„Evangelische middelbare school niet haalbaar" 1 £eidóc6outa/nt kerk wereld beroepingen „Indonesië verscherpt regels Moeder veroordeeld die haar joodse kinderen meeneemt naar de mis boekwijzer brieven lezers £eidó£6otiAa/n j >weer -sus GEESTELIJK LEVEN/OPINIE WOENSDAG 30 NOVEMBER 1988 PAG» gjjvj Traditionele kerstviering Bethlehem gaat niet door JERUZALEM De traditionale kerstviering in Bethlehem zal dit jaar „uit solidariteit met de intifadah" niet doorgaan. Dit heeft de plaatsvervangend burgemeester van Bethlehem, Han- na Nasser, gezegd. De kerstnachtmis in de geboortekerk wordt wel gehouden. Deze zal geleid worden door de nieuwe patri arch van Jeruzalem, de Arabier Michelle Sabah. Sabah is de eerste Arabier die tot patriarch van Jeruzalem benoemd werd. Plechtigheden als de mars van de christelijk Arabische padvin ders en uitvoeringen van zangkoren zullen dit jaar niet plaats vinden. Spaanse priesters als martelaren erkend VATICAANSTAD De paus heeft 26 Spaanse priesters die in 1936 tijdens de Burgeroorlog door (linkse) Republikeinen wa ren 'gedood, als martelaren van de RK Kerk erkend. Dit is de laatste stap voordat zij worden zaligverklaard. Tijdens de Spaanse Burgeroorlog zijn ongeveer 7000 geestelij ken gedood: 81 bisschoppen, 4184 priesters, 2635 mannelijke en 283 vrouwelijke religieuzen. Reeds in het begin van de jaren '40 zijn de processen tot zaligverklaring begonnen. Na de dood van de Spaanse dictator Franco in 1975 zette paus Paulus VI deze processen stil. Zijn overweging was dat de Spanjaarden eerst de wonden van de Burgeroorlog moesten helen en de de mocratie herstellen. De huidige paus heeft in 1983 de processen heropend. Niemand kan zich zo aangenaam voordoen als een onuitgenodigde gast. „Meisner twijfelt over post in Keulen"" KEULEN Aartsbis schop Joachim Meisner van Berlijn is volgens het Italiaanse persbureau ANSA bereid van zijn benoeming tot aartsbis schop van Keulen af te zien. ANSA baseert zich hierbij op niet nader ge noemde bronnen in de Duitse Bondsrepubliek. Maandag kwam bisschop Meisner volkomen onver wacht in Rome aan voor een privé-audiëntie bij de paus. Dit werd pas gisteren door het Vaticaan bekend ge maakt. Over de inhoud van het gesprek werd, zoals ge bruikelijk, niets medege deeld. Het voornemen van het Vati caan om kardinaal Meisner tot opvolger van de vorig iaar overleden kardinaal Höffner te benoemen, heeft in Keulen veel weerstand opgeroepen. Volgens het uit 1929 dateren de concordaat tussen het Va ticaan en Pruisen, dat nog steeds van kracht is, moet de paus een keuze maken uit de voordracht van het kapittel (adviescollege) van het aarts bisdom Keulen. Paus Johan nes Paulus II heeft de acht voorgedragen kandidaten af gewezen. Het concordaat voorziet er echter niet in wat er dan moet gebeuren. Daarop heeft het Vaticaan het initiatief ge nomen en zelf drie namen aan het kapittel voorgelegd. Het kapittel wees de djrie (Meisner, curiebisschop Paul Cordes en bisschop Johannes Dyba van Fulda) als te be houdend af. Desondanks pro beerde het Vaticaan de be noeming van Meisner door te zetten. Volgens het concordaat moeten echter ook de deel staten Nordrhein-Westfalen en Rheinland-Pfalz als juridi sche opvolgers van Pruisen hun advies over de benoe ming uitbrengen. De pre miers, Johannes Rau en Bernhard Vogel, hebben veertien dagen geleden in een gesprek met de pauselijk nuntius in de Bondsrepubliek de grote bezorgdheid in het aartsbisdom over deze affaire tot uitdrukking gebracht. Het is voor het eerst dat er onder het pontificaat van Jo hannes Paulus II in de Duitse Bondsrepubliek publieke on rust over een bisschopsbe noeming ontstaat. Nederland, Oostenrijk en Zwitserland gingen de Westduitse rooms- katholieken hierin voor. Ook in de Verenigde Staten en in Brazilië zijn enkele bis schopsbenoemingen op grote weerstand gestuit. Nederlands Hervormd* Kerk Beroepen te Oude en Nieuwe Wete ring C. Maris te Piershil (part-time); Beroepen te Barneveld L. Wüllschle- ger te 's-Gravenhage (met bepaalde opdracht); te Herwfjnen (toezegging) en te Krimpen aan den IJssel (bui tengewone wijkgemeente) C. van de Scheur te Nederlangbroek; te Ha- zerswoude (toezegging) J. het Lam te Besoijen. Aangenomen naar Heerenveen (wijk Oudeschoot-Oranjewoud c.a.) M.A. Bos. kandidaat te Nijland. Gereformeerd* Kerken Beroepen te Orachten drs. J.N. Jur- jens te Terneuzen en Hoek. Gereformeerd* Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Avereest-Dedemsvaart R.Th. Pos als missionair predikant aan de kerk van Spakenburg-Zuid, l.l. werkzaam op Irian wonende te Bunschoten. Beroepen te Axel voor de missionai re dienst te Gent (Belgie) O.W. Bouwsma. l.l. zendingspredikant te Curacao, wonende te Rijnsburg. VOORZITTER K. DE JONG VAN UNIE SCHOOL EN EVANGELIE: DEN HAAG Drs. K. de Jong Ozn., voorzitter van de protestants-chris telijke onderwijsorganisa tie Unie School en Evan gelie, twijfelt eraan of een nieuw op te zetten evangelische middelbare school in Soest zal kun nen voldoen aan de crite ria die het ministerie van Onderwijs en Weten schappen stelt aan de komst van een nieuwe middelbare school. Dat zegt De Jong in een reac tie op het bericht dat stichting In de Ruimte overweegt met ingang van 1990 in Soest een scholengemeenschap voor Mavo, Havo en VWO te be ginnen op evangelische grondslag. Volgens De Jong, voormalig staatssecretaris van Onderwijs in het eerste kabi net-Van Agt, kijkt het minis terie van Onderwijs bij de jaarlijkse vaststelling van het aantal middelbare scholen naar de leerlingenaanwas die te verwachten is op grond van het basisonderwijs. Aan gezien er geen evangelische basisschool in Soest of elders in midden-Nederland is, is De Jong sceptisch over overheid serkenning en dus -subsidie van zo'n middelbare school. De Unie voorzitter twijfelt er ootf aan of de evangelische middelbare school het mini maal vereiste aantal leerlin gen zal kunnen halen, zelfs als de enquête die In de Ruimte momenteel onder pro testants-christelijke ouders in midden-Nederland uitvoert in die richting zou wijzen. „Er zijn wel meer van dat soort enquêtes geweest, maar als puntje bij paaltje komt, blijkt dat je daar niet op aankunt". Het openbaar onderwijs is re cent zo twee keer de mist in gegaan, aldus De Jong. De komst van een evangeli sche schoolrichting zou De Jong een slechte zaak vinden. „Een school is geen Kerk. Als je het kerkelijk niet met el kaar kunt vinden, betekent dat nog niet dat je niet samen één schoolrichting kunt vor men. In de Evangelische Om roep werken evangelische en reformatorischen heel goed samen. Waarom kan dat in een school niet? We moeten niet de kant op dat iedere Kerk zijn eigen scholen krijgt." Gevierd man Sinds Father Frank Giliberti zondag bijna twee miljoen gul den sleepte uit een gokauto maat in Atlantic City is hij een veel besproken en gevierd man. Hier wordt Giliberti ge- wfeliciteerd door een parochi aan. Giliberti is van plan het geld uit te geven aan charita tieve doeleinden. foto: ap icaanse Angl Kerk: compromis over vrouwelijke bisschoppen LONDEN De Anglicaanse Kerk stuurt aan op een com promis over de wijding van vrouwen tot bisschop. Dit blijkt uit het voorstel van de internationale commissie die op verzoek van aartsbisschop dr. Robert Runcie van Can terbury is ingesteld. De com missie adviseert de kerkpro vincies die tegen de vrouw in het ambt zijn, geen bisschop pen te zenden naar de wijding van de eerste vrouwelijke bis schop in de wereldwijde Ang licaanse Kerk. De zwarte Amerikaanse theo loge Barbara Harris zal begin volgend jaar tot hulpbisschop van Massachusetts worden ge wijd. Ook in Nieuw-Zeeland en Australië worden binnen afzienbare tijd vrouwen tot bisschop gewijd. Volgend jaar maart zal de commissie onder voorzitter schap van bisschop Eames van Armagh in de Verenigde Staten de tweede keer bijeen komen. NEDERLANDSE MISSIONARISSEN NIET GEDUPEERD I9) OEGSTGEEST Indo nesië verscherpt de tien jaar oude regels voor bui tenlandse missionarissen, maar nederlandse missio narissen worden er niet ernstig door gedupeerd. Die indruk heeft het Centraal Missie Commis sariaat te Oegstgeest op basis van berichten uit Indonesië. Eind vorige week maakte een woordvoerder van het minis terie voor religieuze zaken be kend dat er binnenkort een einde komt aan de regeling voor tijdelijke verblijfsver gunningen. Buitenlandse mis sionarissen en zendelingen komen dan voor de keuze te staan: of de Indonesische na tionaliteit aanvragen of het land verlaten. Er werken 202 buitenlandse missionarissen in Indonesië, voor het merendeel de Vere nigde Staten, de Duitse Bondsrepubliek en Zwitser land. Het aantal Nederlanders is teruggelopen toj enkele tientallen. Plaatselijk kan het vertrek van buitenlandse missionaris sen wel een klap zijn, maar voor de Indonesische RK Kerk als geheel valt het wel mee, aldus Van Boxtel van het Centraal Missie Commis sariaat. Bijna alle bisschoppen en parochiepriesters zijn In donesiër. Dit geldt ook voor de meeste missionarissen van Neder landse afkomst. Al vaker in het verleden heeft de Indone sische overheid duidelijk ge maakt dat zij niet van buiten landse deskundigen afhanke lijk wil zijn. Veel Nederlandse missionarissen hebben daar om de Indonesische nationali teit aangenomen. DENVER Een rooms-ka- tholieke moeder in Denver (V.S.) is tot tien dagen voor waardelijk veroordeeld omdat ze haar kinderen regelmatig meeneemt naar de mis. Daar mee overtrad ze het vonnis bij haar scheiding vorig jaar waarbij werd bepaald dat de (joodse) vader verantwoorde lijk voor de religieuze opvoe ding van de meisjes is. Het zou niet goed voor de meisjes zijn als ze in twee zozeer uit eenlopende religies zouden worden opgevoed, aldus het Vanaf hun geboorte kregen de kinderen een joodse opvoe ding. Na haar scheiding ging mevrouw Dorothy Boeke (36) over naar de RK Kerk. Sinds dien neemt ze de meisjes van 7 en 5 jaar regelmatig mee naar de mis. Voor de recht bank stelden zij en de pastoor van haar parochie dat de kin deren, ondanks het misbe zoek, geen rooms-katholieke opvoeding kregen. De vader, Gerald Sims, dacht daar an ders over en werd daarin bij gevallen door de rechter. Met het oog op eventuele psy chische schade bij de meisjes werd mevrouw Boeke niet tot een onvoorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld. De rechter waarschuwde haar echter dat ze dit wel riskeert als ze met haar praktijken doorgaat. De vader had tij dens de behandeling gezegd het geen plezierige gedachte te vinden de moeder van zijn kinderen naar de gevangenis te laten zenden. Dit was vol gens hem de enige manier om haar op andere gedachten te brengen. Bijbel vertalen Dr. Pinchas Lapide blijft een groot lezerspubliek bedienen: steeds weer komt hij met nieuwe boekies op het grens vlak jodendom-christendom. Bij uitgeverij Kok verscheen het boekje „Is de bijbel goed vertaald?". Hierin gaat Lapide in op de moeilijkheden die ontstaan wanneer gedachte goed vanuit de ene taalcul tuur) wordt overgezet naar de andere. Volgens Lapide zijn er bij de vertaling van de bij bel uit de grondtalen naar de moedertalen van de huidige generatie bijbellezers vergis singen werden begaan en fou ten gemaakt. Eigenlijk al eerder ging het mis, zegt La pide: bij de vertaling van de hebreeuwse teksten naar het Grieks (Vulgaat) werden joodse begrippen versmald in Griekse betekeniskaders. Het boekje is uitgegeven bij Kok en kost 22,50. Lapide schreef eerder: „Wie waren er schuldig aan de dood van Jezus"? Hierin stelt hij het pijnlijke en ingrijpende probleem aan de orde van de veroordeling en kruisiging van Jezus. Wie zijn verant woordelijk voor deze daad? Tegenover de opvatting dat „het volk", de joden, Hem doodde, stelt Lapide onder meer dat God zelf de verant woordelijkheid voor de dood van Jezus op zich neemt. In plaats van de beschuldi gende vinger naar de joden als Godsmoordenaars zouden christenen eens andersom moeten denken: het behaagde God om uit de Joden Jezus geboren te laten worden! Uitgave Kok, prijs 19,90. Een handvol woorden Ds. J. Faber, gereformeerd studentenpredikant in Kam pen, heeft in het boekje: „Een handvol woorden" allerlei as pecten van leven en woorden van Jezus belicht. Via een grondige exegese van negen tien bijbelgedeelten wordt ge probeerd kerngedachten van de evangelieverkondiging te verduidelijken. Het boekje is behalve voor persoonlijke le zing ook geschikt voor lees- en werkgroepjes. Uitgave Kok, prijs 18,90. Overleven Veel mensen kennen in hun leven momenten van een zaamheid en uitzichtloosheid. In die omstandigheden heeft de bijbel ons veel te zeggen, vindt ds. R. van Dijk en hij schreef er een boekje over: „Overleven in grenssituaties". Aan de hand van bijbelge deelten, waarin mensen van toen ook soms blijken te leven in grenssituaties, legt hij uit hoe de bijbel nooit met goed kope antwoorden komt, maar wel realistische „hulp" kan bieden. Uitgave Kok, prijs 13,50 'fï I Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Paspoort Deskundigen weten dat het Zwitserse paspoort het aller beste ter wereld is. Deson danks bleek bij de bomaanslag in Nieuwzeeland op.het schip van Greenpeace dat twee van de daders, Franse geheime agenten, het land waren in- en uitgekomen op vervalste Zwit serse paspoorten. Nu zijn stuk ken die in alle rust en kalmte in de technische laboratoria van inlichtingendiensten wor den vervalst meestal van goede kwaliteit. De betrokken afdeling van de Franse over heid had, zo heb ik vernomen, uitstekend werk afgeleverd voor het „Zwitserse" spion nen-echtpaar. Het waren dan- ook niet de vervalste paspoor ten die het duo de das om heb ben gedaan. Interessant blijft echter dat Parijs er niet voor is teruggeschrokken een Zwit sers paspoort te vervalsen; vanwege de Franstaligheid van de spionnen had men bij voorbeeld ook het veel een voudiger Belgische paspoort kunnen nemen. Daaruit volgt dat ons land niet de illusie moet hebben ooit een volledig fraudebestendig paspoort te produceren. Hetgeen niet weg neemt dat het hoog tijd wordt dat er een aanvaardbare op volger komt voor het vod, waarmee Nederlanders nu overal ter wereld onbekom merd op de hoofdschuddende paspoortcontroleurs afstappen. Paspoort (2) Een beetje lachwekkend, die paspoortaffaire. Tenminste, als je je bedenkt dat straks de grenzen binnen de EG verval len en veruit het grootste deel van onze bevolking voor hun vakantie voldoende heeft aan een geldig legitimatiebewijs. Toch wordt er met man en (on)macht gewerkt aan een onvervalsbaar, en daardoor schandalig duur grensdocu- ment. Als iedereen die niet per se naar het andere eind van de wereld wil, genoegen neemt met een vakantie in een van de EG-landen, dan zullen de concurrenten van KEP, die staan te trappelen om de pro- duktie over te nemen, nog voor een aardige verrassing komen te staan. A.M. van Slierendrecht, DEN HAAG. Turkse organisatie De goede heer Karaman, de vermoorde voorzitter van de Vereniging van Arbeiders uit Turkije in Nederland (HTIB), was echt een aardige en goede man. Maar hij was niet de lei der van de Turkse arbeiders hier. Hij was leider van 500 communisten, want HTIB is een communistische vereni ging. Ik heb geen kritiek op de communisten of op de overle den Karaman. Maar het is niet juist in kranteberichten elke keer over „de leider van de Turkse arbeiders in Neder land" te spreken. Ik zeg nog maals: Karaman was een goe de leider. Ook hij heeft goede dingen gedaan. Maar hij was zeker geen leider van de Tur ken in Nederland. In Neder land bestaan gelukkig veel grotere verenigingen dan HTIB. Mustafa Ince, AMSTERDAM. Opnieuw beginnen DlTMAAL hoeft minister Van den Broek zich geen te maken over de steun die hij van de Tweede Kamt ontvangen. Geen golven van kritiek, zoals in maart en tember over de aanpak van de paspoortzaak, maar op ting over het opzeggen van het contract met producent Uithuilen en opnieuw beginnen, zoals indertijd met Kan. Buitenlandse zaken zal, naar het zich laat aan van het KEP-avontuur hebben geleerd en niet hals ove een nieuw contract sluiten met de „natuurlijke" kandid de Staatsdrukkerij en geld- en postzegeldrukker Joh. schedé. Deze hebben al in een eerder stadium laten wet klaar voor te stadn. Maar Van den Broek doet er verst aan zijn aanloop goed te berekenen aleer een nieuwe i te wagen. Die vertraging kan er nog wel bij. EENVOUDIG ligt de zaak immers nog niet. Van den stelt dat KEP in gebreke is gebleven en daardoor zijr ziens geen schadeclaims kan neerleggen. Maar zo simpi KEP-manager Van Dijk niet in de hoek worden geze stelt - en of dit terecht is zal de tijd leren - dat het pi wordt afgeblazen terwijl een tweede testronde nog in gang is. De tests hebben tot nu toe, zoals bekend, een strekt onvoldoende resultaat opgeleverd. KEP heeft no| kunnen bewijzen dat het door TNO goedgekeurde, m hand gemaakte model, ook in serieproduktie op verant\ de wijze gemaakt kan worden. Maar als Van Dijk gelijk wanneer hij stelt dat er nog een volgende testronde voo was en dat het eindresultaat voldoende zal zijn, dan wai Van den Broek nog heel wat juridische problemen. Die den kunnen leiden tot schadeclaims waardoor de mii ook nieuwe politieke problemen zou gaan ondervinden Al met al lijkt het er evenwel op dat Van den Broa knoop terecht heeft doorgehakt. Maar het had wel eerder moeten gebeuren. De affaire heeft al te veel en gekost en schade berokkend. Van den Broek mag nu zen dat hij de zaak opnieuw op poten kan zetten. E nieuwe kamerlid Van der Linden is een van degene daar kritisch op mag toezien. DEI nagi den- ze v Broi wer test pasp Uit spec Van men de vert Herfst somber en vrij droog DE BILT De herfst in ons land was dit jaar somber en ondanks de vele regen van de laatste dagen aan de droge kant. De gemiddelde seizoen- temperatuur was vrijwel nor maal, aldus het KNMI in De Bilt. Tijdens de herfstperiode (sep- -tember, oktober.en november) registreerde het KNMI gemid deld over het land 250 uur zonneschijn terwijl 290 uur normaal is. De zon scheen dicht aan de kust het langst (280 uur), het midden van het land kwam er kariger vanaf met 230 uur zonneschijn. Met 10,4 graden Celsius was de DEI VOO mer den ben en en ten. van hori defi staa verl kinj het Per: Sch Mr. 1 afko I leve del ij Ivonc f tries veel landelijk gemiddelde temj nis. tuur vrijwel normaal (10,3 dat den Celsius). 1 parti Eind oktober onderginj rere temperatuur een sterke d tingt waardoor plaatselijk de a daar vorst voorkwam. Novel met kende twee perioden I vijft vorst: van 2 tot en met j heel vember en van 20 tot en| verk was rijk derl; had janu de lij 22 november. Novembei verder droog en zonnig, maand werd landelijk meter neerslag gemeten wijl 77 millimeter norm. Met landelijk gemiddel uur zon was november bedeeld dan normaal (5 zon), aldus het KNMI. Het KNMI registreerde de herfst een totale hoe heid neerslag van 195 mil ter tegen 214 millimeter maal. Vrij koud DE BILT (KNMI) Twee weersystemen zijn het komen de etmaal van groot belang voor het weer in Nederland. Het betreft een depressie bo ven het Engelse Kanaal en een in betekenis toenemend hoog boven Zuid-Skandinavië. De genoemde depressie verplaatst zich zuidoostwaarts in de rich ting van Noord-Italië, het hoog beweegt zich langzaam iets naar het oosten in de richting van de Baltische staten. Boven ons land ontstond door deze ontwikkelingen een oostelijke stroming, die vooral in het Waddengebied krachtig is. Daarmee wordt koude lucht uit Duitsland aangevoerd. Langzaam stroomt deze kou ook tot over het zuiden van het land uit. Terwijl de tempe ratuur in het noorden rond of iets onder 0 komt te liggen wordt het bezuiden de grote rivieren toch niet kouder dan zo'n graad of 3. Af en toe kan nog wat regen vallen, in het noorden ook sneeuw, maar grote hoeveelheden neerslag worden morgen niet verwacht. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Flinke op klaringen. In het uiterste zui den af en toe sneeuw. Middag- temperaturen langs de zuid-en westkust dicht bij nul graden. Hoe meer naar het noorden hoe kouder met ter hoogte van de lijn Oslo-Stockholm mid- dagtemperaturen van min 5 min 10 graden. Britse Eilanden: Vrijwel over al veel bewolking. Af en toe regen. Middagtemperatuur van 11 graden in het zuidwes ten, tot 7 graden in het noord oosten. Denemarken: Veel bewolking. Af en toe sneeuw, in het zuid westen, later ook regen. Mid dagtemperatuur van iets onder nul in het noorden, tot 3 gra den in het zuidwesten. Benelux en Noord-Duitsland: Veel bewolking. Af en toe re gen. In het uiterste noorden van Duitsland eerst ook sneeuw. Middagtemperatuur van 3 graden in Sleeswijk-Hol- stein, tot 9 graden meer naar het zuiden. Noordoost-Frankrijk en Zuid- Duitsland: Veel bewolking. Af en toe regen en plaatselijk mist. Middagtemperatuur 5 tot 9 graden. Midden- en Zuidwest-Frank rijk: Half tot zwaar bewolkt. Af en toe regen, het meest op vrijdag en langs de westkust. Vooral langs de Middellandse zee ook af en toe zon. Mi temperatuur van 9 meer naar het noorden, graden in het zuiden. Alpengebied: Veel bewo Vooral in het noordwest deel af en toe regen en 1200 meter ook sneeuw, dagtemperatuur in de dal in het laagland van 5 g in het noordoosten, tot II den in het zuidwesten. Spanje en Portugal: Vc melijk in Noordwest-Spai Noord-Portugal van tij tijd regen. Middagtempel 12 tot 15 graden. Lanj zuidkust van Portugal Spaanse kust bezuiden lona ook zon bij middagti raturen van 16 tot 21 gn Italië, Joegoslavische ki Griekenland: Af en toe of buien, in het zuiden met onweer, in Grieke eerst nog zonnig. Midda peratuur van 7 graden Po vlakte, via 13 18 gra< Italië tot 17 21 grad Griekenland. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Amsterdam ragen De B Eindhoven regen Den Helder regen Vtlsslngen regen Zuld-Umburg motrgn Aberdeen eenl- ven de d Broe eerd doss: Van zijn, maa geco doer om kuni duce poor mon stree Sch Oï DEN Del gen rege: licht KEF wr hij d moei Palm Beach Paramaribo regen Pretoria zw. bew. Rio de Janeiro zw. bew. San Francisco onbew. Sao Paolo zw. bew. Seoul onbew. Singapore regen zw. bew. 28 23 Tel A t A

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2