Liesbeth den Uyl haalt jeugdherinneringen op Kinderboeken ■Heeft u nog linksdraaiende spilstoppers in voorraad irum: tiappe mix r kn fantasie i realiteit zonövlicl- Missers in de rechtszaal pagQEKENCcidae Courant ^■sover, drogmanier, overstatement, zijn nu in boekvorm en op een cassette versche- Maar dat Spijkerman's slachtoffers ook glas- weet niet" had moeten zijn. ^B>rden die „in" zijn. En veel mensen smijten nen. Voor de fervente luisteraars is het een hard vertellen dat ze die spilstoppers op het Een van de humoristische telefoontjes die ^^■dit soort begrippen zonder dat ze de bete- must. moment niet in voorraad haaden. had eieenliik het cassettebandje staat, is een gesprek VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 PAGINA 9 «ver, drogmanier, overstatement, den die „in" zijn. En veel mensen smijten dit soort begrippen zonder dat ze de bete- s er van kennen. Want het staat zo lekker J-essant. En ze staan nog liever op hun kop |dat ze toegeven het hele woord niet te ken en theaterman Jack Spijkerman heeft „angst om voor een domoor door te gaan" ik uitgebuit. Iedere dinsdag voert hij tele- jprekken met nietsvermoedende slacht- die de meest vreemde onzinwoorden de kiezen krijgen. En allemaal vertellen ider blikken of blozen de woorden of om- ingen te kennen. -e en zeer verrassende „onzingesprekken" iog niet eerder op radio 3 zijn uitgezonden, zijn nu in boekvorm en op een cassette versche nen. Voor de fervente luisteraars is het een must. Spijkerman torpedeert de vreemdste begrippen door de telefoon. Hij belt met een advocaten kantoor en vraagt om een „ruzieclausement". Aan een fotokopieerapparatenfabriek infor meert hij naar „beeldbekiijven". En in verband met een naderende zomertijd belt hij met een horlogerie voor drie „veerwappers". Glashard Dat de „kenners" aan de andere kant van de lijn toegeven dat ze van „spilstoppers" voor een afvoerbak hadden gehoord, was te verwachten, gezien de grote ijdelheid van deze deskundigen. Maar dat Spijkerman's slachtoffers ook glas hard vertellen dat ze die spilstoppers op het moment niet in voorraad hadden, had eigenlijk niemand verwacht. Iets dat bij het lezen van zijn boekje en het afluisteren van het cassette bandje steeds weer verrast. Maakt Spijkerman nu misbruik van argeloze betweters? Nee, beslist niet. Want uit de casset te en het boek blijkt dat geen enkel slachtoffer vraagt om extra uitleg. Geen enkele „deskundi ge" neemt de moeite Spijkerman te vragen wat langzamer te praten of alles nog een keer te herhalen. De zogenaamde kennis, waar Spijkerman zich zeer sterk mee manifesteert, schrikt ze zo erg af dat ze zich terugtrekken in een hoekje en op alle vragen „ja" antwoorden waar het „nee, ik weet niet" had moeten zijn. Een van de humoristische telefoontjes die op het cassettebandje staat, is een gesprek van Spijkerman in de persoon van een VAR A-radio enquêteur met een vrouw. „Kent U dat pro gramma De Steen en Been Show, waar mensen telefonisch voor de gek worden gehouden?" vraagt Spijkerman. „Ja, dat ken ik", lacht de vrouw. „Zou U daar intrappen als die Spijker man U zou opbellen". „Nooit van mijn leven" lacht de vrouw, „dat zou ik meteen in de gaten hebben". SASKIA MINKMAN Jack Spijkerman: „Vreemdzinnige telefoon gesprekken". Uitgeverij Amber-Amsterdam. Prijs ƒ15,-. wSÉ listorische jagers, de eerste -■ en, de bouw van Stone- ge, Romeinen, de introduc- 0 'i van het christendom, És sverhuizing en de Middel- ii ven. Edward Rutherfurd lit er zijn hand niet voor PO in een enkel boek al deze jerken uit de geschiedenis behandelen. Rutherfurd [t gekozen voor de bekend- maar ook de meest aan- ikende tijdsperioden. De iliebelevenissen van de na- fielingen van de prehistori- e jagers Tep en Hwll met k vrouw Akun vormen de e draad in het boek. Als tergrond gebruikt hii de [else streek rond Salisbury rvoor hij de historische m Sarum hanteert. Ruther- 1 weet fictie en realiteit op 1 PPe wiJze met elkaar te 'JL ibineren. In zijn drang om 1 historische feiten kwijt te en, dreigt hij een enkele il iets te veel uit te leggen. 1 we' lang duurt dit echter nooit 01 gaat Rutherfurd door met ken verhaal. Dat laatste staat ond lelijk voorop want wie ;edui[ jets wji weten over de ge- n va|edenjs van dg Engelse re- zijn geld beter beste- ard Rutherfurd: „Sarum Uitgeverij Van Holkema iVarendorf. Prijs ƒ29,90. De jonge Liesbeth den Uyl, toen nog Beppie van AMSTERDAM „Ik heb eigenlijk altijd willen schrijven, zegt Liesbeth den Uyl, „maar het kwam er nooit van. Kinderen slokken immers al je emo ties en creativiteit op. Vroeger had ik een dag boek. Ik schreef gedichten en zat in de redactie van ,de schoolkrant". Vorig jaar lukte het dan toch. Haar eerste boek „Ik ben wel gek maar niet goed" kwam uit en werd enthousiast ontvan gen. Nu, een jaar later, is de opvolger „Beppie van Vessem" er al. En over een jaartje moet het derde boek uitkomen. Twee verhalen zijn al af. Beppie van Vessem is de meis jesnaam van de Liesbeth den Uyl. Niet voor niets is voor die titel gekozen. Waren in haar eerste boek vooral grappige voorvallen te lezen, die ze als echtgenote van Joop den Uyl meemaakte, in „Beppie van Vessem" gaat de schrijfster op zoek naar jeugdherinneringen. Beppie leren we kennen als een onafhankelijk en intelli gent kind. Ze had op haar eindexamenlijst hbs-b drie tie nen. Voor wiskunde, biologie en Nederlands. Was brutaal, haar leeftijdgenoten ver voor en bereid te vechten, als on recht haar pad kruiste. Dat laatste blijkt bijvoorbeeld uit het verhaal „In de hoek", waarin de juffrouw van de la gere school ten onrechte het jongetje Wimpie in de hoek zet, omdat hij heeft gepraat. Beppie komt meteen in actie. Ze steekt haar vinger op en zegt: .juffrouw, hij was het echt niet, ik heb gehoord dat hij het niet deed". „Bemoei je er niet mee, Bep pie", zegt juffrouw boos, waar op Beppie resoluut uit haar bank opstaat en zegt: „dan ga ik ook maar. in de hoek staan, want dan staan er tenminste twee voor niets in de hoek". Verhalen vertellen Het is één van de vele herin neringen waar mevrouw den Uyl ons deelgenoot van maakt. Herinneringen zijn het. Want ondanks dat de schrijfster ze zelf „verlate dagboeknotities" noemt, zijn ze niet op haar dagboek gebaseerd. Het zijn ervaringen en gebeurtenissen die de schrijfster'zo nu en dan eens aan vrienden of kennis sen vertelde. „Ik ben altijd een verhalen verteller geweest", verklaart ze. „Een heleboel mensen zeg gen als ze mijn boek lezen: „o, maar dat verhaal ken ik al" of „ik hoor je stem erbij". Toch is een verhaal vertellen iets anders dan een verhaal schrijven. Mevrouw den Uyl: „Als je een verhaal vertelt, zie je aan de reacties wanneer je nog even iets uit moet leggen. Bij schrijven heb je dat niet Mijn neiging is om zo min mo gelijk uit te leggen, zo simpel mogelijk te schrijven en toch duidelijk te zijn". Het schrijven begon met de dagboeken. Ze had er twee. Ééntje die haar moeder mocht vinden en waarin ze ook schreef als ze boos op haar moeder was. Het andere, echte dagboek een schoolschrift, waarop „geschiedenis" stond hield ze verborgen in haar schooltas. Zoveel regels Toen ze in 1944 trouwde, hield ze met haar dagboek op, maar schreef af en toe wel eens wat voor Vrij Nederland. „Mijn man werkte daar als redac teur. Het kwam wel eens voor dat er, wanneer de krant op vrijdagmiddag werd opge maakt, nog ruimte over was. Hij belde me dan op en zei: „Liesbeth, kun je nog even een stukje van zoveel regels schrijven? Zo ontstond ook het kerstverhaal van 1945". Tien jaar geleden nam Lies beth den Uyl zich voor het wat rustiger aan te doen met haar bestuurlijke en politieke activiteiten en zich helemaal op het schrijven toe te leggen. Het was echter twee jaar gele den haar huidige uitgever die voor het laaste zetje in de goe de richting zorgde. „De uitge ver las een verhaal van mij in Opzij en wilde een gesprek. Dat was precies wat ik nodig had. Ik kreeg een contract, er werd een inleverdatum vast gesteld en dus moest ik wel". CLARISSE BUMA Liesbeth den Uyl: Beppie van Vessem. Uitgever: Veen. prijs: f 19,50. De schrijfster signeert volgende week vrij dag 2 december in de Bijen korf in Den Haag tussen drie uur en half vijf. lachi door Leo Henny pro,yolvepastei i en wel bijzonder komisch Oinderboek is „Wolvepastei", ichreven door Andrew itthews. Het verhaal gaat ver een wrede en vraatzuch- [e koning en koningin, die les al eens gegeten hebben I die dus wat dat betreft niet aan emakkelijk tevreden te stel- ,n v !n zijn. Het erg grappige ver aal is voorzien van al even :uke illustraties van de hand an de niet onbekende Tony oss. „Wolvepastei" is be- emd voor kinderen vanaf ar, is uitgeveven bij Van i oor, Amsterdam en kost '18,90. Mavast Stekel Stavast", ook een uit- ave van Van Goor, is de titel an een sprookjesachtig il rond een stekelvarken t de naam Stavast. Het ist, dat een beetje apart is - het draagt een regenjas en hje en hoed wil graag op het ke ilandje gaan wonen, dat hij ir lidden in de baai kan zien ggen. Een aardig boekje van e hand van Janwillem van 2e]e Wetering met mooie pente- oor êningen van Lynn Munsin- tnler. „Stekel Stavast" kost tO[l8,90. ake ch Hj de uitgeverij Bert Bakker v„e' Sn twee opmerkelijke pren tenboeken verschenen: „De t0(ïrie ruimtevaarders" en „De N om en de generaal". De tekst van de beroemde Italiaanse fchrijver Umberto Eco, de üstraties zijn van Eugenio o larmi. Men kan deze uitgave p zijn minst een gedurfde nJ onderneming noemen. De 'erhalen hoe goed ook i namelijk voorzien van .age-achtige en voor kinde ten €n uiterst bizarre en moeilijk LuJ Uustraties. Heel artistiek voor vie ervan houdt, maar be- i >'aald niet gemaakt met het r; eind als uitgangspunt. Ik lS )óop voor de uitgever dat ik naast zit, maar ik vrees het gste. De boeken kosten 9,90 per stuk. gave van Lemniscaat. Wild water Een heel boeiend jeugdboek is „Wild Water", geschreven door een van Amerika's meest creatieve en bekroonde jeugd boekenschrijver Scott Ó'Dell. Het boek is gebaseerd op een historisch gegeven: de ont dekkingsreis van Lewis en Clark, twee jongemannen die in opdracht van president Thomas Jefferson de woeste westkust gingen exploreren. In de reisverslagen komt, heel op de achtergrond, het india nenmeisje Sacagawea voor, hun gids en tolk. Scott O'Dell plaatst deze figuur in zijn ver haal op de voorgrond. Een buitengewoon knap boek van iemand, die al meer dan 20 jeugdboeken schreef waarmee hij verschillende internatio nale prijzen kreeg toegekend, culminerend in de Hans Christian Andersen Prijs, de hoogste onderscheiding voor jeugdauteurs. „Wild water" is uitgegeven bij Lannoo en kost 27,50. Topkl redurfd asse Een goed evenwicht tussen tekst en tekeningen kan van een goed jeugdboek een jeugdboek van topklasse ma ken. De jeugdroman „De rode prinses", verschenen bij de Uitgeversmaarsappij Holland in' Haarlem en bestemd voor jongens en meisjes van 8-12 jaar, is daarvan een goed voorbeeld. „De Rode Prinses" van Paul Biegel is een uitstekend sprookjesachtig verhaal vol spanning en humor over een prinses met rood haar. De zeer vele uitzonderlijk goede pentekeningen zijn van de hand van Fiel van der Veen. Het boek werd zeer terecht bekroond met het Zilveren Penseel en de Zilveren Grif fel 1988. Een woord van lof verdient ook de verzorging van dit (gebonden) boek. Een heldere letter en een lay-out waarvan veel werk is ge maakt en waarin het over vloedige tekenwerk schitte rend tot zijn recht komt ma ken het tot een zeer aantrek kelijk geheel. Het boek telt 127 bladzijden en kost 23,90. Heel wat meisjes zijn gek op paarden en alles wat daarmee samenhangt. De Inger-serie van Lisbeth Pahnke (uitgege ven bij De Eekhoorn) is voor al voor deze categorie een must. Het zevende deel heet „De reddingstocht", waarin rij-instructrice Inger weel spannende dingen beleeft. Een boek, dat trouwens ook een heleboel wetenswaardigs over paarden bevat. Prijs: 7,95. Moestuin Bij Ploegsma is een leuk boek verschenen, dat prachtig ge schikt is om kinderen die van groente en fruit telen houden een handje te helpen. „Pepijn de Planter" gaat over een jon gen die zelf een moestuin ver zorgt. Het boek staat vol goe de informatie en mooie teke ningen in kleur maken alles nog eens extra duidelijk. Een boek, dat ook voor de grote (beginnende) moestuinier heel wat te bieden heeft. Het boek, geschreven {loor Görel Kristi- na en geïllustreerd door Lars Klinting kost 21,50. Parkieten „Parkieten zijn wild" van Sylvia vanden Heede is een heel origineel kinderboek, waarin parkiet Muiter de hoofdrol speelt. Muiter be weert, dat echte parkieten wild zijn en dat ze dus niet in een kooitje moeten zitten, met twee onuitstaanbare mensen Stekel Stavast (boven) Een voorbeeld van de prachti ge pentekeningen in „De Rode Prinses". en een Cavia als Sloerejas als gezelschap. De Cavia blijkt la ter wel mee te vallen, maar het is jammer dat hij er niks voor voelt om samen met muiter te ontsnappen. De vlotte, komische tekenin gen in het boek zijn van An- nemarie van Haeringen en het is jammer dat zij haar „voorwerk" niet heeft ge daan. Parkieten hebben niet stemd voor kinderen 10 jaar en ouder. Het is een leuk boek, vol aardige belevenissen met en rond de opa van de schrijfster. Christine Nöstlin- ger het was oorlog toen zij kind was vertelt over hoe haar opa en zij altijd de beste maatjes zjn geweest. Een ech te vriend, die haar met raad en daad bijstond, haar altijd kon troosten en bij wie ze zich altijd veilig voelde, omdat hij een geheime zender had en een straalmotorfiets waarmee hij naar het „geheime dal van verstopte kinderen" kon. Een aardig boek met leuke illus traties van Annemie Hey- mans. Het kost ƒ21,50. Monster p2 Sen heel leuk voorlees-pren- 1 v enboek is „Joost en het Mon- van Richard Graham va> >t) en Susan Varley (teke- J^ingen). Het boek gaat over ïeÜ en Jongetje. da geen huisdie- én heeft, maar wel een mon ter. Een heel origineel ver- laai (speciaal voor kleine kin- leren die net een klein broer- je of zusje hebben en een *eetJe zijn) niet prach- kfeurenplaten erbij. Het De leuk, maar anatomisch fout getekende parkiet uit „Parkie ten zijn wild". drie tenen naar voren gericht en een naar achteren. Zoals alle papegaai-achtigen en ook andere klimvogels hebben ze twee tenen naar voren en twee naar achteren. Het 130 bladzijden tellende boek, dat bij Lannoo is verschenen, kost f 22,50. nemen in het botenhuis om daar als kluizenaar te gaan le ven. Clothilde is machteloos van woede. „Als ik God was", zegt ze tegen zichzelf, „zou ik de dingen anders doen. Dan zouden er geen oorlogen zijn. Dan zou de man in het boten huis weer ongeschonden zijn en bij zijn gezin wonen..." Bij Lannoo, die ook dit nieu we boek uitgaf, verschenen eerder van de hand van Cynt hia Voight „Pijnlijke papie ren" (bekroond met de Edgar Allen Poe Prize 1984) en „Blokkendoos". „De man in het botenhuis" is bestemd voor grotere kinderen. Pris 27,50. Oom Tom Bij van Goor is een fraaie tweeënveertigste druk ver schenen van De hut van Oom Tom. Deze aanklacht tegen de slavernij, in 1852 door Harriet Beecher-Stowe geschreven, is nog altijd zeer lezenswaardig voor jong en oud. De uitgave bevat een nawoord van dr. K.L. Roskam, waarin deze aandacht schenkt aan het ra cisme van tegenwoordig en het verzet daartegen, dat een heel ander karakter draagt dan dat van de vorige eeuw. Het boek kost 25 gulden. Onsterfelijk Lees je al T„ T ««o „10 Leeuw „De leeuw zonder staart" is de titel van een opvallend ko misch kinderboekje van de hand van Sjoerd Kuiper (tekst) en Doortje Hannig (te keningen). Het is echt een heerlijk boekje, waarin een leeuw, Van Zanten genaamd, merkwaardige dingen mee maakt wanneer hij pogingen doet om aan een staart te ko men. De tekeningen zijn heel oorspronkelijk en bijzonder grappig. Het bij Leopold uit gegeven boekje kost 19,90. Gevoelig Sommige kinderboekenhel den zijn onsterfelijk. Neem bijvoorbeeld Pietje Puk. Van zijn avonturen, geschreven door Henri Arnoldus, is bij uitgeverij De Eekhoorn maar liefst het achtendertigste deel verschenen: „Pietje Puk redt Keteldorp". Een leuk kinder boekje met een prijs die het zeer geschikt maakt om het als aardigheidje tussendoor mee te nemen 6,50). Tekening van Tony Ross uit Wolvepastei" „De man in het botenhuis" is een gevoelige, mooi geschre ven jeudgroman van dfe Ame- rikaamse schrijfster Cynthia Voigt. Hoofdpersoon is het meisje Clothilde. Haar vader keert verminkt terug van de eerste wereldoorlog en wil zijn gezin het niet aandoen met hem te moeten samenle ven. Hij besluit zijn intrek te Opa De Oostenrijkse Schrijfster Christine Nöstlinger won met een aardig jeugdboek over haar opa de Oostenrijkse kin derboekenprijs 1987. Het boek, onder de titel „Miin ge heime opa" bij La Rivière Voorhoeve/Altoria in het Ne derlands verschenen, is be- In de „Lees je al?"-serie van Van Holkema Warendorf zijn twee nieuwe deeltjes ver schenen: „Jarig" van Corrie Hafkamp en „Au, dat beest prikt" door Ditte Merle. In „Jarig" gaat het over de zevende verjaardag van Su zan, die met een nieuwe jurk aan naar school mag en die zes klasgenootjes mag uitzoe ken. Dat loopt wat uit de hand: er komen maarliefst twintig kleine feestgangers op de proppen. Een neel leuk boek met komische tekenin gen van Georgien Overwater. „Au, dat beest prikt" is een boek over de beesten die in en om het huis te vinden zijn: de egel, de mug, de kwal en de hoofdluis. Een leuk en ook leerzaam boek met mooie plaatjes van Alex de Wolf. De boekjes kosten 12,50 per deeltje. ADVERTENTIE 1. (3) Harry Mulisch De elementen 2. (2) Isabelle Allende Eva Luna 3. (1) Kees van Kooten Zeven sloten 4. (-) Anatoli Rybakov Kinderen van de Arbat 5 (4) Maarten 't Hart De steile helling Cazemier Boeken- Tijdschriften Kopermolen 10, 2317 PB Leiden Tel. 071-22.00.22 J. Ginsberg BV Breestraat 127-129 Boek- en kantoorboekhandel Veenerick Noordeinde 33 2371 CM Roelofarendsveen Tel. 01713-16033. BOEKHANDEL BV K^DREMAN STOLK^ Nieuwe Rijn 9 Leiden - 071-12.21.44 Voor al uw boeken en CD's DEKjiER ...uw Libris boekhandel Deze top 5 is samengesteld naar aanleiding van de verkoopcijfers bij de boven staande handelaren. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Het verhaal gaat dat rechters, officieren van justitie en advo caten meer dan gewoonlijk op hun woorden passen als ze hel opvallend witgekuifde hoofd van Jac. van Veen de rechts zaal binnen zien komen. De oud-rechtbankverslaggever van dagblad Het Parool, die tegenwoordig een rubriek ver zorgt in het Algemeen Dag blad en in Vrij Nederland, staat erom bekend geen blad voor de mond te nemen als hij het functioneren van de heren en dames juristen aan de orde stelt. Toch betrapt Van Veen, on danks zijn waarschuwende aanwezigheid, de verschillen de partijen in het strafrecht maar al te vaak op vergissin gen, uitglijders, misslagen, blunders zelfs. Dat is erg. Want in de rechtszaal staan niet zelden de meest funda mentele rechten van de mens op het spel. Daar beslist de rechter (namens de gemeen schap) of en in welke mate hij een individu zal beroven van zijn vrijheid, door een boete, een gevangenisstraf of een psychiatrische behandeling op te leggen. Dat kan natuurlijk zomaar niet, daar moet een goede reden voor zijn en het moet zorgvuldig gebeuren -die constatering is in Nederland gelukkig een open deur. Niet vrolijk Jac. van Veen heeft in al die jaren dat hij als verslaggever verdachten voor de rechter zag verschijnen déér op gelet: of het er wel eerlijk aan toe- fing op de zitting. Ook in zijn oek „Journalist in de rechts zaal" (een bundeling van de stukken die hij vanaf 1985 pu bliceerde) draait het daar om. De indruk die blijft hangen na het lezen van de artikelen, die steeds zijn opgehangen aan een concrete zaak, stemt niet vrolijk. In eerste instantie le vert Van Veen een opsom ming van incidenten, maar het zijn er teveel om de schouders over op te halen. Er zit een lijn in. „De strafrechtspleging in ons land is de laatste jaren steeds sneller en soms pijnlijk zichtbaar aan kwaliteit gaan verliezen", schrijft Van Veen zelf in zijn inleiding. En dan volgen de voorbeelden. Zo vermeldt Van Veen dat het gebrek aan cellen er toe heeft geleid dat verdachten terecht staan, terwijl ze nog op de wachtlijst staan om de cel in te gaan na vorige veroordelin gen. „Er zijn zelfs verdach ten", schrijft Van Veen, „die zelf niet meer weten hoeveel gevangenisstraf ze nog te goed hebben". Dat ook de justitiële administratie het niet meer bij kon houden, bleek wel heel duidelijk toen een veroordeel de werd ingesloten voor een straf die hij al had uitgezeten, zonder dat iemand het merkte. Het ontgaat verdachten sowie so nogal eens wat er eigenlijk allemaal gebeurt in de rechts zaal. Vooral rechters zijn ge neigd een vakjargon te bezigen dat volslagen over de hoofden van niet-ingewijden heengaat. Misschien is dat ook wel de bedoeling. Een verdachte die aan de rechter in Haarlem vroeg waaróm deze hem een bepaalde straf had opgelegd, kreeg kortaf toegevoegd dat hij dat „later" wel in het von nis zou kunnen lezen. Hotemetoten „Ergerlijk", noemt Van Veen het dat „veel rechters een an dere toon aanslaan wanneer er iemand voor het hekje ver schijnt die naar het zich laat aanzien tot de betere kringen behoort". Het komt zelfs voor, aldus Van Veen, dat de pers buiten de rechtszaal wordt ge houden als hotemetoten buiten hun boekje zijn gegaan en zich moeten verantwoorden, Zo ontbrak zowel de zaak van een kantonrechter (rijden onder invloed) als die vanxen CDA- staatssecretaris (idem) op de rol, zodat er geen haan naar kraaide. Chaos Van Veen stelt ook de chaoti sche werktoestanden op de rechtbanken aan de orde. Dos siers raken kwijt, verdachten worden niet op tijd naar de zitting gebracht of blijven in de gerechtsgebouwen steken omdat er geen parketpolitie is om hen naar de zittingszaal te brengen, kortom: het wordt steeds moeilijker zaken op tijd en goed te behandelen. Maar Van Veen wil die moeilijke omstandigheden (niet in de laatste plaats te wijten aan het beleid van minister Korthals Altes van justitie) niet als ex cuus opvoeren: „Zulke inci denten vormen niet de enige oorzaak waardoor het in ae rechtsgang op geen stukken na gaat zoals het eigenliik zou moeten. Het in deze oundel geschetste falen van rechters, officieren van justitie en advo caten wordt als vanouds in sterke mate mede bepaald door eigengereidheid, onbe grip, geestelijke luiheid en ar rogantie". STEVO AKKERMAN Jac. van Veen: „Journalist in de rechtszaal". Uitgeverij Van Gennep, Amsterdam. Prijs ƒ27,50

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9