Overal zijn soldaten, uto's staan in brand" Gifschip na twee jaar zwerven lading kwijt Y\Vëgetu*ëe van geweld in Kirovabad: iracao sluit et topman tanskerk Arrestaties bij onthulling oorlogsmonument in Wenen Stakende Brusselse agent verliest salaris en wapen ;hingtc jk ov( op we a en 1 groots vervai IGINA TENLAND SaidócOowuwt vriidag 2s november i9ss pagina s n mf Iomatencrisis ferk< [arest/Budapest zou nenlijk velzijn is vol zaak PEST De regering van een dot rije heeft gisteren een diplo- Derde van Roemenië uitgewezen bestaa rgelding voor de uitwijzing aar de week zaterdag van een ling zoi arse d»pk>maat uit Roeme- ïid. Tot >rzitter ongaarse ministerie van bui- r Mein zaken stuurde tevens -preekb otestnota aan de regering in n de e< Het is zeer ongebruike- zers binat twee landen die lid ziJn et Warschaupact diplomaten ten. De Hongaars-Roemeen- nning komt voort uit de bo s' ïeid van Budapest over het Hongaarse minderheid in enië. Ex-president Chun zit in klooster SEOUL Ex-president Chun Doo- hwan van Zuidkorea heeft zich, na zijn openlijke schuldbekentenis over de vele wantoestanden die zich tijdens zijn bewind hebben voorgedaan, te ruggetrokken in een afgelegen budd- histisch klooster. Volgens berichten in de Zuidkoreaanse pers heeft de voor malige leider de nacht doorgebracht op een mat op de grond in een kaal vertrek zonder meubilair, bij kaars licht gebeden en in heilige boeken ge lezen. In de turbulente geschiedenis van Korea hebben kloosters vaker dienst gedaan als toevluchtsoord voor politieke vluchtelingen of boeteplaats voor bekeerlingen. De oppositie in Zuidkorea wil overigens nog steeds, dat Chun wordt berecht. Gorbatsjov bekort bezoek aan Thatcher LONDEN De president en partijleider van de Sovjetunie, Michail Gorbatsjov, heeft de tijdsduur van zijn voorgenomen bezoek aan Groot-Brittannië verkort tot 36 uur. Dat heeft de BBC gemeld. Gor batsjov zou oorspronkelijk van 12 tot 14 december in het Verenigd Koninkrijk verblijven. Waarnemers vermoeden dat de Sovjet-leider boos is over het veto dat de Britse premier, Margaret Thatcher, uit sprak tegen een bezoek aan de Sovjetunie van de Britse vorstin. Naar verluidt zou Gorbatsjov koningin Elisabeth tijdens zijn verblijf in haar land willen uitnodigen voor een tegenbezoek aan Moskou. Maar Thatcher vindt het nog te vroeg om de Sovjet-leider een dergelijk „propaganda- succes" te gunnen. Israëlische soldates topless op appèl JERUZALEM In een kazer ne van het Israëlische leger zijn vrouwelijke recruten onlangs in deels ontklede staat op het och tendappèl verschenen. Door slechts gehuld te gaan in beha en uniformbroek wilden zij pro testeren tegen de brute wijze, waarop zij door hun comman dant worden behandeld. Voor straf zullen de dames, als hun basis-training er op zit, niet mo gen meedoen aan de ceremonië le slotparade. In de tussentijd zullen zij extra karweitjes moeten opknappen. De soldate die het protest had georgani seerd kreeg tien dagen voor waardelijk arrest. TV-ploeg beschoten TYRUS Een reportageploeg van de Westduitse televisiezen der ARD is bij het filmen van VN-vredestroepen in Zuid-Li- banon door Israëlische militai ren beschoten. Bij het incident werd niemand gewond. De ARD-ploeg maakte een reporta ge over de VN-vredestroepen die dit jaar de Nobelprijs voor de Vrede hebben gewonnen. Is raëlische officieren verklaarden dat de Duitsers werden bescho ten omdat zij opnamen maakten van Israëlische stellingen in de zogenaamde veiligheidszone. Dat is door de VN-troepen be streden. Chinese minister gaat naar Moskou PEKING De Chinese minister van buitenlandse zaken Qian Qi- chen reist volgende week naar Mos kou. Zijn bezoek aan de Sovjetunie wordt het eerste van een Chinese minister van buitenlandse zaken sinds 31 jaar. Verwacht wordt dat Qian Qichen met zijn Russische col lega Sjevardnadze voorbereidingen zal treffen voor een topontmoeting tussen de leiders Deng Xiaoping en Gorbatsjov, medio volgend jaar. Sje vardnadze zou van plan zijn waar schijnlijk in januari of februari een tegenbezoek af te leggen aan Pe king. De laatste top tussen beide landen vond plaats in 1959 toen de Russische leider Chroetsjov naar Peking reisde. door Gonrd Kesselt KOUKLEUMEN ROME Half november wordt het overdag nog een graad of negentien in Rome. Maar wanneer ik zonder overjas hier door de wijk loop word ik nieuwsgierig bekeken. Want de Romeinen vinden het koud. Dikke jassen, bontmantels en zelfs handschoenen bepalen het beeld. In het park Doria Pamphili rennen zwaar ingepakte lopers met indrukwekkende ijsmutsen en hoofdbedekkingen, die alleen mond, neus en ogen vrijlaten. En dat terwijl er voor Nederlandse begrippen een verukkelijk zonnetje schijnt en er geen wolkje te zien is aan het staalblauwe zwerk. Het goddelijke klimaat heeft van de Romeinen vreselijke koukleumen gemaakt. Het is nog helemaal niet zo lang geleden dat er in de Romeinse huizen nauwelijks verwarming was. Vandaag de dag hebben in Sicilië veel hotels zelfs nog geen verwarming, maar dat is dan ook al biina Afrika. Koud, of liever gezegd wat kil, is het voor mijn Begrip in Rome alleen binnenshuis en dan ook nog maar een week of twee per jaar. Zo tussen eind oktober en 15 november. Want op 15 november zijn de huiseigenaren verplicht de verwarming aan te maken. Vlak voor die datum liggen de kilste weken van het jaar omdat het dan in huis fors afkoelt. Want de huizen zijn zo gebouwd dat ze veel koelte verschaffen. Dikke muren en marmeren of travertin vloeren. Heerlijk 's zomers, maar begin november kan het 's avonds r een drama zijn. In die periode is de helft van de kennissenkring snipverkouden. Gehuld in plaids hangen de mensen snotterend voor de televisie. Sommigen kruipen zo tegen de klok van negen al in bed, omdat het daar tenminste lekker warm is. In onze flat wonen nogal wat oudere mensen. En bejaarden hebben het over het algemeen toch al wat sneller koud. Vandaar dat de portier van het complex eind oktober al rond komt met een handtekeningenlijst: „Als we het er allemaal over eens zijn, kan de verwarming nu al aangemaakt worden". De eerste keer opperde ik voorzichtig dat ik het nog helemaal niet koud had. Met een verwijtende ondertoon antwoordde hij, dat ik toch kleine kinderen had. Zeg dan als vader maar eens nee. De verwarming gaat hier dus al in de eerste week van november aan. Vrienden zijn daar jaloers op. In de meeste flats zijn wel een paar dwarsliggers die, al was het alleen maar om de buurman te pesten, weigeren te tekenen. Want: allen moeten het er mee eens zijn. Doet er een niet mee, dan gaat het feest niet door. Wie de verwarming niet aan wil, die zet hem toch niet aan, denk je dan als nuchtere Nederlander. Maar dat is al te eenvoudig geredeneerd. Aan veel Romeinse radiatoren ontbreekt een niet onbelangrijk onderdeel: de bedieningsknop. Of de bewoners het nu toevallig koud hebben of warm, dat doet er niet toe, want in elk appartement brandt de verwarming even hard. En iedereen betaalt dus ook tot op de lire hetzelfde. Wie een maand op reis is geweest heeft precies dezelfde rekening als zijn rillende buurman, die al die tijd over de radiator heeft gelegen. De stookkosten liegen er niet om. Dat komt niet alleen door dit verkwistende systeem, maar uiteraard ook door de zeer hoge olie prijzen in dit land. Raar maar waar: de stookkosten in Rome zijn hoger dan in het koude Nederland of Duitsland. Ondanks het korte stookseizoen. Want 15 april gaat de verwarming al weer uit van de voorpagina) KOU Het anti-Ar- Sslise geweld in Kirova- PSjvas volgens ooggetui- jerger dan Soemgait", laats in Azarbajdzjan in februari 32 men eerden gedood, van 26 Armeniërs. Een Russische dame in |vabad gaf als oogge- jverslag: „De stad is dig verlamd. Overal bldaten, winkels zijn en auto's staan in Koefarjan, hoofdredac- an het officiële Armeen- srsbureau Armenpress, Öe dat gisteren twintig iroefvliegtuigen vanuit jn, de hoofdstad van Ar- naar Kirovabad wer- Btuurd om de bevolking iden. „De reddingstroe- 1 gebruikten helikopters. vrachtwagens en alles wat ze te pakken konden krijgen om de vrouwen en kinderen de enclave uit te brengen. De mannen zijn achtergebleven om hun huizen te verdedigen", aldus Koefarjan. Wie besloot de toestellen te zenden is niet bekend. Geen luchtbrug Een woordvoerder van het stadsbestuur in Kirovabad zei evenwel niet op de hoogte te zijn van een omvangrijke luchtbrug met helikopters tus sen Jerevan en Kirovabad. Hij bevestigde dat „een aantal" le den van de Armeense minder heid de stad heeft verlaten. „De mensen die wegwilden, hebben wij geholpen. Maar wij weten niets van een lucht brug", aldus de woordvoerder. Het openbare leven in de aan elkaar grenzende republieken Armenië en Azerbajdzjan ligt intussen grotendeels stil. Uit verscheidene bronnen verluidt dat grote groepen arbeiders al dagen niet naar hun werk ge gaan zijn. In Jerevan is vanmorgen de zitting van het Armeense par lement hervat. De volksverte genwoordigers hadden de be raadslagingen dinsdag ver daagd in verband met de on rust in Azerbajdzjan. Een me dewerkster van het Karabach- Comité, die de hervatting van de vergadering bekendmaakte, kon niet zeggen hoe lang het beraad gaat duren. Het Kara- bach-Comité voert campagne voor de samenvoeging van de enclave Nagorno-Karabach met de republiek Armenië. Compromis Het Politbureau van de com munistische partij van de Sov jetunie heeft zich gisteren be reid getoond een aantal voor gestelde wijzigingen op de grondwet te herzien, nu deze her en der in het land heftige kritiek hebben opgeroepen. In de Transkaukasische repu bliek Georgie gingen gisteren weer duizenden demonstran ten de straat op om te proteste ren tegen de grondwetswijzi gingen. De felste kritiek op de voor stellen kwam twee weken ge leden van Estland, dat zover ging de eigen soevereiniteit uit te roepen. De Opperste Sovjets van de andere Baltische repu blieken, Letland en Litouwen, zijn niet zover gegaan het Est- landse voorbeeld te volgen, maar hebben ook heftige kri tiek geoefend op wat door hen wordt beschouwd als een ver steviging van de toch al zeer centralistische rol van Mos kou. Leden van het onlangs opgerichte Litouwse Volks front zijn inmiddels in Moskou aangekomen met een petitie die is ondertekend door 1,8 miljoen Litouwers en waarin soevereiniteit wordt opgeëist voor de republiek. Het Sovjet-parlement, de Op perste Sovjet, komt dinsdag bijeen om de wijzigingsvoor stellen te bespreken. Je zou bijna om deze foto moeten lachen, als de achtergrond niet zo dreigend was. Israëlische scholieren in Tel Aviv deden gisteren mee met een oefening, die bedoeld is om voorbereid te zijn op een aanval met chemische wapens. In Israel bestaat grote ongerustheid over het feit dat Syrië in staat zou zijn chemische wapens te maken. FOTO: AP ijnde ikbjntract intusf volgd g Salii en leni^1 Dat :id te stellen •mie. en dn 1 HAAG Curasao hoopt jaren negentig jaarlijks liljard gulden te kunnen men aan de vestiging lening ïen internationaal dien- entrum op het eiland. uidelijl ib. gebnihi '<fen ondertekende het hiertoe een overeen- met de onderneming imb Holdings ltd. Direc- •an deze maatschappij is hLamers, ex-leider van de I skerk, een in de Amster- rosse buurt gevestigde i. De Antilliaanse rege- leeft spijts de omstreden io4atie van Lamers, die in fgrland veroordeeld is we- c belastingfraude, hoge 0 achtingen van het pro- Het informatiecentrum én groot dienstverlenend worden voor de trans- •reld, het toerisme en ft ekt E Carl< ind k; ie he ming( ;id va vorig d, mi rtgeze te exica; meer h ntilliaanse regering moet wel tien miljoen dollar in ia investeren. 1 tnam-veteranen n naar Moskou ajENA Dertig Ameri- Vietnam-veteranen aanstaande maandag de Sovjetunie om daar te bieden bij de opvang in geestelijke nood ge- e oud-Afghanistan-strij- De groep kan twee we- i Moskou blijven op kos- in de Russische staat, zo ^steren meegedeeld. Viet- 1-veteraan en één van de .1 liefnemers Tod Brandoff ic >erde verheugd op het be- uit Moskou. „Als iemand naar terugkeer uit Viet- had gezegd dat mijn pro- en niet ongewoon waren, iad dat al heel veel gehol- WENEN De onthulling van een oorlogsmonument in de Oostenrijkse hoofd stad Wenen, gisteravond, heeft nog eens duidelijk gemaakt hoe het Alpen land worstelt met zijn ver leden. Drie studenten die de onthulling wilden ver storen uit protest tegen „het fascisme" werden aangehouden. Zowel de plaats waar het mo nument staat, de vorm ervan en de maker hebben tot zulke heftige discussies geleid, dat de politie het gedenkteken dag en nacht moet bewaken om te voorkomen dat extreem-recht se activisten het bekladden of er een aanslag op plegen. Het monument bestaat uit vijf de len die passages voorstellen uit de Oostenrijkse geschiedenis. De meest omstreden scène is die van een jood, die op z'n knieën zit om de straat schoon te poetsen, een symbool van de vernederingen die de nazi's de joden lieten ondergaan. Het monument is het werk van Alfred Hrdlicka (60). Hij is een van de felste critici van de Oostenrijkse president Kurt Waldheim, die vanwege zijn verzwegen oorlogsverleden in opspraak is geraakt. Waldheim was niet uitgenodigd voor de onthulling. Met hem ontbrak ook de minister van buiten landse zaken Mock, de leider van de conservatieve Oosten rijkse Volkspartij (ÖVP). De ÖVP heeft getracht te voorko men dat het monument in het centrum van de hoofdstad zou verrijzen. Bij de onthulling gisteravond verklaarde opperrabijn Chaim Eisenberg dat het monument herinnert aan de wreedheid die zich in de straten van We nen heeft voorgedaan, en dat het herinnert aan de moord op zes miljoen joden. „Daarom heeft dit monument ziin tegen standers", aldus Eisenberg. Krijgsgevangenen teren in Teheran verwelkomd. Zij waren de eerste krijgsgevangenen die in het kader van een regeling in de Golfoorlog uitgewis- Negentien met bloemenkransen omhan- seld werden. Iran stuurde op zijn beurt 52 gen Iraanse krijgsgevangenen werden gis- Iraakse krijgsgevangenen naar Baghdad, overigens minder dan was afgesproken. De komende tien dagen moeten nog ruim 1500 zieke en gehandicapte soldaten wor den uitgewisseld. BRUSSEL De politie in Brussel en omgeving moet de stakingsacties voor hoger loon opgeven. Politiemensen die toch doorgaan met actievoe ren, moeten hun dienstwapens en legitimatiebewijzen inleve ren en krijgen geen loon meer. Daartoe hebben de burgemees ters van Brussel en de Brussel se randgemeenten besloten. Volgens de stadsbestuurders loopt het de spuigaten uit met de politie-acties, die leiden tot „wanorde, anarchie en onge mak voor het publiek". De druppel die de emmer deed overlopen was het dreigement van actievoerders om vanmor gen via verkeerscontroles „op strategische plaatsen" het hele verkeer in Brussel stil te leg gen. De politie-agenten in Brussel besloten vorige week hun ac ties op te schorten, nadat bur gemeester Brouhon een fikse salarisverhoging in het voor uitzicht had gesteld. Maar mi nister Tobback van binnen landse zaken wees Brouhon er publiekelijk op dat hij zich als burgemeester van een vrijwel failliete stad niets kan permit teren. Met als gevolg dat de acties weer van voren af aan begonnen. Intussen zijn de vakbonden in overleg met de regering Mar tens. Maar een akkoord zal toch niet eerder dan volgende week worden bereikt. Volgens de ambtenarenbonden hebben hun leden een achterstand van tien tot vijftien procent op de salarissen in het bedrijfsleven. Zij spiegelen zich aan de situa tie in Nederland waar de sala rissen van ambtenaren, vol gens de Belgen, een voor sprong van ruim twintig pro cent hebben op de lonen in de particuliere sector. Arbeiderspartij breekt met Likud JERUZALEM De kans op vorming van een coalitierej tussen de Israëlische Arbeiderspartij en het rechtse Likut is sinds gisteren vrijwel verkeken. De bestuursraad van de Ar beiderspartij besloot met overweldigende meerderheid af te zien van verdere besprekingen met Likud, nadat het coalitie-overleg dinsdag al was afgebroken. Vermoedelijk zal Likud-leider Yitz hak Shamir al volgende week een regering vormen met steun van de kleine rechtse en religieuze partijen. Het Pinguïnland van Professor Lupardi Rob laat zich op de schouders van de twee matrozen n en met de vijl gelukt he.n tenslotte het glas van een der jen kapot te slaan. Maar hoe zal hij er in slagen buiten het k>uw te komen? De bemanning van de duikboot moet echter k alles worden gewaarschuwd... Voorzichtig klimt Rob langs {gladde metalen dak, vrezend, dat ieder ogenblik de alarmsig- zullen gaan werken, maar gelukkig, er gebeurt niets en on gezien weet Rob de werkplaats te bereiken. Hier zijn de pinguïns druk aan het werk en dat is een meevaller, want om de opgezete pinguïn te bereiken, die prof. Lupardi hem 's middags met zo veel trots heeft laten zien, moet hij weer een ruit stuk slaan; het lawaai in de werkplaats overstemt echter het gerinkel van het vallende glas. Dan sluipt Rob naar de opgzette pinguïn. Zal hij er In ^agen zijn plan uit te voeren? SINGAPORE Een vrachtschip dat meer dan twee jaar geleden met een lading giftig afval uit de Verenigde Staten vertrok en sindsdien over de we reldzeeën doolde, is voor de haven van Singapore aangekomen. Maar vol gens de bemanning is de lading niet meer aan boord. De vrees bestaat dat het schip de giftige lading ergens in de Indische Oceaan overboord heeft gestort. De lading bevat te volgens een rapport van de Amerikaanse milieudienst EPA aluminium, arseen, chroom, koper, lood, kwik, nikkel, zink en dioxinen. De Khian Sea vertrok op 31 augustus 1986 vanuit Philadel phia met 14.000 ton verbran dingsresten van gemeentelijk en industrieel afval uit Ameri ka. Het schip zwierf eerst an derhalf jaar door het Caribisch febied. In Haiti werd tussen e 2.000 en 4.500 ton giftig af val illegaal gelost. Aan de Afrikaanse westkust ving het schip bot, net als in Zuid-Europa. Na de reparatie in Joegoslavië ging het in juli naar de Indische Oceaan, waar het in Sri Lanka geen toestem ming kreeg om af te meren. In totaal hebben elf landen in vier werelddelen de lading ge weigerd. In de tussentijd is de naam van het schip twee maal veranderd. In juli in Joegosla vië heette het nog Felicia, in Singapore heeft het zich als de Pelicano gemeld. Wat er met het schip gaat gebeuren is nog onbg&end.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5