kerk wereld Bezwaar tegen nieuwe hqogleraar Amsterdamse theologische faculteit beroepingen Franse protestanten achter anti-aids campagne brieven lezers £cidócSotum rc LÉ >weer Fe GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSoiwant MAANDAG 28 NOVEMBER 1988 PAGIN JJsJÏ Amerikaanse priester wint 2 miljoen gulden in speelhal PHILADELPHIA De Amerikaanse priester Frank Gil- berti in Philadelphia heeft dit weekeinde met een fruitauto maat 1.077.777,77 dollar (ruim twee miljoen gulden) gewon nen. Het geld gaat naar charitatieve instellingen. „Toen ik de speelhal binnenging, voelde ik meteen dat ik zou win nen, zei de priester na afloop. Binnen een half uur had hij vijfmaal achter elkaar een winnnende combinatie, hetgeen hem voor korte tijd tot de rijkste priester ter wereld maak- Paus roept op tot solidariteit met Palestijnen VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft de inter nationale gemeenschap tot solidariteit met de Palestijnen opge roepen. Er moet een einde komen aan het lijden van de Pales tijnen in Jordanië en de Gazastrook (de door Israël bezette ge bieden) en in de vluchtelingenkampen, zei de paus gisteren na het angelusgebed. De aanleiding voor deze uitspraak was de door de Verenigde Naties uitgeroepen dag van solidariteit met het Palestijnse volk. Het joodse volk en de Palestijnen moeten volgens de paus het recht hebben in een eigen vaderland in vrijheid, waardigheid en veiligheid te leven. Daarom moeten alle positieve stappen van beide partijen met goede wil worden beschouwd, aldus de paus. Er zijn mensen die hun dankbaarheid uitsluitend bewijzen door naar uw begrafenis te komen. Karei Jonckheere AMSTERDAM De be noeming van dr. H.H. Miskotte tot hervormd kerkelijk hoogleraar aan de theologische faculteit van de Universiteit van Amsterdam heeft zowel binnen als buiten de fa culteit weerstand opge roepen. De Hervormde Kerk heeft „een onge looflijk goede kans" voor bij laten gaan een zeer bekwame vrouw tot ker kelijk hoogleraar te be noemen, zo zei een „diep teleurgestelde" mevrouw A.C. Schilthuis-Stokvis, secretaris van de sectie vrouw in kerk en samen leving van de Raad van Kerken in Nederland, gisteren voor de IKON- radio. ste van dr. Riet Bons-Storm uit Groningen, die tweede op de voordracht aan de synode stond. „Het feit dat vrouwen te wei nig aan de bak komen, is voor mij geen reden om van de be noeming af te zien," zei Mis kotte in de IKON-uitzending. Hij beschouwt zichzelf „een vrij zware jongen" voor deze post. Weliswaar is het „bui tengewoon belangrijk" dat er meer vacatures door vrouwen worden bezet, maar die regel is „niet altijd geldig". Als hij nog in de dertig was geweest, had hij misschien als aardig gebaar een vrouw voor laten gaan. Miskotte (56) beaamde tegenover de IKON dat dit zijn laatste kans is om hoogle raar te worden. Bovendien voelde hij zich tegenover zichzelf en op grond van zijn positie in de kerk en zijn er varing, verplicht de benoe ming te aanvaarden. „Van die actie lig ik absoluut niet wak ker," zo voegde hij eraan toe. Bons-Storm (55) studeerde psychologie aan de VU. Als zendingsarbeidster gaf zij pas torale psychologie in Inaone- te bewegen zich voor deze sië. In 1984 promoveerde zij post terug te trekken ten gun- aan de VU tot doctor in de Vrouwelijke studenten aan de faculteit zijn een briefkaarte nactie begonnen om Miskotte theologie op een proefschrift getiteld .Kritisch bezig zijn met pastoraat'. Zij doceert praktische theologie, pastoraat en gemeente-opbouw aan de theologische faculteit te Gro ningen. De Amsterdamse faculteits raad had met acht tegen drie stemmen de voorkeur aan Bons-Storm gegeven. Daar het een kerkelijke functie be treft, was het laatste woord aan de Hervormde synode. Op voordracht van haar com missie voor theologisch-we- tenschappelijk onderwijs (TWO) koos de synode don derdag voor Miskotte. Een van de voorwaarden voor deze functie was dat de kan didaat ervaring als predikant had. Hieraan voldeed Miskot te wel, Bons-Storm niet. Volgens mevrouw Schilthuis heeft de Hervormde Kerk te weinig oog gehad voor de po sitie van de vrouwen in de kerk. Zij wijst op het grote aantal vrouwelijke studenten zou de benoeming van Bons- Storm van grote waarde zijn geweest. Indertijd schaarde de Her vormde Kerk zich achter het streven van de Raad van Ker ken om te strijden tegen de machtsongelijkheid tussen vrouwen en mannen. Het is volgens Schilthuis kennelijk makkelijker over problemen bij een ander te praten dan over die in eigen huis. Twee jaar geleden ging een Her vormde delegatie naar Rome om de paus te wijzen op de positie van de vrouw in de kerk. Op welke manier zal de Hervormde Kerk zich voor een betere positie van de vrouw inzetten als zelfs een vrouw als Bons-Storm niet kan worden benoemd, zo vroeg Schilthuis zich voor de IKON-radio af. Vrouwelijke en mannelijke theologiestu denten dienen volgens haar beter voorbereid te worden op het functioneren in een sa menleving waarin de vrouw- manverhoudingen de laatste aan de Amsterdamse faculteit jaren zijn veranderd, en op de groeiende vrouw-en- Onder de kerkelijke hooglera- geloof-beweging. Niet alleen voor de vrouwen in de kerk, maar voor de kerk als geheel ren vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk bevindt zich niet één vrouw. Acht Mei-manifestatie over vrouw-man-verhouding AMSTERDAM De macht songelijkheid tussen vrouwen en mannen in kerk en samen leving is het thema van de manifestatie van de Acht Mei Beweging op 6 mei 1989 in Den Bosch. Het officiële mot to luidt .vrouwen en mannen: beeld van God'. Dit heeft het bestuur van de Acht Mei Be weging zaterdag in Amster dam bekendgemaakt tijdens de halfjaarlijkse vergadering van de 96 participerende or ganisaties. De Raad van Kerken in Ne derland heeft de machtsonge lijkheid tussen vrouwen en mannen uitgeroepen tot een van de zes actiepunten binnen het conciliaire proces voor ge rechtigheid, vrede en heel heid van de schepping. De Acht Mei Beweging wil op de manifestatie vanuit de rooms- katholieke geloofsgemeen schap een impuls geven aan dit conciliaire proces en aan de oecumenische kerkendag over het conciliair proces, die volgend jaar september in Utrecht wordt gehouden. De manifestatie in Den Bosch zal worden afgesloten met een viering van woord en gebed. Een dergelijke viering, waar bij geen gewijde priester (dus man) behoeft voor te gaan, biedt volgens de organisato ren meer mogelijkheden om het thema van de vrouw man-verhouding aan de orde te stellen dan een eucharisti sche samenkomst. Vorig jaar werd tijdens de manifestatie in Zwolle ook een viering van woord en gebed gehouden. Met deze keuze voorkomt de Acht Mei Beweging bovendien proble men over een volgens de bis schoppen onjuist tafelgebed dat bij een eucharistieviering een rol speelt. Mensenrechten De zorg binnen de Acht Mei Beweging over de situatie van de mensenrechten in de RK Kerk krijgt in Den Bosch ge stalte door een apart tribunaal over de rechten van gelovi gen. De bisschoppen lieten in au gustus weten voortzetting van de gesprekken met de Acht Mei Beweging op dat moment onvruchtbaar te achten. Zij riepen de participanten van de Acht Mei Beweging op hun betrekkingen met de Bewe ging te herzien. Naar voorzit ter Wies Stael-Merkx zater dag bekend maakte, hebben tot dusver ongeveer 70 parti cipanten schriftelijk bij de bis schoppen of het Acht Mei-be stuur op de brief van kardi naal Simonis gereageerd. De algemene teneur van de reac ties is er een van „warme sympathie" voor de Acht Mei Beweging. De participanten vinden het voorstel van de bisschoppen - kiezen tussen de Acht Mei Beweging en de RK Kerk - „een vals dilem ma". Volgens mevrouw Stael- Merkx blijft het Acht Mei-be stuur zoeken naar enigerlei vorm van contact met de bis schoppen. Het bestuur zal daarover begin volgend jaar voorstellen doen. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Amersfoort C.J. van der Plas te Zwijndrecht; te Heteren (toezegging) drs. R. Luljk, kandidaat te Zaltbommel. Aangenomen naar Heerde (toezeg ging) dr.G. Bos te Urk; naar Voor burg (buitengewone wijkgemeente Herv. Geref. Bond) A. Vlietstra sr.. wonende te Voorburg. Ds. Wallet daagt Gereformeerde Bond uit DOORN Is het geen roe ping van de Gereformeerde Bond om deel te nemen in het Samen op Weg-proces (het eenmakingsproces tussen de belangrijkste protestantse ker ken)? Met deze vraag daagde synodevoorzitter ds. B. Wallet de Bond (de goed georgani seerde, behoudende rechter vleugel in de hervormde kerk) tijdens de afgelopen sy node uit zich voor te bereiden op het brede interkerkelijke gesprek met de voornaamste Samen op Weg-partners: de Gereformeerde Kerken en de Lutherse Kerk. De Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk moet niet alleen uit zijn op de bescherming van zijn eigen identiteit, vindt Wallet. Aan de orde was de bespre king van het manifest van ambtsdragers uit de kring van de Gereformeerde Bond, die vorig jaar oktober het „onbe grijpelijk" hadden gevonden dat de hervormde synode heeft verklaard „in staat van hereniging" te zijn met de Ge reformeerde Kerken. Gere- formeerde-Bondsgemeenten mogen op geen enkele wijze gedwongen worden deel te nemen aan dit herenigings proces, aldus de ambtsdragers. Zij adviseren de hervormde Paus praat met rechterhand van Gadhafi Paus Johannes Paulus II had zaterdag in zijn privébiblio- theek een half uur durend ge sprek met de Libische stafma joor Abdulsalam Jalloud, de tweede man in Libië na kolo nel Gadhafi. De paus vertelde hem dat hij dagelijks bidt voor zijn baas. foto: ap Bouwinspecteur bisdom Rotterdam neemt afscheid ROTTERDAM De heer Th. W. Dupont, inspecteur van de bouwinspectie van het bisdom Rotterdam, heeft vandaag af scheid genomen van het bisdom wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Vanaf de oprichting van het bis dom Rotterdam in 1956 was hij in dienst; daarvoor was hij vanaf 1G55 inspecteur van de bouwinspectie van het bisdom Haarlem dat destijds ook de provincies Zuid-Holland en Zee land omvatte. De scheidende bouwinspecteur adviseerde de laatste jaren de kerk-en schoolbesturen in Schiedam, de Zuid hollandse Eilanden, het Westland, Rotterdam en Delft in alle voorkomende bouwzaken. Ds. B. Wallet FOTO: HERVORMD PERSBUREAU synode niet mee te werken aan de vorming van gefede reerde hervormd-gerefor meerde classicale (regionale) vergaderingen. Zo moet wor den voorkomen, aldus het manifest, dat Bondsgemeen- ten in een isolement raken. Wallet zegde toe dat het syno- debestuur (moderamen) een studiecommissie in het leven zal roepen die de „pijnpun ten" inventariseert die ont staan bij de vorming van clas sicale federaties. Overigens 'loopt het niet gesmeerd met de oprichting van deze verga deringen. Enkele maanden geleden Werd in de regio Edam-Zaandam de eerste classicale federatie gevormd. Ds. J. Brezet uit Spijkenisse zei „tot troost van zijn broe ders" dat het in gefedereerde classes nooit erger kan wor den dan in de hervormde classicale vergaderingen waarin vele Bondsgemeenten zijn vertegenwoordigd. De verschillen tussen de Bonds gemeenten en de overige zijn nu al onoverbrugbaar groot, aldus de predikant. Zijn colle ga T.J. Jansen Schoonhoven sprak de hoop uit dat „het keiharde nee' dat de Bond heeft gesproken tegen Samen op Weg mag omslaan in een „aarzelend ja." Hervormde kerk: inspraak Shell - werknemers DOORN De hervormde kerk gaat een speciale bijeen komst beleggen voor gemeen teleden die bij Shell werken. Werknemers van deze olie maatschappij zullen de gele genheid krijgen zich uit te spreken over een boycot van Shell, waartoe onder andere door de Wereldraad van Ker ken is opgeroepen. Dit zei sy nodevoorzitter ds. B. Wallet tijdens de bespreking die de hervormde synode zaterdag wijdde aan de informatienota van het moderamen (bestuur). Het synodebestuur baseert zijn besluit tot het houden van deze bijeenkomst op pastorale gronden. Wallet zei desge vraagd dat de kerk Teergeld' heeft betaald toen zij uitspra ken deed over de kernbewa pening en tegelijk tekort schoot in haar pastorale taak ten aanzien van de militairen. ■9- wijst naar een duurzame trouw tussen twee mensen. „Maar gezien de snelle ver breiding van aids en het toe nemend dodelijk risico voor zoveel van onze medemensen PARIJS „Stimuleren deratie van Franse protestan- van het gebruik van con- ten- Die verklaring staat lood- dooms lijkt ons het aan- «c?t °P die van de rooms-ka- -jo i j tholieke bisschoppen van gewezen middel in de Frankrijk, die de campagne Strijd tegen aids. Zo lang voor het gebruik van con- er geen realistisch alter- doorns tegen aids krachtig en rekening houdend met de natief bestaat is er geen hebben veroordeeld. Volgens realiteit in onze samenleving enkele reden de reclame- het episcopaat zet de regering is het onze plicht initiatieven camnaonp te hpkriti<?P- de ïeuëd aan tot afkeuren- aa" te moedigen die gaan in campagne ie Dejcriuse waardige buitenechtelijke de richting van verantwoor- ren seksuele relaties. delijkheidsgevoel en liefde voor de ander", stelt Schweit- Volgens Schweitzer spreekt zer. Het gebruik van con- Dat zei ds. Louis Schweitzer, secretaris-generaal van de fe- het vanzelf, dat het evangelie dooms is een antwoord op een op seksueel gebied de weg bestaande vraag en beschermt het leven van veel mensen. Het gaat niet aan er een ge volgtrekking aan te verbin den over het gedrag van de gebruikers. Positiever Het Franse ministerie van volksgezondheid is twee we ken geleden een grote cam pagne begonnen voor het ge bruik van condooms. Van ka tholieke zijde brandde onmid dellijk de kritiek los. Alleen de bisschop van het Norman- dische Evreux, Jacques Gail- lot, heeft, evenals ae Franse protestanten nu, gepleit voor een positievere houding. Vol gens Gaillot is het niet aan de kerk zich te bemoeien met de ethische opvattingen van in dividuele mensen. Eind vori ge maand pleitte dezelfde bis schop ook al openlijk voor de afschaffing van het verplichte priestercelibaat. Gaillot, bijge naamd 'de rode bisschop', staat binnen het Franse epis copaat hoe langer hoe meer alleen. Tl Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stdkken te bekorten Prijzen Onlangs las ik een bericht als zou de firma Neckermann leu genachtig gehandeld hebben. Ik moet u bekennen dat mijn ervaringen anders zijn. Ook ik kreeg ongevraagd bericht dat ik een mini-trip (cruise) ge wonnen had. Inderdaad kreeg ik later het boot-retour (Hoek van Holland-Harwich) toege stuurd. Ik moet er tezijnertijd nog gebruik van maken. Dit meende ik eerlijkheidshalve toch te moeten melden. Mevr. L. Claus-Sivirsky, DEN HAAG. Taalgebruik Wat lezen we nu in de krant: „Veroordeeld tot hoogver raad". En niet één maal. Nee: 'drie maal op één pagina. Och lieve mensen Je wordt ver oordeeld tot een straf: tien jaar, de doodstraf. Je wordt beschuldigd van of veroor deeld wegens hoogverraad. Alsjeblieft, laat onze journalis ten nog waken over een zuiver taalgebruik. Als lezers hun krant niet meer kunnen ver trouwen ten aanzien van de taal, wat komt er dan van goe de communicatie terecht? Overigens met respekt voor de krant die zeer informatief is ten aanzien van alle gebieden van nieuwsvoorziening. Dr. H.J.J. Zwetsloot si., DEN HAAG. Acht-Mei-Beweging Blijkens een bespreking in de rubriek Kerk en Wereld was het ironisch genoeg in een stil tecentrum dat 17 auteurs uit de luidruchtige „Acht-Mei- kerk" een bundel beschouwin gen over „de" vernieuwings beweging en haar uitwerking op „de Nederlandse rk-kerk" aanboden aan de voorzitter van de Acht-Mei-Beweging. De recensent doet wat droevig over de organisatiegraad van de AMB, maar is des te opti mistischer over de onomkeer baarheid van haar resultaten. Als een van de vruchten van die beweging, die zichzelf als uniek beschouwt, wordt ge noemd de ontkerkelijking van het onderwijs. Gefeliciteerd! Maar blijkbaar was het een voudiger de jongeren van de officiële kerk te vervreemden dan hen mee te krijgen in de AMB, met haar ongeloofwaar dige verwijzingen naar het Tweede Vaticaans Concilie, en haar „spel" van polarisatie. Dat laatste pleit mijns inziens Twintig jaar geleden werd vastgesteld dat zesjarigen, dank zij betere levensomstan digheden en gezondheidszorg, gemiddeld tien centimeter gro ter waren dan hun leeftijdge nootjes uit het jaar 1900. Afge lopen donderdag zag ik de stu denten tijdens hun demonstra tieve tocht door de Haagse binnenstad trekken. Dat was echt schrikken. Alle jeugdige fleur en gezondheid bleek bij de meesten in een paar jaar zoek „geleefd". Wie vergiftig den de geest? Vele geesteswe tenschappers of wat daarvoor doorgaat, vele schrijvers, jour nalisten, filmers, cabaretiers en andere vertierverschaffers van de laatste decennia mogen hun geweten wel eens onder zoeken. Datzelfde geldt voor een aantal „herders" op bok- kepootjes in geitewollen sok ken, die in diezelfde periode alle trends uit de wereld kri tiekloos de kerk binnenlood sten en die de geest van liefde volle, weloverwogen inspraak en inzet, die het concilie wilde oproepen, ombogen in een geest van tegenspraak. Van die geest hebben we in de we reld al genoeg. Dat vinden veel jongeren van kerkdijken huize blijkbaar ook. Vandaar dat ze de AMB links laten lig gen. En wat is zonder jeugd de toekomst van de AMB, de kerk en de wereld? {jjierongf [en, L. van Aj DEN HA. Cabaretprijs Youp van 't Hek is niet alleen een voortreffelijk artiest, hij is vooral ook zeer consequent. De manier waarop Van 't Hek de Scheven ingse Cabaretprijs in ontvangst nam getuigt van die consequente houding, maar helaas niet van goede smaak. Zijn kritiek kan terecht zijn, beter is in dit soort gevallen vooraf te bedanken. Dat kan, zonder dat iemand er iets van merkt. Maar met het aanne men van een prijs neem je ook bepaalde verplichtingen op ie. Van 't Hek moet zich dat reali seren. Graag had ik dan ook gelezen wat zijn beweegrede nen zijn geweest om te hande len zoals hij heeft gedaan. Nu heb ik helaas alleen een ver slag gelezen dat meer vragen oproept dan beantwoordt. W. Hofman, DELFT. Vrouw Het is mij in het begin niet zo opgevallen, maar ik moet nu toch zeggen dat ik het zeer goed vind dat de sportredactie van uw krant ook een vrouw in zijn/haar midden heeft. Sport is nog altijd een man nenwereld, vrijwel geen enke le sportredactie van een krant heeit een vrouw in dienst. Hooguit schrijft een vrouw eens een column. Corien Bot man doorbreekt dit starre den ken, en ik moet daarbij zeggen dat ze ook heel leuk schrijft. Haar aanwezigheid voegt voor mij iets extra's toe aan de toch al opmerkelijke sportverslag geving in uw krant. 'oori an cc ndcr Een centenkwestie Bezuinigen is geen plezierige opgave. Een overher' noodgedwongen aan het snoeien slaat maakt zich niet lair. Waar het bezuinigingsmes wordt gehanteerd kon >roep, kabinet op een gegeven moment onvermijdelijk de burj »lne gen. Het zij zo. Dat was, ruw samengevat, de repliek va en mier Lubbers in een opmerkelijke discussie met senatiaa land, de nieuwe leider van de CDA-fractie in de Eersl jCj'erd mer. Sprekend over de hoofdlijnen vdn het regerings aarde had Kaland vorige week vastgesteld dat bij veel burger hat gevoel van onbehagen heerst". Zij herinneren zich hoen. overheidswege jaren lang de verzorgingsstaat als h goed werd gepropageerd. Wie het, om wat voor rede ook, in de maatschappij niet helemaal redde, kon reker de helpende hand van Vadertje Staat. De overheid fung als schild voor de zwakken. in roi oor di :hiph« kilc Met dat beeld voor ogen, zo meent Kaland, kan he anders of het krimpbeleid van het kabinet-Lubbers h< volk een koude douche bezorgd. Over de hele linie wordt gesleuteld aan de verworvenheden van de sub taat. De uitkeringen zijn omlaag gegaan, er is een rem op de groei van sociale voorzieningen in de sfeer van o wijs, cultuur, gezondheids- en bejaardenzorg. De ooit gi te verwachtingen van het sociale paradijs op aarde wj één voor één de grond ingeboord. Het resultaat: onbel Het betoog van de christen-democratische senator 1 logisch. Zijn observatie wordt onderstreept door een aantal recente uitingen van onbehagen. De studenten 2 hoop gelopen, de politie is de straat opgegaan, de rechtein macht mort over overbelasting, vissers raken slaags me DOrz* en ME, boeren mopperen over de mestboekhouding, mi rn^, specialisten en apothekers verzetten zich tegen de afrc?.nv~< van hun inkomens. Het gist inderdaad in diverse sec'J van de samenleving. j var Of deze maatschappelijke onvrede voortvloeit uit de vl ;ar, ring yqn de mooie droom van de verzorgingsstaat is eiann< zeer de vraag. Tot de kern en daardoor wat ongeij ceerd gereduceerd gaat het in vrijwel alle gevalle strijd voor het pure eigenbelang, het eigen inkomen, de an d< positie. De politie wil meer geld, de specialisten wilier order inkomen houden, de boeren willen niet opdraaien vo'ct rl oplossing van het door hen veroorzaakte mestprobleei vissers willen liever de zee leegvissen dan hun te grote °vra* saneren. In een tijd dat de overheid dacht over meer da;n po noeg geld te beschikken, konden al dit soort eisen en w< :r Z\ eenvoudig worden afgekocht. Als vroeger een belangen)'Ode aan de bel trok, ging automatisch de subsidiekraan 1 :P.^e! Maar die tijd is voorbij. Wie nu overheidsgeld wil va*1^, moet zeer goed beslagen ten ijs komen. ieuw. iggen 1WEE achtereenvolgende kabinetten-Lubbers hebbe ant^< terugdringing van de overheidsuitgaven tot politiek hgnkei doel verheven. Synchroon daaraan liep, niet toevallige rei, proces van eerherstel voor de vrije markt, het partici ondernemerschap en het eigen initiatief van de burgetfip wordt inmiddels in brede kring anders aangekeken te^ relatie tussen overheid en samenleving dan tien jaar ge— het geval was. Sommigen ervaren het idee van een „ti lIg tredende overheid" als een bevrijding, anderen vrezen j verkilling en verharding van de maatschappij. In de praktijk is de overheid overigens nog nauwelijl ruggetreden, integendeel. Van de voorgenomen afslan van het ambtenarenkorps en van deregulering is nog weinig terecht gekomen. Regering en parlement bemi zich intensiever dan ooit met alle segmenten van de saiT leving. De enige daadwerkelijke verandering is, dat ir' dels een aantal subsidiestromen werd ingedamd. DaT heeft ingrijpende gevolgen; zeker. Het roept ook ,VC inVervi damentele vragen op over een rechtvaardige verdeling i de bezuinigingspijn; zeker. Maar het heeft evenmin als cente sociale actiegolf iets te maken met het einde va verzorgingsstaat of met niet nagekomen beloften. Lui noemde dat in in zijn nuchtere commentaar „slechts" centenkwestie, waarbij ook de premier zich zal realis hoe loodzwaar zo'n „centenkwestie" bij minimum-inkoi weegt. Perioden met regen DE BILT (KNMI) Het ho- gedrukgebied dat enige dagen het weer in onze omgeving be paalde is naar zuidelijke stre ken getrokken. Oceaandepres sies gaan nu hun invloed uit oefenen. De eerste van deze depressies trekt vandaag over de Noordzee naar het oosten in de richting van Zuid-Scandi- navië. Morgen zorgt dit sy steem voor veel bewolking en perioden met regen. Ook is er veel wind, aan de kust is de westelijke wind zelfs krachtig. In de loop van de dag neemt de wind iets af op nadering van een zwakke rug van hoge druk. Omdat dan alweer be wolking van een depressie na dert blijft het bewolkt en re genachtig. Het ziet er naar uit dat het bewolkte weer met, re gen, enige dagen blijft aanhou den. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavië: Eerst nog een enkele sneeuwbui. Daarna wat zon, woensdag in de mid dag toenemende bewolking. Middagtemperatuur rond het vriespunt. In de-nacht matige vorst. Denemarken: Veel bewolking en regen, later droog en koud. Middagtemperatuur 4 graden, dalend tot rond het vriespunt. In de nacht lichte vorst. Britse Eilanden: Veel bewol king en regen. Middagtempe ratuur rond 12 graden. Benelux en Bondsrepubliek Duitsland: Veel bewolking en af en toe regen. Middagtempe ratuur ongeveer 9 graden. Frankrijk: Half tot zwaar be wolkt en vooral in het noor den af en toe regen. EN ukm .iv-'hipl c inet remi [end •achr geri )or orm, urin, temperatuur 10 tot 13 gri P in het zuiden rond 16 grae reek Alpenlanden: In de dale e dri lage gebieden lage bewo ens later nevelig. Middagtem en tuur van 5 graden in het ten tot 10 graden in het ten. erop loet e ge olkii WEERRAPPORT HEDENMORGEN Kl'agenfurt Kopenhagen Luxemburg mis» Bangkok Los Angeles r rsiek< 5 eliik AGE .1 erlin) -1j hooi ver eer Huj erk g schc ing

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2