nnal naie Een grote badplaats als Katwijk moet meer capaciteit aan hotels hebben BURGEMEESTER BOS MET PENSIOEN ZATERDAG 26 NOVEMBER 1988 PAGINA 2' Burgemeester C.A. Bos neemt op woensdag 30 november tijdens een buitengewone raadsvergadering officieel afscheid van Katwijk. Iedereen die dat wil kan hem die dag de hand drukken tijdens een receptie die van 19.30 tot 21.30 uur wordt gehouden in een van de zalen van Tripodia. Maar vandaag nemen de Katwijkse verenigingen alvast afscheid van Bos. Dat gebeurt eveneens in Tripodia waartussen 13.15 en 17.00 uur een groot feest voor de burgemeester wordt gegeven. En maandag is het de beurt aan het personeel en oud- personeel van de gemeente Katwijk om de burgemeester uit te wuiven. Daarvoor kunnen zij tussen 17.00 en 18.30 uur terecht in sporthal Cleijn Duin. KATWIJK - „Vóór de minister mij in 1975 wilde benoemen in Katwijk, moest ik beloven de eer ste zes jaar geen vinger uit te ste ken naar een andere baan. Dat heb ik beloofd en die belofte heb ik ge houden. Uiteraard omdat ik er geen moeite mee had, anders had ik het waarschijnlijk niet gedaan". En dat blijkt wel. Burgemeester C.A. Bos is dertien jaar burgemees ter van Katwijk geweest en stopt alleen maar met werken omdat hij moet, want hij is 65 jaar. „Na zes jaar was ik vrij om naar een an dere baan te solliciteren. Maar dan ge bruik je je verstand. Ik was 58 jaar en dan ben je te oud om nog in een nieuwe gemeente te beginnen. De meeste ge meenteraden willen ook iemand hebben die op zijn minst twee perioden van zes jaar blijft. Bovendien stond er in Kat wijk zo vreselijk veel op de rails en ik was hier nog lang niet uitgekeken. In een kleinere gemeente kan ik me voorstellen dat je het na zes jaar allemaal wel gezien hebt. Maar ik heb mijn werk in Katwijk altijd boeiend en afwisselend gevonden". Sinds Bos zijn intrede in Katwijk deed is er veel veranderd in de Zuidhollandse kustplaats. Het badcentrum is gereed ge komen. het industriegebied 't Heen is aangelegd, de renovatie van de Molen wijk is begonnen en er zijn veel nieuwe wijken bijgekomen. Bos: „De ontwikke ling van 't Heen speelde al voor ik hier burgemeester werd. Een uiterst belang rijk project. Ik kom uit een handelsfami lie en het is me met de paplepel ingege-~ ven dat je ervoor moet zorgen dat er werk is. De visserij heeft steeds minder mensen nodig. In 't Heen werken nu veel mensen die uit de visserij komen. Veel jongeren kiezen gelijk een andere opleiding en vinden een baan in de in dustrie". Onmisbaar Bos heeft niet het gevoel dat zijn werk in Katwijk af is. „Ik moet weg, maar voor mij hoeft het echt nog niet. Ik ben ook nog niet aan het opruimen en pak nog gewoon nieuwe dingen aan. Op een gege ven moment, en dat is volgende week, houdt mijn werk op. Je stapt dan uit de trein en die rijdt vervolgens gewoon door. Iemand anders neemt mijn taak dan wel over want onmisbaar is nie mand". De burgemeester had graag nog een vinger in de pap gehad bij enkele ontwikkelingen in Katwijk. „De bouw van een nieuw hotel bijvoorbeeld", geeft hij als voorbeeld. „In het bestemmings plan van het centrum was een hotel op genomen en als goed gedisciplineerd lid van het college van B en W probeer je dat te verwezenlijken. Bovendien mag een grote badplaats als Katwijk best wat meer hotelcapaciteit hebben. Ik hoor nu veel van ondernemers uit 't Heen dat zij met bezoekers altijd naar Leiden of Noordwijk moeten uitwijken. Boven dien willen we onze boulevard levendig houden en een hotel past daar uitste kend in". Het liefst ziet hij dat een van de grote hotelketens naar Katwijk komt. „We doen nog een poging. Ik geloof nog steeds dat het voor 1 december rond kan zijn". Een ander punt waar Bos graag bij be trokken zou zijn gebleven is de verdere reorganisatie van het ambtelijk apparaat. „Op 1 januari moet die afgerond zijn. Er komen dan ongetwijfeld allerlei kinder ziektes naar boven", aldus Bos die ook graag was gebleven tot de huisvestings problemen van de ambtelijke diensten zijn opgelost. „Van de diensten moeten alle medewerkers onder één dak komen. Voordat die operatie klaar is, zullen nog veel knopen doorgehakt moeten worden. Het is bijna kinderachtig om er nu tus senuit te gaan". W oningzoekenden Ook de huisvesting van de Katwijkse be volking is een zaak die de scheidende burgervader ter harte gaat. De nieuwe wijk Zanderij/Westerbaan moet worden ingericht. „Ik hou van wat variatie in de huizen en van wat ruimte. Er zijn men sen die menen dat er buiten Katwijk, aan het strand en in de duinen, genoeg vrije ruimte te vinden is en dat je huizen dus wel wat dicht bij elkaar kunt zetten. Maar ik denk dat heel veel mensen het grootste gedeelte van hun dag in hun ei gen wijk zitten en helemaal niet naar het strand of de zee gaan. Dus moeten we zorgen voor ruimte in die wijken. Niet te dicht op elkaar, want dat leidt alleen maar tot allerlei irritaties". ropacollege in Brugge, met een speciaal op Europa gericht onderwijsprogramma. Vervolgens werd Bos voor twee jaar as sistent-griffier in de Tweede Kamer, met het idee dat die baan hem genoeg tijd zou overlaten om zijn proefschrift te schrijven. „Maar je werkte je een rotje voor tweehonderd gulden in de maand. En aan dat proefschrift ben ik dus nooit toegekomen", lacht hij. Het gaf hem wel de kans om achter de schermen van de Nederlandse politiek te kijken. Hij had zich bovendien aangesloten bij de Chris telijk Historische Unie (CHU). „Daar voelde ik mij het meeste thuis omdat je daar de meeste vrijheid, had. Qua orga nisatie veel lichter dan de ARP en er za ten vogels van allerlei pluimage in. Het was een confessionele partij, breed opge zet en zonder partijdwang. Daarin kon ik mij het beste uitleven". Kamerlid Voordat hij echter koos voor een loop baan in de politiek werd Bos eerst nog wetenschappelijk medewerker aan de Vrije Universiteit. Maar in 1963 stond hij op de kandidatenlijst van de CHU en werd hij in de Tweede Kamer gekozen. Aan de VU werd hij buitengewoon lec tor voor drie uur in de week. Daarnaast had hij veel nevenfuncties zoals lid van de Raad van Europa (het niet gekozen parlement van Europa) en het Econo misch en Sociaal Comité, eveneens een Europese instelling. „Colleges geven kon ik alleen nog door veelvuldig gebruik te maken van nachttreinen en vliegtuigen. Bovendien heb ik een rare werkmethode die veel tijd oplevert: ik heb weinig slaap nodig en veel rapporten lees ik na elf uur 's avonds. Dan werk ik trouwens het beste". Bij de verkiezingen in 1972 verloor de CHU en raakte Bos zijn kamerzetel kwijt. Hij kon toen hoogleraar worden worden in Amsterdam maar koos ervoor zijn loopbaan een geheel andere wending te geven. „Ik was altijd bezig geweest met theorie, zowel op de universiteit als in de Kamer. Ik wilde nu iets doen waarbij ik kon zien dat er iets uit mijn handen kwam. Ik ben gaan solliciteren naar een burgemeesterspost". Na twee mislukte sollicitaties kwam Bos in Kat wijk als burgemeester terecht. „In Am sterdam verklaarden ze me voor gek. Burgemeester worden en dan nog wel in Katwijk: dat maakte het dubbel gek". Veel moeite om zich aan de bevolking van deze kustplaats aan te passen had Bos niet. Omgekeerd was dat misschien meer het geval. „De mensen hier zullen ons in het begin best eens vreemd heb ben gevonden, want ik liep rustig in een corduroy broek en trui door het dorp. Ik draag ook niet altijd een stropdas en mijn vrouw is geen echte burgemeesters vrouw. Maar er zijn dingen die ik hier niet doe, die ik in Amsterdam wel ge daan zou hebben. Zo ga ik niet op zon dag in de tuin spitten of mijn auto was sen, iets waarmee christelijke mensen in Amsterdam echt niet veel moeite heb ben". Volgens Bos hebben zijn twee kin deren meer problemen gehad met de verhuizing. „Zij verloren hun vriendjes en kwamen hier op een eiland te wonen in de ambtswoning. In Amsterdam woonden we gewoon in een straat". Contacten Het werken in Den Haag en de contac ten die Bos daaraan heeft overgehouden zijn voor Katwijk niet bepaald ongunstig geweest. „Zonder contacten in Den Haag zou het Pieter Groencollege nog niet de eerste paal voor het nieuwe ge bouw mogen slaan en zou de nieuwe commissaris Roelevink nog niet be noemd zijn. Je moet het niet overdrij ven maar af en toe kan het handig zijn als iets helemaal vastzit of niet opschiet. Je moet daar alleen gebruik van maken als het echt noodzakelijk is", meent Bos. Wat de burgemeester straks gaat doen, weet hij nog niet precies. Hij blijft lid van het Europese Economisch en Sociaal Comité. Ook blijft hij enige bestuurslid maatschappen vervullen (bijvoorbeeld van de Wereldomroep en de Psychiatri sche inrichting Vogelenzang in Hille- gom). „Verder heb ik in de loop van de jaren veel interessante boeken aange schaft die ik allemaal nog moet lezen. Ook wil ik straks meer in de tuin van mijn nieuwe huis in Katwijk gaan wer ken. Dat is namelijk een van mijn favo riete bezigheden: lichamelijk inspannend bezig zijn terwijl ondertussen het koppie kan doorwerken. Ik heb vaak de gekste invallen tijdens het werk in de tuin ge had". ROZA VAN DER VEER De toekomst van de Katwijkse woning zoekenden ziet Bos niet al te rooskleurig in. „Katwijk heeft geen grond. Na Zan derij/Westerbaan kunnen we nog enkele gaatjes volbouwen en dan is het op. Ik zie in de toekomst de situatie ontstaan dat Katwijk wel geld van de overheid kan krijgen voor woningbouw, maar geen plaats heeft om ze neer te zetten. We zullen dan veel meer moeten samen werken met de gemeenten uit de Duin en Bollenstreek waarvan sommige nog wel de beschikking hebben over grond". Volgens Bos duurt het nog wel enige tijd voordat een dergelijke samenwerking er is. „We zullen in de toekomst de schaar ste moeten verdelen. Een andere moge lijkheid is er niet". Bos heeft na 13 jaar burgemeesterschap niet het idee dat hij echt dingen voor el kaar heeft gekregen. „Je kunt als burge meester wél beslissingen beïnvloeden, proberen het tempo van de besluitvor ming te verhogen. Verder kun je zaken coördineren en proberen de sfeer binnen het college van burgemeester en wethou ders goed te houden zodat zonder al te veel bekvechten beslissingen genomen kunnen worden. Ik heb ook altijd gepro beerd conflicten snel op te lossen, want anders gaat er veel te veel tijd en energie verloren. Ik heb zelf dan ook het idee dat niemand ooit echt een hekel heeft gehad aan B en W-vergaderingen, ook al zijn er best spannende momenten ge weest. Er is nooit iemand met een boos gezicht naar huis gegaan". Eenzelfde op stelling kenmerkte Bos tijdens de raads vergaderingen. Vaak gaf hij de raadsle den de gelegenheid tijdens een (extra) derde discussieronde hun mening nog eens te verduidelijken. „Als ik het idee had dat de raad echt ergens mee zat, heb ik altijd geprobeerd voldoende gelegen heid te geven om eruit te komen. Uitein delijk wordt er maar één keer per maand vergaderd, men trekt daar een avond voor uit en moet zich dan ook kunnen profileren. Dat hoort bij het democrati sche spel en daarvoor zijn ze gekozen. Als de vergadering maar niet tot na el ven gaat duren, hoef ik geen trucendoos open te trekken om te verhinderen dat mensen zeggen wat ze op hun lever heb ben", aldus Bos. Ook voor de burgers probeerde Bos altijd open te staan. „Ie dereen heeft er weieens behoefte aan om uit te huilen. Dat moet kunnen bij de burgemeester. Ik heb daar altijd veel tijd voor uitgetrokken mits het maar niet over detailzaken ging". Burgemeester Bos komt oorspronkelijk uit Alphen aan den Rijn waar zijn vader een bedrijf had. Hij was de enige van de kinderen Bos die ging doorleren. „Mijn vader wilde graag dominee worden en dat is niet gelukt. Toen moest ik het worden", vertelt hij. Na de lagere school begon Bos aan het gymnasium in Lei den. Maar het werd oorlog en hij had de leeftijd bereikt dat hij aanmerking kwam voor de „Arbeitseinsatz". Aangezien hij daar niets voor voelde dook hij onder. „En vervolgens ben ik in het verzèt te recht gekomen. Maar ik werd opgepakt en ben uiteindelijk in kamp Amersfoort beland". Maar hij werd vrijgelaten om dat hij zogenaamd een besmettelijke ziekte had. Net voor Dolle Dinsdag was dat, die 5e september 1944 toen Radio Oranje meldde dat Britse troepen Breda hadden bereikt, waarop de bevolking be noorden de rivieren zich al opmaakten om de geallieerden te ontvangen, maar er zou nog een hongerwinter komen. Bos ging tenig naar Alphen en ging in het verzet in de Rijnstreek waar door de centrale ligging veel Britse wapensdrop pings plaatsvonden. „Ik was toen na tuurlijk nog jong, maar achteraf heb ik me weieens afgevraagd hoe ik die risico's heb kunnen nemen. Zo was een deel van het pakhuis van mijn vader, zonder dat hij het wist, in gebruik als wapendepot". Na de oorlog wérd Bos enige tijd militair en hij meldde zich als vrijwilliger voor Nederlands-Indié. Net voordat hij en zijn maten de boot op zouden gaan, kreeg Bos difterie en hij lag „lam en blind" thuis toen de boot afvoer. „Maar ik werd weer beter en besloot het gym nasium af te maken. Dat is de gekste tijd van mijn leven geweest. Door het ver zetswerk had ik een heel ander normbe sef gekregen. Ik was wel fatsoenlijk maar toch ook een beetje losgeslagen. Boven dien was ik veel ouder dan mijn klasge noten. Ik had een Engelse leraar die net zo oud was als ik en mij consequent me neer bleef noemen". Na het gymnasium ging Bos rechten stu deren aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. „Ik wilde het huis uit en ik koos voor Amsterdam omdat ik van kennissen had gehoord dat aan de VU op dat moment de beste hoogleraren aanwezig waren". Na vijf jaar rechten te hebben gestudeerd ging hij naar het Eu „Katwijk heeft binnenkort geen grond meer om woningen te bouwen". SOTO'S: HENK VAN DEN ENDE ,Ik moet met pensioen maar hoef eigenlijk nog niet zo nodig". CcidöcSou^cvrit'

Leidse Courant | 1988 | | pagina 27