„Conciliair Proces kan tot betere wereld leiden" Oostenrijk krijgt steeds meer Trouw aan de paus-groepen Ceidae Som-a# CcidócSou/iant STEEDS MEER BIJBELUITGAVEN IN STREEKTALEN kerk wereld beroepingen PASTOR KESTER OEGSTGEEST: Bijbelhulp aan Sovjetunie moet worden gecoördineerd „Banken willen niets doen aan schuldenlast" NAVO worstelt met „Gorbamanie" Op de NAVO-vergadering gaven Westeuropese politici onder meer uiting aan. Daarmee trad een duidelijke aan het licht in de defensieopvattingen tussen een i Westeuropese parlementariërs en hun Amerikaanse coll Meningsverschillen, wrijvingen en regelrechte botsing! vooral tussen Westduitsers en Amerikanen waren van de lucht. De uiteenlopende standpunten gaan v over de modernisering van de kernraketten voor de afstand, het al dan niet betrekken van de Amerikaanse ne bij het pakket waarover bij de ontwapeningsonderh; lingen wordt gesproken en de verdeling van de taken lasten binnen de NAVO. T :n brieven vn i lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 pAGIBI] DEN HAAG Het aantal bijbeluitgaven en kerkliederen in streektalen groeit. In de provincie Groningen zijn recent twee bijbelboeken in het Grunnegers verschenen en in de Achter hoek werd een kerkboek met psalmen en geestelijke liederen in de streektaal gepresenteerd. Ook in andere delen van het land wordt gewerkt aan het uitgeven van kerkboeken en bij beluitgaven in de streektaal. Commissaris van de Koningin Vonhoff zei bij de presentatie van de bijbelboeken 1 San\uël en het Evangelie volgens Lucas dat „bewust leven met meer dan één taal en meer dan één cul tuur een mens goed doet". D. Bekius, voorzitter van het Gelderse Staring Instituut, mede- uitgever van het kerkboek in het Achterhoeks, zei ervan over- betekenen voor het geloof. Dat is ook wel gebleken pen jaren: er worden kerkdiensten in de streektaal gehouden, maar ook rouw- en trouwdiensten. De ervaring van veel men sen is dat dergelijke diensten „dichter" bij de kerkganger staan dan diensten in het Nederlands. Zowel in de Achterhoek als in Groningen wordt verder ge werkt aan vertalingen van bijbelboeken en liederen. Voorts wordt nieuw werk gemaakt. De Friezen hebben al sinds jaar en dag een complete vertaling van de bijbel. Het Liedboek voor de Kerken dat vijftien jaar geleden door vijf protestantse kerken in gebruik werd genomen, is eveneens in het Fries ver schenen. Nood is niet bij de wet geregeld IJslands spreekwoord Veel kritiek op Franse bisschoppen (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Driekwart van de Fransen en meer dan de helft van de praktiserende katho lieken vindt dat de Franse bisschoppen „te ver" zijn ge gaan in hun radicale veroor deling van het gebruik van condooms als middel tegen verspreiding van de aids-vi rus. Eveneens te ver ging de kerk volgens 71 procent van de on dervraagden in haar afwijzing van de omstreden abortuspil en de veroordeling van de film "The Last Temptation of Christ" van Martin Scorcese (63 procent). Ruim veertig procent van de Franse katho lieken zou niet gelukkig zijn met de inmenging van het episcopaat in deze affaires. Dat blijkt uit een gisteren door de linkse krant Libéra- tipn gepubliceerde opinie-on derzoek. Onder de kop „De kerk buitenspel gefloten" stelt de krant dat de recente „in menging" van de kerk in maatschappelijke problemen tot een zekere irritatie heeft geleid bij de publieke opinie. Daarbij zijn maar weinig ka tholieken gelukkig met de conservatieve opstelling van de bisschoppen. Père Di Falco, woordvoerder van de Franse bisschoppen weet de negatieve uitkomst van peiling aan een ongeluk kige opeenvolging van affai res en een misverstand. „Wanneer de kerk haar me ning geeft over zaken die veel mensen als privé worden be schouwd leidt dat al snel tot erg negatieve reacties. Maar niet de bisschoppen hebben de problemen opgeworpen, ze reageren slechts". Di Falco verweet de Franse pers de uitleg van de Roomse stand punten niet te vergemakkelij ken. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Amersfoort C.J. van der Plas te Zwljndrecht; te Heteren (toez.) drs. R. Luijk. kand. te Zalt- bommel.' Aangenomen aar Heerde (toez.) dr. G. Bos te Urk; naar Schoonrewoerd J. de Jong, kand. te Bleskensgraaf; naar Voorburg (bui tengewone wijkgemeente Herv.geref. Bond) A. Vlietstra sr., wonende te Voorburg. Bedankt voor Dalfsen J.R. Smit te Sexblerum-Pietersbierum; oor Oud-Alblas J.C. den Toom te Ernst. Gereformeerde Kerken Beroepen te Nieuw Vossemeer-Hal- steren (prot. kerkgemeenschap) drs. J.H. Soethoudt, kand. te Rotterdam, die dit beroep heeft aangenomen: te Surhuisterveen (derde pred.plaats) dra. J. Kolkman, kand. te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling drs. J.H. Soet houdt, kand. te Rotterdam. Gereformeerd* Kerken vrijgemaakt Beroepen te Lemele-Lemelerveld D.J. van Biggele, kand. te Grafhorst. Bedankt voor Goes T.K. van Eerden te Kantens. Nederland* Gereformeerde Kerken Beroepen te Oegstgeest drs. W.G. Rietkerk te Utrecht. Christelijk* Gereformeerde Kerken Beroepen te Bennekom en te Bun schoten R. van Beek te Veenendaal (Pnielkerk); te 's-Gravenzande W. Kok te Baarn. Aangenomen naar Middelburg J.G. Schenau, kand. te Valthermond, die bedankte voor Nieuw-Vennep. OEGSTGEEST „Ener zijds de kerkgang en an derzijds het dagelijks le ven lijken op twee werel den. Door het Conciliair Proces kunnen deze weer dichter naar elkaar toe worden gebracht". Dat zegt pastoraal werker, Gerard Kester uit Oegst geest, die lid is van de Stuurgroep Conciliair Proces van de Raad van Kerken. Volgens de pastor moet de be zinning op vrede, gerechtig heid en heelheid van de schepping (het thema van het Conciliair Proces), niet door specifiek opgerichte organisa ties van de kerk worden be hartigd. „De kerk zou op nieuw het wiel uitvinden om dat vele organisaties, bijvoor beeld Amnesty International, de deelgebieden van het the ma actief behartigen". Volgens Kester moet de kerk steun geven en intensief een bijdrage leveren aan het pro pageren van de bewustwor ding van de mens in het dage lijks leven. „Het drinken van Derde Wereld- of Max Have- laar-koffie bijvoorbeeld. Door de paar kwartjes, die de con sument meer betaalt, krijgt de "'Ar -OJT scHV het milieu de volste aandacht. Bovendien proberen mensen ook te handelen om een scho ner leefmilieu te krijgen. Zo zie ik het Conciliar Proces: het praten over vrede, ge rechtigheid en heelheid van de schepping kan een hele goede bijdrage vormen tot een betere wereld". Bij de eerste oecumenische ontmoeting met Pinksteren dit jaar hebben de leden van de Stuurgroep Conciliair Pro ces de mensen, die lid zijn van een kerk, een drietal vragen Pastor Gerard Kester renhuis. Daar kun je als indi vidu iets aan doen. Met de wereld als gegeven gaan wij slordig om". „De bronnen van de wereld worden hard verbruikt", ver koffieboer een hoger inko- volgt Kester. „De aardbol ver men. Maar mensen zijn erg trouw aan merken en vrezen dat de smaak niet aan hun verwachting voldoen". Kester blikt terug op de eerste bijeenkomst van de Stuur groep Conciliair Proces met Pinksteren dit jaar: „Tijdens deze ontmoeting kwam ter sprake dat in Oegstgeest veel supermarktwagentjes ronds lingerden van een groot wa- 'andert op deze wijze langza merhand in één grote vuilnis belt". Volgens de pastoraal werker kunnen mensen in het dagelijks leven ook invul ling geven aan het deelthema „heelheid van de schepping". „Ik houd zelf verschrikkelijk veel van tuinieren. Hierbij ge bruik ik geen verdelgings middelen om het milieu niet te verontreinigen. Kester zegt vervolgens dat de deelthema's „gerechtigheid" en „heelheid van de schep ping" pas inhoud krijgen door een totale omwenteling van de wereld-economie. „De Westerse Wereld moet zich in de ontwikkeling van de eco nomie een beperking opleg gen. Iedereen die wil werken moet dat op een verantwoor de manier doen". Kester vreest echter dat dit een zeer moeilijke kwestie is: „De internationale concurren- tie-strijd maakt het bijna on mogelijk voor het bedrijfs leven om zichzelf beperkin gen op te leggen. Voorts FOTO: CEES VERKERK moeten bedrijven blijven con curreren na de eenwording van Europa in 1992. Bedrijven kunnen zichzelf niet uit de markt prijzen", aldus de pas toraal werker. Het woord bij de daad voegen, wat het deel thema gerechtigheid betreft, blijft vooralsnog een moeilijke kwestie. „De besprekingen over het deelthema gerechtig heid kan hierdoor in één gro te woordenbrij veranderen". Voor de pastor blijft er echter w één belangrijk lichtpunt: volgende ontmoeting met „Tien tot vijftien j^ar geleden Pinksteren willen alle leden dacht men geenszins bewust van de kerk gezamenlijk over over het milieu. Momenteel de antwoorden praten, krijgt de verontreiniging van BAUKJE BURGGRAAFF maand in uw eigen leven als onrecht ervaren? En wat als recht? 2. Wat ervaart u in de kerkelijke gemeente als on recht? En wat als recht. 3. Zijn er in de samenleving in Oegstgeest zaken die u als on recht ervaart? En wat als recht? Naar verwachting zul len de antwoorden in februari of maart volgend jaar binnen zijn. Naar aanleiding van deze reacties wordt door de leden van de Stuurgroep een artikel geschreven. Tijdens de eerst- HAARLEM Het is hoog tijd de bijbelhulp aan kerken in de Sovjetu nie te coördineren. De le gale mogelijkheden om daar bijbels in te voeren zijn zozeer toegenomen en er worden zoveel initi atieven genomen, dat in ternationaal overleg noodzakelijk is geworden. Dat constateerden vertegen woordigers van bijbelorgani saties uit de Duitse taalgebie den en Nederland die zijn aangesloten bij de Wereld bond van pen en de (rk) Wereldfedera tie van het Bijbels Apostolaat tijdens een bijeenkomst in Bloemendaal. Uit Nederland namen vertegenwoordigers van het Nederlands Bijbelge nootschap en de Katholiek? Bijbelstichting deel. Dit jaar leveren de bijbelge nootschappen samen 1,3 mil joen bijbels, Nieuwe Testa menten en kerkboeken in zes talen aan kerken in de Sovjet unie. De organisatie Kruistochten beschikt over een invoerver gunning voor een miljoen Nieuwe Testamenten voor de Russisch-Orthodoxe Kerk. De eerste 100.000 daarvan zijn al geproduceerd en worden de zer dagen afgeleverd. Inmiddels hebben de kerken in de Sovjetunie nieuwe in voervergunningen gekregen. De afgevaardigden uit de Duitse Bondsrepubliek, de DDR, Oostenrijk, Zwitserland en Nederland meenden dat deze kans om bijbels te leve ren moet worden aangegre pen. Er dreigt echter verwar ring, met het gevaar dat initi atieven elkaar gaan overlap pen. Daarom werd aange drongen op coördinatie van de activiteiten. WENEN In rap tempo worden in Oostenrijk kerkelijke groepen in het leven geroepen die de trouw aan de paus willen versterken en verdiepen. Na de vereniging „Pro occi- dente" en de „Linzer priester- kring" zijn het afgelopen weekeinde de groep „Trouw aan de kerk" en de „Gemeen schap voor actieve katholie ken' in het leven geroepen. De groep distantieert zich van die katholieken die de benoe ming van de behoudende aartsbisschop Hans Hermann Groër en hulpbisschop Kurt Krenn in Wenen hebben aan gegrepen om kritiek op het Vaticaan te leveren. Onder anderen de dekens van We nen moeten het ontgelden. Zij hebben volgens „Trouw aan de kerk" een campagne ge voerd tegen de benoeming van Krenn en de trouw met Rome verbroken. De „Gemeenschap voor actie ve katholieken" laat eveneens forse kritiek horen op kerke lijke functionarissen, die ver antwoordelijk zouden zijn voor „verpolitisering van de kerk". De functionarissen §aan er ten onrechte van uit at de kerk democratisch te werk gaat, zo stelde één van de leden. De Wener dekens hebben zich in een gemeenschappelij ke verklaring zeer kritisch uitgelaten over de nieuwe groeperingen. De discussie over de bis schopsbenoemingen in Oos tenrijk blijft actueel omdat voor de aartsbisschop van Salzburg, Karl Berg, nog steeds geen opvolger is be noemd. Door een van de nieuwe groe peringen wordt de bisschop ervan beschuldigd op het laat ste moment de samenstelling van het domkapittel, dat een voordracht moet opstellen voor het Vaticaan, drastisch te hebben gewijzigd om zo de benoeming van een behou dende opvolger te voorko men. WERKGROEP RAAD VAN KERKEN: UTRECHT „Als het om de oplossing van het schuldenvraagstuk gaat, hebben we klaarblijkelijk van de kant van de ban ken geen initiatieven te verwachten". Dat concludeert de werk- Dr. W. Duisenberg groep Transnationale On dernemingen van de Raad van Kerken in Ne derland in het rapport „Banken over schulden". FOTO: DIJKSTRA zouden willen nadenken over manieren waarop de schul denlanden kunnen worden geholpen. Maar dat liep op een teleurstelling uit. Zowel de Rabobank als het College De werkgroep heeft de vier van Overleg meende uit grote banken in Nederland (RABO, AMRO, ABN en NMB) acht vragen voorgelegd over de verantwoordelijkheid vragen te lezen dat de inter nationale schuldenlast vooral op rekening van de banken zou moeten worden geschre- van de Nederlandse banken ven. Maar volgens de banken ten aanzien van de schulden- zijn er geheel andere oorza- last van de ontwikkelingslan den. Ook had de werkgroep gesprekken met de president ken: de twee oliecrises in de en zeventig, de recessie aan t begin van de jaren tachtig van de Nederlandse Bank, dr. en het op expansie gerichte W.F. Duisenberg, en de oud- beleid van de ontwikkelings directeur van het Internatio- landen. De Rabobank voegt daar nog het beleid van de Amerikaanse regering aan antwoordde zelf; namens de toe. overige banken stuurde het De banken geven daarmee College van Overleg van de ook Duisenberg ongelijk, die gezamenlijke banken een ant- in een brief aan de werkgroep woord. de medeverantwoordelijkheid De werkgroep gaat ervan uit van de banken wel erkent, dat de banken medeverant- „De banken liepen achter el- woordelijk zijn voor het ont- kaar aan bij het geven van staan van het schuldenvraag- krediet en het concentreren van risico's'" zo schreef de president van de Nederlandse Bank. stuk. De werkgroep had ver wacht dat de banken het daarmee eens zouden zijn en 01 ✓"n 0—jaJ LJP een recent gehouden NAVO-bijeenkomst van parle ,iege tariërs uit de zestien lidstaten is opnieuw gebleken hen ing Michaïl Gorbatsjov de geesten bezig houdt. Aan de ord a"® de vraag wat wél en wat niet inzet zou moeten zijn vai 'ord komstige ontwapeningsonderhandelingen tussen Ooi^etes West. Uit de debatten bleek duidelijk dat het antwoo ^r die vraag in hoge mate wordt bepaald door de politie] ijn Gorbatsjov, of althans door de uiteenlopende indrukke lotte men zich van die politiek heeft gevormd. VOLGENS Amerikaanse deelnemers heeft de „Gort F nie" een ongebreideld vertrouwen in de Russisch der de Westeuropese afgevaardigden volledig in greep gekregen. Met zijn spectaculaire ontwapeningsvoo len blijkt de Sovjet-leider erin geslaagd te zijn de pul opinie in de Westeuropese landen te overtuigen van zijn delievende bedoelingen en van zijn vaste wil tot ontv ning. Het logisch gevolg daarvan is dat met toenemend trouwen wordt aangekeken tegen het principe van de n aire afschrikking van de NAVO. BONDSKANSELIER Kohl waarschuwde de Amerik er voor dat in West-Europa de bestaande tegenstand tegi NAVO alleen maar zal toenemen, als Washington nie méér genuanceerde kijk op de verdeling van de gezam ke lasten gaat hanteren. Zijn voorganger, Helmut Sch( drong er op aan dat de NAVO een strategie ontwikkel doelmatig te kunnen reageren op het nieuwe beleid van i kou en de even uitstekende als handige manier waarof wordt gepresenteerd. Dat is een goed voorstel, want alle« die manier kan een overdreven effect van het diplomi offensief van Gorbatsjov, de „Gorbamanie", op doeltreffc wijze geneutraliseerd worden. DE BILT (KNMI) Van avond ligt ons land korte tijd in het overgangsgebied tussen twee depressies, een die via de Oostzee naar Rusland weg trekt en een die ons vanaf de Oceaan via de Britse Eilanden nadert. Deze depressie brengt ons morgen veel bewolking en volop regen. Volgens computerprognoses valt er 10 tot 15 mm. De wind zwakt de komende nacht tijde lijk wat af én draait naar zuid tot zuidoost. Overdag wakkert de zuidoostenwind weer aan, aan de kust tot krachtig, in het Waddengebied mogelijk 'tot hard. Koud is het niet, na een mini mum van een graad of 6 wordt het in de middaguren in Zee land tegen de 10 graden. In het noordoosten, waar de lucht vanuit Duitsland toestroomt, blijven de temperaturen wat achter en wordt het niet war mer dan een graad of 6 a 7. Op langere termijn blijven depres sies ons weer bepalen. Het blijft dus wisselvallig en aan de zachte .kent. Weersvooruitzichten Zuid-Scandinavië: Wisselend bewolkt en overwegend droog. Middagtempe- ratuur iets onder nul graden. In de nacht matige vorst Denemarken: Veel bewolking en af en toe regen of sneeuw. Middagtem- peratuur rond het vriespunt In de nacht lichte tot matige vorst. Britse Eilanden: Veel bewolking en regen. Middagtemperatuur omstreeks 10 graden. Benelux en Bondsrepubliek Duits land: Veel bewolking en regen, don derdag in het noorden van de Bonds republiek veel bewolking en overwe gend droog. Middagtemperatuur in de Benelux, midden- en zuid- Duits land 7 tot 9 graden. In het noorden van de Bondrepubliek net boven het vriespunt Frankrijk: Veel bewolking en perio den met regen. Middagtemperatuur 10 tot 12 graden, aan de zuidkust 14 tot 16 graden. Alpenlanden: Veel bewolking, in de lage gebieden en dalen al en toe re gen. Middagtemperatuur in de dalen en lage gebieden, 6 tot 10 graden, donderdag enkele graden lager. Spanje en Portugal: In het westen en noorden veel bewolking en af en toe regen, elders wisselend bewolkt. Middagtemperatuur 13 tot 16 graden, Italië nog wat zon, donderdag toene bewolking en regen. Middagtei tuur 8 graden in het noordei pend tot 19 graden gen. Middagtemperatuur rond WEERRAPPORT HEDENMORGEN W««r Max N Amsterdam zw. b«w. 10 De Bilt zw. bew. 10 Dealen zw. bew. 10 Athene zw. bew. Berlijn regen Budapest I. bew. Bordeaux zw. bew. Brussel regen Cyprus zw. bew. New Orleans Paramaribo hall bew. Pretoria zw. bew. Rlo de Janeiro motrgn GRATIS ELKE WOENSDAG DE pief lij 3 voor bedr BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZII len THEATER. RECREATJE.EXPOSIT%,r EN EEN COMPLETE AGENDA brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Zwartvissers Dat de minister niet weet hoe veel zwartvissers er zijn kan ik best begrijpen. Ik ben zelf al vele jaren (zeker twintig) sportvisser, maar nog nooit heb ik het onuitsprekelijke ge noegen mogen smaken een diender mijn papieren te kun nen tonen. Elke zomer vis ik veel op een stekkie, waar de hengelaars werkelijk in dichte drommen op de kaai zitten en waar een contröle werkelijk niet moeilijk kan zijn. Ik ben bang dat die vent die in dat spotje op de tv wordt gecontro leerd de enige is. Overigens vind ik met de VVD dat geen andere instantie dan de politie controlebevoegdheid mag krij gen. Als ik ooit nog eens wordt gecontroleerd, dan wil ik na tuurlijk wél dat dat gebeurt door een agent in vol ornaat. Acht-Mei-Beweging (2) Volgens de bespreking van een boek waarin Acht-Mei-le- den hun „geestelijke rijkdom men" uitstalden en vastlegden klagen de schrijvers weer eens dat onze bisschoppen zozeer aan moreel gezag zouden heb ben ingeboet. Alsof ze met burgemeester Smallenbroek waren wezen stappen! Moreel gezag is niet iets dat je bij juis te morele standpunten en een pastorale houding automatisch ten deel valt. Mensen bepalen zelf of en wie ze willen volgen. Een voorbeeld. Pater van Kils- donk verkondigde: „Homosek sualiteit is een vondst van de Schepper". In een tv-program- ma over de eerstvolgende Acht-Mei-viering verzekerde een Acht-Mei-vrouwtje met grote stelligheid: „Homoseksu aliteit is een vondst van de Schepper!". NRC-Handelsblad berichtte onlangs dat experts van het Franse ministerie van gezondheid hadden berekend dat Frankrijk, als het zo door gaat, in 1998 vijf miljoen aids- lijders zal tellen. Maar sommi ge mensen roepen als er nog vijftien, tien of vijf homo's ge zond ziin misschien nog dat homoseksualiteit een vondst is van de Schepper. Het is maar welke goeroe je het oor wilt lenen. Intussen betreuren be daagde Acht-Mei-leiders dat hun betweterij en agressie zich maar moeilijk laat overtanken in de harten van jongeren. Maar die hebben natuurlijk wel andere dingen aan hun hoofd. Men heeft de bron van het leven vergiftigd. Zelfs „netjes getrouwd" raken zon der aids gaat een probleem worden. En b?j eventuele nei ging tot ontucht hebben ze de bevestigende knipoog of de zalvende goedkeuring van de AMB niet nodig. De officiële kerk leert de zondaar lief te hebben maar het kwaad niet goed te keuren, en andersom. Voorzover men in Acht-Mei- kringen sommig kwaad al wil erkennen, kan men daar die twee zaken blijkbaar niet on derscheiden. Zonder de AMB van alle ellende de schuld te willen geven gaat ze hier niet vrijuit. Het „andere gezicht" is getekend. En met elke nieuwe tussenbalans van het opruk ken van aids daalt voor mij het gezag van haar leiders. A.J. van Basten, DEN HAAG. Milieu-agent In Monster wordt een speciale milieu-agent aangesteld, die zich vooral op de kleine ver vuiling gaat storten (in figuur lijke zin), waaronder op de uit werpselen der trouwe viervoe ters. Zoiets zou in Den Haag ook wenselijk zijn. Men kan welhaast geen stap meer bui ten de deur doen of men trapt in zo'n „landmijn", zoals deze barre straatornamenten in ze kere delen der stad worden genoemd. Ook speelweiden voor kinderen zijn niets an ders dan grote openbare toilet ten voor honden. Heerlijk ra votten op zo'n grasveld is on mogelijk en men ziet ouders hun kinderen met schrik van deze perken verwijderen, wanneer de peuters er in hun argeloosheid hun schreden in richten. Die arme kinderen moeten wel gaan denken dat gras iets gevaarlijks is! Den Haag: doe er iets aan. Stel ook milieu-agenten aan, met de be voegdheid hondebezitters fors te bekeuren wanneer ze hun dieren toestaan elders dan in de goot de roep der natuur te volgen. Verkeerslichten Het valt mij als automs op, dat de tram werkelijl grote macht heeft waar h< beïnvloeden van verkeer ten betreft. Vaak staat minutenlang voor wachten, terwijl de hiervan onduidelijk is. eindelijk heel in ae vei tram komt aansukkelei de oorzaak van het opont blijkt te zijn. Dit is eent nig. Dat de tram het veris licht kan beïnvloeden vir wel goed, maar dat dit al kilometer afstand kan is absurd. Ü!>e

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2