Russische leger oefent in radioactief besmet gebied „Armenië en Azerbajdzjan moeten geschil bijleggen" i VAN DE REGEN IN DE DRUP. EG bepleit onderlinge erkenning rijbewijzen Aanhang Walesa viert overwinning televisie-debat Dodental bij orkaan Bangladesh boven 600 FAO-team rukt uit tegen sprinkhanen &eorge Shultz blijft bij nee tegen Arafat AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB a 6 buitenland CcidócSoiwCMit DONDERDAG 1 DECEMBER 1988 PAGINA 7 Psychiater pleegde plagiaat bEN HAAG Een prominente I Amerikaanse psychiater, Sher- j/ert Frazier, heeft zijn reputatie flink ondergraven door zich 1 Schuldig te maken aan het over schrijven van stukken tekst uit i vakbladen. Om die reden heeft Frazier ontslag genomen bij de I medische faculteit van de be- roëmde Harvard-universiteit. De zaak kwam aan het licht toen een student, Paul Scatena, tijdens promotie-onderzoek een stuk van Frazier uit 1970 door- nam. Hij herkende daarbij zins- bedes uit een ouder artikel uit Scientific American, een vak blad. Moordenaars Gandhi morgen terechtgesteld NEW DELHI Twee sikhs, die veroordeeld zijn wegens de moord op de vroegere premier van India, Indira Gandhi, zul len morgen worden opgehan gen. President Ramaswamy Venkataraman heeft een ver zoek om gratie naast zich neergelegd. Ophanging komt in India maar zelden meer voor, sinds het Hooggerechts hof in 1978 bepaalde dat de doodstraf slechts in uitzonder lijke gevallen mag worden toe gepast. Leger vast in file Peres mag niet werken aan kabinet met Likud JERUZALEM Leiders van de Israëli sche Arbeiderspartij hebben onderhande lingen met het rechtse Likud-blok over de vorming van een nieuw kabinet afgewe zen. Dit betekent een tegenslag voor par tijleider Peres en de huidige minister van defensie, Rabin, die wel wilden praten met Likud. De huidige minister van ener giezaken, Moshe Shahal, een jonge politi cus die aan invloed binnen de partij wint, zei dat nu „een hoofdstuk is afgesloten". Overigens is niet uitgesloten dat er een re gering komt van de Arbeiderspartij en en kele religieuze partijen. Een van die par tijen zal zeker niet met het Likudblok in zee gaan, omdat Shamir volgens de partij reeds gedane beloften inzake de religieuze wetgeving niet wil nagekomen. Ontmoeting presidenten op eilandje New York WASHINGTON Het bescheiden Go- vernor's Island, midden in de haven van New York, zal volgende week het decor zijn voor de ontmoeting tussen Sovjetleider Gorbatsjov, de Amerikaan se president Reagan en diens opvolger Bush. Vanaf het eilandje zal Gorbatsjov een prachtig uitzicht hebben op het Vrijheidsbeeld, het symbool van de Amerikaanse „Nieuwe Wereld". Voor de bijeenkomst is geen officiële agenda opgesteld, maar de verwachting is dat getracht zal worden nieuwe afspraken te maken over ontwapeningsgesprek ken. Het is nog niet duidelijk of Gor batsjov ook een privé-ontmoeting zal hebben met Bush, die 20 januari de nieuwe Amerikaanse president wordt. I (Vervolg van de voorpagina) STOCKHOLM ,,'sWe- relds grootste kernonge- lük vóór de ramp in Tsjer- nobyl heeft zich voltrok ken zonder dat iemand i jiaarvan wist". Dat zegt de Zweedse onderzoeker Christer Larsson van Spa ce Media Network, die de satellietbeelden van Kyst- hym heeft bestudeerd. „Het is verbazingwekkend dat de Sovjetrussiche autoriteiten in deze tijd van glastnost (openheid) de ramp nog steeds geheim willen houden". De foto's van het complex, dat nog steeds in hoge mate radio actief besmet moet zijn, laten kernreactoren in werking zien en de bouw van een nieuwe nucleaire installatie. Reeds jaren zijn verslagen van Sovjetrussische dissidenten en enkele geleerden in omloop, waarin melding wordt ge maakt van de ramp in Kyst- hym. Het ongeluk zou zich hebben voorgedaan in de win ter van 1957-1958. Een onbe kend aantal mensen zou daar bij het leven hebben verloren. Na de ramp zouden duizenden boeren zijn geëvacueerd. Volgens de Sovjetbioloog Zho- res Medvedev, die in balling schap leeft, heeft zich in 1967 op dezelfde plaats een tweede ongeluk voorgedaan. Larsson zei dat zijn team dat niet had kunnen vaststellen. In verslagen van de ramp in Kysthym staat over de oor zaak van het ongeluk dat nu cleair afval, dat in een meer bij de reactor was gestort, was geëxplodeerd. Een meer naast het terrein lijkt bijna helemaal gevuld te zijn met afval, zo zeggen de onderzoekers van de satellietbeelden. Verder hebben zij de indruk dat de Sovjetautoriteiten het gebied tegenwoordig gebruiken voor militaire oefeningen. Mogelijk worden daar soldaten getraind voor het vechten in een radio actief besmette omgeving. „Sporen in het landschap wij zen daarop", aldus de onder zoekers. Ook blijkt uit de beelden.dat buiten het afgesloten gebied nieuwe dorpen zijn verrezen. Waarschijnlijk wonen daar personeelsleden van het com plex, zo zegt het Zweedse be drijf. „Waarschijnlijk krijgen de personeelsleden een gepaste beloning, omdat het nog steeds zeer gevaarlijk is om in het ge bied te zijn". Behalve deze ac tiviteiten, zijn geen andere te kens van leven rond Kysthym waargenomen. BRUSSEL Rijbewijzen die door een EG-lidstaat zijn afgegeven, moeten voortaan in alle andere lidstaten van de EG als geldig worden aanvaard. Bèzitters van een rijbewijs die zich in een ander EG- land vestigen, mogen niet latiger worden verplicht hun rijbewijs in te wisse len. Met dat voorstel wil de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG in Brussel, hét gemeenschappelijke Euro pa weer een stapje dichterbij brengen. De maatregel gaat in zodra de verkeersministers van de twaalf landen ermee dgebben ingestemd. J De minimumleeftijd voor zo- 1 tel een auto- als motorrijbe- I wijs wordt achttien jaar (voor Nederland geen verandering j- Jus), maar kan door lidstaten 5 tot zeventien jaar worden ver- 0 Jaagd. Voor motoren onder 125 9 tc mag een minimumleeftijd 0 ran zestien worden gehan- Q.;De; wederzijdse erkenning van |fe Westeuropese rijbewijzen is |r,og maar het begin van een .foot aantal verkeersmaatre- I |lèn die voor de hele EG I loeten gaan gelden. Zo wil de tommissie het gebruik van al cohol in het verkeer beperken lot 0,5 promille, een grens die 'jitti nog slechts in Nederland n Portugal wordt gehanteerd, pdere maatregelen betreffen U&ebruik van veiligheids- en strengere eisen remmen en spiegels aan alto's en vrachtauto's. DRINGEND BEROEP RUSSISCHE INTELLECTUELEN: MOSKOU Het hoofd van de Russisch-ortho- doxe kerk en een aantal vooraanstaande intellec tuelen in de Sovjetunie heeft gisteren een oproep gedaan aan de Azerbajd- zjanen en de Armeniërs hun geschil bij te leggen en een einde te maken aan het' etnische geweld in de tweè republieken. Volgens officiële cijfers is het aantal doden tijdens de jongste onlusten tussen Armeniërs en Azerbajdzjanen opgelopen tot negentien. De jongste ongere geldheden, in de Armeense steden Kalinino, Goris en Ste- panavan, braken uit nadat een groep Azerbajdzjaanse mannen de heuvels was ingetrokken om een „partizanenoorlog te voeren", aldus het Armeense persbureau Armenpress. Volgesn Armenpress zijn min stens 40.000 vluchtelingen uit Azerbajdzjan in de Armeense hoofdstad Jerevan aangeko men. De vluchtelingen worden naar andere delen van de re publiek gestuurd waar zij wor den ondergebracht in hotels, logementen en bij particulie ren. De autoriteiten in Jere van vrezen dat er nog min stens 200.000 christelijke Ar meniërs het voornamelijke is lamitische Azerbajdzjan zullen ontvluchten. Het conflict over het autono me district Nagorny Karabach in Azerbajdzjan waar voorna melijk Armeniërs wonen en dat naar aansluiting bij Arme nië streeft, smeult nog steeds door. In de Azerbajdzjaanse hoofdstad Baku werd ook gis teren weer gedemonstreerd. Gespannen houden Solidariteits-leider Lech Walesa (rechts) en de voorman van de officiële vakbondsfederatie OPZZ, Alfred Miodowicz, de tijd in de gaten tijdens het veertig minuten duren de tv-debat. FOTO: AP WARSCHAU De Poolse machthebbers staan onder steeds sterkere druk het verboden vakverbond Solida riteit weer te erkennen. Dat is een gevolg van het gis teravond gehouden tv-debat tussen Lech Walesa en de voorman van de officiële vakbondsfederatie OPZZ, Al fred Miodowicz. De algemene mening in Polen is dat Walesa het debat glansrijk heeft gewonnen. „Hij heeft het perfect gedaan, gewoonweg perfect", zei Adam Michnik, een vooraanstaand adviseur van het verboden vak verbond, direct na afloop. Het was voor het eerst in acht jaar dat Walesa tijdens een tv-uitzending direct het woord kon richten tot zijn landgenoten. Gedurende de veertig minuten die het uiterst levendige de bat duurde, waren de straten in Polen uitgestorven. Op vliegvelden, stations en andere openbare gelegenheden dromden de mensen samen rond de daar staande televisies, om maar geen woord van de confrontatie te missen. Walesa deed een dringend beroep op de regering Solidariteit weer te erkennen. Zich richtend tot Miodowicz, die tevens lid is van het beleidsbepalende Politburo: „Wees een man. Neem een besluit. Zeg me dat er plaats is voor Solidariteit. De tijd begint te dringen". Miodowicz hield op zijn beurt een pleidooi om geen scheiding teweeg te brengen onder de Poolse arbeiders. Maar Walesa reageerde daarop met: „U wil dat ik op mijn knieën naar uw bond kom. Maar daar heb ik geen trek in. Ik wil mezelf blij ven". Over de hervomingen die de Poolse partijleiders nastreven zei hij: „Jullie doen alles nog steeds lopend, stapje voor stapje, terwijl de rest van de wereld in auto's rijdt. Als je daarmee door blieft gaan, zien we pas over een paar honderd jaar re- DHAKA Er is nog steeds geen duidelijk beeld van de omvang van de ramp in Bangladesh, als gevolg van de orkaan en de vloedgolf die het land dinsdagnacht hebben getroffen. Volgens de jongste cijfers zijn zeker zeshonderd mensen omge komen. Dat aantal zal echter snel stijgen, omdat nog duizenden mensen worden vermist. De orkaan die over het land trok ging gepaard met wind stoten die in sommige gebie den een kracht van 250 kilo meter per uur bereikten, zwa re regen en vloedgolven tot vijf meter. Het zwaarst getrof fen werd de provincie Khulna ten zuidoostewn van de hoofd stad, waar lichtmasten als luci ferhoutjes afbraken, duizen den lemen hutten wegspoel den en vrijwel de gehele oogst verloren ging. Deze keer was de overheid re- derlijk goed voorbereid op de aanstormende ramp. Enkele dagen geleden werd al begon nen met de evacuatie van tien duizenden kustbewoners naar hoger gelegen gebieden. Ook gisteren nog, werd de bevol king via luidsprekers voortdu rend op de hoogte gehouden van het verloop van de cy cloon. Volgens de Bengalese meteo rologische dienst lagen afge zien van Khulna ook de dis tricten Patuakhali, Barguna, Barisal, Bhola, Bagerhat en Satkhira in het centrum van de storm. In de hoofdstad Dhaka bereikte de orkaan op zijn hoogtepunt een windsnel heid van 120 kilometer per Bangladesh wordt regelmatige getroffen door orkanen. In 1970 vielen minstens 500.000 doden toen het land door een cycloon werd geteisterd. In 1985 kwamen 10.000 mensen bij een tropische storm. In sep tember van dit jaar werd het land getroffen door zware vloedgolven die aan zeker 1.000 mensen het leven kost ten en omstreeks 50 miljoen mensen dakloos maakten. Ook in India heeft de orkaan slachtoffers gemaakt. Het Indiase persbureau PTI zei dat in het oosten van India zeker 29 mensen waren omgekomen. Het beeld van de situatie op de honderden eilandjes in de golf van Bengalen was door de ge brekkige verbindingen nog volstrekt onduidelijk. De Nederlandse organisaties die eerder dit jaar Actie Ban gladesh in het leven riepen, hebben gisteren gironummer 800 800 Den Haag opnieuw opengesteld voor giften voor de hulpverlening aan het ge troffen land. Actie Bangladesh is een gezamenlijke actie van Mensen in Nood, Memisa, het Nederlandse Rode Kruis, Stichting Oecumenische hulp, Terre des Hommes, Novib- /Gast aan Tafel en Unicef. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De Wereldvoedsel- en Landbouworganisatie (FAO) in Rome legt de laatste hand aan de samenstelling van een internationaal team van experts om de sprinkhanen plaag in Afrika te bestrijden. Het team dat uitgerust wordt met vliegtuigen en helicopters zal vrij op kunnen treden zon der zich iets van de grenzen tussen de landen aan te trek ken. Over twee weken gaat het team aan de slag. „De afgelopen tachtig jaar is de plaag niet zo ernstig ge weest", aldus de Nederlandse Lukas Brader die bii de FAO Brader verantwoordelijk is voor de sprinkhanenbestrijding. De sprinkhanen hebben zich de laatste maanden enorm kun nen vermeerderen dankzij overvloedige regenval. Zelfs in de Sahel is de laatste tijd veel regen gevallen en in Algerije werd in dertig jaar niet zoveel neerslag gemeten als nu, aldus WASHINGTON De Amerikaanse minister van bui- lérili ilandse zaken, George Shultz, heeft een verzoek van le Verenigde Naties afgewezen om PLO-leider Arafat .alsnog een visum te geven voor een bezoek aan New fork. Arafat wilde in de VN-vergadering een toelichting geven op de ilangs uitgeroepen onafhankelijke Palestijnse staat. De Alge- 1 Vergadering heeft het Amerikaanse besluit veroordeeld verplichtingen die Washing- i New York vestigden. Shultz herhaalde gisteren echter zijn beschuldiging dat Arafat „mede plichtig" is aan terroristische acties tegen Amerikanen en Israë liërs, en daarom niet welkom is. Het is hierdoor nu zeker dat de Algemene Vergadering van de VN tijdelijk wordt verplaatst naar Genève, waar het Europese hoofdkwartier van de VN is gevestigd. Het VN-overleg over de Palestijnse kwestie zal daar op 13 december beginnen. Op de EG-topconferentie die de komende dagen op Rhodos wordt gehouden, zal Griekenland voorstellen PLO-leider Arafat uit te nodigen om op later tijdstip zijn standpunten tegenover de ministers van buitenlandse zaken uiteen te zetten. De andere Europese landen voelen daar weinig voor. Het Pinguïnland van Professor Lupardi 55) Sterke armen hebben Rob aan boord van de onderzee- ge- toot gehesen en wanneer hij na enkele minuten bijkomt, fluistert ap tgejaagd: „Duiken; snel duiken!" en hij voegt er aan toe: „Haal voj jooral die zak binnenboord, die in mijn rubberboot ligt." Dat ge- KF tourt en de onderzeeboot verdwijnt dan zo snel mogelijk onder isso fe oppervlakte; alleen de walvissen blijven achter...In de kajuit gerton" de commandant brengt Rob verslag uit van het gebeurde. 4*4 °'e Lupard' *s een Gevaarlijk man", zegt de commandant, „dat wisten we wel, maar dat hij zo geraffineerd is..." „We moeten ons snel uit de voeten maken en hulp halen", meent Rob, „want natuurlijk zal hij het ons zo lastig mogelijk maken. Die kerel staat voor niets." „We zullen zien, het vliegtuigmoederschip te be reiken," antwoordt de commandant en hij staat op om enkele orders te geven. Ondertussen is Skip dolblij dat zijn baas terug is. Alle kr nieuws. Nationaal dat is het grote vc Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. IN JE REGIONALE DAGBLAD STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5