Boris Becker weer in supervorm Real Madrid met negen man naar gelijkspel Regering steunt KNVB met veiligheidspas Basketballers rollen Engelse verdediging op Toch gouden medaille voor bokser Jones Rome en Milaan krijgen meeste WK-wedstrijden Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! SPORT £eidóc6omo4it DONDERDAG 1 DECEMBER 1988 PAGINA 9 Driehonderd Russen betrapt op doping MOSKOU Volgens Mart Gra- mov, de minister van sport en voorzitter van het olympisch co mité van de Sovjetunie, zijn de af gelopen drie jaar meer dan drie honderd Russische sportlieden be trapt op het gebruik van verboden stimulerende middelen en daarna geschorst. Gramov heeft dat ver klaard in een interview in de New York Times. „Het merendeel van de geschorste sportlieden behoorde echter niet tot de top van de Sov jetunie. Het was de laag daaron der", aldus Gramov. Turkije verslaat Oost-Duitsland ISTANBUL Turkije heeft gistermiddag in Is- tantftil voor 35.000 toeschouwers de wedstrijd uit groep 3 van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal tegen Oost- Duitsland met 3-1 gewonnen. Na een kwartier namen de Turken, die zich in de persoonlijke sterker toonden, het initiatief. Door een treffer van de Europese topscorer van het sei zoen 1987 -1988, Tanju Colar, werd het in de 24 e minuut 1-0. De speler van Galatasaray zorgde in de 65e minuut voor 2-0. Het derde doelpunt kwam in de 70 e minuut op naam van Ritvan. Veertien minuten voor het eindsignaal zorgde Thom voor de enige Oostduitse treffer. Stand groep 3 Sovjetunie 2 1 1 0 3 3-1 Turkije 3 1113 6-5 DDR 2 10 12 3-3 Oostenrijk 2 10 12 3-4 IJsland 3 0 2 1 2 2-4 Tentoonstelling Abe Lenstra HEERENVEEN Eind juli 1989 tot en met 10 september zal de legendari sche Friese voetballer Abe Lenstra centraal staan in Heerenveen. Er zal een tentoonstelling rondom Abe en de roemruchte jaren veertig en vijftig van Heerenveen worden opgezet, onder de titel „Heerenveen - een voetbalepisode in Friesland". De exacte openingsda tum wordt nog in beraad gehouden omdat deze dient samen te vallen met de oefenwedstrijd die Heerenveen te gen Ajax zal spelen. Naast deze bene fietwedstrijd wordt er een reünie op touw gezet voor adspiranten uit Am sterdam* die ten tijde van de Honger winter '44 naar Friesland kwamen. Winst voor dames SEW DEN HAAG Lands kampioen SEW heeft gisteravond het voor- uitgespeelde duel voor de eredivisie handbal dames tegen OSC met 24-15 gewonnen. De wedstrijd werd eerder gespeeld wegens de Europese bekerver plichtingen van SEW. Volgende week don derdag komt de Noord hollandse ploeg in het toernooi der landskam pioenen in Israël uit te gen Maccabi Kiriat Sharet Holon. Transfer Chovanec goedgekeurd PRAAG De overgang van Jo zef Chovanec naar PSV is giste ren goedgekeurd door de Tsjechoslowaakse voetbalbond. Dat heeft het officiële persbureau CTK gemeld. Chovanec, aanvoerder van Spar ta Praag en het Tsjechoslowaakse nationale elftal, tekende vorige week een contract voor 3,5 jaar bij PSV, dat op 1 januari ingaat. PSV heeft toegezegd, de 28-jarige Chovanec vrij te geven voor in terlandwedstrijden. De Stichting Arbeidszaken moet nog een posi tief advies over de komst van de voetballer geven aan het ministe rie van Sociale Zaken. Valentine arbiter bij WK zaalvoetbal LEEUWARDEN De Schotse scheidsrechter Valentine en de Belg Ponnet zullen tijdens het eerste wereld kampioenschap zaalvoetbal in actie ko men. De lijst van arbiters, die gisteren officieel werd bekend gemaakt, ver meldt de namen van drie Nederlan ders, van wie Chris van der Laar de bekendste is. Theo Oortman en Theo van der Meer, beiden „echte" zaalflui ters, completeren de Hollandse inbreng op het „five-a-side football"-toernooi dat op 5 januari in Rotterdam begint. Prijsvragen DEN HAAG Het resultaat van de trekking van de midlotto luidt: Midlotto 47a: 4-10-26-27- 32-35. Reservegetal: 24. Cijferspel: 7 9 3 9 9 9. Jones (links), huilend op het olympisch erepodium. foto: ap PENSACOLA De Amerikaanse bokser Roy Jones, die in Seoul door een schandalige uitslag de finale van het zwaarwel- tergewicht op punten verloor van de Zuikoreaan Park Si Hun, heeft toch een gouden medaille gekregen. Alleen niet de begeer de gouden olympische. Roy Jones kreeg van het personeel van de marine- en lucht machtbasis in Pensacola in Californië een „reserve"gouden me daille. Collega's van Jones' vader, die op de basis werkt, hebben 650 dollar (1300 gulden) bijeengebracht voor de aankoop van de gouden medaille. In het eremetaal staat gegraveerd: Een echte gouden medaille voor een ware gouden kampioen Gevangenisstraf voor oplichter van Karpov HAMBURG De Hamburgse rechtbank heeft de Westduitse journalist Jungwirth veroor deeld tot twee jaar en acht maanden gevangenisstraf. De rechter achtte bewezen dat de voormalige radio-verslaggever Anatoli Karpov voor bijna een - miljoen gulden had opgelicht. 1 De aanklager had vier jaar en negen maanden geëist, de ver dediger bepleitte vrijspraak. Jungwirth werd halverwege de jaren zeventig zaakwaarnemer van Karpov, toen nog wereld kampioen, in het Westen. Van een schaakcomputerfirma, waaraan Karpov zijn naam had verbonden, ontving hij miljoe nen aan royalties, die hij vol gens de Moskoviet nooit af droeg. Jungwirth beweerde in Der Spiegel van 18 augustus 1988, dat hij het bedrag in op dracht van Karpov op diverse rekeningen had gezet en er al lerlei uitgaven voor de ex-we reldkampioen mee had gedaan. Een van de smeuigste details betrof de beraming van een mogelijke vlucht van Karpov naar het Westen, indien hij de tweekamp om de wereldtitel in Baguio Stad 1978 tegen dissi dent Kortsjnoj zou verliezen. Jungwirth verklaarde in Lexington in de Verenigde Sta ten een woning voor Karpov te hebben gehuurd en gemeubi leerd en een auto te hebben 0iueaangeschaft. Het vliegticket, op 1 andere naam, lag al klaar Manilla. Karpov daagde Jungwirth eerst voor de civiele iqen rechter. Nog voor de uitspraak -42, werd een compromis bereikt. -38! De Westduitser verplichtte zich 800.000 mark te betalen, plus vier procent rente over dat be drag. Karpov was evenwel niet ikes f tevreden over de afloop en ;aviaii spande daarop een rechtzaak aan bij de strafkamer van de Hamburgse rechtbank. Dat pro ces werd gisteren afgesloten met de Jungwirth opgelegde 'gevangenisstraf. Sportwereld Algemeen Het organisa tiecomité van de Olympische Spelen in Barcelona van 1992 (COOB 92) heeft de Span jaard Jose Maria Vila be noemd tot de nieuwe alge meen directeur. Hij zal op 12 december starten in zijn nieuwe functie. Op die dag wordt een nieuw organisatie schema van de Spelen door het dagelijks bestuur van het COOB vastgesteld. NEW YORK Het met anderhalf miljoen gedo teerde Masterstoernooi in New York is zeer matig begonnen voor de Zweedse deelnemers. De als nummer één geplaat ste Mats Wilander ging ten onder tegen de West duitser Boris Becker en de Fransman Henri Le- conte had weinig moeite met de Wimbledon-kam- pioen van dit jaar, Stefan Edberg. De 18-jarige Amerikaan André Agassi won zijn eerste partij door zijn landgenoot Tim Mayotte in twee sets te verslaan. De tweevoudige Wimbledon- kampioen Boris Becker, die voor het eerst sedert zeven tien maanden weer tegen Wilander speelde, bleek voor 10.000 toeschouwers in de Madison Square Garden weer in een supervorm. De 21-jarige Westduitser, die de afgelopen weken twee maal de Tsjechoslowaak Ivan Lendl in een demonstratie- partij versloeg, speelde de eerste set erg voorzichtig. Hij toonde veel respect voor de nummer één van de wereld ranglijst. Pas in de tie-break legde Becker zijn schroom af en ging agressief spelen. Na 53 minuten verspeelde hij zijn eerste setpoint, vervol gens werkte hij een setpoint van Wilander weg waarna Becker de eerste set met 7-6 (9-7) op zijn naam bracht. Die eerste set vergde 56 minuten. In de tie-break van de twee de set bezweek Becker aan zijn zenuwen. Hij verloor de tie-break met 1-7. In die tweede set had Wilander be paald niet over geluk te kla gen. Bij de stand 6-5 voor Becker en nog twee punten van de winst vielen twee net- ballen van de Zweed aan de voor hem goede zijde van het net. In de derde reeks vond Becker zijn zelfvertrouwen terug. Hij doorbrak op 2-1 en 4-1 de service van Wilander en won de set met 6-1. De partij vergde 2 uur en 14 mi nuten. Henri Leconte had slechts 67 minuten nodig om in de ope ningswedstrijd Stefan Edberg te verslaan: 6-4, 6-2. Het was voor de linkshandige Frans man, die voor de derde maal in het Masterstoernooi uit komt zijn eerste overwinning in drie jaar. Leconte speelt ten nodig voor de winst op zaterdag in de voorronde te- Tim Mayotte, die in het gen Becker, die op zijn beurt Olympisch tennistoernooi het vandaag Edberg ontmoet. zilver veroverde. De eerst volgende tegenstander van De jonge Amerikaan André Agassi is Ivan Lendl. Agassi had slechts 57 minu- Sport op tv Duitsland 3 (SWF), 21.45 uur Sport Sky Channel, 22.10 uur Worste- Sky Channel. 23.10 uur: Davis Cup tennis Super Channel, 20.30 uur Ame- Super Channel, 21.30 uur Bas- Super Channel, 22.00 uur: Ne derlands voetbal MORGEN Nederland 1,17.48 uur: Sport op vrijdag Bart Engelvaart bedankt opnieuw DEN HAAG Bart Engel- vaart heeft opnieuw bedankt voor het Nederlands handbal team. Juist voor het vertrek naar het vierlandentoernooi in Oostenrijk heeft de 22-jarige speler van de Haagse vereni ging Hermes bondscoach Ton van Linder laten weten niet meer voor de nationale ploeg in aanmerking te willen komen. Engelvaart vindt dat hij tijdens het toernooi in België, waar Nederland zich enigszins her stelde van de zwakke prestaties in Haarlem, te weinig aan bod is gekomen. „Boomhouwer en .Groener spelen momenteel goed, beter dan Engelvaart", reageerde Van Linder gister avond. De bondscoach zou heb ben toegezegd de linkshandige Engelvaart als rechterhoekspe ler en als rechteropbouwer te benutten. In België, waar Ne derland de European Trophy veroverde, heeft Engelvaart volgens eigen zeggen niet meer dan zes minuten in het veld ge staan. „Best mogelijk", was het antwoord van Van Linder. „Ik zit daar niet met de stopwatch bij". SEVILLA Real Madrid heeft in de topper tegen Sevilla niet alleen een punt, maar ook twee spe lers verloren. De lijstaan voerder in de Spaanse schien nog meer nieuwsgieri gen. De doelman van de natio nale ploeg van de Sovjetunie kreeg al na tien minuten het eerste doelpunt te verwerken. Paco Llorente scoorde. Leo Beenhakkers elftal competitie speelde bij de vankelijk beter, doch de Oos- nummer drie 1-1, waar- tenrijkse international Polster door Barcelona bij winst maakte na 38 minuten gelijk, tegen Celta op gelijke In de tweede h lf hoogte kan komen. Galle- fout met Reai. Na 54 minuten go en Hugo Sanchez wer- werd Ricardo Gallego uit het den uit het veld gestuurd, veld gestuurd na zijn tweede Real speelde de laatste 35 êele kaart. Een minuut later minuten met negen man. - w?rd hij gevol8d d°or top- schutter Hugo Sanchez, die een elleboog uitdeelde. Met negen spelers stond Real de resterende tijd zwaar onder druk, maar de Koninklijken hielden stand. De prijs was echter hoog: verdediger San- chis viel zwaar geblesseerd uit, Buyo, Michel en Schuster kre gen geel. Sevilla - Real Madrid speelde zich af voor 72.000 mensen. Op de valse markt was tot dui zend gulden betaald voor een kaart. Ook werden valse en treebewijzen in beslag geno men, zelfs ongeldige uitnodi gingen. Al die mensen kwa men niet alleen voor Real Ma drid. Het debuut van Rinat Dassajev bij Sevilla lokte Hugo Sanchez: uit het veld gestuurd. i- Atletico Madrid boekte de foto: af grootste overwinning, door drie goals en is met vijftien treffers Spaans topscorer. Fu- tre was twee keer succesvol. VAN DIJK: VOETBALVANDALISME AFGENOMEN DEN HAAG De KNVB kan in zijn pogingen het voetbalvandalisme te be strijden rekenen op meer dan mondelinge steun van de regering. De ministers Van Dijk (binnenlandse zaken), Korthals Altes (justitie) en staatssecretaris Dees (WVC) maakten dat gisteravond duidelijk voor de vaste kamercommissie. Uit de antwoorden op vra gen van voornamelijk Hennekam (CDA), Dijk stal (VVD) en Eisma (D66) bleek de bereidheid het probleem samen met de voetbalbond aan te pak ken. *Va'n Dijk stelde dat er reden voor enige tevredenheid is. „Uit gegevens van het Centra le Informatiepunt Voetbalvan dalisme, blijkt dat de cijfers over het afgelopen seizoen gunstiger zijn dan over 1986/87. Er waren minder strafbare feiten, de politie-in- zet is afgenomen met bijna twaalf procent, de schade bij de spoorwegen lag 32 procent en bij de busondernemingen 10 procent lager". De minister zei dat de afname van het geweld een "gevolg is van de goede coördinatie van het werk en de genomen maatregelen, waarvoor de ba sis werd gelegd door het Lan delijk Overleg Voetbalvanda lisme, dat in het midden van vorig jaar een werkperiode van twee jaar afsloot. Zowel zijn departement als dat van WVC dragen 300.000 gulden bij aan het experiment van de voetbal-bezoekerspas, die de KNVB in het nieuwe jaar in voert voor de supporters van Ajax, Feyenoord, Utrecht, PSV en Den Haag. „Het systeem is niet absoluut waterdicht", stelde Van Dijk. „Zou bij het experiment blij ken dat supporters van die clubs individueel naar uit wedstrijden reizen en zich ter plaatse toch weer groeperen, dan zullen aanvullende maat regelen nodig zijn, zoals moge lijk het sluiten van de loketten op de dag van de wedstrijd". Van Dijk sloot de mogelijkheid zeker niet uit dat de politie mede actief zou zijn bij de con trole op de veiligheidspas, maar hield onverminderd vast aan zijn standpunt dat in de toekomst politie-bijstand bij wedstrijden uit het betaalde voetbal in het algemeen dient te worden afgeschaft. Zijn collega Korthals Altes van justitie zag geen gevaren in de privacy voor het gebruik van het mobiele gesloten tele visie-systeem. Net als staatsse cretaris Dees was hij van me ning dat het nieuwe wapen voortreffelijk had gewerkt, zo wel uit oogpunt van preventie als van registratie. „De beel den die niet nodig zijn, zullen onmiddellijk gewist worden. Justitie is bereid het intrekken van de veiligheids-pas als bij komende voorwaarde te stel len in gevallen waarin vanda len worden gestraft, hebben bekend, of gebruik hebben ge maakt van de mogelijkheid tot een schikking". f MANCHESTER De Ne derlandse basketbalploeg heeft zijn kwalificatie voor de eindronde van het Europese kampioenschap van 1989 onderstreept met Ren overwinning van 71- 65 tegen Engeland. Bij rust in de laatste groeps wedstrijd, niet meer be langrijk omdat Nederland al zeker van de tweede plaats achter Grieken land, bedroeg de voor- i- sprong tien punten, 37-27. Het tamelijk pretentieloze Ne derlandse team had voor vijf duizend toeschouwers in Man chester een geweldige start. De Engelse zone-verdediging werd bij herhaling opgerold in razendsnelle uitvallen en na dertien minuten stond een sco re van 32-9 op het bord. Dat verschil was niet reëel en in de eerste helft krabbelden de Engelsen al weer enigszins te rug. Deels doordat Nederland iets rustiger ging spelen, deels door de overstap naar de per soonlijke verdediging en niet in het minst door een paar wissels. De voorsprong kwam in de tweede helft niet meer in ge vaar. In het team waarin de butant Frans Houben van Weert een kwartier speeltijd kreeg, bleef Chris van Dinten sterk onder de borden en toon de aanvoerder Raymond Bott- se zich een spelverdeler die ook onder druk zichzelf kan blijven. Voor Nederland scoorden: Van Dinten (17), Bottse (16), De Waard (14), Cooper (10), Schilp (7), Dam (3), Houben en Van Egmond (2). Topscorers bij En- eland waren Irish (16) cott (11). sportuitslagen BUITENLANDS VOETBAL Engeland 4e ronde League Cup: Aston Villa- Ipswich 6-2, Leicester-Nottingham Forest 0-0. Queen's Park Rangers- „8n(J e,10, plaats 2.60. 3,40, 1,60. Wimbledon 0-0, Liverpool-West Ham koppel 108,80, trio 872,70. United 1-4. 4, koer», 1640 m: 1. Barbara N (H. Langeweg) 2.14,9-1.22,3, 2. Catch Me Jacky, 3. Belly Dancer. Niet gestart: .t a. Angel Odilla. Toto: winnend 3,80, diz-Real Sociedad 1-1, Atletico Ma- niaat^ 1 70 1 70 1 70 knnnAi 11 10 drid-Betis 6-2, Athletic Bllbao-Zara- W°* 1,7°' 1,7°' k0ppel 11'10* goza 1-1, Logrones-Valladolid 13-16, Osasuna 13-16. PAARDESPORT Koersen van Nootdorp 1,40, 1,60, 5,10, koppel 9,40, 260,20. 60 koert, 2750 m: 1. Carlo Bultenlust (G. v. Eykelenborg) 3.54,9-1.25.4, 2. Armanda K, 3. Agostlnho Mendel. 4. Waika du Bois. Toto: winnend 2,10, plaats 1,20, 2,20, 2.00. koppel 7,70, (R. Hauber) 2.13,2-1.21,1, 2. Zambesi Cede, 3. Woodsong. Toto: winnend 6,60, plaats 1,90, 1,60, 3,00, koppel Pools) 2.42.5-1.21.3, 2. Wanda Volo, 3. Whopper Oostwyck; Toto: winnend 6,80, plaats 2,00, 1,90, 1,80, koppel 24,40, trio 379,60. 11e koers, 2000 m: 1. Zeleslie Jacky i Wrede) 2.49,9-1.21,5, 2. Yan- Omzet totalisator: 309.100,00. VOLLEYBAL Eredivisie dames: Longa '59-Zaan 3- 0 (15-5, 16-14, 15-6). Baldwin, 3. Concorde W. Niet gestart: 7- koers 2000 r Dicpanlio h4anHisl Tntn- I.,lnnnnr4 O O A 'inales beker demee: DVO-Dy- 1-3(11-15, 11-15, 15-6, 10-15). Dynamo plaatst zich voor halve flna- Toonen) 2.44,1-1.22,1, 2. les. Andere halve finalisten: Olympus, Longa en AMVJ. 681,90. 2e koers, 2380 m: 1. Cronic Way (C. de Leeuw) 3.22.9-1.25.3, 2. Crack Westland, 3. Blue Night. Toto: win nend 1.80. plaats 1.40, 1,30, 1,70, 9e koere, 1640 m: 1. Zilver Fortuna 7-0). IJSHOCKEY Den Bosch-Amsterdam 4-3 (1-1, 3-2, 0-0), Rotterdam-Assen 13-1 (4-0, 2-1, ZURICH De FIFA en het organisatiecomité voor de eindronde van het wereld kampioenschap van 1990 heb ben het programma vastge steld voor de serie van 52 wed strijden, die van 8 juni tot 8 juli in twaalf Italiaanse steden wordt afgewerkt. Milaan (ope ningswedstrijd) en Rome (fina le) krijgen de meeste wedstrij den: zes. In Napels, Bari en Turijn wordt vijf keer ge speeld, vier wedstrijden staan op het programma in Floren ce, Genua, Bologna en Verona en drie duels vinden plaats in Udine, Cagliari en Palermo. Zoals de traditie wil, speelt de wereldkampioen de eerste wedstrijd. Argentinië ver schijnt daarvoor in het ge meentelijke stadion van Mi laan om daarna voor zijn twee volgende wedstrijden naar Na pels te verhuizen, waar Diego Maradona dus op bekende bo dem voetbalt. De andere vijf groepsaanvoerders, waarvan het organiserende land Italië als tweede vast staat, spelen hun wedstrijden steeds in de zelfde stad. Voor de Italianen is het Rome, de andere plaat sen zijn Turijn, Milaan, Vero na en Cagliari. De wereldvoetbalbond en de organisatoren moeten nog om de tafel gaan zitten om over eenstemming te bereiken over de prijs van de kaartjes. Italië wil zich baseren op het tarief dat daar geldt voor voetbal wedstrijden en dat aanzienlijk hoger ligt dan elders in Euro pa. De FIFA stelt prijs op be taalbare kaartjes.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7