Ceidóe Sou/temt 4- Fusie nutsbedrijven eindelijk beklonken STAD OMGEVING Fries nieuwe directeur EWR Van den Broek opent studiecentrum CARIAN Groenoord vraagt om vertrek garagebedrijf Slimme EHBO-kit Van Dongen kritisch over benoemingen in onderwijs DONDERDAG 1 DECEMBER 1988 PAGINA 11 Rijk oorzaak vertraging werk aan Haarlemmerweg j LEIDEN De 2,1 miljoen gulden die j voor 1987 en 1988 waren uitgetrokken voor de inrichting van de Haarlemmer- weg en de vervanging van de riolering is de gemeente kwijtgeraakt door een veran- dering in 1985 van de subsidieregeling van het rijk. Dat bleek gisteren tijdens buurtoverleg van de wijk Groenoord. j Buurtbewoners wilden van ROS-ambte- naar J. van Schie weten wat er met het i uitgetrokken geld is gebeurd. Na wijziging van de subsidieregeling is Leiden, aldus Van Schie, nog wel met het rijk in de slag geweest voor meer geld. Dat had niet het i beoogde resultaat. Een andere reden voor het nog niet kunnen uitvoeren van de in richting was de overschrijding van de budgetten bij andere projecten. Zilveren kaasschaaf René van Vegten LEIDEN René van Vegten, chef van de afdeling zuivel van supermarkt Hoogvliet aan het Levendaal 20 in Leiden, heeft vanochtend de Zilveren Kaasschaaf gekregen. Deze onder scheiding wordt uitgereikt aan kaas handelaren die blijk hebben gegeven van een goede presentatie, service aan de klant en uitstekende kwaliteit van hun kaasprodukten. Directeur J.P.J. van Vliet van de Nederlandse KaasU- nie reikte de kaasschaaf uit. Een keer per vier weken reizen vertegenwoor digers van de KaasUnie incognito zo'n 1.500 kaaswinkels in Nederland af om de kwaliteit te testen. De besten wor den dan onderscheiden met een Zil veren Kaasschaaf. Kortsluiting oorzaak felle brand restaurant LEIDEN De felle brand die gis terochtend een Argentijns restaurant aan de Steenstraat 37 heeft verwoest, is vermoedelijk ontstaan door kort sluiting in de meterkast. Dat heeft een technisch onderzoek uitgewezen. Het pand hoeft niet te worden ge sloopt, zoals gisterochtend nog werd gevreesd. Gebleken is dat de muren, ondanks de grote hitte, niet zijn ont zet. Volgens T. Rasser van de gemeente lijke afdeling bouw- en woningtoe zicht, is het pand er „reuze goed" van afgekomen. „De brand heeft het interieur en het trappenhuis in de as gelegd, maar met de muren is niets aan de hand. De steunbalken zijn nauwelijks door het vuur aangetast. Gevaar voor instorting bestaat er dan ook helemaal niet, laat staan dat sloop noodzakelijk is". De gemeente heeft dan ook geen maatregelen genomen om het pand tegen verdere aftakeling te bescher men. „Ik verwacht dat de eigenaar het pand dicht laat timmeren", aldus Rasser. De brand werd gisterochtend om half zes ontdekt. Twee bewoners van de eerste verdieping konden zich ternauwernood in veiligheid stellen, wat waarschijnlijk mede te danken was aan brandwerend materiaal in het plafond. Omgevingsvakmannen in wijk Groenoord LEIDEN De wijk Groenoord krijgt waar schijnlijk een groep zogenaamde omgevingsvak mannen. Dat deelde W. van Stigt van de ge meente gisteren mee in een vergadering van de werkgroep Groenoord. De groep die in de wijk aan de slag gaat bestaat uit jongeren tussen 16 en 24 jaar. Ze staan onder leiding van een leermees ter. De omgevingsvakmannen houden zich bezig met het dagelijks onderhoud van de wijk. Het werk varieert van het repareren van kapotte straatlantaarns tot het herstellen van het trottoir of van vernielingen. Het instellen van een groep omgevingsvakmannen is mogelijk door een uit breiding van de proef die in Pancras-Oost gehou den wordt. Groenoord is een van de wijken die in aanmerking komen voor zo'n wijkteam. De bewoners van Groenoord toonden zich blij met de eventuele komst van een wijkteam. Vrachtauto's vernield LEIDEN Twee gloednieuwe vrachtauto's zijn gistermiddag rond half twee zwaar beschadigd bij een botsing tegen het viaduct van de Plesmanlaan. De auto's werden vervoerd op een vrachtwagen met aanhangwagen, die in de richting van het centrum reed. De lading bleek echter te hoog. De 56-jarige chauffeur uit IJhorst bleef ongedeerd. Het viaduct bleef volgens een woordvoerder van de politie wonderwel onbeschadigd. Oegstgeestenaar mishandeld LEIDEN De man die zondagavond om kwart over negen door zo'n 60 bezoekers van het Anto- nius Clubhuis werd belaagd op de Lange Mare, heeft bij de politie aangifte gedaan van mishande ling. Het gaat om een 32-jarige Oegstgeestenaar. Hij reed in zijn auto op de Lange Mare en had met zijn lichten geseind naar een tegenligger die groot licht voerde. De man werd daarna door de chauf feur en omstanders geslagen en geschopt. LEIDEN De bewoners de gemeente gekocht kunnen worden. van Groenoord willen ..e j u De komst van een bedrijf dat het garagebe- handelt in orthopedische hulp- drijf dat in de Korte Han- middelen is al zeker. Er wordt senstraat is gevestigd een door de gemeente onderhan- plaatsje krijgt in het te deld met twee kleine bouwen bedrijfsverzamel- me.1^ ee" drukkerij en een in- gebouw. Dat bleek gister- stallat.e-loodg.etersbedr.jf, avond tijdens overleg van Gp vragen van bewoners bewoners van Groenoord meldde Van Schie dat de toe met de gemeente. Het komstige gebruikers van het ontwerp voor het gebouw gebouw niet per se bedrijven is inmiddels door de wel- ziJn die. elclers gevestigd zijn standscommissie goedge- en verplaatst mocten worden' keurd. Daardoor komen Ze beloofde wel om te probe de bouwplannen binnen ^en 6aragebedrijf in de een a twee weken ter in- Korte H^nsemtraaM^interes- zage te liggen voor be- gebouw. De bewoners vroegen langstellenden. tevens aandacht voor het voorkomen van geluidhinder dat de bedrijven of het be stemmingsverkeer kunnen straat vlak bij de kruising met veroorzaken. Ze doelden daar- de Haarlemmerweg. Het ge- bij op de school die bouw wordt ongeveer 50 me- briël Metzustra; ter lang en 24 meter breed en Van Schie liet bestaat uit twee etages. Het elk geval geen 2 Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk ..yvs onthaald: deze vkvww'!' krijgt de krant de b - eerste twee weken gratis. •Noleer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam:Voorl.L Adres: iPoslcode/plaats:. 'Telefoon(voor controle bezorging) [Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per i O maand automatisch betalen f 23,74 u kwartaal acceptgiro f 70,93 Y i Stuur als dank de EHBO kit naar b Naam: 'Adres: i Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag ONDERTEKENING OVEREENKOMST OP 19 DECEMBER Woningen op plaats van autobedrijf ELAM LEIDEN Op de plaats waar autobedrijf ELAM gevestigd is, aan de Haar lemmerweg vlak bij de Maresingel, komen wo ningen te staan. De ge meente heeft de garage, het kantoor en de boven woning aangekocht. De gebouwen worden ge sloopt. De showroom aan de Maresingel blijft staan. ELAM gaat voor het pand een nieuwe huurder zoe ken. Het autobedrijf beëindigt op 1 september 1989 zijn activiteiten aan de Haarlemmerweg. Dat deelde gemeente-ambte naar J. van Schie gister avond tijdens overleg met bewoners van Groenoord mee. De bewoners waren boos op Van Schie, omdat ze meenden dat de ambtenaar informatie over bouwplannen achter zou houden. Van Schie deelde mee dat er van bouwplannen nog helemaal geen sprake is. De tekeningen die de omwonen den gezien hebben zijn volgens haar slechts schetsen van wat mogelijk is op die plek. Vol gens die schetsen zouden er 35 woningen gebouwd worden. De huizen zouden door Wo ningbouwvereniging Leiden gebouwd gaan worden. Het bestemmingsplan voorziet in de bouw van 25 tot 40 wo ningen verdeeld over twee etages. In de bouwplannen moet een binnenterrein ver werkt zijn. De woningen zou den aan moeten sluiten op het Maartenshof. De eigenaar van een fietsenwinkel aan de Haarlemmerweg maakt zich zorgen over de situatie die ont staat als het autobedrijf weg is. „Nu staat er een hoge muur, maar als het bedrijf weg is wordt die gesloopt. Daar kan iedereen makkelijk overheen klimmen. Op dat moment is geen fiets meer veilig die ik achter het huis in de loods heb staar". LEIDEN Het nieuwe i Energie- en Waterbedrijf Rijnland (EWR) gaat op 1 januari van start. Op 19 l december wordt op kas- I teel De Wittenburg in Wassenaar de overeen- komst getekend om de fusie te regelen van het huidige Energie Bedrijf Rijnland (EBR) met de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) en een aantal gemeentelijke water- en energiebedrij- l ven. Direct na de oprich- ting van het EWR moet 1 een statutenwijziging worden doorgevoerd om de medezeggenschap van kleinere gemeenten te j regelen. Daarbij kunnen I nog wel nieuwe me ningsverschillen ont- 7 staan. I Voorzitter J. Fase van het I college van beheer kondigde I de ondertekening gister- j avond aan in wat zij een „historische" vergadering noemde van de algemene raad van het EBR. Doordat de gemeenten Alkemade en Benthuizen inmiddels met de fusie hebben ingestemd is daarvoor de benodigde twee derde meerderheid binnen l het EBR bereikt. Fase stak haar vreugde daar over niet onder stoelen of banken. Een verzoek van de Leiderdorpse vertegenwoor diger G. Keijzers om de on dertekening een paar dagen uit te stellen wimpelde ze vlot af. Keijzers wilde dat uitstel omdat de Leiderdorp- se raad op 19 december 's avonds nog moet besluiten over de fusie. En Keijzers zag graag dat Leiderdorp alle procedures keurig in de juiste volgorde kon afwerken. Fase: „De Wittenburg is al twee keer afgezegd. Boven dien wordt het dichter voor kerst steeds moeilijker om ie dereen naar de onderteke ning te halen". Moeizaam Met de ondertekening van de overeenkomst komt een ein de aan een moeizaam verlo pen fusieproces. Dat dreigde vast te lopen nadat aanvan kelijk vijf, en uiteindelijk ne gen, kleinere gemeenten een regeling eisten die voorzag in meer invloed op het nieuwe bedrijf. Aanvankelijk zouden de deelnemende gemeenten groepsgewijs elk een verte genwoordiger mogen aanwij zen in de raad van commissa rissen van het EWR. De ne gen, onder aanvoering van burgemeester A. Houdijk van Zoeterwoutje eisten dat dit verruimd zou worden. Uiteindelijk is een compro mis tot stand gekomen dat er in voorziet dat het 'oorspron kelijke fusieplan wordt uitge voerd. Direct na de oprich ting van het EWR, wordt in januari een statutenwijziging doorgevoerd om alsnog aan de wensen van de kleinere gemeenten tegemoet te ko- Daarbij is daarbij gekozen voor de wat vage formule ring van een „adequate" ver tegenwoordiging van de klei nere gemeenten in de raad van commissarissen. De Leidse wethouder Fase, straks voorzitter van die raad, wilde gisteren nog niet ingaan op de invulling van dat begrip „adequaat". De vraag of iedere gemeente in derdaad een commissaris krijgt, is volgens haar straks onderwerp van een „demo cratisch proces". Zij wilde niet ingaan op de vraag wat het resultaat daarvan moet zijn. Eén lijn Voor Houdijk daarentegen staat wel vast wat de beteke nis van „adequaat" is. „Het is dezelfde formulering als wij in onze oorspronkelijke brief hebben gebruikt. Daar is geen misverstand over moge lijk", zei hij na de „histori sche bijeenkomst". Houdijk ziet zich daarbij gesterkt in opmerkingen van burge meester M. Boelen van Rijn- saterwoude, Leimuiden en Nieuwveen dat die gemeen ten zich daarachter scharen. Hij verwacht dan ook een „gunstige wending". Houdijk was gisteren tevre den over de bereikte politie ke overwinning van de be trokken negen gemeenten. „Het belangrijkste is dat we op één lijn zijn blijven zitten, ondanks alle druk die is uit geoefend". De nutsbedrijven in het noordelijk deel van Zuid- Holland zijn er nu in ge slaagd vrijwillig een fusie tot stand te brengen, voordat ze daartoe worden gedwongen door de minister van econo mische zaken. Die wil de ko mende jaren door fusies en concentratie de energievoor ziening efficiënter laten ver lopen. De oprichting van het EWR doorkruist nog wel de pro vinciale plannen met de wa tervoorziening. De provincie wil dat er drie waterbedrij ven in Zuid-Holland overblij ven. Bij de oprichting van het EWR is van vier uitge gaan. Het provinciebestuur heeft geëist dat het EWR die plannen niet in de weg staat. De watervoorziening moet daarom zonder extra kosten weer kunnen worden afge splitst van het EWR. Anders zou de provincie geen toe stemming voor de fusie heb ben gegeven. Prijsuitreiking kleurwedstrijd Sinterklaas heeft gisteren in het Leidse hotel Nieuw Minerva de prijzen uitgereikt van de Leidse Courant-kleurwedstrijd. De goedheiligman maakte negen winnaars blij met cadeaut jes: horloges, fototoestellen, barbiespullen, een microscoop, een auto en een walkman. De winnaars waren in de catego rie 4-6 jaar: 1ste prijs Renske Volwater (Roelofarendsveen); 2de prijs Sandra de Bruin (Hillegom); 3de prijs Eline Roden burg (Noordwijkerhout). 6-8 jaar: 1ste prijs Lucien Bruines (Sassenheim); 2de prijs Sander de Klerk (Lisse); 3de prijs Ri chard Kort (Zoeterwoude). 8-10 jaar: 1e prijs Kim van der Meer (Noordwijk); 2de prijs Kim Sonius (Noordwijk); 3de prijs Kim Nulkes (Noordwijk). FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Drs. ing. M. Geersing, nu nog direc teur van het Friese elek- triciteits- en gasbedrijf Frigem, wordt directeur van het Energie- en Wa terleidingbedrijf Rijnland (EWR). Dat heeft de Leid se wethouder J. Fase, in haar functie van voorzit ter van de Algemene Raad van het EBR gister avond meegedeeld. jGeersing zal, verwacht Fase, al vanaf 1 januari in ieder ge val enkele dagen per week bij het EWR betrokken zijn. Hij za! zo spoedig mogelijk daarna zijn functie volledig aanvaar den. Tot die tijd neemt direc teur J. Haijkens van de Leid- sche Duinwater Maatschappij (LDM) voor hem waar. Geersing krijgt de algemene leiding over het nieuwe be drijf. Het is nog niet duidelijk welke functies de zittende directeu- an het EBR, LDM en de andere fusiepartners krijgen. Hoewel er geen ontslagen zul len vallen door de fusie, ver wacht Fase dat op den duur ook aan de top van het nieuwe bedrijf banen zullen verdwij- De Algemene Raad stemde gisteravond ermee in de stelling van Geersing verder schriftelijk af te handelen, zo dat hij daadwerkelijk op 1 ja nuari aan de slag kan. De be noemingsprocedure voor eer directeur was afgelopen zomei al begonnen. Geersing heeft daarbij ook al met de Onder nemingsraad in oprichting het EWR gesproken. De procedure was al begoni voordat vijf gemeenten op 22 augustus bezwaar hadden ge- maékt tegen de volgens hen te geringe invloed die Zij zouden krijgen op het EWR. Uiteinde lijk zouden negen gemeenten die bezwaren delen. Hoewel dat een schaduw wierp over de eventuele benoeming van een directeur, heeft het be stuur van het EWR in oprich ting toch de procedure afge rond. .EIDEN „We moeten als gemeente nauwlettend in de gaten louden dat bij een te voeren personeelsbeleid niet alleen de echtspositie aandacht verdient, maar ook de kwaliteit van het onderwijs". Dat zei wethouder H. van Dongen van onderwijs 'anochtend bij de opening van het symposium „Het onrecht van Ie rechtspositie?" in de Louise de Coligny Scholengemeenschap. Het symposium is onderdeel van de feestelijkheden rond het feit dat de school 25 jaar in de Kagerstraat is gehuisvest. Van Dongen bekritiseerde de „gigantische strakke regelingen" die deel uitmaken van het benoemingsbeleid in het onderwijs loals garantieregelingen, boventalligen in allerlei soorten, wachtgelders en dergelijke. Zij meent dat deze niet altijd ten foede komen aan het onderwijs en de betrokken personeelsle den. Daarbij denkt zij ook aan de wens van Leiden om een ge richt onderwijsvoorrangsbeleid te voeren en de beperkingen die de gemeente dan tegenkomt bij het vervullen van vacatures. Overige sprekers tijdens het symposium waren onder anderen Ella Vogelaar, voorzitter van de Algemene Bond van Onderwijs- personeel, het Tweede Kamerlid van de PvdA J. Wallage en drs. L.S.M. Prick, van de lerarenopleiding Vrije Universiteit. Van den Broek: „CARIAN is voor het opdoen van kennis over internationale betrekkingen van groot belang". FOto: henk van den ende LEIDEN Minister H. van den Broek (Buitenlandse Za ken) opende gistermiddag het Nederlands Centrum voor Ge avanceerd Onderzoek in de Internationale Betrekkingen (CARIAN). Hij deed dat door middel van een toespraak in het Juridisch Studiecentrum Gravensteen aan het Pieters kerkhof. Binnen CARIAN werken het Nederlands Insti tuut voor Internationale Be trekkingen Clingendael en de universiteiten van Amster dam, Leiden, Twente en Utrecht samen. Van den Broek meldde bijzon dere betekenis te hechten aan het initiatief tot samenwer king. „Het is een nieuwe im puls voor het onderwijs in de internationale betrekkingen en voor het opdoen van kennis van veel belang". De minister ging vooral in op de betekenis die het centrum kan hebben voor beleidsma kers. Hij meende dat aan het licht komende wetmatigheden in de praktijk zeer bruikbaar kunnen zijn. Ook de bestude ring van de hedendaagse ge schiedenis, de analyse van ont wikkelingen en trends, zou voor de praktijk bruikbaar materiaal op kunnen leveren. Verder zouden wetenschappe lijke conclusies aan de praktijk gemeten kunnen worden. De bestudering van onderwerpen als de Europese eenwording en de Atlantische verbanden zou den volgens hem voor de praktijk ook nuttige kennis opleveren. Hij noemde in dat verband de relatie van een sterk Europa in de NAVO en de Europese integratie 'die nu nog steeds in de steigers staat'. Prof. dr. A. van Staden bena drukte in zijn openingswoord dat het centrum is opgericht met als primair doel het gele genheid bieden aan assistenten in opleiding (AIO) om in vier jaar een proefschrift te schrij ven. Verder is het centrum be doeld om ontwikkeling van geavanceerd onderzoek te be vorderen, samenwerking tus sen Nederlandse onderzoekers en buitenlandse wetenschap pelijke te bevorderen en een stimulerende omgeving te bie den voor de jonge onderzoe kers. Van Staden was blij dat het tot samenwerking is gekomen tussen de universiteiten „Vroeger waren de universi teiten vaak weinig coöperatief en vingen ze elkaar veelvuldig vliegen af". Volgens Van Sta den was de samenwerking noodzakelijk vanwege de taak verbreding en specialisatie op het gebied van de studie van de Internationale Betrekkin gen. CcicLc Couoont

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9