n „Getuigend gesprek" met Israel E Werklast voor leraar is te zwaar kerk wereld beroepingen Mgr. Capucci wijst beschuldigingen af Schoolwijzer brieven lezers CcidóeGoirtaitt GEESTELIIK LEVEN/OPINIE CeidócSommit VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 PAG -iinn: Nunspeet houdt vast aan vloekverbod NUNSPEET Met twaalf tegen zeven stemmen heeft de ge meenteraad van Nunspeet gisteravond opnieuw een vloekver bod opgenomen in de Algemene Politie Verordening. Het PvdA-raadslid W.J. Bömer heeft de Gelderse commissaris van de koningin, ing. M. de Bruijne telefonisch verzocht de 'Nun- speetse' variant voor vernietiging voor te dragen bij de Kroon. Dat moet via de minister van binnenlandse zaken. In '86 be sloot de Kroon het oorspronkelijke vloekverbod van onder meer de gemeente Nunspeet te schrappen omdat dit in strijd was met het in de Grondwet vastlegde recht van vrije me ningsuiting. Een aantal gemeentes op de Veluwe heeft gepro beerd een nieuw vloekverbod in de APV op te nemen. Dat lukte niet. Ermelo, Harderwijk en Elburg zagen toen af van het vloekverbod. Kerstkind met streepjescode in West-Berlijn BERLIJN Een affiche met een Kerstkind met een streepjes code. Dat moet reizigers met de Westberlijnse metro er de ko mende maand op wijzen dat Kerstmis steeds meer tot een eet- feest is geworden. De Westberlijnse evangelische kerk laat het affiche in de treinstellen ophangen in het kader van een evan gelisatiecampagne waarmee zij in augustus is begonnen. Het Kerstkind is gewikkeld in een band met het opschrift 'zonder conserveringsmiddelen, zonder bindmiddelen - volgens de wa renwet'. Onder aan het affiche staat de uitspraak: „Kerstmis is mijn huisbazin". Een onderschrift met de woorden 'wurgend, mooi groen en weerzinwekkend' zinspeelt op de vercommerci alisering van het kerstfeest. Sommige mensen ruilen hun eer in voor eerbewijzen MISSIERAAD: Bisschoppen missen pastorale bekommernis DEN BOSCH Het opschor ten door de bisschoppen van de dialoog met de Acht Mei Beweging „geeft niet bepaald blijk van pastorale bekom mernis". Bovendien is het te betreuren dat in de drie ge sprekken tussen bisschoppen en beweging leerstellige kwesties zo centraal hebben gestaan, hoewel daar de pro blemen nu niet direct liggen. Dat schrijft het dagelijks be stuur ^van de Nederlandse Missieraad in een brief aan het bestuur van de Acht Mei Beweging. De Missieraad blijft ondanks het besluit van de bisschoppen in de bewe ging participeren. De Univer- stiteit voor Theologie en Pas toraat in Heerlen (UTP) vraagt het bestuur van de be weging de dialoog met de bis schoppen niet als afgehandeld te beschouwen, maar hun te vragen om hervatting van de gesprekken. Het bestuur van de Katholieke Plattelands vrouwen Nederland (KPN) heeft de bisschoppen drin gend verzocht de gesprekken met het bestuur van de Acht Mei Beweging te hervatten. De bisschoppen wordt het se lectief citeren van het Twee de Vaticaans Concilie verwe ten. Dr. W. Goddijn, emeri tus-hoogleraar sociologie van kerk en godsdienst in Tilburg, hoopt dat de Acht Mei Bewe ging genoeg geduld kan blij ven opbrengen in haar con tact met de bisschoppen. Hij zei dat bij de presentatie van het boek De Vernieuwingen in katholiek Nederland. Een dialoog met de kerkelijke lei ding is volgens hem geen ge passeerd station. Enige aarze ling om aan de dialoog deel te nemen, kan Goddijn zich bij de bisschoppen wel indenken. „Bisschoppen zullen zeker oog hebben voor vernieuwing, maar weten ook dat elke ver nieuwing slachtoffers maakt." Nederlandse Hervormde Kerk Be roepen te Voorburg (buitengewone wijkgemeente Hervormd Gerefor meerde Bond) A. Vlietstra sr., wo nende te Voorburg. Gereformeerde Kerken Beroepen te Abbenbroek-Zwarte- waal (beiden part-time) mw.drs.E. Braam en drs.D.J. LagerweiJ, kandi daten te Heenvliet, die dit beroep hebben aangenomen. HERVORMDEN: DRIEBERGEN De sy node van de Hervormde Kerk heeft gisteravond met grote meerderheid (10 stemmen tegen, 46te- gen) een nieuwe formule ring gekozen voor haar relatie met het jodendom. In de huidige omschrijving staat dat de kerk zich tot de joden „richt om te betuigen dat Jezus de Christus" is. In de nieuwe formulering .gaat het om het „gesprek" dat de kerk met Israel zoekt „in zake het verstaan van de Hei lige Schrift in het bijzonder betreffende het Koninkrijk Gods en het getuigenis dat Je zus de Christus is". In een enkele uren durende discussie bleken diverse syno deleden de voorgestelde tekst verschillend te interpreteren. De Raad voor Kerk en Israel wilde een formulering die veel verder afstaat van de huidige tekst. In dat voorstel is het begrip „getuigen" ge heel vervallen en valt alle na druk op het gesprek met de joden „aangaande het ver staan van de Schriften, in het bijzonder betreffende het Ko ninkrijk Gods en de Messias". Tegen deze formulering kwam verzet; te weinig zou het eigen karakter van het christendom hierin naar vo ren komen. Eigenlijk ging de discussie voortdurend over de vraag naar de eigenheid van de christelijke kerk. Voor de een bleek uit de voorstellen te weinig van de gewenste open heid naar Israel, als „de stam waarop de kerk is geënt", een ander was bang dat te weinig uitkomt dat een christen niet anders kén dan getuige zijn van Jezus Christus. De herformulering van de re latie met het jodendom staat al negen jaren op de agenda van de synode. De direkte aanleiding tot de behandeling FOTO: PERS UNIE nu is het verzoek van het Overlegorgaan Joden en Christenmen (Ojec) aan de lidkerken om alles wat in hun kerkorde tendeert naar ,jo- denzending" te schrappen. Dr. H. Vreekamp, secretaris van de Raad voor Kerk en Is rael zei blij te zijn dat er zo veel jaar een beslissing is ge vallen waardoor de zaak „ein delijk" naar de classes (regio nale organen) gaat ter bespre king. Die ronde langs „het grondvlak"maakt deel uit van de hervormde kerkordelijke gang van zaken. Omdat het een wijziging van de kerkor de betreft (waarin de „dog ma's" van de Hervormde Kerk aan de orde komen en de formele kerkelijke spelre gels), gelden speciale voor waarden voor de besluitvor ming. Zo moet de synode er in dubbele samenstelling in laat ste instantie over stemmen. De gereformeerden spraken eerder deze week in hun sy node ook over de kwestie. En kele deputaatschappen (des kundigen) zullen in de loop van volgend jaar advies uit brengen over de exacte for mulering. De hervormde synode vindt dat er materiaal moet komen voor de gemeenten om wat meer inzicht te krijgen over de problematiek van het Mid den-Oosten, met name betref fende de relatie joden en (christen-)Palestijnen, land en staat en dergelijke. De Raad voor Kerk en Israel moet daarvoor in samenwerking met de Generale Diakonale Raad (GDR) met inhoudelijke voorstellen komen. De kwes tie van het Midden Oosten heeft in het verleden tot pijn lijke binnenkerkelijke botsin gen geleid. De Raad voor Kerk en Israel en het her vormd Werelddiakonaat ble ken fors van mening te ver schillen over het Midden Oos ten en de rol van Israel. Na die aanvaring is onderling overleg geopend en de op dracht om gezamenlijk educa tief materiaal samen te stellen ligt eigenlijk in het verlengde van die ontmoetingen, aldus dr. Vreekamp. DEN HAAG De Grieks-orthodoxe aartsbisschop van Jeru zalem, Hilarion Capucci, wijst aantijgingen als zou hij anti-se miet zijn, nadrukkelijk van de hand. Capucci, die in Israël is veroordeeld wegens het smokkelen van wapens voor de PLO, sprak gisteren op de jaarlijkse „dag van solidariteit met het Palestijnse volk" in Den Haag. „Wij willen een onafhankelij ke Palestijnse staat, als buurland van Israël", aldus Capucci. Voor het CDA en de VVD, die voorgaande jaren wel de uit nodiging van de PLO - en de organisatie van de Verenigde Naties - aanvaardden, was de aanwezigheid van Capucci re den om verstek te laten gaan. PvdA-afgevaardigden waren „om verschillende redenen" evenmin aanwezig, maar wilden wel komen op het diner dat de Egyptische ambassadeur 's avonds aanbood ter ere van Capucci en de door Israël afgezet te burgemeester van Oost-Jeruzalem, al Khatib. Talrijke ambassadeurs en diplomaten van lagere rang, ook van landen die de door PLO-voorzitter Yasser Arafat uitge roepen onafhankelijke staat Palestina niet hebben erkend, woonden de bijeenkomst bij. Het ministerie van buitenlandse zaken was vertegenwoordigd door, zoals gebruikelijk, de di recteur van het Bureau Midden-Oosten, en ook door de plaatsvervangend chef-protocol. Het CIDI, het Centrum voor Informatie en Documentatie over Israël, had er bij de Kamerleden op aangedrongen de bijeenkomst met Capucci te boycotten. De PLO-vertegen- woordiger in Nederland, Afif Safieh, duidde het CIDI giste ren aan als een inlichtingenbureau dat zich toelegt op laster, verdraaiing van feiten en belediging. „Als commentaar op wat dezer dagen over mij is gezegd", be gon Capucci zijn toespraak met een gebed van Franciscus van Assisië, dat als eerste regel heeft „Heer maak mij het instru ment van Uw vrede". Het beroep van leraar is een stuk zwaarder gewor den. De status ervan is gedaald, de salarissen in verhouding eveneens. En nu dreigt er voor de ko mende jaren ook nog een groot tekort aan leraren. Wordt er een rekening gepresenteerd? Gaat de kost nog steeds niet voor de baat uit? Laatst las ik in een interview met iema'nd die thans een re delijk hoge positie in de bui tenlandse dienst bekleedt: „Ik ben mijn carrière begonnen als leraar, toen dat beroep nog een behoorlijke status had, zo van thuishorend in het rijtje van dokter, dominee, notaris, leraar. Maar dat is verleden tijd..". Komt het doordat je je tegen woordig leraar mag (moet) noemen zowel wanneer je les geeft op een HTS als aan de jongste kinderen van de basis school? Of ligt het aan de steeds zwaarder geworden taakbelasting, of aan het in verhouding steeds lagere sala- Om met dat laatste te begin nen: er is een groot verschil tussen degenen die al een tijd leraar zijn en de zogenaamde post-HOS-generatie. (De HOS - Herstructurering Onderwijs Salarissen - is het akkoord in 1985 gesloten tussen de onder wijsbonden en minister Deet- man). Bij de onderhandelin gen over die HOS zijn de zit tende leraren duidelijk be voordeeld - men heeft toch te veel aan zichzelf gedacht - terwijl de komende generaties docenten er nogal bekaaid vanaf zijn gekomen. Nieuwe leraren verdienen aanzienlijk minder dan zittende. Zo schijnt bijvoorbeeld een be ginnend docent in het VWO HAVO nauwelijks meer te verdienen dan het minimum loon. De deelname aan de universitaire leraarsopleiding, die dit jaar is begonnen, laat de gevolgen van het boven staande zien: van de 1200 plaatsen, die er beschikbaar zijn, werden er slechts 200 be zet. De verdere gevolgen la ten zich ook raden: er dreigt een gigantisch tekort aan le raren. Voor 1992 schat men 7000 leraren in het basison derwijs tekort te hebben. Voor het voortgezet onderwijs is hetzelfde te voorzien, hoe wel het per vak verschilt. Taakbelasting Er is onlangs een uitvoerig onderzoek verricht naar de taakbelasting van leraren in het voortgezet onderwijs (13.000 personen werden on dervraagd). Daaruit kan in het algemeen worden gecon stateerd, dat het leraarstekort momenteel geen sinecure is. Je mag alleen niet generalise ren, want de zwaarte van de taak verschilt per school en per vak. Wel worden er veel overuren gemaakt. Bij vele le raren bedraagt het aantal uren dat men les geeft maar 1/3 van de totale taak (naast examineren, corrigeren, voor bereiden, vergaderen, etc.). De remedie wordt onder an dere gezocht in een betere werkverdeling in de school. Leraren Nederlands en maat schappijleer maken bijvoor beeld veel overuren en gym nastiekleraren nauwelijks. Toch geven zij hetzelfde aan tal lesuren voor hetzelfde sa laris. Hetzelfde geldt voor twee leraren van wie de één 25 lesuren geeft aan tien klas sen van gemiddeld 30 leerlin gen en de andere hetzelfde aantal aan vijf klassen van gemiddeld 15 leerlingen (om weer eens extremen te noe men). De school zou meer vrijheid moeten krijgen om het werk tussen de leraren anders en beter te verdelen. Aan maat regelen in die richting wordt gewerkt, en dat is een goede zaak. Maar het moet natuur lijk weer allemaal budgettair neutraal, met gesloten beur zen, en het is de vraag of dat reëel is. Als het beroep te zwaar is, er minstens 10% van het aantal uren wordt overge werkt, de salarissen evident te laag beginnen te worden, dan kan men deze problematiek niet zonder een financiële in jectie oplossen. Het laat zich goed voorspellen: de minister van onderwijs zal alle verzoe ken om minder uren per le raar en een hoger salaris nog een flinke tijd afwijzen. (Hoe wel hij er de minister van fi nanciën af en toe fijntjes aan zal herinneren en in zijn rich ting ook de opmerking over de „kost" en de „baat" zal ge bruiken - want dat zijn ter men die ministers van finan ciën goed verstaan!). Maar: als het zo doorgaat zal de wal natuurlijk het schip gaan keren, en dan zal de „grote politiek" wakker wor den, en dan zal het plotseling wel moeten (en dus ook kun nen, want het is altijd een kwestie van prioriteiten). Motivatie Hoe belangrijk het boven staande ook is, het zal sommi gen toch misschien ietwat ma terialistisch in de oren klin ken, zo van: betaal de leraren beter, laten ze het wat minder zwaar krijgen, en het onder wijs profiteert er als vanzelf sprekend van. „Is onderwijs geven dan toch als het er op aankomt niet een idealistische bezigheid?" zal men vragen. Mijn antwoord luidt dan na tuurlijk: „Maar dan moet wel aan een aantal basisvoorwaar den zijn voldaan". Verder hoop ik toch, dat een aantal „oude waarden" uit het leraarsberoep niet geheel ver loren zullen gaan. Gelukkig zijn er ook momenteel nog heel wat onderwijsgevenden die hun idealisme, hun moti vatie om iets voor jonge men sen te betekenen, niet kwijt zijn. En zij tellen hun uren niet, weten echt niet hoeveel uur zij overwerken, of zij wel of niet te zwaar belast zijn. Ze door drs. K. de Jong Ozn. doen gewoon wat zij vinden dat er gedaan moet worden. Maar als ze dan zien wat er om hen heen gebeurt: hoeveel collega's het niet meer „red den", te snel opbranden... tja, dan wordt het ook hun wel eens bang te moede. Er ligt heel wat tragiek ver borgen op vele Nederlandse scholen. Die is niet alleen op te lossen met materialistische maatregelen, maar die horen er wel bij. „Onderwijs gaat om mensen" - dat geldt niet alleen voor leerlingen, maar ook voor leraren. VB II Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Geen zin Een studente, door een radio verslaggever gevraagd naar de reden waarom zij in Den Haag demonstreerde: „Mijn ouders wonen binnen een straal van zestig kilometer van de uni versiteit en daarom kom ik volgens de voorstellen van Deetman niet meer in aanmer king voor een beurs als uitwo nend student. Die maatregel mag niet doorgaan, want dan zou ik weer bij mijn ouders moeten gaan wonen en daar heb ik' geen zin in". Dan maakt ze maar zin, zou ik zeg gen. Of ze kan gaan werken om de huur van een kamer te betalen. Want ik zie niet in waarom een ander (de belas tingbetaler) dat voor haar zou moeten doen. A.M. Hubrechtse, DEN HAAG. Anticonceptie (4) Reagerend op reacties (die ik zeer op prijs stel) herinner ik er aan dat mijn ingezonden stuk was gebaseerd op in de krant letterlijk geciteerde uit spraken van de theoloog Caf- farra en het oude wetboek dat het mannelijk zaad ziet als klein mensje, homunculus. Va ticaanse theologen noemen de weigering om nieuw leven door te geven al moord. Per soonlijk heb ik andere inter pretaties van nieuw leven en moord. Anticonceptie is een methode ter voorkoming van een bevruchting. Zodra een bevruchting heeft plaatsge vonden is er sprake van nieuw leven. Voor het afbreken van dit nieuwe leven bestaan an dere woorden dan anticoncep tie. Ook ik heb, als christen, respect voor dit nieuwe leven; om deze reden wil ik dit bui ten deze woordenwisseling houden. De briefschrijver die veronderstelt dat de reguliere feministische theologie zich hiervan zal distantiëren heeft groot gelijk. De feministische theologie is te belangrijk en waardevol om zich in te laten met ongenuanceerde uitspra ken als deze beschuldigingen van moord; ook die van mij dus. M. Alsemgeest, DEN HAAG. Mgr. Bomers en de Dekens De Acht Mei Beweging is lief hebben in de ruimste beteke nis van het woord; erop uit zijn om elkaar warmte te ge ven, te inspireren, te bemoedi gen, samen een echt gesprek te houden over eeuwigheids waarden, elkaar in een diep en soms ook een onzeker geloof te vinden, te bidden, te zingen en met een zuivere intentie zich (alleen of met duizenden) te richten tot de God die alles weet (het omstreden Tafelge bed van Huub Oosterhuis). „Waar twee of meer in Mijn Naam aanwezig zijn, ben Ik in hun midden" is ook weer van toepassing op de komende bij eenkomst van de Acht Mei Be weging en we zijn dus in het allerbeste gezelschap. Mis schien een „stofje" tot naden ken alvorens het ons Acht- Mei'ers tegen te maken. Iets waartoe mgr. Bomers de de kens in zijn bisdom Haarlem heeft opgeroepen toen hij hen verzocht actie te ondernemen tegen de Acht Mei Beweging. Ik meende dit even kwiit te moeten. Ten eerste als olijk van respect voor honderden gelovigen die met deze organi satie nü al bezig zijn en ten tweede als opbeuring, bedoeld voor de teleurgestelden die het geschermutsel beu zijn. J.C.M. Caminada-Mulders, DEN HAAG. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Vrijwillig of dienstplicht T»r die z iende d ONGEVEER vijf miljoen Nederlanders doen aan vèlskind, gerswerk. Zij werken samen in ongeveer vijfhonderd}"' ^ha ten en zijn enthousiast over het resultaat ervan. WelF1*1"'8,® veel teleurstelling over het gebrek aan aandacht en v|n ring voor dit werk dat toch een marktwaarde vertegtfJ^jgn MSTER digt van jaarlijks 32 miljard gulden. haai (itel eer MENSEN die als vrijwilliger optreden doen dat in v# men: voor zieken of bejaarden, voor drugsgebrujkfarna n( speeltuinen, voor gevangenen en vakantiehulp, kortiE doelen gelden. Vrijwilligerswerk is ingeburgerd in L v£[de land, al gebeurt het veelal in stilte. De wandelaars mqj liden, de koffiedames in bejaardenhuizen en de kini pers in ziekenhuizen stellen zich beschikbaar maart weinig eisen. Hun moeite en energie wordt niet geldel loond, maar zonder die hulp zouden bepaalde voorzie] niet beschikbaar zijn. Het gevaar is reëel dat vrijwilligerswerk zo vanze kend wordt gevonden dat het niet alleen wordt inge het geheel van de zorg, maar dat het ook een deel officiële welzijnszorg gaat overnemen. Het is immers delijk in een tijd van bezuinigingen betaalde beroeps ten te vervangen door gratis vrijwilligers. Maar dan g vrijwillige karakter van dit spontane hulpwerk verlo Met vrijwilligers moet dus voorzichtig worden omgeft gen. Doel van het vrijwilligerswerk is het plezier dat levert, zowel voor degenen die de hulp ontvangen s hen die de hulp bieden. Ingepast in een grote organisaNi veel van de kracht van het vrijwilligerswerk verlorei nen gaan: het spontane karakter, het kleinschalige fectieve, het roeien tegen de stroom in. Onderzoeking het verleden hebben meermalen aangetoond dat vrijw zich met name in de gesubsidieerde sector misbruikt MJMï aoudzi ,athol ijmej lènet r ng (I ing v, -jjnor-in :ed*' GEZIEN de waarde die het werk - ook in geld uitgi vertegenwoordigt, is terughoudendheid van de overhi boden, behalve dan in waardering en financiële ond<y( ning. Ook het bedrijfsleven zou wel eens makkelijkei tief kunnen reageren op verzoeken om een bijdrage, inzetten van vrijwilligers-met-uitkering voor allerlei schappelijke hulpverlening mag wel worden gestimi maar uiteraard niet als dienstplicht worden opgelegd, \iet vindt raac Vrouwvriendelijk gebaar Een aardig gebaar van hoofdcommissaris Brand v Haagse politie tegenover zijn vrouwelijke korpsleden: jaar verlof bij bevalling, mèt de garantie daarna in de gere functie te kunnen terugkeren. Een gebaar waaraaikenhu nige werkgever een voorbeeld kan nemen. [TProf.dr ilbestuut Tiet de iringei Nederl, op gro: documi gave v ijken 1 Radbot zetten, docurrn tige vc afwijst daarva tijd tw tussen schopp Univei Tijden, Volleb kinderen krijgen is ook voor politievrouwen de b boudzi rijkste reden om het werk vaarwel te zeggen. Gezet over de doelstelling dat in 1995 het korps voor een kw vrouwen moet bestaan, vraagt dit om „positieve actie Haagse korps onderzoekt momenteel - ook weer een pöj<athcd punt - de in- en uitstroom van politievrouwen. Over 'bestuu In de achterstandssituatie die de vrouwen bij de politie|kenhu i nvprff ben, passen maatregelen als aangepaste diensten bij zwa schap, deeltijdwerk voor moeders en kinderopvang, ei gezondere houding van veel mannelijke collega's. All vrouw de politiepet met plezier en inzet wil blijven dr gen. V zal immers ook iets gedaan moeten worden aan wal akijd schreven wordt als het „hanige gedrag" van een aantal m.®1 a nelijke collega's. Vrouwenemancipatie betekent ook 1 Sprêk< politie niet in de laatste plaats: opvoeding van mannen ten n moet het Haagse korps - dat bekend staat als het i pen c vrouwvriendelijke van Nederland - een eer zijn era Radbc werken dat het verschil tussen binnenkomende en vei Vollel kende agentes groter wordt dan één; dat was het magei j33"^ sultaat van vorig jaar. zjch overee Colleg Sticht tholie! Rustig weekeinde DE BILT (KNMI) Het ko mend weekeinde is het rustig en droog weer, maar daarna komt de atmosfeer in bewe ging. Een hogedrukgebied dat enkele dagen met zijn centrum boven Engeland heeft gelegen zoekt het r Europese vasteland op. Daardoor kunnen er uitge strekte mistvelden ontstaan. Vooral Frankrijk en Duitsland kunnen daar last van krijgen. Maar ook in ons land zijn de mistkansen in het weekend groot. Zo rustig als het weer op het Continent is, zo onstuimig is het op de Oceaan. Onrust stoker is een depressie die voortgekomen is uit de tropi sche storm Keith, die dinsdag nacht Florida passeerde. De regen en de wind die voor vol gende week in ons land wor den verwacht, kunnen als een restant van Keith worden op gevat. Zuid-Skandinavië: Langs de westkust meer naar het noorden nu en dan een winterse bui, elders overwegend droog en vooral ten oosten van de Noordse bergen opklaringen. Mid- dagtemperatuur tussen 6 graden in zuidwest-Noorwegen tot om het vriespunt rond de hoofdsteden van Zweden en Noorwegen, 's Nachts landinwaarts matige, en benoorden Oslo-stockholm strenge vorst. Britse eilanden: Droog weer. Plaatse lijk vrij zonnig, vooral landinwaarts in Engeland eerst mist. Middagtem- peratuur van 6 graden in engeland tot 11 graden in zuidwest-Ierland. Denemarken, noordwest-Duitsland: Wolkenvelden. Eerst een enkel buit je. Middagtemperatuur rond 7 gra- Benelux en midden-Duitsland: Droog weer. Op veel plaatsen laaghangende bewolking of mist. Middagtempera tuur van 7 graden bij zee tot 3 graden in mistgebieden. Noordoost-Frankrijk en zuid-Duits- land: Mist of laaghangende bewol king. Plaatselijk ook zon. Drooj lage wolken. Droog weer. M temperatuur in het laagland e dalen dicht bij 0 graden, in hi westelijke deel echter rond 5 's nachts lichte tot matige voi ren se ins gangs zieke pleidi voor peet i Landinwaarts vooral in de Povlakte. Middagt ratuur 10-14 graden, in noor en noord-Joegoslavie echter t en 8 graden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2