Omwegen Lekker '89 heeft weer pluimen en fikse oorvijgen uitgedeeld ■mmmr >r MM KUB® Stempel probleemwijk kan de vuilnisbak in PAGU EIDEN OMGEVING EaidóaQowtcunt DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 PAGINA 13 n politieagent die zijn krik t even wilde afstaan. Zel- n was de Voorhouter meer •urgesteld in de mensheid k op die bewuste dag in ja- iri van dit jaar. Op de ivinciale weg in Noord- t had hij wat te dicht ach- een politieauto gereden. houden agenten niet Reden voor de veld- [chters om de auto van de eens onder de loep te en. fc vlak achter die politieau- |„hangen", dat namen ze «Voorhouter nog niet eens Icwalijk. Maar dat rechter- lirbandje, dat was wel erg Wat heet glad? „Van J profiel was geen sprake", lias kantonrechter Rigters ar uit het proces verbaal, t is geconstateerd" klonk i neutraal van de andere ht van de balie. Het was Idelijk dat de verdachte |t zonder slag of stoot ak- fcrd ging met die opmer- |ie band was hooguit aan :ijkant afgesleten. De wa- was nota bene twee we- daarvoor nog APK ge- ird", bracht hij naar vo- en de Voorhouter was enschijnlijk nog steeds word< baasd. „Heeft u dat keu- gsbewijs nog?" vroeg Rig- i, die dat wel merkwaar- vond. Dat bleek de man vegdel t te hebben, omdat hij de k Veei o met het bijbehorende schoei iringsbewijs inmiddels igt. He j verkocht, tie-voo verdachte bleek op die ln ritend in januari echter t de lastigste agent van AN DEI westel'jk halfrond tegen- ir zich te hebben. Zo leek althans. Want de Voor- "17* r jter mocht van de diender gladde voorband vervan- door zijn reserveband, ts die in goede staat was. bleek het geval, dus de arhouter haalde opgelucht Geen bekeuring. a gepa e vele doorn ctie maar het b land smaal grotei r asting r lerlei n hij de kofferbak had ipend doemde evenwel nieuw probleem op. „Ik de mijn krik pakken, ar die had ik dus niet bij ibinn Die lag in de schuur moge nt mÜn broer had hem ge- u likt", zo legde hij Rigters I De toeschietelijke agent Zvs echter nog altijd aanwe- dus de Voorhouter vroeg hij even de krik van de ïnt mocht lenen. Maar aan ;s komt een einde en ze- aan de bereidwilligheid een door bezuinigingen ian'no 'laagde agent. De krik vet zi ef in de politieauto en het DA-er. menboekje kwam uit het op di rstzakje. Een prent van f er iiftig gulden volgde. heb thuis direct die band ■wisseld en ben naar het litiebureau in Noordwijk het orden i kans i". Oé e niet BS vo< ld coi „Je iken a n ze het iet eei ncieri van is wer i ictra afge et;! de schuur moe eden. Maar die agent wil- oorste njet eens naar buiten ko- [s Plaa n om even te kijken. Daar n,ot ik niets mee te maken, hij", beklaagde de Voor- ïter zich over deze pu- iksonvriendelijke houding i de Hermandad. Hij had iloten de zaak maar voor laten komen. „Want als ik band had kunnen ver- iselen, dan had ik geen be houdt iring gehad" meldde hij verontwaardiging. Rig- s, de weekhartigste onder kantonrechters, zat be- htzaam te knikken. Dit hij inderdaad een 1 Q ^^wauirdig geval. IctJficier van justitie Van Ne- pelt vond de zaak minder irkwaardig. „Logisch dat agent zijn krik niet uit- hac nde, want dan had hij om a eten staan wachten. En atigin had wel meer te doen", zo steed htvaardigde zij het optre- van de agent. „En een n°g dde band kan erg gevaar- en vjzijn. Ik begrijp dat dit ei- i afge ilijk zo'n ban a was die ze de racerij gebruiken als niet regent", omzeilde de icier handig de term icks" waar ze kennelijk /t op kon komen. Van Ne- fin«u pelt wilde niet zo flauw raafffi 0m een hogere boete te en dan de eerste keer en ld het op vijftig gulden. JL ntonrechter Rigters koos Ov hter de zijde van de ver- ihte. „Ik kan me niet •rstellen dat meneer hier at te fantaseren. Dat zou u aaneenschakeling van rzinsels zijn. Ik zie geen j 'en om meneer een straf *^te leggen. Ik verklaar u J schuldig, maar zonder legging van straf". Instem- ind knikkend beende de fdachte daarop naar de mm 8ang- Zijn vertrouwen in mensheid was dankzij Jters weer wat hersteld. rïOg PAUL VAN DER BIJL HANS AUER GAAT OVER LIJKEN EN VOELT ZICH DAAR WEL BIJ Zo tegen het einde van de maand november zitten een paar duizend restau rateurs mitsgaders chef koks met gekromde tenen te wachten op het oordeel. Tegen het nieu we jaar worden ze gevon nist. Lof kan hun deel zijn, maar ook de klappen kunnen verdraaid hard aankomen als Hans Auer hemel en aarde in de va derlandse gastronomie doet trillen met zijn ver bale bliksemschichten. Hans Auer gaat als een god Wodan niet zachtzin nig te werk. Auer kan keukens maken en bror ken. Je kunt er als goede eetgelegenheid gekleurd bij hem opstaan, maar hij kan je zaak ook met een paar zinnen in de vernie ling schrijven. Ja, het is weer zover; de culinaire smaakmakers in ons land worden weer door de mangel gehaald. Dat ge beurt telkenmale (dit jaar voor de elfde keer) door middel van de jaargids over eten, „Lekker" ge heten. „Lekker '89" is weer de encycliek die door de bijtende hond Hans Auer (voor niet weinigen Hans Sauer) is rondgestuurd teneinde restaurateurs wakker te maken en de consument te prikkelen tot waak zaamheid. In brede eet- kringen wordt „Lekker" ervaren als de heraut van het uur der waarheid. Om met Toon Hermans te spreken: „Now is the hour": „Nou is-t-ie Auer". Auer treedt ook op als een ware herder voor zijn toege wijde kudde van kauwers en slikkers: „Laat in een restau rant niets over uw kant gaan, want daarvoor zijn de prijzen te hoog", is een advies dat hij telkens herhaalt en waarmee hij de glasnost, of wellicht de perestroika, zou halen. „De ervaring van 11 jaar „Lek ker" heeft geleerd, dat restau rateurs, zij het meestal op ter mijn, tot bezinning komen", schrijft Auer en daarbij geeft hij ook een lichtpunt aan: „Het culinaire niveau in Ne derland is inderdaad in tien jaar verbluffend gestegen. De drempelvrees is sterk afgeno men; de klant is mondig". Ergernissen Voordat ik tot de bewijsvoe ring van „Lekker" in het eet- proces overga, eerst nog wat op- en aanmerkingen die Hans Auer heeft doen uitgaan in zijn voortreffelijk uitgege ven en in Zoeterwoude ge drukte magazine. Hij noemt zijn „10 ergernissen in restau rants": „het vuurtje", als steeds maar weer kelners per se de rokende gast een aanste ker onder hun neus douwen; „de rustdag", in plaats van sluitingsdag; obers die gevoel voor humor menen te hebben en leuk doen zonder het te zijn: „uw avond is er te duur voor; de humor gaat de gas tronomie beklemmend over heersen"; „de asbak", die een zekere onrust aan tafel geeft: zelfs als er maar één peukje op ligt wordt de asbak al met enige vingervlugge bewegin gen verwijderd, een asbak met drie peuken mag, van Auer; „pianomuziek", de pia nisten nemen toe, het zijn meestal de moedeloze oudere man die te laat heeft ingezien dat hij het verkeerde beroep heeft gekozen, of het is de schnabbelende conservatori- umleerlinge die links denkt maar voor een rechts publiek musiceert: „bied de pianist een verversing aan in ruil voor een pauze", adviseert Auer, de Mephisto van de goede keuken; „vers" als aan beveling: „Vanochtend heb ben wij de patisserie vers uit Brussel gehaald": „Ja zeg, mag het vers zijn, voor dat geld?!"; „het toilet", in steeds meer toiletten weerklinkt muziek, van Mantovani-ach- tige klanken tot een symfonie van een zwaarmoedige Mah ler. „Op het toilet behoort het stil te zijn teneinde een mo ment op jezelf te kunnen te rugvallen". Verder heeft Auer een grondige hekel aan te grote borden voor hoofdge rechten van 75 gram, en aan restaurateurs die „iets voorde ligs" aan de man brengen en dan zeggen: „Deze wijting wordt „ten onrechte onder schat". En dan veegt hij de eetvloer aan met een ober die na de lunch zegt: „Goede za ken, meneer". „Wij gaan ech ter niet met veters langs de deur". De gewetensvolle res taurateur of ober, met in hun verlengde de kok, kan hier slechts lering uit trekken als hij in iedere gast een Auer ziet. De beste Maar waar het allemaal, ook in editie II van „Lekker", om begonnen is: welke gelegen heid behoorde in '89 tot de beste 100 restaurants van Ne derland, of welke, een stapje terug maar toch nog uitmun tend hoor, mag onder de 500 beste keukens gerekend wor den in de priemende ogen van Lekker Auer? Ik bepaal me tot de uitverkorenen, ge roepen of verdoemd, van Lei den en de streek. Maar eerst lezen we, dat Huub Biro van Villa Rozenrust in Leidschen- dam is verheven tot de derde van de tien beste koks van Nederland. Een beste pluim op de muts, landelijk gezien. Bij die eerste 100 is opnieuw De Watergeus in Noorden, met de „moederlijk overko mende 38-jarige Sjanie de Geus" en de keukenprins Cor van Schaik; inclusief uitkij ken over de plas en dan nog een goede culinaire kwaliteit ook. In die eerste rijen past ook nog immer De Beukenhof in Oegstgeest, „historisch bol werk, met nu al weer vele ja ren de veteraan Koos van Fulpen in de keuken, die werkelijk uitstekend kookt. De Beukenhof in Oegstgeest weer bij de 100 beste restau rants des lands, volgens „Lekker". Gastheer Loek Beeren en chefkok Koos van Fulpen: „Scheldewater". Op de kaart troffen we echter aan een „in Scheldewater ge pocheerde tarbot" van 55, wat ons hevig aan het schrik ken bracht. De ober zei dat er al meer mensen geïnformeerd hadden of er intussen nog geen doden waren gevallen, de kwaliteit van het Schelde water kennende. De hoofd prijs voor Flauwekul gaat dus dit jaar naar De Beukenhof. Verder niets dan goeds, al heeft de 27-jarige gastheer Loek Beeren, van de gere nommeerde familie Beeren van de Bokkedoorns in Bloe- mendaal aan Zee (ex aequo met een paar andere zaken het beste restaurant van ons land), zich met ijzeren zelfdis cipline niet met ons bemoeid". Auer en z'n bent negéren is zowat het ergste dat een slachtoffer van hun speurzin kan overkomen. Maar daar is ook weer Het Oude Dykhuys in Lisser- broek, parel aan de Lisserdijk, „het goede en vriendelijke restaurant van de 40-jarige Koos Plasmeijer en zijn vrouw, met de jonge chef Henny Philipse, talentvol en al weer beter dan een jaar eerder". Een van Auers stoot troepen at er „heerlijk Hol lands lam met uitjes". Katten In „Lekker'"s gunst verkeert ook nog immer Villa Rozen- rust in Leidschendam, het met een Michelinster begiftig de Italiaans toverslot van Gio vanni Matarazzi, dat samen met Prinses Juliana (Valken burg) en De Bokkedoorns in de Bloemendaalse duinen door „Lekker" '89 is uitgeroe pen als het beste restaurant van Nederland. Hier schieten woorden te kort. Ik ga dus verder. En ach, de goede Cees Helder, eens de patroon van De Beukenhof en nu alweer een paar jaar opererend in Rotterdam op z'n Parkheuvel, kreeg een kat van de zure Auer: „Helder is, na een sen sationeel begin aan het bedrij vige Maaswater, bevangen door een teveel aan ver moeidheid; hopelijk komt hij in '89 tot wat meer rust. Hij ging van de 15e naar de 38ste plaats". De Kieviet in Wassenaar pak te „in het villa reservaat" de zaken groots aan onder nieu we eigenaar Bob Goudsmit. Culinair gezien goed, maar niet briljant; ondanks de fraaie inrichting is er weinig sfeer, maar „dat kan ook aan het genre klanten liggen". Net als vorig jaar achterin de Top 100. Nu een exotische dwarsstraat op niveau: de beste oosterse keukens van ons land in '89. Een prachtige foto van een superromantisch „Boeddha" in Hilversum, met oosterse schonen, kaarsen en opge maakte tafelstukjes en subtro pische binnentuin vol flamin go's en kraanvogels en heer lijke specialiteiten. Een foto van vóór de fatale brand. Hier kwam de klap dramatisch aan. Maar in deze serie past ook Indonesia Baru, Damlaan, Leidschendam, met een groei ende reputatie in de regio. Nog zo'n poeier in Leiden, waar in „Surakarta" aan het Noordeinde „de mooie Gaby van der Ven (39) heerlijk In donesisch kookt en waar steeds weer een andere week- specialiteit op het menu staat". In de categorie „Goede keu kens nr. 101 t/m 500 in '89" is Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. 1Kb door Tim Pirlrr> De Franse kok Patrick Rosalie van Chez An in Noordwijk, ge rangschikt onder de goede keukens na de top-100: „aanwinst voor de regio". het behoorlijk druk wat de kruistocht van Auer aangaat. Hier worden ook noten ge kraakt. Maar een „uitstekend restaurant" is De Alphense Molen aan de Gouwsluiseweg in Alphen aaan den Rijn, „maar met de prijzen dreigt het hier de verkeerde kant op te gaan". Daar is ook La Clo che, „Een van de aangenaam ste zaken van Leiden onder Greetje en Ewoud Brouwer; gezellig, zonder veel preten ties". En een betamelijke prijsvoering die Auer kan ap preciëren. We treffen in deze vererende reeks ook In den Houtkamp, Leiderdorp, aan. „Enorme bedoening in een boerderijrestaurant dat met z'n 200 plaatsen kwaliteit le vert aan eters die van smullen houden en van de hier aan wezige sfeer. Frans gekookt, maar van een typisch Hol landse gastronomie. Een ver dienste dat zulke zaken er ook nog zijn". Leidschendam, met z'n Cha gall en een ster en een eige naar A. Siliakus die Auer al eerder aansprak vanwege het feit dat hij „nooit eens in de Top 100 werd opgenomen". „Maar Siliakus is, als gast heer, zelden aanwezig. Hij zit thuis van zijn gezinsleven te genieten, maar zijn chefkok is uitstekend". Hoe Auer hoe sauer, inderdaad. In dezelfde gemeente heb je Grand Willi am, waar voortreffelijk ge kookt wordt volgens de scouts van „Lekker". „Een door ve len bewonderde zaak". Lisse: De Barbaar: „gezellig huiska merrestaurant van vader en zoon Duivenvoorden". Alle maal nog leuk. Maar nu val len er spaanders: Oudt Ley- den, met een Michelinster, viel andermaal terug in de be oordeling van „Lekker '89". Verwijderd uit de Top 100 van Hans Auer. „Deze zaak was de afgelopen tijd nogal eens zomaar dicht en in het aanpalende pannekoekenhuis werd gezegd dat dit door per soneelsgebrek kwam. De in richting blijft ondanks verbe teringen in het recente verle den oubollig en de keuken is niet op het niveau dat vereist is voor de beste 100 zaken van het land. De bediening was, toen wij er waren, in handen van kleurloze zwijgzame meisjes van wie er éen een boer liet, maar dat nemen wij haar niet kwalijk, want het kan iedere sterveling overko men. Het echtpaar Martens had hier eigenlijk nooit voor zichzelf moeten beginnen, ter wijl Hans Martens toch een doorgewinterde vakman is, hetgeen hij hiervoor toonde in De Beukenhof". Zweepslagen Bij Oudt Leyden sloeg dus de bliksem van Wodan Auer in, en dat betekent in dit wereld je mèèr dan blikschade. Dat is een slagschip de grond in bo ren, ook al zegt de baas dat het 'm allemaal langs de kou- we kleren glijdt. Zulke zweepslagen laten wonden na. Enfin, bij die betere eettenten van nr. 100 tot en met 500 be vinden zich ook Chez An, aan de Parallelboulevard in Noordwijk aan Zee. „Het pre- tencieuze Le Diplomate (van vorig jaar nog) heeft het niet gered'Nu heet het Chez An en is van de goede Franse kok Patrick Rosalie (35) die z'n sporen heeft verdiend. Smaakvolle Jugendstil-inrich- ting (mijn vrouw is verliefd op de lichtende wandgarnitu- ren in glas en lood, T.P.); de kwaliteit is goed, „en er is sprake van een zekere verfij ning. Een aanwinst voor de regio". Tegen de Noordwijkse duinen aan ligt De Witte Raaf van de Duindams, „een hotel temidden van prachtige aan plantingen. Een goed restau rant. Betrouwbaar, smakelijk, klassiek; zo wil men dat trou wens in de Bollenstreek als je daar geboren en getogen bent". Hans Auer wil altijd wel een schnier uitdelen. Daar wordt ie ook voor be taald, neem ik aan. De laatste veeg uit Auers pan (na een warme waardering voor de Cleyburch buiten Noordwijk, met z'n goede klassieke keuken en „vlekke loos verlopende avonden") geldt het kind van de reke ning: De Graaf van het Hoog veen, Noordwijk aan Zee, subject van een haat-liefde verhouding tussen Ine Droogh en de Auer-clan. Ine Droogh bezat niet slechts een superbe, ja vermaarde en hooggeroemde wijnkelder die zelfs prins Bernhard tot opge togenheid voerde, onder haar Thatcheriaans bewind vero verde de Graaf zeg maar rustig de Gravin ook een Michelinster. Auer, of één van zijn vazallen, moet hier een blauwtje hebben gelopen, want eerder werd madame Droogh rijkelijk geprezen om haar aimabele optreden: „Vo rig jaar al verdween de Graaf, bolstaand van de pretenties, uit de Top 100. Dat kwam door het beleid van Ine Droogh, een wat paranoïde, eigenaardige dame, bij wie het personeel het niet kon uit houden. De ene chefkok na de andere werd hier versle ten. De bom is gebarsten, zo als verwacht, want Ine is weg en Joop Droogh is de restau rateur. Een nieuw leven breekt aan. We wachten de ontwikkelingen af". Hans Auer gaat over lijken en voelt zich daar wél bij. Om uw smaak te dienen. NOORDERKWARTIER IS UNIEK DOOR INFORMELE CLUBJES Leiden is vrijwel volge bouwd. Sinds de eerste bewoners zich rond 300 voor Christus op Leids grondgebied vestigden, heeft de stad zich lang zaam maar zeker uitge breid. Met name de laat ste honderd jaar was de groei buiten de singels explosief. Met het uit dijen van de stad en het toenemen van het aan tal inwoners, ontston den ook de wijken. De woonbuurten met hun eigen voorzieningen als kerken, scholen en win kels. Elk met zijn ty pisch eigen sfeer die wordt bepaald door de aard en hoeveelheid be woners en gebruikers, bebouwing, verkeer en groen. Meer dan vijftig leefgemeenschappen telt Leiden op dit mo ment. Uitwijken brengt die Leidse wijken in kaart en laat zien hoe de mensen er leven: aan rustige lanen waar je de vogels kunt horen flui ten, maar ook in straten met torenflats, waar plantsoentjes dreigen te worden bebouwd. LEIDEN Met zijn allen naar de volkstuin of naar de camping. Straatfeesten en - barbecues. Het Noorderkwar tier is daar uniek in. „Het zijn informele clubjes en de onder linge verbanden tussen de buurtbewoners die de hele wijk samen binden, dat is het aparte van het Noorderkwar tier". Pas aan het eind van het gesprek komen Hans Edink en Martin van der Velde tot die conclusie. Niet dat ze hun wijk, omsloten door de Willem de Zwijgerlaan, Herensingel- /Maresingel, Kooilaanf Prins Fredrikstraat/Van Hogen- dorpstraat, niet kennen. De twee medewerkers van buurt huis Zevensprong bepalen zich echter grotendeels tot het ont kennen van het beeld dat het Noorderkwartier bij tal van Leidenaren heeft. „Het Noor derkwartier is helemaal geen probleem- of achterstands wijk", laat Edink weten, met een intonatie die verraadt dat hij dat nutteloos geworden stempel gauw in een vuilnis vat zou willen zien verdwij nen. Het verhaal dat Edink en Van der Velde vertellen over het Noorderkwartier is er dan ook niet een vol kommer en kwel. In de jaren zestig en zeventig is de wijk, de eerste woonwijk die rond het begin van deze eeuw buiten de singels werd gebouwd, in onderzoeken om schreven als een achterstands- buurt. „Dat werd door de mensen die in het Noorder kwartier woonden niet zo ge voeld. En er is sindsdien een heleboel veranderd", laat Van der Velde weten. Hij wijst daarbij op de renovatie van woningen. „De bewoners zaten een beetje in het verdomhoek je. De huizen waren slecht door achterstallig onderhoud. Daarbij komen de bewoners soms niet helemaal overeen met het getolereerde normen- en waardenpatroon. De men sen uit het Noorderkwartier kroppen echt niets op. Ze dra gen het hart op de tong". Sfeer De deelname van de bewoners bij het realiseren van de reno vatieplannen toonde de sociale binding van de bewoners. „De bewoners hebben actief deel genomen aan hei van de wijk. Om dat het opgedrukte stempel niet correct was. Verder wil den ze proberen de sfeer van de wijk te behouden. Ook na dat er gesloopt en gerenoveerd zou zijn". Volgens beide mede werkers van 't Spoortje is dat behoorlijk gelukt. Tijdens de opknapbeurt die het Noorderkwartier onder ging werden de huizen aan de straten die vernoemd zijn naar leden van het koninklijk huis gerenoveerd. „Die waren uit e jaren vijftig. Daarvoor wa- De huizen die rond de eeuwwisseling zijn gebouwd, hebben grotendeels plaats gemaakt voor nieuwbouw. FOTO: TEJO RINGERS ren de huizen uit de twintiger jaren al aan de beurt geweest. Van de huizen die rond de eeuwwisseling als eerste in Noord verrezen, maakte een troot deel plaats voor nieuw- ouw en werd een deel ver groot. Daardoor liep het aantal woningen ook flink terug", al dus Van der Velde. De ongeveer zesduizend bewo ners hebben na alle opknap- activiteiten een zeer leefbare niet weg. Die hebben hier hun hele leven gewoond". Edink meent dat de vergrij zing zal afnemen. „Er is nu een tendens zichtbaar dat ge zinnen met kinderen in de tie nerleeftijd naar elders verhui zen. Als de inkomenspositie dat toelaat tenminste". Er ves tigen zich, als aanvulling van de wegtrekkende groep, wel veel jonge gezinnen in het Noorderkwartier. les erop en eraan. Van die zes- Grijpbaar duizend bewoners bestaat een groot gedeelte uit bejaarden. „De vergrijzing speelt in de wijk een grote rol. Met name oudere mensen willen hier Kenmerkend vinden de twee wel dat in de wijk relatief wei nig mensen werken. „Dat komt deels door de ouderen. maar ook door mensen die bij voorbeeld in de bouw actief zijn geweest en afgekeurd zijn. Verder zitten er in de wijk nogal wat gebroken gezinnen en is de overal voorkomende werkloosheid". De activiteiten van 't Spoortje sluiten daarbij aan. We hebben over de hele dag een scala van activiteiten. „We bieden on derdak aan een aantal groepen en een aantal clubs. Zelf geven we daarnaast cursussen op het gebied van creativiteit en be weging". Ook jongeren doen een flink beroep op het buurt huis. „We bieden onder andere opvang na school. Maar het is een moeilijk grijpbare groep. Soms slaan activiteiten aan, soms niet". 't Spoortje is slechts een van de voorzieningen in de wijk. Hans Edink meent dat 'het kwartier' goed in zijn voorzie ningen zit. „We hebben een dienstencentrum en een bi bliotheek, er is een maatschap pelijk werkster en winkels zijn al helemaal geen probleem. Voor de meeste boodschappen hoef je de wijk niet uit. Een groot aantal mensen komt maar een paar maal per jaar de wijk uit. Bijvoorbeeld om kleren te kopen Iets minder is het gesteld met de groen voorziening. „Maar daar is moeilijk verbetering in te brengen. In grote delen van de wijk is er veel groen, maar in het oude gedeelte, rond de Sophiastraat, staan de huizen dicht opeen. Daar is het moei lijk om te stoeien met groen. Het groen zoeken de mensen in Noord overigens zelf wel op. „Het caravan- en volk stuinleven is hier echt uniek. Zo gauw de campings weer open zijn, dan zie je ze hier niet voor activiteiten. Dan ko men de mensen zelf melden dat cursussen opgeschort moeten worden, want dan moeten ze naar de camping of de tuin. Daar zitten ze dan met een heleboel buurtbewoners. Het wijkleven wordt op de camping of op de volkstuin ge woon voortgezet". De menser. zijn trots op hun tweede huisje en hun tuin. Dat blijkt ook wel uit de reactie die de nota 'Bouwen in be staande wijken' teweeg bracht. Het buurthuis zat tijdens de inspraak-avond helemaal vol. Dat tekent de unieke verbon denheid van de bewoners. Daar hoeven wij als buurthuis echt niets aan te doen". ERIK HUISMAN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13