Het museum als pretpark TOTO Politiebonden aanvaarden akkoord met ministers fDeetman wil niet toegeven aan verlangens van studenten elg bekent moord op bingokoning Weer vaten in Alphen gevonden Bevriezen minimumloon levert 630 miljoen op Kunsthuid geneest wonden sneller Ambtenaar verdacht van vervalsen persoons bewijzen PAG1felNNENLAND. CcidócQowumt DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 PAGINA 3 i pari en hi ie oi ijn vj n 0< ntwoo jolitié Irukl lOTTERDAM Een 31-jarige Belg heeft bekend ,p 12 augustus de Rotterdammer J.A. Bestebreurtje e hebben doodgeschoten. Over het motief voor de noord op de exploitant van een bingo-hal in de laasstad wilde officier van justitie mr. Samson- Jeerling geen verdere mededelingen doen. Een 6-jarige Hagenaar wordt verdacht van het mede- "in van de moord, maar hij weigert een verkla- af te leggen. Het tweetal werd vorige week jehouden, samen met vier anderen. Die vier n ervan verdacht medeplichtig te zijn ge feest aan het plegen van de moord. Drie hebben at bekend. Bestebreurtje werd doodgeschoten oor de duopassagier op een motor, toen hij met n auto stond te wachten voor een stoplicht in itterdam-noord. 'li legen ia Lng .rd angi irorden lo f 0 oo :l ijn ke oi Gori PROVOCEREND SYMPOSIUM IN ROTTERDAM issisch iig in ïgsvoo ie pul an zijn •t onto mend n de n Jtsingi waren aan v »r de lanse iderhi aken merik id tegt n nie it Schi bikkel d van vaaro it alle iplom eltreff» Actie Rode Kruis tegen teruglopend ledenaantal DEN HAAG Voor de eerste keer in zijn ruim 120-jarig bestaan zal het Neder landse Rode Kruis een grootscheepse le denwerfactie organiseren. De afgelopen zeven jaar is het ledental teruggelopen van 1.050.00 in 1981 tot 900.000 momen teel, aldus een woordvoerder. De gestage terugloop van het ledental in de afgelopen zeven jaar heeft volgens een woordvoer der nog niet geleid tot een lager niveau van hulpverlening. Hij noemt de vergrij zing van de bevolking als een van de oor zaken van de terugloop. De actie zal tot vrijdag worden gevoerd door middel van onder meer een landelijke oproep om lid te worden die huis-aan-huis door de post wordt verspreid en publiciteit via de tele visie. „Onzorgvuldige keuze voor Zandvoort" ZANDVOORT - De keuze van staatssecretaris Dees van WVC voor het circuit Zandvoort is slecht on derbouwd en gebaseerd op onvolledige en deels on juiste informatie. Dat zeggen milieu- en bewonersor ganisaties in een reactie op ambtelijke plannen voor een nationaal race-circuit. De organisaties, waaron der de stichting Duinbehoud, vinden dat geen afwe ging wordt gemaakt van voor- en nadelen van de nieuwbouw. Man raakt bekneld onder eigen auto CAPELLE AAN DEN IJSSEL Een 38-jarige in- woner van Capelle aan den IJssel is gisteravond om het leven gekomen toen hij bekneld raakte onder zijn eigen auto die hij aan het repareren was. De man had zijn auto met houten balkjes gestut en de wielen van het voertuig verwijderd. Terwijl hij lig gend onder de auto reparatiewerkzaamheden uit voerde schoof de auto van de houten blokken, waar door de man om het leven kwam. ALPHEN AAN DEN RIJN Bij het on derzoek op de voormalige stortplaats in de Coupépolder in Alphen zijn gisteren onge veer tien vaten opgegraven. Ook werden stoffen aangetroffen die niet direct konden worden benoemd. Deze zijn naar het Ge rechtelijk Laboratorium gestuurd. Binnen enkele weken zal bekend zijn om wat voor stoffen het gaat. De vaten verkeerden in slechte staat. Vaak ging het om stukken van vaten en was moeilijk na te gaan welke stukken oorspronkelijk bij elkaar hebben gehoord. De onderzoekers hebben, gezien de vele vondsten van de afgelopen dagen, het idee op de goede plaatsen bezig te zijn. Ook gisteren bleef echter onduidelijk of er ge vaarlijke stoffen aanwezig zijn. HOGER PERSONEEL SPANT GEDING AAN Geen nuances, alsjeblieft geen nuances. Mevtouw drs. C. Beumers, conservator Afrika-afdeling van het Museum voor Volkenkunde in Rotterdam, wilde nu eens een pro vocerend, controversieel symposium. Dat werd „Van leer- tempel tot pretpark", over de relatie tussen museum en wetenschap, vandaag in Rotterdam. En ze kreeg haar zin. „Zoveel mogelijk mensen naar een museum lokken in de verwachting dat men er iets van op steekt, is hetzelfde als iedereen een tv geven in de verwachting dat men naar de VPRO gaat kijken". ROTTERDAM Swin gende muziek, mooie mensen in nog prachti ger gewaden. Dit is Tri nidad. Nou ja, het is Rot terdam, en daar is Trini dad een beetje nage- i bouwd. Je kunt er zo tus- "~~1 sendoor lopen, tussen als dat geschitter. En dan sta je ineens op Bali, temid- den van gemaskerde dansers. Het lijkt wel 20 grai een beetje op die sigaret- kust' i ^reclames vit de bio- i toene scoop. Nep dus, maar cidagte leuke nep, theatrale nep. loordei Maar zijn we hier nou in een serieus museum of in Mevrouw Beumers doet niet moeilijk. „Hier hebben we het museum als pretpark, je leert niet echt iets zinnigs óver het onderwerp. Maar dat mag wel hoor, dat mag best zelfs. Plezier is geen vies woord in een museum. Die exposities over Trinidad en Bali zijn ook zeer bewust zo opgezet. Alleen: het mag niet het enige zijn dat je doet. Je moet er serieuze, weten schappelijk onderbouwde tentoonstellingen naast heb ben. Want als je enkel en al leen maar musea inricht om zoveel mogelijk mensen bin nen te halen, dan ben ie echt helemaal op de verkeerde weg. En ik moet helaas con stateren: het gevaar is le vensgroot aanwezig dat we die kant uitgaan. Want de subsidiegever, doorgaans de overheid, vraagt altijd: hoe veel bezoekers hebben jul lie?" Elitaire tempel Moet het museum dan een elitaire tempel zijn, waar al leen kleine groepjes bij voor baat geïnteresseerde deskun digen geleerde dingen tot zich nemen? Hoe kun je het vragen. „Natuurlijk niet! Een museum moet zich niet op al leen de elite noch alleen op de grote massa richten, be houdens misschien een enke le uitzondering. Een tentoon stelling moet juist een combi natie zijn. Hij moet goed on derbouwd zijn, gemaakt zijn door ménsen die weten waar ze l#t over hebben, door mensen die niet zomaar iets neerzetten of ophangen". „Als ik een expositie over bij voorbeeld Afrikaanse muziek wil maken, dan probeer ik daarin de vooroordelen te be strijden dat negers alleen maar swingen en pnmitiet zijn. Ik zal daarvoor onder zoek moeten doen, ter plekke of op plaatsen waar al veel kennis is, zoals universitei ten. Dan pas kan ik een ex- positite uiteindelijk zo inrich ten dat mensen iets spectacu lairs zien, maar ook na afloop zeggen: goh, dat is Afrika toch niet?". Het beste voorbeeld van de perfecte combinaite tussen leerzaam en amusant is voor mevrouw Beumers nog altijd het Noorder Dierenpark in Emmen. Daar kom ie zowel enthousiaste „lekentegen als enthousiaste vakmensen. Zo moet 't". Directrice me vrouw Rensen-Oosting van dit park: „De bezoekersaan tallen laten zien dat de recre- atief-educatieve aanpak niet minder aanspreekt dan een puur recreatieve benadering. Een prettig leerpark kan zich qua attractiewaarde dus ze ker meten met een pret park". Nieuwsgierig Je bent conservator. En je denkt: kom ik ga een over zichtstentoonstelling houden van Rembrandt. Dan maakt het toch niets uit waar je die spullen ophangt, als het maar veel is. (En van Rembrandt, want dat is tegenwoordig ook niet meer zo vanzelfspre kend.) „Tja, dat zou je kun nen doen, maar het gebeurt al zo vaak dat er zomaar ten toonstellingen worden ge dropt en dat het museum dan tegen de bezoekers zegt: be kijk maar wat je er verder mee doet Ik vind dat echt te gek voor woorden, dan ben je bezig je collectie door de Deel van de expositie over Trinidad In het Museum voor Volkenkunde in Rotterdam; een serieuze tentoonstelling of een pretpark? FOTO: PR mensen hun strot te duwen. Dat kan toch niet, het minste wat je moet doen is mensen nieuwsgierig maken voor een onderwerp". Dat is bij Rembrandt echt niet meer nodig Mevrouw Beumers: „Goed, oké, in dit geval niet, maar dan moet je toch in elk geval enige structuur aanbrengen. Je kunt de ontwikkeling van de schilder laten zien en hier en daar wat feitjes geven en iets verklaren. Dat kan heel kort. Maar door die aanpak bereik je toch dat zelfs de vluchtigste bezoeker op een prettige manier wat dingen oppikt die je wil overbren gen". Vertrossen Vorig jaar had het Museum voor Volkenkunde de ten toonstelling Schatten (van het museum), volgens me vrouw Beumers de absolute top uit de collectie. Toch werd die expositie niet goed bezocht. Ligt daar het bewijs dat de musea wel móeten „vertrossen" om hun be staansrecht te bewijzen. „Ten eerste is dat niet zo en ten tweede, als het wel zo was dan zouden de musea van mij mogen worden opgeheven. Ja. als de kijkcijfers alleen zaligmakend worden, dan wordt het een oneigenlijk in stituut, dan is voor mij de grens wel gepasseerd. Als be waarder van collecties draagt het museum verantwoorde lijkheid voor het overdragen van de kennis over die ver zamelingen". „Te veel tentoonstellingen lijden onder de drang om toch vooral maar dynamisch te zijn. De ene expositie is nog niet open, of de andere komt er alweer aan. Je krijgt amper de kans om te gaan kijken. Als vakmens kan ik niet eens alle produkties in Nederland zien, dat is op zich toch al belachelijk. Geef een tentoonstelling de tijd. laat 'm rustig een half jaar of langer staan. Dan krijg ie dat men sen gaan zeggen: hé, die moet ik ook nog zien. En dat kan dan. Héél belangrijk is te zor gen voor publiciteit én een aansprekende titel. Goud bij voorbeeld; kijk naar het suc ces van Het Goud der Thra- ciërs. Of Azteken, niet zo lang geleden nog in Brussel. Succes verzekerd, maar als expositie was het een aanflui ting". Haar directeur, drs. H. Reedijk, zei het tijdens het symposium zo: „Musea zijn er tot lering én vermaak". DICK HOFLAND (Vervolg van de voorpagina) )EN HAAG - Deetman vilde de studenten op [een enkel punt concrete oezeggingen doen. De be windsman liet zich niet loor de studenten overtui gen. „U kegelt de argu- nenten niet omver. Het inige dat u wil is wat ver- lienen". [ij zei dit nadat de LSVB het oorstel had gedaan om het edrag voor het auditoren- )nds te verhogen. Dit fonds is het leven geroepen voor die een geldige re- hebben om langer dan zes over hun studie te doen. wilde de bond op studiefinan- gekoppeld zou blijven recht op studieduur. In voorstellen van Deetman een student die door om standigheden buiten zijn schuld vertraging oploopt, wel extra tijd maar geen studie beurs meer. Hij kan dan als auditor een beroep doen op het fonds. De studentenvakbond vroeg de minister in plaats van de „koppeling" het bedrag voor dit fonds te vergroten. Onderzoeken De minister wilde alleen toe zeggen te onderzoeken wat de financiële consequenties van het voorstel zijn. Hetzelfde geldt voor het idee universitei ten te verplichten om voor studenten die uit het hbo door stromen naar het wetenschap pelijk onderwijs, zowel een langdurig als een kortdurig studieprogramma aan te bie den. De student heeft dan de keuzevrijheid, terwijl de be sparing overeind blijft, omdat waarschijnlijk de meeste stu denten volgens Van Poelgeest Minister Deetman en studentenleider Maarten van Poelgeest begroeten elkaar voor de aanvang van het overleg op het ministerie van onderwijs en wetenschappen in Zoetermeer. FOTO: ANP Rhenen. Eversdijk keurde de rellen tijdens de demonstraties van vorige week af. Volgens hem is het „bij de wilde spin nen af dat een hardwerkende minister als Deetman niet meer in het openbaar kan ver schijnen". Volgens Eversdijk mogen studenten in Nederland in vergelijking met het buiten land niet mopperen. voor het korte programma zul len kiezen. Deetman hield verder alle maatregelen, die hij in het ka der van de bezuinigingen heeft voorgesteld overeind. De belangrijkste zijn de invoering van de verplichte openbaar vervoerkaart, privatisering van de rentedragende lenin gen en verlaging van de leef tijdsgrens van 3(5 naar 27 jaar. 'Het CDA is niet van plan te zwichten „voor een kleine minderheid van amokmakers" als het gaat om het aanpassen van de plannen voor de stu diefinanciering van het kabi net. Dat zei de vice-voorzitter van de Tweede-Kamerfractie, drs. H. Eversdijk, gisteravond op een partijbijeenkomst in KNOLLEN DEN HAAG Met de bevriezing van het minimum loon en de uitkeringen bespaart het kabinet volgend jaar 630 miljoen. Vorig jaar en dit jaar werden mini mumloon en uitkeringen ook bevroren. Dit jaar leverde dat 500 miljoen op, vorig jaar 1215 miljoen. Zoals het er nu uitziet blijft de koopkracht voor alle inkomens groepen gelijk of gaat deze vooruit. Het kabinet stelde echter al tijdens de algemene beschouwingen dat het geen absolute zeker heid heeft over de koopkrachtontwikkeling. De sociale minima blijven in koopkracht gelijk of gaan er een half procent op voor uit. Daarmee staan ze weer gelijk na dit jaar, waarin ze er een half procent op achteruit gingen. tADVERTENTIE Afgelopen zondag had HS H wm niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit. Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incl. de jackpot van circa f 45.000,-. Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan... GRONINGEN Aan de Rijksuniversiteit Gronin gen is een kunsthuid ont wikkeld die vele voorde len heeft boven andere verbanden voor wonden. De nieuwe kunsthuid hoeft, in tegenstelling tot verband, niet telkens te worden vervangen en blijft permanent vastzitten totdat de wond volledig is ge nezen. Dan valt de huid er als een korstje vanzelf af. De nieuwe kunsthuid verlicht de pijn, versnelt het genezings proces en voorkomt infecties. Een en ander blijkt uit een on derzoek naar de resultaten van het gebruik van de nieuwe kunsthuid. Dit onderzoek werd verricht door drs. P. Lommen, die de kunsthuid ook heeft ontwikkeld. Morgen hoopt hij op zijn onderzoek te promoveren. Het belangrijkste voordeel van de nieuwe kunsthuid, gemaakt van polyurethaan, is dat bacte riën er door worden tegenge houden, maar dat wondvocht er wel doorheen kan. De nieu we kunsthuid kan zowel bij schaaf- als bij brandwonden worden gebruikt. Door zijn elastische eigenschappen kan de kunsthuid rond gewrichten alle bewegingen volgen, zon der hierbij los te laten. De kunsthuid bezit tevens bloed stelpende eigenschappen. Ook bij grote brandwonden heeft de nieuwe kunsthuid voorde len: er treedt geen uitdroging of infectie van de wond op. De genezing gaat wat sneller dan bij het gebruik van paraffine- gaas, dat bovendien wat pijn lijker is. Patiënten die tijdens het onderzoek toch de paraffi- ne-gaasjes gebruikten zeiden veel liever de nieuwe kunst huid te willen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De leden raden van de twee grote politiebonden ACP en NPB hebben gisteren una niem ingestemd met het beginselakkoord dat hun bondsvoorzitters Koffe- man en Van der Linden vorige week maandag slo ten met de ministers Van Dijk en Korthals Altes. Ook de kleine bond ANPV (800 leden) heeft het onder handelingsresultaat geaccep teerd. Alleen de Vereniging van Hogere Politie-Ambtena- ren (VHPA) blijft het bod van de ministers onacceptabel vin den, omdat haar leden er te veel op achteruit gaan. VHPA- voorzitter Van Brakel kondig de vanmorgen aan een kort geding tegen de staat te willen aanspannen. Daarin zal geëist worden dat de ingrijpende verlaging van de ongemak- kentoeslag voor het hoger per soneel ongedaan wordt ge maakt Vanmorgen hebben de voor zitters van de bonden zich op nieuw met Van Dijk en Kort hals Altes rond de tafel ge schaard om het bereikte ak koord over de arbeidsvoor waarden voor 1989 en 1990 na der uit te werken. Op de VHPA na werden de onder handelingspartners het vorige week eens over een extra sala ristoeslag voor de politie (twee jaar achtereen 700 bruto voor het lager personeel, 750 voor middenkader en 4d0 voor de hogere rangen) en over het be houd van 459 arbeidsplaatsen die aanvankelijk tot 1991 had den moeten verdwijnen. Ver der werd afgesproken dat ie dereen die bij de politie werkt een gelijke rechtspositie krijgt en dat er een onderzoek wordt verricht naar de zwaarte van alle politiefuncties, zodat de salariëring daarop kan worden afgestemd. De ledenraad van de ACP. die gisteren bijeenkwam in Gar deren, en de in Amersfoort vergaderende bondsraad van de NPB stelden beide slechts één voorwaarde aan de uitvoe ring van het akkoord. Het be drag van ruim 102 miljoen gul den dat de ministers voor de komende twee jaar als extraat je voor de politie ter beschik king hebben gesteld mag abso luut niet ten koste gaan van andere politievoorzieningen. DEN HAAG De Haagse politie heeft afgelopen donderdag een 33-jarige ambtenaar van de Rijksin spectie van de Bevol kingsregisters aangehou den die ervan wordt ver dacht persoonskaarten te hebben vervalst. Hij zou dat hebben gedaan om daarmee buitenlanders een Nederlandse identiteit te verschaffen of om hen aan een paspoort of ver blijfsvergunning te hel pen. Volgens de politie zijn twee gevallen in verschillende ge meenten bekend waarin dit is gebeurd. De politie sluit echter niet uit dat de ambtenaar va ker soortgelijke fraude heeft gepleegd. De betrokken ambtenaar had in zijn functie bij de Rijksin spectie de mogelijkheid om kaarten en andere documen ten bij gemeenten op te vra gen. Met de combinatie van gegevens waarover hii op deze manier kon beschikken was hij in staat onjuiste gegevens op persoonskaarten in te vul len. De kwestie kwam aan het licht toen onafhankelijk van elkaar bij twee gemeenten aantoonbare fouten op per soonskaarten werden ontdekt. Na melding bij de Rijksinspec tie viel al snel de verdenking op de gearresteerde medewer ker. De man is onmiddellijk geschorst Hij zit nog in arrest. Of de ambtenaar de fraude pleegde om buitenlanders te- wille te zijn of puur om finan cieel gewin is nog niet duide lijk. Hij zou kleine bedragen hebben ontvangen voor zijn activiteiten, maar zijn verkla ringen op dit punt zijn tegen strijdig.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3