wat minder getalenteerd dan zijn broers maar altijd met 100% in zet én sportief strijdend. Nog nooit liep Peter Bos tegen een waarschuwing of boeking op. Ook dat is een compliment voor de speler die nu wekelijks aantreedt met spelers die nog in de wieg lagen toen hij al het shirt van SJZ-één droeg. In zijn lange loopbaan heeft Peter Bos heel wat trainers meegemaakt. „Met trainers heb ik nooit moeite gehad. Ik heb nooit een hekel aan trainen gehad. Ook nu nog vind ik het géén opgave. Als je komt trainen moet je je voor 100% in zetten. Niet zeuren, want dan kun je be ter thuis blijven. Ook toen ik in het tweede speelde trainde ik voluit. Dat ben je verplicht, vind ik", aldus Peter Bos. Mede door zijn enorme inzet en werk lust kan hij nu het record van Van Slin gerland verbeteren. Nadat hij in de be ginjaren nogal eens op de wip zat tussen het eerste en tweede elftal, begon hij vo rig seizoen ook in het tweede elftal. Trai ner Van der Reijd wilde gaan verjongen en dat betekende dat Peter Bos afviel. Nadat evenwel zijn broer Gerard wegens een blessure moest afhaken werd Peter Bos weer opgeroepen. Het feit dat hij zich in het tweede altijd positief opstelde en 100% inzet toonde zal daar ongetwij feld debet aan zijn geweest. Ook dit sei zoen begon Bos in .SJZ-2 maar al in het vijfde duel kwam hij terug in de basis. Hoewel Peter zich regelmatig moest te- rugknokken in de basis bleef hij plezier houden in het spelletje. „Ik voetbal voor 80% voor m'n lol en voor zo'n 20% is het eerzucht. Als je dat niet hebt moet je stoppen. Maar aan stoppen denk ik voorlopig nog niet al zal ik wel m'n langste tijd gehad hebben". Tijdens zijn voetballoopbaan heeft Peter Bos hoogte- en dieptepunten meege maakt. Tweemaal (in 1979 en 1988) werd hij kampioen maar ook tweemaal was hij van de partij bij degradatie. Een hoogtepunt noemt hij tevens de allesbe- slissende duels om degradatie te ontlo pen. In 1983 moest SJZ per se winnen van Wassenaar om het vierde klasser- schap te behouden. Dankzij Peter Bos werd het 1-0. Die score, ook door Peter Bos, werd eveneens bereikt tegen Archi pel in het seizoen '80-'81. Peter Bos scoorde in totaal veertig maal voor het eerste team van SJZ. De mooi ste maakte hij enkele jaren geleden bij VVSB toen hij vanaf zo'n veertig meter de bal in de kruising joeg. „Natuurlijk met een beetje geluk, maar dat moet je hebben", vindt Peter Bos. Ook de derby's tegen Meerburg waren hoogtepunten al trok SJZ niet vaak aan het langste einde. „De entourage was al tijd schitterend. Er was een spannings veld en iedere keer wel iets bijzonders." Gevraagd naar de samenstelling van „zijn" elftal, over alle jaren dat hij in het eerste elftal speelt, aarzelt Peter Bos. „Je vergeet dan altijd spelers of doet ze te kort. Oké, toch maar een poging. In het doel Ron van Deth, kwalitatief veruit de beste keeper, en achter Jan Lelieveld, Wim Mooijman, Ben van Kempen en Tom van der Meer. Op het middenveld Cor van Tongeren, broer Gerard en ik zelf, als dat mag. In de voorhoede Koos Romijn, Wim Bos en Sjaak van Slinger land waar ik altijd erg tegenop heb ge zien. Hij was een soort peetvader. Ik re aliseer me dat het gevaarlijk is wat ik nu heb gedaan. Een speler als Loek Helder is misschien wel de beste geweest waar ik ooit mee gevoetbald heb, al stel ik mijn broer Gerard op gelijke hoogte. Ook een man als Kees Lelieveld was om zijn sfeermakerij een topper", aldus Bos, die uren kan vertellen over zijn grote hobby. GERARD VAN DER HOEVEN BT LIFTERS WERKT AAN PROMOTIE NAAR EREDIVISIE, MAAR: OEGSTGEEST - Tot voor kort ging tafeltennisvereniging Scylla er prat op de enige eredivisieploeg met uitsluitend „eigen kweek" te zijn. Sinds de komst van Mirjam Kloppenburg en Danny Heyster gaat die vlieger niet meer op. Toch levert de Leidse regio de hoogste tafeltennisarena binnenkort weer zo'n club met nog „ouderwetse" idealen. Geen „gekochte" spelers, maar met alleen maar eigen men sen. BT Lifters moet daarvoor eerst van avond het kampioenschap binnenhalen. Om rivaal Verenigde Spaarbank Hark stede achter zich te laten dient JCV 2 in Vught met 3-15 of meer verslagen te worden. Haalbaar, maar ook dan is de Oegstgeester formatie er nog niet. De NTTB besloot onlangs om de eredivisie tot zes ploegen te reduceren. Daarom dienen de twee kampioenen van de eer ste divisies elkaar te bevechten om slechts één promovendus over te hou den. Kluis Geleen lijkt de kampioen van groep 1 te worden en zal op 17 decem ber op neutraal terrein geklopt moeten worden. BT Lifters speelde al eerder op het hoog ste plan. Ronald van Beringen werd bij Tempo Team weggehaald om de eerste divisieplek te consolideren. De ploeg werd kampioen en stond plotseling tus sen L&T, Avanti en Scylla kansloos te zijn. Het ticket bleek inderdaad een re tourtje, want zelfs met Van Beringen was de eredivisie een trede te hoog. De Haarlemmer verdween na de degradatie en Paul de Jong werd uit de „reserves" naar de hoofdmacht overgeheveld. Handhaving was het parool, maar al weer „dreigt" Oegstgeest zonder veel moeite in de hoogste divisie te belanden. De kansen op handhaving lijken weder om nihil, temeer daar in het geruchten circuit rondgaat, dat Herman van den Broek met tafeltennis gaat stoppen. Van den Broek is één van de zuilen, waarop het huidige BT is gebouwd en is onmis baar, bij welke poging dan ook, om in de eredivisie te blijven. Hij spreekt echter tegen te zullen stoppen. „Maar het is wel een enorme opgave. Ik wil mijn partijen niet verliezen, maar kan niet genoeg trainen om er alles uit te halen. Zeker voor mijn teamgenoten vind ik dat een vervelende zaak. Ik ben erg prestatiegericht en kan niet zo goed tegen verliezen, als het niet nodig is. Maar ik kies nu eenmaal voor mijn school en tafeltennis is dus bijzaak. Ik kan dus maar voor zeg maar 80% preste ren. Maar stoppen, nee, dat is nu niet aan de orde". De twijfel is duidelijk aan wezig bij de 21-jarige routinier, al is hij verenigingsman genoeg om zijn ploeg niet in de steek te laten. En dat is teke nend voor de teamsfeer. Het keurkorps van Lifters bestaat slechts uit vier man. Friso Reitsma is 28 en aanvoerder, speelt al 15 jaar voor Oegst geest, waarvan 10 jaar in het „eerste" en acteerde zelfs nog in de eerste klasse van de afdeling. Ron Schipaanboord kwam twee jaar geleden uit de jeugd over en mag zich eveneens volwaardig basisspe ler noemen. Paul de Jong speelde tot 4 jaar geleden bij NTTV Nieuwkoop, ging naar het eens zo beroemde Treffers in Roelofarendsveen, maar stapte over naar BT Lifters. Van den Broek is nummer vier en is on danks zijn 21 jaren bijna net zo ervaren als Reitsma. Hij speelde al hoog bij de junioren en werd al vroeg als talent beti teld. Al jong in het eerste, van toen nog Sjaardema, bouwde hij met succes aan een vaste plaats in het team. En genoot met volle teugen van tafeltennis. Liet toernooien zelfs voor zijn studie gaan („Ik zag maandagochtend meestal wat voor huiswerk ik had"), maar zag zijn keuze door de jaren heen veranderen. Nu is zijn school bet belangrijkste. Het zelfde geldt overigens voor zijn teamge noten. Reitsma is administrateur bij een archi tectenbureau, De Jong studeert aan de TU Delft, terwijl Schipaanboord zijn tijd verdoet aan de militaire dienst. Alle maal zijn ze het er over eens, dat tafel tennis een leuke hobby is, doch in hun geval niet boven het maatschappelijk be staan gesteld kan worden. Er kan daar om slechts één avond getraind worden, op dinsdag van zes tot kwart over zeven. En dat is precies de reden, waarom BT Lifters, ook al wordt Kluis verslagen, pver een half jaar weer eerste divisionist is. Reitsma laat er geen misverstanden over bestaan: „We vliegen er net zo hard weer uit. Wij hebben geen bij elkaar ge kochte ploeg". Van den Broek vult aan: „Als we allemaal flink zouden trainen, zouden we ons handhaven. Nu zijn we te sterk voor de eerste en te zwak voor de eredivisie. En daar is geen oplossing voor, want spelers kopen kunnen we niet. Daar hebben we het geld niet voor. Bovendien zou je dan alle spelers moeten betalen". Desalniettemin zal het kampioenschap vanavond heus wel gevierd worden. Met een beetje geluk zal BT Lifters zich met bijna alleen maar „eigen kweek" nog voor de Kerst voor de tweede keer eredi- visionist mogen noemen. Ook al is het maar voor even. TJEERD SCHEFFER Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Peter van der Hulst. Bijdragen: Gerard van der Hoeven en Gert Velthuizen. All-weather? Het complex van de Zoeterwoudse Ten nis Club ziet er op dit moment absoluut niet uit. Her en der steken heipalen hun geteisterde kop door de verruineerde ten- nisvloer en in totaal zullen er zelfs 286 hunweg gaan vinden in de blijkbaar knap drassige Zoeterwoudse bodem. Pa len die tennissen ook voor de meest fer vente liefhebber tot een volstrekt onmoge lijke zaak maken. Maar, de tennissende ZTCer behoeft na tuurlijk niet te wanhopen. Het heien staat in het teken van een betere toe komst. Door diezelfde heipalen wordt het komend seizoen allemaal veel beter dan het vroeger was. Vertoonden de vier ba nen die sportpark 'Haasbroek' telt in het verleden ernstige verzakkingsverschijnse len, vanaf komend seizoen is dat - door die palen - allemaal voorbij. ZTC kan dan ook weer daadwerkelijk aan een suc cesvolle sportieve toekomst gaan werken. Al is de aanloop naar het nieuwe seizoen natuurlijk niet ideaal voor de vereniging die in 1987 nog tot Zoeterwouds sport ploeg van het jaar werd verkozen. Want het mogen dan all-weather-banen zijn, van de winter komt er in Zoeter- woude-dorp duidelijk niet veel van bui- tentennis... Ziek Onze atletiekmedewerker kreeg vorige week zaterdag de ranglijsten in handen van de top 25 van de Nederlandse atle- tiekjeugd. Dit meesterwerk, gemaakt door Koos Koumans. bevatte liefst zeven maal een prestatie geleverd door een Ba taafse). Leuk natuurlijk, ware het niet dat in bijna vijftig procent van de Bataaf se gevallen de informatie niet correct is. Eenmaal staat niet de juiste naam ver meld en twee keer is niet alleen de naam verkeerd, maar ook de bijbehorende leef tijdsklasse. Navraag leerde dat die foutieve informa tie wordt veroorzaakt, omdat „af en toe wel eens iemand een startnummer van een ander overneemt als die plotseling ziek is geworden of zo". Vragen Wij van deze rubriek ons af of Koos Koumans daar zelf ook niet een beetje erg ziek van wordt?" Privé tribune Quick Boys mag zich, in de Katwijkse Zuid-duinen, gelukkig prijzen met een van de mooist gelegen sportparken van Nederland. En ook de accommodatie is daar op Nieuw-Zuid natuurlijk schitte rend. De grote overdekte zittribune, de twee niet van een dak voorziene zitgele genheden en de staantribune aan de an dere lange zijde; het zijn, allemaal za ken, een top-amateurclub waardig. Toch kunnen Wij van Hutspo(r)t ons voorstellen dat die twee jeugdige suppor ters dat allemaal maar niets vinden. Nee, gewoon 'op het duin', op je zelfge bouwde 'privé-tribune'; dat is het hele maal. Oninteressant Wij van Hutspo(r)t zijn nog van een oude, bijna achterhaalde stempel en den ken per definitie slecht op het moment dat sportsponsors aan de orde komen. Wij van Hutspo(r)t hebben in de sportie ve praktijk ook nog maar weinig geld schieters meegemaakt bij wie het echt om de sport ging en vinden het dus niet vreemd dat Avanti's sponsor niet meer sponsort. Na het op 'topniveau' stoppen van Betti- ne Vriesekoop, is de Hazerswoudse club uit geldschietersoogpunt bezien toch ge woon een oninteressante vereniging ge worden? Leuk We hebben het er even met onze foto graaf over gehad, en eigenlijk was hij het wel met ons eens. Een foto voor een sportrubriek als Hutspo(r)t was het eigen lijk niet. Het verweer dat de foto wel de gelijk in een sporthal was genomen, deed daar niets aan af. Desondanks, nu in Hutspo(r)t: deze zeer jeugdige toeschou wer (m/v) bij het handbaltrejfen tussen de dames van Foreholte en Odin. Niet omdat-ie past; maar omdat-ie zo leuk is. Ongezond Even over de Leidse grenzen maar. Vo- lendam-trainer Leo Steegman zegt te ho pen op het gezonde verstand van de tuchtcommissie van de KNVB als de 'na- trapzaak' Steur/Wouters aan de orde komt. Onbegrijpelijk, zo'n opmerking. Steegman weet toch ook van de zaak Keur/Bakker af? Vier wedstrijden schor sing voor een speler met een blanco-straf onmiddellijk van uit dat de UVS-verdedi- ger dat duel niet inging met de intentie de tegenstrever de benen te breken. Maar wat Wij van Hutspo(r)t wel betreu ren is dat deze 'felle duels' al zo gewoon zijn geworden dat geen van de betrokke nen aanleiding ziet om oprecht aan de noodrem te gaan hangen. Wij misten op merkingen in de geest van; „Dit kan zo niet langer. Spelers moeten elkaar weer meer gaan respecteren. Dit soort aansla gen moet de voetbalwereld uit". Ach, wij stelden het al eerder in deze ru briek. Wij zijn van de oude stempel. En misschien is het inmiddels wel achter haald om op dat soort reacties te hopen. Misschien zijn wij wel, vrii naar cabare tier Youp van 't Hek, niet helemaal goed' als we denken dat het op deze ma nier niet helemaal goed gaat met het voetbal- register, omdat hij een op dat moment compleet falende arbiter met twee han den heeft weggeduwd. Nee. Dat gezonde verstand kan Steeg man wel vergeten. Met minder dan vier komt Steur goed weg. En Wouters? Die zal, met Bakker, wel met de schrikf?) vrijkomen... Ongezond (2) De trainers van Wilhelmus en VVS (Cor Pot en Ruud de Groot) bedekten de over treding van Peter Kling, die opponent Wim Westerberg een dubbele beenbreuk kostte, met de mantel der voetballiefde. 'Een fel duel, zoiets kan gebeurenlieten beide oefenmeesters later weten. 'Er zat geen boze opzet bij'. En, ze zullen, zeker met die laatste opmerking, best wel gelijk hebben. Ook Wij van Hutspo(r)t gaan er ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 PAGINA 25 Peter Bos: „Niet zeuren, anders kun je beter thuisblijven' FOTO: HENK SNA TERSE Herman van den Broek (links) en Paul de Jong. „Tafeltennis een FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN FOTO. ANDRÉ VAN HAASTEREN £eidóc0ouAcmt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 25