Leiden verliest geding over woningbouwplannen Minibankschroef gebundeld in Leiden Onderzoek veroudering KCiCl6C(S(Hl/MMtt"4» STAD OMGEVING Chronisch psychiatrische patiënten in sociohuis Bestuur d'Oude Morsch wil samenwerken met „De Put" 0 a J VRIJDAG 2 DECEMBER 1988 PAGINA 11_ Nieuw bouwplan Volmolengracht I LEIDEN Er is een nieuw plan gemaakt voor de (bebouwing van Volmolengracht 12 tot en met 16. Ar chitect ir. P. van Swieten heeft twee varianten ont worpen op het eerste plan, die het blok met drie ver diepingen een minder massaal uiterlijk geven. In de ene variant heeft de bovenste verdieping een schuine glazen kap gekregen, in de andere variant springt die verdieping in en is aan de voorzijde van het huis een balkon gemaakt. Als het blok met een schuine glazen kap wordt ge bouwd, komen er vier driekamerwoningen en twee tweekamerwoningen. Dat plan is bovendien 50 tot 60.000 guldenm duurder. In de balkonvariant komen er zes driekamerwoningen. Bij de presentatie van de nieuwe plannen neigden de commissies volkshuisvesting en ruimtelijke ordening naar een voorkeur voor een blok met een glazen kap. Voordat hierover een besluit wordt genomen legt de gemeente de plannen voor aan omwonenden. Mede op hun verzoek is er een nieuw plan gemaakt. Brandweermannen gehuldigd LEIDEN De heren J. Volker en A. van den Berg zijn gisteren door het brandweerkorps gehul digd. Beide heren traden 25 jaar geleden, in 1963, in dienst van de brandweer. De heer Volker is hoofd brandmeester, de heer Van den Berg is adjunct hoofdbrandmeester 1ste klas. Na een toespraak van brandweercommandant B. Mark kregen beiden het zilveren kruis voor 25 jaar brandweerdienst opge speld en de bijbehorende oorkonde uitgereikt. Leiden steekt half miljoen in nieuwe computer LEIDEN De gemeente wil voor 500.000 gulden een nieuw centraal computersysteem aanschaffen. Het huidige systeem is verouderd. Het biedt met name te weinig moge lijkheden om vanaf verschillende punten informatie uit te wisselen. Dat blijkt uit een notitie over auto matisering bij de gemeente. Bo vendien zou handhaving en uit breiding van het huidige systeem de invoering van nieuwe technie ken blokkeren. Voor de investering in het nieuwe systeem is eerder al geld gereser veerd. De nieuwe apparatuur en de bijbehorende programma's zul len geleidelijk worden ingevoerd. Fietsster gedood LEIDEN De 31-jarige fietsster L.I. Dulle- meijer uit Leiden is gisterochtend overreden door een vrachtwagen. Zij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde om kwart over elf op de hoek van de Volmolengracht met de Lange- gracht. De bestuurder van de vrachtwagen, een 27-jarige man uit Bodegraven, stond op de Vol molengracht en wilde rechtsaf de Langegracht op rijden. Eerst wachtte hij om het fietsverkeer voor te laten gaan en vervolgens trok hij enke le meters op om voor de haaietanden van de rijbaan te wachten. Toen de weg vrij was sloeg hij de hoek om. Daarbij hoorde hij een fiets val len. Het slachtoffer heeft vermoedelijk rechts naast de vrachtauto staan wachten om de Lan gegracht dwars over te steken. Toen de vracht wagen optrok, moet zij onder de wielen zijn ge raakt. De vrachtwagenchauffeur heeft haar niet gezien, omdat zij waarschijnlijk in de dode hoek van zijn spiegel stpnd. Met schaar in nek gestoken LEIDEN Een 24-jarige Leidenaar is gisteravond rond half tien door een 23- jarige Leidenaar met een schaar in zijn nek gestoken. De 24-jarige man had kort daarvoor in een woning aan de Kastanjekade hooglopende ruzie gekre gen met zijn 21-jarige zus en haar 23- jarige vriend. Het slachtoffer wilde de vriend van zijn zus op een gegeven mo ment de trap af duwen. In de worste ling die ontstond stak de 23-jarige man het slachtoffer met de schaar. Hij had de schaar kort daarvoor van zijn vrien din afgenomen. Het slachtoffer werd direct overgebracht naar het AZL en meteen geopereerd. Hij verkeert niet in levensgevaar. De zus van het slachtof fer en haar vriend zijn aangehouden. Celstraf voor agressieve Leidse DEN HAAG/LEIDEN Een 23-jarige Leidse is gisteren veroordeeld tot zes maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering (TBR). Ze stond terecht wegens twee bedreigingen met een sti letto, eenmaal in de Haarlemmerstraat op 5 juni van dit jaar en eenmaal een paar weken later in de trein. De vrouw geldt al een paar jaar als een 'plaag' voor Leiden. Vanaf haar dertiende jaar kwam de Leidse regelmatig in contact met de politie. De straf komt wat de TBR betreft overeen met de eis van de officier van justitie twee weken geleden. Hij noemde het toen „het enige middel". De Leidse heeft zich altijd verzet tegen onvoorwaardelijke TBR. Ze stond al vijf maal eerder terecht wegens agressief gedrag of vernielingen. Tot nu toe werd de vrouw steeds tot gevangenisstraffen veroordeeld. WETHOUDER TESSELAAR: „UITERMATE KINDERACHTIG" LEIDEN Wethouder D.J. Tesselaar van volks huisvesting heeft gister middag de sleutel van het nieuwe sociohuis aan de Lange Mare 65 aan zijn collega wethouder F. Kuijers overhandigd. In het opgeknapte pand gaan twaalf chronisch psychia- Groenoord bepleit volledige steun opknapbeurt wijk LEIDEN De werkgroep Groenoord O.K. betreurt het dat ze geen steun krijgt uit de Leidse poli- j tiek voor de gevraagde 100 procent subsidie voor I de opknapbeurt van de wijk. De werkgroep kwam enige tijd geleden als eerste met een wijkge richte aanpak voor achter stallig onderhoud van hui zen. De werkgroep zegt dat in een reactie op het voorstel voor een nieuwe subsidieverorde ning stadsvernieuwing. Groe noord O.K. wijst daarin nog eens op de motieven om een volledige subsidie te vragen voor de wijkgerichte aanpak. Wil die succesvol zijn, moeten alle bewoners meedoen. „Wanneer één der woningen niet mee zou doen, tast deze „rotte plek" wellicht inmid dels wel opgeknapte woningen weer aan", aldus de werk groep. Er wordt op gewezen dat het plan er ook in voorziet dat de wijkbewoners bijdragen door geld te storten in een on- derhoudsfonds om te garande ren dat na de opknapbeurt on derhoud plaats vindt. Groenoord O.K. mist in het voorstel de mogelijkheid van renteloos lenen, hetgeen ook soelaas zou kunnen bieden. Bovendien is er volgens de werkgroep te weinig aandacht besteed aan collectieve projec ten, zoals dat van Groenoord. Volgens de werkgroep is het verwarrend als in de nieuwe verordening projecten van mi nimaal vijf eigenaar-bewoners „collectief" worden genoemd, terwijl daarnaast ook nog wordt gerept van een „wijkge richte collectieve aanpak". Die laatste typering slaat op pro jecten zoals die van Groenoord O.K. die veel breder van ka rakter zijn. De werkgroep pleit in haar reactie ook voor sa menwerking met een bouwbu reau dat projecten kan begelei den. De werkgroep vindt het wel terecht dat de gemeente in de nieuwe verordening de aan dacht verlegt van woontechni- sche (comfortverhogende) voo- zieningen naar bouwtechni sche aanpassingen. Tegelijk wordt echter op gewezen dat daarvoor niettemin minder geld beschikbaar is dan in de oude regeling. LEIDEN De gemeente Leiden heeft een kort geding tegen de staat verloren. Inzet was de bouw van 36 woningwet huizen waarvoor de plannen volgens het mi nisterie van volkshuis vesting niet bijtijds volle dig waren ingediend. Het gaat om 31 studen tenwoningen op het Schuttersveld en vijf wo ningen aan de Oude Var kenmarkt. Ook Delft en Rotterdam hebben soort gelijke gedingen verlo- Het geding was aangespan nen nadat Volkshuisvesting de plannen voor de 36 huizen had afgewezen. Het ministe rie had eerder de gemeenten er op gewezen dat de defini tieve bouwplannen op 1 ok tober in haar bezit moesten zijn. Hoewel Leiden wel plannen had ingeleverd, wa ren die volgens het ministe rie niet compleet. Bij het bouwplan voor het Schutters veld ontbrak het „palen plan", op een formulier voor de Oude Varkenmarkt had de gemeente „een kruisje te veel" gezet. Het ging kortom om details. De president van de Haagse rechtbank heeft de afwijzing met zijn vonnis nu bevestigd. Leiden verliest daardoor dit jaar 36 woningwethuizen en de daarbij horende subsidie van enkele miljoenen. In plaats van 253, kunnen er nu maar 216 worden gebouwd. Wethouder Tesselaar noemde de houding van Volkshuis vesting gisteravond tijdens een commissievergadering „uiterst kinderachtig". „Sinds de landelijke bouwenquête is de bureaucratie enorm toege nomen. Het erge is dat zo'n palenplan in feite volstrekt onbelangrijk is en ook niet wordt gecontroleerd. De rele vante informatie staat in het financiële verhaal dat er wel bij zat". Zelfs al had Leiden het kort geding gewonnen, dan nog was de gemeente de huizen kwijt geweest. „Ze zijn al aan andere gemeenten vergeven. Het rijk had dan dus 36 extra woningen moeten betalen en dat willen ze in deze tijd van bezuinigingen niet doen", haalde de wethouder een brief van Volkshuisvesting aan. Leiden neemt dan ook geen verdere stappen meer. Tesselaar beklaagde zich ove rigens over de „volstrekte onbereikbaarheid" van staatssecretaris E. Heerma, bij wie de gemeente de kwes tie nog had kunnen aankaar ten. De wethouder klaagde er ook over dat de plannen steeds eerder klaar moeten zijn. „Je blijft hijgend achter de feiten aan lopen". UNIEK PROJECT IN LEIDEN Secretaris-generaal H. de Boer van WVC sloeg gisteren de eerste paal voor de nieuwbouw van TNO aan de Wassenaarseweg. foto: tejo ringers EERSTE PAAL NIEUWBOUW TNO LEIDEN/DEN HAAG Drie jaar celstraf luidde vanmorgen het vonnis van de Haagse rechtbank over een 29-jarige inwoner van Sassenheim. Een 25-jarige plaatsgenoot werd veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf. Beiden ston den terecht wegens een over val op de Rex-bioscoop op de Leidse Haarlemmerstraat op 16 juni van dit jaar. De buit bedroeg 281 gulden. De overval was gepleegd met een luchtdrukpistool. Beide daders verkeerden onder in vloed vari alcohol en verdo vende middelen. Nadat men de kassier van de bioscoop had overvallen, wist het tweetal te vluchten in een taxi. De taxi chauffeur vertrouwde het duo niet en riep collega's te hulp. De politie wist het tweetal vervolgens aan te houden bij het benzinestation aan de Ples- manlaan. Het tweetal werd veroordeeld conform de eis van de officier. De verdediging had een dienstverlenende straf bepleit. Zware straffen voor overval Rex-bioscoop Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Flotar als nieuwe abonnee ingaandeH Naam:Voort.: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I P kwartaal acceptgiro 170,93 I (voor controle bezorging) J Stuur als dank het bankschroefje naar Naam: Adres: 11 Postcode/plaats: j Sluur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag logie van TNO. het Gaubius Instituut van de Leidse uni versiteit en de Medisch Tech nologische Dienst (MTD). Er komen uiteindelijk 195 men sen te werken. De samenwerkingsovereen komst voorziet er in dat de kennis van de drie betrokken instellingen wordt gebundeld. Het TNO-instituut richt zich bij zijn onderzoek met name op het menselijke afweersys teem. Het Gaubius Instituut houdt zich nadrukkelijker be zig met hart- en vaatziekten. Het werkterrein van de MTD is de ontwikkeling van hulp middelen voor revalidatie. De samenwerking met het zie kenhuis biedt mogelijkheden voor praktisch onderzoek. Het AZL heeft al een polikliniek gericht op de behandeling van ziekten die samenhangen met ouderdom. Prof. D. Knook van TNO noemde als daarbij een onderzoek naar de gezondheidstoestand van 85-ja- rige Leidenaren. Hij wees er op dat het TNO en het Gaubius Instituut nu al Europees onderzoek naar ver oudering coördineren. Het nieuwe samenwerkingsver band is volgens Knook zelfs uniek in Europa. Het gaat zich richten op onder andere de ziekte van Alzheimer (demen- tie), de relatie tussen afweer systeem en veroudering, reu ma, geneesmiddelenonderzoek en op hart- en vaatziekten. Het belang van het gezond heidsonderzoek onder ouderen werd gisteren nog eens onder streept door te wijzen op de sterke groei van het aantal ou deren. De verwachting is dat Nederland binnen enkele tien tallen jaren driekwart miljoen inwoners heeft boven de tach tig jaar. LEIDEN Het bestuur van buurtvereniging d'Oude Morsch wil sa menwerken met de buurt vereniging De Put in de Oude Morsch om een ein de te maken aan de on min tussen buurtbewo ners. D'Oude Morsch zal morgen een brief sturen naar „De Put" met het voorstel om een werk groep te vormen waarin van beide besturen twee leden zitting hebben. De problemen in de wijk d'Oude Morsch ontstonden in juni van dit jaar. Bestuursle den van de gelijknamige buurtvereniging werden door buurtbewoners beschuldigd van fraude. Zij werden ano niem bedreigd en geïntimi deerd: auto's werden bescha digd en bij een bestuurslid werd een ruit ingegooid. Twee bestuursleden stapten daarom op. De moeilijkheden waren ont staan door een verschil van mening over de verhuur van het Wachtgebouw bij de Mor- spoort. Dat werd beheerd door d'Oude Morsch. Die wilde niet toestaan dat daar commerciële activiteiten plaatshadden. Een aantal andere bewoners uit de wijk wilde dat wel en richtte op 1 augustus de nieuwe buurtvereniging op. De gemeente heeft het beheer van het Wachtgebouw per 1 november overgenomen om aan de problemen een einde te maken. Volgens mevrouw Guillèn van d'Oude Morsch is daarmee de „sfeer van eensge zindheid" die vroeger in de buurt heerste echter niet weergekeerd, al is van intimi datie is geen sprake meer. Guillèn hoopt dat het bestuur van De Put bereid is tot sa menwerking. „We hebben problemen gehad, maar ik vind dat beide verenigingen naast elkaar moeten kunnen bestaan. Wij richten ons vooral op zaken als stadsvernieuwing, De Put meer op activiteiten voor de buurt. We hoeven el kaar niet te bijten. Maar het is wel verstandig om op de hoog te te blijven van eikaars bezig heden, zodat er geen dubbel werk wordt verricht. Daarom is het goed als we daarover af spraken maken. Wij willen er alles aan doen om die samen werking te bereiken". Volgens Guillèn vindt wet houder H. de la Mar, die eerder een bemiddelingspo ging zag mislukken, het voor stel van d'Oude Morsch een goed idee. Dat gebeurde kort nadat secre taris-generaal H. de Boer van WVC, die een zieke minister Brinkman verving, de eerste paal had geslagen voor de nieuwbouw van TNO aan de Wassenaarseweg. In dat ge bouw, dat over anderhalf a twee jaar gereed is, worden ondergebracht het nu nog in Delft gevestigde Instituut Voor Experimentele Geronto- Burgemeester Goekoop en mevrouw Gaaikema, die de versierselen behorende bij het commandeurschap in de orde van Oranje Nassau in ontvangst nam. F0T0; HENK VAN 0EN ENDE Studentendecaan benoemd tot commandeur Oranje Nassau LEIDEN Studentendecaan /rouw mr. A. Gaaikema is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Ze kreeg de versierselen die daar bij horen gisteren opgespeld door burgemeester C. Goe koop. Mevrouw Gaaikema werkte sinds 1964 als studen tendecaan op het bureau van de universiteit. Ze is gisteren met pensioen gegaan. In haar periode als decaan on derging de universiteit een stormachtige ontwikkeling. Het aantal studenten nam enorm toe. Mevrouw Gaaike ma werd gisteren geprezen voor de inzet van haar werk kracht en kennis ten behoeve van de studenten. Ze was naast dat werk lid van een aantal interne commissies van de universiteit, was bestuurslid en secretaris van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting en bestuurslid van het Leids Universiteitsfonds. Burgemeester Goekoop reisde eerder gistermiddag af naar Haarlem. Daar kreeg R. Mole naar in het gebouw van de Ro togravure Maatschappij de zil veren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau opgespeld. Molenaar vier de woensdag zijn 40-jarig jubi leum bij zijn werkgever. Hij begon indertijd bij het toen nog in Leiden gevestigde be drijf als hulpdrukker. De on derneming verhuisde in 1971 naar Haarlem. Tegenwoordig is Molenaar eerst verantwoor delijk drukker. In zijn vrije tijd is hij tweede secretaris van de Hengelaarsbond voor Lei den e.o. Als terreincommissa ris van de Unie voor Water toerisme is hij belast met het toezicht op een groot aantal aanlegeilandjes. Nieuwe plannen basketbalveld in Groenoord LEIDEN De bewoners van Groenoord gaan met de ge meente nieuwe plannen ma ken voor herinrichting van het basketbalveldje bij de speeltuin achter het buurthuis. Twee jaar geleden hebben de bewoners al plannen voor de herinrichting bij de gemeente ingediend. Ze gaven toen te kennen een ballenvanger en een voetbalkooi te willen. Door geldgebrek en angst voor vandalisme zijn die plannen nog steeds niet uitgevoerd. De bewoners hebben zich daar over ontevreden getoond. De financiering voor de herin richting is nu in de begroting voor 1989 opgenomen. trische patiënten wonen die afkomstig zijn uit het ziekenhuis Endegeest. Kuijers noemde het kleinscha lige woonproject „uniek voor Leiden en zelfs heel Neder land". Hoewel Endegeest al ze ven sociowoningen in nieuw bouwwijken in Leiden, Oegst- geest, Warmond'en Rijnsburg bezit, onderscheidt het socio huis aan de Lange Mare zich van deze gangbare projecten. De groep bewoners is jonger en minder stabiel dan andere bewoners van sociohuizen. De begeleiding is dan ook inten siever. Twee verpleegkundi gen en een parttime huishou delijk hulp nemen de dagelijk se begeleiding op zich. De pa tiënten zijn pas enkele jaren ziek en dreigen in het zieken huis te verzanden omdat zij hun contacten in de stad mis sen. Meestal gaat het in de gangbare sociohuizen om pa tiënten die vrij goed functio neren en zich voorbereiden op een terugkeer in de maat schappij. Het project aan de Lange Mare is voorlopig een experiment. Tesselaar toonde zich tevreden over de nieuwe bestemming van het pand. „Nadat de ge meente in 1979 het pand had gekocht, hebben vele plannen de revue gepasseerd". Eerst werd gedacht aan studenten huisvesting. Het pand is enige tijd verhuurd geweest aan een opleidingsinstituut en het ge bouw is ook door verschillen de mensen gekraakt geweest. LEIDEN De onder zoeksinstelling TNO, de Leidse universiteit en het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) hebben gis teren de basis gelegd voor intensieve samenwerking bij het onderzoek naar ou derdomsziekten. Daartoe hebben de drie partners een samenwerkingsove reenkomst getekend.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11