Aids Fonds schakelt ook bedrijfsleven in IEUWS Omstreden A-ll krijgt plaats in Verkeersplan Rijk komt half miljard tekort GIFTEN NU VOORAL VAN OUDERE VROUWEN Tweede Kamer twijfelt aan effect tol tijdens spits Veel ongevallen door gladheid Je eerste huis inrichten is toch duurder dan je denktr Amro Bank 1111 na 2 BINNENLAND fieidóeSomant donderdag i december i988 pagina s( tst mi ïnd ii :olleg ande? onbe rdt di loon Grol i bren tatiori omge sn( ht inzie! Ranc en ee bet? van? vorde open unnel aan d. t aut« red< kne mme toen n goe vreej Ziekenhuisafval opgegraven in Alphen pépolder in Alphen aan den Rijn is gisteren een hoeveelheid ziekenhui safval ontdekt. Tijdens de graafwerk zaamheden boven op de bult werd bloederig materiaal gevonden en een aantal injectienaalden. Ook kwamen er dampen uit het gat en sloegen de meters uit, waarmee werd aange toond dat het om chemisch afval gaat, aldus een woordvoerster van de provincie Zuid-Holland. Bovendien werden er gisteren weer vaten opge graven. De herkomst en de inhoud zijn nog onbekend. Het graafwerk naar de illegale stort van chemisch afval gaat door tot 7 december. Onderwijsbonden schakelen Albeda in ZOETERMEER De onderwijsbonden gaan de wijze waarop minister Deetman (onder wijs) tot dusver overleg heeft gevoerd over zijn plan om het aantal leerkrachten op klei ne scholen en ziekenhuisscholen te beperken voorleggen aan de geschillencommissie Albe- da. Het gaat volgens de bonden om een ver lies van 1500 banen. Gisteren liep het overleg opnieuw op niets uit. De bonden vinden dat de minister geen reëel overleg over de maat regelen heeft gevoerd. Volgens hen moet er overeenstemming over de voorstellen zijn omdat het gaat om drastische ingrepen in de rechtspositie van de betrokken werknemers. Deetman was het daarmee niet eens. Hij vindt overeenstemming over dit soort beleids maatregelen wel gewenst, maar acht zich daartoe niet verplicht. Er is enige fantasie voor nodig: waar nu nog sprake is van plassen water op een modderig veld, moet in het voorjaar een zee van bloemen verschijnen. Door het vele regenwa ter van de laatste dagen is veel bollengrond ondergelo pen. Voor de teler op de foto een reden te onderzoeken of de bollen schade hebben opgelopen. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De schatkist van het rijk heeft over dit jaar een voorlopig tekort van 530 miljoen gulden. Dat schrijft minister Ruding van financiën in de Najaarsnota, die hij naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. In deze nota geeft Ru- ding een beeld van in- en uit gaven die het rijk in 1988 heeft gehad. Het was al bekend dat er ten opzichte van de stand van za ken rond Prinsjesdag een te kort zou zijn van enkele hon derden miljoenen guldens. Het uiteindelijke bedrag kan aan merkelijk lager liggen of zelfs omslaan in een overschot, om dat drie belangrijke inkom stenbronnen voor de staat niet zijn meegerekend. In het fi nanciële overzicht ontbreekt de opbrengst uit belastingen, aardgas en de verkoop van staatsaandelen. Deze inkom stenbronnen worden wel opge nomen in de Voorjaarsnota 1989, die in februari wordt verwacht. Het huidige gat op de begro ting wordt veroorzaakt door een overschrijding van ruim 1,2 miljard gulden in de uitga ven. De departementen van onderwijs, VROM en - iro nisch genoeg - financiën zijn daarbij de boosdoeners. Ook de inmiddels afgeschafte Wet In vesteringsrekening (WIR) heeft de nodige naweeën. Die liggen waarschijnlijk rond de 350 miljoen gulden. Aan de andere kant hebben onderwijs en VROM de staatskas een beetje gespekt. Samen met het ministerie van sociale zaken waren deze departementen goed voor de 719 miljoen gul den die de overheid dit jaar meer aan inkomsten heeft ge kregen. Dit is mede te danken aan de vlottere aflossing van de studieleningen. d-Spaij motrt nd regi temper Italië N VANDAAG AMSTERDAM. De ziekte aids lijkt soms zo ver van je af te staan, maar is aan de andere kant ook zo angstig dichtbij. Het aantal aid- spatiënten in ons land is opgelopen tot 635 en het aantal seropositieven loopt in de duizenden, misschien wel in de tien duizenden. Door de voorlichtingscam pagnes op televisie en in de klas is de Nederlander in middels wel van de proble matiek doordrongen. We kennen de risico's van wisse lende seksuele contacten, we weten hoe besmetting kan worden voorkomen, maar verder willen we er het liefst niets mee te maken hebben. Althans, dat is de ervaring van de in 1985 opgerichte Stichting Aids Fonds, die geld inzamelt voor weten schappelijk onderzoek, voor lichting en hulp aan patiën ten. De Nederlander heeft een afwerende houding, con stateert het Fonds. Dat maakt geld inzamelen ook zo'n las tig karwei. En collecteren, net als de Hartstichting doet, lijkt al helemaal onhaalbaar. „Hoe krijg ik de mensen er voor?", vraagt de voorzitter van het fonds. mr. H.E. Toxopeus, zich af. De meeste giften die bij het Aids Fonds binnenkomen zijn afkomstig van oudere vrouwen, zo is uit een enquê te gebleken. Dat is opvallend. Vooral omdat blijkt, dat deze vrouwen in hun directe om geving meestal niet met aids te maken hebben. Ze hebben geen zoon die aan de ziekte lijdt en hun kinderen beho ren niet tot de risicogroep. Toch geeft juist deze bevol kingsgroep zo gul aan het Fonds. Volgen» coördinator Pascal van den Noort komt dat voort uit bezorgdheid voor later. Collecteren, net als de Hartstichting doet, lijkt voor het Aids Fonds onhaalbaar. „Hoe krijg ik de mensen ervoor?", vraagt de voorzitter van het fonds, mr. H.E. Toxopeus, zich af. foto: archief Als het aan het bestuur ligt kan het Fonds niet bekend genoeg worden en daarom brengt men vandaag de ziek te aids maar weer eens onder de aandacht. Juist vandaag, omdat de WHO (World He alth Organization) 1 decem ber heeft uitgeroepen tot We reld Aids Dag. Een dag, die jaarlijks in' het teken zal staan van aids. „Deze dag moet iedereen er bewust van maken wat aids is", zegt mr. E.H. Toxopeus. „Deze dag moet overal de voorlichting en preventie op gang brengen en mensen er toe bewegen geld te geven voor wetenschappelijk onder zoek". Vaccin Voor het Aids Fonds is het wetenschappelijk onderzoek naar een vaccin of medicijn tegen de ziekte één van de belangrijkste doelen. Maar, dat kost geld. „Dan kun je zeggen, dat moet de staat maar betalen, maar dan moet daar wel geld voor zijn. En dus kom je toch weer uit op het particulier initiatief", meent Toxopeus. Na een voorzichtige aanloop periode begint het Aids Fonds langzamerhand meer naamsbekendheid te krijgen. Dat betekent ook meer fi nanciële armslag. Werd er vorig jaar een bedrag van bij na vierhonderdduizend gul den geschonken, dit jaar hoopt het Fonds uit te komen op anderhalf miljoen. Een deel daarvan is een subsidie van WVC, waardoor een gloednieuw kantoor kon worden betrokken in Am sterdam-Zuidoost en het se cretariaat werd uitgebreid tot drie mensen. „Maar dat moeten er niet te veel wor den, want het geld moet ten goede komen aan de aidsbe- strijding", voegt Toxopeus er meteen aan toe. Tot nu toe heeft het Fonds onder meer een voorlich tingscampagne voor huisart sen gefinancierd, de campag ne „No pay, no cure" en indi viduele hulp gegeven aan aidspatiënten, die door hun ziekte in financiële proble men zijn gekomen. Onderzoek Vanochtend werd in Amster dam niet zonder trots het eerste wetenschappelijk on derzoek gepresenteerd dat het Aids Fonds gaat subsidië ren. Een samenwerkingspro ject van het Academisch Me disch Centrum in Amster dam en het Gorlaeus Labora torium in Leiden krijgt een bedrag van 204.000 gulden voor het onderzoek naar an tistoffen. Succes is van te vo ren niet verzekerd, weten Toxopeus en Van den Noort. Maar de verwachtingen zijn hoog gespannen. Of de aidsbestrijding overi gens alleen een kwestie van geld is, is de vraag. Meer geld in onderzoek stoppen, bete kent niet automatisch dat het medicijn sneller gévonden wordt. Maar, de kans dat het lukt is volgens Toxopeus wel groter. Het Aids Fonds verwacht niet alleen steun van particu lieren, maar ook van het bedrijfsleven. Daarom ging onlangs de advertentiecam pagne „De race tegen aids heeft ook sponsors nodig" van start. Zijn bedrijven wel geïnteresseerd in het sponso ren van de strijd tegen aids? Toxopeus is optimistisch ge stemd. „Bedrijven zullen zeggen, wat moeten we er mee. Maar ze krijgen straks wel met aids te maken wanneer hun werknemers de ziekte krij gen. Wat wij als Fonds te bie den hebben? We kunnen zor gen voor de financiering van goede voorlichting en voor psycho-sociale opvang van de aidspatiënten binnen het be drijf. Als het bedrijfsleven nu betaalt, is men straks goed voorbereid. Steun In de advertentiecampagne vragen de sporters Monique Knol, Stefan van den Berg en Dave Strijbos om finan ciële steun van het bedrijfs leven. Maar geld geeft men meestal niet zonder voor waarden. Geen punt, vindt het Aids Fonds. In de adver tentie staat het telefoonnum mer, zodat bedrijven altijd kunnen bellen met vragen en suggesties. Dat leverde bijvoorbeeld een telefoontje van een meubel- leverancier op. Van den Noort: „Die zei dat, als wij een opdracht van een ton voor hem konden binnenha len, wij vijftien procent van het bedrag zouden krijgen. En daar zijn we nu dus mee bezig". CLARISSE BUMA Minister Smit-Kroes moest zich gisteren door een haag van fietsbellen werken alvorens zij haar structuurnota Verkeer en Vervoer kon presenteren. De fietsersbond ENFB, verantwoordelijk voor de actie, heeft felle kritiek op de structuurnota. foto: anp DEN HAAG/LEIDEN In het Tweede Structuur schema Verkeer en Ver voer stelt minister Smit- Kroes een pakket van welgeteld 136 projecten voor, dat het wegverkeer met name in de Randstad moet ontlasten. Het open baar vervoer en zakelijk verkeer krijgen absolute voorrang. Smit-Kroes in een toelichting: „Wij moeten er voor zorgen dat onze economische centra, zoals de veilingen en de luchthaven Schiphol be reikbaar blijven". In het Verkeersplan zijn enke le regionale plannen opgeno men, die öf bij gebrek aan geld, óf door politieke onenig heid tot dusverre waren blij ven liggen. Zo stelt de minister de aanleg van de A-ll tussen de A-44 bij Wassenaar en A-4 bij Leidschendam voor. Deze verbinding zou de Rijksstraat weg tussen Den Haag en Lei den moeten ontlasten, maar Voorschoten en Leiden zijn te genstander van het plan ge- ken. De A-22 (de noord-zuidroute in de Bollenstreek) wordt niet in het Structuurschema ge noemd, hoewel deze weg juist de bloemenveilingen beter be reikbaar zou maken. Volgens Smit-Kroes biedt de aanleg van de A-5 ten westen van Amsterdam, voldoende soe laas. Het verkeer van en naar Noord-Holland zal via deze weg kunnen aansluiten op de A-4 en daarmee de „oude" bol- lenroute ontlasten, zo ver wacht de bewindsvrouwe. De A-44 wordt van Burgerveen tot Wassenaar verbreed. De maatregelen die Smit- Kroes wil nemen voor het openbaar vervoer in Zuid-Hol land zijn niet zeer ingrijpend. Het spoor tussen Leiden en Mariahoeve wordt verdubbeld, maar dit werk is al in uitvoe ring. Wel is de minister voor stander van de aanleg van een extra spoor tussen Alphen aan den Rijn en Woerden. Per jaar wil de Rijksoverheid drie miljard gulden investe in de verbetering van het keer in Nederland, ruim miljoen méér dan in 1988. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer betwijfelt of het heffen van een tol tij dens de spitsuren wel het juiste middel is om het au toverkeer met name in de Randstad terug te dringen en files te bestrijden. Dat blijkt uit de reacties van de vier grote fracties op het gisteren door minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gepresenteer de Structuurschema Ver keer en Vervoer. „Bij een toenemende welvaart is de kans groot dat de auto mobilist gewoon blijft zitten en de rekening betaalt", zo ver tolkte het kamerlid Wolffen- sperger (D66) het onbehagen ever de voorgestelde aanpak. De VVD vindt de conclusie van minister Smit-Kroes dat het duurder maken van het autorijden in de spitsuren au tomatisch zal leiden tot minder autoverkeer, nogal voorbarig. Het liberale kamerlid me vrouw Jorritsma-Lebbink: „Bovendien wil ik wel eens weten wat voor kosten met de invoering van een elektro nisch tolsysteem zijn ge moeid". Hoewel de PvdA zich aange sproken voelt door de pogin gen die de minister in het werk stelt het verkeer in bete re banen te leiden, concludeer de het kamerlid Castricum dat „rekening rijden geen alterna tief is voor het openbaar ver voer". De CDA-fractie vindt het nog te vroeg om nu al uit gebreid op het structuursche ma in te gaan. Minister Smit-Kroes verdedig de haar plan, ondanks de bre de kritiek, in de Kamer, giste ren met verve: „We zullen ge durfd aan de slag moeten om onze functie als transport- en distributieland te beschermen. Je bent er niet door alleen maar meer wegen aan te leg gen. Tegelijkertijd moeten er voor zorgen dat de auto's en vrachtwagens minder vuile stoffen uitstoten. Het moet! Nu niets doen is de dood in de pot". Volgens Smit-Kroes is hét heffen van tol tijdens de spitsuren in combinatie met een strenger parkeerbeleid, beter openbaar vervoer en parkeertorens op knooppun ten, de aangewezen weg om de verkeersstromen in Nederland te beïnvloeden. 'DRIEBERGEN Het verkeer in vooral Drenthe en Overijssel 'heeft vanmorgen veel last on dervonden van opvriezing van 'het wegdek. Dat heeft geleid tot (tientallen ongevallen. De door- 'gaande wegen waren goed be rijdbaar, maar de binnenwegen 'waren spiegelglad, aldus een 'woordvoerder van de rijkspoli tie. Bij het Drentse Dalen raak te een auto door de gladheid te water, waarbij één inzittende verdronk. Andere auto's be landden tegen bomen of ge raakten in sloten. De Neder landse Spoorwegen hadden in het noorden en in Twente last van afzetting van ijzel op de bo venleidingen. Op het traject Groningen-Assen werden die- _seltreinen ingezet. Moeilijk begin nieuwe rector Niet eerder was de publieke tribune van de nieuwe Amsterdamse raadzaal zo gevuld als gisteravond. Tientallen scholieren van het befaamde Barlaeus-gymnasium en hun docenten aanhoorden de debatten over de voordracht van een vrouwelijke rector voor hun school. De school had de vrouwelijke kandidaten afgewezen en de Amsterdamse rechtbankpresident had de voordracht onzorgvuldig genoemd. Maar de gemeenteraad ging in meerderheid akkoord met de benoeming van mevrouw C. de Vries Lentsch, nu nog lera res geschiedenis aan het Mondriaan-Lyceum in de hoofdstad. Zij zal het moeilijk krijgen, zo reageerden de scholieren, foto: Anp DE KNOLLEN dreun it, IK weö Her 20 Deur, (ADVERTENTIE) „Als je aan je eerste huis begint komt alles tegelijk. Apparatuur, vloerbedekking, gordijnen. Op zo'n moment moet je eigenlijk kunnen beschikken over een aardige financiële reserve. Daar hebben wij bij de Am ra Bank een vorm voor, die juist voor jonge mensen heel interessant is. Het Amro Continu Crediet. We stellen dan samen een limietbedrag vast. Bijvoor beeld 10.000 gulden. Misschien blijk je er in eerste instantie maar 5.000 gulden van nodig te hebben. Dat is dan het bedrag waar je rente over betaalt. Die andere 5.000 gulden hou je gewoon achter de hand voor onvoorziene uitgaven. En het aardige is: je kunt tussentijds zoveel aflossen als je wilt. En je mag ook weer opnemen, als dat nodig is." Mevrouw M. 1 Amro Bank Amsterdam.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3