Veel schone auto's verkeerd afgesteld Ruding waarschuwt voor te veel verkiezingsbeloften Lichte autobom ontploft bij Sijthoff-gebouw Schouten weg als voorzitter KNBTB binnenland QzidtcQoil-iaritvriidag 2 december ïoes pagina 3 Directeur De Ridder verlaat Planbureau DEN HAAG Drs. PB. de Ridder (42) verlaat binnen een half jaar het Centraal Planbureau. De directeur heeft minister De Korte van economische zaken gevraagd hem ontslag te verlenen. De Ridder neemt „om persoon lijke redenen" ontslag. Er is geen sprake van een conflict. De Ridder trad in 1984 als di recteur in dienst van het Planbureau, als opvolger van prof.dr. C. van den Beid. De Ridder werkte al eerder bij het Planbureau waar hij in 1980 vertrok voor een baan in het bedrijfsleven. Standbeeld Bernhard in uniform RAF DEN HAAG Een drie meter hoog bronzen standbeeld van prins Bernhard. vervaardigd door Jean Marianne Bremers. Dat krijgt de Koninklijke Luchtmacht op 15 de cember cadeau van de Stichting Verjaardag Prins Bern hard. De Koninklijke Luchtmacht bestaat dit jaar 75 jaar. Het standbeeld komt in Den Haag te staan, op het terrein van de Koninklijke Luchtmacht aan de Binckhorstlaan. Het toont de prins in een uniform van de Royal Air Force uit de periode 1941-1944. Prinses Juliana zal het beeld op 15 december in aanwezigheid van haar man onthullen. De Stichting Verjaardag Prins Bernhard is volgens woordvoerder majoor b.d. P. Nahuis voortgekomen uit de zogenoemde „groep Soesterberg". Dit was in de oorlogsja ren een groep illegale werkers. Zij vonden dat de prins na de Lockheed-affaire wel erg zwaar was aangepakt en be sloten de stichting op te richten om telkens met zijn ver jaardag „iets" voor hem te doen. Enquête: buitenlandse junks niet langer gewenst DEN HAAG Veel Nederlanders (47 procent) vinden dat buitenlandse drugsverslaafden terug moeten naar hun land van herkomst. Dit blijkt uit een enquête van het onderzoeksbu reau NIPO die ze heeft gehouden on der 1063 personen van achttien jaar en ouder. Vrijwel alle Nederlanders keuren de acties van de buurtbewo ners van de Nieuwmarkt in Amster dam goed. Die acties zijn gericht te gen de overlast die junks en dealers veroorzaken. Van de ondervraagden vindt 38 procent dat er desnoods har de acties moeten komen, terwijl 55 procent van. mening is dat acties toe gestaan zijn maar zonder veel over last. Nieuwe flat moet gesloopt voor stadhuis APELDOORN In Apel- doorn wordt een vier jaar oude flat gesloopt om plaats te ma ken voor een nieuw stadhuis. De gemeenteraad is gisteren akkoord gegaan met de sloop van het gebouw dat vijf verdie pingen telt en 44 appartemen ten heeft. De bewoners krijgen een jaar de tijd om nieuwe huisvesting te zoeken. De ge meente biedt hen vervangende huisvesting aan. Afgelopen zo mer moesten twee CDA-wet- houders opstappen na een con flict over overschrijdingen van het bouwbudget. In juni ont dekte een adviesbureau een re kenfout van 12 miljoen. Ziekenhuisraad dringt aan op overleg specialisten UTRECHT De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) wil dat het kabinet zo snel mogelijk het overleg met de medisch specialis ten hervat om het conflict over norminkomen en praktijkkos tenvergoeding uit de wereld te helpen. De specialisten werken vanwege dit conflict niet meer mee aan de meeste niet-pa- tiëntgebonden activiteiten in de ziekenhuizen, zoals het over leg met de directie over de budgettering. De ziekenhuizen dreigen daardoor in de problemen te komen, aldus de NZR in een brief aan minister De Koning van sociale zaken en staats secretaris Dees van volksgezondheid. Volgens de NZR verhin dert de opstelling van de specialisten binnen de ziekenhuizen „in belangrijke mate het normale functioneren van de zieken huisorganisatie en de vereiste kostenbewaking en leidt tevens tot een situatie waarin de onderlinge verhoudingen in negatie ve zin beïnvloed kunnen worden". Staatssecretaris Dees liet vorige week in de Tweede Kamer weten dat er nog geen over eenstemming is over de procedure voor het overleg. DELFT - Veel schone auto's zijn niet op de juis te manier afgesteld. Dit blijkt uit de eerste uit komsten van een onder zoek dat TNO in op dracht van minister Nij- pels van milieu verricht. Ze zijn gisteren bekend gemaakt bij de opening door Nijpels van het mo toren- en emissielabora torium van TNO in Delft. Los van deze TNO-keuring is Nijpels voorstander van een milieukeuring voor auto's die nog geen APK-keuring hoe ven te ondergaan. Zo n jaar lijkse milieukeuring voor nieuwe auto's is afhankelijk van de uitkomsten van een onderzoek langs de weg. TNO gaat de kwaliteit van de uitlaatgassen onderzoeken. Door verkeerde afstelling zijn de „schone" auto's minder schoon dan de bedoeling is. FOTO: SP Daarbij wordt gekeken naar de kwaliteit van de uitlaat gassen die het gevolg is van het afstellen door importeurs of dealers. Later zal de mi lieukeuring onderdeel uitma ken van de APK-keuring. TNO meet thans de uitlaat gassen van willekeurige „schone" auto's om te kijken of. zij voldoen aan de gestelde eisen. Het gaat om auto's met en zonder katalysator waarbij kopers kunnen rekenen op een prijsvoordeel van zo'n 850 gulden. TNO heeft tot nu toe 66 van deze wagens onder de loep genomen. In 70 pro cent van de gevallen bleek de stationair-afstelling slecht. Projectleider ir. R.C. Rijke- boer van TNO heeft daar geen verklaring voor. Hij ziet drie mogelijke oorzaken: ach terstallig onderhoud, slecht werk door de garage of be wust verkeerde afstelling om bij voorbeeld startproblemen te voorkomen. Nijpels wil overigens vast houden aan de extra premie van 1700 gulden voor kleine auto's die met een drieweg katalysator zijn uitgerust. In voering van die premie wordt uitgesteld tot half ja nuari. Nijpels zei niet van dit plan te willen afzien, ook als het Europese Hof de invoe ring ervan verbiedt. „Ik ben er van overtuigd dat de pre mie niet tot concurrentiever valsing zal leiden. Alle auto's blijven gelijk in prijs, met of zonder katalysator", aldus de bewindsman. Nijpels wordt hierin gesteund door de Raad van State die een „overwegend positief" heeft uitgebracht. De be windsman hoopt dat hij het wetsvoorstel nu volgende week aan de Tweede Kamer kan voorleggen. Nijpels wil er voor zorgen dat het in Ne derland aantrekkelijk wordt om auto's te kopen die vol doen aan normen die stren ger zijn dan in de rest van de EG en overeenkomen met die in landen als de Verenig de Staten. Voor auto's die voldoen aan de Europese normen bedraagt de premie 850 gulden. DEN HAAG Bij het ge bouw van Sijthoff Pers in de Rijswijkse Plaspoelpol- der is vanmorgen om streeks half tien een lichte autobom ontploft. Alleen de auto werd beschadigd, niemand raakte gewond. De bom was verborgen in een gestolen Mazda 626, die van morgen al voor acht uur bij het Sijthoff-gebouw was ge parkeerd. De daders hebben Sijthoff Pers rond half negen telefonisch van de autobom op de hoogte gesteld. Sijthoff Pers schakelde hierop de politie in, die onmiddellijk een deel van de Limpergstraat en het kruis punt Limpergstraat/Koop manstraat afsloot. De Explo sieven Opruimingsdienst heeft na de explosie de wagen aan een nader onderzoek onder worpen. Al eerder is Sijthoff doelwit van aanslagen geweest. Op 23 november werd brand gesticht in het hoofdkantoor in Rijs wijk (schade een kwart mil joen gulden) en in het be spreekbureau aan het Spui in Den Haag, waar sprake was van een klein brandje. Nie mand eiste de verantwoorde lijkheid voor deze daad op. In de nacht daaropvolgend wer den bij de woningen van di rectieleden van Sijthoff Pers de ruiten ingegooid en een uit- deelpost in de brand gestoken. Kamer akkoord met invoering sofi-nummer DEN HAAG Staatsse cretaris De Graaf mag van c de Tweede Kamer op 1 ja- nuari 1989 het sociaal-fis- caal nummer (sofi-num mer) invoeren. Alleen de fracties van PPR en PSP stemden gisteren tegen het wetsvoorstel waarin de invoering van het sofi- nummer wordt geregeld. Het sofi-i breiding van het fiscaal num mer tot de sociale zekerheid. Het gaat voor de sociale verze keringen gelden teneinde snel gegevens te kunnen uitwisse len over sociale uitkeringen en belastingen. De gebruikers van sociale uitkeringen kunnen re kenen op een snellere afhan deling van hun aanvragen, hun arbeidsverleden is snel bij de hand en de bedrijfsvereni gingen worden verlost van veel administratieve romp slomp. De overheid profiteert mee doordat fraude met uitkerin gen gemakkelijker kan wor den achterhaald. De staatsse cretaris van sociale zaken re kent per saldo op een op brengst van ongeveer een half miljard gulden als gevolg minder misbruik en oneigen lijk gebruik van sociale uitke ringen. De oppositie slaagde er niet in de invoering van het Sofi- nummer op te houden tot de Wet persoonsregistratie (WPR) in werking is getreden. Die wet, waarin een aantal waar borgen op het stuk van de pri vacy is opgenomen, ligt nog bij de Eerste Kamer en zal op 1 januari het Staatsblad niet hebben bereikt. Nadat De Graaf had beloofd overleg te zullen plegen met de Sociale Verzekeringsraad over de pri- vacy-aspecten. gaf met name PvdA-woordvoerster Van Nieuwenhoven haar bezwaren op. Ministerie viert feest Binnenlandse Zaken vierde gisteren de hele dag feest: de her denking van het 175-jarig bestaan. Eerst officieel met de ope ning van een tentoonstelling en de presentatie van studies, in de loop van de dag met voordrachten en tegen het eind van de middag, in het Congresgebouw, met een receptie waarbij ieder een met iedereen kon praten. FOTO: DE JONG (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Minister Ruding (financien) heeft gisteren een harde waar schuwing uitgesproken aan het adres van zijn col lega-politici, onder wie de opstellers van de verkie zingsprogramma's voor 1990. Hoewel het met de economie weer de goede kant opgaat, is er nog steeds geen enkele ruimte voor een stijging van de overheidsuitgaven, aldus Ruding gisteren op een bijeenkomst in Amster dam. De minister rekende voor dat de staatsschuld nu al met meer dan 700 gulden per seconde stijgt. Ondanks alle bezuini gingen van de beide kabinet ten-Lubbers is er dus zelfs nog geen sprake van een stabilisa tie van het financieringstekort van het rijk. Dit dient echter wel een hoofddoelstelling te zijn in de volgende kabinets periode, meent Ruding. Maar dat lukt volgens hem al leen als de politici niet in oude fouten vervallen. Bij het schrijven van de verkiezings programma's mogen zij bij voorbeeld niet uitgaan van een te optimistische kijk op de groei van de economie. „Aldus zouden de programma's op drijfzand worden gebouwd met alle gevolgen van dien". Opmerkelijk was ook dat Ru ding waarschuwde tegen een herhaling van hetgeen er in het door hemzelf mede-on dertekende regeerakkoord van 1986 is gebeurd. „Name lijk dat op de oneven bladzij den maatregelen voor meer werk worden bepleit maar dat op de even bladzijden pleidooi en worden gevoerd voor meer koopkracht voor de burgers, dat wil zeggen kiezers. Een dergelijk beleid veroorzaakt „precies datgene wat we zeg gen te willen vermijden, een nog grotere staatsschuld". Daarmee erkende Ruding dat er de afgelopen jaren althans ten dele een ander beleid is gevoerd dan het kabinet be weerde. Deze stelling werd gisteren verdedigd door de journaliste José Toirkens in een proefschrift. Desgevraagd erkende de minister dat ook. „al heb ik daar dat boek niet voor nodig". Volgens Ruding ligt de fout vooral bij het laten voortbe staan van zogeheten open-ein deregelingen, bijvoorbeeld de huursubsidie. Als er meer huurders komen, stijgen auto matisch de uitgaven van het rijk. Ruding vindt het daarom een absolute vereiste dat daar mee wordt gestopt. „De men sen in het land zijn het met me eens. Ik roep politiek Den Haag op dat ook zo te gaan Bodemverontreining GRONINGEN Door de politie en de milieudienst van de gemeente Groningen is op een bedrijfsterrein in die plaats een geval van ern stige bodemverontreiniging geconstateerd. Dat gebeurde tijdens een controle-actie waarbij een veertigtal bedrij ven werd nagelopen. Het ernstige geval van ver ontreiniging betreft een va- tenhandel. Het terrein van deze handelaar is ernstig verontreinigd met verf resten en afgewerkte olie. Volgens een woordvoerder van de politie zijn al dertig bedrijven gecontroleerd waarvan het vermoeden be stond dat zij zich niet houden aan de hinderwet. De helft van deze bedrijven bleek in derdaad niet te beschikken over de vereiste vergunning. Er zijn op de terreinen van deze bedrijven bodemmon sters genomen. De resulaten van het onderzoek van deze monsters zijn nog niet be kend. Het gaat om een be drijfsterreinen waar onder meer een autosloperij, een autohandel, kleine werk plaatsen en een isolatiebe drijf zijn gevestigd. DEN HAAG Drs. JJ Schouten treedt medio 1989 af als voorzitter van de Ka tholieke Nederlandse Boe ren- en Tuindersbond. Hij is dan veertien jaar voorzitter geweest van de standsorgani satie die ruim 56.000 leden telt. Het hoofdbestuur van de KNBTB heeft de huidige al gemeen secretaris van de KNBTB. drs. J.W.E.M. Mares voorgedragen als opvolger van Schouten. Joris Schouten (62) volgende in 1975 C.G.A. Mertens op. Naast voorzitter van de KNBTB bekleedt hij nog tal van andere functies. Zo is hij lid van het dagelijks bestuur van de Sociaal-Economische Raad, lid van de Eerste Ka mer voor het CDA en vice- voorzitter van de raad van toezicht van Rabobank Ne derland. Jef Mares werkte na zijn stu die economie in Tilburg bij de Limburgse Land- en Tuinbouwbond. Bij het Landbouwschap was hij daarna hoofd van de afdeling pers en voorlichting. Behalve algemeen secretaris is Mares thans ook nog hoofdredac teur van het KNBTB-blad „Boer en Tuinder". Uitzendbureau^ gaan chauffeurs werven AMSTERDAM De uit zendbureaus Start en Rand stad gaan gezamenlijk vijf duizend chauffeurs werven voor het wegvervoer. De cao-partijen in deze sector hebben daarom gevraagd. Jaarlijks volgen er genoeg mensen de opleiding voor chauffeur, maar ze komen lang niet allemaal aan werk. Bij de arbeidsbureau's staan zevenduizend chauffeurs in geschreven als werkzoeken de, terwijl er een tekort van vijfduizend is. De twee uit- zendbureau's gaan nu probe ren die mensen aan het werk te krijgen. Kamer: ziektepremie ouderen hooguit 181 DEN HAAG Een ka mermeerderheid van CDA en PvdA wil alle particulier verzekerde 65- plussers wettelijk de mo gelijkheid geven om te kiezen voor de zogenaam de standaardpakketpolis. Bejaarden zouden dan niet meer dan 181 gulden per maand hoeven te betalen. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) heeft dit voorstel gisteren in de Tweede Kamer ontraden. Dinsdag wordt er over ge stemd. Dees vreest dat de afspraken met de in het KLOZ verenig de particuliere ziektekosten verzekeraars in gevaar komen. Die houden onder meer in dat bejaarden met een inkomen onder de 35.000 die meer dan f 181 betalen het verschil van hun verzekeraar terugkrijgen. Maar ze houden wel hun eigen polis met een eventueel be perkter pakket of eigen risi co's. Bovendien hebben nog niet alle verzekeraars beloofd dat ze zich er aan zullen hou den en staat het niet voor 100 procent vast dat een procedure om de afspraak algemeen ver bindend te verklaren succes zal hebben. Meer begrip toonde Dees voor het pleidooi van zijn partijge noot Nijhuis, de verzekeraars de kans te geven om de ver schillen in premie tussen jong en oud op korte termijn terug te brengen tot 50 procent. Hij zal proberen daarover met het KLOZ overeenstemming te bereiken. Pas als dat niet lukt komt hij met een wettelijke regeling. Derde-Wereldkoffie valt in de smaak DEN HAAG De Max Have- laar Derde-Wereldkoffie doet het goed. Van de Nederlandse winkels heeft 55 procent dit pro- dukt in het assortiment opgeno men. Dit percentage zal naar 75 stijgen. De Stichting Max Have- laar, die de koffie op de markt heeft gebracht, heeft deze ver wachting vanmorgen uitgespro ken. Er zijn nu al meer dan 320.000 pakjes van deze ideële koffie over de toonbank gegaan. Mevrouw Moritz, die vorige week ernstige brandwonden opliep bij de brand in het Chinese restau rant Boeddha In Hilversum, is gisteren per vliegtuig overgebracht naar het ziekenhuis in Stuttgart. Ze werd op Zestienhoven opgewacht door een vliegtuig en helpers van de Duitse Rettungsflug- dienst. FOTO: ANP Brandwonden

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3