Ons eigen omroepbestel is gered 89.- CNV-bonden voorzien ramp| voor kleine mavo-scholen Britse minister Nigel Lawson moet economische puinhoop goedpraten VVD wil verzoek om uitlevering van Kipp Leraren verdiepen zich in vrouwengeschiedenis CDA'ER VAN DER SANDEN VOLDAAN TERUG UIT STOCKHOLM CARAVAN KAMPING RAI AMSTERDAM Straatverbod ex-dominee J te Raad voor bevrijding Suriname opgeheven BINNENLAND/BUITENLAND EeidaeSomant DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 PAGINA 'IT DEN HAAG Het WD-kamerlid Wiebenga wil dat de minis ter van justitie zo snel mogelijk officiële stappen neemt om te zorgen dat Argentinië de oorlogsmisdadiger Kipp uitlevert. De Argentijnse minister van justitie Paixao zei onlangs voor de televisie dat Argentinië er geen trek in heeft wijkplaats te zijn voor oorlogsmisdadigers. Hij getuigde van de politieke wil ze uit te leveren. Wiebenga wijst erop dat Kipp inmiddels is onderge doken, maar dat de opsporing niet van de grond kan komen om dat er geen verzoek tot uitlevering ligt. Gisteren gaf een Argen tijnse rechtbank nog goedkeuring aan de uitlevering aan de Bondsrepubliek van Josef Schwammberger, die ervan wordt verdacht in de Tweede Wereldoorlog duizenden joden te hebben vermoord. De federale rechtbank in La PLata ging daarmee in op een verzoek van een rechtbank uit Stuttgart. DEN HAAG Sla eens een wille keurig schoolboek open van het vak geschiedenis in het voortgezet on derwijs en kijk eens bij het hoofd stuk middeleeuwen. In negen van de tien gevallen is het thema „heren, boeren en monniken". Als of er helemaal geen vrouwen, boe rinnen en nonnen zijn geweest. Het is maar een simpel voorbeeld, maar het zegt veel. Vrouwen zijn de grote afwe zigen in onze geschiedenisboeken en ge schiedenisonderwijs. Het ziin altijd man nen geweest die het verleden bestudeer den en beschreven. Geschiedenis was mannengeschiedenis. De rol van vrouwen door de eeuwen heen bleef onderbelicht. Staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) vindt dat er wat gedaan moet worden aan die eenzijdige, mannelijke benadering van de historie en besloot het thema vrouwen geschiedenis als onderwerp op te voeren voor het centraal schriftelijk eindexamen voor mavo, havo en vwo in 1990. Om de geschiedenisleraren voor te berei den op dit nieuwe eindexamen-onderwerp - er bestaat nauwelijks literatuur over - heeft zij geld beschikbaar gesteld voor de samenstelling van een boek met achter grondinformatie over vrouwengeschiede nis. Gisteren nam zij in het Schevenings Museum het resultaat, de bundel „Vrou wen in de twintigste eeuw", in ontvangst. Uit vaktijdschriften en andere publicaties hebben de samenstellers, Maria Grever en Carla Wijers, een serie artikelen geselec teerd over de rol van vrouwen in Neder land en de Verenigde Staten tussen 1929 en 1969. Er is aandacht voor thema's als vrouwen in de tweede wereldoorlog, vrouwen op de arbeidsmarkt, maar ook vrouwen in de politiek (Marga Klompé), moederschap, seksualiteit en ae eerste en tweede feministische golf. Mevrouw Ginjaar-Maas benadrukte dat vrouwengeschiedenis een structurele plaats moet krijgen in het geschiedenison derwijs. „De positie van vrouwen is nog steeds niet gelijkwaardig aan die van mannen. Het onderwijs kan daar wat aan doen. Maar acties als „kies exact" zijn niet voldoende. Er moet ook een mentaliteits verandering op gang komen. Daarom moeten we zowel jongens als meisjes ken nis laten maken met de vrouwelijke in breng in de cultuur. Dan krijgen we een evenwichtiger beeld van de samenleving. DEN HAAG „Donder dag 24 november 1988 heeft Europa gewonnen. De Berlusconi's en de Maxwells zijn verslagen". CDA-mediaspecialist Piet van der Sanden glimt van genoegen. Een zaak waar hij jaren voor geknokt heeft, is eind vorige week in de Zweedse hoofdstad Stockholm - op het laat ste nippertje - tot stand gekomen. De 21 landen van de Raad van Europa aanvaardden tenslotte unaniem een conventie op het gebied van televisie uitzendingen. De gevolgen daarvan zijn zeer veel groter dan tot nu toe in Nederland is doorgedrongen, meent Van der Sanden. De conventie, legt hij uit, is een „bindend, juridisch instru ment", waarmee elk van de 21 lidstaten zijn eigen, zelfgeko zen televisiebestel overeind kan houden. Volgens Van der Sanden is de buitenlandse aan val, die volgens coalitiepartner VVD „het hek rond Hilver sum" omver zou blazen, nu zo goed als zeker afgeslagen. De tweede vice-voorzitter van de CDA-fractie doelt op de nu al jaren durende strijd tussen christen-democraten en libera len over de toekomst van de Nederlandse omroep. Volgens de VVD was het onafwend baar dat het „stoffige", vader landse omroepbestel, met zijn talloze grote en kleine zendge machtigden, door de komst van de satelliettelevisie ver nietigd zou worden. De toe komst was aan de commerciële zenders, die vanuit het heelal hun gratis „pretprogramma's" aan vele landen, of zelfs de ge hele wereld zouden gaan aan bieden. Als voorbeelden van die ont wikkeling worden vaak de Italiaan Berlusconi en de Brit Maxwell genoemd, die elk een media-imperium hebben opge bouwd en die wachten op hun kans om hun televisie-vangar men over geheel Europa uit te strekken. De verdere eenwor ding van Europa in 1992 leek hun de wind in de zeilen te ge ven. Richtlijn De Europese Commissie in Brussel heeft een ontwerp richtlijn gemaakt, waarin de pers, radio en televisie gelijk gesteld worden aan andere economische dienstverrichtin gen. Op' basis van artikel 59 van het EG-verdrag zouden dus ook die diensten in 1992, wanneer de Europese binnen grenzen verdwijnen, volko men vrij in de gehele Ge meenschap moeten kunnen worden aangeboden. De VVD ziet in die ontwikkeling ook een belangrijke reden om in Nederland een eigen commer cieel tv-station toe te laten, dat wèl met succes zou kunnen concurreren met de te ver wachten buitenlandse zenders. Het CDA, dat zich traditioneel sterk maakt voor het behoud van de publieksomroepen, waaronder uiteraard de „ei gen" KRO en NCRV, zag dit alles met lede ogen aan. Er deed zich echter een ontsnap pingsmogelijkheid voor. Dat was de Raad van Europa, waarbij vrijwel alle landen van dit werelddeel, óók de twaalf EG-lidstaten, zijn aan gesloten. Als er op dit niveau een overeenkomst zou worden gesloten, dan zou waarschijn lijk die „heilloze" Brusselse richtljn voorkomen kunnen worden. Het was om die reden dat Piet van der Sanden, die rappor teur mediazaken is van de As semblee (parlement) van de Raad van Europa, vorige week nogal nerveus naar Stockholm vertrok. Het afgelopen half jaar had hij hard meegewerkt met de ambtelijke stuurgroep, die een ontwerpconventie moest opstellen. Maar zeker heid over aanvaarding van de eindeloos opnieuw geformu leerde teksten was er echter allerminst. Van der Sanden: „De Berlusconi's en de Maxwells zijn verslagen". „Tot het laatste moment is dat ook onzeker gebléven. Don derdag, de slotdag van de ver gadering, heb ik het met zweet in de handen gezeten. Maar uiteindelijk ging zelfs Luxem burg akkoord". Deze kleinste Beneluxpartner met zijn puur commerciële, grensoverschrij dende radio- en tv-stations had veel belang bij een ook in dit opzicht zo vrij mogelijk Eu ropa. „Maar uiteindelijk maak ten de Luxemburgers toch geen gebruik van hun veto recht. Kennelijk wilden ze zich niet isoleren", aldus Van der Sanden. Artikel 16 Het belangrijkste deel van de conventie, die begin 1989 in Straatsburg ter tekening aan de lidstaten wordt voorgelegd, is voor Nederland artikel 16. Daarin staat dat reclame-uit zendingen, die specifiek en met enige regelmaat vanuit de ene lidstaat gericht worden op de kijkers in een andere lid staat, „zullen moeten voldoen aan de regels in die laatste lid staat". In de praktijk betekent dit volgens Van der Sanden dat „onze eigen mediawet in stand blijft". „Als Berlusconi of Maxwell of een Luxemburgs station een eigen programma op Nederland zou gaan rich ten, moet hij voldoen aan alle bepalingen van diezelfde me diawet. „Zoniet, dan kan de regering de kabelbeheerders in ons land verbieden die pro gramma's door te geven". Van der Sanden meent dat het daarmee niet bepaald aantrek- FOTO: MILAN KONVALINKA kelijk meer is om commerciële programma's naar Nederland te gaan stralen. Andere artikelen in de con ventie maken het nog minder lucratief voor enige media magnaat om een eigen satel lietstation te gaan exploiteren. Artikel 10 zegt namelijk dat elke zender „de meerderheid van zijn zendtijd moeten vul len met Europese produkties". Daardoor wordt het onmoge lijk gemaakt een programma te gaan uitzenden, dat voor het merendeel bestaat uit de be kende Amerikaanse (pulpse ries. Deze bepaling, die ook be staande stations als Sky Chan nel in grote problemen zou kunnen brengen, is vooral tot stand gekomen op wens van Frankrijk, Engeland en West- Duitsland. Zij zijn zelf produ cent en exporteur van tv-pro- gramma's en willen verzekerd zijn van een behoorlijke afzet markt. Van der Sanden: „Een in Europa gemaakt program ma is zo n zes zeven keer zo duur als een soortgelijk pro- dukt uit Amerika. Dat komt doordat Amerikaanse produ centen zo'n enorm eigen afzet gebied hebben dat ze vaak al leen daar al uit de kosten ko men. Daarom kunnen ze hun programma's op de wereld markt zo relatief goedkoop - gemiddeld tienduizend gulden per uur - aanbieden". Onderbreken De meeste aandacht heeft in Nederland tot nu het artikel 14 van de conventie gekregen, waarin de mogelijkheid wordt geoperid tv-programma's te onderbreken voor reclame boodschappen. Nu is dat nog niet toegestaan in Nederland. Van der Sanden: „Zo'n con ventie is natuurlijk een kwes tie van geven en nemen". Overigens voorziet het CDA- kamerlid bepaald geen Ameri kaanse toestanden in ons land. „Het laatste wat een fabrikant wil is dat de kijker geïrriteerd raakt". In de conventie is voorts be paald dat er geen pornografi sche, gewelddadige of tot ras senhaat aanzettende program ma's worden uitgezonden. Voor Nederland, waar de om roepen een in beginsel onbe perkte vrijheid hebben, zou dat een probleem kunnen op leveren. Van der Sanden: „Het zou bijvoorbeeld kunnen ge beuren dat België bezwaar maakt tegen een programma met nogal wat seks erin. Op basis van deze conventie zou de Belgische regering dan aan de Nederlandse kunnen vra gen in te grijpen. In geval van onenigheid wordt zo'n zaak dan voor een arbitragecom missie gebracht. Maar ook is er nog de mogelijkheid voor ons land om tegen deze bepaling van de conventie een voorbe houd te maken". RIK IN 'T HOUT (ADVERTENTIE) Alles over caravarmen en kamperen en veel toeristische informatie. Dagelijks 10-18 uur. Info: RAI nieuwslijn 020 58139 80 Gratis bus volg P RAI TreinToegangbiljetten bij NS-stations ARNHEM Een 48-jarige ex- dominee uit Otterlo mag zich gedurende een jaar niet meer in de naaste omgeving van een 41-jarige onderwijzeres uit Arnhem vertonen. Op straffe van een dwangsom van 2500 gulden mag de man niet meer in de buurt van haar huis, school of kerk komen. Dat heeft de vice-president van de rechtbank in Arnhem, me vrouw mr. A. Heiwig, gisteren bepaald in het kort geding dat de onderwijzeres tegen de ex- dominee had aangespannen. De vrouw was naar de rechter gestapt omdat de man haar al acht jaar voortdurend lastig valt. Volgens mr. Heiwig is de kans groot dat de man gedu rende het jaar straatverbod tot bezinning komt en de vrouw in het vervolg met rust laat. Als dat na een jaar toch niet het geval is, volgt opnieuw een straatverbod. Koks Een glunderende Joris Voorhoeve tussen de koks Jog Schipflinger (links) en Ad Janssen. De WD-fractielelder overhandigde hen gisteren in Heemskerk de versierselen be horend bij de ti tel SVH Meester kok. Deze titel is de hoogste graad van vakbe kwaamheid voor koks in Neder land. FOTO: ANP SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO Jh kan het korps geen schande aan- L yUah^^that nrijgt1 [doen... Dus moet IA ook tegen de grond [pu naar het laboratorium (e) Standaard Ultfl«verl). Antwerpan-Waeap Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG De voortdurend afgekondigde forms huis tiebeperkingen in het onderwijs van de afgelopen jare hebben een rampzalige uitwerking. De nu bekend g< worden inkrimping van de leraarlessen in het voortgei PT zet onderwijs zal met name voor kleine mavo-scholef^® desastreuze gevol gen hebben. Dat zeggen de Katho lieke Onderwijs Vakorganisatie KOV en de Pro testants-Christelij ke Onderwijsva korganisatie PCO in een open brief aan het parle ment. De twee CNV-onder- wijsbonden constate ren dat er bij die kleine mavo-scnolen 650 arbeidsplaatsen op de tocht staan, waarvoor nu een so ciaal plan ontbreekt. Zij zeggen het in dat vérband vreemd te vinden dat minister Deetman van onder wijs bereid is voor de formatiebeperking op mavo-scholen ge durende maximaal één jaar een sociaal plan te willen finan cieren. Daarvoor wil Deetman gebruik maken van 22 mil joen die bestemd zijn voor de bestrijding van de werkloosheid, waarover in het cen traal georganiseerd "Wt Meer vrouwen me sK deeltijdbaan in 'hei' basisonderwiis So DEN HAAG Het aantal vroi erb; wen met een deeltijdbaan in heet 1 basisonderwijs is in vier jaar forrtc toegenomen. In 1983 hadden op de 100 onderwijzers een deeleri0 tijdbaan. Van hen waren er 2 de vrouw en twee man. In 1987 hadchto den inmiddels veertig op de hon -Tb'c derd onderwijzers een deeltijd^" baan; 36 vrouwen en vier man al, nen. In het voortgezet onderwijs is sedeirkse 1983 het beeld niet veranderd. Deeltijd itert arbeid was daar echter al een veejei voorkomende zaak, aldus ministe aba Deetman van onderwijs in schriftelijk n. antwoorden op kamervragen, ter voore bereiding op de behandeling van de onAni derwijsbegroting. L-, De minister signaleert dat de werkloos >r A heid in het onderwijs met name onde st; vrouwen hoog is. Bestrijding van werk rdei loosheid onder die categorie dient datmee ook evenzeer emancipatiedoeleinde e A als algemene sociale oogmerken, aldu 5 de minister. spel m i overleg echter geen afspraken zijn gemaakt. De KOV en PCCki concluderen daarom „dat er geld bestemd om de werkloosheic te bestrijden wordt gebruikt om werkloosheid te creëren" In totaal gaan door de formatiebeperking in het basisonderwijiedei 810 arbeidsplaatsen verloren. w nd id ei Arn (ADVERTENTIE) Teken slim, raad snel! Pictionary is een dynamisch nieuw bordspel waarbij tekenen, raden en lachen centraal staat! Probeer samen te raden welk woord er getekend wordt en verplaatsje al radend zo snel mogelijk naar het einde van het spelbord. Nü slechts VROOMS DREESM ANN Zolang de voorraad wwiuci DEN HAAG De Raad voor de Bevrijding van Suriname heeft zichzelf opgeheven. De beweging, die in 1983 werd opgericht en tegenstanders van het Surinaamse leger in Nederland verenig de, heeft zich ingezet voor het herstel van de democratie in Su riname. Door de nieuwe burgerregering is het voortbestaan van de Raad overbodig geworden. De verkiezingen in november vorig jaar, waarbij een burgerre gering de macht overnam van het leger, leidden er toe dat de activiteiten van de Raad snel terugliepen. Toch nemen niet alle Surinamers in Nederland genoegen met wat sinds de verkiezingen in Suriname is bereikt. Zo is een aan tal Surinamers dat niet tevreden was over de democratisering, eerder uit de Raad gestapt. Zij laten nog incidenteel van zich horen, zoals afgelopen zondag bij aankomst van de drie Suri naamse Front-leiders in Nederland. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - Premier That chers agressieve minister van financiën Nigel Law son heeft moeilijke dagen voor de boeg. Zijn Be kwaamheid als econoom wordt in twijfel getrok ken. Niet alleen de oppo sitie maar ook heel wat conservatieve Lagerhuis- leden vinden dat Lawson maar moet opstappen om dat hij van de economie een puinhoop zóu hebben gemaakt. Minister Lawson verdedigt vanavond in het parlement zijn financieel-economische beleid. Het tekort van 2,4 mil jard pond (8,5 miljard gulden) op de Britse handelsbalans dat afgelopen vrijdag aan het licht kwam en onmiddellijk gevolgd werd door Lawsons maatregel om het disconto van 12 pro cent op te trekken tot 13 pro cent, is bij praktisch al zijn landgenoten in het verkeerde keelgat geschoten. Die erger nis groeide nog aanzieiüijk door het nieuws dat de hypo theekrente in januari van l2Yi tot 131A of 13V* procent omhoog gaat. Verwacht wordt dat Thatcher hem volgend jaar een andere baan zal geven. Het toeval wil dat Nigel Law son morgen zijn tweeduizend ste dag als minister van finan ciën viert Als voor die tijd niets gebeurt, zal hij met Kerstmis dit ambt langer heb ben bekleed dan wie ook van zijn voorgangers sinds Lloyd George. Afgelopen maart werd de Brit se inkomstenbelasting door Ni- tel Lawson verlaagd - een lein beetje voor de lage inko mens en vrij veel voor de hoge inkomens. Sedertdien beweert Lawson almaar nadrukkelij ker dat zijn landgenoten te veel uitgeven. Groot-Brittan- nië importeert veel te veel en het gaat onvoorstelbaar slecht met de export. De reputatie van het land is niet meer te redden met peperdure Rolls Royces en Jaguars. De indus trie die niet de juiste produk- ten van de juiste kwaliteit le vert, schrijft de lage exportcij fers toe aan het dure pond sterling waardoor Lawson wil voorkomen dat de inflatie (momenteel bijna 8 procent) blijft stijgen. Ondanks dat Lawson zijn landgenoten wil dwingen tot een zuiniger leven, wordt toch een nieuw record van 17 mil jard pond (ruim 60 miljard gul den) aan kerstaankopen ver wacht. Vrijwel elke Brit maakt immers gebruik van „credit cards". Hij koopt dus onafgebroken op krediet. De kredietinstellingen hebben niets liever dan dat de schul den zo langzaam mogelijk worden afgelost. Sommige van deze ondernemingen bereke nen al een jaarlijkse rente van 35 procent Die rente zal in ja nuari wel tot 40 procent stij gen. IIJS for -dup al i Tageszeitung wil onderzoek naar afluisteren van redacteuren WEST-BERLIJN - Tageszeitung, een in d( SV.! Bondsrepubliek verschij nende linkse krant, zeg dat binnen haar organisa tie „agenten" zijn geïnfil treerd en dat telefoonge sprekken van redacteurei worden afgeluisterd. 'm De „Taz" heeft een officiee onderzoek geëist van Westduitse Openbaar Ministe rie. In het Westberlijnse kan toor van de Tageszeitung zou den microfoons zijn geplaatsf1 door de Westduitse binnen landse veiligheidsdienst. Dfrs krant vraagt Groot-Brittannie Frankrijk en de Verenigd Staten, die formeel het behee over West-Berlijn uitoefenen zich in te spannen om aan he „schaduwen" van het link dagblad een einde te maken. De senator (minister) voor bin nenlandse zaken in West-Ber lijn, Wilhelm Kewenig, doe het verhaal af als „verkie zingspropaganda". De Wesl berlijners gaan op 29 januar naar de stembus. De affaire is aan het rollen ge bracht door een publikatie val het Westduitse weekblad T Spiegel van een brief Walter Momper, leider van -y,, sociaaldemocratische oppositi -J& (SPD) in West-Berlijn, gemeester van de stad. Mom per vraagt daarin uitleg ove j het afluisteren en schaduweiri in West-Berlijn van de SPI n J van de „alternatieve bewegin u gen", van een corresponden van het weekblad Die Zeit ei L van Die Tageszeitung. A\i

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4