Estland houdt vast aan eis vetorecht WIE WEET HOE DIT UITPAKT* Nam George Shultz een te groot risico? iljoen metro- izigers wachten ergeefs op bus «AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Algerijnse president herkiesbaar INAITENLAND Zeidóv Qowuvnt DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 PAGINA 5 euwe bemanning imtestation Mir KOU De Sovjetrussische satelliet i TM-7 is gisteren met succes gekop- aan het ruimtestation Mir. De aan- t van de nieuwe ploeg aan boord van de Russen Aleksander Volkov en Ser- (ikaljov en de Fransman Chretien) gevierd met een maaltijd bereid door te koks. Tijdens deze vlucht zal Chre- ie eerste Westeuropeaan worden die mandeling in de ruimte maakt. Hij zal december samen met Vladimir Titov usa Manarov, die zich al geruime tijd ioord van Mir bevinden, naar de Aar- rugkeren. Volkov en Krikaljov ne- dan de leiding van het ruimtevaart- n over en keren volgende jaar april luis terug. Nieuw hart, nieuwe liefde Door hun hart kwaal zijn Terri Nelson (links) en Donald Homrich uit Michigan nu gelukkiger dan ooit. Zij ont moetten elkaar op een plaatse lijke vereniging van donoren na dat bij beiden het hart was ge transplanteerd en werden direct verliefd. FOTO: AP Shamir buigt voor Peres JERUZALEM De Israëlische demissionai re premier Yitshak Shamir is bereid de Ar beiderspartij van Shimon Peres twee belang rijke minstersposten aan te bieden: die van defensie en die van financiën of buitenlandse zaken. Over de besprekingen die op dit aan bod zijn gevolgd is nog niets bekend. Deze be sprekingen zouden echter een doorbraak kunnen betekenen in de politieke impasse die na de verkiezingen op 1 november ontstond. Likud haalde 40 zetels in de Knesset, tegen de Arbeiderspartij 39. Met de zeven kleine or thodoxe en extreem-rechtse partijen, die 18 zetels binnenhaalden, zou Likud een meer derheidskabinet kunnen vormen, maar de onderhandelaars liggen overhoop over de verdeling van de ministersposten en over het beleid dat de komende jaren gevoerd zou moeten worden. Ceausescu lijkt terug te komen op dorpenplan BOEKAREST De Roemeense partijleider Nicolae Ceausescu lijkt zijn plan om meer dan de helft van de 13.000 dorpen in het land af te breken en de in woners ervan onder te brengen in grote „agro-indus- triële centra" enigszins te hebben herzien. Tijdens een vergadering van het Centraal Comité van de communistische partij zei hij gisteren bepaalde groe pen dorpen te willen behouden om te voorkomen dat het platteland ontvolkt raakt. Toch stelde hij dat er tegen de eeuwwisseling 550 agrarische steden verre zen moeten zijn, wat inhoudt dat er toch heel wat dorpen moeten sneuvelen. Volgens een voormalige partijfunctionaris zou Ceausescu op zijn eerdere plannen moeten terugkomen omdat hij weet dat er geen geld is om ze te realiseren. „Huizen slopen is eenvoudig, maar nieuwe bouwen kost geld en dat is er niet. Roemenië is straatarm". Pater Ryan ondergedoken DUBLIN Patrick Ryan, de Ierse priester die Engeland voor het ge recht wil brengen omdat hij be rokken zou zijn bij aanslagen van het IRA, is gisteren in Ierland on dergedoken bij een religieuze orde. Ryan (58) werd vrijdag door de Belgische autoriteiten naar Dublin gevlogen, om te herstellen van een hongerstaking die hij in België was begonnen om uitlevering aan En geland te voorkomen. Volgens zijn advocaat kan Ryan te allen tijde door de Ierse autoriteiten worden gehoord, aangezien hij niet op de vlucht is, maar enige tijd rust nodig heeft. nd gt )ort| cho; jg rmeniers "iveren wraak me JSKOU Het Armeense heime Leger voor de Be- jding van Armenië (ASA- wil wraak nemen voor „brute daden" van Azer- dzjani tegen Armeniërs in Sovjetrussische republiek iV erbajdzjan. Armeense Leger verze de Armeniërs dat het aak zal nemen voor het ed van onschuldige en irloze Armeense burgers, de afgelopen week het idjchtoffer zijn geworden van jnerbajdzjani", aldus een ver- :-j enwoordiger van de extre- J itische beweging. Het ALA heeft zich in het ver en vooral laten kennen moordaanslagen op kse diplomaten. :eren zijn de eerste Ar- inse vluchtelingen uit Ki- ibad in Moskou aangeko- i. Volgens de vluchtelin- i, een Armeense man en is joodse vrouw, hebben bijna alle Armeniërs de r Azerbajdzjanen bewoon- stadsdelen verlaten en den ze door militairen in aeense wijken beschermd. Azerbajdzjanen maakten kapot'aldus het echt- r. „Huisraad, piano's, pla- spelers werden uit het m gegooid en in brand ge ien. Zij sloegen iedereen weerstand bood. Een ze- itienjarig meisje en haar eder, onze buren en vrien- i, werden verkracht. Nie- nd probeerde hen tegen te Iden". ^rmenië werd gisteren bij- overal gestaakt. In Jere- i, de hoofdstad van de Ar- ense republiek, zijn inmid- duizenden vluchtelingen de stad Kirovabad aange- nen. Meer dan zesduizend nsen hebben zich al laten fistreren bij een speciale ir foip. len i deelC] er 7 ha< hoi •eeltijd ten n ve«er linistebal ftelijk n. r voor aldujs lerwijsjei CRISISVERGADERING VOOR GORBATSJOV MOSKOU Het lot van de Balten en andere Sovjetvolken ligt in handen van de Opperste Sovjet in Moskou. Van daag spreekt het Sovjet- parlement zich uit over de omstreden grondwets wijzigingen die gisteren al zijn goedgekeurd door het Centrale Comité van de communistische partij. Wat voor Gorbatsjov een historische ontmoeting zou worden, draait uit op een crisisvergadering. Toen de bijeenkomst gepland werd, was het nationaliteits- vragstuk nog niet eens aan de orde. Die zou pas volgend jaar zomer behandeld worden tij dens een speciale sessie van het Centraal Comité. Nu zal de vergadering van de Opper ste Sovjet geheel gewijd wor den aan het kalmeren van de Estlanders en andere bezorg de volken en het doen van concessies aan zoveel tegen standers als maar mogelijk is. Zonder evenwel de snelle in troductie van Gorbatsjovs ge pijnigde democratie in gevaar te brengen. Het belooft een zwaar karwei te worden. De Estse leiders hebben al aange kondigd vast te houden aan hun eisen. Op 16 november verklaarde Estland zich onaf hankelijk van Moskou en eis te het Estlandse parlement het vetorecht op Sovjet-wet ten. In een tv-uitzending keerde de leider van de Estse Communistische Partij, Vaij- no Vjaljas, zich eergisteren te gen het Kremlin. Vjaljas voerde aan dat Estland „niet zal terugkomen" op de beslui ten omdat Moskou tegen is. De poging van het Kremlin om de Estse onafhankelijk heid te torpederen „betekent niet dat wij de decreten van Moskou accepteren", ver klaarde Vjaljas bij monde van Valle Feldman, een woord voerder van het Estse minis terie van buitenlandse zaken. Explosie De kern van de huidige crisis wordt gevormd door het poli tieke hervormingsprogramma dat Gorbatsjov schetste tijdens de communistische partijcon ferentie in juni van dit jaar. Dat dit voorgenomen beleid zo'n explosie veroorzaakte was wel het laatste dat hij verwachtte. Zijn perestrojka was werkelijk gericht op het democratiseren en decentrali seren van het land en aan vankelijk werd het door de meeste mensen toegejuicht. Het enige waar bezorgdheid over bestond was dat Gorbats jov zijn plannen uit zijn duim had gezogen, zo meenden de Russen. Hij flanste wat voor stellen in elkaar zonder voor afgaande discussies en ver klaarde deze tot officieel par- tijbeleid. De juridische adviseurs die Gorbatsjovs visies moesten vertalen in een samenhan gend stelsel van wetten, kwa men voor allerlei problemen te staan. Zij hadden de op dracht het minimaal noodza kelijke te doen om te zorgen dat zo snel mogelijk een nieuw regeerkrachtig parle ment aangesteld kon worden. En daartoe was een verbeter de kieswet vereist. Andere hervormingen zouden later wel aan de beurt komen, zo dra de nieuwe „democrati sche" instellingen er zouden zijn om die veranderingen door te kunnen voeren. De grondwet en de kieswet die de deskundigen ontwik kelden zijn uiterst gecompli ceerde juridische documenten. Veel van de mensen die deze uitvoerig hebben bestudeerd zijn van mening dat de con cept-hervormingen zowel verwarrend als inconsistent zijn. Sneuvelen In sommige van de niet-Rus- sische republieken in de Sov jetunie, heerst de opvatting dat de toch al beperkte soeve reiniteit door de veranderin gen zal sneuvelen, in plaats van dat deze zal toenemen zo als werd beloofd. (Hetgeen Gorbatsjov nog steeds wel van plan is, maar dan stap voor stap. Critici vinden dat de hele grondwet opnieuw moet worden ontworpen. Sinds begin 1987 heeft de CIA niet minder dan driehonderd volksopstanden geteld in het Sovjetrussische rijk die alle te maken hebben met etnische vraagstukken. En vanaf janu ari van dit jaar zijn er in ne gen van de vijftien Sovjetre publieken nationale demon straties geweest. Veel Sovjets hebben gesugge reerd dat de hervormingen ter goedkeuring voorgelegd moeten worden aan een refe rendum in plaats van de Op perste Sovjet, bestaande uit oudjes die daarin gekomen zijn via het huidige ondemo cratische systeem. Maar van daag valt daar in elk geval niet meer aan te tornen: de wetten zullen aangenomen worden. Wat de uitkomst ook zal zijn, deze zal geenszins de finitief zijn. De volken van de Sovjetunie hebben een stem en die zullen ze net zolang la ten horen tot het Kremlin luistert. [KSE KRACHTMETING IN PARIJS en :en Dii n d< •schij ïnfil onge an onze correspondent Bob van Huët) iIJS - Ruim een mil- forenzen zijn gisteren dupe geworden van al drie weken duren- staking van onder- Ismonteurs bij het Pa- openbaar vervoersbe- RATP. Het sprinter- leer op de slagaders, lER-lijnen A en B die 'ranse hoofdstad ver en met de belangrijk- i, roorsteden, was volle- stilgelegd bij gebrek rijklare en gecöntro- le wagons. De com- istische vakbond zou de staking van- uitbreiden naar de metro's en bussen. he^ iniste kan g zou t. D annie SPD"n' ranse minister van ver- Michel Delebarre be- ligt de CGT ervan een Jondsguerilla" te voeren politieke bedoelingen. De iter is met de directie van ATP disciplinaire maatre- overeengekomen tegen rs die vernielingen heb ben aangericht aan overheids- materiaal. De Franse regering is immers niet van plan toe te geven aan de buitensporige ei sen van de stakers, die een loonsverhoging eisen van 350 gulden per maand. De RATP wil niet verder gaan dan 50 gulden. Particuliere busondernemin gen en ook het leger zullen worden ingeschakeld om de ergste nood op te vangen en tenminste een deel van het fo- renzenverkeer te garanderen. De wegen naar en van Parijs waren gisteravond tot negen uur verstopt. Veel forenzen uit verre voor steden als Rueil-Malmaison (oostelijk van Parijs) 'of Aul- nay-sous-Bois (in het noorden) moesten gisteren wel een uur wachten op een plaatsje in de weinige extra bussen die door de RATP konden worden in gezet. Bij de belangrijkste bus garages houdt het personeel immers een solidariteits-blok- kade. Voor veel reizigers is de dagelijkse gang naar het werk al vele weken een crime. De ene staking volgt op de ande re. De aankondiging van Dele barre dat de abonnementen in januari slechts de helft van de Geduldig stond deze toerist gisteren in het Parijse metrostation Charles de Gaulle te wachten op de RER die echter ook vandaag nog niet zal komen. FOTO: AP prijs zullen kosten heeft de Sijn niet kunnen verzachten, 'e belangenvereniging van openbaar vervoergebruikers wil de komende maand de monstratief gaan zwartrijden. De scherpe eisen van de com munistische- vakbond passen niet toevallig in een door de communistische partij (PC) uitgedachte strategie om de so cialistische regering op de knieën te krijgen. Inzet van de krachtmeting zijn de aanstaan de gemeenteraadsverkiezin gen. PC-leider Georges Mar- chais wil bindende en nationa le afspraken van samenwer king vanaf de eerste kiesron- de, terwijl de socialisten van premier Rocard vooralsnog slechts lokale akkoorden wil len. De communisten hebben bij de eerste variant uiteraard het meeste te winnen. Dat de socialisten niet voor de druk van de vakbond, ook wel de „waakhond van Marchais" fenoemd, willen wijken mag lijken uit de opmerking van Delebarre dat „de arbeiders zich wel herinneren wie voor deze chaos heeft gezorgd". Het Plnguïnland van Professor Lupardi De onderzeeboot is ondergedoken, maar de periscoop t nog net boven water uit en de commandant verkent tel de oppervlakte. Hij maakt zich ongerust over het lot van dr. de zijnen. Ze hadden toch allang terug moeten zijn? Dan opeens het bootje van Rob. Hoeral Eindelijk nieuws van p ipeditie. Maar tegelijkertijd is ook prof. Lupardi bezig met Tïht op de vluchteling. Hij is woedend, dat ondanks zijn voor maatregelen een der gevangenen, toch is ontsnapt en Yoto heeft heel wat scheldwoorden naar zijn hoofd gekregenMaar ik krijg Yn wel!" schreeuwt Lupardi. De baai is n.l. bezaaid met electrische mijnen, die onderling met kabels zijn verbonden en op het radarscherm kan Lupardi precies zien, waar Rob zich be vindt. Nog even... nog heel even... dan haalt Yoto, op een teken van Lupardi, een handle over. „Adieu, vluchtelingl" juicht Lupar- ALGIERS De Algerijnse president Chadli Bendjedid is gisteravond aan het slot van een congres van het Nationale Bevrijdingsfront (FLN) herko zen tot partijleider. Daarmee is hij automatisch de enige kan didaat voor de presidentsver kiezingen, waarvoor de datum is vervroegd van februari tot 22 december. De FLN is sinds Algerije in 1962 onafhankelijk werd, de enige toegestane par tij in Algerije. Plannen van Bendiedid om een meerpartij- enstelsel in te voeren en de greep van de FLN op het da gelijks landsbestuur wat losser te maken, zijn tot nu toe te gengehouden door het partij apparaat en het leger. Mammoetje ontdekt VERGADERING VN VRIJWEL ZEKER NAAR GENEVE (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Een van de laatste beslissingen die de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken George Shultz in zijn lange en vrijwel rim pelloze carrière heeft ge nomen, is een van zijn meest omstreden beslis singen geworden. Met de weigering om PLO-lei- der Yassir Arafat een visum voor de VS te verstrekken heeft Shulz zich de woedë van bijna de gehele wereld op de hals gehaald. Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) heeft geen begrip voor het besluit van Shultz. Hij vraagt zich af of deze beslis sing niet strijdig is met het ak koord tussen de VS en de VN over de aanwezigheid van de volkerenorganisatie in New York. De Kamerleden van de grote politieke partijen wijzen gezamenlijk de Amerikaanse beslissing af. Van den Broek kondigde aan de kwestie te be spreken met zijn collega's van de Europese Gemeenschap. De voorzitter van de Europese Commissie, de Fransman Jac ques Delors, is „verbaasd en teleurgesteld" over de weige ring van de Verenigde Staten. Volgens Delors komt de kwes tie onvermijdelijk aan de orde tijdens de Europese Top, die eind deze week op het Griekse eiland Rhodos wordt gehou den. Verbazing Binnen de VS zelf heeft het besluit van {Shulz verbazing gewekt. Men vraagt zich af wat Shultz tot zijn merkwaar dige en omstreden besluit heeft gebracht. Mogelijk be staat er enige frustratie bij de bewindsman omdat hij er af gelopen jaar niet in is geslaagd interesse te wekken voor een Amerikaans vredesplan. Shultz reisde daarvoor ver schillende keren naar het Mid den-Oosten, maar vond geen gehoor. Zelfs Israel legde geen enthousiasme aan de dag. Wel iswaar heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ontkend dat Shultz' fa len de grondslag vormt voor de weigering Arafat toe te la ten, maar het moet zonder meer een rol hebben gespeeld. Dan is er Shultz' grote per soonlijke afkeer van het terro risme, waarvan de PLO zich in zijn ogen bedient. Op dat stuk heeft de Amerikaanse minister altijd een zeer harde houding aangenomen. Hij is omverzoenlijk als het gaat om onderhandelingen met bij voorbeeld diegenen die tot op de dag van vandaag Ameri kaanse gijzelaars vasthouden in Libanon. Hij is absoluut niet bereid te praten met de groe peringen die zich van wapen geweld bedienen. In die cate gorie valt voor Shultz ook de PLO die zich in het verleden van allerlei vormen van terro risme heeft bediend. De PLO heeft die vorm van geweld niet echt afgezworen, ook niet toen ze twee weken geleden enkele voorzichtige stappen in de richting van Israel deed. Die stappen waren in de ogen van de Amerikanen niet on dubbelzinnig genoeg. Ze wor den in Washington niet als een echte erkenning van de staat Israel beschouwd en ze garan deren niet dat de PLO defini tief van het gebruik van ge weld en terrorisme afziet. Klem De Amerikaanse minister rali- seert zich intussen terdege dat zijn stap het vredesproces in het Midden-Oosten ten zeerste kan bemoeilijken. Shultz is be kwaam genoeg om te weten dat hij de PLO politiek klem heeft gezet en dat hij de vre- desrol van Amerika zelf, al thans voorlopig, heeft onder mijnd. Hij was bovendien een gewaarschuwd man. VS-diplo- maten bij de VN hadden hem laten weten dat de Arabische landen mogelijk zelf een VN- bijeenkomst op neutrale grond zou proberen te beleggen, in dien Arafat niet in de VS zou worden toegelaten. Mocht de algemene vergadering van de VN tijdelijk naar Genève gaan, dan betekent dat een groot gezichtsverlies voor Amerika. George Shultz heeft al die risico's willens en we tens genomen, wellicht in een laatste wanhopige poging de PLO tot verdergaande stappen te bewegen. De kans dat het VN-debat naar Genève wordt verplaatst is zeer groot. De VS hebben gisteren verklaard de ver plaatsing niet te steunen, maar ook niet tegen te zijn. In diplo matieke kringen wordt er niet aan getwijfeld dat in de Alge mene Vergadering voldoende stemmen te krijgen zijn voor verplaatsing, hoewel dat een kostbare zaak zou worden voor een organisatie die al diep in de financiële proble men zit. Ondanks alle kritiek blijven de Verenigde Staten bij hun besluit. President Reagan staat pal achter Shultz: „Met het vergunnen van een visum zou den wij het signaal hebben ge geven dat wij slappelingen zijn". (ADVERTENTIE) Een cadeau uitkiezen kan heel moeilijk zijn. Zeker als je een beetje verrassend uit de hoek wilt komen. Geef daarom eens een staatslot cadeau. Je weet nooit hoe 't uitpakt Tegenover 2 miljoen loten staan namelijk ruim 1 miljoen prijzen. Van een tientjè tot het half miljoen. Per maand is er zo'n 33 miljoen gulden in kas. Horen we daar al "Hiep, hiep, hoera!" roepen? MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5