Beveiligingsbranche wil kaf van koren scheiden iir ts moet ngeruste uders IEÜWS „Apotheker geen gezondheidsvoorlichter' Nog veel problemen met vergoedingen aan basisscholen Advocaten mogen reclame maken H.B.0. VERPLEEGKUNDE IN DEELTIJD 8 PAt INNENLAND CeidócSotMotit ZATERDAG 26 NOVEMBER 19 88 PAGINA 3 acüscJegemoet :oekon erder Omen nd en Botha rRECHT Een arts zwaroet een zeer jong kind ibsolu ijd onderzoeken als Mand rveuze ouders hem arom vragen. Het Cen tal Medisch Tuchtcolle- ma stelt dit in een uit- elfde raak in hoêer beroep i larbij het een huisarts a waarschuwing heeft ïden rIegd klacht was ingediend door echtpaar dat naar de dok- was gegaan met een baby ruim vijf weken, zo blijkt de deze week in het artsen d Medisch Contact gepubli- •rde uitspraak. Het jongetje g bij de geboorte maar 0 gram en bleef daarna weken in het ziekenhuis hij was aangekomen tot ;k hel®0 6ram- ouders maakten zich onge- ;t omdat het kind gewicht 'ge<* loor en diarree had met had ,ren van bloed en slijm. De econo s liet de baby toegedekt in ïse ec 1 reiswagen liggen. Hij vond hij er niet ziek uitzag en tegen de ouders dat ze de e gende dag desgewenst terug rse p< 1£jen komen, an di t gebeurde ook en toen rzocht hij het kind wèl. Hij t het direct in een zieken- is opnemen, want de baby s erg ziek en vertoonde het dat ii k van ïén. D op D< lertijd lat de e Vei t aan warteeld van een chronische diar- dat 1 ï- Door deze te late beslis- luisti 8 is de genezing van het id volgens het tuchtcollege rtraagd. et alleen omdat de ouders gerust waren maar ook van- je de voorgeschiedenis van Daby had de arts het kind ëkt moeten onderzoeken, ïzien de ernstige toestanü in de baby de dag erna had dan de symptomen al kun- 20 isfn waarnemen, aldus het strafffhtc0"e*>e' j zijn raf. jpniei Zij ;eld unieJ iek oi ft kome rzinge Bothi )ral i het fs Nam AKal hjnderzoek naar ïlfstandig taatsloterij Ïen HAAG De bewinds eden van financiën gaan op irte termijn de mogelijkhe- n onderzoeken voor een rzelfstandiging van de QjBatsloterij. Dit heeft het ka- fiet gisteren besloten. Daar- e kan de Staatsloterij zich en zich meer richten de markt. Ook kan de lote- beter concurreren met ille- le en buitenlandse kansspe- Mét de keuze voor ver- 'standiging kiest Financiën ir één van de opties van de nmissie-Van Aardenne die er de privatisering van de itsloterij moest adviseren. log één erdachte vast vernielingen lij Sijthoff n Telegraaf EN HAAG De Haagse jj ilitie heeft op aanwijzing mn twee Hagenaars (27 er 1 35) die in de nacht van mderdag op vrijdag wer- enkeiijn opgepakt, gistermid- ic"°mjig een 23-jarige Rijswij- ;r aangehouden in ver bind met de aanslagen bij Dp jthoff Pers. De Hage- f^ve iars, die verdacht wer- %efen van het werpen van 'H in vuurwerkbom in de aagse vestiging van de èlegraaf, zijn inmiddels rijgelaten. in 24-jarige Hagenaar die Miderdagnacht in de Bali- raat werd aangehouden, is >k vrijgelaten. Hij bleek al- i en geen geldig rijbewijs op ik te hebben. De man werd ingehouden nadat bij de uit- lelpost van Sijthoff Pers ver- hillende ruiten werden inge- toid. ogingen tot brandstichting en et ingooien van ruiten volg- in kort nadat er problemen aren gerezen tussen het be- ïiligingsbedriif Toetancha- on en Sijthoff Pers over een ïrslag in de Haagsche Cou nt van een kort geding, reigementen van de direc- 16 t ur van dit bedrijf hebben in- iddels geleid tot een aan- -ii lacht van Sijthoff Pers bij de ilitie. Spoedig beslissing over paspoortproblemen DEN HAAG Premier Lubbers gaat maandag met minister Van den Broek van buitenlandse zaken praten over de proble men rond het paspoortproject en paspoort- producent KEP. In ieder geval zal er een beslissing vallen vóór beiden vrijdag naar Rhodos vertrekken voor een bijeenkomst van de Europese top, aldus de minister president. De premier wilde niet ingaan op vragen of het waar is dat uit een definitief rapport over het paspoort blijkt dat het grootste deel van de passen slecht wordt afgeleverd. De minister-president sloot niet uit dat dit definitieve rapport maandag op tafel ligt in het gesprek dat hij heeft met zijn collega van buitenlandse zaken. Zuidhollands huisvuil naar België ROTTERDAM Het Rotterdamse gemeentebedrijf Ro- teb wil proberen het overschot aan huisvuil waarmee de provincie Zuid-Holland te kampen heeft voor een deel te vernietigen in de verbrandingsoven van het Vlaams Ver werkingsbedrijf in de Belgische stad Brugge. De Roteb treedt in de gesprekken met de Belgen op ten behoeve van huisafval uit de Rijnmond, Den Haag en Leiden. Nog dit jaar zal 5000 ton huisvuil uit Zuid-Holland naar Brugge worden gebracht. Verder vinden er onderhandelingen plaats om volgend jaar 30.000 ton Zuidhollands huisvuil aan de Belgen te slij ten, aldus een woordvoerder van de Roteb. Het totale overschot aan huisvuil in Zuid-Holland bedraagt vol gend jaar tussen de 50.000 en 70.000 ton. Ook zijn er contacten met Polen om te zien of daar 100.000 ton afval kan worden gestort. Deze mogelijkheid ligt politiek echter gevoelig, aldus de woord voerder van de Roteb, omdat de provincie Zuid-Holland niet veel voelt voor stortlokaties die ver weg liggen. Bouw stormvloedkering niet ten laste rijksbegroting (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bouw van een stormvloedkering in de Nieu we Waterweg (kosten inclusief Europoortkering ruim 1 miljard gulden) kan niet op normale wijze ten laste komen van de rijks begroting. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en haar ambtgenoot Ruding (financien) zullen de komende weken bekij ken hoe het project, waarmee de Tweede Kamer heeft inge stemd, op andere wijze kan worden gefinancierd. Premier Lubbers heeft dit gisteren na afloop van het kabinets beraad aangekondigd. De bedoeling is dat minister Smit-Kroes met de betrokken provincies en waterschappen en waterschap pen tot een akkoord komt over de verdeling van de kosten. Zo als gemeld komt de stormvloedkering in de plaats van de ver sterking van de rivierdijken die nog volgens de Deltawet nodig zijn. Ook zouden de dijken verder moeten worden verhoogd we gens de in de toekomst te verwachten hogere waterstanden in het benedenrivierengebied. Bert de Vries lijdt aan darmontsteking DEN HAAG Het is nog niet bekend wan neer Bert de Vries zijn werk kan hervatten. De 50-jarige CDA-fractieleider, die dinsdag middag plotseling met ernstige buikklachten in een ziekenhuis werd opgenomen, blijkt te lijden aan een ontsteking van de dikke darm. Deze infectie wordt met antibiotica bestreden en De Vries reageert daar goed op, verklaar de de fractiewoordvoerder gisteren desge vraagd. De behandelend internist wil De Vries echter niet naar huis laten gaan voor dat bekend is wat de ontsteking heeft veroor zaakt. Volgens deze arts kwam de zieken huisopname juist op tijd. aangezien er een perforatie dreigde van de dikke darm. De functie van De Vries wordt zolang waargeno men door vice-fractievoorzitter Eversdijk. STRENGERE VESTIGINGSEISEN GEWENST N VANDAAG r\ DEN HAAG Het Haagse beveiligingsbe drijf Toetanchamon kwam deze week in het nieuws door een kort ge ding tegen de staat. Het ministerie van justitie weigert vooralsnog het bedrijf een vestigingsver gunning te geven. De landsadvocaat voerde tij dens het proces aan, dat het bedrijf mensen met een crimineel verleden in dienst heeft. De wet ver biedt datv Dat wekt de schijn, dat het toezicht op de beveiligingsdiensten goed is geregeld. Het te gendeel is het geval. Ver gunningen worden min of meer lukraak ver strekt. De enige eisen die in de wet (op de Weerkorpsen) aan de diensten worden gesteld, zijn deskundigheid wat dat dan ook mag zijn en de voor waarde dat het personeel geen strafblad mag hebben. Justitie erkent dat dat niet voldoende is. Minister Korthals Altes heeft zijn ambtenaren daarom opdracht gegeven voor de be veiligingsorganisaties een aparte wet te ontwerpen. Er is nog geen zicht op wanneer het betreffende wetsvoorstel wordt ingediend. Voorzitter B. Boer van de Vereniging van Particuliere Beveiligings organisaties (VPB) maakt zich daarover zorgen. Liever van daag dan morgen moet vol gens hem het kaf van het ko ren worden gescheiden. Vergunning „Het zou goed zijn als justitie en politie meer en indringen der toezicht hielden op bevei ligingsdiensten", aldus Boer. „Het is eigenlijk onverant woord, dat iedere Nederlan der zomaar een bewakingsbe drijf kan opzetten". Volgens de VPB-voorziter moet zijn vereniging daarom maar zelf goede regels opstellen, waar aan de aangesloten, bureaus zich dienen te houden. „Een soort Bovag-garantiebewijs. Een beveiligingsbeambte aan het werk. Wanneer een bedrijf zich niet aan de gestelde regels houdt dan moet hij er zonder pardon uit". De wensen van zowel Justitie als de VPB komen niet toe vallig overeen. De moordende concurrentie tussen de bewa kingsdiensten onderling is on der meer voedingsbodem voor het verlangen strengere eisen te stellen aan een vergunning. „Er wordt een BV'tje opge richt, een vergunning aange vraagd bij Justitie en men kan eigenlijk al van start. De bewakingsdienst in spe moet dan in de praktijk bewijzen geschikt en bekwaam te zijn. De plaatselijke politie beoor deelt of het bedrijf aan die voorwaarden voldoet. Ten slotte beslist Justitie of er een vergunning wordt afgege ven", aldus de heer Bors- boom, hoofd van de afdeling bijzondere wetten van het mi nisterie van justitie, die er kent dat de geschetste proce dure niet waterdicht is. Inkrimping De opmars van „nepagenten", zoals particuliere bewakers soms geringschattend worden genoemd, lijkt onstuitbaar. Naar schatting zijn er al 14.000 bewakers. De afgelo pen jaren steeg hun aantal steeds met tien procent. De commerciële beveiliging heeft de wind in de zeilen. Immers de stijgende criminaliteit, de inkrimping bij de politie, de privatisering van overheids bedrijven en het afstoten van oneigenlijke taken bij het bedrijfsleven maken de bevei ligingsbedrijven gewild. In ons land zijn er tegen de vier honderd van dat soort onder nemingen. De vrijwel onbeschermde branche, waarin menige avonturier zich thuis voelt, kent veel haat en nijd. Het is een komen en gaan van steeds weer nieuwe gelukzoe kers die elkaar met dumpprij zen beconcurreren. Onbetwiste marktleider is de Nederlandse Veiligheids Dienst (NVD) met 2.100 per soneelsleden. De snelle groei van de NVD heeft in de we reld van de particuliere be veiliging voor nogal wat naij ver gezorgd. De NVD is voortgekomen uit de tweede Haagse Nachtveiligheids dienst, die a&n het begin van deze eeuw mannen in dienst had om de gegoede burgerij te beschermen. Door fusies heeft de NVD veel concurrenten opgeslokt. Vier jaar geleden werd de vooral in Amsterdam en omgeving opererende Hoogenbooms Bewakings dienst overgenomen, nadat dit bedrijf in een slecht daglicht was komen te staan na een miljoenendiefstal door em ployés op RAI-exposities. Om van de besmette naam FOTO: SP Hoogenboom af te komen, zette de NVD het bedrijf voort als Seceurop, de titel waaronder de NVD ook op treedt in buitenlandse vesti gingen. Verloop Mevrouw Mooy, hoofd ver koop van de NVD: „Het is triest om te zien met welke krankzinnig lage tarieven sommige bedrijven werken in hun drift om klanten van el kaar af te snoepen. Dat gaat ten koste van de kwaliteit. Om goed personeel aan te trekken zul je ze behoorlijk moeten betalen. Het verloop van personeel in de beveili gingsbranche is erg hoog, wel veertig procent. Bij de NVD is het verloop van personeel veel lager, zo'n zeventien pro cent. Dat kunnen wij aan onze klanten duidelijk ma ken: u betaalt iets meer, maar uw bewaker blijft dan ook een lange tijd bij u". De Haagse Veiligheidsdienst (HV) is met zeshonderd werk nemers een goede tweede in de beveiligingsindustrie. Vol gens R. Bekker, hoofd inkoop van de HV heeft zijn bedrijf weinig last van de concurren tie en beunhazerij in de bevei ligingsbranche. „Misschien gaan kleine opdrachtgevers eerst naar goedkopere beveili gingsdiensten toe. Maar dan komen ze bij beunhazen te recht Wij hebben een goede naam. Het gerucht over een beunhaas is binnen een mum van tijd vespreid". Niet alleen de bedrijfsvoerder van een bewakingsdienst, ook de werknemers moeten aan enkele voorwaarden voldoen. De bewaker mag pas op pad als hij beschikt over een door de politie afgegeven legitima tiebewijs. Maar de politie han teert soepele regels. Ze komen erop neer dat de kandidaat zijn Nederlands beheerst en geen al te grote misstappen in zijn leven heeft begaan. „Dat is ook heel terecht. Be veiligingsbeambten komen in de meest uiteenlopende be drijven binnen en hebben daar toegang tot vertrouwelij ke gegevens", aldus de al eerder geciteerde voorzitter Boer van de Vereniging van Particuliere Beveiligingsorga nisaties. Diploma Om te voorkomen dat ieder een maar beveiligingsbeambte wordt, is sinds maart dit jaar een bewaker verplicht binnen 22 maanden na indiensttre ding een Basis Diploma Be veiligingsbeambte (van het LOI) te halen. In de praktijk blijkt vijftig procent van de kandidaten te zakken voor het examen. „Het is een heel pittig examen. Je moet je Ne derlands echt goed beheersen en veel kennis van de wet hebben", zegt bewaker J. Wa- reman van de Nederlandse Veiligheids Dienst (NVD). „Daarna kan het bedrijf waar je in dienst bent, nog eens ei sen stellen. Bovendien wordt in de praktijk bekeken voor welke functie een bewaker geschikt is". De NVD heeft in de voorma lige BB-garage aan de Treub- straat in Den Haag een eigen opleidingscentrum waar aspi rant-werknemers onder meer wordt geleerd winkeldieven op het spoor te komen. De beveiligingsbeambten van NVD vinden het verwerpelijk dat sommige werkgevers een bewaker na 22 maanden ont slaan en nieuwe, goedkopere krachten in dienst neemt. Wareman: „Met een examen op zak, ben je voor de werk gever duurder. Dus maakt menige beveiligingsdienst ge bruik van minder goed opge leide en dus goedkopere krachten. De gekwalificeerde bewakers doen dan ook een dringend beroep op Justitie en politie om het kaf van het koren te scheiden, door hen beter te controleren". AGAATH GARSCHAGEN MIRJAM VAN ZUILEN BIJGELOOF EN VOLKSGELOOF NCRV's „rondom tien" (met Henk Mochel) bereidt een televisieprogramma voor over „bijgeloof en volksgeloof". De redaktie zoekt kontakt met mensen die oprecht geloven in allerlei symbolische tekens en waarschuwingen (als b.v. ladders, zwarte kat, mascotte etc.) Ook en vooral mensen die geloven in bepaalde onverklaarbare verschijnselen en gebeurtenissen door henzelf beleefd of van overlevering bekend, ^n van algemene plaatselijke of regionale aard, worden verzocht hun verhaal toe te sturen aan NCRV „rondom tien", postbus 121, 1200 JE Hilversum, met gaarne uw tel.nr. Weer speciale decemberzegel HAARLEM Voor het tweede achtereenvolgende jaar komt de PTT met een speciale postzegel voor het verzenden van kerst-en nieuwsiaarspost. Deze zegel van 50 cent is gis teren in Haarlem officieel gepresenteerd. De decemberzegel was vorig jaar een groot succes. Er werden er meer dan 160 miljoen van verkocht. De nieuwe postzegel, die 1 december in de verkoop komt, is ontworpen door de Amsterdammer Frank Lieshout. Het ontwerp is een kleurige sterrenhemel, die zowel op de kerst- als de jaarwisseling moet slaan. 3 OE KNOLLEN UTRECHT „De apothe kers doen er verstandig aan, zich evenals de huis artsen te concentreren op de specifieke kenmerken van hun beroep". Hoofd redacteur dr. C. Spreeu- wenberg van Medisch Contact, het blad van de artsenorganisatie KNMG, zegt dit in een reactie op het bericht dat apothekers klanten allerlei gezond heidstests (aids, choleste rolgehalte, borst- en darmkanker, urinewegin fecties) gaan aanbieden. Spreeuwenberg zet grote vraagtekens bij de kwaliteit en de betrouwbaarheid van deze tests en het vermogen van de mensen om de uitslag juist te interpreteren. Vol gens hem bestaat het gevaar dat mensen ten onrechte on gerust worden gemaakt of zonder grond worden gerust gesteld. Hij vindt dat de overheid er snel een uit spraak over moet doen. Apothekers lenen hun klan ten nu ook videobanden over veelvoorkomende gezond heidsproblemen. Gecombi neerd met het aanbieden van diagnostische tests en de ad visering hierover, is de apo theek al aardig op weg de schijn te wekken een „cen trum van deskundigheid over gezondheid" te zijn, wat ze ten enenmale niet is, aldus Spreeuwenberg. Van de inrichting van de apotheek en het dragen van een witte ias gaat de sugges tie van deskundigheid uit, stelt hij. De apotheker is des kundig op het gebied van het controleren, bereiden en ver strekken van geneesmidde len en het geven van voor lichting erover. Dat gebied mag hij verdedigen. Tegelijk, aldus Spreeuwenberg, „moet hij eerlijk zijn en aangeven dat zijn kennis op het gebied van de gezondheid en de di agnostiek van kwalen niet uitstijgt boven die van een Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond qabezorgd. Verkeer vast door actie straatmakers Op de Wibautstraat in Amsterdam v<ps gisteren enige tijd geen auto te zien. Het doorgaand rijverkeer was gestremd. Honderden straatmakers zetten de tunnel bij het Waterlooplein af met be hulp van dienstauto's. De straatmakers wilden met deze actie kracht bij zetten aan hun eis dat het gemeentebestuur zijn af spraak nakomt over werkgelegenheidsgaranties. De straatma kers zijn bang hun baan kwijt te raken door de opsplitsing van hun dienst over de te vormen stadsdeelraden en door verder gaande privatisering van hun activiteiten. FOTO: ANP DEN HAAG Het gaat nog niet goed met de betaling voor huisvestings- en exploitatiekosten aan de basis scholen. De scholen ontvangen van het ministerie van onderwijs een verkeerde vergoeding of er is een beta lingsachterstand. Ook worden de scholen tot wanhoop gedreven doordat de betalingsoverzichten zo moeilijk zijn te doorgronden. Dit blijkt uit uit een onderzoek van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) en de landelijke organisaties van schoolbesturen in het bijzonder onderwijs. Het onderzoek betrof de geautomatiseerde betaling van voor schotten aan de school- en gemeentebesturen. De problemen ontstaan doordat er nog steeds fouten zitten in de computerpro gramma's en de registratie van de schoolgegevens. VNG en besturenbonden lieten het ministerie begin dit jaar we ten dat veel scholen door de chaos in financiële moeilijkheden waren geraakt. Minister Deetman zegde toe dat medio dit jaar alle problemen zouden zijn opgelost. Hoewel de situatie is verbe terd verlopen de betalingen nog lang niet bevredigend. De orga nisaties verwachten nu van Deetman dat hij zo spoedig mogelijk met een afdoende oplossing komt AMSTERDAM Advoca ten mogen voortaan recla me maken. Het reclame verbod voor die beroeps groep werd gisteren door het college van afgevaar digden van de Nederland se Orde van Advocaten opgeheven. Over het wel of niet reclame maken wordt binnen de advoca tuur al jarenlang gespro ken. dig de vrije hand. Vergelijken de reclame, reclame met na men van cliënten, reclame met succespercentages en het, an ders dan schriftelijk, direct be naderen van anderen dan de cliënten, blijft verboden. Voor standers van het opheffen van het reclameverbod vonden dat het publiek er recht op heeft te weten bij welke advocaat men het beste terecht kan en wat diens hulp kost. Tegen standers meenden dat volgens de gedragsregels voor advoca ten publiciteit eenbedreiging is voor het vertrouwen in de advocatuur. (ADVERTENTIE) De sector Hoger Gezondheidszorg Onderwijs van de leidse Hogeschool start in september 1989 de opleiding In principe staat deze opleiding open voor hen die in het bezit zijn van een diploma HAVO, VWO, 3-jarige HBO-opleiding, danwel een daarmee gelijkgesteld diploma. Wie de leeftijd van 21 jaar heeft bereikt en niet aan de toelatingseisen voldoet, kan eventueel toelating verkrijgen door het afleggen van een toelatingsonderzoek. De studieduur zal mede afhankelijk zijn van vooropleiding en werkervaring. Tijdens de opleiding zal mén relevante praktijkervaring moeten kunnen opdoen. Belangstellenden kunnen zich melden door middel van het insturen van deze bon. U ontvangt dan een uitnodiging voor een informatiebijeenkomst. r—- j naampostcode adreswoonplaatsj heeft belangstelling voor de deeltijd-HBO-V. icae-n Deze bon uitknippen en in een open enveloppe opsturen naar: Leidse Hogeschool voor Beroepsonderwijs Sector H.G.Z.0. Antwoordnummer 10413 2300 WB Leiden Een postzegel is niet nodig. LEIDSE HOGESCHOOL VOOR BEROEPSONDERWIJS

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3