.Rijnsburgs corso moet Europa in" Burgemeester Bos ereburger Willeme: „Oegstgeest was een tussenstation Ri jnsburgse sporthal minder uren verhuurd £eidóc<3oivuvnt DONDERDAG 1 DECEMBER 1988 PAGINA 13 en Zeven mille extra voor en Ri jnsburgse bibliotheek Ify RIJNSBURG De Openbare Bibliotheek in Rijnsburg >nhag%. zal een eenmalige extra subsidie ontvangen van de ge- ïa tien- meente Rijnsburg van ruim 6.700 gulden. Jaarlijks ont- vangt de bibliotheek een subsidie van ruim 140.000 gul- leeg-, den ten behoeve van de lonen en salarissen voor het personeel. In 1987 heeft de bibliotheek echter een hoger werd- bedrag ontvangen van 147.663 gulden van het ministe- toei^ rie van WVC. Bij het opstellen van de begroting voor wild^ 1988 is het bestuur van de bibliotheek van dit verhoog- fstand b^rag uitgegaan terwijl van WVC niets werd ont wierp van8en Op basis hiervan heeft de bibliotheek een aan- leuteli ta® verPÜchtingen aangegaan die nu niet meer terug te k T draaien zijn. Zodoende zal voor 1988 de gemeente Rijns- De ar een eenmali8e krediet beschikbaar stellen, mede ue ar- om(jat bibliotheek al jarenlang binnen de begro- ting is gebleven. Het extra subsidiebedrag zal uit het potje onvoorziene uitgaven van de gemeente Rijnsburg worden bekostigd. Portemonnee gestolen NOORDWIJKERHOUT Een portemonnee met negenhonderd gulden, di verse pasjes en enkele che ques is gestolen uit een woning aan de Gulde- mondvaart in Noordwij- kerhout. De diefstal heeft plaatsgevonden op dins dagmorgen tussen half een en zeven uur. De dader moet door hengelen via de brievenbus de voordeur open gemaakt hebben of 's morgens heel vroeg door een inmiddels niet meer afgesloten achterdeur zijn binnengekomen. De dief stal werd pas een dag later ontdekt. Kleding gestolen LISSE Uit een kledingzaak in het winkelcentrum Blokhuis in Lisse zijn gisteren kle dingstukken gesto len. Er verdwenen zeven damespullo- vers en twaalf kin derjurkjes met een gezamenlijke waar de van ruim 800 gulden. De diefstal werd om elf uur 's morgens ontdekt en moet tijdens de ope ningstijden van de winkel zijn ge pleegd. Brommer botst op vluchtheuvel ZOETERWOUDE Een 23-jarige man uit Katwijk is gisteren met onbe kend letsel naar het Academisch Zie kenhuis Leiden ge bracht nadat hij op de Hoge Rijndijk was gevallen met zijn brommer. De man kwam op de kruising bij Heine- ken in aanraking met een vluchtheu vel en ging onder- Inventarisatie van monumenten OEGSTGEEST De jongere bouw kunst en stedebouw uit de periode 1800- 1945 wordt momenteel in Oegstgeest geïnventariseerd. Dat gebeurt in het ka der van het landelijk opgezette Monu menten Inventarisatie Project (MIP). Doel is om in betrekkelijk korte tijd een algeheel overzicht te verkrijgen van de Nederlandse stedebouw en bouwkunst uit de laatste eeuwen. De uitvoering van het MIP is in handen van de provincies. De provincie Zuid-Holland heeft de des kundigen drs. Lore Nizet, drs. Liesbeth de Snoo-van de Garde en ir. Rinus Ver- wey in Oegstgeest aan het werk gezet. Auto in brand LEIDSCHENDAM Een op de Julia na van Stolberg laan in Leidschen- dam geparkeerde auto is vannacht rond een uur door brand verwoest. Het vuur is ver moedelijk door kortsluiting ont staan in het dash board. De brand weer kon niet an ders doen na het wrak wegslepen. Stompwijkse Paardendagen STOMPWIJK De Stompwijkse Paarden dagen worden volgend jaar gehouden van vrij dag 28 juli tot maandag 31 juli. De harddraverij wordt zoals vroeger weer op maandag ge houden. De Harddrave- rijverening bestaat vol gend jaar 80 jaar en ter gelegenheid daarvan is aan de vereniging op maandag de korte baan om de Grote Prijs van Zuid-Holland toegewe- Oliebollenactie Kinderkliniek KATWIJK/LEIDEN Leerlin gen van de Christelijke mavo Juliana in Katwijk voeren woensdag 7 december actie voor de Kinderkliniek van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. De scholieren gaan in Katwijk huis aan huis oliebollen verkopen en vanaf half drie draait in de aula van de school een Rad van Avontuur. Met beide acties wil men een bedrag tussen de drie- en vierduizend gulden vergaren. Het geld wordt besteed aan het wetenschappelijk onderzoek naar kanker bij kinderen. Extra woningen voor Leiderdorp en Alkemade ALKEMADE Door een herverdeling van de wo- j ningbouwcontingenten over dit jaar in de provin cie Zuid-Holland mogen Alkemade en Leiderdorp extra woningen bouwen. Alkemade mag 29 wonin- extra bouwen boven lorsprongelijke 55. Lei- krijgt er 42 extra, staat in een overzicht de directie Volkshuis vesting Zuid-Holland. SCHEIDEND CORSO-VOORZITTER LEEUWENBURG: ebpu'i passé Omwonenden in geweer tegen flat in Zeeburg NOORDWIJKERHOUT Een aantal bewoners van Brit- tenhuis en Weversland in de wijk Zeeburg in Noordwijker- hout heeft bezwaar tegen de bouw van een flat in hun wijk. De woningbouwvereniging ^Sint Antonius van Padua is plan op een braakliggend ,oi[stuk grond in Zeeburg een flat >met 33 woningwetwoningen te rgenoi)bóuWen. Het bezwaarschrift >ar .wordt vanavond besproken in /0(i .de commissie ruimtelijke orde- ijven rning. >rdt i [De omwonenden vrezen dat schen (door de bouw van een flat een ron [.tekort aan parkeerruimte ont- va estaat en het autoverkeer on- ■eai ^voldoende ruimte heeft. Ook ïwoiYinden ze het niet fraai dat er uu nog een flat tussen de al be- ^tc Btaande woningen wordt „ge il propt". De bewoners menen ?mverder dat er geen behoefte jaan gestapelde bouw is in Noordwijkerhout, omdat voor de vorige flat al 100 mensen moesten worden aangeschre ven om 32 woningen kwijt te raken. De omwonenden zijn verder boos dat een aantal panden straks in de schaduw t,van de flat komt te staan en joinder zon in de tuin kriigt. éven Ze vinden dat het terrein De- ingericht kan worden als politièspeelgelegenheid. Volgens de n ève bewoners is daar in de wijk Zeeburg een groot gebrek. Loco-burgemeester J. van der Plas ontvangt de ambtsketen van burgemeester C. Bos. KATWIJK „Ik heb met veel plezier mijn af stand in de estafette gelo pen". Met deze woorden nam burgemeester C.A. Bos gistermiddag afscheid van de Katwijkse gemeen teraad. De burgemeester werd daar door de loco burgemeester J. van der Plas benoemd tot erebur ger van Katwijk. Hij gaf Bos een tuinameublement en de aanleg van de tuin in zijn nieuwe woning ca deau. Van der Plas kreeg later tijdens de bijzondere raadsvergadering de ambtsketen van de burge meester omgehangen. Bos memoreerde in zijn af scheidsspeech de manier waar op hij in Katwijk was geko men en had gewerkt. „Er was al een Boslaan en een Bosplein en het Andreaskruis zat al in het wapen van Katwijk dus ik wist dat dat wel goed zat". Bos zei te twijfelen aan het feit of hij nu nog zou worden aange nomen door een vertrouwens commissie. „Bij mijn inhuldi ging werden vraagtekens gezet bij de overgang van de macro naar de micro-wereld van de gemeente met bouwvergun ningen en rioleringen. Ik kan nu wel zeggen: ik weet inmid dels heel wat van bouwver gunningen maar nog niets van rioleringen". Bos waarschuwde de gemeen teraad dat Katwijk leefbaar moest worden gehouden en zei blij te zijn geweest met het vertrouwen van de gemeente raad. „Als ik een moment het idee had gehad dat die relatie wezenlijk verstoord was, dan had u allang met een vacature gezeten", stelde hij, tevreden constaterend dat de „koers" van de Katwijkse burgemees ter in de loop van de jaren om hoog was gegaan. „Toen ik sol liciteerde waren er negen sol licitanten, nu zijn dat er vijf entwintig". Vele honderden Katwijkers namen gisteravond afscheid van burgemeester Bos in Tri podia. Genodigden hadden dat s middags al gedaan tijdens een speciale receptie. Geen nieuw parkeerterrein in centrum Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT kerhout ziet af van aan- terrein. Het gemeentebestuur plannen van eigenaar Vink De aanleg van het par- koop van de benodigde Vindt de parkeerproblemen in om op het terrein zelf een aan- keërterrein Coremolen in grond. het centrum niet groot genoeg tal garages te bouwen. De het centrum van Noord- om het terrein aan kopen en brief wordt vanavond aan de wiikerhout Mat niet Hnnr fr Parkeerplaatsen van te ma- orde gesteld in de vergadering nJ «P™. 5 Pat ,zegt *?e 8emeente m een ken. Noordwijkerhout staat van de commissie ruimtelijk L>e gemeente Noordwij- bi^ef aan de eigenaren van het niet onwelwillend tegen de ordening. Spoorwegovergang bij Sikkens wordt veiliger SASSENHEIM De spoor wegovergang in de Rijksstraat weg bij het Akzo-Sikkens Complex zal veranderd en ex tra beveiligd worden om fiets- verkeer in twee richting mo gelijk te maken. De gemeente Sassenheim zal de Nederland se Spoorwegen een bedrag van 9.600 gulden beschikbaar stel len voor de voorbereid ingskos- ten. Dit werd besloten tijdens de gisteravond gehouden ver gadering van de commissies voor openbare werken en fi nanciële aangelegenheden. Met de aanleg van het fietspad vana Sikkens tot aan de nieu we Oosthoutlaan, die geprojec teerd is ter hoogte van het pa- lenland van Verschoor, zal 60.000 gulden gemoeid zijn. Ook zal de gemeente 150.000 gulden uittrekken om de ver- keersinstallatie op het kruis punt van de Van Pallandtlaan en de Parklaan te vervangen. De te maken kosten zullen ge dekt worden uit een bijdrage die de gemeente onlangs van de provincie ontving voor de reeds uitgevoerde reconstruc tie van de parklaan. C. Kuy- sen (D66) drong er gisteravond opnieuw op aan bij het plaat sen van de nieuwe installatie te streven naar de totstandko ming van een zogenaamde groene golf om een effectieve re doorstroming van het ver keer te bewerkstelligen. RIJNSBURG De nieuwe sporthal op het sportcomplex Middelmors in Rijnsburg zal 1800 uur, verdeeld over 40 we ken per jaar, verhuurd wor den. In tegenstelling tot eerde re voorstellen om 1950 uur te verhuren is dit voorstel vol gens wethouder W. Glasber gen een realistisch plan, zo liet hij gisteren weten in de raads commissie welzijn. Er is uitge gaan van rendabele sporthalu ren: 5 dagen per week van 5 uur 's middags tot 11 uur 's a- vonds, de woensdagmiddag en de zaterdag. Hoe de verdeling van de uren over de diverse verenigingen zal zijn, is nog niet bekend. Bij eerdere besprekingen heeft zo wel de stichting als belangheb benden een slag opm de arm gehouden bij eventuele toezeg gingen. Nu het bouwplan 15 december door de gemeente raad wordt goedgekeurd, zal er spoedig overleg komen om trent de indeling van het roos ter. De zaalhuurcontracten die verenigingen met de gemeente Rijnsburg hebben worden in de periode februari/maart voor het volgende seizoen weer afgesloten. Voor het sportseizoen 1980-1990 is dus ook de nieuwe sporthal voor de verenigingen beschikbaar. De nieuwe multifunctionele sporthal voldoet aan een hoop wensen van Rijnsburgse spor ters. Toch zal de tennisvereni ging geen wedstrijden kunnen organiseren omdat er geen wedstrijdtennisbaan aanwezig is. Ook kunnen er door de plaatselijke gymnastiekvere- ning DWS geen trampoline- wedstrijden georganiseerd worden. De zaal voldoet na melijk niet aan de vereiste hoogte van 9 meter die voor dergelijke wedstrijden een" vereiste is. „Wel is er onder zocht of een en ander finan cieel mogelijk is. Het prijs kaartje om de hoogte van de hal aan te passen was zo hoog dat genoemde verenigingen de huur dan niet op kunnen brengen en dan ben je onver standig bezig", aldus wethou der Glasbergen. Wethouder Glasbergen ver wacht met deze nieuwe hal niet veel terugloop van de an dere zalen in de gemeente Riinsburg. Met deze sporthal zal ook het parkeerprobleem (vooral zaterdag) op de Noord- wijkerweg door de gemeente aangepakt worden. Bij de be staande parkeerplaatsen zullen nog eens 81 extra parkeer plaatsen komen zodat er 210 auto's geparkeerd kunnen worden. ei gemeenten Leiden, Ogest- ers ge[. 8eest- Voorschoten en Zoeter Hë WOL,de hebben respectievelijk ari ooi 171, 20, 6 en 14 huizen minder cef gebouwd dan waarvoor zij vol- i nlaaü gens het contingenteringssys- recht hadden. Dank zij dit gegeven mogen Alkemade en Leiderdorp meer huizen bouwen. De 29 extra woningen in Alkemade zijn als volgt ver deeld: 20 in de sociale huursec tor, 5 premiekoopwoningen er De huizen zullen gebouwd in Oude We tering Gogh Noord III en i Rijpwetering plan Zuid-West. De 42 extra huizen in Leider- zijn verdeeld in 24 stuks sociale huursector en de overige 18 in de vrije sector. De gemeente Leiden, die dit jaar 171 huizen minder heeft gebouwd dan waarop mer 1 recht had, mist hierdoor 3' woningen in de sociale huur g-M-L sector, 14 woningen in de pre- M miehuursector voor beleggers, P 5 premiekoopwoningen en 14r vrije-sectorhuizen. De 20 hui- zen die Oegstgeest misliep, T j vielen alle in de categorie pre miehuur voor beleggers. Voor schoten liep 6 vrije-sectorwo- ningen mis en Zoeterwoude vrouty woningen in de sociale ■ntebe!'v huursector en zes in de vrije an ee, >ctor eukC| Wassenaar is 'tegen aanleg smalspoornet WASSENAAR Wethouder dJjD. Cocheret (ruimtelijke orde- ónde» n»ng) van Wassenaar is perti vaj,nent tegenstander van de aan eepe8 van een smalspoorbaan op Wassenaars grondgebied. Dat liet hij gisteren weten tijdens age zïeen commissievergadering. terujTDaar werd het plan van de n. Vof provincie om rond het Val- echtér kenburgse meer een groot re- meJ creatiegebied met een smal- sP°°rnet erom heen uitvoerig toegelicht. Als reden van de il afwijzing ook maar een meter .rails op Wassenaars grondge- 7 bied te leggen gaf wethouder Cocheret op dat het betrokken gebied van bizondere land- j schappelijke waarde is. „Dit gebied is zeer kwetsbaar en .[•omdat het een zeer bizonder natuurgebied is moeten we het zorgvuldig bewaren en iedere aanslag erop verhinderen", zo luidde het officiële Wassenaar- se standpunt. RIJNSBURG „We moeten met het corso de boer op. Het corso moet in heel Europa gebracht worden. Dat zijn we aan onze status verplicht. Dat vergt wel een enorme in zet en veel kosten, maar ik ben er zeker van dat het dat waard is". C. Leeuwenburg, die gister avond afscheid nam als voorzitter van de Stichting Rijnsburgs Bloemencorso, ziet expansiemogelijkhe den genoeg voor het Rijnsburgs bloemencorso. „Londen, Parijs, Zwitser land, België: ze moeten al lemaal corso-minded wor den", meent de inmiddels ex-voorzitter. Dat Leeuwenburg geen sprookjes vertelt, blijkt wel uit het feit dat het Rijnsburgs cor so dit jaar al in Berlijn heeft gereden. In 1989 maakt het de fleurige stoet waarschijnlijk een tocht door het zuiden van Nederland. „De besprekingen over een corso van Maastricht via Heerlen naar Aken zijn in een vergevorderd stadium", vertelt Leeuwenburg, die nuchter vaststelt dat er voor dergelijke ambitieuze plannen wel „geld op de plank" moet komen. „Het huidige corso kost drie ton, maar als we het moeten vervoeren naar andere plaatsen dan kost dat extra geld. Het is aan het nieuwe be stuur om hiermee verder te gaan". Sterk De 69-jarige Leeuwenburg is een geboren en getogen Rijns- burger. Sinds 1931 heeft hij een eigen handel in bloemen. Inmiddels hebben zijn kinde ren de zaak overgenomen, maar dat verhindert hem niet om nog steeds volop mee te werken. „Werk maakt sterk", lacht hij terwijl hij vertelt nog steeds tachtig uur in de week bezig te zijn. Naast zijn werk heeft Leeu wenburg zich vanaf het begin af aan intensief bezig gehou den met het Rijnsburgs corso. „Ik zat 42 jaar geleden in het bestuur van de oranjevereni ging. Daar werd het idee geop perd om tijdens de jaarlijkse oranjefeesten een corso te hou den. Rijnsburg heeft vanouds veel bloementeelt en handel. Dat wilden we uitdragen. De oranjevereniging gaf me 300 gulden met de order dat ik die niet allemaal uit hoefde te ge- Het enthousiasme voor het eerste corso was groot. De tien buurtverenigingen uit Rijns burg deden mee, maar ook particuliere kwekers en han delaren versierden een bak fiets, luxe- of boerenwagen. Het corso werd elk jaar groter. In het begin van de jaren vijf tig bleef de route niet beperkt tot Rijnsburg maar ging het corso ook rijden in Katwijk en Noordwijk. In 1955 werd de Stichting Rijnsburgs Corso op gericht. Vanaf dat jaar reed het corso ook door Leiden. Leeuwenburg is daar nog en thousiast over. „Een corso heeft een decor nodig. Het hoort thuis in een stad". Sponsors Het corso wordt betaald door sponsors, een forse bijdrage van de veiling Flora en subsi dies van de gemeenten. „Ver der komen er op de vrijdaga vond voor het corso uitrijdt, wel tienduizend betalende be zoekers naar de Flora om de wagens te bekijken", vertelt Leeuwenburg. Hij zegt het te leurstellend te vinden dat de bloemenhandelaren uit Rijns- burg zo weinig actief zijn in het corso. „De handelaren vin den het prachtig, maar houden de hand op de portemonnee. Ze vinden het wel makkelijk dat het corso voor hen wordt georganiseerd". Volgens Leeu wenburg zouden de handela ren net zo veel moeten bijdra gen als de kwekers op dit mo- Velen drukten gisteren de scheidend corso-voorzitter Leeuwenburg de hand. De laatste taak van Leeuwenburg was de prijzen uit te reiken aan de deelnemers van het corso 1988. Winnares van „het gouden boeket" was Doriene van de Berg. De prijs voor het zilveren boeket was voor Rasser Bloemen uit Leiderdorp. FOTO: HENK VAN DEN ENDE ment. „De kwekers betalen aan het corso via de veiling Flora, die het corso subsi dieert", meent hij. Leeuwenburg gelooft heilig in het belang van het corso. „Met bloemen is het net als andere produkten: zien doet kopen. Het corso is daar een uitgele zen manier voor. We kunnen op die manier ook allerlei nieuwe produkten tonen. Sinds 1947 is de belangstelling voor bloemen zeker vertien voudigd. Dat is mede een ge volg doordat we met onze pro dukten naar buiten zijn geko men. Het corso is van belang voor onze broodwinning". Rijnsburger Leeuwenburg heeft gisteravond met een beetje weemoed afscheid geno men van de Stichting Rijns- burg Bloemencorso. „Ik ben nog actief genoeg hoor", meldt hij uitdrukkelijk. „Volgend jaar word ik zeventig jaar en ik wil verhinderen dat ze straks zeggen: daar heb je die oude vent weer". De toekomst van het Rijnsburgs corso ziet Leeuwenburg niet somber in. „Het blijft wel bestaan zolang we de veiling Flora achter ons hebben staan. Het is nu aan ROZA VAN DER VEER (vervolg van voorpagina) OEGSTGEEST „Ik heb nooit ohder stoelen of banken gestoken dat ik burgemeester wilde worden. Oegstgeest is een tussenstation geweest. Ik heb hier heel veel geleerd, veelsoortige ervaringen opge daan. Ik vind het jammer dat ik de gemeente alweer zo spoedig moet verlaten, maar het is allemaal sneller gegaan dan ik had verwacht. Ik vind niet dat ik de gemeente in de steek laat. Niemand kan mij verwijten dat ik deze kans om bestuurder te worden heb aan gegrepen", aldus de scheiden de gemeente-secretaris Wille me van Oegstgeest, die be noemd is tot burgemeester van Denekamp. De heer Willeme, die een vrouw en twee dochtertjes heeft, is werkzaam geweest in het zuiden, het midden en het westen van het land, en gaat nu naar het oosten. „Ik prijs mij gelukkig dat ik overal goed kan aarden. Voor mijn gezin is het niet zo prettig om weer te moeten verhuizen, maar ik hoop in ieder geval in Denekamp langduriger te kunnen blijven. Het is een prachtige gemeente, in de buurt van Oldenzaal vlak bij de grens met Duitsland, een gebied dat aan Limburg doet denken. Er zijn 12.200 inwo ners, verdeeld over Denekamp zelf en drie kerkdorpen. Dat zijn er minder dan in Oegst geest, maar de gemeente is wel twaalf keer zo groot. Een uit daging voor een nieuwe bur gemeester", meent Willeme. Oegstgeest, waar hij nu nog in de nieuwe wijk Haaswijk woont, maakte de heer Wille me zich onder meer sterk voor de ambtelijke huisvesting. De ambtenaren in Oegstgeest heb ben onvoldoende ruimte. „Ik hoop dat daar een verstandige en goede oplossing voor komt. Er zal iets moeten gebeuren". De gemeente wil hij nog als boodschap meegeven dat bij de grote projecten die op stapel staan, zoals de huisvesting van de ambtenaren en de plannen voor het zwembad, onderhand een afronding moet gaan plaatsvinden. „Ik wil niet zeg gen dat de gemeente te veel hooi op haar vork neemt, maar de vork is nu wel vol. Plaats voor nieuwe zaken is er niet. Er moet besluitvorming komen om te voorkomen dat de zaak gaat stagneren", stelt de nieuwe eerste burger van Denekamp. Burgemeester mr. S. Scheen- stra van Oegstgeest zegt in een reactie het vertrek van de heer Willeme te betreuren. „Het is een verlies voor de ge meente. Het is ook wel erg rap gegaan. Als je een nieuwe ge meente-secretaris aanneemt hoop je dat hij langer blijft dan ruim twee jaar. Maar het was ons bekend dat hij het vak van burgemeester ambieerde. Hij gedroeg zich eigenlijk ook meer als een bestuurder dan als een secretaris. Hij is van grote waarde geweest, en ik wens hem het allerbeste toe. We zullen zonder hem verder moeten".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11