AA Radboudziekenhuis gaat door met reageerbuisbevruchting Studiefinanciering nog niet op orde Hoofdredacteur HC: reinste intimidatie Geen extra geld voor uitbreiding tehuizen .KONINKLIJK unie Premie ziektekosten ouderen gaat nog snel even omhoog Vanaf '90 overdag met licht rijden Binnenland Qeid&cQoutant VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 PAGINA 3 t)r voor doden vriendin duivelskind" jtlSTERDAM De 28-jarige Amsterdam- >r die zijn vriendin vermoorde omdat hij >ende dat ze zwanger was van een dui- ikind, is gisteren veroordeeld tot tot een behandeling in een psychiatrisch zie- fnhuis gevolgd door tbr met verpleging in gesloten inrichting. Op 6 mei dit jaar, dag voordat zijn zwangere vriendin zou illen van hun eerste kindje, wurgde de haar. Vervolgens hakte hij met een ptel een gat in haar buik. De baby stierf ieteen wegens zuurstofgebrek en werd Varna nog eens toegetakeld door de hond. t man meende dat in het kind de duivel [ten „kon niet anders dan haar te doden". 1 vader, die in zijn hond gereïncarneerd i zijn, had hem daartoe aangezet. Verdwenen kotter weer terug VLISSINGEN/DEN HAAG De Arnemuidense kotter A25, één van de twee kotters die woensdagavond op de vlucht sloegen na verzet tegen de controle van de AID. is gisteren binnengelopen in de haven van Vlis- singen. Het schip, dat sinds die tijd spoorloos was, had geen noemens waardige hoeveelheden vis aan boord. De andere kotter die op de vlucht was geslagen, was al eerder te ruggekeerd. De AID heeft in Bres- kens wel proces-verbaal opgemaakt tegen een visser die de haven bin nenliep met 34 kisten illegale vangst: 29 kisten kabeljauw, een kist wijting en vier kisten ondermaatse tong. Deze vis is in beslag genomen. Bouw nieuwe toren Schiphol gestart SCHIPHOL Op de luchthaven Schiphol is gisteren de eerste paal van de nieuwe verkeerstoren voor de luchtverkeersbeveiliging de grond ingeslagen. De bouwkundige werken vergen een investering van ongeveer ƒ30 miljoen. Zelf zal de luchthaven voor een bedrag van ongeveer 5 miljoen aan apparatuur in de nieuwe toren plaatsen. Met de verkeerslei- dings-apparatuur is een bedrag van tussen de 12 en 15 miljoen ge moeid. Deze kosten financiert de rijksoverheid wel. Een nieuwe ver keerstoren is nodig vanwege de uit-' breidingsplannen van de luchthaven.. De verkeersleiders moeten vanuit de toren een vrij zicht kunnen hebben over het banenstelsel. Steeds meer valse snippen in omloop DEN HAAG - Er komen steeds meer valse biljetten van honderd gulden in omloop. De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) heeft berekend dat tot juni dit jaar tiendui zend valse „snippen" zijn uitgegeven waar door een economische schade is veroorzaakt van tenminste een miljoen gulden. De Ne- derlandsche Bank laat een nieuwe serie bankbiljetten ontwerpen, maar ontkent dat dat te maken heeft met de aanzwellende stroom nephonderdjes. Vervanging van de „snip" is volgens de Bank gewoon niet no dig, omdat de mensen nog veel vertrouwen hebben in het huidige honderdje. De Neder- landsche Bank maakt overigens nooit lang tevoren bekend dat een biljet vervangen gaat worden. In Frankrijk is dat ooit wel ge daan, waarna een vervalser een eigen biljet maakte en dat uitgaf als het nieuwe, officië le biljet. Het publiek trapte daar massaal in. Franse kaas Mont d'Or besmet UTRECHT In Nederland is dezer dagen een partij Franse kaas in be slag genomen die is besmet met de salmonella-bacterie. Het gaat om kaas van het merk Vacherin Mont d'Or met de merknaam Epicea Mond d'OR. Consumptie van de kaas kan ernstige maag- en darm klachten tot gevolg hebben, die lij ken op een flinke buikgriep. De be smetting is lastig, maar niet levens gevaarlijk. Er zijn tot nu toe zeven mensen ziek geworden na het eten van dit type zachte kaas met een bruinrode korst. De kaas is rond en plat van vorm en is omsloten door een band van sparrehout. Bureau Koolhaas mag het nieuwe Lille vormgeven ROTTERDAM Het architectenbureau OMA in Rotterdam, met als belangrijkste architect Rem Koolhaas, is vandaag uit acht bureaus gekozen om zijn visie te ont vouwen op de stedebouwkundige ontwik keling van de Noordfranse stad Lille. Daar ontstaan op korte termijn veel stedebouw kundige mogelijkheden doordat de huidige treinenstructuur moet worden gewijzigd in verband met de komst van de TGV, de supersnelle trein die de stad zal aandoen. Het betrokken gebied beslaat ruim 70 hec tare en bevindt zich in de perifere zone van het centrum van Lille. Aan vier Euro pese en vier Franse bureaus was gevraagd zich te presenteren en welke mogelijkhe den ze in dit kader voor Lille zien. maar gelde oorzie vanze t inge deel dan g verlo lerlei sstimi ilegd. ar leden: in de omgeNIJMEGEN - Het Rad- r dat I wudziekenhuis van de gen al Katholieke Universiteit ganisa Nijmegen blijft doorgaan irloreimet reageerbuisbevruch ting (IVF). Over voortzet- oekinting van kunstmatige do- vrijwi ior-inseminatie (KID) in uikt \het Radboudziekenhuis vindt nog nader intern uitge(^eraad Plaats' ,'Prof.dr. J.J.A. Vollebergh. ond< iroorzitter van het ziekenhuis- elijke: jestuur, reageerde gisteren "age. fnet deze mededeling op het dringende verzoek van de Nederlandse bisschoppen om jp grond van het Vaticaanse document „Donum Vitae" (De >ave van het leven) de prak- :ijken van IVF en KID in het Radboudziekenhuis stop te zetten. Over dit Vaticaanse document, dat elke kunstma tige vorm van voortplanting afwijst, en de consequenties daarvan voor het Radboudzie- incj v kenhuis zijn in de afgelopen tijd twee gesprekken gevoerd tussen de Nederlandse bis schoppen, het Radboudzie- aaraaikenhuis en de Katholieke Universiteit Nijmegen. Tijdens de bijeenkomst wees .Vollebergh er op dat het Rad de b boudziekenhuis „katholiek is ,en dat ook wil blijven". In de kw gesprekken met de bisschop actie Pen ^ad kardinaal Simonis Over het standpunt van het Ibestuur van het Radboudzie- politifl henhuis bestaat volledige ii 7U73 overeenstemming met het J College van Bestuur en het n8> ei Stichtingsbestuur van de Ka- Het Nijmeegse Radboudziekenhuis. Arts: „Kunstmatige bevruchting aanvaardbaar' 's. Al en dr gén. Vollebergh zei bovendien wat an tal ook l n vei magei tholieke Universiteit Nijme- altijd tot een nader gesprek met de bisschoppen bereid te zijn, al wilde hij zich niet uit spreken over de te verwach ten reactie van de bisschop- het I pen op het besluit van het i eraj Radboudziekenhuis. Volleberg noemde het Vati caanse document, waarachter de Nederlandse bisschoppen zich volledig hebben ge schaard, „een belangrijk refe- intiekader voor de beoorde- ontwikkelingen op iet gebied van kunstmatige oortplantingstechnieken. die zeer snel verlopen en ook ge makkelijk kunnen ontspo ren". Ook bevat de Vaticaan se instructie „waardevolle uit gangspunten". Het Radboud ziekenhuis onderschrijft het pleidooi van „Donum Vitae" voor zorgvuldigheid en res- peet ten aanzien van „de uni- eef pi citeit en onaantastbaarheid van de menselijke persoon", DEN HAAG - Kunstmatige bevruchting bin nen het huwelijk is volledig aanvaardbaar mits er geen bevruchte eicellen verloren gaan. Het Vaticaan zou moeten beseffen dat het doel is dat mensen binnen het huwelijk kinderen krijgen en dat het middel om die kinderen te krijgen daaraan ondergeschikt behoort te zijn, zeker gezien de concrete nood waarin die mensen verkeren, aldus de Arn hemse huisarts J.A.J. Stevens, voorzitter van de medische afdeling van het Thijmgenoot- schap, gisteren in Antwerpen in een lezing voor Nederlandse en Vlaamse kerkjuristen Stevens heeft in zijn praktijk kunnen consta teren dat veel mensen met kunstmatige be vruchting erg gelukkig zijn geworden, maar omdat er een donor van buiten bij betrokken is, betreft het geen ingreep zonder ethische problemen. Stevens is er weinig gelukkig mee dat het Vaticaan alleen niet betrouwbare na tuurlijke methoden van geboortenregeling, zoals periodieke onthouding, toelaatbaar acht. i maar verbindt daaraan niet de conclusie reageerbuisbe vruchting en kunstmatige do norinseminatie stop te zetten, hetgeen de bisschoppen ver langen. Voorwaarden Reageerbuisbevruchting wordt in het Radboudzieken huis toegepast onder een aan tal voorwaarden: er moet sprake zijn van een wettige huwelijksrelatie; er wordt ge bruik gemaakt van eicellen van de vrouw en zaadcellen van haar echtgenoot; alle be vruchte eicellen die deling la ten zien. worden bij de vrouw teruggeplaatst. Reageerbuis bevruchting acht het zieken huis verantwoord als „een technische vervanging" van de beginfase van de zwanger schap. „met de bedoeling een embryo tot stand te brengen en opnieuw in te planten in de baarmoeder". Deze tech niek is op die wijze een geldig antwoord op „de authentieke vraag van een onvruchtbaar echtpaar naar een kind" „Reageerbuisbevruchting zien we niet als een onaanvaard bare toepassing van kunstma tige voortplantingstechnie ken. Het iè" een technische hulp binnen het huwelijk dat bijdraagt tot de verwezenlij king van de doelstelling van het huwelijk", aldus Volle bergh. Prof. Roland, hoofd van de afdeling gynaecologie, ver klaarde dat het „verrassend scherpe standpunt" van „Do num Vitae" de medewerkers van de afdeling en de betrok ken echtparen pijnlijk heeft geraakt. De medewerkers van de afdeling gynaecologie be schouwen hun hulp aan kin derloze echtparen als een be langrijke bijdrage aan de ka tholiciteit van het ziekenhuis. Nu wordt hun werk niet meer gedragen door de r.-k. Kerk en de patiënten worden er ook door getroffen. „Patiën ten doen hun keuze voor rea geerbuisbevruchting na een lange worsteling. Nu- komen zij voor het dilemma te staan dat de handeling in strijd is met de leer van de Kerk" Over kunstmatige donor-inse minatie (KID) vindt binnen het Radboudziekenhuis nog een zorgvuldige studie plaats, die volgend jaar zal worden afgerond. Vollebergh: „Dit onderwerp leent zich niet voor een koehandel, maar moet op zijn eigen ethische merites beoordeeld worden", daarmee de suggestie wegne mend dat eventuele stopzet ting van kunstmatige donor inseminatie bedoeld is om goodwill bij de bisschoppen te kweken voor de beslissing over reageerbuisbevruchting. Vooral de ethiseh-juridische' aspecten met betrekking tot garanties voor de anonimiteit van de donor spelen in de verdere studie een belangrijke rol. Kunstmatige donorinse minatie past het Radboudzie kenhuis op dit moment toe onder de voorwaarde dat de donor anoniem blijft. Onlangs kwam het weten schappelijke bureau van het CDA met een standpunt naar buiten, waarin KID niet afge wezen wordt, maar gesteld wordt dat het via KID ver wekte kind recht heeft zijn genetische vader te kennen. Echter de praktijk in Zweden en Duitsland leert dat ophef fing van de anonimiteit, hoe omschreven de voorwaarden ook zijn, leidt tot het wegval len van het donorbestand. „Mag je een kind die garantie geven?" vroeg Vollebergh zich in dat verband af. ,,Er zijn feitelijke mogelijkheden, maar de juridische ontwikke lingen kunnen we nog niet overzien". De besturen van de drie ande re Europese katholieke acade mische ziekenhuizen (Lille in Frankrijk en Leuven en Lou- vain-la-Neuve in België) de len het standpunt van het Radboudziekenhuis over rea geerbuisbevruchting. De Nederlandse bisschoppen hebben eind vorige maand hun visie al kenbaar gemaakt in een brief. Op niet al te lan ge termijn hopen de bisschop pen een derde gesprek met het bestuur van het Radboud ziekenhuis en de Katholieke Universiteit te voeren THEO KRABBE KRITIEK VAN KAMERLEDEN: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het PvdA-kamerlid Vermeend zal mi nister Deetman volgende week opnieuw op het matje roepen vanwege de gang van zaken bij de dienst stu diefinanciering. Volgens Vermeend is deze dienst nog altijd niet op orde. Hij leidt dit af uit gegevens van de Landelijke Studentenvak bond, die zegt dat er de afgelopen tijd een miljoen telefonische klachten zijn binnengekomen bij de regionale steunpunten van de dienst. Van dit aantal zou nog geen tien procent behandeld zijn. Volgens Vermeend is hierdoor de positie van minister Deetman alweer moeilijker is geworden, D'66-fractievoorzitter Van Mierlo heeft gisteren tijdens een spreekbeurt in Ronde Venen een felle aanval op minister Deet man gedaan. Volgens Van Mierlo zijn er sterke aanwijzingen dat Deetman niet in staat is het financiële gat te dichten dat op zijn begroting is ontstaan doordat er dit jaar zestigduizend studenten meer zijn dan was voorzien. De door de minister beoogde bezui nigingen voor 1989 zullen daardoor waarschijnlijk niet worden gehaald, betoogde Van Mierlo. Ook VVD-onderwijsspecialist Franssen leverde gisteren kritiek op Deetman. Hij noemde het onverstandig van de bewindsman dat deze zo lang geweigerd heeft met de studenten te praten. Het is nu wel zeker dat het gesprek op maandagavond tussen de minister en de studentenvakbond doorgaat. Op de agenda staan de harmonisatiewet en de bezuinigingen op de studiefinancie ring en universiteiten. Deetman zit het overleg zelf voor. Ook in Engeland is gisteren door-studenten gedemonstreerd te gen de plannen van de regering Thatcher om studieleningen door de overheid af te schaffen. Voor de poorten van het Britse parlement kwam het tot botsingen tussen tweeduizend demon stranten en politie. Zestig ^udenten werden gearresteerd DEN HAAG De aan klacht die de directie van Sijthoff Pers vanmorgen bij de Haagse politie heeft ingediend volgt op de be dreiging van hoofdredac teur J. Prins van de Haag- sche Courant door direc teur E. Hoos van het Haagse beveiligingsbedrijf Toetanchamon E. Hoos. De directeur uitte zijn bedrei gingen gisteren op het kantoor van de advocaat van Sijthoff Pers, mr. jhr. J.P. Backer, in aanwezigheid van zijn advo caat mr. Westendorp en hoofd redacteur Prins. Hoos zei let terlijk tegen de heer Prins: „Schrijf je vandaag weer een stukje in de krant? Je kunt makkelijk een verkeersonge luk krijgen of een ernstige ziekte oplopen". „Het was je reinste intimidatie", aldus al gemeen hoofdredacteur Soe- tenhorst van de Haagsche Courant, die namens Sijthoff Pers als woordvoerder op treedt. Sijthoff Pers is afgelopen nacht opnieuw doelwit ge weest van een aanslag. Van morgen rond half vijf werden ruiten ingegooid bij een uit- deelpost van kranten aan de Balistraat in Den Haag. Bij de uitdeelpost van de Telegraaf aan de Haagse Stationsweg werd vanmorgen door een opendeur een vuurwerkbom metje naar binnen gegooid Hierbij sneuvelde een neon- buis. De aanslagen op Sijthoff Pers worden in verband gebracht met een publicatie in de Haag sche Courant over het beveili gingsbedrijf Toetanchamon, Daarin was er sprake van ge weest dat dit bedrijf mensen met een justitieel verleden in dienst had. Directeur Hoos van Toetanchamon had gisteren een gesprek met de heer Prins over deze affaire. Volgens diens collega Soetenhorst had de heer Hoos afgelopen dins dag naar aanleiding van de weergave van het kort geding in de Haagsche Courant al „voorspellende mededelingen" over aanslagen gedaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecre taris Dees van volksgezond heid ziet voorlopig geen mo gelijkheden om extra geld ter beschikking te stellen voor een snellere uitbreiding van verpleeghuizen, zwak zinnigeninrichtingen en psy- chiatrische inrichtingen. De Tweede Kamer had woens dag vrijwel unaniem gepleit voor nieuwe initiatieven om de ellenlange patiënten wachtlijsten voor genoemde instellingen eerder te laten slinken. Dees toonde zich niet scheutig met toezeggingen aan de Ka mer. „Ik heb geen financiële ruimte meer", zei hij in ant woord op verschillende moties waarin om extra geld werd ge vraagd. Het enige dat hij be loofde was een CDA-motie in het kabinet ter sprake te bren gen, waarin de wens wordt ge uit om volgend jaar het aantal plaatsen in verpleeghuizen en zwakzinnigeninrichtingen met ten minste één procent te laten toenemen. De staatssecretaris wees er overigens op dat er de laatste jaren al veel is gedaan om de wachtlijsten te doen slinken en dat er ook voor de komen de jaren flink wat nieuwbouw- en uitbreidingsplannen op sta pel staan. En nu binnenkort eindelijk de plannen kunnen worden uitgevoerd die moeten leiden tot beddenreductie in de algemene ziekenhuizen (door sluiting van complete ziekenhuizen of gedeelten daarvan) komen er eveneens nieuwe onderkomens vrij voor verpleeghuizen en andere in richtingen met lange wachtlij sten. „Je kunt die ziekenhui zen immers niet helemaal^of gedeeltelijk leeg laten staan Dat zou kapitaalvernietiging zijn", aldus Dees. Maar alle ge noemde plannen moeten wel binnen het bestaande budget voor de volksgezondheid wor den uitgevoerd omdat er tot 1990 geen extra geld voorhan den is, zo betoogde hij. Sprekend over het al lange tijd slepende financiële conflict tussen de medisch specialisten, de overheid, de ziekenfondsen en particuliere verzekeraars vroeg Dees zich af of het nog wel zinvol zou zijn om alsnog met alle partijen om de tafel te gaan zitten. „Er zijn inmiddels als zoveel overleg- en bemid delingspogingen mislukt", al dus Dees. Niettemin toonde hij zich nog wel bereid tot overleg met de specialisten. Hij dreig de dat de staat een nieuw, goedkoper honoreringssysteem aan de specialisten zal opleg gen als het conflict niet spoe dig wordt opgelost. redoctoraat Sacharov JRONINGEN De Russische eleerde Andrei Sacharov krijgt 1 olgend jaar juni een eredocto- aat aan de Rijksuniversiteit ïroningen voor zijn verdien- 5 ten op het gebied van de men- 2 enrechten. Naast Sacharov trijgen nog zes andere mensen ien eredoctoraat, onder wie i lichter en wetenschapper Leo J /roman en ds. Frank Chikane, 6 ecretaris-generaal van de Zuid- ïfrikaanse Raad van Kerken. 26 november Prins Willem-Alexander ontvangt op Paleis Huis ten Bosch in Den Haag een delegatie van de Ko ninklijke Marine ter gelegenheid i het 175-jarig bestaan van de marine. De prins is ook in Scheve- ningen aanwezig bij de naboot sing van de landing van prins Wil lem Frederik van Oranje (de latere koning Willem I). Deze keerde op 30 november 1813 terug uit bal lingschap vanuit Engeland. JDE KNOLLEN UTRECHT De meeste ziektekostenverzekeraars verhogen nog snel hun premie voor ouderen of hebben dat al gedaan. Dat zegt adjunct-directeur J. van der Steen van de' particuliere maatschappij VZS uit Tilburg. Na 1 januari 1989 kan dat niet meer, omdat vanaf die datum prijsafspraken tussen de particuliere verzekeraars en de ministe ries van economische zaken en WVC ingaan. Overigens is het volgens Van der Steen vrij makkelijk om ook na 1 januari de afspraken te ontduiken. De afspraken met de ministeries houden nu juist in dat de maat schappijen afzien van prijsverhogingen voor oudere verzeker den. Ze mogen geen verschillende premieverhogingen aan hun verzekerden opleggen, om op die manier de premie voor bejaar den in verhouding laag te houden. Dat gaat dus echter pas vanaf 1 januari gelden. In ruil hiervoor mogen de verzekeraars de pre mie voor de standaardpolis - de polis voor ex-vrijwillig zieken fondsverzekerden- met een tientje per maand verhogen. Daar zijn de verzekeraars blij mee, omdat de huidige premie nooit kostendekkend is geweest. De meeste verzekeraars verdedigen de premieverhoging met de stelling dat ze jarenlang hebben ge weigerd ouderen hogere prijsverhogingen te berekenen dan jon geren. HlPïa-1! UOU 2IEIK HET. jeGO/T KWV.CE- votoeN en je He0f m eeN 0*w£>. Ais je Jë KCp ONOEteTEgfieJ WOGëHCXi- CSU WD iKje MeTffiN Hs3K£NP._. Muisjes Beschuit met muisjes voor Hannie en Frans van den Heuvel, de ouders van een vijfling. Burge meester Reinders van Driessen, de woonplaats van het gezin, was persoonlijk naar het acade misch ziekenhuis van Utrecht gekomen om het echtpaar de lekkernij aan te bieden. De vier jongens en een meisje, die nog op de couveuse-afdeling liggen, maken het goed. foto: anp VOORSTEL SMIT-KROES: DEN HAAG Vanaf 1990 moeten automobilis ten overdag met licht rij den en kunnen voetgan gers bij de meeste zebra's oversteken op eigen risico. Dat zijn twee gevolgen van de de nieuwe ver keersregels en -tekens die minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat wil gaan invoeren. Twee voorontwerpen heeft ze inmiddels voor commentaar naar de Tweede Kamer en een groot aantal instanties en orga nisaties gestuurd. Daarmee moet het uit 1966 daterende Reglement verkeersregels en verkeerstekens (RVV) worden vervangen. De minister heeft hiertoe be sloten omdat van veel ver keersregels en verkeerstekens het nut niet duidelijk is en de verkeersdeelnemer ze niet na leeft. Ook is volgens de minis ter aanpassing aan internatio nale verkeersverdragen nodig. De belangrijkste wijzigingen zijn: zebra's zonder rood licht, de mogelijkheid voor fietsers en bromfietsers bij rood licht rechtsaf te slaan en voorrang op mini-rotondes. Voor voetgangers komt er ver moedelijk een geel knipper licht, waarbij men op eigen ri sico kan oversteken. Nu komt het vaak voor dat voetgangers voor het rode licht staan te wachten terwijl er geen ver keer aankomt. Het groene licht blijft wel gehandhaafd en verschijnt als voor het andere verkeer het licht op rood staat. Een andere verandering is de verplichting voor bestuurders van motorvoertuigen om met ingang van 1 november 1990 overdag met het licht aan te rijden. Voor die datum is on der meer gekozen om zowel de burger als de industrie de gele genheid te bieden technische aanpassingen in de auto aan te brengen die het licht automa tisch aan- en uitschakelen. Het plan is voertuigen in de toe komst standaard met een der gelijke voorziening uit te rus-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3