Reclame tussen programma's lijkt kwestie van tijd Moordenaar Patrick heeft mogelijk meer op geweten Nieuwe president Mexico staat voor onmogelijke taak Geen verbod op export gif naar Derde Wereld Nijpels blijft bij belastingvoordeel voor schone auto 06-320.32S.9I De Sint Piet lijn Gun uw kind dagelijks 'n ander praatje met Piet of Sint. 50 ct per minuut BINNENLAND/BUITENLAND eeidaeSoiwcmt VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 PAGINAt Actie douane zorgt voor lange file RIJSBERGEN De Belgische doua niers bij de grenspost Meer hebben gisteren een onaangekondigde stipt heidsactie. Daardoor ontstond aan de Nederlandse kant van de grens, bij grenspost Hazeldonk in de gemeente Kijsbergen, een file van tien kilome ter de snelweg van Breda naar Ant werpen. Vooral vrachtwagens zijn het slachtoffer van de actie. Een chauffeur raakte door de actie zo ge ïrriteerd, dat hij uit protest zijn vrachtwagen dwars over de weg zette waardoor al het verkeer bijna een uur lang geen gebruik maken van de grensovergang Hazeldonk. De Belgi sche douane voert actie voor een loonsverhoging van tien procent. Paspoortzaak eist vijfde slachtoffer (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het paspoorfdrama heeft een nieuw slachtoffer ge ëist. Drs. P. Uiterlinden, die op Buitenlandse Zaken belast is met de leiding van de Beleidsgroep Reisdocumenten, wordt overgeplaatst naar het consulaat-generaal in Hamburg. Volgens ingewijden gaat het hier om een straf-overplaatsing. Uiterlinden heeft zich jarenlang binnen het deaprtement opgeworpen als de grote deskundige op het gebied van fraudebestendige paspoorten. Hij zou er persoonlijk voor gezorgd hebben dat het departement met KEP in zee ging, hetgeen uiteindelijk de kop zou kosten aan een minister (Van Eekelen) en een staatssecretaris (Van der Linden). De chefs van Uiterlinden, se cretaris-generaal Jacobs en het hoofd algemene zaken Sondaal, heb ben eerder al te horen gekregen dat zij een andere functie moeten aanvaarden. In Den Haag wordt met spanning afgewacht hoe het TNO de nieuwste versie van het paspoort van KEP beoordeelt. In politiek Den Haag gaat het gerucht dat dit gerenommeerde testinsti tuut het reisdocument een onvoldoende heeft gegeven. Het ministe rie van buitenlandse zaken wil geen commentaar geven op dit ge rucht. Helpers Tibetanen al 25 jaar trots DEN HAAG De Stichting Hulp aan Tibetanen (SHAT) is er trots op dat zij in de 25 jaar van haar bestaan steeds al het voor de pleegkinde ren-op-afstand en speciale projecten geschonken geld heeft kunnen overmaken naar de opvang van de kin deren. In 1987 ging het om een bedrag van een kwart miljoen gulden. De admini stratiekosten werden betaald uit daartoe bestemde schen kingen. De SHAT, die met vrijwilligers werkt, krijgt geen subsidie. De stichting viert morgen in Leiden het vijfde lustrum. Minister erkent fouten bij uitzetting Surinamer DEN HAAG In weerwil van de gemaakte afspraken, is de Surinamer Ashok Gangaram Panday begin deze maand naar zijn vaderland terugge stuurd zonder dat de Nederlandse ambassade in Paramaribo tijdig van zijn komst op de hoogte was gesteld. De vraag of de ambassade redenen zag om de Surinamer niet terug te laten sturen werd pas een dag voor zijn vertrek verstuurd en kwam zodoende te laat voor een tijdig advies. Dat bleek gisteren tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer naar aanlei ding van de dood van Panday in een cel op het vliegveld Zanderij in Su riname. De man werd direct na zijn aankomst door de militaire politie opgepakt omdat hij zich „opvallend gedroeg". Toen bleek dat hij een stempel in zijn paspoort had dat hij uit Nederland was verwijderd, ver dween hij in de cel. Daar overleed hij twee dagen later. Volgens de autho- riteiten had hij zich opgehangen. Minister Van den Broek erkende giste ren dat er fouten zijn gemaakt en beloofde dat in het vervolg geen ex- asielzoekers meer worden uitgezet voordat de ambassade daadwerkelijk heeft geconstateerd dat er geen gevaar is bij terugkeer. Normaal gespro ken moet er een werkweek tussen advies aanvraag en uitzetting zitten. Gemeenten moeten mi met arme landen w erkf a] 4lomi rei ZEGVELD Elke gemeente zou standig of met andere gezamenlijk contact moeten opbouwen met een doi fÜe een stad in een land van de Derde val?, reld. In sommige gemeenten bestaa rgridin vormen van samenwerking, maar de wee*? tacten tussen gemeenten onderling zoi irse sterk moeten worden uitgebreid. Tot uitspraak kwam de fractievoorzitter 0 de RPF in de Tweede Kamer, Mein zi Leerling, gisteren tijdens een spreekb otest™ in Zegveld. Leerling ziet het in de ee 'est- plaats als een taak voor de burgers bin al de verbanden waarin zij leven de san ct 3.' leving te veranderen en het welzijn mensen te bevorderen. En dat is volj hem niet louter en alleen een zaak i de overheid en de politici. jen. D •ljnning icid vi STOCKHOLM -- Minister Brinkman vreest dat tv- reclame tussen program ma's door niet meer is te gen te houden. Dat komt doordat de 22 lidstaten van de Raad van Europa gisteren in Stockholm in grote lijnen akkoord zijn gegaan met de tekst voor een conventie voor grens overschrijdend televisie- verkeer. De definitieve tekst moet overigens nog wel in het komend voor jaar worden goedgekeurd en vervolgens geratifi ceerd door de parlemen ten van de lidstaten. Brinkman, die voor het eind van de conferentie naar Ne derland moest terugkeren, sloot niet uit dat de nu aan vaarde tekst gevolgen kan hebben voor zijn wetsvoorstel voor verruiming van de STER-reclame. Het nieuwe voorstel bevat namelijk een verdere liberalisering van de reclame tussen programma's door. Ook sloot hij niet uit dat het bewuste artikel 16 gevol gen kan hebben voor de be schermingsconstructie tegen buitenlandse reclame, zoals die in de Mediawet is opgenomen. De doorbraak in de moeizaam van start gegane conferentie werd pas in de laatste uren be reikt, toen alle deelnemende landen akkoord gingen met een aangepast voorstel ten aanzien van vier belangrijke artikelen. Dit voorstel moest in zijn geheel aanvaard wor den als een soort packagedeal. Alleen Frankrijk heeft ten aanzien van het voorstel nog een licht voorbehoud gemaakt. De Nederlandse delegatie toonde zich na afloop „ver rast" over de overeenstem- Russische marineschepen op Noordzee De afgelopen week heeft een Orion van de Marinefuchtvaart- dienst enkele unieke opnamen kunnen maken van een negen Sovjetrussische marineschepen (waarvan twee op nevenstaande foto's). Het is tot nu toe nog niet eerder voorgekomen dat in het Nederlandse bewakingsdeel van de Noordzee zoveel Sovjetrussi sche schepen werden gefotogra feerd. Voor de Marine-inlichtin gendienst zijn de foto's „juweel tjes van plaatjes". De dienst kan nauwkeurig vaststellen hoe groot de bemanning van de schepen is, welke bewapening aan boord is en met welke com municatieapparatuur wordt ge werkt. De komende weken wor den opvallend veel meer activi teiten van de Russische vloot op de Noordzee verwacht. frans micklinghoff foto's: koninklijke marine SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO (Van onze correspondent Rink Drost) ARNSBERG De moorde naar van de 15 maanden oude peuter Patrick Padberg en diens grootmoeder Waltraud, heeft mogelijk meer op zijn ge weten. Het openbaar ministe rie in Bonn maakte gisteren bekend dat het onderzoek naar twee onopgehelderde moordzaken in verband met de zaak-Padberg onlangs is heropend. De onopgehelderde moorden hebben zich beide afgespeeld in de onmiddellijke omgeving van de vroegere woning van de Westduitse huisvader Det- lef M.. die deze week bekende Patrick om het leven te heb ben gebracht. Eén moord betreft het vroege re 3,5-jarige buurmeisje van het gezin M. in Lohmar-Ho- henrath. Het meisje werd in juni 1984 voor het laatst le vend gezien in de tuin van het gezin M. In verband met deze moord werd destijds DeltlefsL echtgenote Ilona gehoord. 25^ wordt ook nu verdacht van betrokkenheid bij de moord op baby Patrick. Detlef M. zélf zat in 1984 in de gevangenis wegens drugshandel. De tweede onopgehelderde moord speelde zien af in mei 1987, in een dorpscafé in Loh- mar. De 23-jarige herbergiers- dochter Claudia Otto was daar gewurgd gevonden. De politie heeft steeds aangenomen dat de jonge vrouw een inbreker had betrapt die haar, uit angst voor herkenning, moest heb ben gedood. Net als alle ande re buurtbewoners en min of meer regelmatige bezoekers van het café-restaurant werd destijds het echtpaar M. ge hoord. Dit verhoor was echter geen aanleiding één van de beide echtlieden aan te hou den. Ingestort M. kon gisteren voor de beide andere moorden nog niet ge hoord worden. Hii is geestelijk' ingestort en wordt verpleegd in een gevangenisziekenhuis. De rechtbank in Meschede heeft ziin voorarrest bevolen. Ook Deltlefs' echtgenote is in middels voor nader verhoor aangehouden. De politie ver moedt dat zij wel op de hoogte was van de moord op baby Pa trick en de afpersing van diens ouders. Over de moord op Patrick zijn inmiddels meer details bekend geworden. Zo is bij sectie vast komen te staan dat het jongen tje inderdaad op de avond van zijn ontvoering om het leven is gebracht, maar dan niet door wurging, zoals M. had gezegd, •maar verstikking. BRUSSEL Minister Nij- pels van milieu heeft zich vannacht neergelegd bij het feit dat de meeste EG- landen een absoluut ver bod op de export van af val naar de Derde Wereld afwijzen. Nederland neemt er nu genoegen mee dat de andere lidsta ten het Nederlandse standpunt „respecteren". Door het opheffen van de Ne derlandse blokkade konden de EG-ministers van milieu van daag, meer dan een halfjaar na de publikaties over de clandes tiene gifexport naar ontwikke lingslanden, eindelijk een ge zamenlijk standpunt innemen over deze praktijken. In een verklaring, die alle twaalf landen onderschrijven, wordt gepleit voor een maxi- rolg v KOU ise ge vas v /.erge: laats in f erd 26 Rus aba< 'ersl en Salinas de Gortari. fotoF I Koel i h< ersbu Ie d; als geen andere Mexicaan staat is zijn land op een nieu 'na. en betere koers te zetten. M Utuu de mateloos energieke Salir [^en straalt weinig charisma uit en cebn dan ook geen partij voor heetgebakerde, zeer woordri en desnoods tot een stet vuistgevecht bereid zijnde IfR ocunida doen en laten wo - door Mexico's noordelijke bt land Amerika intus met grote aandacht gevolgd. Reagan-regering sprong Sali al in oktober bij met een len van 3.5 miljard dollar. Dat I drag was bedoeld om de nieu\ '511 president de gelegenheid te g ven orde op zaken te stellen een ontspoorde economie. ÏEIA^ Wereldlbank is intussen dn jare doende de situatie in Mexi|tiljar door te lichten, hetgeen bij inen zeker tot aanvullende lening een aanleiding zal geven. intru De Amerikaanse hulp verhi de grote zorg die er in Wj ren hington over de toestand 1 hi Mexico bestaat nauwelijks. 11 mi nieuw gekozen president Gec omb ge Bush heeft onlangs al eivan onderhoud met Salinas geh Lam en hem alle steun toegezegd. 1 sker VS kunnen toenemende onri i r& en instabiliteit in hun zuidelijl lb. I buurland absoluut niet gebniheef' ken. Zou de Mexicaanse oppo atie tie naar links schuiven en teg rlan< lijkertijd aan politieke krac be winnen, dan is althans votacht de VS het hek van de dat Het Washington durft er niet aan en g denken wat er gebeurt ajf w Mexico's politieke onbehagc tere] een sterk links-ideologisch k :1. rakter krijgt en vervolgens h ntill toch al wankele democratise! wel bestel aantast. Washingto ma zwijgt intussen wijselijk ovi het feit dat Mexico hard op we is landen als Nicaragua en I Jni Salvador als Amerika's groots politieke zorgenkind te vervarf11 1 gen. I De grote vraag is nu of Carld Salinas de Gortari zijn land ka»EN i redden met economische hen® vormingen. Die hervormingepkt betekenen dat het beleid val de uiterste soberheid, dat de voria te regering heeft gevoerd, mi"1 kracht zal worden voortgezeP® Voor de gemiddelde Mexicaai De is die soberheid al niet meer f aanvaarden. Achter een mogi lijk definitieve weigering ziel eensgezind achter Salinas tryet scharen duikt het spookbeelpiefi van chaos en politieke ontrei dering op. 'ADVERTENTIE) male beperking van afvalstof fen en doeltreffende controles bij de export. Bovendien wordt het importverbod dat sommige ontwikkelingslanden hebben uitgevaardigd expliciet er kend. Na langdurige onderhandelin gen en schorsingen van het beraad is verder een passage uit de verklaring verwijderd, waarin werd gesteld dat afval alleen geëxporteerd mag wor den als bij opslag en verwijde ring dezelfde garanties bestaan als in de EG-landen. Volgens Nijpels kon dat worden opge vat als een aanmoediging om afval te exporteren. Nijpels ontkende vanfaag dat hij uiteindelijk door de knieën is gegaan voor de druk van zijn collega's en de Europese Commissie, die de Nederland se houding in deze kwestie Minister Nijpels. foto: dijkstra nogal schril vonden afsteken tegen de massale export van Nederlands afval naar Oost- Europa. De verklaring spoort volgens Nijpels met de motie die de Tweede Kamer enkele maan den geleden over de gifexport heeft ingenomen. De bewinds man zei verder met tevreden heid te hebben geconstateerd dat Denemarken, Portugal en Griekenland hem inmiddels zijn bijgevallen. Petitie voor Lubbers Een viertal uitkeringsgerechtigden is het beu nog langer de hand te moeten ophouden. Zij boden gisteren een petitie aan bij huize-Lubbers in Rotterdam. Lubbers' dochter aanhoorde het in de geopende deur. foto: anp BRUSSEL De EG-ministers van milieu hebben gisteren in Brussel overeenstemming bereikt over strengere milieunormen voor de uitlaatgassen van kleine auto's. Maar minister Nijpels vindt de normen, die eind 1992 van kracht worden, veel te slap. Hij wil de aanschaf van schonere auto's blijven stimuleren met fiscale prikkels. Europese Commissie zal Nederland voor het Europese Hof van Justitie slepen als Nijpels zijn plannen doorzet. Volgens de Com missie leiden de maatregelen mogelijk tot een belemmering van het vrije handelsverkeer in de Gemeenschap. Nijpels ziet de uit komst van de procedure echter met vertrouwen tegemoet, zo liet hij gisteren blijken. De Bondsrepubliek hechtte veel belang aan de zekerheid dat de Commissie juridische stappen zal nemen. De Westduitsers hopen heimelijk dat Nederland gelijk krijgt. In dat geval kunnen zij het Nederlandse voorbeeld volgen en zijn de Europese normen niet veel meer waard. Volgens het besluit, dat zonder medewerking van de Europese Commissie niet meer kan worden veranderd door het Europese Parlement, mogen nieuwe modellen vanaf oktober 1992 niet meer dan 30 gram koolmonoxyde en facht gram stikstof per test uitstoten. Om aan die eisen te voldoen is het inbouwen van een geregelde drieweg-katalysator noodzakelijk. Via een premie van 1.700 gulden per auto wil Nijpels de extra kosten voor de fabrikant overbruggen. Schone auto's kunnen daardoor voor dezelfde prijs worden verkocht als halfschone. Voor auto's die voldoen aan de toekomstige Europese normen geldt een premie van 850 gulden. De kosten van de maatregel worden via een verhoging van de bijzondere verbruiksbelasting omgeslagen over alle autokopers. Prominenten roemen Maastricht MAASTRICHT - In de hal van het Maastrichtse expositie- en congrescen trum het Mecc is vandaag een tegeltableau van der tien meter lang en vier meter hoog onthuld, waarop bekende Neder landers met een tekening of een gedicht de schoon heid van Maastricht roe men. Er zijn artistieke bijdragen van premier Lubbers, zijn voorganger Dries van Agt en verder van onder andere oud- Philipspresident Dekker, oud- shell-president Wagner, dr. J. Tans, grondlegger van de rijksuniversiteit Limburg, PvdA-leider Wim Kok, dr. J. Cremers, commissaris van de Koningin in Limburg en mr. Philip Houben, burgemeester van Maastricht. Maar er zijn ook bijdragen van een groot aantal kunstenaars onder wie Bertus Aafjes, Jeroen Krabbé, Toon Hermans, Herman van Veen, Jan Wolkers, Monique van de Ven, modeontwerpster Fong Leng, architecten, hoog leraren en beeldhouwers. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De 40-jarige Carlos Salinas de Gortari is de minst te benijden politicus van Mexico. Volgende week aan vaardt deze kaalhoofdige, rusti ge en weinig charismatische technocraat voor zes jaar het presidentschap van zijn land onder omstandigheden die ui terst moeilijk zijn. ■Mexico zit financieel aan de grond, heeft een buitenlandse schuldenlast van 105 miljard dollar, verliest banen met de honderdduizenden tegelijk, heeft het gemiddelde inkomen sinds 1982 met 40 procent zien dalen, kijkt tegen een inflatie van 160 procent per jaar aan en betaalt jaarlijks 40 procent van zijn met exporten verdiende geld aan rente op de buiten landse staatsschulden. Die problemen zijn al genoeg om Salinas de gevangene van zijn eigen presidentschap te ma ken. Maar het 83 miljoen inwo ners tellende Mexico is de afge lopen twee jaar bovendien in een soort permanente staat van politieke onrust geraakt die Sa linas' presidentschap de komen de jaren wellicht nog meer zal verzuren. De parlementsleden gaan herhaaldelijk met elkaar op de vuist. Demonstraties met een soms zeer geweldadig ka rakter zijn aan de orde van de dag. De oppositie roert zich steeds krachtiger en een snelle politisering van een op de grens van de honger levend proletari aat mag worden verwacht als Salinas er niet snel in slaagt de economie van zijn land aan zienlijk te verbeteren. Salinas' politieke mandaat wordt ernstig verzwakt door het feit dat hij en zijn PRI (de Institutionele Revolutionaire Partij) bij de verkiezingen van 6 juli slechts 50.7 procent van de stemmen behaalde. De PRI is nu al zestig achtereenvolgen de jaren aan het bewind en heeft het land altijd met een forse meerderheid kunnen be sturen. Dat maakte Mexico tot een oase van rust in een van ouds hoogst instabiel Midden- Amerika. Maar sinds de eco- nonmische recessie van na 1980 is dat anders geworden. De PRI heeft snel aan beteke nis ingeboet. De buitenlandse schulden zijn uit de hand gelo pen en de nog zittende presi dent Miguel de la Madrid heeft het slechte economische tij spijts een strak versoberings- beleid niet kunnen keren. De steeds luidruchtiger wor dende Mexicaanse oppositie aangevoerd door Cuauhtemoc Cardenas (54) beschuldigt Salinas er bovendien van dat hij, of zijn partij, de verkiezin gen van afgelopen juli zwaar hebben gefraudeerd. Cardenas is zo van zijn gelijk overtuigd, dat hij het presidentschap in feite voor zichzelf opeist, of schoon zijn Nationaal Democra tisch Front (althans volgens de officiële tellingen) slechts 31.1 procent van de stemmen kreeg. Econoom Carlos Salinas is overigens een bekwaam man. Hii is een uit het politieke establishment af komstige econoom die in de VS studeerde en nadien tal van hoge regeringsfuncties bekleed de. Hij is een kalme, rustige en moeilijk van zijn stuk te bren gen politicus die vertrouwd is met de huidige problemen en

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4