Gorbatsjov: Onrust is ggevolg van perestrojka Bon: 8 Sponsors cabinet schuift roblemen oor zich uit Mysterieuze ziekte bedreigt hazenpopulatie ^WLdaag 7 13 14 15 rinaie 21 25 DP Uitgave Weslerpers, behorende tol Sijthoff Pers, Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313577. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (ind. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaarf. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14 00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten I. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buiiteweg. Losse nummers f. 1,10 Wolkenvelden en droog. Mid- dagtemperatuur rond 8 gra den. Zwakke westelijke wind. Morgen droog en kans op mist. Na het weekend meer wind en toenemende kans op regen. Zon op: 08.19; onder: 16.35. Scheveningen hoog water: 5.18 en 17.22; laag water: 0.55 en 13.14 uur. vaar nog eprijzen verder omhoog >r kans op OPEC-akkoord lEN Wanneer de olie-ministers van de der- PEC-landen vanavond in Wenen hun handte- j zetten onder een produktie-akkoord, zullen jzen van ruwe olie op de internationale vrije snel verder stijgen. inistersvergadering staat voor vanavond 19.00 het programma. Rekening houdend met het ijke OPEC-akkoord schoten de prijzen van olie ?n al omhoog. Een hogere olieprijs is, zoals be- positief voor de aardgasopbrengsten in de Ne- dse schatkist. Oliehandelaren verwachten ove- alleen op korte termijn een prijsstijging als ge- an een akkoord. Op langere termijn is er min- ertrouwen. Een overeenkomst is mooi, maar at er om dat daaraan de hand wordt gehouden. verleden zijn dergelijke afspraken bij herha- eschonden. Rokende puinhoop Een rokende puin hoop was alles wat er overbleef van een basis van een linkse Libanese militie na bij Sidon (Zuid-Li- banon). Israëlische vliegtuigen voerden gisteren aanvallen uit op deze basis en een aantal andere, waaronder ook Palestijnse. Bij de acties zijn zeker vijf doden en vijftien gewonden gevallen. foto: ap Zuiclafrikaanse gemeente herstelt totale apartheid JOHANNESBURG De gemeenteraad van de Zuidafrikaanse stad Boksburg heeft de openbare voorzieningen in deze stad weer tot voor zwarten verboden gebied verklaard. Niet-blanken zullen voortaan worden ge weerd uit het plaatselijke meer, de zwemba den, het raadhuis en de tennisbanen. Sinds de jongste gemeenteraadsverkiezingen in Zuid- afrika heeft de Conservatieve partij het in Boksburg voor het zeggen. De nu weer tot blank terrein bestempelde voorzieningen wa ren de afgelopen paar jaar voor alle rassen toegankelijk gemaakt, als onderdeel van de afschaffing van de kleine apartheid. Boks burg telt 87.000 blanken en 146.000 zwarten en kleurlingen, die in aparte woonoorden wo nen. Joggende militair toegetakeld door honden UTRECHT De 25-jarige beroepssergeant D. Maha- bier uit Biddinghuizen is gisteren op de Ermelose heide tijdens het joggen door ongeveer vijf honden aangevallen en ernstig toegetakeld. De militair is op genomen in het militair hospitaal in Utrecht voor nader onderzoek. Met name zijn armen, benen en rug zijn door de honden, waarschijnlijk rottweilers, te pakken genomen. De honden werden uitgelaten door een vrouw en een man. De militair wist aan de honden te ontkomen door in een boom te klimmen. „De man en de vrouw zeideji tegen me dat ze de honden naar hun auto zouden brengen en dan zou den terugkomen om me naar een ziekenhuis te bren gen. Toen ze maar niet kwamen opdagen ben ik er uit geklommen", aldus de militair. De marechaussee stelt een onderzoek in. LEIDERS ARMENIE EN AZERBAJDZJAN NAAR MOSKOU ONTBODEN -m a (vers Di. t' Tel. 0 do( lestcon MOSKOU De etni- anten, ^che onrust in de Kau- :asische republieken 1 stei^an de Sovjetunie is (b volgens Sovjet-leider 4701- Michaïl Gorbatsjov het 'evolg van zijn hervor- ningsbeleid. inpje hpe „perestrojka" stelt men sen in staat uitdrukking te jeven aan een oud pro bleem, aldus Gorbatsjov gis teravond in zijn eerste pu blieke commentaar op de hevige onlusten in Armenië en Azerbajdzjan. Het probleem kan alleen worden opgelost door sa menwerking, aldus de par tijleider. Hij voegde daaraan toe dat de leiders van de ri valiserende zuidelijke ge meenschappen naar Moskou zijn uitgenodigd voor be sprekingen. Gorbatsjov deed zijn uitspraken in een interview voor het Franse televisienet Antenne 2. „Perestrojka en glasnost (openheid) hebben het mo gelijk gemaakt dat mensen hun mening uiten over hun welzijn en over de proble men die zich de afgelopen jaren hebben opgestapeld. In ons land met zoveel ras sen, gebieden en talen kun nen wij problemen niet op lossen zonder rekening te houden met deze factor, nu de perestrojka goed op gang komt", aldus de partijleider. Ex-dissident Andrei Sacha- rov heeft vanuit de VS, waar hij op bezoek is, de au toriteiten in zijn land opge roepen troepen te sturen naar de Sovjet-republiek Azerbajdzjan, waar volgens hem een volkerenmoord dreigt onder de Armeense bevo)king. Uit niet nader genoemde bronnen in Mos kou heeft Sacharov verno men, dat bij de rellen deze week in Kirovobad in Azer bajdzjan 138 Armeniërs zijn gedood en ruim tweehon derd anderen gewond. Be richten uit de Sovjetunie spreken tot nu toe van niet meer dan vijf doden. In grote delen van de twee re publieken is tijdens de nacht een uitgaansverbod van kracht. Sacharov deed verder een oproep de betrokken gebie den open te stellen voor Russische en westerse ver- Pagina 6: Nationalisme dreigt uit de hand te lo pen Pagina 7: Vervolg f HAAG Het kabi- schuift de financie- fsproblemen rond de tie, onderwijs en we- .chappen, volkshuis- ing en ruimtelijke or- ing nog even voor zich Premier Lubbers tkte gisteren op zijn ;elijkse persconferen- duidelijk dat de minis- aad die de najaarsnota minister Ruding be ak, eerst een duidelijk cht wil hebben over totale beeld van de te wachten inkomsten en aVen voor 1988. viel de beslissing dat mi- r Deetman en diens ambt- iot Ruding gaan bekijken de forse overschrijdingen Jnderwijs en Wetenschap- (ruim 400 miljoen gulden) beste kunnen worden op- ingen. De bedoeling is dat ing meteen nieuwe afspra- maakt met Deetman om gende begrotingsover- ijdingen te compenseren, najaarsnota vertoont over schrijdingen van bijna 1, 2 mil jard gulden bij onderwijs, volkshuisvesting en de inves teringspremies volgens de Wet op de Investeringsrekening (WIR). Daar staat een meeval ler van bijna 700 miljoen gul den tegenover in de niet-belas- tinginkomsten. Bij het bepalen van het totale beeld voor 1988 spelen de aardgasbaten, de be lastingontvangsten en de op brengsten van de verkoop staatsdeelnemingen een be langrijke rol. Voor het vertrek van premier Lubbers en minister Van den Broek naar de Eurotop in Rhodos, volgende week vrij dag, zal er nog een beslissing moeten vallen over compensa tie van de zich aftekenende aardgastegenvaller in dit jaar. Een beperking van de verla ging van het algemene btw-ta- rief van 20 tot 19 in plaats van 18,5 procent ligt minder voor de hand dan een andere oplos sing. Gesuggereerd werd on der meer een (tijdelijke) ver hoging van accijnzen op brandstof. In beide gevallen moet een desbetreffend wets voorstel nog volgende week bij de Tweede Kamer worden in gediend, wil de compensatie voor de schatkist vanaf 1 janu ari 1989 ingaan. (ADVERTENTIES) autoverhuur F. PRANGERS erhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. I0FOSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog de zelfde avond nabezorgd. Omstreden monument Voorbijgangers in Wenen wer pen een nieuws gierige blik op het meest om streden monu ment van de Oostenrijkse hoofdstad. Het beeld op de voorgrond is de „Straat schrob bende jood", een onderdeel van het eergis teren onthulde „Monument te gen fascisme en oorlog". Recht se stromingen in Oostenrijk hebben grote bezwaren tegen zowel het mo nument als zijn maker, Alfred Hrdlicka, een van de felste te genstanders van president Waldheim. foto: epa Gokverslaafde broers verkochten hun moeder HONGKONG Omdat zij op zwart zaad zaten, maar het gokken niet konden laten, boden twee broers uit de Zuidchinese provincie Yunnan ten ein de raad hun moeder te koop aan voor 1.200 yuan (circa 650 gulden). Ze verloren echter al hun geld weer bij de eerste inzet, zo be richtte gisteren een krant in Hongkong. De broers hadden hun moeder, een analfabete, zover gekregen dat zij een vin gerafdruk had gezet had onder de verkoopakte. De krant ver meldde niet of de gokverslaaf de broers zijn gearresteerd, en niets over het lot van hun moeder, die op papier eigen dom was geworden van een boer uit de provincie Guangxi. 30 PAGINA'S Brazilië laat Nederlandse vrouwen handelaren gaan m WÈML FNV hamert op Europese inspraak werknemers Leidse stationstunnel komt er in 1992 Onbekend werk uit het schetsboek van Cornelis Jetses Middenstand Leimuiden heeft nog toekomst nruiui. Relaas achtste slachtoffer huwelijks- zwendelaar In Guinee ligt het goud op straat CO CM Een Duitse graaf handelt in organen; afschuw in Nederland •cr CM Nederland, en vooral de Randstad, wordt steeds voller geestelijk leven opinie/weer binnenland buitenland economie SPORT leiden omgeving kunst radio en televisie finale 2' Boos wonenden. Zijn boosheid geldt overigens niet de omleidingsweg, maar het ontbreken van een ontsluitingsweg bij zijn woning. Hij vindt dat hij net als de boeren in de omgeving een ontsluitings- De vreugde rond de officiële opening gisteren van de omleidings- weg had moeten krijgen. Hoe boos hij zich over de ongelijkheid weg bij Hoogmade bleek niet algemeen te zijn. De heer J.H. maakt blijkt uit de spandoeken die hij in de wieken van de Does- Kraan, bewoner van de Doespolderkade is een van de boze om- molen hing. foto: henk van den ende Bromfietsverzekering voortaan van mei tot mei DEN HAAG De bromfietsverzekering gaat lopen van 1 mei tot en met 30 april van het jaar daarop. Nu gaat de verzekeringster mijn in op 1 maart. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) verwacht dat hier door meer bromfietsers hun verzekering op tijd zullen verlengen. Tot nu toe moet de verlengingsaanvraag voor de verzekering al tijd voor 1 januari worden ingediend. Gezien de weersomstandigheden rond die tijd beslui ten veel bromfietsers de verzekering niet te verlengen. Als het weer wat milder wordt, worden de verzekeringsmaatschappijen overstelpt met aanvragen voor een verzeke ring. Dat geeft een heleboel administratieve rompslomp, aldus een woordvoerder. In ver band met de maatregels wordt de bromfiet ser eenmalig op 1 maart 1989 een premie voor veertien maanden gevraagd. (ADVERTENTIE) B.V. Technisch Handelsbureau v/h Bernard Sanders kogellagers en tappen E23 zwenkwielen en assen V-snaren en V-schijven ketting en kettingwielen Leks trut 184 Den Hug (bij Scbenkviadnct) Tel. 07iM7.71.91 BRUSSEL Een ge heimzinnige ziekte be dreigt de wilde hazenpo pulatie in Europa. Op een congres voor diergenees kunde in het Zweedse Upsala is deze week vast gesteld, dat de ziekte om zich heen grijpt in Neder land, België, het Vere nigd Koninkrijk, Oost- en West-Duitsland, Polen, Frankrijk, Oostenrijk en in Italië. In Polen en Oost-Duitsland zou de hazenpopulatie al bijna geheel zijn uitgeroeid en de laatste dagen komen voorai alarmerende berichten uit België. Een groot deel van het hazenbestand (zestig tot ne gentig procent) in het zuid westelijk deel van het land is al aangetast door de zich razendsnel uitbreidende ziek te. Inmiddels worden ook verderop in het land besmette dieren gevonden. Bij de ope ning van het jachtseizoen, op 15 oktober, was er nog geen vuiltje aan de lucht. De oorsprong van de ziekte is niet bekend, zodat voorlopig gesproken wordt over „het bruine syndroom". Belgische onderzoekers hebben vastge steld dat de dieren, voor ze sterven, vaak blind worden. De dieren vertonen voorts le verletsels en bloedingen in neus en borstholte. Bacteriolo gisch onderzoek heeft tot dus verre geen resultaten opgele verd. Zieke hazen, zo is ver der vastgesteld, zijn volkomen gedesoriënteerd. Ze vluchten zelfs niet meer voor mensen. Nog een paar weken en het traditionele, kleurrijke Kerstnummer van de Leidse Courant rolt van de persen. De lezer van de Leidse Courant - tegen die tijd bent u dat natuurlijk ook (nog) - kruipt er weldra gezellig achter weg, geboeid als hij is door de zorgvuldig gekozen onderwerpen. Veelal bevindt hij zich dan in familiekring. Als het goed is denkt hij dan ook vaak even aan al diegenen die de krant in alle eenzaamheid zitten te lezen. Net zoals de medewerkers van de initiatiefgroep Kerst-Inn voor ouderen in Leiden dat nu al doen. Ze zoeken im mers sponsors voor hun goede werk. Via een be richtje in de Leidse Courant. De krant die er im mers is voor meer dan nieuws alleen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Ceidoc (Sowuvnt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1