Sectiebestuur nog in het zadel Modaal inkomen voor uitblinkers /underink nist magische ;rens net Eredivisieclubs willen nacompetitie Sport op tv Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! 8 PAC Z PORT QtidóaQowumt DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 PAGINA 9 ën zei Ideld dan h« De Ki e min als :n bij n de ^ortprijsvragen ÏN HAAG De gevens de sportprijs vragen [evolipi bij de (to 47. Ie prijs: geen win- r; 2e prijs: 4x75.000,00; rijs: 34x6.810,40; 4e prijs: 0x63,90; 5e prijs: >n 76x5,00. lei ferspel 47. 6 cijfers goed: 5 cijfers goed: 4x; 4 cij- goed: 30x; 3 cijfers d: 232x; 2 cijfers goed: •ievem die keten igetro in UW i een te brei ikte tij ag van jespeel i8x. o 47. Ie prijs: geen win- r, 2e prijs: geen winnaar; rijs: 9x5.496,80. ■gelijk 47. Ie prijs: winnaar; 2e prijs: ;JÓ&,70; 3e prijs: 12x129,00; 347x7,10. V( prijs: Heizei Stadion wordt mogelijk afgebroken BRUSSEL Het bestuur van de Belgische voetbalbond wil het Hei zei Stadion in Brussel afbreken en vervangen door een nieuwe ac commodatie. Het complex moet de naam krijgen van de koning van België: Boudewiin. De gemeente Brussel moet de douw financieren. Volgens Leon Vlogaert, woord voerder van het voetbalbestuur, zal deze week contact worden op genomen met burgemeester en wethouders van de Belgische hoofdstad. Toestemming van de gemeente, eigenaar van het sta dion, zegt echter weinig. Brussel verkeert al geruime tijd in grote financiële problemen. Wielerprof Vandewalle overleden GENT De Belgische wielerprofessional Geert Vandewalle is gisteren tij dens een voetbalpartijtje met zijn ploeggenoten in Gent overleden aan een hartverlamming. Vande walle, die drie jaar geleden kampioen van België bij de amateurs werd, kwam het afgelopen uit voor de formatie Isoglass. De 23-ja- rige renner klaagde tijdens de wedstrijd over hart klachten en zakte plotse ling in elkaar. Curieuze weddenschap LONDENEen bookmakerskantoor in Londen is gisteren een uiterst curieuze weddenschap aange gaan. Het stond toe dat Ian Moo-Young een bedrag van 187 pond, bijna 700 gulden, inzette op de ver zekering dat hij volgend jaar mee zal doen aan het Grand Slam tennistoernooi van Wimbledon. De bookmakers namen de weddenschap aan op 50.000 tegen 1. Moo-Young is dus volgend jaar, als hij ten minste op het heilige gras in actie komt, in ieder geval de beste verdiener met bijna 9 miljoen gul den. Ian Moo- Youngs kansen op deelneming mogen als zeer klein worden ingeschat. De 44-jarige Brit van Chinese afkomst, heeft ooit eens meegedaan aan een internationaal toernooi. Op Jamaica was zijn optreden van korte duur, hij verloor in de eerste ronde. Na die tijd heeft Moo-Young slechts een en kele keer een balletje geslagen. Als ontwerper had hij nauwelijks tijd voor de tennissport. Ron Willems wacht operatie AMSTERDAM Ron Willems zal binnenkort worden geopereerd aan zijn rechterenkel. De technische staf van Ajax is ervan overtuigd ge raakt dat de enkelbles sure van Willems, die de van FC Twente overge komen aanvaller al het gehele seizoen aan de kant houdt in Amster dam, niet met rust is te genezen. Willems zal nog deze week, na over leg met chirurg dr. Marthy, een datum prik ken voor de operatie. Zestig gewonden bij voetbalrel BUENOS AIRES Onge- veer zestig mensen zijn zon dag gewond geraakt bij sup- portersrellen tijdens het duel tussen Ne well's Old Boys en Rosario Central in de Argen tijnse eerste divisie. De wed strijd werd door scheidsrech ter Abel Gnecco na 22 minu ten gestaakt omdat aanhan gers van Rosario de spelers bekogelden met allerlei voor werpen en verder slechts op vechtpartijen met de tegen standers en de politie aan stuurden. Onder de gewon den zouden twaalf politie agenten zijn. Van Gennip en Visser bij wereldbeker DEN HAAG Yvonne van Gennip en Leo Visser zijn door de schaatsbond opgenomen in de ploegen die het komende weekeinde deelnemen aan ae twee de wedstrijd in de wereldbeker-cyclus. Van Gennip en Visser misten de eerste afleveringen, afgelopen zaterdag en zondag in respectievelijk Oost- en West- Berlijn. Zij deden mee aan de strijd om de Gruno- bokaal. Het tweetal presteerde daar zo goed op voor al de 1500 meter, Van Gennip 2.11 en Visser 1.59, dat afvaardiging naar de wedstrijden in respectievelijk in Groningen en Oslo, zeker was. Samenstelling: dames, Groningen: 500 meter Haringa. Aaf- tink. Meijer. Bollaart, Preuter. 1000 meter Haringa. Aaftink. Bollaart, Stam, Meijer. 1500 meter Moolhuizen (of Preuler), Stam, Bollaart, Meijer, Van Gennip. 3000 meter Moolhuizen, Stam, Van Gennip, Paul of Bollaart. Heren, zaterdag in Eskilstuna: 5000 meter Kemkers, Veld kamp, Bos, Visser. 500 en 1000 meter Ykema, Loef, Noyens, Boelsma, Terpstra. Zondag in'Oslo: 500 meter Ykema. Loef, Noyens. Boelsma, Terpstra. 1500 meter Portijk, Kemkers, Bos, Visser. 3000 meter: Kemkers. Veldkamp, Bos, Visser. VAN DER LOUW WEIGERT DISCUSSIE OVER GEVOERD BELEID ZEIST André van der Louw heeft in zijn eentje het sectiebestuur voorlo- in het zadel gehou den. Met een emotioneel betoog voorkwam de voorzitter gisteravond na vijf en een half uur ver gaderen, dat er zou wor den gediscussieerd over het volgens voorzitter Gerard Bouwer van DS 79 gevoerde wanbeleid in het verleden en over hoe het bestuur in de toe komst wel goed en vooral professioneel zou moeten functioneren. Van der Louw weigerde de kritiek van Bouwer, die werd bijgestaan door Theo van Seg- ;elen namens de Centrale ipelersraad, te aanvaarden. Hij eiste dat alle partijen zich eerst zorgvuldig mochten voorbereiden, bracht dat in stemming en kreeg zijn zin. Waardoor hij linea recta over stapte naar punt zes van de vergadering, om een tweede Jcritiekronde te ontlopen. Gerard Bouwer formuleerde voorzichtig, maar was keihard in zijn oordeel. Hij verweet het kabinet Van der Louw ge brek aan slagvaardigheid op het gebied van commerciële zaken en ook het secretariaat zou onvoldoende functione ren. Bouwer zei het niet let terlijk, maar gezien het weer eens opsommen van de vele blunders (EK-chaos, falend mediabeleid, commerciële missers zoals de ruzie tussen Philips en Sony om de hoofd- sponsoring van de bond), die het sectiebestuur de afgelopen vijf en een half jaar heeft ge maakt, liet hij duidelijk mer ken, dat het sectiebestuur be taald voetbal heeft gefaald. Bouwer, die het nader be schouwen van het bestuursbe leid als extra punt op de agen da had gekregen en zich ge steund wist door achttien clubs, bood vervolgens enkele zaken ter voorlegging aan de ZEIST De eredivisieclubs willen een nacompetitie om een plaats in het UEFA-beker toernooi tussen de nummers vier, vijf, zes en zeven van de competitie-rang lijst. In het geval de winnaar van de KNVB-beker daar bij zit, neemt de nummer acht ook deel. Nederland mag het volgende seizoen drie clubs in het UEFA-toernooi in schrijven. Dit jaar waren dat er twee. De nummers twee en drie plaatsen zich rechtstreeks. De UEFA zal het voorstel moeten goedkeuren. De uitspraak over deze kwestie wordt op 17 december verwacht. Eerder verbood de UEFA de na-competitie in de vorm, zoals die de laat ste twee jaar werd gehouden. Daaraan namen de (vier) winnaars van de ingevoerde periodes deel. Vorig seizoen plaatste zich op die wijze FC Groningen, op de normale ranglijst slechts nummer elf. De UEFA vond dat door dit systeem te laag geklas seerde ploegen zich voor het internationale voetbal kon den plaatsen. vergadering aan en was ver volgens erg duidelijk. Verenigen Bouwer: „Aan het bestuur is dan de beslissing of het zich met de besluiten en opdrach ten uit deze vergadering kan verenigen. Als het dp op drachten aanvaardt, dan zal er ook overtuiging aan de uit voering gegeven moeten wor den. .Wenst het bestuur de op drachten niet te aanvaarden, dan dient deze vergadering haar verantwoordelijkheid te kennen en een bestuur te be noemen, dat de wensen van deze vergadering onder schrijft en op korte termijn zal uitvoeren' Bouwer, die zijn betoog voor een groot deel ontleende aan het onlangs verschenen rap port van de FBO-stichting „Het is weer fijn langs de lijn", pleitte voor het in dienst nemen van een manager, die ervoor moet zorgen, dat er in de toekomst diverse financië le bronnen worden aange boord. En dat er geen tussen personen meer mogen verdie nen aan bijvoorbeeld het ver kopen van bordreclame voor interlands. Bouiyer legde de vergadering na zijn betoog vier zaken voor: 1. De sectie betaald voetbal moet op l^orte termijn een financieel beleid ontwik kelen met als doel de bin nenkomende gelden ge heel of vrijwel geheel in de kas van het betaalde voetbal te laten vloeien. 2. Het bestuur zal de mana- gementsfunctie van het betaalde voetbal niet in handen leggen van de nieuwe directeur van de KNVB. 3. Het bestuur zal na het aan stellen van een manager afstandelijker gaan wer ken. 4. De opbrengst van Neder land - Engeland zal niet gestort worden in het jubi- leumfonds 100 jaar KNVB. Niet serieus Theo van Seggelen onder schreef de woorden van Bou wer. De vertegenwoordiger van de CSR die de belangen van de Nederlandse profvoet ballers in Zeist behartigt, meende dat er van een rede lijke samenwerking tussen de spelers en het sectiebestuur al geruime tijd geen sprake is, omdat Van der Louw en zijn medebestuursleden de voet ballers niet serieus nemen. „Totnutoe zijn de spelers mild geweest voor het sectiebe stuur", klonk het dreigend uit de mond van Van Seggelen. „In de toekomst zou dat wel eens anders kunnen zijn. Als de belangen van de spelers niet voldoende worden behar tigd, dan zouden er wel eens schadeclaims en protestacties kunnen komen. Dit bestuur heeft weinig oog voor ons en dat vinden wij onaanvaard baar. Wij eisen een deskundig leidend bestuur. Het betaald y>etbal staat in veel opzichten op een keerpunt. Daarom zal dit bestuur een andere koers moeten varen of anders de ze- tèls beschikbaar stellen". Het betoog van beide afge vaardigden was tegen het zere been van de ervaren bestuur der Van der Louw, die ver volgens met een fikse portie emotie de vergadering be speelde. De kritiek wees hij van de hand en hij stelde zelfs, dat het bestuur uitste kend werk heeft verricht. Hij noemde het gevoerde media beleid, waarin volgens hem het maximaal haalbare uit de centenstrijd was gehaald en ook het commerciële gedeelte wordt volgens hem uitstekend behartigd. Van der Louw wees erop, dat jaarlijks twee miljoen gulden aan sponsor geld in Zeist terechtkomt, een bedrag dat nog nooit zo hoog is geweest. „Op dit resultaat mogen wij best trots zijn", beet hij de vergadering toe. Om vervolgens met haast overslaande stem in te gaan op de door Bouwer bekriti seerde afgelopen vijf en een half jaar. „Ik weiger hierover te discussiëren", zei hij. „Over alle beslissingen, die in het verleden genomen zijn, is hier in de vergadering verant woording afgelegd. Nu moet er niet na vijf en een half jaar gezegd worden, dat alles fout is gedaan. Dat is niet juist en Een emotionele André van der Louw vond de kritiek op het beleid van het sectiebestuur betaald voetbal onterecht. bovendien had de vergade ring dat dan eerder moeten zeggen. Nee, deze kritiek slaat nergens op en is bezijden de waarheid, 't Is op niets ge grondvest. En Bouwer, die zelf in het platform van voor zitters zit, waarmee wij regel matig bepaalde zaken bespre ken, moet dat weten". Onrecht Ook de kritiek dat het secfte- bestuur zaken, die het betaal de voetbal aangaan, zou laten beslissen door de amateursec tie, weerlegde Van der Louw en ook het secretariaat be taald voetbal werd volgens hem onrecht aangedaan door de stelling van Bouwer, die meende dat er daar niet effi ciënt gewerkt wordt. „Waar haalt Bouwer het lef vandaan om negatief te denken over het secretariaat", brieste de praeses, die driftig inhaleerde uit de onafscheidelijke pijp, die hij in zijn mondhoek had. „Wij hebben er als bestuur aandacht aan geschonken en zelfs door bureau Berenschot onderzoek laten doen naar het functioneren. Ook dat le verde ons kritiek opK omdat het volgens de vergadering teveel had gekost. In ieder ge val leerde het rapport Beren schot, dat er hier goed ge werkt wordt. Laat dat duide lijk zijn". De kritiek op de forse over schrijding van het EK-budget, dat ook al eerder op de avond uitvoerig was behandeld, was volgens Van der Louw ook al niet terecht. „Bouwer is een zwart-wit meneer", vond Van der Louw. „Hij trekt conclu sies over het EK, terwijl wij eerder op de avond besloten hebben om daarover pas te discussiëren als de definitieve afrekening er is. Als u mij wilt piepelen, dan heeft u de verkeerde. Vergadering zeg maar wat wij fout doen? En als u een ander wilt? Zeg het dan. Stuur deze hap dan weg". Zo ver kwam het niet, want nadat Bouwer en Van Segge len andermaal het woord ge voerd hadden, besloot Van der Louw om de discussie af te kappen en de door Bouwer voorgestelde zaken niet in stemming te brengen. „Ik wil overwogen en goed voorbe-, reid discussiëren en dat niet zo maar op een grauwe maan dagavond doen". Voordat Bouwer er tegenin kon gaan, bracht Van der Louw ziin me ning ter stemming en de ver gadering ging met hem mee. Daarna probeerde Bouwer alsnog zijn zin te krijgen, maar hij ving bot. Het enige wat de voorzitter van DS '79 gedaan kreeg, was dat er op nieuw gestemd werd, maar andermaal ging een meerder heid mee met Van der Louw. Waardoor het bestuur voorlo pig nog even mag aanblijven tot de bijzondere algemene vergadering, die wordt uitge schreven als de definitieve EK-afrekening binnen is. Ge zien het vuurwerk, dat gister avond in Zeist werd afgesto ken, wacht het bestuur een Spaans benauwde bijeen komst. RICHARD THANNHAUSERJ Duitsland 2, 22.10 uur Bundesll- ga en bekervoetbal. TV 5, 20.00 uur Sport. BBC 1, 21.30 uur Sportquiz. Sky Channel, 22J0 uur Ameri can Football. Super Channel, 20-30 uur Bas ketball. Super Channel, 21.30 uur: Voet- Sponsor van Geesink steekt hand uit naar NOC ALMERE In het con flict tussen IOC-lid Anton Geesink en het Neder lands Olympisch Comité, dat woensdagavond op de NOC-vergadering in Den Haag in volle hevigheid tot uitbarsting kwam, heeft de Verenigde Spaar bank gisteren een verzoe nende hand uitgestoken. Op verzoek van Geesink heeft de sponsor het be stuurslid van de Stichting Sportsupport Koen Antho- ni verzocht zitting te ne men in de commissie van wijze mensen, die het geld verdeelt. De sponsor maakte drie weken geleden een plan bekend ze ven tot tien topsportevene menten per jaar te steunen met een bedrag van een mil joen gulden, gedurende een periode van vier jaar. Het NOC is van mening dat deze sponsoring via de Stich ting Sportsupport dient te lo pen. De verdeling van het jaarlijkse Spaarbank-miljoen geschiedt via een commissie onder voorzitterschap van An ton Geesink en verder be staande uit oud-tennisster Marcella Mesker en oud- staatssecretaris Van der Reij- den. Namens de sponsor verklaarde de heer Van den Berg gister middag tijdens een persconfe rentie in Almere niets van zijn plan terug te nemen. „Jaarlijks gaat 350 miljoen aan sponso ring door het bedrijfsleven in de sport om. Daarvan loopt slechts twee miljoen via de Stichting Sportsupport", aldus Van den Berg. „Omdat wij het wenselijk achten dat er een goede onderlinge samenwer king bestaat tussen het IOC-lid Geesink, die overigens wegens een knie-operatie in het zie kenhuis verblijft, en het NOC hebben wij besloten de heer Anthoni te verzoeken zitting te nemen in de commissie van wijze mensen". lERENVEEN Robert inderink heeft gister- ond in ijsstadion Thialf Heerenveen het we- duurrecord verbeterd. 27-jarige schaatser uit alte doorbak na zestig nuten net niet tot de igische grens van veer- kilometer. Hij bleef op meer dan tien meter ken: 39.986.59. inderink nam het re- 'd over van Hilbert van r Duim die op 28 no- mber 1986 kwam tot n afstand van 39 kilo- ;ter, 492 meter en 80 ïtimeter. nderink reed op het Thi- in Heerenveen een re- matige race. Zijn rondetij- lieten een prachtige re- maat zien. Voor de eerste i kilometer had de 27-jari- Robert Vunderink toont het verschil tussen zijn prestatie en die van Hilbert van der Duim twee jaar geleden. FOTO: PERSUNIE ge marathonschaatser 14 mi nuten en 53 seconden nodig. Voor de tweede 10.000 meter waren er dat slechts vier tel len meer. Voor de derde tien kilometer was dat weer iets meer, 4,08 seconden. Ge steund door zo'n honderd zeer trouwe fans beet Vun derink zich vast in het sche ma dat was gericht op het doorbreken van de magische 40 kilometer grens. Tot aan de slotfase leek de Raalter- naar op weg naar die histori sche prestatie. In die laatste rondjes was het verval echter net iets te groot. Voor de laatste 2000 meter had Vunderink nau welijks meer dan drie minu ten beschikbaar, wat te wei nig bleek. ONTWIKKELING WERELDUURRECORD 22.591 m. Charles G. Tebbutt (Eng), Amsterdam, 1 maart 1888 26.292 m. Joseph F. Donaghua (Vst), Coven Pound, januari 1893 26.488 m. Charles G. Tebbutt (Eng), Leytestone, 1896 26.488 m. Wilhelm Sensburg (Wdl), Davos, 21 december 1897 (evenaring) 30.800 m. Wilhelm Sensburg (Wdl), Davos, 28 januari 1898 30.896,77 m. Charles Edington (Eng), Davos, 9 januari 1899 32.370 m. Coen de Koning (Ned), Davos, 29 januari 1906 32.660 m. Marius Strijbos (Ned), Hamar, 7 februari 1949 34.205,16 m. Tonny Ferwerda (Ned), Heerenveen, 11 februari 1968 34.246,82 m. Jan Roelof Kruithof (Ned), Assen, 16 februari 1973 35.392,80 m. Johan Wardenier (Ned), Heerenveen, 25 februari 1973 37.971,00 m. Jan Roelof Kruithof (Ned), Inzeil, 23 februari 1976 37.638,26 m. Jos Niesten (Ned), Inzeil, 13 februari 1981 38.558,45 m. Jan Kooiman (Ned), Inzeil, 8 maart 1983 39.492,80 m. Hilbert van der Duim (Ned), Heerenveen, 28 november 1986 39.986,59 m. Robert Vunderink (Ned), Heerenveen. 28 november 1988 AANBEVELING DISCUSSIENOTA COMITÉ TOPSPORT ALMERE Het Comité Topsport heeft gisteren in Almere zijn discussienota, met een prijskaartje van 50 miljoen gulden, gepre senteerd. In het stuk wor den de uitgangspunten, probleemgebieden, de ge wenste situatie en de prio riteiten voor 1989 aange geven. In de nota wordt gepleit voor het instellen van een speciale commissie die, in overleg met de betrokken sportbond, be kijkt wie nu precies topsporter is en daarvoor een categorie indeling maakt. Iedere groep zou individuele begeleiding moeten krijgen. Het comité topsport wil komen tot de on derscheiding van vijf catego rieën: A-plus: De absolute top, die pres teert op het niveau van een gouden medaille bij Europese-, wereld-, en olympische kampioenschappen (10 sporters); A: Topsporters op wereldniveau in casu finaleplaatsen (250 sporters); B Aankomende topsporters, die kunnen gaan behoren tot de A-cate- gorie (275 sporters); C; Topsporters op nationaal niveau. die niet onder A of B vallen (550 sporters); D: Oud-topsporters. Voor een optimale topsportbe- oefening - is een bedrag van ruim 50 miljoen gewenst. Uit dat bedrag zou dan voor de A plus-categorie en de A-groep respectievelijk een modaal en minimum inkomen alsmede de betaling van specifieke kosten moeten worden bekostigd. Het gaat om ongeveer zes ton voor de A-plus groep en zeven mil joen voor de A-categorie. De B- en C-categorie moeten kun nen rekenen op tegemoetko ming respectievelijk beperkte vergoeding van de specifieke kosten. Rekening houdend met de kosten voor studietoe lagen, beroepskeuze adviezen, (para-)medische en mentale begeleiding enz. wordt voor de individuele begeleiding 11 mil joen gulden begroot. Daarnaast is voor trainings- en wedstrijd wezen 25 miljoen en voor sporttechnische en medische begeleiding respectievelijk 9 en 4 miljoen gulden noodzake lijk. Voor materiaal wordt met een bedrag van acht ton reke ning gehouden. Voor de uit zending van de olympische ploeg is een jaarlijkse reserve ring van 1,3 miljoen voorzien. Het comité stelt voor de top sport óp het niveau boven de bonden op dit moment 16,5 miljoen gulden beschikbaar is. In de nota worden ook de we gen aangegeven waarop de be nodigde 50 miljoen gulden bij een kan worden gebracht Ge dacht wordt daarbij aan een loterij (verruiming van de lo- terijwet voor een instant-lote rij, de aanpassing van de SNS- verdeelsleutel en de mogelijk heid van een loterij vanuit het buitenland) die 15 miljoen zou moeten opbrengen. De over heid zou 10 miljoen moeten bijdragen (onder andere door Economische Zaken in het ka der van de Holland Promo tion, door Sociale Zaken en Werkgelegenheid in verband met werkgelegenheids- en om- scholingsgelden en WVC met het oog op de volksgezond heid). Het comité denkt ook nog door meer gerichte acties 15 miljoen uit het bedrijfs leven te kunnen krijgen. De sport zelf en de Nederlandse burger zouden dan nog eens 10 miljoen moeten opbrengen in een jaarlijkse solidariteitsactie.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9