Buurtpreventieproject levert resultaten op Politiek debat van jongeren ;inalE1DEN OMGEVING CeidocGooimit ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 PAGINA 15 Nieuw |fietspad in Wassenaar (WASSENAAR Er Jicomt een fietspad in liVassenaar vanaf het Ijolderpad en de Lig- liestraat tot aan de Ho- Ijeboomseweg. Dit l/rijwel overal parallel de Wetering lo de fietspad kost 1-120.000 gulden. Een lïelangrijk deel zal ge- I iifbsidieerd worden I |oor de' provincie, de I jemeente Wassenaar lietaalt uiteindelijk I (12.000 gulden. Dertig vaten aangetroffen ALPHEN AAN DEN RIJN Op de voormalige vuil stortplaats in de Alphense Coupépolder zijn gisteren der tig vaten opgegraven. Van de inhoud van de vaten zijn monsters genomen. Opvallend was dat het „spul" dat in de vaten zat, van een andere kleur en andere samenstel ling was dan bij eerdere vondsten werd geconstateerd. Er is geen ziekenhuisafval meer aangetroffen. Er zijn inmid dels al ruim 130 vaten opgegraven. Van al het materiaal dat zich in de vaten bevond, zijn monsters genomen. Ook ziekenhuisafval, onder andere injectienaalden, is opgegra ven. Aanwijzingen waar het afval vandaan komt, zijn er niet. Wel is er bij een van de eerste opgravingen een vat gevonden met daarop een datum. Maandag worden de graafwerkzaamheden boven op de bult afgerond. Onder aan de bult zullen dan opnieuw sleuven worden gegra ven. In het weekeinde worden de sleuven op de bult af gedekt met folie zodat stankoverlast zoveel mogelijk wordt vermeden. De plek, waar al sinds 21 november wordt gegraven, zal het weekeinde permanent worden bewaakt. Brand in woonboot ROELOFARENDS- VEEN Een brand in een woonboot aan de Noordkade heeft gis terochtend om tien uur grote rookschade aan gericht. De brand on stond omdat de schoor steen vol roet zat. Vol gens ie bewoner had hij zojuist een nieuwe kachel laten plaatsen, maar is daarbij niet naar de schoorsteen ge keken. De brandweer rukte uit met groot ma terieel. Nieuwe taxitarieven in Rijnstreek RIJNSTREEK Met ingang van 1 januari 1989 gelden tarieven gelden voor het taxivervoer in de Rijnstreek. Het ver voer per personenauto gaat 4 gulden per eerste aanslag kosten en 2.40 gulden per beladen kilometer. Het wachttarief per uur is 37,50 gulden. Het vervoer per taxibus kost 7,50 gulden per eerste aanslag en 3 gulden per beladen kilometer. Het wachttarief is eveneens 37,50 gulden per uur. Voor de rolstoelbus betaalt men een tientje voor de eerste aanslag en 3 gulden per beladen kilo meter. Het wachttarief is ook hier 37,50 gulden. Deze tarieven gelden voor taxibedrijven in Alphen aan den Rijn, Hazerswou- de, Koudekerk aan den Rijn, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuw- veen. Rijnsaterwoude, Ter Aar, Woubrugge en Zevenhoven. Volgens het IGOR zullen bij de meeste bedrijven die buiten Al phen gevestigd zijn de ritprijzen nagenoeg onveranderd blijven. Ritprijzen binnen Alphen zullen fors hoger uitvallen. Een taxirit zal volgens het IGOR echter beslist niet meer gaan kosten dan elders in de Randstad gebruikelijk is. LISSENAAR GERIDDERD LISSE De heer P. van Lent uit Lisse is gisteren benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nas sau. De onderscheiding werd uit gereikt dor burgemeester G.J. van der Kroft. De gebeurtenis had plaats in de vliegtuigenfabriek van Fokker. Ir. van Lent is vice president Corporatie Affairs bij deze firma Hij kreeg de onder scheiding wegens zijn grote ver diensten voor Fokkker in het bij zonder en voor de lucht- en ruim tevaartindustrie in het algemeen. Van Lent verlaat Fokker per 1 ja nuari 1989, hij maakt gebruik van een vervroegde uittredingsrege ling. Van Lent is 36 jaar bij Fok ker in dienst geweest. DSW in problemen LEIDSCHENDAM De Dienst Sociale Werk voorziening (DSW) in Rijswijk kampt met pro blemen van organisatorische en financiële aard. Door overschrijding van de budgetfinan ciering moeten de zes deelnemende gemeenten in de gemeenschappelijke regeling over 1987 een bedrag van vier ton bijpassen. Voor Leid- schendam komt dit neer op 52.000 gulden. De andere deelnemers zijn Zoetermeer, Rijswijk, Voorburg, Voorschoten en Nootdorp. De pro blemen zijn ontstaan door de voormalig direc teur, die de dienst overigens dertig jaar heeft gediend en heeft opgewerkt van vijf medewer kers tot 600. Door te weinig controle van het ministerie van sociale zaken zijn de zaken de laatste jaren financieel uit de hand gelopen. Een te luxueus gebouw in de Plaspoelpolder, dure reizen en een, zoals wethouder F. IJm- kers van Leidschendam zegt „weelderig af scheid" bij het vertrek van de directeur. Dppassen liep uit de hand VLPHEN AAN DEN RIJN Een avondje oppassen op 22 mei n Alphen had verstrekkende [evolgen voor een toen 6-jarig heisje en haar 25-jarige oppas- De Alphense oppasser itocht, even-J nendejjgpgjg ontuchtige handelingen wantnet het kind, werd aangeklaagd yanjn bracht zeven weken in de door. Daar kreeg hij nodige klappen van jaannèdegevangenen, die het ie- ^n'hand die zich aan kinderen ••^"ieeft vergrepen het bij wijze be-/arv traditie altijd moeilijk ma ten- Hij werd oehandeld door psychiaters, verloor zijn baan en poest gisteren voorkomen bij llerleije-Haagse rechtbank. Daar hem voorgehouden dat ld ge-;ijn slachtoffer geweldig scha- gevolgen kan overhou- aanlenaan de ongewenste seksuele st tejrvaringen. araan.Ik begrijp nog steeds niet wat heeftnij toen heeft bezield. Dit zal es: deiooit meer gebeuren", verklaar- ;n en 3e de verdachte gisteren. Op de •er seüttmg werd duidelijk dat de Al- pro-i>henaar, die nooit eerder met ?n telle justitie1 in aanraking was ge- leslui-iveest, een moeilijke jeugd had B engehad. Hij had een agressieve en er leader en er waren angsten en jmen,spanningenthuis.' De latere veelpchtscheidi'ng werd slecht ver- lezierjverkt. De verdachte ging ge- ïeb 'türagsproblemen vertonen en idaan.jk.wam in een kindertehuis te- elfde. recht. De psyschiater consta istëerde ontwikkelingsstoornis- desen. Nadat de Alphenaar zelf standig was gaan wonen leek ontwikkeling niettemin van normaal te verlopen. Hij kreeg s be-kn baan en had ook gewoon voet-verkering met meisjes. Er wa- irg en ren geen problemen tot die fata- eugd-le datum van 22 mei, toen hij bij goede vriend, waar hij re- jon-gelmatig over de vloer kwam, n netging oppassen en orale sex be- als de^teef met diens dochter. De of- ïcom-fioier van justitie was van me- dat-de verdachte al be- or dehoorlijk gestraft was met de aken. voorlopige hechtenis. Zij eiste ;rrasr 'eeii voorwaardelijke gevange- zeg- nisstraf van 102 dagen. Wel wil- t ge-jdè. zij aanvullende eisen stellen 1 een ten aanzien van psychiatrische kelij-benandeling. De advocaat van doord? Alphenaar bepleitte een ge- rs ge-heel voorwaardelijke straf. Hij ir dat hertelde dat zijn' cliënt inmid- elijksflejs weer werk heeft en een it het vriendin, en het voorgevallene Lei-weer zo snel mogelijk wil verge- oediglen. De Alphenaar heeft in een prief zijn excuses aan zijn voor zicht. malige vriend aangeboden, i.Maar contact zal ik nooit meer met dat gezin hebben. Zelfs de Met ivijk waar het gezin woont is nu „Ikaboe voor mij". tijd AANTAL AANGIFTEN IN ROELOFARENDSVEEN GEDAALD ALKEMADE Het buurtpreventie-project in Roelofarendsveen is zeer geslaagd. Dit heeft het Bureau Landelijk Coördinator Voorkoming Mis drijven geconcludeerd. In zes gemeenten in Nederland, te weten Roelofarendsveen, Arn hem, Laren, Roosendaal, Wij- chen en Zwolle is dit project uitgevoerd. In de buurpreven- tiewijk in Roelofarendsveen daalde het aantal aangiften van diefstal, inbraak en van dalisme van 134 in 1986 naar 22 in 1987. De belangrijkste doelstellingen van het project buurtpreven tie, te weten vermindering van criminaliteit, schade en angstgevoelens, worden in drie projecten ruimschoots gehaald, namelijk in Roelofarendsveen, Arnhem en Laren. De crimi naliteit en de aangerichte schade is daar gedaald. In Roosendaal, Wychen en Zwol le is het buurtpreventie-pro ject minder goed van de grond gekomen. Wel is in alle deel nemende plaatsen sprake van positieve effecten. „Buurtpre ventie kan een bijdrage leve ren aan de vermindering van veel voorkomende criminali teit, onder meer omdat het de politie nauwelijks extra tijd kost". Dat is een van de con clusies die het landelijk bureau trekt uit de resultaten van zes buurtpreventie-proefprojecten. Het doel van het project is dat bewoners van een wijk, waar men veel last heeft van be paalde soorten criminaliteit, samen met de politie er voor zorgen dat dieven, inbrekers en vandalen minder gemakke lijk de kans krijgen om hun slag te slaan. Dat gebeurt door extra opletten, wat meer alert zijn op verdachte situaties en een verbeterde betrokkenheid bij de buurt waar men woont. Om de contacten tussen buurt bewoners en politie zo goed mogelijk te laten verlopen, wijzen de buurtbewoners een eigen buurtcoördinator aan. Deze houdt de politie op de hoogte over wat er zich op het gebied van criminaliteit af speelt in de woonomgeving. Van tijd tot tijd worden buurt bijeenkomsten georganiseerd, waar ook de politie bij aanwe- Het Landelijk Bureau Voorko ming Misdrijven meldt dat buurtpreventie geen tovermid del is. Met name in een proble matische wijk blijkt buurtpre ventie moeilijk van de grond te krijgen. Bovendien is geble ken dat de voorbereiding en de organisatie van het project zeer gedegen in elkaar moeten steken, wil men duidelijke re sultaten boeken. In vier van de zes gemeenten met een buurtpreventie-project, be staan plannen om het project uit te breiden naar andere buurten. Ook bij de Alkema- dese politie bestaat de bereid heid hiertoe. Plaatselijk coör dinator M. van Bergen laat weten dat de plannen echter nog in de onderzoeksfase ver keren. Natuurfonds De leerlingen van de Anthoni- usschool in Voorhout hebben gisteren een week in het ka der van het Wereld Natuur fonds (WNF) afgesloten. Ter gelegenheid daarvan was de Pandabus naar de school ge komen. Dat is een grote bus van het Wereld Natuurfonds met informatiemateriaal. On der het thema 'Er is meer dan je ziet' hebben de leer lingen in de bus kennis ge maakt met allerlei onderde len van de natuur. Er werd aandacht besteed aan vraat, prooien, camouflagemanie ren, natuurkundige onder werpen en wapens van die ren. De bus werd per groep bezocht. Ook ouders konden een bezoekje brengen. Een verklede panda maakte een ronde door de school. De dag ervoor was er een stand van het WNF. Daar werden allerlei artikelen verkocht. De opbrengst was voor het WNF. Volgens de heer Ben Went, directeur van de An- thoniusschool, was de week een groot succes. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Personeel Octrooibureau: „Wij worden dom gehouden" Zestig zeventig leden van de interne vakbond van het Euro pees Octrooi Bureau (EOB) zijn gisterochtend tijdens een de monstratieve bijeenkomst op het parkeerterrein van Sport park De Heuvel in Leidschen dam zelf maar eens een kijkje gaan nemen naar hun toekom stige werkomgeving. De perso neelsleden beklagen zich over het feit dat de directie van het EOB tot op de dag van van daag intern nog niets heeft medegedeeld over de verhuis plannen. „Al het nieuws heb ben wij uit de kranten moeten vernemen, wij worden dom ge houden", aldus de heer H. Douksch, voorzitter van de „Staff Union", „Ons is niet ge vraagd wat wij ervan vinden". De secretaris van de Staff Union, de heer R. Moualed, sprak er zijn verbazing over uit, dat de directie zich hier wil vestigen, een plaats die drie keer zo duur is als Hoornwijck in Rijswijk, waar het EOB zich eerder zou vestigen. De grond prijs bij Hoornwijck van de bouwrijp gemaakte grond be droeg hier 350 gulden per me ter. Als reden voor deze hoge prijs wordt volgens Moualed door Leidschendam opgege ven dat het Octrooibureau als internationale organisatie geen onroerend goedbelasting hoeft te betalen aan de gemeente. Dit wil Leidschendam op deze manier met een extreem hoge grondprijs verdisconteren. FOTO: MILAN KONVALINKA Alphen houdt basiseducatie in eigen hand ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den Rijn ziet nog geen reden om beleidstaken op het gebied van de basiseducatie over te hevelen naar het Intergemeentelijk Over legorgaan voor de Rijnstreek (IGOR). Volgens de gemeente is een bestuursovereenkomst tussen de gemeenten Alphen, Hazers- woude, Kouderkerk en Ter Aar voldoende. Er moet volgens Al phen eerst een discussie worden gevoerd over de taken die het IGOR op het gebied van de volwassenen-educatie zu kunnen vervullen. Hiermee wordt het verzoek van het IGOR om tot een regionalisering van de basiseducatie te komen, afgewezen. Kriens hoogleraar aan TU Eindhoven LEIDEN Dr.ir. R. Kriens (39) uit Leiden is benoemd tot hoog leraar werktuigbouwkunde aan de Technische universiteit in Eindhoven. Kriens zal verbonden zijn aan de vakgroep Werk tuigkundig Ontwerpen voor de Procestechnieken. Kriens is nu nog chef van de geïntegreerde afdelingen constructie-ontwikke ling en niet-destructief onderzoek bij Fokker in Amsterdam. LEIDEN Studentenvere niging SSR-Leiden organi seert voor donderdag 15 de cember een debat tussen de voorzitters van de vier groot ste politieke jongerenorgani saties. Het gaat daarbij om het Christen Democratisch Jongeren Appel (CDJA), de Jonge Democraten, de Jon geren voor Vrijheid en De mocratie en de Jonge Socia listen. Het debat begint om 20.00 uur in het SSR-gebouw aan de Hogewoerd 108. „Ik Daan, DOit?" keer intai- Daags vóór het feest St.Nieolaas kwam het „Geïl lustreerd Zondagsblad" op za terdag 4 december 1926 een ontspannend verhaal het toenmalige gevangeniswe zen, meer speciaal over ,,ge- vangénisleotuur". Natuurlijk werd ook deze keer een Duit se inrichting, in Silezë, ten voorbeeld gesteld. Het ging ongeveer zo: „De moderne gevangenis lijkt niét meer Op de plaats 1 lende, die de ouderwetsche kerker was. Terecht heeft men begrepen, dat de gevan genis niet alleen eèn plaats van straf en boete moet zijn, maar ook een instituut dat medewerkt aan de innerlijke verbetering van den wets overtreder. De tijd dien de de linquent binnen de kerker- ren doorbrengt, moet ook benut worden om zijn gedach ten op het goede te richten, 1 hem zijn fouten te doen inzien t betreuren, hem geschikt te maken voor eén betere le- venswijze, als hij straks op- J nieuw zijn weg in de samenle ving zal zoeken. In, Duitschland is men nog i stapje verder gegaan dan ;bij ons, waar toch ook wel ge zorgd -wordt, dat de celbewo- s oVer lectuur beschikken, die hetgeestdoodende van eenzame opsluiting en weinig- voldoening-gevenden arbeid moet tegenwerken. In Silezië heeft meh thans een speciale gevangeniskrant gemaakt, „Der Leuchtturm", die voor de gevangenen onschadelijk nieuws en daarnaast ontspan nende en leerzame lectuur be vat. Het bijzondere is niet de verspreiding van een derge lijk blad, maar wel dat het door de gevangenen zelf natuurlijk onder leiding wordt geredigeerd, gezet en gedrukt. De gepleisterde wanden van de cel doen prettiger aan dan de gevoegde muren in onze gevangeniscellen, maar wat wij er overigens zien: het boe kenrekje, de platen aan den wand, het bloempotje, dat wordt ook bij ons gevonden, terwijl iedere katholieke cel bewoner, door de goede zor gen der katholieke reclasseer- ing, er een kruisbeeld heeft hangen, dat steun en opbeu ring schenkt in de moeijke uren die vooral voor den in- geslotene niet zeldzaam zijn. Wie meenen mocht, dat de gestraften op deze wijze te veel vertroeteld worden, moet maar eens niet door de misdaad, maar door het lief dewerk der reclasseering! met het gevangenisleven na der kennis maken hij zal spoedig bekeerd zijn!" Duikend in de apocrieve duis ternis van de geschiedenis kwam het Zondagsblad ook aan met een kijkje op de mid deleeuwse wreedheid, waar bijvoorbeeld Hendrik VIII irdig handje van had: „Koning Hendrik VIII Engeland had een geschil van vrij neteligen aard met Ko ning Frans I van Frankrijk. Hij wilde echter pogingen in het werk stellen om de zaak in der minne te schikken en ontbood daarom een zijner di plomaten, wien hij daartoe de opdracht gaf. Deze, die bijzon der voorzichtig was uitgeval len, veroorloofde .zich de op merking, dat hij het een vrij treurig vooruitzicht vond, een dergelijke zaak te moeten gaan bespreken met een vorst als Frans I, die bekend stond om zijn verregaande drift, welke vaak tot dolle hande lingen leidde. De diplomaat verzocht zijn vorst, hem zoo enigszins mogelijk van deze zending te willen verschoon- „Vrees niets", zei Hendrik, „als hij u één haar zou durven „Zenuwachtige jongeman, een aanzoek Inleidend: „Mijnheer, Ik... Ik ben voor drie jaar met... met uw dochtfr i vader: „Zoo, maar je hoeft niet bij i krenken, dan laat ik onmid dellijk tien Franschen het hoofd afhouwen". „Het is flink gezegd, Majesteit", was het antwoord, „maar van die tien hoofden zal er geen enkel op mijn romp passen". Het Zondagsblad voegde daar een wijsheid aan toe: „Wie met het kwaad onderhandelt, is er reeds half door overwonnen". Maar dat had verder niets met Hendrik, Frans en de eventueel te vallen hoofden te maken. In de Drentse veenstreken met een droeve werkloosheid werd in de dagen der Roaring Twenties een volledig nieuw dorp gebouwd: Witte veen, in de gemeente Westerbork, „waar de veenarbeiders zich vestigen als landbouwers en aldus een zelfstandig bestaan zullen vinden. Zestig gezin nen worden op die wijze on dergebracht in flinke nieuwe huizen, die pl.m. honderd me ter van elkander staan en, be halve voor het gezin, nog slaapgelegenheid bevat voor zes kostgangers". Tot in onze dagen valt het afgezonderde Witteveen erg moeilijk te be reiken. Wat losse mopjes tot besluit. „Pa, hoe noemen ze een man die nog niet getrouwd is?" "Vrijgezel, jongen". „En als hij getrouwd is?" „Dan noe men ze hem dikwijls alleen bij de vier laatste letters, jon gen". „Vandaag staat het slot van het boeiende feuilleton in de krant. De baron trouwt dan eindelijk toch met de arme tuinmansdochter!" „O, als dat tante Sophie nog 'ns had mo gen beleven!" „Ben je gisteren nog bij de waarzegster geweest? En wat zei ze wel?" „Dat ik oud word!" „Nou zeg, dat kan ie dereen wel zien!" „Het gerommel van een nach telijk onweer maakt kleine Marietje wakker. Angstig roept zij om haar moeder. Moeder: „Wat wil je toch, kindje?" Marietje, huilend: „Mag ik in uw bed?" Moeder: „Waarom?" Marietje: „In 't mijne dondert 't zoo!"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15