£eicUe 6oma/nt 1 Smallenbroek houdt eer aan zichzelf Nederland vraagt Argentinië om uitlevering Kipp J 2 3 6 13 15 19 inale 23 30 Macrobioot BURGEMEESTER NEEMT ZELF ONTSLAG Surprise EG wil meer samenwerking van politie VAT 21 Zaterdag 3 december 1988 80e jaargang no. 24286 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uiigave Westerpers. behorende lol Sijlholl Pers, Apolhekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal 70.93,laarf. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/mvri|dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm. familieberichten f. 0.59 per mm. Telefax 070-902702 tbv advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chef-redacteur W A. BuijtewegLosse Veel bewolking en hier en daar wat regen of motregen. Middagtemperatuur van 1 graad in Groningen tot 5 gra den in het zuiden. Eerst wei nig wind, later op de dag mati ge zuidwestenwind, aan de kust toenemend tot krachtig. Morgen middagtemperatuur rond 8 graden. Zon op: 08.30, onder: 16.30; Sfeervol uit met de kerst Zie pagina 26 - 27 Moordenaar Heijn legt zich neer bij vonnis AMSTERDAM - De 46-jarige ont voerder en moordenaar van Ger- rit-Jan Heijn, die door het Amster damse hof veroordeeld is tot 20 jaar cel en tbr, zal geen cassatie instel len bij de Hoge Raad. Volgens zijn advocaat mr. J. Weermeijer zijn er juridische en persoonlijke redenen voor de man om geen gebruik te maken van die laatste beroepsgang. De straf die het hof hem oplegde was dezelfde als de rechtbank in Haarlem indertijd deed. Tegen dat vonnis ging hij in beroep omdat hij de gevangenisstraf te lang vond. Tegen tbr had hij weinig bezwaar. Valse bommelding bij optreden Jules Croiset RIDDERKERK Een valse bom melding voor de aanvang, maar verder verliep de voorstelling van de acteur Jules Croiset gisteravond in het SOS Theater in Ridderkerk vlekkeloos- Het was het eerste op treden van Croiset sinds zijn vorig jaar door hemzelf in België in scène gezette ontvoering. De bommelding, binnengekomen bij de politie in Ridderkerk, vertraagde de aanvang van de voorstelling met enige minu ten. Rechercheurs doorzochten vluchtig de zaal. De ongeveer 40 be zoekers hoefden de zaal niet te ver laten. met VN akkoord met verplaatsing Palestina-debat naar Genève NEW YORK - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond ingestemd met verplaatsing van het Palestina-de bat naar Genève. Dit betekent dat PLO-leider Yasir Arafat alsnog kan deelnemen aan het debat, dat op 13 december zal beginnen en drie dagen zal duren. Arafat kreeg eerder geen visum van de Vere nigde Staten om de Assemblée toe te spreken. In de resolutie wordt die Amerikaanse beslissing betreurd. De Israëlische VN-ambassa- deur zei dat de PLO, die „gespecialiseerd is in het kapen van vlieg tuigen en cruiseschepen", nu probeert de VN te kapen. De resolutie werd met overweldigende meerderheid aanvaard. Alleen de VS en Israel stemden tegen; Groot-Brittannië onthield zich van stemming. Veel landen geven hiermee blijk van hun afkeuring van de manier waarop de VS zich huns inziens onttrekken aan een overeenkomst uit 1947 om het VN-hoofdkwartier in New York te vestigen. De VS hebben de president van Nicaragua, Daniel Ortega, gisteren wèl een visum gegeven voor een bezoek aan de VN in New York. Autobrand op Clausplein veroorzaakt urenlange file LEIDSCHENDAM/ZOETERMEER Een in brand gevlogen auto bij het Prins Claus plein heeft gistermiddag het verkeer op de Rijksweg 12 (Utrecht-Den Haag) richting Den Haag ruim twee uur ontwricht. Meer dan tien auto's botsten daarbij op elkaar. De brand ontstond om ongeveer vier uur in een personenauto van een Zoetermeerse (48), die met haar zes kinderen op weg was naar Den Haag. Na een signaal op het dashboard stop te zij de auto op de vluchtstrook bij het Prins Clausplein. Toen zij de motorkap opende, ontstond een vlammenzee. De auto brandde geheel uit. Bij de kettingbotsing die daarop volgde, moest de Zoetermeerse brandweer in actie kometi om mensen met snijbranders uit de in elkaar gedrukte auto's te bevrijden. Geen van de inzittenden raak te gewond. Zakken vol dollars De vijf Russische kapers, vier mannen en een vrouw, naast het vrachttoestel waarmee ze gistermiddag bij Tel Aviv landden. De kaping werd zonder geweld beëindigd. Op de voorgrond twee zakken met omgerekend in totaal bijna zeven miljoen gulden. Het betreft losgeld dat de „bandieten" (aldus Moskou) ontvingen in ruil voor de vrijlating van dertig schoolkinderen, hun onderwij zer en een chauffeur, voordat ze naar Israel vlogen. foto: ap Pagina 7: Moskou vraagt Israel om uitlevering kapers. Maartje van Weegen terug naar KRO HILVERSUM Maartje van Weegen (38) verlaat per 1 sep tember het NOS-journaal om een talkshow voor de KRO te gaan presenteren. Het programma zal vanaf 1 oktober 1989 wekelijks op het scherm komen. Maartje van Weegen zegt zich „enorm te verheugen op het oude nest te rug te keren". Ze heeft vóór ze naar het NOS-journaal ging dertien jaar bij de KRO ge werkt, waar ze onder meer de TV-programma's „Studio vrij" en „Cijfers en letters" presen teerde. Voor de KRO-radio presenteerde ze „Ratel", de ac tualiteitenrubriek „Echo" en „Op de valreep" (met Aad van den Heuvel). Lelystad voor PTT te glad LELYSTAD - Doordat er voor de bestellers te weinig anti-slipijzers beschikbaar waren, heeft de PTT in Le lystad gisteren geen post be zorgd. Met extra inzet van personeel is vandaag de schade inge haald. „Omdat we slechts en kele paren ijzers hadden, von den we het onverantwoord om de mensen- de straat op te stu ren. En toen het 's middags begon te dooien, was het te laat om nog een ronde te ma ken", aldus de chef personeels zaken. De PTT heeft gisteren ruim vijftig paar ijzers bijeen geschraapt; er zijn nog hon derd paar besteld. Moskou schrapt verbanning bij herziening strafrecht MOSKOU - Het eeuwenoude Russische gebruik van verban ning zal als strafmaatregel worden geschrapt bij de voor genomen herziening van het wetboek van strafrecht. Dit heeft een functionaris van he ministerie van binnenlandse zaken gisteren gezegd tegen de krant Sovietskaya Rossia. „Verbanning wordt niet lan ger beschouwd als een ver standige straf," zei generaal Ivan Katargin tegen de krant. Het schrappen van die straf zal deel uitmaken van een al gehele herziening van het hele stelsel van heropvoedings- en dwangarbeidskampen, die da teren uit de tijd van Stalin. De wetsherziening beoogt over de hele linie tot een bekorting te komen van vrijheidsstraffen en vaker boetes en voorwaar delijke straffen op te leggen, aldus Katargin. (Van parlementaire redactie) DEN HAAG - Burgemeester mr. A.G. Smallenbroek van Smallingerland heeft gisteren na langdurig overleg met minis ter Van Dijk van binnenlandse zaken per 31 december zijn ontslag ingediend. Smal lenbroek, wiens positie onhoudbaar was geworden na een reeks politieke conflic ten, incidenten en een nachtelijke vecht partij in Zwolle, behoudt drie jaar lang zijn salaris, geheel volgens het rechtsposi tiebesluit burgemeesters. Daarna 'komt hij in een wachtgeldregeling. Minister Van Dijk, die volledig zal meewerken aan de inwilliging van het ontslagverzoek, zegt met instemminmg te hebben kennis genomen van Smallenbroeks beslissing. „Dit zal er toe bij dragen dat de bestuurlijke rust in de gemeente Smallingerland zal terugkeren", aldus van Dijk. „Wij willen hem alleen maar het beste wensen", luidde de opgeluchte reactie van loco-burgemees ter G.W. Lammers van Smallingerland. De onderhandelingen verliepen gisteren tot laat in de middag via de Rotterdamse raadsman, mr. J. Mentink, waarbij standpunten per telefoon en facs werden uitgewisseld. Smallenbroek, die met steun van het ministerie de komende maanden naar een voor hem geschikte baan zal zoeken, liet via de advocaat weten tot zijn besluit te zijn geko men, omdat de gemeenteraad zijn voorstel blijft afwijzen om de verhoudingen in Smallingerland te normaliseren. Daarmee komt een einde aan een door de Zwolse vechtpartij op de spits gedreven maar al langer lopend conflict. Daarvan werden de trieste feiten vermeld in een zwartbóek dat onlangs door een delegatie van de gemeenteraad en -secretarie aan minister Van Dijk werd overhandigd. De laatste heeft ruimschoots de tijd genomen om de be stuurlijke en juridische feiten op een rijtje te zet- Ook in de Tweede Kamer is het uiteindelijke re sultaat van het ministeriele 'wikken en wegen' met instemming begroet. Fungerend voorzitter Eversdijk van de CDA-kamerfractie sprak van „de meest elegante oplossing die onder de gege ven omstandigheden mogelijk is". DEN HAAG - Nederland gaat Argentinië om uitlevering vragen van de oorlogsmisdadiger Kipp. De landelijk officier van justitie voor de opsporing van oorlogsmisdadigers, mr. Brilman, heeft via Interpol een verzoek om voorlopige aanhouding gedaan. Dit wordt op korte termijn gevolgd door een verzoek om uitleve ring. De Nederlandse ambassadeur zal het verzoek overbrengen aan de Argentijnse regering. Nederland zal Argentinië ook vra gen om opsporing en uitlevering van de vermoedelijk eveneens daar verblijvende oorlogsmisdadigers J. Olie en A. Riphagen, zo deelt minister Korthals Altes van justitie mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Wiebenga (VVD). Het verzoek om uitlevering van Kipp betekent overigens niet dat die uitlevering al voor de deur staat, ook al stellen de Argen tijnen zich nog zo bereidwillig op. In de eerste plaats zal moeten worden vastgesteld waar de ex-Hagenaar uithangt die wegens moord op joden ter dood is veroordeeld. Nadat het Haarlems Dagblad hem onlangs had gelokaliseerd, is Kipp met de Noor derzon vertrokken. Hij heeft zijn huis in Buenos Aires te koop aangeboden. Verder levert Argentinië geen Argentijnen uit en Kipp heeft sinds 1953 nu eenmaal de Argentijnse nationliteit. De Argentijn se minister van justitie, E. Praixo, zei onlangs echter dat „de gel digheid van iemands staatsburgerschap samenhangt met de ma nier waarop die werd verkregen". Dus als Kipp door middel van leugens Argentijn is geworden, dan kan hem die nationaliteit worden door een rechter worden ontnomen. Deze Amerikaanse éénzitter is de grappigste surprise op de autoshow die momenteel in Es sen wordt gehouden. Het ei-vormige verhikel, waarvan de carrosserie bestaat uit staal, is handgemaakt en moet dan ook de lieve som van 150.000 gulden opbrengen. Leuk als tweede wagen voor de boodschappen - voor wie dan nog geld overheeft. foto: ap Demonstratie tegen autoriteiten in Azerbajdzjan DEN HAAG Ongeveer 150 mensen hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd te gen de behandeling van de be volking van Nagorni-Kara- bach door de autoriteiten van de Sovjet-republiek Azerbajd- zian. De Armeense bevolking van Karabach wil heraansluiting bij Armenië. Rellen zijn aan de orde van de dag. De demon stratie in Den Haag was geor ganiseerd door het Solidari- teitscomité Karabach, dat werd opgericht door verschil lende Armeense instellingen in ons land. De betoging ging van het Vre despaleis naar de ambassade van de Sovjetunie, waar een petitie werd aangeboden. De demonstratie had een rustig verloop. Argentijnse legeropstand geëindigd met één dode BUENOS AIRES - De op standelingen van het Ar gentijnse leger op de basis Campo de Mayo bij Bue nos Aires hebben zich gis teravond overgegeven aan loyale troepen die de basis omsingeld hadden en be schoten. Dit is gemeld door de Argen tijnse opperbevelhebber, gene raal Jose Dante Caridi. Met de overgave kwam een einde aan de derde legeropstand in het land in negentien maanden. Er vielen één dode en ver scheidene gewonden onder de soldaten. Ook bij deze opstand ging het weer om lagere offi cieren, die zich verzetten te gen de top van het leger, die dit apparaat wil aanpassen aan de eisen van de democratie. Ook nu weer eisten opstandige officieren meer geld voor het leger en aftreden van Caridi. Op de Falklands-oorlog van 1982 na heeft het Argentijnse leger deze eeuw alleen maar met zichzelf gevochten. Na het einde van de militaire dicta tuur en de zogeheten „smerige oorlog" waren er ook geen binnenlandse vijanden en linksen meer om tegen te vechten. In de „smerige oor log" onder de militaire dicta tuur kwamen ongeveer 9.000 (Van onze correspondent) RHODOS - De twaalf rege ringsleiders van de EG zijn gisteren op hun eerste verga derdag op Rhodos tot de con clusie gekomen, dat het schrappen van de Europese binnengrenzen na 1992 niet op alle terreinen een voordeel is. Door het wegvallen van de binnengrenzen in de Gemeen schap zouden terroristische ac ties worden vergemakkelijkt, aldus een vrees die vooral bij de Britse premier Thatcher leeft. Premier Lubbers verze kerde Thatcher dat het schrappen van de binnengren zen de noodzaak tot controle ren aan de buitengrenzen van de EG vergroot: „Schiphol, i buitengrens, zal Pagina streng worden bewaakt". Vol gens Lubbers moeten de poli tiediensten van de twaalf EG- landen nauwer samenwerken om effectiever te kunnen op treden tegen de handel in drugs en vuurwapens en inter nationaal 7: Mitterrand pleit eerder strenger dan minder voor meer Europese tv. (ADVERTENTIE) VANMIDDAG NA 17.00 UUR IS DE NIEUWE WOONINFO UIT Neem mee uit de wooninfo- box naast de huizenetalage at bi) ons kantoor of bel even Van Beukering ^Makelaardij Zonnebloem kif Leiden NVM 071-21.45.2 iruij „,72 Q 30 PAGINA'S Franciscus' Zonnelied drukt kerngedachte Conciliair Proces uit Studenten doen goedezaken met uitzend-Sint Armoede probleem voor Amerikanen Diaconessenhuis wil galsteen vergruizer introduceren Buurtpreventie Alkemade heeft resultaat Wim lbo over historie en legende van de goedheiligman Gehandicapte kinderen in de Derde Wereld: de verborgen ramp INKLEUR Vertrossing handlijnkunde Pater schenkt unieke collectie Chagalls aan Joods Historisch Museum geestelijk leven 3/5 buitenland economie sport leiden omgeving kunst radio en televisie 18/19 finale 21 t/m 30 14/15 De macrobioot en zijn gezondheidsmanie haalden vorige week de krant. Het macrobiotisch dieet blijkt ertoe te leiden dat veel kinderen ondervoed zijn geraakt, te langzaam groeien, lijden aan stoor nissen in de beweging en achterblijven in hun taal ontwikkeling. In onze rubriek „Binnen de perken" in Finale van vandaag gaat Jan van Kooten in op dit onderwerp. Immers, veel tuinamateurs kweken juist groenten omdat ze dan zeker weten dat het gezond is. De slotzin van het artikel is overigens ook van toepassing op iedere toekomstige abonnee van de Leidse Courant: „Één zelf verworven inzicht is meer waard dan duizend opvattingen van ande ren". Zo'n inzicht is in veertien dagen (gratis) te verwerven. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1