Brand verwoest Argentijns restaurant in Steenstraat S: STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Vriendenvereniging voor gemeentearchief opgericht Sinterklaasmarkt ook succes op Stadhuisplein LDM mag wel water winnen in duinen Een cadeau van formaat £BR verhelpt troomstoring ENKELE TIENTALLEN OMWONENDEN GEEVACUEERD Candlelight Collectie Wedgwood PIERROT WOENSDAG 30 NOVEMBER 1988 PAGINA 13 5IDEN De stroomstoring die zich iteren voordeed in een deel van Leiden rond twaalf uur verholpen door het lergiebedrijf Rijnland. Het net waar de iring om tien over half negen spontaan tstond werd kon toen opnieuw van oom worden voorzien. De plaats van t ontstaan van de storing is nog onbe- nd. Naar aanleiding van de storing bel li veel mensen op naar het EBR. Win- ls in de Haarlemmerstraat bleven gis- •ochtend gesloten omdat hun rolluiken >t opengingen. De stroom viel uit in het jjed dat wordt begrensd door de Lan- 'racht, Oude Singel, Jan Vossensteeg, arlemmerstraat, Paramaribostraat en ge Rijndijk. Heerema krimpt in LEIDEN De voortdu rend afnemende hoeveel heid werk in de offshore industrie heeft geleid tot maatregelen bij het be drijf Heerema. Bij de in de offshore-in dustrie gespecialiseerde firma worden 200 perso nen ontslagen en worden vestigingen in Aberdeen, Stavanger en Rio de Ja neiro gesloten. De kanto ren in Londen, Oslo en Houston worden inge krompen. In het hoofd kantoor in Leiden ver dwijnen twintig banen, waarvan een aantal reeds is geëfectueerd. Schadeclaims van bewoners Agaatflat LEIDEN Zesenvijftig bewoners van de flat aan de Agaatlaan hebben vandaag een schadeclaim ingediend bij de Woningbouwvereniging Lei den (WVL). Zij stellen de WVL aan sprakelijk voor schade die zij hebben geleden tijdens de verbouwing van de flat. Dit was in oktober al afge sproken met technisch directeur Jan sen. De meeste claims betreffen schade aan vloerbedekking, behang, gordij nen en plafonds. Ook vragen de be woners vergoeding voor schade aan apparatuur die kapot zou zijn getrild door het gebruik van te zware machi nes en schade door lekkages uit pas aangelegde verwarmingsbuizen. Nieuwe bomen langs Rapenburg LEIDEN Vijf grote koningslinden wor den vrijdag geplant langs het Rapenburg, tussen Breestraat en Langebrug. De bomen komen langs de grachtkant te staan. De beplanting kan nu gebeuren omdat de werkzaamheden aan de kademuur inmid dels zijn voltooid. Tij dens de werkzaamhe den kan er op dit ge deelte van het Rapen burg niet worden ge parkeerd. Organisaties thuiszorg bundelen krachten LEIDEN De Kruisvereniging Leiden en de Stichting Ge zinsverzorging Leiden gaan hun krachten bundelen. De be sturen van beide organisaties hebben een intentieverklaring ondertekend die moet leiden tot nauwere samenwerking. Beide organisaties worden geconfronteerd met dezelfde ont wikkelingen en veranderingen op het gebied van de thuis zorg. Het aantal mensen dat een beroep doet op de organisa ties neemt toe als gevolg van de toenemende vergrijzing en het terugdringen van de verpleegduur in ziekenhuizen. Bo vendien neemt niet alleen het aantal aanvragen toe, maar is de gewenste thuiszorg ook intensiever. De plannen van de Commissie Dekker zorgen in de komende jaren voor nieu we, ingrijpende aanpassingen. Door een nauwere samenwer-: king hopen de twee organisaties een goede thuiszorg te'kun nen blijven garanderen. Met dat doel wordt een samenwer kingsprotocol geïntroduceerd, dat inhoudt dat de aan de or ganisaties verbonden medewerkers verplicht zijn bij ge meenschappelijke cliënten/patiënten met elkaar afspraken te maken over de zorg. Het protocol moet op 1 maart van het komende jaar geheel zijn ingevoerd. Afdeling Jonge Democraten in Leiden LEIDEN De eerste afdeling Jon- ge Democraten (JD) in Nederland wordt in Leiden opgericht. Door de grote ledenaanwas van de JD in Leiden is het mogelijk nu een afde ling op te richten. Tot nu toe waren de leden van de JD in elf regio's in heel Nederland georganiseerd. De oprichtingsvergadering wordt dins dag 13 december vanaf half acht 's avonds gehouden in "Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Spre kers zijn de voorzitter van het lan delijk bestuur van de JD en een po liticus. Tevens zal dan het nieuwe bestuur van de Leidse afdeling ge kozen worden. De JD is een zelf standige politieke jongerenorganisa tie die wordt erkend door D66. Universiteit neemt tape-robot in gebruik LEIDEN De Leidse uni versiteit neemt donderdag 8 december als eerste universi teit in Nederland een zoge naamde tape-robot in gebruik. Het gaat om een robot die op het Centraal Reken Instituut magneetbandcassettes auto matisch ophaalt, opzet en wegbrengt. Dit doet hij zeven dagen per week, 24 uur per dag. De robot rijdt langs kas ten waarin zo'n 10.000 casset tes zijn opgeslagen. Hij her kent de gewenste cassette aan een streepjescode en plaatst deze in de cassette-units die in rechtstreeks contact staan met de mainframes. 999.- 1255..A'- LEIDEN Een felle uitslaande brand heeft vanmorgen in alle vroeg te het Argentijnse restau rant El Fiero aan de Steenstraat 27 geheel verwoest. Twee studen ten konden ternauwer nood aan de vlammenzee ontkomen; een brand weerman raakte licht ge wond. De schade wordt gteraamd op tenminste zes ton. De twee studenten woonden op de eerste verdieping boven het restaurant. Een van hen was om vier uur nog wakker. Hij hoorde dat er nog mensen in het restaurant aanwezig waren. Om half zes schrok hij doordat rook zijn kamer bin nenkwam. Hij waarschuwde een mede-kamerbewoner en probeerde de begane grond te bereiken. Dat bleek al niet meer mogelijk: het restaurant stond in lichterlaaie. Via het platte dak wist hij met zijn medebewoner te ontvluchten naar het naastgelegen Sint Se- bastiaanshofje. Een van de studenten moest met vergifti gingsverschijnselen door het inademen van rook in het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL) worden opgeno men. De brandweer ging de vuurhaard met groot mate rieel te lijf. In totaal werden 24 man ingezet met drie auto spuiten, een ladderwagen en een persluchtwagen. Met acht stralen werd een enorme hoe veelheid water op de vlam men losgelaten. In eerste in stantie wist niemand of er nog mensen in het pand aanwezig waren. De brandweer inspec teerde daarom zowel de eerste als de tweede, verdieping. Daar bleek niemand meer te zijn. Een brandweerman kreeg op de zolderverdieping een stuk neerstortend plafond op het hoofd en moest ter con trole naar het AZL. De politie heeft kort na half zes enkele tientallen omwonenden geë vacueerd. Ook de bewoners van het Sint Sebastiaanshofje moesten hun woningen verla ten. Alle bewoners werden gastvrij opgevangen in het café Hus-Pub aan de Nieuwe Beestenmarkt. Na ongeveer een uur konden zij weer huis waarts keren. Volgens woord voerder C. van der Meijden van de brandweer is de oor zaak nog niet bekend. Wel deelde hij vanmorgen mee, dat het plafond van het res taurant waarvan de eigenaar in Amsterdam woont, bestond uit houten delen, gescheiden door steen- of glaswol. Dit ma teriaal heeft brandvertragend gewerkt. Hoeveel schade het vuur heeft aangericht is even eens nog niet bekend. Toen om zes uur het sein „brand meester" gegeven kon wor den, was overduidelijk dat het interieur van het pand geheel was verwoest. „We moeten op het onderzoek van Bouw- en Woningtoezicht wachten, om te weten of de dragende con structie is aangetast". De scha de aan de belendende perce len schijnt mee te vallen. „Af gezien van rookschade, heb ben we de brand redelijk in bedwang kunnen houden", al dus Van der Meijden. r'hema-avond ijnland Radio Sport enf oetbalvereniging UVS ouden vandaag een the- -avond in de kantine in Kikkerpolder. Het the- la luidt „De jeugd nu en de toekomst". De vere- igingen L ugdun um )uick Boys, Leiden, Rood- nburg en UVS wonen de vond bij. Ook andere ver- nigingen zijn welkom, anvang 20.00 uur. "Urn 'et rijksmuseum voor 'olkenkunde Steenstraat vertoont zondag om 0 uur 'The blind vordsman', een film over et leven van de Japanse ■teur Shintaro Katsu. De )egang bedraagt 3 gulden (tot 19 jaar en 65+ 2 ulden). iorba iska Mertens en Eveline iten geven zondag een weert in museum De La- 'nhal. Ze bespelen de orba en de tiorbino, in- rumenten die lijken op >n luit. Er wordt Italiaan- muziek uit de eerste elft van de 17e eeuw ge deeld. Het concert heeft aats tijdens de laatste van de expositie 'lein maar fijn'. Aanvang 00 uur. Het concert is ratis voor bezoekers van •t museum. )rge!concert ijk en Anneke Jansen - ot bespelen zondag het gel van de Waalse Kerk de Breestraat 64. Er orden werken van Mo- irt, Kellner en Albrechts- 'rger ten gehore ge acht. De werken worden 'erhandig en -voetig ge weld. Het concert is op n video scherm te vol- 'n. Aanvang 19.00 uur, egang gratis. weekuur Rijksmuseum van udheden aan het Rapen- irg 28 houdt zondag van 00 tot 16.00 uur weer n archeologisch spreek- ir. Iedereen die iets ouds 'eft gevonden en daar- 'er gratis deskundig ad- es wil hebben kan dan recht bij de conservator de provinciaal-Ro- einse afdeling, drs. M. rouwer. gratis elke woensdag de bijlage bij uw krant met «formatie over films,muziek heater, recreatie,exposities en een complete agenda LEIDEN Het Leidse gemeentearchief heeft nu ook, net als bijvoorbeeld museum De Lakenhal, een vereniging van vrien den. Die nieuwe vereni ging is gistermiddag offi cieel gepresenteerd in de Vlietpanden van het ge meentearchief. Ze is ver noemd naar Jan van Hout. Die was bekend als dichter, schrijver en secre taris van de stad Leiden, een functie die hij aan het einde van de zestiende en begin zeventiende eèuw bekleedde. Als zodanig was hij ook grondlegger van het middeleeuwse ar chief van Leiden. Bij de presentatie kon de vere niging al een eerste gebaar maken naar het archief met de aanbieding van een acte uit 1573 van de hand van Jan van Hout. Die en dat is minder bekend ook enkele jaren notaris was in Leiden. De be trokken acte is een testament, van de Leidse vrouw Margrie- te Pietersdochter. Het stuk ontbrak in de verza meling actes van Jan van Hout in het gemeentearchief. Het is daar vermoedelijk in de ne gentiende eeuw uit verdwe nen. Het is onlangs op een vei ling ontdekt. Omdat de hand tekening van Van Hout, moei lijk is te ontcijferen, werd aan vankelijk een van de getuigen die het mede heeft onderte kend, aangezien voor de nota ris die het opstelde. De acte werd gistermiddag door voorzitter prof. mr. H. van Soest van de vereniging Jan van Hout overhandigd aan wethouder F. Kuijers. Die legde de acte daarna, geassis teerd door gemeentearchivaris mr. T. Schelhaas, op de plaats in het protocol van Van Hout waar ze zolang heeft ontbro ken. Hobby Voorzitter prof. mr. H.W. van Soest van de vereniging van vrienden van het gemeentearchief over handigt wethouder F. Kuijers d3 acte van Jan van Hout. foto.- tejo ringers De vereniging wil met haar activiteiten het archief in bre de zin ondersteunen. Daarbij kap gedacht worden aan bij dragen om archief- of docu mentatiemateriaal te bemach tigen. Ook wil de vereniging helpen bij het tot stand bren gen van publikaties. Dat kan, aldus Van Soest gisteren, zo wel door financiële steun als door vrijwilligershulp van le den. Uit de reactie van archivaris Schelhaas bleek gisteren dat dergelijke hulp zeer welkom is. „Vooral aan bronnenpubli- katies komen de medewerkers van het archief niet toe". De vereniging wil daarnaast met cursussen en lezingen voor haar leden interesse voor hoopt dat daardoor meer be langstelling komt voor de ge schiedenis als hobby. „Wat is er uiteindelijk interessanter dan proberen te weten komen, wat nu niet meer bekend is". (ADVERTENTIE) 225 jaar: het jubileum van de goede smaak, „Huis van geschenken" Maarsmansteeg 14 nabij V D Leiden 071-121293 De kraampjes van de Sinterklaasmarkt trekken redelijk veel publiek. foto: tejo ringers LEIDEN Ook het Stad huisplein is een goede lo- katie voor de jaarlijkse Sinterklaasmarkt. Hoewel het daar in dit jaargetijde voor de markthandelaren veel minder gerieflijk is dan in De Waag, weet het publiek de weg naar de kramen goed te vinden. Dat is de mening van M.A. van den Berg uit Leersum, die dit jaar reeds voor de veertiende maal op de markt staat. De gemeente besloot dat die niet meer in De Waag mag worden gehouden, omdat die plaats voortaan slechts voor culturele activiteiten mag wor den gebruikt. Van den Berg: „Net zoals elk jaar komt de belangstelling langzaam op gang. In de loop van deze week wordt het be slist een stuk drukker". Het voordeel van de nieuwe plaats van de markt is volgens Van den Berg dat de kramen op het plein veel meer aandacht trekken dan in De Waag. Bang voor slecht weer is hij niet. „Of je nu door de regen naar een winkel moet of naar de markt, dat maakt niet veel uit. Met Sinterklaas komen de mensen toch wel". Van den Berg is er van overtuigd dat de omzet niet lager zal zijn dan in voorgaande jaren. „En wat onszelf betreft: hier buiten is geen verwarming, maar wij zijn gewend om in weer en wind te staan. Er is eigenlijk maar één echt na deel: in De Waag konden we 's nachts alles laten staan, nu moeten we onze spullen elke avond inpakken en 's ochtends weer uitpakken". G.P. Arnold directeur LD LEIDEN Tot vestigingsdi recteur van uitgeversmaat schappij Leidsch Dagblad is per 1 januari benoemd de heer G.P. Arnold. Hij volgt in die functie de heer G. Koopman op. De heer Arnold is afkom stig van Ahold in Zaandam, waar hij sinds '87 optrad als coördinerend hoofd perso neelszaken grootverbruik. STAATS BOSBEHEER VERLIEST GEDING LEIDEN/DEN HAAG Staatsbosbeheer moet de Leidsche Duinwatermaat schappij (LDM) binnen ze ven dagen toestemming geven voor uitbreiding van de waterwinning in de Katwijkse duinen. Als dat niet gebeurt moet het de aanleg van „winning 8" wel gedogen. Dat alles op straffe van een dwang som van 10.000 gulden per dag, met een maximum van 250.000 gulden. Dat heeft president mr. Wijn- r holt van de Haagse rechtbank bepaald in èen kort geding dat de LDM had aangespannen te gen Staatsbosbeheer. Dat had de toestemming voor de aanleg van de winning geweigerd, juist nadat Gedeputeerde Staten die in september hadden verleend. Daaraan waren jaren van over leg en bestuurlijke procedures vooraf gegaan. Volgens de LDM doorkruiste Staatsbosbeheer met dat stand punt alle doorlopen procedures. Bovendien zou het de bevoegd heid niet hebben om toestem ming te weigeren. De LDM zou echter uit „overwegingen van fatsoen" niet gewoon begonnen zijn met de aanleg van de in stallaties. De provincie Zuid-Holland, die steeds tegen uitbreiding van de oppervlakte-infiltratie is ge weest, heeft gisteren na het be kend worden van de uitspraak met de LDM een convenant ge sloten. Het convenant verplicht de LDM tot het ontwikkelen van methoden voor diepinfil- tratie. De provincie zal op haar beurt de LDM toestaan de op pervlakte-infiltratie uit te brei den van 18 naar 20 miljoen ku bieke meter per jaar. Diepinfil- tratie is een waterwinmethode die veel natuurvriendelijker is dan oppervlakte-infiltratie. Bij oppervlakte-infiltratie wordt vaak zoveel water aan de op pervlakte onttrokken, dat plan ten niet kunnen overleven. Bij diepinfiltratie daarentegen wordt het water vanonder een kleilaag vandaan gehaald en leiden planten geen schade. De LDM zal na aanleg van winlokatie 8 afzien van verdere uitbreiding van de oppervlakte infiltratie. Zuid-Holland gaat er van uit, dat winning op lokatie 8 binnen tien jaar zal stoppen. Samen met het drinkwaterlei- dingbedrijf Den Haag gaat de LDM de komende drie jaar een milieu-effect rapportage (MER) opstellen. De provincie zal mee werken door middel van het geven van technische adviezen meewerken aan een proefpro ject voor diepinfiltratie. Hierna zal bepaald worden, op welke plaatsen diepinfiltratie zal plaatsvinden. i Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe j Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna woidt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank handdoek naar Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1 j Cckióc Souiant

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13