Ulrounder Flaim spot met Veder! and se sprinter stop I kloppenburg op weg laar volwassenheid Weer een sof voor Piet van Eysden Richard van Kempen blijft op de been VRIEND KLOPT ZOZONEVELE omdahl op dreef 18-41. R< JST-BERLIJN De keu van 8.067. i björn Blomdahl heeft in West- Prl lijn weer ouderwets geprodu- rd. De 26-jarige driebander, die ee weken geleden tijdens het reldbekertoernooi in Antwer- teleurstellend als derde ein- -1-1-1-2 maakte zijn concurrenten ,f eens duidelijk dit seizoen de 70.662,0 ge kandidaat voor de hoofdprijs zijn. Zonder setverlies pakte imdahl, die eerder al Parijs op i naam had geschreven, de ifdprijs van 30.000 gulden. -20-24 mdahl versloeg in de finale van toernooi de Japanner Komori 15-13, 15-10 en 15-14. De Belg ymond Ceulemans werd derde er in de troost-finale van de Ja- 17-20-2' ,ner Kobayashi te winnen. Gabi Zange, Sabine Brehm, Karin Kania en Andrea Ehrig namen afscheid van het schaatspubliek, tijdens wedstrijden in Oost-Berlijn. FOTO: ANP Tv-beelden taboe Kania OOST-BERLIJN Karin Kania heeft het trauma van Calgary nog niet volledig ver werkt. De videobeelden van het olymisch schaatstoernooi zijn nog steeds taboe voor haar. De cassettes liggen thuis in Dresden onaange roerd op de plank. Haar man heeft haar tot nu toe verboden de opnames te bekijken. De Spe len werd voor Kania met twee maal zilver en éénmaal brons een pijnlijk fiasco. De Oostduitse had gerekend op minimaal drie en maximaal vier gouden plakken. Dat zei de succesvolste schaatster aller tijden zaterdag bij haar offiaiële afscheid van de Oostduitse schaatstoeschou- wers, slechts met enkele honderden naar de overdekte ijshal van het Berliner Sportforum gekomen. Met Kania (26) zeiden ook haar gene ratiegenoten Andrea Ehrig, Gabi Zange-Schön- brunn en Sabine Brehm het publiek in een so bere, korte voorstelling vaarwel. Val en zege Van Gennip GRONINGEN Yvonne van Gennip heeft met een val en een overwinning haar rentree gemaakt in een officiële wedstrijd op Nederlands ijs. Ze won in Groningen de Gruno bokaal. Op de 500 meter moest ze zaterdag Sandra Voete link voor laten gaan (43,14 tegen 43,92), op de 3.000 meter ging ze onderuit. Van Gennip won slechts één afstand. Op 1500 meter was ze met afstand de beste. Aan haar 2.11,09 kon niemand tippen. Jolanda Grimbergen, haar metgezellin in de al ternatieve kernploeg van Tjaart Kloos terboer, werd tweede op meer dan vijf seconden: 2.16,12. De 5.000 meter werd gewonnen door Grietje Mulder (7.53,87). Sport op tv VANDAAG Nederland 2. 19.25 uun AVRO's Sporlpanorama. Nederland 3, 21.15 uur Sport Studio. België Nederlanda 2, 20.15 uur.' Extra time. België Frana, 19.24 uur Paarde- BBC 1, 23.10 uur Snooker. BBC 2, 17.50 uur Snooker. BBC 2, 20.00 uur: Autosport: RAC rallye. Sky Channel, 22.20 uur Motor- Sky Channel, 23.55 uur. Auto sport. Super Channel, 22^0 uur En gels voetbal. MORGEN BBC 2, 01.10 uur Autosport: RAC rallye. BBC 2, 15.40 uur Snooker. Sky Channel, 14^0 uur Motor sport. 'AGIN PORT SaidóaOoWUmt MAANDAG 28 NOVEMBER 198S PAGINA 15 Eervolle nederlaag voor honkballers KAOHSIUNG Het Nederlandse honkbalteam heeft tijdens het interna tionale toernooi in Taiwan een eervolle nederlaag geleden tegen de Dominicaan se Republiek. Na negen innings was het verschil minimaal: 7-8. Beste slagman in het Nederlandse team was Martis met 0,500. Kovacs en Van Dalen kwamen eveneens tot goede cijfers: 0,400. Faney- te, die kwam tot een slaggemiddelde van 0,333, sloeg zijn tweede homerun van het toernooi. Nederland 0 1 0 1 1 1 0 3 0 -7. Dominicaanse Republiek 10001204x- 8. Werpcijfers Nederland: Smidt 2-2-9-1, Lommerde 1-2-2-1, Nanne 1-1-1-1. Dominicaanse Republiek' 12-3-9-5. Slagcijfers Nederland: Martis 0,500, Ko vacs 0,400, Van Dalen 0,400, Faneyte 0,333, Ver daasdonk 0,333, Boon 0,250. Jessica Gal verliest titel WENEN Jessica Gal is haar Euro pese judotitel bij de junioren in de klasse tot 48 kilogram kwijtgeraakt. In Wenen verloor de Nederlandse in de finale op beslissing van de scheidsrechter van de Poolse Strzal- kowska. Nederland behaalde tijdens die titelstrijd twee medailles behaald. Monique van der Lee uit Tilburg pakte in de klasse tot 72 kilogram zil ver. Ze verloor in de finale van Ulla Werbrouck uit België, die haar in de houdgreep nam. Van der Lee had haar eerste twee partijen gewonnen. In de klasse boven 72 kilogram werd Monique Aarts, ook uit Tilburg, der de. Kampioene werd Olga Tarassova uit de Sovjetunie. Tweede zege voor veldrijder Van Bakel VALKENSWAARD Voor Frank van Bakel mag het invallen van de winter nog een tijdje uit blijven. De veldrijder uit Deurne behaalde gisteren in Valkens- waard zijn tweede opeenvolgende zege in de strijd om de super pres tige. Net als vorige week in Za- rautz (Spanje) waren de weersom standigheden de Brabander goed gezind. Van Bakel voelt zich op snelle trajekten nu eenmaal meer thuis dan in de krachtenvretende modder. Zijn eindsprint was Hen- nie Stamsnijder na ruim een uur veel te machtig, waardoor hij zijn leidende positie in de Super-presti- ge verstevigde. Zijn voorsprong op Stamsnijder bedraagt vijf punten. Seizoenouverture voor Zurbriggen SCHLADMING Pirmin Zurbriggen heeft de eerste afdaling van het ski-sei zoen voor heren gewonnen. De Zwitser se kampioen won in Schladming (Oos) de Super G afdaling, die meetelt voor het klassement om de wereldbeker. Hij versloeg Piccard, de olympische kam pioen van Calgary op dit onderdeel, en Stock. De Italiaan Tomba, één van de grote sterren van Calgary, eindigde als vierde. De Fran^aise Carole Merle heeft verrassend de eerste wedstrijd om de wereldbeker op haar naam gebracht. Het was de super-reuzeslalom van Schlading. Ze startte vrij laat -als 25e- maar klokte desondanks de beste tijd en won daar mee de tweede wereldbekerwedstrijd in haar carrière. Schakers derde bij Olympiade SALONIKI Het Nederland se heren-schaakteam is bij de Schaakolympiade in Saloniki, die is gewonnen door de Sov jetunie, op de derde plaats be land. Na het gelijke spel (2-2) van zaterdag tegen de Vere nigde Staten volgde gisteren winst op Zweden: 2,5 - 1,5. Genna Sosonko zorgde voor een uitstekend resultaat door .Andersson op remise te hou den. Van der Sterren en Piket deelden ook het punt, waarna Rini Kuyf de winst binnen haalde door met wit Ernst te verslaan. Na de dertiende ron de, vandaag worden de hang- partijen gespeeld waarna de Olympiade morgen wordt af gesloten, bezetten de Neder landse heren de derde plaats gedeeld met de Verenigde Sta ten (32 punten). De Nederlandse dames, die za terdagavond met 2-1 van Zwe den wonnen, zegevierden een dag later verrassend over En geland. De dames bezetten na de dertiende ronde de achtste plaats met 22 punten. De Sov jetunie en Honagrije delen de eerste plaats met 31 punten. Friso Nijboer en Kick Lange- weg hebben zich geplaatst voor de finale van het toernooi om het Nederlands kampioen schap schaken, dat in juni in Hilversum wordt gehouden. Na de laatste twee ronden van de halve eindstrijd in Eindho ven klasseerden zij zich als respectievelijk eerste en twee de in groep A. In groep B kwam het nog niet tot een be slissing. Blees, Van Gaaien en Hagenaar Gelpke eindigden gezamenlijk op de eerstë plaats. Het drietal moet in ja nuari een herkamp spelen. Opnieuw verlies voor rugbyploeg ZAGREB De Nederlandse rugbyploeg heeft ook de zes de wedstrijd in de competitie van de Fira b-poule verlo ren. Joegoslavië, dat in ze? duels nog niet éénmaal tot winst kwam, versloeg zondag in Zagreb een falend Oranje team met 6-0. Nederland en Joegoslavië delen nu mei twee punten de laatste plaats. Oranje ontmoet in april nog Portugal en West-Duitlsanck Joegoslavië staat nog eeii wedstrijd tegen België té wachten. Er degradeert ééiï ploeg. Handballers winnen vierlanden- toernooi DEN HAAG Het Neder lands handbalteam heeft een vierlandentoernooi in België gewonnen. Nederland speel de vrijdag in Ynatten gelijk tegen Israël (20-20), won za terdag in Hasselt van België (21-19) en versloeg op de slotdag de junioren vart West-Duitsland in Luik met 23-17. De spelersraad van het natio nale team sprak met Wil Ja cobs over diens rentree in de ploeg. Jacobs liet weten best te willen terugkeren mits bondscoach Van Linder zich bij hem meldt Pirmin Zurbriggen (links) en Alberto Tomba grappen met elkaar tijdens de openingswedstrijd van het seizoen in Schladming. FOTO: AP 3ST-BERLIJN De ernationale schaatsa- twee n ida zal Eric Flaim niet IfiJ'V d *e v0* ziJn- De we- dkampioen bij de all- ikte^e infers toonde tijdens de 1-2 ai ernationale seizoenope- ag zijn veelzijdigheid or op vijf onderdelen te .jrten en gistermiddag foor t laatste, de vijf kilome- te winnen. :t gehinderd door een jet- kwam de vrijdagmiddag in ae wii st_Berüjn gearriveerde ïerikaan ook op de 1500 ftu ter tot een ereplaats- Bo- ien her en b^kt de 2Hari6e stu' ■"^tymenteel ook meer waard einae Nederlandse sprintttop. ,0a,.n' 'e-Jens Mey maakte bonds- je ch Eppie Bleeker en nogal k ^1* collega's echt aan het rikken. Met drie overwin- ;en op zak verliet de olym- he kampioen de westelijke tor. De 37,27 seconden op 500 meter van zaterdag was beste prestatie van het eer- wereldbekerweekeinde orde iJuj. jg heren. „Uwe-Jens eft ons denkwerk gegeven", icludeerde Bleeker nadat de stduitser de concurrentie op ks een n nimmer vertoonde marge In bijna een volle seconde ite. Jan Ykema, in Calgary nchen >pees or vai >p de i een e win FC net achter Mey winnaar van het zilver, moest liefst ander halve tel toegeven. De Fries was afgetroefd door IJsselcup- winnaar Tjerk Terpstra, die zevende werd. Die positie was gisteren voor de Nederlandse recordhouder, toen de omstan digheden aanzienlijk minder gunstig waren en de over macht van Mey minder groot. Vorig maand had Mey een cruise voor de olympische wintersporters van de DDR door de Middellandse Zee aan zich voorbij laten gaan en thuis gewoon doorgetraind. De Nederlanders, niet geïnviteerd voor snoepreisjes, deden dat vanzelfsprekend ook, maar, zo verklaarde Bleeker „wij zijn drie weken later begonnen. De wereltitelstrijd is immers dit seizoen ook drie weken later". Specifiek sprintwerk is dan ook nog maar weinig verricht. Flaim maakt een aardige kans na de cupfinale in Heerenveen als „grootkapitalist" door het leven te gaan. Dat betekent binnen de schaalverhoudin gen dat hij een redelijke stu diebeurs heeft verworven. Op de sprint schaatst hij gelijk op met de achtervolgers van Mey, terwijl de stayers gisteren hun meerdere in de kleine Ameri kaan moesten erkennen. Vóór de vrijwel van zijn blessure genezen Tomas Gustafson, Ge rard kemkers en Geir Karl stad finishte Flaim in een keu rige 7.12,19. Lang niet in vorm Uit zijn matige prestatie op de 1000 meter blijkt wel dat de wereldkampioen van Alma Ata nog lang niet in vorm is; aansprekende verrichtingen op de middenafstanden (1000, 1500 en 3000 meter) gelden bij de allrounders als een aanwij zing voor dat vaak wazige be grip. Flaim, die in Calgary zil ver behaalde op de 1500 meter en op drie andere nummers net naast medailles greep, is mede door zijn typische Ame rikaanse sportmentaliteit een potentiele wereldkampioen voor de komende jaren. Zijn coach, de Nederlander Schot- ting, mikt daar ook op. Schot- ting, vorig jaar nog persoonlijk trainer van de jonge kam pioen, heeft nu een overeen komst met de Amerikaanse bond voor zes jaar. De opening van de strijd om de wereldbeker schaatsen bij de dames had afgelopen week einde in Oost-Berlijn het ka rakter van een informele lan- denwedstrijd tussen de DDR en Nederland met een lang dradig, oninteressant bijpro gramma. Het duel eindigde in het Berliner Sportforum in een bijzonder royale triomf voor de nieuwe Oostduitse schaatsgeneratie. De Nederlandse ploeg, zonder de ziek in Nederland achterge bleven Petra Moolhuizen, ging op alle afstanden voor de bijl. Vierde plaatsen van Ingrid Haringa op de 500 en Marieke Stam op de 3000 meter vorm den het hoogst haalbare. De overwinningen werden keurig verdeeld tussen Angela Hauck (zoals Stahnke sinds haar hu welijk met de handballer heet) op de korte afstanden en Gun- da Kleemann op het langere werk. Toch lijken de schaatsprenten ook in dit najaar alweer ge schud. Het seizoen wordt bij de allrounders een gevecht van vrouw tegen vrouw tussen Van Gennip en Kleemann. De rest mag strijden om het brons, waarbij de jonge Nederlandse ploeg met enig optimisme zich kan meten met de overige Oostduitse leeftijdsgenoten. Kleemann, een robuuste krab belaar uit Erfurt en vijf jaar geleden nog een erkend hor denloopster, tekende gisteren op het snelle ijs voor de beste prestatie. Volgende week zal de eerste confrontatie nog niet plaatsvinden. Van Gennip doet wel mee aan de wedstrij den om de wereldbeker in Groningen, maar de Oostduit sers niet. ;al MaF eker i over komst ioelpuf ploeg Real Berna ian 3 APELDOORN Toer- nooi-directeur Piet van Eijsden twijfelde gisteren hardop of het wel zo ver standig is om volgend jaar het Masters-spektakel weer naar Apeldoorn te halen. De opnieuw tegen vallende publieke belang stelling noopten hem tot die uitspraak. „Vorig jaar was het echt een debacle. Het enige positieve was dat er nu wat meer toe schouwers zijn geweest. Je gaat je toch echt afvragen of zo'n toernooi wel aan trekkelijk genoeg is", al dus de grossier in toer nooien, die vorige week al een treurig relaas afstak over „zijn" evenement in Valkenswaard. „Het spelen van een Masters- toernooi is op zich toch een heel goed idee", verdedigde de vermoeid ogende Van Eijsden zich. „We hadden een evenement van allure. Alle toppers waren er. Zelfs Schapers, die al jaren niet meer aan de nationale kam pioenschappen meedoet. Ik moet me dus volop beraden of ik het een volgend jaar überhaupt wel weer in Apel doorn organiseer. Want als je in één van de grootste ten- nisdistricten van het land het publiek al niet weet te trek ken, dan ga je toch twijfe len", aldus Van Eijsden. „Na Valkenswaard heb ik ook hier m'n lesje geleerd. We moeten gewoon nog meer vrijkaarten weggeven. Was nu ook wel gebeurd, maar al die mensen vertikten het ge woon om te komen. Zaten misschien lekker thuis on deruit voor de televisie". Van Eijsden maakte met 5000 toeschouwers een wel heel grove schatting. Minder dan de helft daarvan was volgens hem betalend. Voor Van Eijsden stond als een paal boven water, dat een volgend jaar de concur rentie van andere Europese toernooien uitgesloten moet worden. De reisperikelen van Nijssen, Oosting en Van Boeckel kwamen het toer nooi niet ten goede en wor den bij een planning in begin december ook uitgesloten. Menno Oosting en Brenda Schultz werden winaar van het toernooi. Oosting ver sloeg de verrassende finalist Jacco Eltingh, die achtereen volgens Huub van Boeckel, Michiel Schapers (3-6,6-3,6-4) en Tom Nijssen (6-4,7-5) ver sloeg. Schultz was te sterk voor Marianne van der Tor- re, die met 6-0, 4-6, 6-3 te- nonder ging. Het deelnemersveld aan de Masters, de strijd tussen de best geklasseerde tennissers op de Grand Prix-lijst, is sinds zaterdag definitief. Indeling: Rod Laver-groep: Edberg (Zwe), Wilander (Zwe), Becker (Wdl), Leconte (Fra). Fred Perry-groep: Lendl (Tsj), Hlasek (Zwi), Mayotte (Vst), Agassi (Vst). tijd. reeg de coi van van eslissii 5. St; doel) w BOSCH Mirjam rïsii oppenburg lijkt zo lang- nerhand rijp voor de finitieve sprong naar de iropese top. De Lichten- celsioil?r<dse tafeltennisster en Wc it zich sinds een paar loor Aken in staat een plaats de besten van het con- - vanent te veroveren. Het andv 3longeren van de natio- e kw le tafeltennistitel, giste- p over i in Den Bosch door de foinst op Gerdie Keen, tterda, !elt daarin nauwelijks rol. Belangrijker is de brgang van Lichten-, orde naar Leiden. Bij ylla is de oude en nieu- kampioene eindelijk in •mmisjat 0p vaste tijden met t Exc rke tegenstanders te Kinen. En hoeft zij niet ler zoals in Gaanderen, en Alleman te bellen een trainingspartner regelen. Den Bosch toonde Kloppen- irg het afgelopen weekeinde i een paar stappen op weg 2 ar de volwassenheid te heb- I gemaakt. Het uiteindelijke is nog niet bereikt. Dat k voor de halve finales het enkelspel. Haar mati- vertoning in het dubbelspel portwereld itokmai i i: 90. ickey Cora de Wilde, de 1 nager van de Nederlandse nesploeg, en Paul Litjens zaterdag bestuurslid van Koninklijke Nederlandse Luini ckey Bond geworden. De [adering besloot tot de in- ing van een hockey-vaar- c heidbewijs voor de 10- en (Hi jarigen. Dit project zal een ptijd krijgen van vijf jaar. itosport De Nederlander Lammers is bij de Grote s van Macau in de Formu- 1 in zijn Rait RT op de zes plaats geëindigd. De Ita- 1-0 (l-4?n Enrico Bertaggia won. lelrennen De Spaanse matie Kelme heeft de na il bekendgemaakt van de r profs uit de Sovjetunie, de ploeg het komende sei- 93(fcn zullen versterken. Het i Vjatsjeslav Jekimov, Dmi- i Knoitsjev, Vladimir Poelki- en Vassili Tjanov. De vier ïn worden vergezeld van technisch begeleider uit ien land. 56. Vi Scheid. ALKMAAR Als de mara thon wordt „bevroren" is Ri chard van Kempen opper machtig. Voor de tweede keer in het seizoen kwam het zater dagavond in Alkmaar aan op een massale aankomst, nadat er honderd ronden lang niets was gebeurd. Na de openings wedstrijd in Amsterdam won de rietdekker uit Nieuwveen daardoor opnieuw. Vunderink, die zich in stilte voorbereidt op zijn aanval op het wereld uurrecord, ontbrak, Kramer viel enkele ronden voor de fi nish. Waarmee de belangrijk ste tegenstanders van de drie voudig winnaar van de KNSB- trofee in Alkmaar op het mo ment suprème ontbraken. Over de valpartij van Kramer, één van de velen overigens in Alkmaar, had Van Kempen overigens zo zijn eigen filoso fie. „Hij had het aan zichzelf te wijten", aldus de sprinter pur- sang. „Ik heb het niet gezien, maar Yep is vorige week zelf aan het graaien geweest. In het peloton wordt dat niet op prijs gesteld". Desondanks vond hij de vele valparijen za terdagavond niet normaal. „Het ijs was te slecht. De orga nisatie moet daar wat aan doen". Van de vallers had al leen Jan Olijslager had een se rieuze kwetsuur. Zijn schouder raakte uit de kom. ontlokte vader/coach Jan een kleine tirade. „Hij had wel ge lijk want ik had het dubbel voor mijn partner, Hannie de Koning, verknald. Het pro bleem was dat het net voor de partij tegen Noor gebeurde. Ik was eigenlijk nog steeds met die ruzie bezig en niet met het spel". De Lichtenvoordse red de zich net (22-20 in de vijfde game)-om in de eindstrijd Ger die Keèn kansloos te laten. De titel maakte minder dan andere prestaties duidelijk dat Kloppenburg sterker is gewor den. Niet alleen wat haar spel betreft, maar ook mentaal. „Ik ben rijper geworden", stelde de kampioene zelf. „De over gang naar Leiden heeft daar mee te maken. Maar ook de goede resultaten bij de open Italiaanse en Joegoslavische kampioenschappen spelen mee. Ik heb sterk het gevoel dat ik dichter bij de toppers ben gekomen. De grilligheid in mijn prestatie-curve is weg. Het constante niveau is hoger geworden. Ik voel ook dat het goed gaat. De benadering van wedstrijden is ook anders. Ik 'heb geen angst meer tegen op papier zwakkere speelsters achter de tafel te gaan staan". Haldan Zat Kloppenburg er met een tevreden, gezond gezicht bij, Paul Haldan vertoonde na het winnen van zijn derde enkel- speltitel tekenen van totale ineenstorting. De titelhouder, door winst in de eindstrijd op 'maatje' Henk van Spanje, dreigt zich deze maanden over de kop te spelen en reizen. „Het is eigenlijk meer een zi geunerleven dat ik dat laatste tijd leid," stelde Haldan bijna berustend. „Gezond is het in ieder geval niet". De 23-jarige gaf daarna een kort verslag van zijn reisprogramma. „Maandag vertrek ik naar Zweden. Daar dien ik dinsdag met mijn club IK Bele een competitie-wedstrijd af te wer ken. 's Woensdags vertrek ik dan naar Nantes voor het toer nooi om de open Franse kam pioenschappen. Maandag vlieg ik dan weer naar Stockholm om dinsdag competitie te spe len. Daarna volgt eert Grand Prix-toernoi, weer competitie en de dag daarop, woensdag 14 december, het duel tussen Ne derland en West-Duitsland voor de Superliga. En dan ben ik bijna kapot". Eigenlijk tussen de bedrijven door werd Haldan in 's Herto genbosch nog kampioen. De confrontaties met de gevestig de jeugdige talenten, Heister en Keen, overleefde hij, vol gens eigen zeggen, te gemak kelijk. Ook Henk van Spanje slaagde er niét in Haldan se-' rieus in de problemen te bren gen. HILVERSUM Zozo Nevele, die afgelopen dinsdagavond in het sportpark van Hilversum de serie van de Grote Prijs van de Gooi en Eemlander won, heeft gisteren in de Grote Prijs der Lage Landen Vriend met Hubert Schoonhoven over de 2465 meter moeten laten voorgaan. Zozo Nevele werd tweede voor Wanda Pluto. Paul Haldan steekt in triomf de arm omhoog na zijn zege in de finale op Henk van Spanje. Zozo Nevele en Vriend gingen als grote favorieten van start. Ging de serie dinsdag over 2000 meter, gisteren was de koers bijna vijfhonderd meter langer en dat was juist in het voordeel van Vriend, die altijd rustig op toeren moet komen en in de laat ste ronde dan erg veel kan goedmaken. Voila Cartouche nam meteen na de start de leiding en voerde lang het veld aan. Met nog een volle ronde te gaan hadden Zozo Nevele en Vriend de beste posities ingenomen. Vriend nam de leiding en stond de kop niet meer af. Zozo Nevele had niet veel moeite om Wanda Pluto voor te blijven.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15