jkidaeSoti/ig/ni Miljoenenstrop bedreigt Leidse woningbouwplannen Fraaie reiswekker STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) 'akjes en ïkeningen laar Torün lebracht olitie: lustrumviering inerva kan in centrum Alkemade akkoord met fusie tot EWR 1iicti*ilminovinn* NicilWC loods DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 PAGINA 11 van bril4 NG DEN „De leden W TT studentensociëteit Mi- ra moeten hun 35ste trum volgend jaar in centrum van de stad inen vieren. De socië- hoort immers bij het trum". Dat stelde gis- avond hoofdcommissa- H. Mostert van de dse politie tijdens een imissievergadering. Hij d die uitspraak naar ileiding van het over- dat met de Minerva- is begonnen over de trumviering. - 1 van het overleg is, om een goede voorbereiding de festiviteiten overlast Ie weg te gaan. Viif jaar len waren de feestelijkhe- vooral wat het geluid be- nogal uit de hand gelo- „Ik vind dat de studenten feest gewoon moeten kun- vieren. Ze horen bij het im en moeten dus feest jts kunnen hebben in het im. Met overleg vooraf »n we ellende te voorko- meende Mostert. Politiecommisaris Mostert: „Minerva hoort bij het cen trum". FOTO: SP Burgemeester C. Goekoop meldde de commissieleden dat het lustrum van de studenten dit jaar een iets ander karak ter zal hebben dan voorheen. „De festiviteiten vallen ge deeltelijk in de Leidse Laken- feesten. De studenten dragen daarbij zorg voor een aantal activiteiten. Het zal dus geen exclusief feestje van de stu denten worden". |aadsleden twijfelen aan >pen Op Eigen Wieken I De sloop van buurthuis Op Eigen Wieken in Slaagh- moet opnieuw overwogen worden. Dat vinden de raadsleden 3 an Lint (Links Leiden), L. Beijen (PvdA), L. Driessen (VVD), lugens (CCA) en C. Vergeer (SP). Ze schrijven dat in een f aan het college van B en W. De brief werd opgesteld naar eiding van een werkbezoek door de raadsleden aan Slaagh- Bij het bezoek werden ze op de hoogte gesteld van een mwrapport van architectenbureau Stanza. Daarin stond dat nappen van het gebouw mogelijk is voor ruim een halve ton. ;ens een eerder uitgebracht schouwrapport van de directie ge wen zouden de kosten van renovatie twee miljoen gulden be ien. De vijf raadsleden schrijven dat ze het van belang vinden „beide rapporten serieus met elkaar vergeleken worden ten- Ie een goed inzicht te krijgen in de werkelijke kosten van ff ituele renovatie". Het college heeft tot nu toe gesteld dat het rthuis aan het Valkenpad gesloopt moet worden omdat het in hte staat zou verkeren. Gebruikers van het buurthuis zouden Tergebracht moeten worden in leegstaande scholen. Nieuwe loods op terrein brandweer LEIDEN Er komt op het terrein van de brandweer aan 'de Gooimeerlaan een loods. Dat is het gevolg van de beslissing bin nen de Algemene Raad Regionale Brandweer om materiaal in Leiden op te slaan. Het gaat om spullen die bij ram- Ï>en ingezet worden. De oods komt, op palen, gedeeltelijk boven de vijver van het terrein te staan. Goekoop vraagt raad hulp in strijd om meer agenten LEIDEN De Leidse gemeenteraad moet bij de landelijke poli tiek benadrukken dat de ergste knelpunten bij de politie wegge werkt moeten worden. Dat vindt burgemeester C. Goekoop. Hij doelde daarmee op de gewenste groei van het aantal politiemen sen in Leiden. Hij meldde dit gisteravond in een commissiever gadering. Hij doelde daarmee op de korpsen die volgens het eindrapport van het 'Project Kwantificering Politiewerk' meer dan dertig procent onder de gewenste sterkte zitten. Leiden heeft een korps dat zich tot die categorie mag rekenen. Goekoop vindt dat al die korpsen er zeker personeel bij moeten krijgen. Korpschef H. Mostert liet weten dat Leiden zich gemeld heeft voorv deelname aan een emancipatieproject bij de politie. „Dan zouden we wat extra vrouwelijke agenten kunnen aannemen. Daarmee zou een emancipatorisch doel bereikt worden. Tevens zou het korps iets groter worden. Dan slaan we dus twee vliegen in een klap". De korpschef liet gisteren tevens weten dat de Me- renwijk per 1 januari weer gaat beschikken over een wijkagent. Stationsplein opgeruimd LEIDEN De politie heeft vanmorgen vroeg, rond kwart voor zes, het Stationsplein op- rgeruimd. Er werden ongeveer honderd fietsen, waaronder een aantal wrakken, naar het bureau aan de Langegracht gebracht. De eigenaren kun nen die daar tegen betaling van tien gulden boete weer ophalen. Volgens een politie woordvoerder was de ophaal actie noodzakelijk omdat het op het plein uit de hand dreig de te lopen met op verkeerde plaatsen achtergelaten fietsen en met de hoeveelheid fiets wrakken. Massale diefstal van gereedschap LEIDEN Uit vier in de Stevenshof gepar keerde auto's is in de nacht van zondag op maandag voor duizenden guldens gereedschap gestolen. Het gaat daarbij om boormachines, slijptollen, een compressor, diverse soorten zaagmachines, een doppenset en divers los ge reedschap. De auto's, drie bestelwagens en een personenauto, stonden in de Helena Verburg straat (twee), Maria Voskade en Lizzy Ansing- straat. De dieven kwamen de wagens in door er één open te breken, in één geval een ruit open te maken en door twee keer een ruit uit te ne men. Aan de Haarlemmerweg werd gedurende het weekeinde een bestelbus leeggehaald. Ook daar werd vooral elektrisch gereedschap mee genomen. In dit geval werd een ruit ingeslagen. Bij de Hollandse Constructie Groep aan de Vijf Meilaan werd in het weekeinde een grote hoe veelheid handgereedschap gestolen. Daartoe werden dertien stalen kasten opengebroken. De schade is onbekend. Sigaretten gestolen LEIDEN Een partij sigaretten met een waarde van 15.000 gul den is zondagnacht ge stolen uit een container bij een tankstation aan de Willem de Zwijger laan. De container fun geert als noodgebouw- tje, nadat een brandje eerder het eigenlijke gebouw vernielde. De container was met hangsloten afgesloten. Inbrekers vernielden die om binnen te ko men. GEDING TEGEN STAAT OM TOEWIJZING ALSNOG TE VERKRIJGEN LEIDEN De gemeente Leiden heeft een kort ge ding tegen de staat aan gespannen om alsnog 37 woningwethuizen toege wezen te krijgen. Volgens het ministerie van volks huisvesting had de ge meente niet op tijd een compleet plan ingediend. Dat had er op 1 oktober moeten zijn. Als gevolg daarvan dreigt Leiden dit jaar maar 216 in plaats van 253 woningwetwo ningen te mogen bouwen. Dat kost de gemeente niet alleen mogelijk en kele miljoenen aan subsi die. Het kan ook de bouwplannen voor de ko mende jaren in de war sturen, als deze huizen la ter ingepast moeten wor den. Een woordvoerder van het ministerie van volkshuisves ting zegt dat gemeenten er al in een vroeg stadium ervan op de hoogte waren, dat de aanmeldingsdata dit jaar strakker gehanteerd zouden worden. „De reden is dat we een strikter financieel beheer willen voeren. Als aanvragen niet op tijd of niet volledig zijn ingediend, kunnen con tingenten worden herver deeld of ingetrokken". Behalve Leiden hebben ook Delft en Rotterdam op deze manier de boot gemist. Delft en Leiden spanden vorige week samen het kort geding aan dat afgelopen donderdag, sneller dan verwacht, heeft gediend voor de president van de Haagse rechtbank. Ook Rotterdam heeft inmiddels een kort geding aangespan nen. Dat dient vandaag. Wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) zei gisteren optimistisch te zijn over de af loop van het kort geding. „Het gaat vooral om een tech nische kwestie. Het vervelen de <s dat het op details is afge wezen en niet op hoofdlij nen". Het zou daarbij gaan om ontbrekende „kruisjes" op te keningen. In één geval was het palenplan apart bijge voegd, maar dat had op de zelfde tekeningen moeten staan. De 37 woningen zouden ge spreid over de stad gebouwd moeten worden. Eén project dat uitstel boven het hoofd hangt als de gemeente het ge ding verliest, is de bouw van vijf huizen aan de Oude Var kenmarkt. Het is onduidelijk hoeveel subsidie Leiden dreigt mis te lopen. De normbedragen va riëren nogal per woningtype. Voor 37 huizen kan dat echter oplopen tot enige miljoenen. Wethouder Tesselaar wil daar niet op in gaan, maar zegt: „Het gaat om het aantal hui zen dat Leiden mis dreigt te lopen, niet om een geldbe drag". Leiden heeft, zo blijkt bij na vraag, geprobeerd het proces bewust uit de publiciteit te houden om hiermee niet de aandacht op zich te vestigen en de president van de recht bank niet onnodig te prikke len. Tesselaar ontkent dat. Hij vindt het proces op zichzelf niet erg bijzonder en wijst er op dat ook andere gemeenten gedingen hebben aangespan nen. Hij stoelt zijn optimisme over de afloop, mede op een eerdere ervaring. Leiden heeft, aldus de wethouder, drie jaar geleden ook al eens een kort geding aangespan nen en gewonnen. Toen was de toewijzing van een aantal premie A huizen de inzet. ACTIES HARTVERWARMEND •EN Burgemeester Ro- Bester van de Leidse itad Torün in Polen heeft collega C. Goekoop laten de band tussen de beide ;n te willen continueren, schriftelijke verklaring in hij dit meedeelt, is deze Ik aan burgemeester Goe- overhandigd door de tter van de 3 October iniging. Een delegatie van reniging kreeg de brief terug van het bezoek aan waar 6000 pakjes en tekeningen, schommels, ilgoed, levensmiddelen en ling aan een kinderhuis, kinderziekenhuis, een be- dentehuis en verschillende hes zijn aangeboden. De henken waren voor het itste deel door de Leidse be ing bij elkaar gebracht. De len zorgden voor de verza ng kleurige tekeningen. Ie brief stelt Romuald Bes dat „de stedenband de we- dse contacten zal verge- lelijken en de uitwisseling elijk zal maken op ver- llende gebieden van het le- van onze steden. Ik consta- met voldoening dat de bei- femeenteraden geïnteres- zijn in het bestaan van de 1 die zeer concrete effecten !eg kan brengen, gunstig beide steden", donderdag 10 november rokken vertegenwoordi- van de 3 October Vereeni- met twee vrachtwagens pakjes en artikelen richting n. Vorige week woensdag den zij weer terug. „Het in één woord hartverwar- d", aldus R. Veldhuyzen Zanten over de reis. Hij heeft onder meer een aantal schommels in Torün aangeboden. FOTO: R. VELDHUYZEN VAN ZANTEN ging samen met I. Eikerbout, W. van Ingen Schenau, R. Breedveld, F. Dieben en tolk mevrouw A. van Iersel naar Polen. Later voegden zich ook D. den Os en J. van der Klugt zich met hun echtgenotes bij het gezelschap. Papieren De tocht verliep niet zonder slag of stoot. „Het begon al bij de Nederlands/Duitse grens. We hebben daar twee en een half uur vertraging opgelopen. Van het belastingkantoor in Leiden hadden we de verkeer de formulieren voor een door- voervergunning gekregen. Me dewerkers van een Nederlands transportbedrijf hebben ons tenslotte aan nieuwe papieren geholpen". Bij de Oostduitse grens her haalde het probleem zich weer. „Dit heeft ons meer geld ge kost. We konden de problemen alleen oplossen door 250 Duitse Marken te betalen". Het vervelendste probleem deed zich voor bij de Poolse grenspost. „Daar werden de twee vrachtwagens opeens zon der duidelijke opgave van re denen verzegeld. Heel verve lend, want ons programma liep daardoor helemaal in de war. We waren van plan om kleding en andere gebruiksartikelen af te leveren bij een bejaarden huis, een kinderhuis en een kerk halverwege de route naar Torün. We kregen de medede ling dat er eerst enkele douane ambtenaren uit Torün aan te pas moesten komen om de wa gens weer te openen. Die men sen zouden we voor sluitings tijd van het douanekantoor op moeten halen in Torün". Het werd dus flink doorrijden om op tijd de plaats van be stemming te bereiken. De dele gatie kreeg dan ook enkele ma len de politie op haar dak we gens te hard rijden. „Gelukkig hadden onder meer voor dat doel een flink aantal pakken koffie bij ons. Daar los je in Po len dergelijke problemen zo mee op", vertelt Veldhuyzen van Zanten. Bijna op de plaats van bestem ming wachtte een volgende te genslag. Het tunneltje dat toegang gaf tot Torün, bleek te laag te zijn voor de vrachtwa gens. „Toen kregen we een staaltje van de gastvrijheid van de Poolse bevolking te zien. Enkele jongeren hebben met ons dertig kilometer omgere den om ons naar de andere kant van de tunnel te brengen. We hebben ze drie pakken kof fie als dank gegeven". Het douanekantoor was toen echter al dicht. „We hebben toen ons hotel eerst maar opge zocht. Extra lastig was dat onze bagage ook in de verzegelde vrachtwagens zat. We konden na 26 uur reizen niet eens scho ne kleren aantrekken". Afgeraffeld Zaterdag werden uiteindelijk twee douaneambtenaren opge zocht in de plaats Bydgoszcz op vijftig kilometer afstand van Torün die bereid waren de zegels te verbreken. „We had den toen al een flinke vertra ging opgelopen. Daardoor zijn alle daaropvolgende bezoeken eigenlijk een beetje afgeraffeld. We moesten ons haasten", con stateert Veldhuyzen van Zan ten met spijt. „Dat neemt niet weg dat de re acties van alle mensen die wij levensmiddelen, speelgoed, kle ding of andere gebruiksartike len hebben gebracht enorm veel indruk op ons gemaakt hebben. Het is ongelooflijk hoe blij die mensen met alle ge schenken waren". Bij de teke ningen van de Leidse scholie ren zit een antwoordkaartje. Het is de bedoeling dat de Pool se kinderen bij wie de tekenin gen terecht komen, gaan cor responderen met hun Leidse leeftijdsgenootjes. „Op die ma nier hopen we dat er onderlin ge contacten ontstaan". De volgende dag stond er een officiële ontmoeting met het gemeentebestuur van Torün op het programma. Een rondwan deling door de oude stad aan de handelsrivier de Wista ligt maakte daar deel van uit. „To rün is een hele mooie stad, maar is wel grauw. Alle gebou wen zijn aangetast door kolen damp en andere vervuiling". Ziekenhuis Tijdens een ontmoeting met het Eersoneel van een kinderzie- enhuis werd het plan geop perd om te komen tot een uit wisseling van medisch specia listen. Ook heeft het ziekenhuis dringend behoefte aan een tweede nierdialyseapparaat. „Misschien kunnen onze drie ziekenhuizen eens bekijken of er mogelijkheden zijn om in sa menwerking met de bevolking daar actie voor te voeren", stelt Veldhuyzen van Zanten voor. „Er is verder veel behoefte aan uitwisseling van andere des kundigen en van mensen van de beide universiteiten. Ook zijn er plannen voor de uitwis seling op het gebied van sport en spel en van jongeren. JEANNETTE SCHREUDER wem wedstrijden gemeentelijke school- ort-commissie organiseert 'oensdag school-zwem wed- rijden. De wedstrijden itror- 'n gehouden in zwembad 'e Zijl aan de Paramaribo- raat. Er doen zeventien scholen aan de wedstrijden mee. De duels beginnen om 12.30 uur. Prestatieloop Buurthuis Matilo houdt za terdag de traditionele Sint Nicolaas Prestatieloop. De start is om elf uur bij het buurthuis aan de Zaanstraat. Er kan vanaf tien uur wor den ingeschreven. De afstan den bedragen twee, vijf, tien en vijftien kilometer. Het in schrijfgeld voor de jeugd tot en met veertien jaar bedraagt 2,50, voor ouderen vier gul den. Expositie De Eerste Leidsche Vereni ging van Vogelliefhebbers „De Zanger" houdt zaterdag en zondag haar 56e tentoon stelling. Op de expositie in Buurthuis 't Spoortje, Ber- nhardkade 40. zullen 400 vo gels zijn te bewonderen. Daaronder bevinden zich zang- en kleurkanaries, par kieten en vele andere tropi sche vogels. Er zijn ook vo gels te koop. De expositie is op zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur geopend en op zon dag van 10.00 tot 16.00 uur. Toegang gratis. Katholiek onderwijs was weinig eensgezind LEIDEN De katholieke onderwijzersopleidingen waren aan het begin van deze eeuw minder homo geen dan vaak wordt aan genomen. Er waren zowel spanningen tussen leken en religieuzen, als tussen religieuzen en priesters. Dit leidde vaak tot con currentie en conflicten binnen het katholiek on derwijs. Tot die conclusie komt J.J.G.B. de Frankrijker in zijn proefschrift „De katholieke onderwijzersopleiding, organi satie en ideologie 1889-1984". Morgen promoveert hij op dit onderwerp aan de Leidse uni versiteit. Aanleiding voor de scherpe conflicten tussen ka tholieke en niet-religieuze le- kenonderwijzers was de voor keursbehandeling die aan ka tholieke leerkrachten werd gegeven bij benoemingen aan congregatiescholen. In die ja ren was er een groot overschot aan onderwijzers. De katholie ke onderwijspers wees naar aanleiding daarvan nogal eens op de superioriteit van reli gieuze onderwijzers, aldus De Frankrijker. In De Frankrijkers proef schrift staat centraal onder welke condities en met welke denkbeelden katholieke on derwijzers in Nederland in de periode 1889 tot de invoering van de Pedagogische Acade mie in 1984 zijn opgeleid. Rond 1920 volgde meer dan de helft van alle kwekelingen een op leiding aan een katholieke school. In 1980 volgde nog bij na veertig procent van hen een opleiding aan een katho lieke Pedagogische Academie. LEIDEN/ALKEMADE De gemeenteraad van Al kemade heeft gisteravond ingestemd met de fusie van Energiebedrijf Rijn land met de leidingwater- voorziening, de NV Ener gie- en watervoorziening Rijnland (EWR). De fusie is daarmee negenoeg een feit. Alkemade was één van de ne gen in het Energie Bedrijf Rijnland deelnemende ge meenten die niet akkoord gin gen met de fusie. Alkemade gaat akkoord nadat een com promis is bereikt over de zeg genschap over het bedrijf. Als tenminste nog een gemeente zich kan vinden in het com promis, is de vereiste meerder heid voor vorming het het EWR bereikt. Verwacht wordt dat zeker een van de nog res terende acht gemeenten ak koord zal gaan. Alkemade weigerde aanvan kelijk in te stemmen omdat het als gemeente met veel glastuinbouw liever had dat het bedrijf de juridische vorm kreeg van een „gemeenschap pelijke regeling". Op die ma nier zou de gemeente meer in vloed houden op het beleid. Door de weigering van in to taal negen kleine gemeenten werd niet de vereiste tweeder de meerderheid gehaald, nodig om het oude EBR op te heffen. Het bereikte compromis voor ziet er in dat de kleine ge meenten na de oprichting van het bedrijf meer door een uit breiding van het aantal te be noemen commissarissen. Afge sproken is dat de hiervoor noodzakelijke statutenwijzi ging op de agenda van de eer ste de beste Algemene Verga dering van aandeelhouders wordt geplaatst. Namens de VVD in de ge meenteraad prees fractie-voor zitter H. van Duykeren gister avond de Alkemadese verte genwoordigers in het EBR, burgemeester A.H. Meerburg en het raadslid N.A. van Rui ten voor hun standvastige houding tijdens de vele ener verende vergaderingen van de laatste tijd. Van Duykeren liet overigens weten niet aan de indruk te kunnen ontkomen dat het EBR niet goed op de hoogte was van de beweegre denen die tot het Alkemadese standpunt hadden geleid. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: I IÉË Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Stuur als dank de reiswekker naar j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 I I Stuur deze bon in een oren envelop postzegel ntel nodig naar I j Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag Vv7 I Adres: Postcode/plaats: Ccidóc Goura/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11