J 11 Bij Ons Kunt U Uitgebreid Nakaarten. S; Sou^cwit 'pvallende stijging lantal buspassagiers STAD OMGEVING Vierde bedrijvendag wellicht de laatste Een cadeau van formaat Pleidooi voor meer openheid over fouten in ziekenhuizen PIERROT CASINO SCHEVENINGEN. 'N AVONDJE OP VAKANTIE. UNA VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 PAGINA 11 He jaar geeist gens incest I HAAG/LEIDEN Tegen een 48- I man uit Leiderdorp is gisteren drie Gevangenisstraf geëist. De man, een geplaatste ambtenaar, wordt ervan |cht dat hij tussen 1984 en april 1986 re malen gemeenschap heeft ge- t een minderjarige dochter. Voorts j hij ervan verdacht dat hij tussen |en augustus 1988 ontuchtige hande- Li heeft gepleegd met een eveneens jerjarige pleegdochter. I-handeling van de zaak had plaats |r gesloten deuren „om de belangen Jde dochters niet te schaden", aldus |erklaring van de rechtbank, jchtbank doet op 8 december uit- BEZWAREN TEGEN KOMST VAN MOSKEE LEIDEN Er moet geen moskee ko men aan de Os en Paardenlaan. Dat schrijven bewoners van die straat in een brief aan de gemeente. Zij vrezen overlast van de bezoekers van de mos kee, die in het leegstaande kantoor van de Leidse Apparaten Fabriek moet komen. De bewoners denken bo vendien dat hun huizen in waarde zul len dalen en voorzien parkeerproble men. Zij wijzen de moskee van de Stichting Moslim Groep Leiden ook af omdat die volgens het bestemmings plan niet in dat pand is toegestaan. De gemeente wil echter wel toestemming geven voor de verbouwing van het voormalige fabriekspand. De huidige moskee aan de Rembrandtstraat wordt opgeheven omdat die te klein is. Topambtenaar aanvaardt Cleveringa-leerstoel LEIDEN Dr. F. van Dam (57) heeft vandaag het ambt aanvaard van buitengewoon hoogleraar in de economie van de ontwikkelingslanden. Van Dam bezet aan de Leidse uni versiteit gedurende één jaar de Cleveringa-leerstoel. Die leer stoel is in 1970 ingesteld ter herinnering aan de in 1940 door prof.mr. R.P. Cleveringa gehouden protestrede tegen het afzetten van joodse hoogle raren en andere medewerkers van de universiteit. Van Dam is plaatsvervangend directeur-generaal op het het ministerie van buitenlandse zaken, waar hij sinds 1960 werkt. In de jaren 1982-1986 vertegenwoordigde hij Neder land in het bestuur van de Wereldbank in Washington. Hij was van 1964 tot 1979 bui tengewoon hoogleraar in Gro ningen. In zijn oratie waarschuwde Van Dam voor het denken in een tweedeling van „rijke" en „arme" landen. Hij constateer de dat de economie van ont wikkelingslanden een eigen dynamiek heeft. „Zo was in 1985 het inkomen per hoofd van de bevolking in Zuid- Amerika gegroeid tot hetzelf de niveau als dat van Europa continent tot derde wereld be stempelden". Te vaak wordt er volgens Van Dam uitgegaan van een starre Noord-Zuid scheiding waarbij „de" ont wikkelingslanden op een hoop worden geveegd, hetgeen ook gevolgen heeft voor de vorm van ontwikkelingshulp. Die hulp moet volgens hem per land aangepast zijn. Van Dam waarschuwde in zijn oratie voor de verbinding van universiteit en commercie. Die bedreigt volgens hem de onaf hankelijkheid van de weten schap. Een jaar cel voor boekhouder Cortona DEN HAAG/LEIDEN De 53-jarige Leide- naar die 675.000 gulden van de Cortona Stich ting heeft verduisterd is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf. Twee weken geleden werd twee jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf tegen de man geëist. De boek houder heeft het geld in de periode 1983 - 1987 verduisterd. Hij hield bij opnames bij de bank steeds een deel van het geld achter. De man heeft overigens altijd volgehouden niet het ge hele bedrag verduisterd te hebben. Hij dacht voor maximaal een half miljoen gulden verant woordelijk zijn. Van het verduisterde geld stak de boekhouder 200.000 gulden in eigen zak. Ruim een kwart miljoen gaf hij aan een klant van hem die hoge belastingschulden had. DEN Het aantal ensen dat in Leiden de bus gebruik aakt is opvallend ge- egen terwijl het in an- ?re grote steden in het ZH-net is gedaald. De ZH verwacht dat de Eig< ijging zich volgend jaar ri 19 1 doorzetten. Studen- kerjn kunnen dan per 1 le cl' ptember gratis van de ep> gebruik maken en da €<3s Per januari schaa )lgt lijn 15 (Leider- venorp-Morskwartier) een mtrekkelijke, nieuwe is naar de Stevenshof. et aantal buspassagiers in ;iden is in de periode okto- r '87 - september '88 met 5 procent gestegen, in ver- elijking met diezelfde pe- iode een jaar eerder. Wet- ouder M. van der Molen LS int b rt Ja lassd (km (verkeer) noemde dat gister avond tijdens een commis sievergadering „een opval lende stijging" omdat het aantal buspassagiers in ande re grote steden in het NZH- net is gedaald. De oorzaak van deze stijging is nog on duidelijk, „maar heel voor zichtig ben ik er heel blij", sprak de wethouder. De verwachting is dat het aantal passagiers volgend jaar zal toenemen. Dan krij gen studenten per 1 septem ber van minister W.J. Deet- man (onderwijs) de openbaar vervoerkaart waarmee zij gratis kunnen reizen met het openbaar vervoer. Directeur B. Leeuwenburgh meldde gisteravond dat de NZH reeds extra bussen heeft ge reserveerd. „Vooral van lijn 43, langs een aantal studen tencomplexen en -huizen, zal veel meer gebruik wor den gemaakt", zo voorspelde hij. Ook het doortrekken van lijn 15 naar de Stevenshof kan voor meer passagiers zorgen. Deze bus zal voort aan via de Oosterkerkstraat, Hooigracht en Langegracht naar de Stevenshof rijden. Daarbij passeert hij diverse lokaties die voor veel men sen van belang zijn: de Haarlemmerstraat, het Ener gie Bedrijf Rijnland en het politiebureau. Door deze om legging zullen er per uur twee bussen minder door de Breestraat rijden. VVD en D66 drongen er nog eens op aan te onderzoeken of niet meer bussen die winkel straat kunnen mijden. Vol gens de NZH is dat te duur. Nachtbussen Ook enkele andere wensen van commissieleden wees de wethouder vanwege de hoge kosten van de hand: het la ten rijden van enkele nacht bussen die aansluiten op de laatste treinen die uit Leiden vertrekken, het doortrekken van lijn 15 naar het station De Vink en het invoeren van een city-ringbus. „Zo lang de winkeliers niet aan de city-ringbus willen mee betalen, komt die er niet", lichtte Van der Molen toe. Door hun weigering staat dat plan „op een laag pitje". Wel onderzoekt de NZH de mogelijkheden van een spe ciaal lijnennet voor de stille, nachtelijke uren. Er komt geen rechtstreekse verbin ding van Valkenburg naar het station omdat dat het aantal reizigers- zou doen verminderen. De reacties op de nieuwe bushokjes in Leiden zijn po sitief, zo liet Van der Molen weten. „Doordat zij verlicht zijn voelt men zich er 's avonds veel veiliger dan in de oude hokjes". aatsteenaar mishandeld le be I m&EN Een 25-jarige Hage- is vannacht rond kwart twaalf op de Oude Singel iigd door drie Leidenaars 1 en 17 jaar oud). Zij sloe- ïem een gebroken neus na- n d lij er wat van had gezegd e over zijn auto liepen. De konden twee uur later aan Rijn worden aange- n"n°i( en Ze zijn door de Hage- tege herkend en ingesloten. Nad; f"c idenaar bekent le A rDljj dingdiefstal J )EN Een 34-jarige Lei- ar heeft bekend dat hij de open tien dagen bij drie za- kleding en textiel heeft ge it. De man is vanmorgen geleid aan de officier van tie. Hij was woensdag aan- uden. De man zou het af- weekeinde bij een Ismodezaak aan de Lange 44 trouwjaponnen hebben en, bij een kledingzaak e Botermarkt 200 spijker ten en 35 -jacks en bij een enzaak aan de Haarlem- traat zou hij een aantal ledden, gordijnstof en af- lapparatuur hebben meege- LEIDEN De Fona-com- missies van alle Neder landse ziekenhuizen moeten jaarlijks bijeenko men om met elkaar erva ringen en gegevens uit te wisselen. Alleen wanneer deze adviescommissies, waar gemaakte fouten moeten worden gemeld, gezamenlijk overleggen en van elkaar leren kun nen zij goed functioneren en de knelpunten die er bestaan oplossen. Dat heeft prof. A. Th. Schweizer, lid van de raad van bestuur van het Acade misch ziekenhuis Leiden vandaag voorgesteld op een symposium over de Fona- commissies in Nederland in het AZL. Schweizer pleitte bovendien voor een grotere openheid van de Fona-com- missies, zowel onderling als naar buiten toe. Artsen, verpleegkundigen en andere ziekenhuis medewer kers moeten Fouten, Onge vallen en „Near-Accidents" (bijna-ongelukken), afgekort „Fona", bij de commissies melden. Het gaat daarbij in feite om alle gevallen waar bij er iets in het ziekenhuis is fout gegaan waardoor de pa tiënt schade heeft ondervon den. Uit onderzoek is gebleken dat de Fona-commissies in veel ziekenhuizen niet of nauwelijks functioneren. Er bestaan bovendien veel ver schillen in de bereidheid van het personeel om fouten en ongevallen te melden en de samenstelling en werkwijze van de commissies. Het AZL registreert al tien jaar alle meldingen van fou ten en ongelukken in het ziekenhuis. Volgens Schwei zer komt het aantal meldin gen redelijk overeen met het reële aantal fouten en onge lukken dat te verwachten is. Als voorbeelden van fouten en ongelukken die vaak voorkomen, noemde Schwei zer het uit bed vallen van patiënten waarbij mensen bijvoorbeeld een botbreuk oplopen, diagnosefouten van artsen, het verkeerd toedie nen of doseren van medicij nen, het achterblijven van materiaal in het lichaam na een operatie en bedienings- fouten van apparatuur. De belangstelling voor het symposium was zo groot dat er al besloten is een tweede bijeenkomst over dit onder werp te organiseren op 13 ja nuari. Ongeveer vijftig projecten werden gisteren gepresenteerd op de vierde Bedrijvendag van de uni versiteit. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN De kans is groot dat de gisteren ge houden vierde Bedrijven dag van de Leidse univer siteit, de laatste is ge weest. Woordvoerder dr. H. van de Starre van het Transferpunt, het contact punt voor het bedrijfs leven met de universiteit: „We gaan ons de komen de maanden bezinnen of we met de dagen door zullen gaan, er helemaal mee stoppen of een pauze van een paar jaar inlas sen". Volgens Van der Starre begint de formule van de Bedrijven dag, een soort markt waar on derzoek gepresenteerd wordt aan het bedrijfsleven, na vier jaar „vermoeidheidsverschijn selen" te vertonen. Hij consta teert dat inmiddels de belang rijkste thema's wel zijn behan deld. Er zijn dagen gehouden met als thema chemie, (bio- )medische technologie en „be drijvig naar het buitenland". De gisteren gehouden had als thema rond informatica in on derwijs en onderzoek. Voor de Bedrijvendagen wordt gewoonlijk een zeer groot aan tal mogelijk geïnteresseerde bedrijven aangeschreven. De afgelopen keer zijn er 8.000 brieven de deur uitgegaan. Van der Starre vertelt dat overwogen wordt of een wat meer gerichte aanpak inmid dels niet wat zinvoller is. Daarbij kan gedacht worden aan het houden van symposia. Daarvoor kunnen dan bedrij ven die zich nadrukkelijk met het gekozen onderwerp bezig houden, worden uitgenodigd. De opkomst voor de Bedrij vendag van gisteren viel te gen. Volgens Van der Starre hebben ongeveer 80 bedrijven op zijn uitnodiging gereageerd. Verwacht was dat dit er zo'n 100 zouden zijn. „Maar het is natuurlijk zo dat de bedrijven in deze sector, software-hui- zen, automatiseringsbureaus, overspoeld worden met uitno digingen. Dan vraag je je in tern ook af of er iets moet ge beuren en of er geen andere kanalen zijn om bedrijven te benaderenv Niettemin spreekt Van der Starre toch over een goed ver lopen dag. In een lange ruimte van het Huygenslaboratorium, presenteerden zich ongeveer vijftig projecten. „De deelne mers zelf waren heel erg en thousiast. Het bleek dat veel van hen het zelf ook erg inter essant vonden om te zien wat er elders binnen de universi teit gebeurt op het gebied van informatica. Dat is natuurlijk niet de opzet geweest van de dag. Het geeft wel aan wat voor een groot apparaat de universiteit inmiddels is, waardoor het moeilijk is te volgen wat anderen doen", al dus Van der Starre. Van der Molen wil station Lammenschans verplaatsen LEIDEN Het station Lam menschans moet worden ver schoven naar het viaduct bo ven de Lammenschansweg. Dat is een wens van wethou der M. van der Molen (ruimte lijke ordening). Zij denkt dat het dan veel veiliger bereik baar is voor scholieren van het scholencomplex Lammen- schanspark. Die moeten nu de drukke en gevaarlijke Lam menschansweg oversteken om bij het station te komen. Als het station op het viaduct is gebouwd, hoeft dat niet meer. De wethouder verwacht dat er de komende jaren nog geen geld zal zijn voor de verplaat sing, die gisteravond tijdens een commissievergadering werd gesuggereerd door raads lid L. Beijen (PvdA). „Als het voor 2000 lukt, zou het mooi zijn", zei zij. Kritiek op onderzoek naar heroïne- invoer LEIDEN/DEN HAAG Het onderzoek in de rechtszaak te gen twéé Leidse broers die wordert verdacht van de in voer viitf, heroïne moet wor den uitgebreid. Dat heeft de president yan de Haagse recht bank, mr. Koningsveld, giste ren besloten: De twee broers, 26 en 28 jaar oud, worÜe^.er van verdacht- betrokken te zijn bij vier po-' gingen orfj \ii? totaal bijna 9 kilo uit heroïne in te voeren in Nederland, iö'de periode tus sen augustus *87 en '88. Zij zou den hebben ^geprobeerd de verdovende middelen door an deren illegaal Itè laten invoe ren. De zendingen waren af komstig uit Tuékye maar wer den onderschep! 'bij de grens tussen Oostenrijk en West- Duitsland. De broers, van wtie er één ille gaal in Nedefl%d verblijft, ontkennen ook m^ar enig aan deel in de zaak. ^ün advoca ten uitten felle kiitiek op het gerechtelijk vooronderzoek. Daarin was de betrokkenheid van de broers afgeleid uit ver klaringen van eert, van de mannen die was opgepakt bij de grens en uit afgeluisterde telefoongesprekken. "i Advocaat mr. Later^hoemde de getuige onbetrouwbaar om dat ook hij verdacht \flórdt en verslaafd is. Advocaat mr. Zumpolle sprak van ifancu- ne". Andere verklaringen van getuigen waren volgens Later „aantoonbaar onjuist", wplgens haar was de vertaling vjan de telefoongesprekken niefi juist. „De verdediging is hivdoor ernstig in haar belanjl ge schaad", concludeerde zijl De raadsvrouwe wees eilook op dat in de woning val de verdachten nooit belanpnd materiaal is aangetroffen! en vroeg onmiddellijke vriilaqhg. Haar collega sloot zich dfaambij aan. jt Ook rechter Koningsveld ®n officier van justitie mr. Offérs vonden dat het onderzoek le veel lacunes vertoonde. Ko ningsveld stelde echter dat voldoende bewijs aanwezig was om de voorlopige hechte^ nis voort te zetten. Hij weiger-! de de oudste broer twee we ken vrij te laten om bij zijn eergisteren geboren zoontje te- zijn. De zaak wordt op 2 februari voortgezet. (ADVERTENTIE) 225 jaar: het jubileum van de goede smaak. „Huis van geschenken" Maarsmansteeg 14 nabij V D Leiden 071-121293 (ADVERTENTIE) Gevers Dcynootplcin. - Holland Casinos: Amsterdam - Breda - Groningen - Rotterdam - Scheveningen - Valkenburg - Zandvoort Meer voorlichting nieuwbouwplannen LEIDEN De gemeente Leiden zal in de toekomst omwonenden uitgebreider en zo mogelijk eerder in formatie verschaffen over nieuwbouwplannen. Deze toezegging deed wethouder M. van der Molen (ruimte lijke ordening) gisteravond tijdens een commissiever gadering. De wethouder deed haar toezegging na kritiek van raadslid W. Hettinga (CDA) dat vooral bewoners van oude huizen te laat en te weinig informatie krijgen over de manier waarop de gemeente de fundering van nieuwe huizen \yil aan brengen: door het heien of schroeven van palen. Laatstgenoemde methode is veel minder schadelijk voor oude huizen, maar kan niet overal worden toegepast. Volgens ambtenaar T. Ras ser wordt er de laatste ja ren nauwelijks geklaagd over een gebrek aan voor lichting, maar hij gaf toe dat bewoners regelmatig pas vlak voor het begin van de bouw weten of er geheid of geschroefd gaat worden. „Dat moet eigenlijk veran deren en we zullen daar ons best voor doen", beloof de hij. Volgens Hettinga moet niet begonnen wor den met heien voordat de omwonenden het daarmee eens zijn. i Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande r i Naam Voorl.: Adres: j Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank handdoek naar I I I (voor controle bezorging)

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11