Langs Omwegen Hoe je aan de „toog" ook soms leuke zaken kon doen Vernieuwing van het oude Spant [NA 12 LEIDEN OMGEVING CaidócSoutarit VRIJDAG 2 DECEMBER 1988 PAGINA 13 Op mijn omwegen door stad on hind kom ik graag monson togen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u gratig in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. erd ge- vijf enj chuipui ne mid- op 10 jaar,! naam, school' onum- )68. Er vorden irijvers der jaren daar- forden n vrij-i NIEUWE OPSTELLINGEN VERRIJKEN MUSEUM VOOR DE BLOEMBOLLENSTREEK Het is nog maar erg kort geleden, een week of wat, dat het jonge Museum voor de Bloembollen streek, anno 1985, aan het Vierkant in Lisse zijn toch al boeiend streeko- verzicht verrijkte met en kele nieuwe „opstellin gen". Het bruist van ver stild leven in die panden van de Stichting van die naam die in '80 werd op gericht. Het ligt nog vers in het geheugen: een voormalige, aftandse bol lenschuur en opslagplaats van bollen werd voor het symbolische bedrag van een Nederlandse gulden van de gemeente in be heer overgenomen. De gemeente Lisse gaf haar zegen aan de nieuwe mu seale beweging, zonder bindende consequenties. Geen subsidie of wat ook; het museum hoefde dus niet bij die overheid aan te kloppen (behoudens voor kleine uitzonderin gen, „afhankelijk van het doel", zegt public rela- tionsman René van Son): „Jullie doen je best maar en dan is Lisse trots op het museum", vond de gemeente. Het was en is nog immer een perfect toonbeeld van particulier initiatief. „vrienden van het Museum" verenigd in het Gilde van de Zwarte Tulp, die het opko mend Museum voor de Bloembollenstreek een warm hart toedroegen. Vele tiental len zelfs, en hun namen staan ih plaquettes vereeuwigd, want ze droegen allemaal hun steentje bij aan de tentoonge stelde registratie van een boeiende geschiedenis van een Hollandse landstreek die in cultuur is gebracht. Wie wil weten wat er allemaal ge beurd is met ons dichtgeslibde westen, hoe de jongste ijstijd z!n sporen heeft achtergela ten, hoe het stenen tijdperk overging naar het brons, hoe de woeste wouden werden ge kapt en het latere veen werd ontgonnen, wel die kan in sponsors DE P10NIERS*VA\' HET 10DERNE "BLOEMBOLLEN VAK Hun verdiensten'worden dankbaar gememoreerd in het fris geschilderde en lichte museum nabij van het moderne bloembollenvak", bijgezet in glazen vitrines, samen met de aeëigende attributen arbeid sierden. Lisse aan het Vierkant volop en dankbaar terecht. En, natuurlijk, kan de bezoe ker A i dit hoe de bloembollen hun weg enigerlei wijze over de we reldbol hebben gevonden. „Wat ook opvallend is: de ve len die hier komen worden getroffen door de frisheid en de heldere, lichte kleuren van het museum", zei mevrouw Ina van Leeuwen, gemoti veerde gastvrouw en rond- leidster, die globaal meer af weet van horsten en slenken, van afgravingen, van jonge en oude zandverstuivingen, alias duinen, dan de gemid delde rand-wetenschapper. Het is een zeer bijzonder mu seum: ongeveer 60 vrijwilli gers houden het op gang, ge dreven mannen en vrouwen voor de ontvangst en voor het rondleiden van groepen be zoekers. Het is een massaal onderricht, van strandwal tot het reilen en zeilen van de trekschuit op de route Haar lem-Leiden die medio 19e eeuw wegviel. Als je in je eentje komt, moet je de bij stand van een medewerker ontberen, maar als je aan een zucht slaakt is er wel een be reidwillige ingewijde die eni ge uitkomst wil bieden, omdat geen ziel voor de zegeningen van de Bloembollenstreek verloren mag gaan. Wie het naadje van de bollenkous wil weten, is hier aan het goede adres. „Het winkeltje" Het Museum voor de Bloem bollenstreek vindt zich, ge heel terecht, een instituut voor een aangename en leer zame verpozing in de geschie denis van de Bloembollen streek. Een figuur apart in de rij van vaderlandse musea. De „uitwendige mens" kan zich daarbij bedienen van „Het winkeltje", waar van alles te koop is, ook op het terrein der prullaria en „andere leuke ar tikelen", als het maar met bloembollen te maken heeft. Het museum is berekend op een langdurig bezoek. Als je in al deze zaken die met de bloembollen te maken hebben je neus wilt steken, moet je als bezoeker daar wel een paar uurtjes voor uittrekken. Een kleine pauze daarbij kan geen kwaad en wordt bovendien erg aantrekkelijk gemaakt door de aanwezigheid van een sfeervolle koffiekamer die als een echte lunchroom met keukentje is aangekleed en, evenals het „winkeltje" dient ter vermeerdering van de in komsten. Het Museum voor de Bloem bollenstreek is al eerder bij ons in de publiciteit geweest, maar je kunt amper genoeg krijgen van het beneden en boven; invalide bezoekers kunnen gebruikmaken van een traplift nog eens nalo pen van de hoofdthema's: de wordingsgeschiedenis, geolo gie en archeologie van de streek; de waterbeheersing; de het Vier kant: vier „pioniers die hun onverwoestbare FOTO-S: PR leefwijze van de (oude) bewo ners; de bollenteelt en de daarbij gebruikte werktuigen; handel, onderwijs en onder zoek. Duizenden jaren zijn er oogwenk een goed zijn ook ve opstel wat langer bijvoor- welijk maken in is het privilege museum. Maar aanwinsten en lingen waarbij w kunnen stilstaan. Daar hebben beeld, de oude „toog" roemrijke Lissese herberg De Witte Zwaan die in de jaren zeventig helaas is afgebroken. Bij het ontstaan van de bloembollenhandel in de 17e eeuw werden er vooral ook zaken gedaan in de „kroeg". Dan zat je je aangenaam te verpozen aan de toog, zoals in elk café, en als je dan een monster van een bollensoort of -collectie bij je had, kon die verhandeld worden. „Een handel apart, een aardig grap je, buiten de veiling en de ma- Een hoekje van de nieuwe presentatie van het Museum voor de Bloembollenstreek in Lisse: de „toog" van de aloude, helaas verdwenen, herberg De Witte Zwaan, waar in de nabijheid van glaasjes en flessen vaak leuke zaken werden gedaan. Het lijkt een huisaltaar, maar is het zeker niet, hoewel de rituelen een vast karakter droegen. keiaars om", aldus René van Son; „het was een vrij inge wikkeld spel, waarbij wel een „commissaris" aanwezig was". Met een beetje inbeeldings vermogen kan de bezoeker zich in de geest die toog-han- del wel voorstellen. De aan wezige „kelkjes" en flessen met spiritualiën zijn daarbij goede hulpmiddelen. Nieuw in de presentatie zijn ook drie „lak-profielen" die, achter glas, het geologisch ontstaan van de bloembollen streek aanschouwelijk maken. Het zijn doorsneden van een bodem en ze tonen waarom dit kalkrijke gebied zo bij uit stek geschikt is voor de bol lenteelt. Het is ook het ver haal van de duinafgraving die aan een opnieuw in cultuur te brengen gebied voorafging. Nieuw ook zijn enkele glazen kolommen met, „bloembollen serveert. Zo ziet men, onder meer, hoe hyacintenbollen „kleintjes" krijgen; een boei end vermeerderingsproces zo als dat zich in de „holkamer" afspeelt. Vier pioniers En daar zijn, tenslotte, de pio niers van het „moderne" bloembollen vak. Vier grote baanbrekers, voorvechters en doordouwers, ieder met z'n ei gen stiel en attributen in z'n eigen vitrine. Allereerst Nico- laas Dames (1862-1920), bol- lenkweker, aan wiens inzet wij nu Kerstmis met bloeien de hyacinten te danken heb ben. Hij kreeg het voor elkaar hyacinten vervroegd in bloei te brengen; belangrijk in de wintertijd. Dames verkortte de seizoenen. Dan is er de grote Ernst H.Krelage, de „Organisator" (1869-1956), bioloog in de dop en wetenschappelijk onder zoeker. Hij richtte de bloem- bollenbeurs op en publiceerde erg veel. Buitendien had hij z'n eigen sigarenmerk, zoals een kistje laat zien. Prof.Egbertus van Slogteren (1888-1968) was de „planten- dokter" en zeer vermaard. Hij is de grote doder van aaltjes in de narcissen en het geel ziek in de hyacinten. De vierde in de rij is Dirk W.Lefeber (1894-1979). de „Veredelaar". Groot verede laar van tulpen en verrichter van veel kruisingswerk. Hij was de „uitvinder" van de grote soorten tulpen. Ga het allemaal eens zien, zou ik zo zeggen; het Museum voor de Bloembollenstreek, Heereweg 219, zal u graag ontvangen en krijgt geen spijt van een be zoek. Het museum is de gehe le week dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Op maandag is het gesloten. Zuidgeest en Middengeest naar de Oude Veenen mede- is de cteerd na af koop Dia- nend wee- nvol- on LEIDEN/ALKEMADE De polderafdelingen Zuidgeest (Wassenaar) en Middengeest (Bollen streek) worden, zoals de j zaken nu liggen, bij wa terschap de Oude Veenen (Leiderdorp, Alkemade) gevoegd. De provinciale commissie waterschappen gaf gisteren in meerder heid de voorkeur aan deze fusie in het kader van de reorganisatie van het wa- terschapsbestel. De CDA- fractie was met het voor- t stel gekomen om de beide .polderafdelingen bij de 1 m Oude Veenen te voegen, dur- de Eerder is al besloten tot sa- menvoeging van waterschap pen de Ommedijck en Noord- 'woude. Het college van Gede- U1*'puteerde Staten wilde eigen egen lijk alleen de polderafdeling Uter-- Middengeest aan de Oude Veenen toevoegen en de pol derafdeling Zuidgeest aan de t bin--Ommedijck/Noordwoude. Ge- over-deputeerde mevrouw I. Gün- Ither had op voorhand echter ,'al laten weten het alternatief .van het CDA ook aanvaard- Inbaar te vinden. (-"et Hoogheemraadschap van jk .Rijnland is niet gelukkig met ^g..deze ontwikkeling. Het hoog de ^.heemraadschap wil Midden geest en Zuidgeest samenvoe gen tot één Rijnlandse polde rafdeling. Die polderafdeling door- -z°u 8an tot een zelfstandig wa terschap kunnen uitgroeien. Het provinciaal bestuur kan vdeze kleine fusie niet accepte ren. Het waterschap voor de GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET EN EEN COMPLETE AGENDA geestgronden zou te kleinscha lig worden om een goede terstaatkundige verzorging te kunnen waarborgen. De reden om tot reorganisatie over te gaan was dat de polderafdelin gen in de komende jaren mil joenen guldens zouden moeten investeren om het achterstallig onderhoud weg te werken. Volgens het ingenieursbureau Oranjewoud zou er meer dan tien miljoen gulden op tafèl gelegd moeten worden. Het hoogheemraadschap liet de Heidemij een tegenrapport maken dat op zeven miljoen gulden uitkwam. De provincie vindt dat nog steeds een erg groot bedrag, dat een groot schalige fusie om een breder draagvlak te krijgen .noodza kelijk maakt. „De oplossing moet over de grenzen van de polderafdelingen heen rei ken". vinden GS. Het koppelen van beide polde- rafdelingen aan een ander wa terschap had niet de voorkeur van GS, omdat Zuidgeest en Middengeest waterstaatkundig gezien te veel van elkaar ver schillen. Middengeest ligt in de bollenstreek, Zuidgeest in veenweidegebied. De stedelij ke bebouwing op boezemni veau van Leiden. Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg en Katwijk scheidt de polderafde lingen bovendien. GS ziet ech ter ook voordelen aan de kop peling aan de Oude Veenen. Waterschap de Oude Veenen heeft de waterstaatkundige verzorging in de afgelopen ja ren grondig aangepakt en ver keert nu in een gunstige posi tie, waarin de kapitaallasten afnemen. Het waterschap is op dit moment heel goed in staat om een groter gebied aan te kunnen. Het huidige omslagta rief zou dan zelfs kunnen da len. De Oude Veenen heeft in middels al te kennen gegeven toevoeging van de polderafde-- lingen te zullen accepteren. Middengeest en Zuidgeest zijn er zelf minder gelukkig mee. Volgens het Hoogheemraad schap van Rijnland zullen er bij de polderafdelingen ge dwongen ontslagen vallen als gevolg van de fusie. GS spre ken dat tegen. Alle personeels leden zullen in dienst komen van het nieuwe waterschap, zo wordt door GS verzekerd. GEEN NIEUW ZWEMBAD IN LEIMUIDEN LEIMUIDEN Vereni gingsgebouw 't Spant zal zo snel mogelijk geheel vernieuwd worden. Vol gend jaar moeten er plan nen klaar liggen voor nieuwbouw. Tijdens de gisteravond gehouden be- grotingsvergadering stem den alle fracties in 1,5 miljoen gulden uit te trek ken voor de nieuwbouw. Volgens wethouder J. van Dam (VVD) moet er spoed achter de plannen worden gezet om zo min mogelijk schade toe te brengen aan de verenigingen die van het gebouw gebruik ma ken. Het voorstel een overdekt zwembad bij deze nieuwbouw te be trekken, werd gezien de hoge kosten unaniem af gewezen. De fracties waren het nog niet eens over de vraag of het nieuwe Spant ook een tref punt, een bar of grote kantine, moet krijgen. Het CDA meen de dat het geld louter en al leen voor sportactiviteiten moet worden benut, terwijl de andere fracties wel wat zagen in een ontmoetingsruimte. Ook werd de mogelijkheid ge noemd om in de muziekzaal een bibliotheekvoorziening te creëren. Uit een onderzoek dat kort ge leden is uitgevoerd, blijkt een nieuw overdekt zwembad bij 't Spant in Leimuiden niet haal baar. Dat betekent dat de Lei- muidenaren blijven aangewe zen op het openluchtzwembad De Kleine Oase aan de Tuin derij. Het probleem is echter dat dit zwembad op dit ogen blik niet meer voldoet aan de eisen van de Wet Hygiëne en Veiligheid Zwemgelegenhe- den. Dot betekent dat wanneer er geen verbeteringen worden aangebracht, het zwembad op 1 november 1989 moet sluiten. In het onderzoeksrapport wor den alternatieve zwemmoge- lijkheden. aangedragen wan neer de deuren van De Kleine Oase dicht moeten. Zo wil de gemeente in dat geval 158.000 gulden uittrekken om zwem verenigingen de mogelijkheid te bieden van bijvoorbeeld het Alphens zwembad gebruik te maken. Dit zou onder andere een hogere subsidie betekenen aan verenigingen voor extra vervoerskosten en een vergoe ding voor het vervoer van ou dere mensen naar een zwem bad elders. Ook is er een parti culier initiatief van een Rijn- saterwoudenaar die met mede werking van de gemeente Lei muiden, een overdekt zwem bad wil aanleggen bij zijn be drijf. J. Uilenberg, lid van de Lei- muidense zwembadcommissie was absoluut tegen deze alter natieven en pleitte voor het behoud van het huidige bui tenbad. „Wanneer het zwem bad volgend jaar moet sluiten, zal de commissie dispensatie aanvragen. We willen dat on der andere de badhokjes op nieuw betegeld worden en de bodem van het bad verbeterd wordt. Dan kan het zwembad, ook gezien de regels van de wet, nog mee tot zeker novem ber 1992. Wij willen de Oase behouden", aldus Uilenberg aan het einde van de vergade ring. Er gingen ook stemmen op van leden van de Leimui- dense zwemvereniging Start '85 voor behoud van een eigen zwembad in Leimuiden. Burgemeester M.J.J.M. Boelen trok gisteravond fel van leer tegen het CDA over het pro bleem dat verschillende vere nigingen bruiloften en partijen in hun onderkomens organise ren. De burgemeester meende dat zij dat slechts mogen doen wanneer een club een drank en horecawetvergunning heeft aangevraagd en de ruimte aan de eisen voor dat soort gele genheden voldoet. „Wanneer dat niet het geval Is en er ge beurt een ongeluk, ligt de ver antwoordelijkheid bij de ge meente en dat is niet de be doeling. Zolang een vereniging niet de vereiste vergunning in huis heeft en toch die feesten organiseert, ben ik genood zaakt de „tent" te sluiten", concludeerde Boelen. Het CDA meende echter dat vere nigingen zelf de verantwoor delijkheid van dat soort zaken moeten dragen. In januari gaat de burgemeester met de be treffende clubs praten over deze materie. Over de hoogte van subsidie aan de verenigingen in 1989 werd met zes tegen vijf stem men een motie van Leimuiden 2000 aangenomen. Zowel Lei muiden 2000 als 'de VVD meenden dat er niet bezuinigd moet worden op subsidie aan BURGERLIJKE STAND Marijke dv. C.M. Schaal-Lehr; Niels Diererick Arie zv. D.A. Boon en G.M.A. Mannes; Karima dv. M. Abba en L. Tahiri; Natacha dv. J. de Roode en E.M. Holmes: Wouter Johannes Cornells zv. H.L.P. Bree- poel en M.W.C.A. Ooms: Nicky z Lennart Alexander zv. M.L. Reljndorp vorst: Lysanne Joanne Sul dv. T.C. Chang en P.K.J, van Nieuwaal; Mart Leendert zv. H.L. van der Plas en M.H. van Duijvenbode: Jessica Marjo lein dv. J.S.C.G.N.M. Verhagen en r, Joos( Jv. J.N. Huntley zv. N.M. White; Evelien dv. S. Vos en M.C. van Roon; Melvln zv. P.J. de Kuyper en J.G.M. van Zandvoort; Saadla dv. N. Maêtoug en H. Benmsaïd; Pascal zv.J.A.C. van Rooden en C.C. Semp; Thomas Peter Adrlaan Maria zv. R.L. Pees en Schoo en G. Leusink; Hendrik Philip sati; Abdelaziz zv. E.M. Chaker en M. Chaker; Kemal zv. G. Güzelmansur en N. Güzelmansur: Mlchaëla Petronella dv. G.J. Haasnoot. Overleden: H. Haasnoot geb. 18 aug 1919 vrl. echtg. van P A. Swets; S. Gaarman geb. 27 mei 1988 man; J.J. Bartels geb. 18 feb 1908 vrl. echtg. van T G. Waasdorp; J.G. van Beek geb. 29 sep 1930 man; A. Ruyten- beek geb. 8 mrt. 1916 man; J.H.M.G. Sommers geb. 5 jun 1935 vrl. echtg. van J.R.J.H. Mulder; J. Klein geb. 3 lan; C. i der Spek gel r Meij; Henriëtte Theodore Non dv. A.J. van Seters en A.T.M. van Hoik; Albert Cornells zv. T.C.A. Vogelaar en C.A. Hpuwer; Marije dv. A.J.J.B. van den Berg en C.J.P. Eversdijk; Yvonne dv. A. Peet en H.J. dec 1913 man; A A. Verduyn'l P.J. Hagen en - 3 zv. P.C. Bol C.G.M. Wolswijk; Conrad Tsl Lon i A.B. Stroebei en P.C. Leung; Fleur geb. 1 mrt 1937 r Hêlène dv. H.H.L. Pröpper en D.E. de - Jong; All zv. M. Sabeg en M. El Mos- Vos geb. 3 jul 1951 van Delft geb. 18 mrl 1904 vrl. geh. gew. met P. Brussee; N. Paauw geb. 16 feb 1917 man; C.G.J. Bos geb. 7 man; M T. Claassen geb. 16 mrt 1906 vrl. geh. gew. met G. Splinter; E van der Hoeven geb. 18 feb 1955 man; J.H.J. Zwaart geb. 24 jan 1915 man; H Zuidema geb. 1 nov 1906 man; J.M. Schrijvers geb. 21 dec 1916 vrl. geh. gew. met G.A. Montanus; M.W. Klein geb. 20 nov. 1912 vrl. geh. gew. met A.P.J. Stikkelman; H.l. Kunze geb. 17 aug 1907 vrl. geh. gew. met J. Jesse; J. Schap geb. 23 aug 1898 man; C. Duller geb. 15 sep 1917 man. de verenigingen gezien de goe de financiële positie van de ge meente. Besloten werd dan ook om de subsidie voor jeugd leden structureel met een tien tje te verhogen. Winkelbestand De fracties waren het er over eens dat de winkeliers van de Dorpsstraat baat zouden heb ben bij verbetering en ver fraaiing van deze winkelstraat. Voor herinrichting van de Dorpsstraat zal ruim vijf ton worden besteed. Vooral het CDA drong gisteravond aan op het zo snel mogelijk starten van verbetering van deze straat. Volgens Boelen zijn er slechts twee winkels verdwe nen uit de kern van Leimui den. „Dat is twee teveel, maar het ligt grotendeels aan parti culiere omstandigheden en de hoge prijzen van de panden. Het valt allemaal wel mee met het huidige winkelbestand. Bovendien functioneert de we kelijkse markt goed en alle Leimuidense winkeliers kun nen hier aan deelnemen wan neer waarden voldoen". De mogelijkheid dat er een be jaardenoord in Leimuiden komt, is niet groot. Toch lieten het CDA en Leimuiden 2000 weten, veel te voelen voor zo'n voorziening in Leimuiden Een nieuwe brug bij Bilder- dam zal pas in 1990 beschik baar zijn. Het baarde vooral het CDA zorgen dat de oucie brug niet goed meer werkt en het mechanisme af en toe kan weigeren. Gehuwd: A. Meenderman en D. Boel man; P.A, Molenaar en S.J. Veefklnd; P. van der Steen en M. Rultarok: R. Ravensbergen en I.C. de F I. de Hom; M.M.A. öz en J.C. van de Wetering. Ondertrouwd: J. Keuzenkamp en L M.C. Lelnweber; A.R Moquette en M Beijderwellen; J. Rangat i

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13