_iee Towers tan nog varen door net Gala Anne-Wil Blankers schittert als Rotterdamse Shirley ,Band i§ overgeleverd aan impresario in buitenland" Nieuwe serie Medisch Centrum West uitgesteld bioscopen ftzidócSououTit ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 PAGINA 17 N Jules Croiset: „Ik ben een mens met hartstochten" (Vervolg van de voorpagina) Croiset speelde vorig jaar in het ptotest tegen de opvoering van het stuk van Fassbinder, in een Rotterdams theater door leer lingen van de Amsterdamse toneelacademie, een nadrukkelijke rol. Het gerechtelijk vooronderzoek tegen Croiset, dat moet uit wijzen of hij zich schuldig heeft gemaakt aan bedreigingen, het doen van een valse bommelding en valse aangifte van zijn ont voering, loopt nog. Croiset speelde voor de pauze zijn theatersolo uit 1973 over Vin cent van Gogh, „Een zekere Vincent". Na de pauze volgde het tweede deel van zijn voorstelling „Publiek ik ver(w)acht u", een solovoorstelling over Multatuli uit 1986. „Ik ben een mens met hartstochten, in staat en voorbestemd om min of meer on zinnige dingen te doen, die ik dan later weer min of meer moet berouwen. Maar waar het om gaat, is om uit die hartstochten ook zijn voordeel te behalen", luidde de eerste Croiset zijn optreden begon. De voorstelling verliep verder FOTO: ANP der problemen. Dali aan beterende hand BARCELONA De Spaanse kun stenaar Salvador Dali is aan de bete rende hand. Volgens een woordvoer ster van de kliniek waar hij maandag met ernstige gezondheidsklachten werd opgenomen, verbetert zijn toe stand steeds verder. De kunstenaar verkeert in een goed humeur, omdat het Spaanse koninklijke paar volgen de week een bezoek aan hem zou willen brengen en omdat binnenkort een dichtbundel van zijn hand wordt gepubliceerd, aldus de woordvoerster. De behandelende artsen van Dali hebben er hun verbazing over uitge sproken dat hij nog steeds „zo'n ster ke wil en positieve instelling heeft". ti' Rotterdam: Lee Towers met |a of the Year", m.m.v. Madeline Tina Selini, Wim Koopmans, t's Singers en het Metropole Or- Tot en met 10 december. fTTERDAM Men zou nnen denken dat zelfs meest fervente Lee To rs-fan het na vijf jaar joy' wel voor gezien zou iden. Niets is minder ir. Het „Gala of the 1988" trekt acht Dnden lang in totaal ter dan vijftigduizend toekers. nieuwe gala is een lustrum Jr de populaire zanger. Het ikt uit door een zeer even- htig opgebouwd program- Als je op vijf jaar Gala of i Year terugkijkt, en die sies vergelijkt met dit Gala, pn alle ingrediënten van de rbije shows erin, maar is veel meer geperfectio- een geweldig Metropole Or kest, met afwisselend Jerry van Rooyen en Harry van Hoof als dirigent, de Jody's Singers, en een gigant van een licht-vakman als Steve Kemp. Daaromheen bouwt hij een show met de Maria More Dan cers, die deze keer vooral als ondersteuning van het vocale gedeelte dienen, en dus niet te kust en te keur op het podium te zien zijn. Daarnaast nodigt hij gasten uit die nog geen pu bliek bezit geworden zijn, zoals Tina Selini, de Griekse zange res die furore maakte op het gala van de platentiendaagse, en Madeline Bell. Samen met de Canadese violiste Marcie Nokony en harmonica-vir tuoos Meindert Derks staat Lee Towers in een country Western produktie, terwijl de Rotterdamse swingspecialist Wim Koopmans samen met Piet Noordijk en Lee Towers Ahoy' op het swingend voet spoor zet. Gedoseerd licht, met als absoluut hoogte punt Madeline Bell. Madeline Bell, die na dit gala op toernee gaat met The New London Chorale voor een aantal Kerst concerten in Nederland, en daarna te zien valt in de nieu we musical „A Night at the Cotton Club'-', is al jarenlang een vertrouwde naam. Als lid van The New London Chorale is zij nu licht klassiek bezig met The Young Verdi en The Young Amadeus, maar al in de jaren zeventig scoorde zij met „Melting Pot" een wereldhit. Haar duet met Lee Towers, „Ebony", zal wel wéér goud worden, zoals ook Towers' duet met Tina Selini „You and I" hoge ogen zal gooien. Het zat er natuurlijk in dat Lee Towers het geweldige suc ces met de Jody's Singers van de voorgaande jaren zou uit buiten. Hij haalde ze dan ook uitgebreid voor het voetlicht. „Highway To Freedom" is zo'n hit waar Ahoy' even voor ging zitten. Dat gebeurde overigens ook bij „Granada", gebracht door Lee Towers en Basilio Danzas Espana, en bij „Muil of Kintyre", waarin Towers met een heus Schots doedelzakor kest optrad. Eurogala Lee Towers weet als initiatief nemer precies waar hij mee bezig is. Vanaf het eerste Gala in 1984 had hij al voor ogen wat er in de toekomst moest gaan gebeuren. In de eerste vier Gala's heeft hij het grote publiek nieuwsgierig gemaakt door het altijd aanwezige spek takel van muziek, show, en dans. Het valt dan niet mee om ieder jaar opnieuw ieder een tevreden te stellen, maar de man die bijna een jaar lang bezig is om „zijn" Gala tot een succes te maken is er dit jaar opnieuw in geslaagd. Vandaar dat de gedachte aan een Euro-gala in de toekomst, de Europese eenwording in 1992 zal daaraan niet vreemd zijn, met gasten uit heel Euro- Lee Towers, met op de achtergrond de danseressen van Basilio Danzas Espana tijdens het Gala of the Year in he Rotterdamse Ahoy'. Naast de belangstelling van de Nederlandse televisie (VARA en NCRV), die gedeelten van deze show zal uitzenden, is er vooral interesse uit het buiten land. Naast Zwitserland, Italië en Griekenland komt de show ook waarschijnlijk in Spanje en Denemarken op het scherm. Met „We Tl Meet Again", 'n gouwe ouwe van Vera Lynn, besloot Lee Towers zijn lu strumgala, de beste van de vijf, die waarschijnlijk een nog bre der publiek zal trekken dan tot nog toe het geval was. HAN NIEUWMANS RICHARD JANSSEN, ZANGER VAN THE FATAL FLOWERS: AMSTERDAM Ma- isch klinkt HET BUI- 'ENLAND in de oren an het bandlid van de oorsnee Nederlandse {roep uit het alternatieve ircuit. Het streven is het ederlandse clubcircuit ontvluchten, nadat "een roep dit al zo'n drie keer eeft doorkruist, en in luropa op te treden. e Amsterdamse rockforma- e The Fatal Flowers is net rug van een zeer belangrijk itreden uit Amerika. Zanger ichard Janssen en bassist eert de Groot vertellen hun •varingen van dit tiendaags èzoek aan de Verenigde Sta- n en van de allereerste chte" tour door Zweden en oorwegen van december vo- g jaar. langspeelplaat „Younger ays" kwam twee jaar gele- i Amerika uit, maar be- indde aldaar uiteindelijk in e uitverkoopbakken. De op- olger „Johnny D is back" erscheen dit voorjaar en was n beter lot beschoren. De ngs van The Fatal Flowers orden sindsdien in het land an de „stripes and stars" in- insief op de studenten-sta- ons gedraaid. Ik zal het even uitleggen", 'gt frontman Richard Jans- er het Amerikaanse be- »ek, nadat hij een kwartier Geert het café Smakzeijl, genover hun oefenruimte in msterdam, komt binnen 'andelen. Richard: „Het ging n een jaarlijkse showcase in ew York die georganiseerd door een muziekblad. Dat jdschrift houdt de lijsten van Collegeradio, een soort al- xnatieve radio in Amerika, ij. Wij waren één van de ands, die met meerdere groe- en optrad. Negentig procent an het publiek had op één of ndere manier met muziek te laken: onder andere mensen de platenmaatschappij en lurnalisten. Zij kunnen een root aantal mensen laten ennis maken met onze songs, lat loont heel erg de moeite", liscjockeys maakten op deze lanier kennis met de muziek 1 ger, deze eisen worden inge- willigd. De weg van The Fatal Flo wers is echter ook niet altijd gemakkelijk geweest in het buitenland: de eerste langere tour naar het buitenland was voor hen desastreus. De nage dachtenis aan Noorwegen en Zweden levert desalniettemin stralende gezichten op. Was het zo lollig dan? Geert: „Het was vreselijk koud: de voeten vroren van onze benen af. Ons busje is nogal tochtig en het was tien graden onder nul. Op eigen kracht waren we naar Zwe den en Noorwegen gegaan en kwamen in de raarste zaaltjes terecht". Richard Janssen (midden): „Als het optreden van The Fatal Flowers in Amerika was mislukt, waren we weer terug bij af". FOTO: PR ze mij toe. Hard gelach van de beide heren: „Nu komt hij morgen met zó'n gezicht de oefenruimte binnen". Henk Jonkers, Flower van het eer ste uur, die niet bij het inter view aanwezig is, hanteert de drumstokjes bij de Flowers. Volgens Richard Janssen is het verschijnen van een LP op de buitenlandse markt een eerste vereiste om een bezoek aan het buitenland te kunnen afleggen. Op deze manier kan het stukje vinyl gepromoot worden door een rit langs de podia. Als de platenmaat schappij de trip betaalt, zal zij echter eerst naar het land van herkomst van de band kijken. De maatschappij wil daar eerst de plaat op de radio ho ren. Zo niet, dan zal de maat schappij er vaak geen heil in zien om op haar kosten de groep te laten touren. Richard bouwt een beperking in zijn redenering in: „Het ligt eraan met wat voor doel de band naar het buitenland gaat: wil je een beetje keten (optreden in veelal kleine zaaltjes met doorgaans weinig publiek van The Fatal Flowers en kunnen collega's tippen om de rock'n roll van de hoofdstede lijke formatie te draaien. De keerzijde van de Amerikaanse trip-medaille was het zware gewicht wat één optreden kreeg. Richard: „Als het mis was ge gaan waren we na vier jaar weer drie jaar terug geweest. Maar dat was niet het geval". De kosten van zo'n reisje? „Reken maar uit: zes keer vliegticket, zes keer tien da gen in een hotel". De zanger blijft echter steken in z'n be rekening en verklaart la chend, niet zo'n behoefte te hebben om de kosten uit te rekenen, als de platenmaat schappij toch de kosten dekt. Vlak voor het optreden in de Verenigde Staten hebben de Flowers wéér een nieuwe gi tarist aangetrokken. Renée van Barneveld van de Utrechtse rap/funk/metal- formatie de Urban Dance Squad, die stergitarist Dirk Heuff dit voorjaar opvolgde, keerde twee weken voor het Amerikaanse bezoek weer in de schoot van de Squad terug. Robin Berlijn volgt hem op. Geert:„Hij heeft wel één of ander bandje gehad maar is nog heel jong en komt net van school". „Hij is heel goed", vertrouwen BB), dan kan de formatie wel op op pad gaan". Maar over het algemeen wil een Nederlandse band na een eerste tour langere tour gaan maken dan moeten, volgens de z« Richard: „In feite is de band overgeleverd aan de impresa rio. Als hij de organisatie laat zitten, geen posters stuurt en zo, zit ie midden in het zweet. In Nederland kunnen bandle den het zelf aardig in de hand houden, maar in het buiten land is dat niet mogelijk. Je vraagt een redelijk bekende en goede impresario: hij stuurt een contract. Als hij dat niet doet, dan zit je al hele maal fout. Toen we eenmaal in Zweden zaten bleek dat de vergunning van de eerste tent, waar we die avond zou den optreden, opgeheven was. Er was wel een ander zaaltje geregeld: een of andere chris telijke jeugdsociëteit, waar we voor veertig kinderen hebben opgetreden. Maar als de groep eenmaal klaar staat, dan moet je op". Geert: „Het allerergste was een optreden in een plaatsje in het hoge Noorden. We kwamen vanuit Göteborg en moesten een kilometertje vijf of zeshonderd rijden. Die bus reed maar tachtig en na zeven uren rijden, bleek dat we in een huiskamer moesten optre den. Richard: „Een huiskamer met schuifdeuren en wij speelden daar letterlijk tus sen. Het optreden was op zichzelf wel leuk maar als je de moeite en de koste» af weegt tegen wat het opbrengt, dan vraag je je op zo'n mo ment wel af: waar zijn we ei genlijk mee bezig". BAUKJE BURGGRAAFF HILVERSUM De TROS ziet zich om boekhoudkundige rede nen gedwongen de televisieserie Medisch Centrum West uit te stellen tot na oktober volgend jaar. Oorspronkelijk zou de serie in januari beginnen. Volgens de TROS zou uitzending van de tweede serie van dertien afleveringen in het huidige televisie seizoen een financieel tekort opleveren voor de begroting van 1989. Door de uitzending naar het seizoen '89-'90 te verplaatsen kan de begroting alsnog sluitend worden gemaakt. Deze boek houdkundige tovenarij is mogelijk omdat de omroepen voor 1989 nog gebruik kunnen maken van een zogenoemd „voorproduk- tievoorschot". Uit dit voorschot - voor A-omroepen 2,8 miljoen gulden - kan de omroep de produktiekosten van een televisie programma voorfinancieren. Op het moment dat het program ma daadwerkelijk wordt uitgezonden verschijnen de kosten pas op de officiële balans. Voor een uitgebreide agen da, ook voor de komende dagen, raadplege men „UIT", de gratis wekelijkse bijlage van deze krant. kunstagenda Spanish Dance Companv Jose Greco. Omnivertum (Pres. Kennedyl. 5 tel. zijnstraat 2 tel. 930707) I 20.15: 'Vaarwel zuster George': Zaterdag 3 december DEN HAAG Koninklijke Schouwburg (Korte Voorhout 3 tel. 469450) 20.15: Het Nationale To neel: 'Ritter Dene Voss' van Thomas Bernhard. regie Leonard Frank; met Josèe Ruiter. Guusje van Tilborgh 502200) 19.30: Toneelgr. De Appel: Zondag 4 december DEN HAAG Koninklijke Schouwburg (Korte Voorhout 3 tel. regie Franz Marijnen: Gees Linnebank Sacha Bulthuis, Aus Greidanus, Geert de Jong. Carol Linssen. Henk "illem Wagter; 20.15: To- Theatertje thuieJRiouwstr. 159, tel. neelgr. De Appel: 'De dodendans' van August Strindberg; regie Agaath Witteman; met Christine Ewert. Robert Prager en Eric Schneider. Theater aan de Haven (Westduin weg 230. tel. 543202) 20.30: Car- 503380) 20.30: Peter 503380. Diligentia (Lange Voorhout 5. tel. 651851) 11 30: Nelleke Geeslnk Russell, regie Shireen Strooker; lotoneel door Anne-Wil Blankers. Muziektheater (Spui) 20.15: Con- Paard (Prinsegracht 12) 22.00: D.R.I. en Gangreen. Amicitia (Westeinde 15) 20.15: Theo Beukers Swing-steps. Circustheater (Gevers Deynootplein 50 tel. 558800) 20.15: Maria Benitez 'Dit is Hawaï, 'n Beethoven, Hindemitl Circustheater (Gevers Deynootplein 545454) 11.00: 'Het heelal, oerbron' en 3D-film 'We are born o stars'; 12.00. 14.00 en 16.00: 'De jaargetijden'; 13.00 en 15.00: ALPHEN AAN DEN RIJN EURO CINEMA I (Van Boetzelaerstraat 6 tel. 01720-20800): Who framed Ro ger Rabbit (al); 18.30. 21.00. za. wo. ook 13.30. zo. ook 13.30, 16.00. EUROCINEMA II: De ondraagba re lichtheid van het bestaan (al); 20.00 Speurneuzen (al); za. zo. wo. '.00. EUROCINEMA III: Coming wo. 14.00. 20.00. Die hard (16); do. ma. di. wo. 20.00. vr. za. zo 18.30. 21.30. Troetelbeertjes in wonder- 18.45. 21.30. zo. 13.15. 16.0 18.45. 21.30. ASTA 2: Who fra med Roger Rabbit (al); 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, - EUROCINEMA IV: Die hard (16); LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19, tel. 071-121239): Die hard (16); 19.00, 21.15. za. zo. wo. 14.30. LIDO en STUDIO (Steenstraat 39. tel. 124130): Midnight run (12); do. 471656): U2 Rattle and Hum (al); Rabbit (al); U2, rattle and hum (al); sche flatneurose (16); 14.30, 19.00, 3.30, 21.45. CINEAC 1 (Buit* hot 20. tel. 630637): Die hard (16); 1400. 18.45. 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45. 21.30. CINEAC 2: Big business (al): 14.00. 18 45. Vietnam (al); 18.45. 21.30. ma. di. ook 14.00. METROPOLE 1 (Carnegielaan, tel. 456756): Who framed Roger Rabbit (al); 14.00, 18.45. 21 30. zo. 13.15, 16.00. KATWIJK CITY THEATER I (Bad- 01718-74075): Evil P0LE 3:' Midnight i THEATER II: Biloxi 19.00. 21.15 Aladin en zijn wonderlamp (al); 02): Frantic (al); 14.00, 18.45. 21.30. VOORSCHOTEN GREENWAY (tel. 01717-4354): 5 december ae- sloten. Cry Freedom (al); do. heid van het bestaan (al); 20.30. do. vr. ma. di. ook 14.00 ODEON 1 (Herengracht 13, tel. 462400): Co ming to America (al); 13.45, 18.45, t 12b, tel. 656402): dag. 19.15, WASSENAAR ASTRA (tel. 01751- 13.269): Planes, trains and auto mobiles (al); vr. za. zo. 20.00. za. zo. wo. 14 00. The Milagro bean- time; 21.45. zo. 16.15. Maytime i Mayfair; zo. 14.00. 16.15. Zaal 2: world apart; 19.30. 21.45. 4 00, 20.00. Coming to America 5.15. Zaal 3: o. za. wo. 19.30, 22.00. Belle de ur; do. Two for the road; vr. The iman spring of mri. Stone; bittere tranen der Petra v Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur. telefoon 071-12.22.48 en u nabezorgd. I nog dezelfde avond Ger Thijs. Bewerking: Blankers en Shireen Strooker. Re gie: Shireen Strooker. Decor: Bram december, herhalingen t/m 2 Aan de wijze waarop Anne-Wil Blankers na de première van „Shirley Valentine" het applaus in ontvangst nam, zou je kunnen afleiden dat het Nederlandse toneel er weer een diva bij heeft. Stralend haalde ze het binnen, om vervolgens met minieme gebaren het echtpaar Bram Vermeu len en Shireen Strooker er even bij te halen. Het bijna solo-toneel van de Engelsman Willy Russell lijkt een makkie voor de actrice. Het publiek hangt aan haar lippen en bewondert de wijze waarop zij die eenvoudige Rot terdamse Shirley Valentijn speelt. Toch heeft aan deze produktie ongetwijfeld veel werk ten grondslag gelegen. Het verhaaltje is simpel ge noeg. Shirley Bakhuizen-Va- lentijns huwelijk is niet je dat. Vriendin Nel nodigt haar uit voor een reisje naar Grieken land. Na veel wikken en we gen gaat Shirley mee zonder haar echtgenoot Bert te waar schuwen. Ze hervindt zichzelf. Al in „Educating Rita" liet Willy Russell merken, hoe goed hij gewone mensen kan typeren. In „Shirley Valenti ne" is dat niet anders. Ger Thijs heeft het Liverpools in heel geloofwaardig Rotter dams vertaald, al zal een echte Rotterdamse Shirley weten dat Deelders voornaam niet Louis is, zoals in het stuk. Zulke ver sprekingen leveren echter wel de lach op en geven het le vensgevoel van de hoofdper soon reliëf. Anne-Wil Blankers heeft zich het accent en het ad rem zijn van haar personage buitenge woon goed eigen gemaakt. Door haar perfecte timing en haar aanwezigheid ziet zij kans de spanning die na de pauze in het Griekenland-deel wat wegvalt, weer terug te brengen. Het aplomb waarmee ze haar rol speelt, doet bijna vergeten dat die ingestudeerd „Shirley Valentine" is zo'n voorstelling waar je met ple zier aan terugdenkt en af en toe uit wilt citeren. Het leven van deze Shirley Valentijn is zo onmiskenbaar van alledag, dat de voorstelling behalve ui termate lachwekkend ook zeer herkenbaar is. Die identifica tie maakt het het publiek ge makkelijk het groeiende zelf vertrouwen van deze 47-jarige Rotterdamse toe te juichen. PETER SNEL FOTO. PAN SOK

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17