Van den Broek: „Liever géén nieuwe pas dan een onbetrouwbare" KEP-manager Van Dijk boos over „eindexamen" Kras „Moeder departement" wordt morgen al 175 jaar paglt binnenland M £eidóc6omcmt WOENSDAG 30 NOVEMBER 1988 PAGINA 3 'een Kame iart en aar op ucent I met aai ovei kandid Joh, wet verst; uwe i den or zijr i sirnpx i geze het p; log in d, een noj m gelijk voo an wai Die de mii /inden n Brof d wel •eel en g nu en. DEN HAAG KEP-ma- nager Van Dijk is woe dend over de handelswij ze van minister Van den Broek. Begin november werd de eerste interne test met bijna vijfhonderd paspoorten uitgevoerd. Uit een onderzoek van de speciale projectgroep op Van den Broeks departe ment bleek dat 20 van de documenten fouten vertoonde. ,,Tot onze verbazing werd deze test plotseling als een soort eindexamen beschouwd. Van den Broek heeft de resul- tatén meteen in de publiciteit gebracht zonder eerst met ons te overleggen. Daarmee heeft de minister tegen de geest van de samenwerkingsovereen komst gehandeld", aldus Van Dijk. „Stoppen met KEP zou een enorme kapitaalvernietiging zijn. Bovendien gooi je ruim twee jaar intensieve research weg. Wij zijn ervan overtuigd toets der kritiek kan door staan", aldus Van Dijk. KEP zal op korte termijn een serie paspoorten produceren die zal worden getest door één of meerdere onderzoeksbureaus. Het definitieve rapport van de projectgroep werd gisteren openbaar gemaakt. De conclu sies zijn vernietigend voor KEP: niet alleen het paspoort, maar ook het produktiesvs- teem vertoont onacceptabel veel fouten. KEP leverde vo rige week een nieuwe serie af, die met het blote oog werd getest door Buitenlandse Za ken. Alle paspoorten uit deze reeks hadden volgens de on derzoekers en ook volgens Van den Broek duidelijk zichtbare fouten, zoals vlek ken, beschadigingen, onjuiste namen en vervormde kaar ten. Van Dijk: „Het is logisch dat die paspoorten niet honderd procent waren, omdat een toeleverancier van ons bedrijf een blunder had gemaakt. Diezelfde fout zat in alle pas poorten en is inmiddels her steld. Ik kan om veiligheids redenen niet zeggen welke blunder precies is gemaakt. Wij zitten nu nog in een over gang van de laboratoriumfase naar serieproduktie. Dat kan nooit zonder problemen ver lopen. Dit past in tegenstel ling tot de opstelling van Van den Broek helemaal in de op zet". Van Dijk sluit een schade claim niet uit, maar wil eerst met KEP een „goede presta tie" neerzetten door een frau debestendig paspoort af te le veren. Wel geeft Van Dijk toe dat KEP met een „waterdich te" pas sterk in de schoenen staat als het tot een jurische procedure komt. Een woordvoerder van de banken die KEP financieren is van mening dat een eenzij dige opzegging niet betekent dat het contract tussen KEP en de staat meteen van tafel is geveegd. „Het is mogelijk dat er op 1 janauri een acceptabe le oplossing uit de bus komt", aldus deze zegsman. Hij sluit niet uit dat Joh. Enschedé en de Staatsdrukkerij alsnog een verband aangaan met KEP. DEN HAAG Vlak voordat wij de werkka mer van minister Van den Broek betreden, heb ben de directies van KEP en van de banken NMB en NIB dit vertrek verla ten. Zij hebben zojuist van de bewindsman te horen gekregen dat het definitief is afgelopen. De staat der Nederlanden verbreekt de samenwer kingsovereenkomst met het bedrijf „Kenmerk en Personificatie BV" te Schiedam. Mr. Hans van den Broek, zelf afkomstig uit het bedrijfs leven (AKZO), heeft het dui delijk geen leuk gesprek ge vonden. „Ik vind dit een heel triest eindresultaat van een veelbewogen voorgeschiede nis. Mij stond altijd voor ogen dat de overheid als contract partner zorgvuldig moest ope reren en aan haar verplich tingen moest voldoen; te meer daar we ook te maken hadden met de belangen van veertig a vijftig werknemers, die al heel lange tijd in onzekerheid verkeerden. Maar anderzijds was voor mij ook zeer belang rijk dat ik tegenover de Ne derlandse burgers de plicht had ervoor te zorgen dat er in januari een degelijk en deug- delijk paspoort zou zijn en 1 géén ondeugdelijk document". Het verbreken van de over eenkomst met KEP is ingege ven door de bevindingen van de deskundigen die Van den Broek inschakelde, toen hij eerder dit jaar het paspoort dossier van staatssecretaris Van der Linden overnam. „Daaruit bleek dat het verhel pen van de nu weer geconsta teerde tekortkomingen, als dat überhaupt al mogelijk zou zijn, nog tenminste enige maanden zou vergen. Ook is geconstateerd dat KEP onvol doende expertise in huis heeft om waterdichte garanties te kunnen geven voor het pro duceren van een goed pas poort. Daarom was nü het moment gekomen om de streep te trekken". dergin ;erke k de Nove ioden met tot en ember nnig. 1 ijk 30 norm; eerde le hoe 95 mil meter bewo en de dal n 5 g tot II ;ten. al: Vc| 5t-Spai an tij emper Lanj ugal iden ddagtf 21 gra ki n toe 5rieke Midda aden 18 gra< „Ik heb deze beslissing ook genomen op basis van juridi sche adviezen. Die hebben mij gestaafd in de mening dat KEP zwaar in gebreke is ge bleven. Maar ik kan het be drijf uiteraard niet beletten allerlei claims op tafel te leg gen. Dat moeten de juristen maar met elkaar uitvechten. Naar mijn gevoel kon ik niet anders doen dan ik nu gedaan heb. Ik had natuurlijk het ri sico van een schadeclaim kunnen vermijden door te zeggen dat men ondanks de gebreken verder mocht gaan met de paspoortproduktie, maar dat vond ik geen reële keus". „Met KEP is overeengekomen dat een eventuele onenigheid aan arbiters wordt voorge legd. Ik heb daaraan geen be hoefte, maar als de andere be langhebbenden dat wel willen dan dienen wij voor zo'n arbi tragecommissie te verschijnen en daar onze zaak te beplei ten. De normale procedure is dat beidé partijen een eigen arbiter aanwijzen en tezamen een derde. Ik denk dat dit ook hier het geval is". Schadeclaim? Tot hier „Het is een geleidelijk proces geweest van ongeveer een week. Het begon met het meest recente evaluatierap port van een aantal deskundi gen. Ik heb ook zelf met hen gesproken om precies te be grijpen wat zij hadden neer geschreven. Maandagavond viel het definitieve besluit, 's Middags om vijf uur werd er hier op mijn ministerie nog een TNO-rapport bezorgd. Dat hebben we ook nog beke ken, maar dat bracht geen verandering in ons eindoor deel". „We moesten er nu mee stop pen. Ik had de Kamer de ga rantie gegeven dat er niet na de invoering van het nieuwe paspoort nog allerlei haperin gen zouden kunnen optreden. Tot dusverre hebben de bur gers weliswaar via de publici teit uitentreure van de pas- Van den Broek: „Van de laatste zending van KEP vertoonden ólle exemplaren gebreken" FOTO: CEES VERKERK poortkwestie kennis kunnen nemen, maar aan den lijve hebben zij er nog niets #van ondervonden. Dat zou na in voering van een slecht pro- dukt wel het geval zijn ge weest. Evenmin is er tot nu toe schade geweest voor dé staat, althans niet in financië le zin. Het is daarom zowel in het belang van de burgers als van de staat verstandig om nu te zeggen: tot hier en niet ver der!" Vindt u het niet jammer dat u zich in de vorige kabinetspe riode, toen het KEP-avontuur begon, niet persoonlijk wat meer met de zaak hebt be moeid? Minister Van den Broek schiet half in de lach. „Ik denk dat iedereen die met dit dossier te maken heeft gehad, zal zeggen: ik wilde dat ik er nóóit iets mee te maken had gehad. Maar eh... nee, ik wil hier de. schuldvraag niet nog eens gaan bespreken. Dat heb ik in de Kamer al voldoende gedaan". „In augustus kwam vast te staan: Ja, KEP is in staat een deugdelijk paspoort te maken, althans op laboratorium schaal. Vervolgens kreeg het bedrijf nog vier maanden de tijd om de operationele invoe ring voor te bereiden. En wat is nu gebleken? In goed Hol lands komt het erop neer dat de handgemaakte exempla ren, de laboratoriumproduk- ten dus, wél deugen, maar dat er aan de lopende band, zelfs als die langzaam draait, on- Met blote oog Zijn die machinaal vervaar digde paspoorten inderdaad zo slecht als gefluisterd wordt? „Ik ben geen technicus, maar- er kwamen fouten in voor waarbij ik echt de aanwijzin gen van TNO niet nodig had om ze te kunnen constateren. Je kon ze zó zien, met het blo te oog. Overigens is hier op het departement ook nog ge controleerd met de ultravio- letlamp. Dat .is een heel een voudig hulpmiddel dat ook sommige warenhuizen en su permarkten hebben om de echtheid van betaalcheques of bankbiljetten te controleren. En wat bleek? Dat uit die eer ste proefzending van vijfhon derd KEP-paspoorten op het eerste gezicht - met het blote oog dus - twintig procent en op het tweede gezicht - met de lamp - 36 procent moest worden afgekeurd. KEP heeft enkele dagen daarna een nieuwe zending gestuurd. Daarvan bleken nota bene alle passen visuele gebreken te vertonen!". Hoe moet het nu verder Blijft er de mogelijkheid dat KEP wordt ondergebracht in een consortium met Joh. En schedé en de Staatsdrukkerij? „We moeten geen overhaaste stappen zetten. Voorop staat - en dat is de enige garantie die ik aan de Tweede Kamer heb gegeven - dat we liever géén nieuw paspoort hebben dan een onbetrouwbaar pas poort. Binnen dat kader moeten we nu zoeken naar andere oplossingen. Dat zal niet gemakkelijk zijn en veel overleg vergen. Ik denk dat het ook aan de financiers van KEP (Nederlandse Midden- standsbank en Nationale In vesteringsbank) is om met an dere voorstellen te komen. Ik constateer nu slechts dat mijn contractpartner het af laat weten. Ik heb natuurlijk wel mijn eigen gedachten over het vervolg van deze kwestie, maar die wil ik hier niet ont vouwen. Daarvoor is het nog te vroeg". RIK IN 'T HOUT 4 DICK VAN RIETSCHOTEN Opluchting in politiek Den Haag DEN HAAG - Politiek Den Haag heeft met een mengeling van opluchting en argwaan gereageerd op Van den Broeks besluit. De Kamer wil nu weten wat de financiële en juridische gevol gen zijn en welk bedrijf het paspoort zou moeten maken. „De regering kon niets anders meer doen", aldus CDA-woordvoer- der Gualthérie van Weezel. „De tekortkomingen die aan het licht zijn gekomen, zijn ronduit.onthutsend. Het is droevig dat KEP er na herhaald uitstel niet in is geslaagd tot een verant woord produkt te komen". VVD-woordvoerder Wiebenga vindt het kabinetsbesluit ver standig. „Maar Van den Broek moet snel duidelijk maken hoe hij de burger een behoorlijk Europees paspoort wil geven. Ook moet hij de details bekend maken over de financiële gevol gen". De kritiek van de SGP is opmerkelijk: „Het kabinet en de politiek in het algemeen lijden gezichtsverlies. De aange richte schade laat zich niet alleen meten in guldens, maar ook in verlies van vertrouwen". Iedereen denkt dat Piet de Visser zelf paspoortmonster is DEN HAAG Wie is ei genlijk de grootste schul dige aan het uit de hand lopen van het paspoort project? Minister Van den Broek, Van Eekelen of de gisteren als kamerlid te ruggekeerde Van der Linden? „Paspoorten"- Piet de Visser (PvdA) kan een schaterlach niet onderdrukken. „Mis schien wel premier Lub bers zelf", luidt het ver rassende antwoord. Voor de 57-jarige Rotterdam mer was het gisteren een his torische dag. Als eerste parle mentariër heeft hij eind 1986 de discussie aangezwengeld over de paspoortzaak, nadat hij de samenwerkingsove reenkomst tussen de staat en KEP had ingezien. „Toen wist ik dat het helemaal mis was". Hij stelde de regering maar liefst zestig vragen en bracht daarmee de paspoortzaak aan het rollen. Twee jaar later zijn twee bewindslieden opgestapt, is er een parlementaire en quête geweest, is Van den Broek ternauwernood als mi nister kunnen aanblijven, zijn drie topambtenaren van zijn departement weggepromo veerd en staat KEP buiten spel. „Ja, ik vind het prima dat er eindelijk een streep onder KEP is gezet. Na acht jaar ge- klooi zijn we terug bij af. Bui tenlandse Zaken zal wel een les hebben geleerd uit deze af faire. Maar dat is helaas te laat gebeurd". De Visser vindt vooral de rol van Lubbers zeer laakbaar. De premier heeft geprobeerd een compro mis te vinden, toen de depar tementen van binnenlandse zaken en buitenlandse zaken een stammenstrijd voerden over het paspoortproject. „Lubbers heeft iedereen te vriend willen houden", aldus De Visser. „Maar het wordt tijd dat ook Van den Broek een tik van het paspoort-mon ster krijgt. Iedereen denkt trouwens dat ik het paspoort monster ben". BINNENLANDSE ZAKEN IN FEESTSTEMMING DEN HAAG In het ministerie van binnenlandse za ken, gehuisvest in één der lelijkste gebouwen van Den Haag, geeft minister Van Dijk morgenochtend het startsein voor een bijzondere feestdag. Zijn departe ment, het oudste van Nederland, bestaat op de kop af 175 jaar. Deze verjaardag wordt, deels in de grijze kantoorkolos zelf en deels in het Nederlands Congresgebouw, op beschaafde wijze gevierd met onder meer de opening van een historische tentoonstelling, muziek, feestredes, een diavertoning en zelfs de opvoering van een toneelstuk over de beroemdste minister van binnenlandse zaken uit de vorige eeuw: de liberaal mr. J.R. Thorbecke. Eigenlijk bestaat het ministerie al langer dan 175 jaar, want in 1798 (190 jaar geleden dus) vond in feite de geboorte al plaats. In ons land, overheerst en beïnvloed door de revolutionaire Fransen en omgedoopt tot Bataafsche Republiek, werd in dat jaar een ambtena renapparaat in het leven geroepen met de naam „Departement van Inwendige Politie en Toezicht op den Staat van Dijken, Wegen en Wateren". De hoogste baas van dit departement heette geen minis ter, maar „agent". Deze agent, mr. A.J. La Pierre, moest met zijn ambtenaren onder meer zorgen voor de vrijheid en de binnenlandse rust, de verijde ling van samenzweringen, de arrestatie en het verhoor van ver dachte personen, de uitvoering van politieke wetten, het houden van toezicht op gevangenissen, tuchthuizen en andere openbare ge stichten, de uitgifte van paspoorten handhaving van de persvrij heid en godsdienstvrijheid, toezicht op openbare vergaderingen, zorg voor de armen en, zoals de naam van het departement al zei, het uitvoeren en bewaken van waterstaatkundige werken en aan leg en onderhoud van wegen. Een gigantisch takenpakket derhal ve. Al spoedig werden er nog twee andere departementen opge richt: één voor „Nationale Opvoeding" en één voor.„Nationale Oe- conomie". In 1801 werden het drietal echter weer tezamen gevoegd tot „Departement van Binnenlandsche Zaken". Koninkrijk De vraag waarom men ondanks het voorgaande niet het jaar 1798 of 1801 als geboortejaar heeft aangehouden, is gemakkelijk te be antwoorden. Pas begin december 1813 kreeg Nederland de staats vorm die het heden ten dage (zij het in een veel moderner en de mocratischer vorm) nog altijd heeft. Het werd een onafhankelijk koninkrijk met aan het hoofd een telg uit het Oranjegeslacht. Daar om beschouwt men de instelling van een nieuw ministerie van bin nenlandse zaken onder de kersverse koning Willem I, morgen 175 jaar geleden, als het begin van de weg die rechtstreeks naar het huidige departement van minister Van Dijk en staatssecretaris De Graaff-Nauta leidt. Zoals een oude, zwaarbeladen vrachtwagen onderweg wel eens een motoronderdeel of een stuk van de lading kan verliezen, raakte ook binnenlandse zaken op weg naar 1988 het een en ander kwijt Vrij veel zelfs. In 1813 was Binnenlandse Zaken al niet meer het enige ministerie in den lande. Bijna tegelijkertijd werden er ook departementen van Oorlog (tevens van Buitenlandse Zaken), Fi nanciën en Politie opgericht. Toch had Binnenlandse Zaken, onder leiding van commissaris-generaal mr. A. van Stralen (de titel „mi nister" werd pas in 1815 ingevoerd) in die periode nog heel wat te verhapstukken: waterstaat, justitie, toezicht op de erediensten, on derwijs, kunsten, wetenschappen, geneeskunde, landbouw, nijver heid en armenzorg. In de loop der jaren werd het ministerie echter, naarmate de ballast om zijn schouders zwaarder en zwaarder werd, geleidelijk uitgekleed. Tegenwoordig spreekt men op Binnenlandse Zaken overigens liever van „het moederdepartement dat kinderen baarde". En zo kwamen er in de vorige eeuw telgen ter wereld met namen als Ministerie van Justitie, Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, en Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijver heid, gevolgd door nog enkele nakomertjes en kleinkinderen, waarvan we Tnmiddels de namen wel kennen. Op die manier groei de een Gideonsbende van slechts honderd ambtenaren (rond 1850) geleidelijk uit tot een ambtelijke massa van vele duizenden perso nen, verspreid wonend in enorme gebouwen in Den Haag en omge ving en in vele dependances elders in het land. Opheffen? Wat er nu, na vele reorganisaties, .van Binnenlandse Zaken over is, is slechts een vage afspiegeling van het oerministerie. Toch heeft het departement, dat tot 1978 aan het Binnenhof gehuisvest is ge weest, nog altijd een respectabel takenpakket. Eén ruwe greep: het zorgt voor de gemeentepolitie en de brandweerkorpsen, behartigt de grondwetszaken, heeft de BVD onder zijn hoede, regelt al onze verkiezingen, oefent controle uit op gemeenten en provincies, maakt plannen voor gemèentelijke herindelingen, coördineert het minderhedenbeleid en het automatiseringsbeleid bij de overheid, regelt de arbeidsvoorwaarden voor ambtenaren en ook de benoe mingen van burgemeesters en commissarissen der koningin. Desondanks zijn er de laatste tijd wel eens geluiden opgegaan om het ministerie maar op te heffen en de taken te verdelen onder andere departementen. Maar daar wil „moeder" uiteraard niets van weten. Ze is wel oud, maar nog altijd zeer kras. Zelfs laat ze af en toe nog een face-lift aanbrengen door meer taken naar zich toe te trekken, met name als centrale coördinator van het totale rijksbe leid. Het zal met Binnenlandse Zaken wel net zo gaan als met de Eerste Kamer. Er zullen altijd pleitbezorgers voor opheffing blij ven, maar het komt er nooit van. Alleen al om traditionele redenen zou opheffing van Binnenlandse Zaken een doodzonde moeten zijn. Geen enkel ministerie heeft zo'n rijke historie en geen enkel ministerie heeft in zijn verleden zoveel ministers van naam gehad die nu nog bij velen bekend zijn, al was het maar omdat men in een straat of laan woont die naar zo'n per soon is genoemd: Schimmelpenninck van der Oye, Thorbecke, Heemskerk, De Savornin Lohman, Mackay, Kappeyne van de Cop- pello, Ruys de Beerenbrouck, Cort van der Linden, Tak van Poort vliet en meer recent Toxopeus en De Gaay Fortman. Bij al die fraaie namen steekt trouwens het eenvoudige Van Dijk maar ma ger af. DICK VAN RIETSCHOTEN jSUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO (ADVERTENTIE) Toch arrestaties wegens vrouwenhandel ENSCHEDE De politie in Enschede heeft gisteren in een woning in Enschede drie man nen aangehouden op verden king van vrouwenhandel. On der hen ook de man die zon dag terugkeerde na 89 dagen in Brazilië gevangen te hebben gezeten op verdenking van vrouwenhandel. Hij werd vrij gelaten wegens gebrek aan be wijs. Eerder meldde de politie dat de man bij terugkeer in Nederland geen arrestatiebe vel hoefde te verwachten. Deze arrestatie zou echter om een andere zaak gaan. De poli tie zegt daarover inmiddels voldoende materiaal tegen de mannen te hebben om hen als verdachten aan te merken en hen met succes te kunnen ver volgen. René van der Linden, in september als staats secretaris gestruikeld over de paspoort affaire, neemt weer zijn plaats in in de CDA-bankjes van de Tweede Kamer. Hij is gisteren beëdigd. FOTO: DIJKSTRA Geen overleg met Indonesiëweigeraars over eerherstel DEN HAAG Minister-presi dent Lubbers ziet geen aanlei ding om met de initiatiefgroep Eerherstel Indonesiëweige raars te gaan praten over dat eerherstel. De PPR-Tweede- Kamerleden Beckers en Lank- horst hadden daarom ge vraagd naar aanleiding van 1200 mensen die tijdens en na de politionele acties opgesloten hebben gezeten en nu zoeken naar rehabilitatie. Met een re- toenmaiige beleid tegenover Indië wordt veroordeeld zou den de weigeraars officieel het morele gelijk aan hun ziide krijgen. Zij zien dat als een be- het ongenoegen onder de ruim geringsstandpunt waarin het gin van eerherstel

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3