i £eidóc@omcmt Diaconessenhuis wil galsteenvergruizer Hili Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Pleidooi voor nieuwe tonaliteit I0UR JflflL Voorrangsbeleid vrouwen levert resultaat op ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 PAGINA 13 Pieterskerk (Leiden): Huizinga-le- jing door Peter Schat. Met mede werking van het koor Cappclla Amsterdam onder leiding van Da- sinds 1972 jaarlijks gehou- Huizinga-lezing heeft, hoe het anders, vaak een his torisch onderwerp. Een enkele ïaal wordt hier ook weieens afgeweken en wordt er uitstapje gemaakt naar een indere discipline, zoals bij- /oorbeeld naar de taalweten schap of de psychologie. Gis teravond was dat andermaal geval: de zeventiende Hui- inga-lezing, weer georgani seerd door de Faculteit der Letteren van de Rijksuniversi teit Leiden, NRC Handelsblad jen de Maatschappij der Neder landse Letterkunde stond na melijk in het teken van de PETER SCHAT IN HUIZINGA-LEZING muziek. Componist Peter Schat begon zijn betoog, getiteld 'Adem een vergelijking', voorzichtig. Hij haalde Huizinga aan die ooit eens gezegd heeft: „Mijn werk bestaat uit lacunes." Hiermee wilde Schat de waarde van zijn betoog enigszins relative ren en duidelijk stellen dat de tijd van de enige, echte waar heid tot het verleden is gaan behoren. Hij beschreef de mu ziek dan ook treffend als de kunst van de toonvergelijking. dendaagse muziek in een beel denrijk betoog, dat bovendien muzikaal geïllustreerd werd door het koor Cappella Am sterdam. Hij schetste de ont wikkeling van de diatonaliteit, het beginsel dat tot in de eer ste decennia als uitgangspunt gegolden heeft bij het compo neren van muziek: muziek stukken staan in een bepaalde toonsoort, dat wil zeggen dat de verschillende tonen op een bepaalde wijze, een vaste sys tematiek in de opeenvolging van halve en hele toonafstan den binnen een octaaf, gegroe peerd zijn rond een tonica, de grondtoon, die als de belang rijkste toon geldt. De Duitse componist Arnold Schönberg heeft het pad geëf fend naar de atonaliteit, waar in tegenstelling tot wat tot dan toe gewoon was, van geen hië rarchie in de tonen sprake is, kortom waarin elke toon even belangrijk is: de dodecafonie ofwel het twaalftoonstelsel, ge noemd naar de twaalf halve afstanden die er in een octaaf kunnen voorkomen. Toonsoor ten bestaan niet langer in het serialisme, de muzikale stro ming waarin de dodecafonie als grondbeginsel wordt ge hanteerd. Peter Schat verge leek Schönberg hier echter met Mozes die het beloofde land wel in de verte heeft zien liggen, maar nooit heeft mo gen bereiken. Want, stelde hij vast, zoals de Franse compo nist Rameau in de zeventiende eeuw de drieklank tot de na tuurlijke generator maakte van de diatonie moet de twaalftoonmuziek ook weer gebouwd worden rondom een drieklank, al is dat anders dan in de diatonie geen natuurlijke drieklank. Het koor Cappella Amsterdam gaf tot besluit van de lezing met de uitvoering van Schats lied 'Adem', een geslaagde demonstratie van wat de componist met deze 'tonaliteit' voor ogen PETER VAN VEEN ieuwe bomen ijnsburgerweg LEIDEN Er komen zestig nieuwe grote linden langs de IRijnsburgerweg. Die vervan- de bomen die zijn verwij- i in verband met de inmid- voltooide reconstructie de weg. De gemeente be- maandag met het graven gaten voor de nieuwe bo- die in de dagen daarna /orden aangeplant. Dat ge- vanaf dinsdag 6 decem- i een tempo van twintig bomen per jaar. De nieuwe bomen komen langs beide zijden van de weg jte staan tussen Kagerstraat en iWarmonderweg. Het gaat om (linden met een doorsnee van (veertig centimeter en een (lengte van ongeveer acht me- Bosloop in Leidse Hout LEIDEN AV Holland houdt zondag een bosloop in de Leid se Hout. Er kan gelopen wor den over afstanden van 2,1 tot 14,4 kilometer. Deelname kost J 3,50. Inschrijving is vanaf tien uur mogelijk in de kanti ne van AV Holland bij de kunststofbaan in de Leidse ;Hout. De start is om elf uur. INTRODUCTIE IN NEDERLAND LEIDEN Het Diaco nessenhuis wil, na de al bestaande niersteenver gruizer, een galsteen vergruizer in Nederland introduceren. Volgens directeur patiëntenzorg Hennink maakt die ap paratuur een groot aan tal operaties overbodig. Hennink benadrukt overigens dat het zie kenhuis nog in onder handeling is over de aanschaf van de appara tuur en dat het nog niet zeker is dat die er ook komt. Hij wil nog niet ingaan op het verloop van de onderhandelin gen. De galsteenvergruizer is af geleid van de apparatuur om nierstenen aan te pak ken. De stenen worden hierbij in een soort aange past ligbad onder water ka- potgetrild met geluidsgol ven. Het gruis verlaat daar na het lichaam via natuur lijke weg. De behandeling is veel veiliger dan de nu nog gebruikelijke operaties. Bo vendien is er dan nauwe lijks sprake van ziekenhuis opname. Bijkomend voor deel van deze behandelwij ze is dan ook een forse be zuiniging. Deze behandeling is pas sinds kort ook mogelijk voor galstenen. Aanvanke lijk zijn proeven genomen met aangepaste niersteen vergruizers, maar die ble ken weinig succesvol. Uit eindelijk is in de Verenigde Staten een geheel nieuw ap paraat ontwikkeld om gal stenen te behandelen. De werking ervan komt in principe wel overeen met die van de niersteenver gruizer, maar de uitvoering is anders. Als het Diaconessenhuis er inderdaad in slaagt om de vergruizer aan te schaffen, gaat het volgens Hennink om mobiele apparatuur. Die kan dan ook ten goede ko men aan patiënten van an dere ziekenhuizen dan het Leidse Diaconessenhuis. Bij de introductie van de nier steenvergruizer is indertijd eenzelfde principe gehan teerd. LEIDEN Driekwart van de vacatures bij de gemeente Lei den worden vervuld door vrot wen. De verantwoordelij ke wethouder H. van Dongen (Emancipatie) is daarmee te vreden. Zij beschouwt het als het resultaat van nota 'Perso neelsbeleid voor vrouwen'. De gemeente wilde met deze nota het voorrangsbeleid voor vrouwen bij gemeentelijke va catures aanscherpen. „Als ik zie dat sinds de invoering van het nieuwe beleid de meeste open plaatsen door vrouwen worden ingenomen en dat we een vrouw hebben benoemd tot hoofd Burgerzaken, dan kan ik niet ontevreden zijn. Maar de periode sinds het nieuwe beleid in ging, is wat kort om nu al te zeggen of de nieuwe maatregelen een suc ces zijn". Het vaststellen van de nota had in januari van dit jaar nogal wat nodige voeten in aarde. Het voorgestelde beleid betekendè dat vrouwen bij va catures meer voorrang zouden krijgen dan sinds 1980 al ge bruikelijk was. Vooral de rege ling dat sollicitaties van vrou wen van buiten de gemeente lijke dienst de voorkeur kre gen boven mannen die intern solliciteerden, stuitte op veel bezwaren. Het aanscherpen van het be leid was volgens Van Dongen geen overbodige luxe. „Vanaf 1980 werd al een vrouwen- vóorrangsbeleid gevoerd. Dat gebeurde voor functies waarin vrouwen ondervertegenwoor digd waren. In Leiden gold dat voor hoofden van direc ties, cheffuncties en beleids functies en beroepen die tradi tioneel door mannen verricht werden". Actieplan Dat beleid leverde echter te weinig resultaat op. Leiden formuleerde daarop een actie plan. Daarin stonden drie hoofddoelen. Van Dongen: „Ten eerste moesten er meer vrouwen aangesteld worden in hogere functies. Onder alle hoofden van gemeentelijke diensten was slechts één vrouw, bij woonruimteverde ling, te vinden. Een tweede doel was het aantal vrouwen in dienst van de gemeente te Met bijdragen van Wil lem Buijteweg, Frank Buurman, Frans Broe ken, Erik Huisman en Roza van der Veer. Rinoceros (1) Zelden zal zo duidelijk zijn geworden wat het politieke ambacht nu eigenlijk inhoudt, als bij de fusie van een hand vol energie- en waterbedrij ven in het noordelijk deel van Zuid-Holland. Het spel om de macht is daar tot abnormale proporties opgeblazen, om uit eindelijk te worden.gesmoord in een alles verhullende woordenbrei. Met als uitein delijke uitkomst dat er aan het oorspronkelijke voorne men nauwelijks iets is veran- Voor de goede orde nog even de historie. De rijksoverheid wil de energievoorziening in ons land efficiënter laten ver lopen. Concentratie is daarbij een toverwoord. Men oordeel de het nodig, dat de vele tra ditioneel gegroeide nutsbe drijven zouden fuseren. Dat hield in dat in het noordelijk deel van onze provincie een reeks kleinere bedrijven moesten samengaan met het grotere Energiebedrijf Rijn land (EBR), dat al veel eerder door fusies was ontstaan. De besturen van de verschillende bedrijven, doorgaans gerecru- teerd uit gemeentebestuurde ren, bespraken de mogelijk heid van samensmelting. De kleintjes legden daarbij ten aanzien van de nieuwe machtsverhoudingen hun wil op aan het EBR, de grootste partner. Rinoceros (2) Het was vervolgens aan het bestuur van het EBR om on der aanvoering van de Leidse wethouder Jos Fase de over eenkomst aan de achterban, lees: de verschillende deelne mende gemeentebesturen, te verkopen. Dat lukte maar matig. Te veel leden van het EBR meenden dat hun grip op het bestuur in de toekomst tot nul zou worden terugge bracht. Onder aanvoering van burgemeester Anton Houdijk van Zoeterwoude sloot een aantal kleintjes zich aaneen en maakte een dusdanige ste vige vuist dat de fusie van de baan leek. Van alle kanten werden de protesterende gemeenten ve- volgens onder druk gezet. „Ik heb zoiets nog nooit meege maakt", merkte deze week nog een van de betrokken be stuurders op. En die druk werkte, want in de loop van deze week gingen de geza- Fraai menlijke kleintjes overstag. De worst die hen werd voor gehouden was de mogelijk heid om straks, als de fusie tot Energie- en Waterbedrijven Rijnland (EWR) eenmaal een feit was, de invloed van de deelnemende gemeentebestu ren in de raad van commissa rissen nog eens tegen het licht te houden. Het woord „ade quaat" speelde daarbij een hoofdrol. „Wij krijgen een adequate vertegenwoordiging in de raad van commissaris sen", liet Houdijk weten. Waarbij hij namens 'de klein tjes' trachtte zijn aftocht als eervol af te schilderen. Dat de daadwerkelijke invulling straks, als alles in kannen en kruiken is, nog moet worden geregeld, vertelde Houdijk er maar niet bij. Dat moeten de betrokkenen straks maar uit de kleine lettertjes lezen. Rinoceros (3) Voor voorzitster Jos Fase van het college van beheer van het EBR moet er wel sprake zijn geweest van opluchting. Met de elegantie van een ri noceros liet ze afgelopen woensdag weten dat de on dertekening van de fusie plaats zal hebben in het Was- senaarse Kasteel De Witten- burg op 19 december, een plek die al twee keer eerder was gereserveerd maar tel kens moest worden afgezegd. Dat die datum Leiderdorp niet goed uitkwam, omdat juist dan de gemeenteraad over de fusie zal beslissen, maakte haar niet uit. „Een andere datum kan niet", luid de haar besluit. En toen het verzet van de kleintjes een maal was gebroken, wenste zij ook geen nadere uitleg te ge ven aan het woord „ade quaat". „Dat wordt het onder werp van een democratisch proces", luidde de volstrekt nietszeggende toelichting. Waar maar uit blijkt, dat de negen revolterende kleinere gemeenten in het EBR zich keurig hebben laten „knippen en scheren" door de Leidse wethouder Fase. En dat had toch eigenlijk niemand voor mogelijk gehouden. Flirten (1) Het gemeentebestuur van Leiderdorp kent sinds jaar en dag een afspiegelingscollege. De drie grote partijen in de gemeenteraad, VVD, CDA en PvdA leveren elk een wet houder. In eendrachtige sa menwerking wordt Leider dorp bestuurd, meningsver schillen worden in de regel snel bijgelegd. Een veelge hoorde klacht is dat de Lei- derdorpse politiek een soort eenheidsworst is geworden, en dat er feitelijk geen opposi tie bestaat. De kleine partijen, D66 en PPR kunnen weinig gewicht in de schaal leggen. Zij maken bij de collegevor ming politieke afspraken om toch nog wat van hun eigen ideeën in het collegeprogram ma te kunnen terugvinden. Politiek vuurwerk heeft in de gemeenteraad van Leiderdorp vaak het karakter van een to neelstukje, waarin de schijn van politieke verschillen wordt opgehouden. Inmiddels lijkt het er op dat er toch veranderingen gaan komen in Leiderdorp. Tussen VVD en PvdA is een nadruk kelijke vrijage aan de gang. Wellicht aangespoord door het Leidse politieke voorbeeld lijkt er tussen die partijen iets „moois" te groeien, dat het CDA bij de collegevorming in 1990 na de gemeenteraadsver kiezingen wellicht buitenspel zou kunnen zetten. Flirten (2) Victor Molkenboer, fractie voorzitter van de PvdA en Jaap de Waard van de VVD zijn, politiek gezien, openlijk aan het flirten. Beide raadsle den hebben elkaar al geruime tijd geleden gevonden in de commissie ruimtelijke orde ning. Meningsverschillen over verkeersbeleid worden tot ogenschijnlijk kleine propor ties teruggebracht. Het ver keer als verzoenende factor tussen PvdA en VVD, wie had dat ooit kunnen denken. Maar ook op het politiek ge voelige terrein van de grond- politiek zijn socialisten en li beralen het eens. Dat bleek onlangs in de commissie fi nanciën. Molkenboer omhels de daar het idee van VVD- fractievoorzitter Wim Schef- fer de grond voor het gebouw van postduivenvereniging de Rijnklievers aan de Kom van Aaiweg in erpacht uit te ge- Eerder hadden Molkenboer en Scheffer elkaar op het ge bied van ruimtelijke ordening gevonden. Gezamenlijk be stookten zij CDA-wethouder Jan den Boeft met kritische vragen over de ontwikkeling van Buitenhof-Midden West. Ook tijdens de begrotingsbe handeling lag Den Boeft aan zienlijk meer onder vuur dan zijn collega-wethouders. Flirten (3) Als PvdA en VVD over de onderlinge hobbel van inter nationale politiek en vredes beleid kunnen heenstappen, lijkt een programcollege zon der CDA in 1990 heel goed haalbaar. De achtergrond van een en ander? De aantrekke lijke kans op een wethouders zetel voor ambitieuze socialis tische of liberale raadsleden zoals Molkenboer of De Waard. Er komen waarschijn lijk weer vier wethouders (in plaats van drie nu) in het col lege en dus zijn er plekjes vrij. Dat de Leiderdorpse belas tingbetaler moet opdraaien voor persoonlijke ambities van raadsleden is een wat be denkelijke zaak. Dat geldt ook voor het feit dat dit soort za ken in wandelgangen wordt bekokstoofd en niet in de openbaarheid. Pak Keurig gekapt, met oranje stropdas en onberispelijk in Er wordt de mensheid een boel fraais onthouden in deze donkere tijd voor de feestdagen. Zoals de rolluiken in die onverslaanbare Haarlemmerstraat in Leiden. Als je naar je werk gaat is het nog donker en kun je ze niet zien. Als je tijdens de openingsuren langskomt hebben ze ze opgehaald en ga je direct uit je werk weer langs, dan is het alweer donker voordat er een luikje gezakt is. Daardoor mist de Leidse burger veel. En daarom was het dan ook verheugend dat de stroomstoring afgelopen dinsdag een aantal winkeliers niet in staat stelde de echte liefhebbers en makers van het fraaie spuitwerk op de rolluiken te snel af te zijn. FOTO: TEJO RINGERS het feestpak dat is geborduurd door nonnen uit Limburg. Zo is het bestuur van de Rijns- burgse Oranjevereniging deze week te zien in de bijlage van het opinieblad Vrij Neder land. Aanleiding is een inter view met voorzitter Cor de Mooij die volgens het artikel de touwtjes bij de vereniging flink in handen heeft. „Als ik werkelijk iets erdoor wil krij gen, krijg ik het erdoor meldt De Mooij die al 20 jaar onjgekroond koning is van de Rijnsburgse vereniging. Een voorzitter die stelt de afgelo pen twintig jaar geen enkel evenement van de oranjever eniging gemist te nebben en het altijd door te hebben als er iets misgaat. Rebellie wordt niet getolere- reerd want De Mooij vertelt sappig hoe hij bestuursleden „een vervelend stelletje klieren" heeft gewipt en hoe hij de Rijnsburgse burge meester heeft getrotseerd. Met een dergelijke voorzitter moeten de andere bestuursle den zich toch wel erg klein voelen. Toen ze daar iets aan probeerden te doen door tij dens een vergadering, waar De Mooij niet aanwezig was, te bespreken dat het officiële oranjekostuum vaker gedra gen moest worden, werd dat door De Mooij onmiddellijk afgestraft. Hij oordeelde in de eerstvolgende vergadering dat zoiets „uitsloverij" was. De pakkenkwestie werd direct van de agenda afgevoerd want, zo zegt De Mooij in Vrij Nederland, „toen was ieder een het weer met mij eens". De niet erg op hun strepen staande bestuursleden poseren deze week gedwee naast voor zitter De Mooij op een meer dan paginagrote foto in het opinieblad. Wisten ze niet wat De Mooij allemaal over het functioneren van het be- stuuur heeft gezegd, durfden ze ook dit keer niet tegen de wens van de voorzitter in te gaan of waren ze gewoon blij dat ze hun fraaie feestpak mochten aantrekken? En elk geval blijkt uit het artikel overduidelijk, dat De Mooij onder de vlag van Oranje zijn eigen koninkrijkje heeft ge sticht. Limiet (1) Een schoollokaal schoonma ken in 8,5 minuut. Dat lukt alleen door voor het oog van de camera met normale snel heid de stofzuiger en -doek te hanteren, om de opgenomen beelden vervolgens versneld af te spelen. Of door een schoonmaker zijn werk op rolschaatsen te laten verrich ten. Toch denkt Onderwijsmi nister Deetman dat die tijd voor de schoonmaakbedrijven vanaf 1 januari een haalbare limiet is. Dan wordt de geld kraan voor het schoonmaak onderhoud van basisscholen weer iets verder dichtge draaid. De Leidse Onderwijs wethouder Henriëtte van Dongen vindt de maatregel „belachelijk". Getuige de door de minister opgelegde norme ring lijkt ze gelijk te hebben. Er moet namelijk wel heel veel worden schoongemaakt in wel erg weinig tijd. De mi nister heeft daar regels voor. De vloer van de schoollokalen moet in de ruim acht rondies van de secondenwijzer elke schooldag met een stofwisser gedaan worden. Daarvoor moet op zijn minst om zo'n dertig tafeltjes gewist worden en mag de schoonmaker ho pen dat de leraar aan het eind van de schooldag de kinderen hun stoel op hun tafeltje heeft laten plaatsen. Met een mop moet dagelijks het vaste vuil te lijf worden gegaan. Om de acht weken is het de beurt aan het boenapparaat en de spray. Daarmee wordt het linoleum weer tot hoog glans gewreven. Twee keer per jaar moet de schoonmaak rigoureus gebeuren. Dan wordt de schrobbezem over het zeil gehaald. De geteisterde beschermlaag, bestaande uit een keiharde polymeerlaag, wordt na een jaar 'gestript' en vervangen door i Limiet (2) Daarnaast moet de inventaris de tafeltjes, de stoelen, het bureau van de docent en de kasten een keer per week afgestoft worden. En zo wordt er nog veel meer voorge schreven. Het lijkt Van Don gen sterk dat het lukt om al die activiteiten binnen het door het rijk toegekende bud get uit te voeren. Ze onder handelt scherp met schoon maakbedrijven, maar weet dat de voorgeschreven limiet- tijd minstens zo scherp is. En ze weet dat er een grens is aan de hoeveelheid werk die voor het beschikbare geld verricht kan worden. Dat wordt dus filmen en ver sneld afdraaien. Of niet alleen de stofzuiger en de schoon- maakkar, maar ook de schoonmaker moet worden voorzien van soepel draaiende wielen. Alle betrokkenen hebben behoefte aan een goed voorbeeld, want hoe moet je dat nu doen. Er is er één die het weet: mevrouw Deetman. VAN DONGEN: „DRIEKWART VAN VACATURES DOOR VROUWEN VERVULD" verhogen van 28 naar 32 pro cent. Daarmee zou de gemeen te op gelijke hoogte komen met het bedrijfsleven. Ten derde was het de bedoeling om het aantal vrouwen in traditio nele mannenberoepen te laten toenemen. Maar in de toe komst moet het natuurlijk zo worden dat het aantal wer kende vrouwen even groot is als het aantal werkende man- Het beleid werd door de aan genomen nota een stuk har der. Bij het oproepen van kan didaten komen eerst vrouwen aan bod. „Als er een geschikte vrouwelijke kandidaat is, wordt die aangesteld. Het kan dan zo zijn dat er nog geen mannelijke kandidaat aan te pas is gekomen. Ik wil er ech ter wel de nadruk op leggen, dat er geen concessies worden gedaan aan de gestelde eisen". Succes Het nieuwe beleid had al suc ces bij de vacature voor het hoofd Burgerzaken. „Dat was de eerste keer dat er een hoge re functie vrijkwam waarin we graag een vrouw aan wil den stellen. Ik ben blij dat dit is gelukt, te meer omdat ieder een unaniem van mening was dat het thans benoemde hoofd beschikt over de vereiste kwa liteiten". Niet bij alle functies blijkt het echter te lukken om vragen vrouwen in onze ad vertenties nadrukkelijk om te solliciteren. Dat blijkt de drempel enorm te verlagen, waardoor er vaak meer vrou wen dan mannen solliciteren. FOTO: TEJO RINGERS beroepen, ook als speciaal om een vrouw wordt gevraagd. Hetzelfde geldt voor functies waarin traditioneel weinig vrouwen werkzaam zijn. „We hebben kort geleden wel een vrouw als bouwkundige aan kunnen trekken, maar toen er weer een vacature kwam, bleek er echt geen vrouw voorhanden te zijn. Er zat geen vrouw bij de sollicitanten en ook het natrekken van net werken leverde geen resultaat op. Strenger Zeker meer dan in het verle den. Maar het aantal vrouwen hangt sterk af van de beschik baarheid op de arbeidsmarkt". In dat verband merkt de de wethouder op dat het met name moeilijker is vrouwen te krijgen voor een functie als die van accountant en in het algempen voor leidinggevende het onderwijs bij functies waar minder dan 50 procent vrou wen vertegenwoordigd zijn, al leen voor vrouwen". Het is in tussen zo dat op de helft van de basisscholen een vrouw di recteur is". Dat wil niet zeggen dat het voorrangsbeleid op die scholen verleden tijd is en dat tures nu sam sam mogen de len. „Mannen worden nu wel opgeroepen, maar als er een geschikte vrouwelijke sollici tant is, nemen we een vrouw aan. Pas als het aantal vrou welijke directeuren stijgt bo ven de zeventig procent wor den de vacatures gelijkelijk verdeeld. Dit lijkt oneerlijk, maar is bedoeld om een ande re doelstelling, meer vrouwen in gemeentedienst, te realise- Het geschetste beleid geldt overigens alleen voor het openbaar onderwijs. Bij het bijzonder onderwijs is van een dergelijk beleid geen sprake. De gemeente heeft over het aanstellingsbeleid bij die scho len niets te vertellen. Van Dongen: „Naar mijn weten voeren ze geen bewust beleid op dit gebied. We brengen ons beleid wel naar voren, maar daar houdt onze invloed op. De besturen moeten zelf een dergelijk beleid gaan voeren". ERIK HUISMAN deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 j O kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam: (voor controle bezorging) il I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Adres: Cekbe Sou/tont

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13