i ,Estlandse parlementariërs )loedzuigers op perestrojka" KOKSMUTS i AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Bhutto donderdag premier Pakistan Shultz valt alleen in Israël in goede aarde Mandela mogelijk naar blanke wijk Vietnamese boeren knokken weer voor hun hachje erland voelt weinig voor snelle uitlevering Ryan ^rsoonlijke actie" /an onze c< ïr Simons) IITENLAND ZeidwQowia/nt MAANDAG 28 NOVEMBER 1988 PAGINA 5 door Bob van Huët PARIJS Paul Bocuse, de beroemde Franse chefkok is boos. Hij is zelfs woedend op Christian Millau, erkend keukenkenner en uitgever van de populaire restaurantgids Gault-Milliau samen met de sterrengids van Michelin welhaast een bijbel is voor Franse en andere lekkerbekken. Millau heeft het bestaan Paul Bocuse, de van New York tot Tokio gevierde keukenprins, zomaar één koksmuts af te nemen. Eén muts (bij Michelin zou dat een ster zijn) minder in de „Gault- Milliau" voor volgend jaar. Niet langer de tien met een griffel dus, maar „slechts" een negen, zo oordeelden vijf onverbiddelijke experts die Millau naar Bocuses restaurant in Collonges-au- Mont-d'Or had uitgezonden om nog eens te gaan proeven. In de eerste regels van hun rapportage blijft de kritiek nog enigszins verborgen onder een beleefd sausje. „Het is niet Bocuse die achteruit is gegaan. Het zijn de anderen die vooruit zijn gegaan. Al die jonge Bocuses Bras, Gagnaire, Trama, Veyrat of Clément die als gekken vechten om het beter, steeds beter te doen en daarin slagenMaar een paar regels verder moet de Napoleon van de truffel toch in een zure appel bijten, wanneer hem verweten wordt dat hij op zijn lauweren rust. Nu is dat laatste al eerder gesignaleerd. Bocuse is misschien een beetje te groot geworden voor Frankrijk. Als een cuisinier ambassadeur reist hij de wereld rond. Zijn bejubelde fornuizen in het in opzichtige kleuren geschilderde restaurant (een wat vieze combinatie van rood en groen) heeft de 62- jarige meester allang toevertrouwd aan zijn beste leerlingen, bijgestaan door een ploeg van zo'n dertig koksmaatjes. Die kunnen uiteraard een best potje stoven, maar volgens Millau mag het geserveerde eigenlijk geen Bocuse meer heten. Het genie zélf krijg je niet meer op je bord. Zelf ben ik niet bevoegd daarover te oordelen. Eén keertje heb ik bij Bocuse mogen aanschuiven, waarbij me vooral opviel dat je overal op tafel zijn initialen tegenkwam. Le patron had zich laten verontschuldigen vanwege een „particuliere maaltijd in Londen maar zijn imago straalde van het bestek: PB. Omdat we met een hele groep kwamen werd het 47 keer „Pigeon de Br esse en feulleté" (een in bladerdeeg gebakken duif uit Bresse). Niet mijn lievelinskostje, maar het smaakte evenwel prima. Maar kennelijk was het toch niet goed genoeg opdat een kenner als Millau „het zich zouden verbieden elders te kijken en te vergelijken", zoals het zo mooi in de laatste gids staat. Bocuse kan Millau intussen wel opvreten. Niet in de laatste plaats omdat meer of minder sterren en mutsen nu eenmaal ook meer of minder klanten betekenen. Een goede of slechte notering in de toonaangevende gidsen kan in Frankrijk tot 30 procent schelen in de tafelbezetting. En bij beroem de keukenmeesters als Bocuse praat je dan over aanzienlijke bedragen, want voor minder dan 200 gulden de man eet je er in de regel niet. „Culinaire journalisten chanteren de chefkoks, het zijn afpersers", zo tierde de ontdane lievelingskok van oud-president Valéry Giscard d'Estaing Bocuse telefonisch vanuit Tokio. Millau kreeg een veeg uit de pan met de opmerking dat deze bij het keuren van de dissen afging op de smaak van zijn hond. Wat Bobby het lekkerst vindt vermeldt de historie helaas niet. ^Hoskou spreekt mujaheddin AMABAD Vertegen- irdigers van de Sovjetunie ben gisteren in Pakistan r het eerst rechtstreeks rleg gevoerd met leden van mujaheddin, het islamiti- e verzet in Afghanistan. De jetambassade in Islamabad daarde dat gesproken is t de vrijlating van Sovjet- iische militairen die door mujaheddin gevangen zijn omen. Het Afghaanse ver- wa^bij de begin dit jaar ge- rde internationale vredes- »rekingen niet aanwezig, recht tot op heden door te- de door Moskou gesteunde tring van Najibullah. Indonesië sluit deur voor missie JAKARTA Indonesië zal voortaan geen buitenlandse missionarissen meer toelaten. Volgens het ministerie van godsdienstzaken, dat de maat regel zaterdag bekend maakte, beschikt het land nu over vol doende eigen priesters om mis siewerk te verrichten. Buiten landse missionarissen, die al tien jaar of langer in Indonesië werken, krijgen een jaar de tijd om hun missiewerk af te ron den en moeten dan vertrekken. Volgens het ministerie werken totaal zo'n 700 buitenlandse missionarissen in Indonesië. Leger paraat na oproep tot coup tegen Aquino MANILA Op de Filipijnen zijn leger en politie in staat van pa raatheid gebracht nadat duizen den burgers het afgelopen week einde in de hoofdstad Manila had den opgeroepen tot een coup te gen de regering van president Co- razon Aquino. Met pamletten pro beerden de burgers de rest van de bevolking tot een opstand te be wegen zoals die van 1986, die een eind maakte aan het bewind van dictator Ferdinand Marcos. Sinds Aquino in februari 1986 aan de macht kwam heeft het leger min stens een zestal pogingen tot staatsgreep tegen haar regering weten te verijdelen. Ex-leider Satanskerk trekt zich terug uit „miljoenenprojekt" WILLEMSTAD Maarten La- mers, ex-leider van de Satans kerk in Nederland heeft zijn ont slag aangeboden als directeur van Lipscomb Holding Ltd, een op Gibraltar gevestigd bedrijf dat een week geleden een „miljoe nencontract" sloot "met de Antil liaanse regering. Lamers kwam tot zijn besluit nadat diverse dag bladen in Nederland, waaronder ook deze krant, zijn verbonden heid met de Satanskerk aan de kaak hadden gesteld. Een advi seur van Lipscomb zei te hopen dat het projekt door kan gaan nu Lamers is opgestapt. Bendjedid: niet meer partijen ALGIERS De Algerijn se president Chadli Ben djedid zal binnenkort een pakket hervormingsmaat regelen voorleggen aan het parlement, maar hij wenst in de nabije toe komst van zijn land geen meerpartijenstaat te ma ken. Chadli zei dit gisteren in de openingsrede van het congres van zijn rege ringspartij, het Nationale Bevrijdingsfront. Het front bestiert Algerije op streng socialistische grondslag sinds het land in 1962 on afhankelijk werd van Frankrijk. President Chadli Bendjedid. ORBATSJOV HAALT UIT NAAR ESTLAND HO CHI MINHSTAD Betogingen van boeren, peti ties aan de autoriteiten, protesten tegen corruptie en il legale landonteigening: de boeren in het zuiden van Vietnam zijn eind 1988 als nooit tevoren sinds het ein de van de oorlog tegen de VS in 1975 in beweging ge komen. In oktober waren de eerste grote demonstraties in de meeste provinciale hoofdsteden en in Ho Chi Minhstad, het voormalige Saigon. Vooral in de Mekongdelta, de rijstschuur van het land, was het raak. Deze maand gingen duizenden boeren in Ho Chi Minhstad opnieuw de straat op om te protesteren tegen illegale landonteigening. April van dit jaar besloten de Vietnamese leiders de omvang van de landbouwcoöperaties en staatslandbouwbedrijven te be perken, omdat zij onbestuurbaar groot dreigden te worden. Een groot deel van de grond werd onder de massa van de boeren verdeeld, met als oogmerk de particuliere sector meer të stimu leren. Maar dit vertrouwen op het particulier initiatief werd anders uitgelegd door vroegere grootgrondbezitters en partijkaders. Voormalige grondbezitters die door de regering waren onteigend bij de landbouwhervorming van 1983, pikten hun vroegere grond weer in van de kleine boeren. Ook kaders van plaatselij ke afdelingen van de communistische partij en hoge functiona rissen uit de leiding van landbouwcoöperaties zouden zich aan illegale landonteigening schuldig gemaakt hebben. Terugpakken Phu Nam, een boerengemeenschap met 8.500 inwoners ten zuid westen van Ho Chi Minhstad, heeft ook met het verschijnsel te maken: Chu Due Danh bezat hier aan het einde van de oorlog negen hectaren rijstvelden. Hij wordt beschouwd als een „rijke boer". Hij heeft zijn grond onder zijn kinderen verdeeld en zelf twee hectaren behouden. Na de landbouwhervorming van 1983 hield hij echter de helft over. Twee maanden geleden heeft hij de andere helft weer teruggepakt om aan één van zijn kleinkin deren te geven. „Tijdens de oorlog", vertelt Chu Due Danh, „heb ik de belasting die het verzet oplegde betaald en het bevrijdingsfront geholpen. Ik heb mijn leven gegeven voor de onafhankelijkheid en het was onrechtvaardig om mij miin grond af te nemen. Ik heb weer genomen wat mij toebehoort'Het lot van de verdreven boer deert hem niet. „Er is nog genoeg grond te ontginnen," zegt hij Mevrouw Nguyen Thi Nhien is pas haar stukje grond van 2.000 vierkante meter kwijtgeraakt aan de vroegere eigenaar. Om te overleven verkoopt zij nu sigaretten en bonbons. „Ik kan niks doen om me tegen zijn beslissing te verzetten", zegt zij. „Hij heeft me bedreigd en ik ben helemaal alleen". Aarzelend heeft de regering in Saigon het onderwerp van de landhervormingen weer ter hand genomen. Vorige week werd besloten een onderzoekscommissie in te stellen die de onteige ningen en vermeende corruptie moet onderzoeken. Dat besluit heelt mevrouw Thi Nhien weer hoop doen vatten. „Maar", zegt zij „de molens draaien hier langzaam. Ik zal voorlopig nog wel sigaretten moeten verkopen". NDEN De regering van Ierse republiek maakt geen Istalte snel over te gaan tot levering van Patrick Ryan, hermeende IRA-activist die ■grote woede van de rege- Thatcher vrijdag vanuit Belgie niet naar Londen maar naar 'Ierland werd gedepor teerd. „Wij zullen het verzoek met de nodige aandacht bekijken zodra meer bewijzen tegen Ryan, worden aangedragen", zo reageerde de Ierse overheid behoedzaam op het uileve- ringsverzoek dat Downing Street zaterdag al indiende. De gewezen 58-jarige missio naris wordt momenteel ver pleegd in een duur particulier ziekenhuis van Dublin. Ryan heeft een uitputtende honger staking achter de rug, waar mee hij uitlevering naar Lon den trachtte te voorkomen. Zijn Ierse vrienden en kennis sen zijn een actie gestart om te voorkomen dat hij nu vanuit Ierland wordt „doorgestuurd". De Ierse uitleveringsprocedure is evenwel zeer omslachtig. „Het zou wel een jaar of twee kunnen duren eer de definitie ve beslissing genomen wordt", Het Pinguïnland van Professor Lupardi v" '*t Benazir Bhutto en haar moeder Nusrat hadden dit weekeinde een ontmoeting met nieuwe leden van het Pakistaanse parle ment. FOTO: AP ISLAMABAD De waarne mend president van Pakistan, Ishaq Khan, zal komende don derdag bekendmaken wie als nieuwe premier belast m1 worden met de vorming van een regering. Ingewijden binnen de Paki staanse politiek verwachten dat de keus van Ishaq Khan zal vallen op Benazir Bhutto, de leidster van de Pakistaanse Volkspartij (PPP) die bij de verkiezingen 16 november als grootste overwinnaar uit de strijd kwam. De Zuidafrikaanse verzetsleider Zephania Mothepeng (75), president van het verboden Panafrikaans Congres, werd zaterdag tot zijn eigen verbazing na elf jaar onvoorwaardelijk uit de gevangenis ontsla gen. Thuis kon zijn vrouw Urbania (I) hem weer in haar armen slditen. De regering Botha liet Mothepeng, die door een neurologische ziekte aan beide afmen verlamd is, op „humanitaire medische gronden" gaan. Ook de 68-jarige Harry Gwala, een ANC-veteraan, kon naar huis terugkeren. foto. ap JOHANNESBURG De ge- waar alleen blanken mogen nister van justitie, Coetsee. ver vangen zwarte nationalistische wonen. Dit heeft de Zuidafri- klaarde vorige week dat Man leider Nelson Mandela wordt kaanse krant „Sunday Times" dela, die in een kliniek in wellicht overgebracht naar een gisteravond gemeld. De krant Kaapstad herstelt van tubercu- huis in de sjieke buitenwijk beroept zich op anonieme zegs- lose, niet naar de gevangenis Houghton bij Johannesburg, lieden. De Zuidafrikaanse mi- zal worden teruggebracht. Ziezo, dat is voor elkaar. Rob neemt nog "n zware zak mee, die hij stevig vastbindt en dan roeit hij voorzichtig de grot uit. Tot zover is alles goed gelukt. Als er nu maar geen kink in de kabel komt... Maar wat kan hem nog gebeuren? Kijk daar in de verte ligt een school walvissen. Nu, die dieren zullen hem geen kwaad doen. Maar waar is de onderzeeër gebleven? Hoe Rob ook tuurt, er is niets van een schip te zien. het voorbeeld van Estland te volgen. Pleister Als pleister op de wonde ver klaarde Gorbatsjov dat de voorstellen voor de grond wetswijzigingen, waarover de Opperste Sovjet zich morgen moet uitspreken, drastisch zijn herzien. De tekst van de her ziene ontwerpartikelen werd niet gepubliceerd, maar vol gens Gorbatsjov verschillen de nieuwe voorstellen „aanzien lijk" van de oorspronkelijke. Daarop was vooral vanuit de Baltische republieken en Ge orgië veel kritiek geuit, omdat de wetsvoorstellen Moskou te veel macht over de vijftien unierepublieken zouden ge ven. In de drie Baltische sta ten gingen het afgelopen weekeinde weer duizenden mensen de straat op om te pro testeren tegen de grondwetsr herziening. Haag had vanmorgen nog geen reactie. VN-diplomaten zeiden te ver wachten dat de Algemene Vergadering met overweldi gende meerderheid zijn ver oordeling van de gang. van za ken zal uitspreken. Dit ge beurde eerder dit jaar ook toen Washington het PLO-kantoor in New York trachtte te slui ten. Dat besluit werd uiteinde lijk door de rechter vernietigd. Krachtens het VN-vestigings- verdrag is een gastland gehou den eenieder een visum te verlenen die officieel wordt uitgenodigd door de Algemene Vergadering. Arafat sprak éénmaal eerder voor deze ver gadering in New York, en wel in 1974. Kort daarna kreeg de PLO de status van waarnemer bij de VN. Advies Volgens Amerikaanse rege ringsfunctionarissen was de beslissing van de VS om Ara fat niet toe te laten een „onge bruikelijke persoonlijke daad" van de minister van buiten landse zaken George Shultz. Naar het blad Washington Post berichtte, heeft Shultz be wust het positieve ad vies in de wind geslagen van Michael Armacost, de onder minister voor buitenlandse za- Yassir Arafat sprak de VN-vergadering voor het eerst toe in 1974, waarna de PLO snel als waarne mend lid werd toegelaten. foto-, ap ken, en van Amerikaanse des kundigen voor het Midden- Oosten. De officiële reden voor de Amerikaanse weigering luidt dat de regering van president Ronald Reagan „over overtui gend bewijs beschikt dat ele menten binnen de PLO be trokken zijn geweest bij terro ristische activiteit tegen Ame rikanen en anderen". De PLO sprak van een „ern stige fout". Zij zal de VN vra gen over de Amerikaanse be slissing te stemmen, zo zei PLO-zegsman Ahmed Abdul- Rahman in Tunis. De woord voerder noemde het „zeer ge vaarlijk" voor het voortbe staan van de volkerenorgani satie dat de VN hun beslis singsmacht laten „afnemen" door het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken. In de dooi Israël bezette gebie den, de strook van Gaza en de westelijke Jordaanoever, ont vingen vooraanstaande PLO- vertegenwoordigers het nieuws met „woede en verbit tering". l) Wanneer hij met de vogels naar buiten is gewandeld en pinguïns zich verspreiden, loopt Rob, zo snel zijn vreemde "lonning dat toelaat naar de plek, waar „De Vrijheid" ge- d ligt. Gelukkig, het schip ligt er nog. Maar Rob zal het toch niet wagen met het scheepje in zee te steken, want hij heeft kennis gemaakt met de hulpmiddelen, waarover Lupardi be- likt. Hij zal zijn rubberboot, die minder opvalt, maar gebrui- irvolg van de voorpagina) YORK Alleen Is- reageerde instem- d met het Ameri- inse besluit Arafat een ïm te weigeren. De re- ing in Tel Aviv ver arde dat een toespraak le VN door „een man Arafat niet gepast" zou Verder werd het terikaanse besluis alom wezen, niet alleen Arabische landen, ir ook door Westeuro- inkrijk verzocht VS de be- Ksing ten aanzien van de pnaanvraag van Yasir Ara- heroverwegen". Een i „verbaasd" noemend Ita- j:jriep de Amerikaanse zaak- astigde ter verantwoording, iden vroeg het Witte Huis (zijn weigering „terug te ko- ;|n". „Diep bedroefd" rea- I jrde Saudiarabië. Een „slag" jór het vredesproces in het jflden-Oosten, verklaarden [iretaris-generaal Chedli Kli- iivan de Arabische Liga en, Izijn voetspoor, Kuwayt en jerije. De regering in Den meent Ryans advocaat Elio Malocco. Voorlopig kan Ryan in Ierland gaan en staan waar hij wil, omdat hem in de repu bliek zélf niets ten laste is ge legd. Groot-Brittannië zoekt Ryan wegens samenzwering tot moord en bezit van explo sieven voor de IRA, het verbo den Ierse republikeinse leger. Va' (rvolg van de voorpagina) SKOU Het nationa- sche Volksfront in de jet-republiek Estland ft gisteren opgeroepen een spoedbijeenkomst at de Opperste Sovjet Moskou zaterdag haar in van tafel had ge- gd- vetorecht dat Estland zich wetten uit Moskou had toe- end is volledig „onverenig- r" met de grondwet van de jjetunie, aldus Gorbatsjov, rzitter van de Opperste jjet. Hij omschreef de be- fen van Estland als „poli- avonturisme. dat Estland iet noodlottig pad naar het lomische isolement voert eenheid van de nationa- ondermijnt". Vol- Gorbatsjov waren de Est- Een van de Armeniërs richt zich tot de honderden aanwezigen die gisteren bijeenkwamen op een begraafplaats in Moskou om te protesteren tegen de anti-Armeense gewelddadigheden in Azerbajdzjan. foto: epa landse parlementariërs ge zwicht voor de druk van „de magogen en extremisten" die zich „als bloedzuigers op de perestrojka hadden vastgezet". De uitspraak van het presidi um betekent een ernstige te rugslag voor de pogingen van de Baltische republieken en andere republieken om zich te bevrijden uit de centralistische greep van Moskou. In Letland en Litouwen zijn de parlemen ten ervoor teruggeschrokken

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5