Over n Persoonlijkheid gesproken: (f LADA LADA Lada komt met drie nieuwe modellen Nieuwe vijfbak van Ford schakelt lichter mama BOOGAARD'S AUTOBEDRIJF AUTO-HOME LEIDERDORP B.V. Lelderdorp^Ve'e'toon oTvfö^27 AUTOBEDRIJF VAN HAASTEREN Rijnland b.v. AUTOBEDRIJF FIEMAN A.C.H. KLEVERLAAN AUTOBEDRIJF DE RIJN B.V. Lada-importeur Gremi belooft ons voor volgend jaar liefst drie nieuwe mo dellen, en dat slaat dan niet op nog meer varian ten van de Samara maar op totaal andere auto's. Een hele ommekeer voor het Russisch merk, dat tot de komst van de Samara (1985) geheel dreef op oude Fiat-techniek. Of de ontwikkeling van al die eigen nieuwigheden ge heel te danken is aan de „perestrojka", zoals Gremi veronderstelt, is nog niet zo zeker. Ook andere Oosteuropese autofabri kanten bereiden sterk ge moderniseerde produkten voor, zoals Skoda in Tsje- cho-Slowakije dat bepaald (^roenen^, leiden^^^K niets van perestrojka moet hebben. Met het oog op de ontwikke- lingstijd die een geheel nieuwe auto vraagt moet het ook al ja ren geleden zijn dat Lada zijn ontwerpers aan het werk zette. Oosteuropese landen hopen met de export van hoogwaar dige technische produkten als auto's vooral buitenlandse va luta binnen te halen, dat is niets nieuws. Daarbij hebben ze zich ongetwijfeld alle gerea liseerd dat die produkten dan mee zullen moeten gaan met de snelle modernisering van Westerse produkten. Het zal alleen best zo zijn dat de nieu we politieke wind in Rusland het contact met het Westen om de nodige informatie te verza melen een stuk makkelijker maakt. Gremi meldt in elk ge val dat ze nu rechtstreeks con tact kunnen hebben met de fa briek (in plaats van alleen met de centrale exportorganisatie) en voor het eerst de ontwer pafdeling hebben mogen be treden. Het resultaat van die openheid is dat men nu vast wat kan loslaten over het ko mend nieuws. Het eerste nieuwe model de buteerde eigenlijk al op de tentoonstelling van Parijs, al leen is van levering nog geen sprake. Gremi hoopt deze Ale- ko 141 in het eerste halfjaar van 1989 op de Nederlandse markt te introduceren. Het gaat dan om een ruime mid denklasser, wat groter dan de Samara maar zo'n beetje in de zelfde stijl opgetrokken. Daar na komen nog twee modellen die kleiner zijn dan de Sama ra, hoewel het bij de Tavria niet zoveel scheelt. De Ocka komt als laatste op de markt en is een echte mini-auto. Gre mi haast zich daarbij te ver- melden dat dit geenszins een einde van de aloude 2100-serie betekent; Lada krijgt dus een fors uitgebreid gamma. We moeten natuurlijk in eerste in stantie maar eens afwachten hoe de nieuwelingen zich in de praktijk gedragen. De Ale- ko toont op het eerste gezicht niet heel bemoedigend - het lijkt wel een prototype voor de allang overleden Simca/ Chrysler/Talbot 1307. Een vijfdeurs model met voorwie laandrijving en 1,6 liter benzi nemotor, waarnaast circa een jaar na de introduktie een 1,6 liter diesel van Volkswagen zal komen, zo wordt beloofd. De benzinemotor wordt opge geven voor 1570 cc en 54 kW/ 73 pk - hetzelfde vermogen als de Samara 1,5 levert, maar niet dezelfde motorinhoud. De motor wordt gekoppeld aan een vijfbak. De Aleko is 35 cm langer dan een Samara en ook wat breder. Zo op het oog wat origineler van lijn is de driedeurs Tavria. Dit model is 29 cm korter dan een Samara en wat smaller. Voor de aandrijving gaat een 1,1 liter motor met 38 kW/51 pk zorgen, gekoppeld aan een vijfbak. Ook dit lijkt weer geen uit de Samara overgeno men motor, want hij zou exact 1091 cc meten tegen 1099 cc voor de Samara 1,1. Over de Ocka is nog weinig bekend. Hij zal nog kleiner zijn dan de Tavria en beschikken over een 650 cc tweecilindermotor, voorwielaandrijving, een vier- bak en een driedeurs carosse- rie. Iets als een Fiat Panda, zou je kunnen verwachten. Onze nieuwsgierigheid is in elk geval geprikkeld. PETER FOKKER UW GIFT HELPT ECHT! Het aantal slachtoffers van hart- en vaatziekten neemt gelukkig iets af. Uw giften hebben dus resultaat opgeleverd. Maar de strijd gaat voort. Want jaarlijks worden in ons land nog altijd 40.000 mannen en vrouwen getroffen door een hartin farct en nog eens 20.000 door een herseninfarct. En elk slachtoffer is er een teveel. Alleen als u uw hart laat spreken, kan de Nederlandse Hartstich ting doorgaan met het ondersteunen van het wetenschappelijk onder zoek, het verbeteren van de patiëntenzorg en het geven van voorlichting. stort uw bijdrage op giro 300 of bank 70.70.70.600. Bedankt voor uw guUaglE KOPERWEG 2 - ALPHEN A/D RIJN TELEFOON 01720-35401 (ADVERTENTIES) Potgieterlaan 32 - Leiden - 071-310800-314331 fOFF. DEALER Wij nodigen u uit voor een proefrit. Donderdag koopavond V.d. Valk Boumanweg 71 Leiderdorp Tel. 071-899301 Lammenschansplein 6 Leiden Tel. 071-769358 5 Meilaan 7 Leiden Tel. 071-310031 Beeklaan 5 Noordwijk Tel.01719-19478-14300 Staringstraat 56 - Nieuw Vennep 02526-75000 OFF. DEALER AUTOBEDRIJF I De Vlashoven 8 l ADA Noordwijkerhout 02523-73724 AUTO £eidóC<3omcmt donderdag i december i988 pagina ie De nieuwe versnellingsbak van Ford. "vi FOTO: PR Techniek Saab verder uitgebreid Nu vast kondigt Saab een primeur aan voor de RAI- tentoonstelling van vol gend voorjaar: daar zal de 9000 CD sedan met zes- tienkleps injektiemotor naast de turbo-versie wor den gepresenteerd. De zestienkleps-techniek rukt ook in de andere Saab-se- ries verder op. Was die er eerst alleen voor de spor tieve 900 Turbo 16 S en 900 cabriolet, nu komen daarnaast zestienkleps- versies van de 900i en 900 Turbo. De bekende va rianten met achtkleps tweelitermotor blijven eveneens op het program ma. Voorzien van die zestienkleps- motor beschikt de Saab 900i over 94 kW/128 pk in plaats van 87 kW/118 pk bij de acht- kleps-versie; desondanks is het verbruik van de 900i 16 vol gens ECE-meting iets lager, doch in de praktijk zal daar bij gebruik van de extra prestaties welhaast niets van blijken. In uitrusting zijn 16- en 8-versie gelijk (de laatste krijgt er cen trale deurvergrendeling bij), behalve dan dat de 900i 16 ook achterin hoofdsteunen heeft. Voor de laatste is verder nog een sportpakket leverbaar, evenals voor de 900 Turbo 8. De nieuwe 900 Turbo 16 levert dezelfde prestaties als de reeds bestaande Turbo 16 S, maar zou meer op comfort zijn afge stemd, tegenover een meer sportieve afstemming van de De Lada Aleko die in het eerste halfjaar van '89 op de markt verschijnt. FOTO: PR de modellen over de nieuwe transmissie beschikken. Het mocht dan wel verwacht worden dat de nieuwe bak op alle punten beter is dan de oude. Hij is korter (ruim der tien centimeter!), lichter (7 kg), kan een kwart hoger mo torkoppel aan, kent minder in wendige wrijving en schakelt beter. Om met dat laatste te beginnen: de schakelwegen zijn dertig procent kleiner, ook de achteruit-versnelling is nu gesynchroniseerd. Een betere lagering van zowel versnel lingstandwielen als schakelas sen, in combinatie met gebruik van zeer dunne olie (voor de kenners: ATF-olie) moet onge twijfeld tevens zorgen dat het schakelen lichter gaat. Het lichter maken van de bak bereikte men door een geheel aluminium behuizing te ont werpen in twee delen, terwijl de oude bak een huis uit vier delen had waarvan twee gietij zeren. Een nieuwe produktie- methode voor de tandwielen maakt nauwkeuriger bewer king mogelijk, wat behalve verminderde wrijving een (ADVERTENTIE) De Saab 900i wordt van een zestienkleps-motor voorzien. FOTO: PR 16 S. De „comfortversie" Tur bo 16 en de cabriolet kunnen nu ook met automatische transmissie geleverd worden; dat is helaas een drieversnel- lings Borg Warner exemplaar, de mooiere vierversnellings ZF automaat blijft voorbehou den aan de 9000-reeks. Voor die 9000-serie meldt Saab als nieuws een iets hoger mo torvermogen, dankzij wijzigin gen aan ontsteking en injektie- systeem. Dat levert vöor zowel de 9000i als de Turbo 16 vari ant vijf paardekrachten extra. Nog steeds wordt beloofd dat de 9000 Turbo uitgerust gaat worden met het Direct Igni tion system, dat vrijwel neer komt op een compleet eigen ontstekingssysteem voor elke cilinder apart. Dat zou een ui terst probleemloze start moeten opleveren, en betere verbranding wat zich vertaalt in lager verbruik en schoner uitlaatgas. Daaraan heeft Saab toch al nog meer gedaan bij alle zestienkleps-motoren. Die hebben een nieuw Bosch LH- Jetronic inspuitsystem, in combinatie waarmee een bete re regeling mogelijk is die zorgt voor de helft minder „vuil" uitlaatgas bij koude mo tor. Juist als de motor nog niet op temperatuur is laat de ver brandingskwaliteit te wensen over en zijn de uitlaatgassen veel meer vervuild dan bij warme motor. Zo blijft Saab verder bouwen aan de hoogste verfijning van zijn karakteris tieke techniek. De bereikte ontwikkelingsgraad is zeer in drukwekkend, maar het lijkt toch of de klandizie er een beetje op uitgekeken raakt. Het is voor Saab wel te hopen dat nieuwe wegen voor de toe komst in voorbereiding zijn, al is het maar omdat nauwelijks voor te stellen valt dat de hui dige modellen nog verder ver fijnd kunnen worden. Fbrfecte harmonie tussen mens en machine De vaart der vernieuwin gen is er bij Ford een beetje uit. Komende nieuwtjes, zoals een ge heel andere Fiesta en een turbodieselmotor voor de Scorpio, hadden er eigen lijk al dit jaar moeten zijn. Laatste aanwinst is een nieuw type vijfbak. Het Ford-nieuws blijft in 1988 beperkt tot op het oog kleine wijzigingen, zoals de minimale facelift die de Escort/Orion pas onderging en een herziene 1,6 liter dieselmotor. Ook de aankondiging van een nieuw type vijfbak lijkt een schraal nieuwsfeitje. Deze vernieu wing moet de huidige vijfbak in alle achterwielaangedreven modellen (Sierra, Scorpio en Transit) vervangen. De ont wikkeling, zo meldt Ford, heeft inclusief een kennelijk forse verandering van de pro- duktiecentra in Engeland en Duitsland zo'n 580 miljoen gul den gekost. Vanaf volgend voorjaar moeten alle genoem- De Mazda 323 wordt vooral gewaar deerd om z'n plezierige karakter. Een auto die een aantal aangename eigenschappen combineert, zoals hoge prestaties, een zuinig verbruik, een comfortabel interieur en (niet onbelangrijk) lage onderhoudskosten. Aan al die eigenschappen heeft Mazda een aantal extra's toegevoegd. In de persoon van de Mazda 323 Envoy. De Envoy is leverbaar in Hatchback en Sedan uitvoering, met keuze uit een 1.3 of 1.5 liter motor. Gaat u er maar vast even voor zitten. De Mazda 323 Envoy heeft extra: vijfversnellingsbak metallic lak in de kleur Sand Grey brede banden (175/70 SR 13) a bumpers in de kleur van de auto a sportieve grille in de kleur van de auto verlaging van de geluidsont wikkeling oplevert. Vertaald in direkte voordelen voor de gebruiker van met deze trans missie uitgeruste Sierra /Scor pio modellen zijn de voordelen legio. Het meest direkt opval lend zal een stuk prettiger schakeling zijn, maar er is meer. Gewichtsbesparing en wrijvingsvermindering zijn zo groot dat ze merkbaar invloed zullen hebben op het brand stofverbruik. Voor de toe komst kunnen de Ford-ont werpers profiteren van de ver kleinde afmetingen: nieuwe modellen kunnen misschien een kleinere transmissietunnel hebben, of een verder naar achter geplaatste motor. Bij zo'n nieuwe versnellings bak, die slechts in het voorbij gaan even genoemd wordt als er een hele nieuwe auto om heen zit, komt dus nog heel wat kijken. Niettemin zal men ook bij Ford wel blij zijn als er weer eens een hele nieuwe auto te presenteren valt dat wordt dan komend vooijaar de Fiësta. matzwarte handgrepen aan de portieren veiligheidsgordels op de achterbank sportstuur voor extra grip dashboard met toerenteller exclusieve Envoy binnenbekleding regelbare dashboard verlichting elektrisch bedienbare buitenspiegels aërodynamische sierwieldeksels verstelbare zithoek bestuurdersstoel Bovendien heeft de Sedan nu ook een ach terruit-wisser en -sproeier. Kortom, een persoonlijkheid met spor tieve trekjes, zonder zijn plezierige, smaak volle karakter te verloochenen. En zonder plotseling duur te doen. Want de Mazda 323 Envoy in Hatchback of Sedan uitvoering is verkrijgbaar vanaf respectievelijk f 23.495- en f 25.495,-.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14