Grieken eisen aftreden van „carnavalsregering Hervormingen zijn nog verre van ideaal China en Moskou naar oplossing Kampuchea Eurotop op Rhodos: Pappen en nathouden Bhutto wacht zware taak als premier van Pakistan BUITENLAND CekbeSou/umt VRIJDAG 2 DECEMBER 1988 PAGINA 5 Feministen in actie bij Klaagmuur JERUZALEM Tot grote woede van orthodoxe joden hebben zo'n honderd feministische vrouwen gisteren actie gevoerd bij de Klaag muur in Jeruzalem. De demonstra tie' was een protest tegen de naar hun mening vrouwvijandige ele menten in de joods-orthodoxe leer. Dè vrouwen, van wie sommigen gebedsmantels en keppels droegen een traditionele dracht onder streng-orthodoxe mannen lazen voor uit de Torah en hielden een ..puur vrouwelijke" gebedsdienst. Zowel het voorlezen uit de Torah als het leiden van gebedsdiensten is in de joods-orthodoxe leer strikt i voorbehouden. Nieuw leven Voo-de driejarige Cyndi Doge uit Farmington in de Am-rikaanse staat Nieuw Meico is deze week, als zij alleoperaties overleeft, een nietw leven begonnen. In eerziekenhuis kreeg zij een nieiwe lever, een nieuwe alvfeesklier, een nieuwe kiene darm. een nieuwe mag en een deel van een nieiwe grote darm ingplant. Haar toestand is nar omstandigheden beloorlijk. FOTO: EPA Tientallen refuseniks mogen nu emigreren WASHINGTON Een veertigtal Sov jetburgers. die tot dusverre niet moch ten emigreren omdat zij kennis zouden hebben van staatsgeheimen, mogen de Sovjetunie nu waarschijnlijk toch verla ten. De toestemming, die officieel nog moet worden afgegeven, wordt gezien als een gebaar van goede wil, kort voor het bezoek van Sovjetleider Michail Gorbatsjov aan de Verenigde Staten. De verdere versoepeling van het stanpunt van Moskou inzake mensenrechten bleek ook uit de beëindiging van het storen van westelijke radiozenders, eerder deze week. Onder de refuseniks die weg mogen zijn mensen die al meer dan vijftien jaar wachten op een uitreis- Honecker mogelijk in 1990 van toneel BERLIJN De Oostduitse partijlei der Erich Honecker treedt mogelijk in 1990 terug. Volgens de Westduitse krant Die Welt is het besluit hier over gisteren gevallen op een verga dering van het centrale partijcomité van de DDR. Honecker is al negen tien jaar de sterke man in Oost- Duitsland. Het Oostduitse persbu reau ADN heeft niets gemeld over een terugtreden van Honecker, maar wel werd bekend dat een plenair partijcongres met een jaar is ver vroegd en nu in mei 1990 zal worden gehouden. Volgens westerse diplo maten zou de nu 75-jarige Honecker na 1990 alleen aanblijven als presi dent met louter protocollaire taken. Geen glasnost bij Portugese communisten PORTO De Portugese Com munistische Partij (PCP) is nog niet toe aan meer interne democratie en openheid naar het voorbeeld van de politiek van glasnost in de Sovjetunie. Dat bleek op het congres van de Portugese communisten, toen een voorstel tot vergro ting van de interne partijde mocratie massaal werd wegge stemd Slechts dertig van de tweeduizend afgevaardigden, waren voorstander van een open en geheime stemprocedu- ;>Jj ^THENE De bom lijkt febarsten in Griekenland, inds premier Papandreou half oktober zijn scheiding aankondigde, wordt hij achtervolgd door politieke schandalen. Binnen het kabinet regent het ontsla gen en het imago van de socialistische premier staat steeds meer ter discussie. Voor de oppositie is de maat vol. Vorige week eisten ze vervroegde ver kiezingen om een eind te maken aan het wanbeleid van Papandreou en diens „carnavalsregering". Vervroegde verkiezingen zou den de ondergang betekenen vgn de socialistische regerings partij PASOK, die door alle schandalen op het randje van de afgrond balanceert. De meeste Grieken lijken niet te willen wachten op de normale verkiezngen, die voor juni 1989 geland zijn. Ze hebben genoeg /an de leugens van de regerinj. Laat ze allemaal maar ii de gevangenis ver- dwijner, die boeven uit de re gering, klinkt uit de bevol king. De EC-top die vandaag en morgen op het Griekse eiland Rhodoswordt gehouden, werd aanvankelijk gezien als een kans v>or de socialisten om het imigo van hun dynami sche leder bij te vijzelen. Met de bijenkomst en het terug- blikkei op. een succesvol EG- voorziterschap van zes maan den dor Griekenland, dacht de regring dat de bui zou overwaien. Maar die hoop verdwint nu steeds meer soci- alistiscie ministers zich bij de opposite aansluiten. De pnblemen begonnen in oktobe toen Papandreou (69) in Loiden verbleef om een hartopcatie te ondergaan. Hij maakt» toen geen geheim meer van zijn verhouding met de twee maal jongere stewar dess Dimitra Liani. De daarop volgende aankondiging dat hij na een huwelijk van 37 jaar van zijn vrouw wilde schei den, viel niet in goede aarde bij pers en oppositie. Terwijl de publieke opinie aanvanke lijk gelaten reageerde, groeide later de irritatie, vooral toen de regering van Papandreou betrokken bleek te zijn bij een reeks van andere schandalen. Vooral het financiële schan daal rond de bankier George Koskotas, die er vorige maand met miljoenen vandoor ging, heeft veel woede en kritiek gewekt onder de bevolking. Koskotas, de directeur van de Bank van Kreta en sympathi sant van de Pasok, verdween begin vorige maand uit Grie kenland nadat hij ervan was beschuldigd een bedrag van 200 miljoen dollar te hebben verduisterd. De 34-jarige ban kier, die inmiddels is gearres teerd in de Verenigde Staten, verdween terwijl hij onder zware politiebewaking stond. Vorige week werd de Griekse multimiljonair Argyris Salia- relis gearresteerd omdat hij er van verdacht wordt bij de vlucht van Koskotas betrok ken te zijn geweest. Ontslag Het schandaal rond Koskotas duurt inmiddels zes weken. In die tijd is er nog steeds geen duidelijkheid over wat de ban kier nu precies heeft uitge haald, hoe hij zo lang heeft kunnen opereren zonder dat er een onderzoek werd inge steld en waarheen het verduis terde geld is gegaan. De recht se oppositie in het Griekse parlement beschuldigt de rege ring ervan dat zij de „socialis tische" bankier met opzet heeft laten ontsnappen om verdere nadelige gevolgen van de affaire voor de regering te voorkomen. Het bankschan daal dwong eerst de minister voor openbare orde, Anastas- sios Sehiotis, en later minister van justitie, Agamemnon Koutsoyorgas, tot aftreden. De onenigheid binnen de Pa sok werd deze week opnieuw duidelijk toen een van de rij zende sterren binnen de partij, Costas Laliotis, aftrad als mi nister zonder portefeuille. Te gelijkertijd kregen ondermi nister van onderwijs Stefanos Tzoumakas, en Haris Kastani- dis, die staatssecretaris is in het zelfde ministerie, hun ont slag. De drie, die te kennen hebben gegeven te willen doorgaan met hun activiteiten binnen de PASOK, moesten opstappen vanwege hun pro testen tegen de corruptie en de malversaties waaraan rege ringsleden en vakbondsleiders zich volgens hen schuldig heb ben gemaakt. Papandreou trachtte de crisis te bedwingen door half no vember zijn kabinet te wijzi gen. Maar daarmee heeft hij erger ge- Nonchalant en nog vol zelfvertrouwen wuift de Griekse premier Papandreou naar aanhangers kort na zijn aankomst gisteren op het vliegveld van Rhodos. Zelfs bij topontmoetingen wijkt Papandreou's maitresse niet van zijn zijde. De voormalige stewardess Dimitri Liani vergezelt „haar" pre mier op al zijn reizen. FOTO'S: EPA de zaak alleen i maakt. In plaats van zich te enkele „schone" politici na- dreou deze week uiteindelijk ontdoen van alle ministers die men afstand van de omstreden zjjn goedkeuring aan een par- betrokken zijn bij de Kosko- ploeg. De overgebleven minis- lementaire enquête over het las-affaire, viel hij terug op de ters leveren steeds meer kri- Koskotas-schandaal. dat is uit- vertrouwelingen in zijn ach- tiek op de premier, die de situ- gelopen op „een ware nacht- tcrban, of dezen nu wel of niet atie niet meer in de hand merrie", zoals de premier zelf waren beschuldigd. Gevolg: heeft. Uit wanhoop gaf Papan- verzuchtte. GORBATSJOV NA PA1TIJCONGRES: MOSKOU Sovjetleider Michail Gorbatsjov heeft gisteren van het parle ment van de Sovjetunie l\et groene licht gekregen voor zijn beleid van poli tieke hervormingen. Maar de voorstellen die de Op perste Sovjet heeft goed gekeurd zijn volgens Gor batsjov „nog niet ideaal". Wanneer jn de praktijk blijkt dat correcties nodig zijn, dan zullen daarvoor de mogelijk heden geschapen worden, al dus de partijleider aan het slot van de driedaagse zitting van de Opperste Sovjet. Met zijn opmerkingen wilde Gorbatsjov blijkbaar de bestaande onge rustheid wegnemen bij een aantal republieken over de centralisatie van de macht; die het gevolg zou zijn van de aan vaarde nieuwe grondwet. De Opperste Sovjet ging met een overweldigende meerder heid akkoord met de wijzigin gen in de grondwet. Een aan tal afgevaardigden stemde echter tegen de voorstellen die de weg vrijmaken voor een hervorming van het politieke Kremlin roept Aimenië ën Asarbadjzjan to: de orde MC5KOU Direct na af- loof van de vergadering var de Opperste Sovjet in Mokou hebben de leiders in iet Kremlin de leiders var de roerige republie- kei Armenië en Azarbadj- zjai opgeroepen een einde te naken aan het etnische geveld. Volgend jaar juni, zo verklaarde partijleider Gorbatsjov, zal een specia le vergadering van het Ceitrale Comité worden gelouden over de etnische pr<blemen in het land. Eeder had het partijblad Pnvda gemeld dat de on- lusen in de zuidelijke re publieken inmiddels 28 slarhtoffers hebben geëist. syste-m. Een nieuwe kieswet werd unaniem aangenomen. Partileider Michail Gorbatsjov weesin zijn slottoespraak nog- maal. op de noodzaak het poli tieke systeem te hervormen. Een van de belangrijkste ver anderingen is de vorming van een groter parlement, het Con gres van Volksafgevaardigden. Het nieuwe orgaan zal bestaan uit meer dan 2.000 leden die vijf jaar gekozen worden. Een deel van de gevaardigen zal direct worden gekozen. Een ander deel zal worden aange wezen door collectieve organi saties, zoals de partij, de com munistische jeugdbeweging en de vakbond. Het Congres wijst vervolgens de leden van de twee kamers van de Opperste Sovjet aan. Dit parlement zal in zijn nieuwe vorm twee keer per jaar bijeenkomen voor een periode van drie tot vier maanden, terwijl de Opperste Sovjet tot nu toe vergaderin gen hield van drie of vier da gen. De uiteindelijke versie van het hervormingspakket dat nu door de Opperste Sovjet is goedgekeurd is overigens nog niet gepubliceerd. Het is dan ock niet duidelijk in hoeverre de Sovjet-leiding is tegemoet gekomen aan onder meer de kritiek vanuit de Baltische sta- MOSKOU China en de desngeling. Sovjetunie zijn overeenge komen zich sterk te ma ken voor een oplossing van het conflict in Kam puchea. Er komt een Chi nees-Russische werkgroep qje zich gaat buigen over ohderdelen van een vre- Dat lebben de Sovjet-i van buitenlandse zaken, Edoe- ard Sjevardnadze, en zijn Chi nese collega, Qian Qichen, gis- terer in Moskou besloten. Qian brengt een tweedaags be zoek aan Moskou om de lang- vervachte topontmoeting tus sen China en de Sovjetunie voor te bereiden die begin vol gend jaar in Peking moet plaatsvinden. De kwestie-Kampuchea is het belangrijkste struikelblok op de weg naar normalisering van de Chinees-Russische be trekkingen. Peking eist van Moskou dat het Vietnam on- (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Europese topbijeenkomsten zijn voor het land dat daarmee zijn periodieke EG-voor- zitterschap afsluit door gaans een ideale gelegen heid om het eigen imago op te poetsen. Twee dagen lang vergadert „Europa" onder het voorzitter schap van de betrokken rege ringsleider, die in alle kranten ter wereld paradeert. Omringd door „groten der aarde", zoals de Franse president Mitter rand, de Britse premier That cher en Bondskanselier Kohl van West-Duitsland, laat hij zich uitgebreid fotograferen. Andreas Papandreou, de 69-ja- rige minister-president van Griekenland, heeft die publici teit op dit moment nodig als de Sahara een regenbui. Tijdens zijn EG-voorzitterschap heeft hij er zes maanden lang een grandioze puinhoop van ge maakt, zowel op het Europese toneel als in eigen land (zie el ders op deze pagina -red). Als iemand de Euro-top kan ge bruiken om zijn gezag op te vijzelen, is het wel de Griekse premier. Papandreou heeft dat uitste kend aangevoeld, want de agenda die hij de regeringslei ders voor hun tweedaagse ver blijf op Rhodos heeft voorge legd, is al even monumentaal als het Parthenon in Athene, en bijna net zo bouwvallig. Orde op zaken Hete EG-hangijzers zoals de fiscale en monetaire eenwor ding van Europa en de sociale dimensie van de gemeen schappelijke markt, staan broederlijk vermeld naast on derwerpen die vooral uit een nationale behoefte voortko- De animo om op Rhodos echt belangrijke zaken aan de orde te stellen is echter niet bijster groot. Commissievoorzitter Delors heeft dan ook de afge lopen dagen opvallend vaak laten horen, dat de regerings leiders alleen maar moeten „evalueren en stimuleren", en belangrijke onderwerpen ze ker niet in detail moeten be handelen. De drie belangrijk ste onderwerpen die op dit moment Europa bezighouden worden zonder meer doorge- schoven naar de volgende Euro-top. Op de fiscale eenwording, de in mei van dit jaar op Britse onwil vastgelopen harmonisa tie van de btw-tarieven en ac cijnzen, wordt nog druk gestu deerd. De monetaire eenwor ding, met als sluitstuk een cen trale EG-bank. is in studie bij Delors en de nationale Bank- presidenten. Iets soortgelijks geldt voor de sociale eenwor ding. Ongelukken Delors en de meeste regerings leiders zijn als de dood voor ongelukken als het Griekse voorzitterschap deze moeilijke kwestie onvoorbereid aan de orde stelt. Hij zal er dan ook sterk voor pleiten dit onder werp pas te behandelen op de top in Madrid. Met Félipe Gonzalez in de voorzittersstoel is het risico van forse uitglijers beperkter dan met de Grie ken, die zoals een diplo maat dat oneerbiedig uit drukt „nog niet in staat zijn twee papieren aan elkaar te nieten". De Europese top van vandaag en morgen dreigt er daardoor één te worden van pappen en nathouden. Alsof het Griekse voorzitterschap niet heeft be staan, praat „Europa" al volop over het werk dat de Span jaarden en Fransen volgend jaar wacht. Papandreou heeft dan weer alle tijd om zich aan zijn eigen problemen te wij den. Uitstel van executie moordenaars Gandhi NEW DELHI Het Opperste Gerechtshof van India heeft gisteren alnog de executie uit gesteld van de twee sikhs, die zijn veroordeeld wegens de moord op premier Indira Gan dhi in 1984. De beide mannen zouden vanmorgen zijn opge hangen in de Tihar-gevange- nis in New Delhi. Het besluit van het Opperste Gerechtshof betekent zeker vijf dagen uit stel. Het Hof besloot de be zwaarschriften van de advoca ten van Satwant Singh en Ke- har Singh te aanvaarden. Dé advocaten hadden bezwaar aangetekend tegen de weige ring van president Venkata- maran gratie te verlenen en hebben het hof gevraagd om een uitspraak over de be voegdheden van het staats hoofd ten aanzien van gratie verlening. ISLAMABAD Benazir Bhutto heeft de macht in Pakistan veroverd, maar de echte uitdaging moet nog beginnen. In een toe spraak voor de televisie zei de Pakistaanse presi dent Ghulam Ishaq Khan, die de 35-jarige Bhutto gisteren tot premier heeft benoemd, dat zij „de beste eigenschappen van leider schap en de vooruitziende blik van een staatsman" bezit. Bhutto is de eerste vrouwelijke premier in een modern islami tisch land. Zij krijgt een taak op de schouders die nog een hele kluif zou zijn voor een doorgewinterd bestuurder met een grote meerderheid in het parlement achter zich. En Bhutto heeft geen ervaring en beschikt evenmin over de meerderheid in de volksverte genwoordiging. Haar regering is afhankelijk van de steun van onafhankelijke afgevaar digden en kleine partijen, die bij stemmingen de doorslag kunnen geven. Zij komt aan het hoofd te staan van een land met 104 miljoen mensen, van wie driekwart analfabeet Critici van Benazir Bhutto zeggen dat ze de dominante persoonlijkheid van haar va der heeft geërfd, maar diens socialistische idealen heeft verloochend. Ze heeft in haar campagne de armen weliswaar een grotere welvaart beloofd, maar tegelijk de rijken te vriend gehouden. De militai ren heeft ze gelijmd door te beloven het Afghanistan-be leid van de vorige president voort te zetten. Pakistan blijft samen met de VS de rebellen in Afghanistan steunen. Bhutto heeft duidelijk ge maakt dat zij op de terreinen van defensie en buitenlandse politiek voorlopig geen koers wijziging van plan is. Eén van haar eerste taken wordt het opstellen van een nieuwe be groting. Protest Madrid Vol afgrijzen kijkt het echt paar toe hoe een politie agent in het centrum van Madrid tegen een demon strant te keer gaat. Duizen den Spaanse jongeren gin gen gisteren in de Spaanse hoofdstad de straat op om te demonstre ren tegen het nieuwe banen plan van de regering. Vol gens dit plan mogen werk gevers aan jongeren ge durende het eerste jaar dat ze werken een lager loon be talen dan het minimumloon. Toen gemas kerde jonge ren met ste nen en flessen begonnen te gooien, voerde de politie charges uit waarbij ver schillende mensen ge wond raakten. FOTO: AP der druk zet om zijn troepen uit Kampuchea terug te trek ken. In Kampuchea bevinden zich tienduizenden Vietnamese mi litairen sinds de Vietnamese inval van eind 1978 die een einde maakte aan het terreur bewind van Rode-Khmerlei der Pol Pot. Die zelfde Rode Khmer bestrijdt met royale steun van China de door Viet nam, in Kampuchea geinstal- leerde regering van Heng Samrin. Vietnam wil zich uiterlijk eind 1989, begin 1990 uit het buur land terugtrekken. China wil via Moskou gedaan krijgen dat er een strak tijdschema voor de terugtrekking op tafel komt. Vietnam kondigde juist gisteren aan dat over twee we ken nog eens 18.000 militairen naar huis zullen terugkeren, de laatste van de 50.000 die dit jaar zouden worden terugge trokken. Qians bezoek aan de Sovjetu nie is het eerste van een Chi nese minister van buitenland se zaken sinds 31 jaar. 236) Professor Lupardi is razend, dat zijn prooi hem toch nog is ontsnapt: via het radarscherm heeft hij gezien, dat Rob er toch In is geslaagd de onderzeeboot te bereiken. Wanneer hij nu maar het hele mijnennet tot ontploffing kon brengen... maar er schijnt iets niet in orde te zijn met de kabels. „Laten we een snuffeltor- pedo afschieten," stelt Yoto voor. Cat is een goed idee, vindt Lupardi en beide mannen stappen snsl in hun wagentje en rijden naar een der rotsen, waar lanceerbuizen voor torpedo's staan opgesteld. Een snuffeltorpedo is de laatste vinding op dit gebied. Het wapen suist met grote snelheid onder water voort en zoekt zelf zijn doel, hoe zich dat ook beweegt; het richt zich nl. op het geluid van de schroeven. Yoto maakt vliegensvlug de installatie in orde, een ontploffing en fluitend suist de torpedo uit de buis...

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5