Botha stelt met gratie bijna iedereen tevreden Massaal verzet in Georgië tegen nieuwe grondwet NIEUWS KWAM ALS EEN VERRASSING Konijnen vreten Australië kaal Politie heeft nog vragen over dood van Onassis FOTO: AP los Nemeth i het bf me, 1 f Bat nnd ih ih (eef het kindemhtif. runden J (ertrouvJe -jrme niet .RRIlMCr- iü diets tan ldmbik gehoord, ssor Jh kan er niet ran slapenf n,5« U r 155 fc irder uwer 150. n d< I liter- i :s op *- 'AG,NfENLAxMD CcicbcScHvitMit donderdag 24 november 1988 pagina 7 jssale staking ii ette gebieden ,LEM In de door Israel beztte ge- iebben de Palestijnen gistern mas- aakt om te protesteren tegende de- van tientallen Palestijnen. Zwel op lelijke Jordaanoever als in d< Gaza- ag het openbare leven gistern vrij- 1 Winkels bleven gesloten er door- i< >gen waren versperd. In vershillen- 4 en en dorpen wapperde de veboden ise vlag op winkels en huizen Twee j i en een kind van vijf liepenschot- 13 op toen Israëlische militairtn het ij enden op Palestijnen die hen net ste- '0 togelden. Inmiddels heeft de Vrede 5 weging als eerste Israëlische goepe- 2q sitief gereageerd op de PLO-erkla- S /Ugiers waarin de Palestijnen staat 2 -kennen. Westduitse jeugd ziet DDR als buitenland BONN Slechts een kwart van de school gaande Duitse jongeren is van mening dat de inwoners van de Bondsrepubliek en van de DDR één Duitse natie vormen. De helft ziet de DDR zelfs als buitenland. Dat heb ben enquêtes onder jonge Westduitsers uit gewezen. Het Duitse Verbond van Leer krachten vindt deze gegevens alarmerend, zeker met het oog op de herdenking, vol gend jaar, van de oprichting van de Bonds republiek en de DDR, dan veertig jaar gele den. Het gebrek aan kennis bij de jeugd in de Bondsrepubliek over de Duitse tweede ling komt het bewind in de DDR goed uit. Het voelt volstrekt niets voor een Duitse hereniging en hecht er veel waarde aan dat de DDR ook in de Bondsrepubliek als bui tenland wordt gezien. Moord Duitse peuter werk van echtpaar BONN De echtgenote van de 32-jarige Detlef Meyer, die bekend heeft de peu ter Patrick Padberg en zijn 54-jarige grootmoeder te hebben vermoord, is mo gelijk toch bij de ontvoering betrokken geweest. Zij wordt opnieuw door de poli tie verhoord. Het echtpaar Meyer is en kele jaren geleden al eens verhoord in twee moordzaken, maar werd in beide gevallen wegens gebrek aan bewijs vrij gelaten. De vrouw heeft in 1985 een ont voering van haar toen 3-jarige zoontje verzonnen. Ze kreeg daarvoor een voor waardelijke gevangenisstraf. Zowel Ilona als Detlef Meyer, ouders van zoontjes van vier en zeven jaar, zijn aan drugs verslaafd. Detlef is wegens handel in drugs al eens veroordeeld. Reagan blijft bij berechting North SANTA BARBARA De Amerikaanse president Reagan is nog altijd van oor deel, dat een rechtbank moet uitmaken of Oliver North zich met zijn aandeel in de Iran- Contra affaire schuldig heeft gemaakt aan wetsovertredin gen. Reagan is niet van plan een proces tegen North tegen te houden. Conservatieve stro mingen in de VS hebben er bij Reagan op aangedrongen North gratie te verlenen. Uit de verklaring van het Witte Huis kan worden opgemaakt, dat Reagan dat niet van plan Bush benoemt Scowcroft tot veiligheidsadviseur WASHINGTON Ex-generaal Brent Scow croft is door George Bush benoemd tot zijn na tionale veiligheidsadviseur. De 63-jarige Scow croft is een oudgediende in Washington. De voormalige luchtmacht-generaal diende ook al onder president Richard Nixon in het Witte Huis. Onder Nixons opvolger Gerald Ford was hij ook nationale veiligheidsadviseur. Scow croft, die al jaren een van de invloedrijkste fi guren op buitenlands gebied in de Republikein se partij is, staat een voorzichtige opstelling te genover de Sovjetunie voor. Bush heeft ver klaard dat hij die terughoudende opstelling deelt. „Maar dat moet niet worden opgevat als een teken dat ik niet meer vooruitgang in de betrekkingen met de Sovjetunie wil", zo zei de man die volgend jaar januari president Reagan aflost in het Witte Huis. Zoon van Trotsky gerehabiliteerd MOSKOU Het Hooggerechtshof van de Sovjetunie heeft Leon Trotsky's zoon, Sergei Sedov, gerehabiliteerd. Se- dov werd in de jaren dertig terechtge steld tijdens de zuiveringen onder Sta lin, hoewel hij formeel afstand had ge nomen van de overtuigingen en het op treden van zijn vader. Trotsky was een van de leiders van de Russische revolu tie, maar brak om ideologische redenen aan het eind van de jaren twintig met Stalin. Het Hooggerechtshof besloot tot eerherstel voor Sedov na een verzoek van zijn dochter, Julia Akselrod, die in 1979 naar de Verenigde Staten emi greerde. 'Zij schreef Sovjet-president Michail Gorbatsjov een brief met het verzoek de naam van haar vader van alle blaam te zuiveren. oo+ g iwe premier MX Hongarije 50 139. S iï 'EST Het Hongaarse 00 oi int heeft de econoom 30 51, Nemeth benoemd tot 5j> 55 Hij was gisteren /oor Jjj :tie voorgedragen door 42 oil munistische partij. De 00 52.1 e hevormingsgezhde 50 73.i wordt de opvolger 3*- roly Grosz, die aanblijft DO 10701 Üjleider. Grosz conbi- 30 99( de twee functies siids JO 22. jaar, toen hij Janos ba- 50 57AVolgde als partijchïf. ilitburo-lid Janos Lj- 20ii >oemde Nemeth ein iO 66) dynamisch trekpaard'. 0 105.1 iemand die snelle ei 95jjktische besluiten kaï aldus Lukacs. Westei- 0 omaten verwachten da 0 ii7.dh het economische be 0 I03^n Grosz, een combinati< ®8fezuinigingen en hervor q 203p, za* voortzetten. 0 24/ 1 echtelingen j Jplijkertijd fjrgeschoten 150/ 52/ V3n voorPagina) 1 """baag De Neder- i organisatie wil niet ?n over een massa- omdat de lijken ge- n zijn over een af wan ruim twintig ki- Mfljer. Wel zouden de I offers allen op onge- hetzelfde tijdstip 30 eschoten zijn. vanwege de massale tigheid van grenspolitie 0 ligheidsdiensten zijn de er niet in geslaagd eurige gegevens naar te brengen. De Neder- organisatie benadrukt dat het gaat om infor- die „van verschillende >evestigd is. jelopen jaar zijn al dui- Roemenen gerlucht longarije, waar ze min er gastvrij worden ont- |i door de autoritiiten. de socialistische Droe- (Vai onze correspondent Anthony Heard) (Venolg van de voorpagina) KAAPSTAD President P.W. Botha is er gisteren in feslaagd zowel de zware als de blanke pu blieke opinie in zijn land tevreden te stellen. Onde- de dertien ter dood ver oordeelde blanken en zwarten die gsteren gratie kregen, be vinden zich de bekende „zes van Sharpeville", alsmede vier blanhe politiemannen en drie zwanen die wegens politieke misdaden tot de strop waren veroordeeld. Door ook de poli tiemannen gratie te verlenen, kwam Botha een flink eind te gemoet aan de oprukkende rechter vleugel in de Zuidafri- kaanse politiek. Het nieuws kwam voor velen als een grote verrassing. Het dilemma waarmee president Botha kampte was dat hij on der grote druk stond van in ternationale en van linkse lo kale zijde, om de doodvonnis sen van de zes van Sharpeville te herzien, maar dat de rech tervleugel in Zuidfarika er te gelijkertijd bij hem op aange- drong de politiemannen te sparen. Naar verluidt was dit de eerste keer in de Zuidafrikaanse ge schiedenis dat blanke politiea genten de doodstraf zouden krijgen voor de moord op zwarten en dientengevolge een uiterst gevoelige zaak. Doordat de rechtse partijen in Zuidafrika bij de onlangs ge houden verkiezingen enorm aan kracht hebben gewonnen, kon hun stem in deze zaak dan ook niet genegeerd worden. Geen van „zes" heeft overi gens actief deelgenomen aan de moord in 1984 op een zwart gemeenteraadslid van Sharpe ville, een woonoord ten zuiden van Johannesburg. Hun aan wezigheid bij de rellen die tot de dood leidde, achtte de rechtbank op basis van het principe van „collectieve schuld" voldoende reden voor de doodstraf. Het vonnis tegen de „zes", één vrouw en vijf mannen, lokte zowel lokaal als internationaal protest uit, aangezien nooit be wezen is dat een van hen ac tief deelnam aan dé doodslag. Op de Zuidafrikaanse recht spraak had dat brede protest, echter geen invloed. Behendig Dat president Botha een zeer behendig politicus is mag nu wel duidelijk zijn. Met zijn gratieverlening heeft hij im mers zowel de internationale opinie als de rechtse en linkse partijen in Zuidafrika weten te sussen. Als president heeft hij de bevoegdheid clementie te verlenen en dat heeft hij in het verleden al regelmatig ge daan. Er blijft nu nog één vraag over. Wat gebeurt er met alle anderen die al ter dood ver oordeeld zijn en nog moeten worden, wegens politieke mis daden? Zouden ook deze men sen aanspraak kunnen maken op gratie, op grond van Bot ha's gisteren genomen besluit? Op het moment wordt in Zuid afrika gemiddeld één persoon per twee dagen geëxecuteerd. Dat levert een totaal op van 160 executies per jaar. Het be sluit om iemand op te hangen of niet, is uiteindelijk de be voegdheid van de president. Het feit dat Botha het recht heeft genade te schenken bete kent dat hij na zijn recente uit spraak mogelijk overladen zal worden met gratieverzoeken. Zo zijn in het kleine plaatsje Upington, in het noorden van de Kaapprovincie, niet minder dan vijfentwintig zwarten ver oordeeld onder overeenkoms tige omstandigheden als die van de Zes van Sharpeville. Wat zal er met hen gebeuren? Vast staat in elk geval dat de discussie in Zuidafrika over de toepassing van de doodstraf weer is opgelaaid. Recentelijk zijn comités opgericht die zo wel een strengere toepassing van de doodstraf bepleiten, als radicale afschaffing ervan. Welke groepering de gratie verlening in de kaart zal spe len, valt nog te bezien. Amanda van der Merwe en haar twee kinderen Robbie (4) en Li- zelle (9) konden hun geluk niet op toen zij gisteren hoorden dat gratie was verleend aan vader Robert van der Merwe, die veroor deeld was wegens moord en diefstal. FOTO: AP gilden bestaat een opeilijk Hi :t over de ondercruk- 193/ 'an de Hongaarse nin- 553/ d in Roemenië en iver *21' an van de Roememse ]gl/ent Ceausescu om 1000 40 e 13.000 dorpen te 'er- 457/ !n. 583/ 14 3,7 397/ rant ontvangen? Bel tusen 513/ i 19.00 uur, zaterdags tusen 51 "n 15.00 uur, telefoon 01- I en uw krant wordt nog e- vond nabezorgd. - /Mi*#** Wm Miljoenen hongerende wilde konijnen stropen centraal-Au- stralië af, op zoek naar voed sel. SIDNEY Honderden mil joenen uitgehongerde konijnen vreten de Australische bin nenlanden kaal. De uitgehon gerde konijnen eten zich een weg door de dunbevolkte na tuurgebieden van Australië, waardoor andere dieren, zoals kangaroes, dingo 's, paarden en buffels niets meer te eten heb ben. Bedrijfsleider Ron Hyde zag deze week naar schatting 24 miljoen konijnen over zijn ranch in midden-Australië trekken. Van het graasland, dat 450.000 hectare beslaat, was na luttele uren weinig meer over. „De bodem leek te bewegen. Elke vierkante cen timeter zat stampvol konij nen", aldus Hyde. Brian Cooke van de Beheers commissie voor Planten en Dieren sprak van een onge ëvenaarde natuurramp. Twee jaar met zware regens hadden voor een overvloed aan plan ten gezorgd en de konijnen ge dijden daarop uitstekend. Maar de droogte drijft de bees ten nu tot wanhoop. Cooke: „Ze hebben het gele gebied leggegeten en nu sterven ze bij miljoenen". Talrijke riverbeel dingen en bronnen zouden verstopt zijn geraakt door ster vende en dode konijnen. fiKE EN WISKE - DE KOMIEKE COCO By na middernacht'. Oêt is niet normaal meer Haar kind lock. doek je lam bh Dan heb [ik en ver ra tsinf vóór jon l Kom Anti-maffia pool valt uit elkaar (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De strijd tegen de Siciliaanse maffia krijgt op nieuw een klap. De succesvol le pool van anti-maffia-rech ters in Palermo valt nu defini tief uit elkaar. Giovanni Falcone, de fameuze leider van de groep, is de te genwerking beu. De rechter commissarissen van Falcone's groép vormen de harde kern van de strijd tegen de maffia. De groep coördineert alle maf fia-zaken en heeft een gewel dige kennis van de misdaad organisatie opgebouwd. Sinds de benoeming van Anto- nino Meli tot hoofd van de on derzoeksrechters in Palermo zijn er moeilijkheden. Falco ne's speurders werden door Meli met gewone diefstallen opgezadeld en maffia-zaken werden aan onderzoeksrech ters toegewezen, die daar geen enkele ervaring mee hadden. Afgelopen zomer wilde Falco ne de pool al verlaten, maar kon hij met veel moeite van dat besluit worden afgebracht. Falcone is het nu moe voort durend voor de voeten gelo pen te worden door Meli. Na jarenlange werkweken van vaak zeventig, tachtig uur, zonder familie-leven en altijd met een tot de tanden bewa pend escorte, heeft hij geen zin meer in een barricadenge- vecht met een superieur. Het ziet er naar uit dat de pool in stilte ten grave zal worden ge dragen. De meeste rechters van de groep hebben gesollici teerd naar vier vacatures in het Hof van Beroep in Paler mo. Een rustige baan met veel minder werkuren en een aan zienlijk beter salaris. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU In Moskou zei woordvoerder Genna- dy Gerasimov van het mi nisterie van buitenlandse zaken dat de situatie in Bakoe „moeilijk" was, maar gaf verder geen commentaar op de situa tie. De protesten in Bakoe zouden zijn ontstaan nadat Armeniërs in de enclave Nagorno-Kara- bach, die al jaren aansluiting bij Armenië wil, probeerden de Armeense bevolking van het district Soesja te vergroten. De Armeense regering zou vo rige week kolonisten met spe ciale vrachtwagens naar Soesja hebben gebracht, en hen bouwmaterialen ter beschik king hebben gesteld om voor lopige onderkomens te bou wen. De „verontwaardigde in woners" van Bakoe wilden dat de Armeniërs de bouw zouden stopzetten. De parlementen van Nagorno-Karabach en Ar menië hebben zich eerder dit jaar beide uitgesproken voor aansluiting van de enclave bij Armenië, maar het parlement in Azerbaidzjan en de leiders in Moskou hebben dit van de hand gewezen. In de zuidelijke republiek Ge orgië verzamelden zich giste ren zeker 300.000 mensen voor het parlementsgebouw om te protesteren tegen de voorge stelde wijzigingen op de grondwet van de Sovjetunie. De voorstellen leiden volgens de betogers tot versterking van de centrale rol van de overheid en ondermijnen de beperkte autonomie van de re publieken. Een activist, Zviad Gamsats- joerdjia, verklaarde telefonisch vanuit Tbilisi, Georgië, dat wordt geeist „dat zij dit project weigeren, of zich afscheiden van de Sovjetunie". Hij onder streepte dat de Georgiërs de zelfde opvatting zijn toegedaan als het parlement van Estland, dat eerder deze week het veto recht eiste op door Moskou ge nomen beslissingen. Het parle ment van de Kaukasische re publiek Georgië heeft gisteren unaniem een resolutie aange nomen, waarin zij het „nood zakelijk" achten dat het plan tot hervorming van de grond wet van de Sovjetunie wordt gewijzigd. De afgevaardigden in het parlement roepen op snel een nieuwe grondwet op te stellen. Het voorstel tot hervorming van het politieke bestel van de Sovjetunie heeft al veel kri tiek opgeroepen in het land, vooral in de Oostzee Republie ken Estland, Letland en Li touwen die er een beper king van hun soevereiniteit in zien. Volgende week dinsdag beslist de Opperste Sovjet over de grondwetshervormingen. Verbod op betogingen in Kosovo BELGRADO De politie van de door etnische onrust geteister de autonome Joegoslavische provincie Kosovo heeft gisteren een verbod ingesteld op alle massabijeenkomsten. Het verbod komt nadat vijf dagen lang massaal is betoogd door etnische Albane zen tegen het gedwongen aftreden van twee van hun leiders. Inmiddels is door de provinciale partijleiding toegezegd dat deze kwestie later deze week nog eens zal worden bekeken. BUENOS AIRES Op het Griekse eiland Skorpios wordt za terdag de vorige week in Argentinië overleden Christina Onas sis begraven. De autoriteiten hebben gisteren het lichaam vrijge geven. Toch is het onderzoek naar de plotselinge dood van Onassis nog niet afgerond. Haar huishoudster, Heleni Syros, is op bevel van de Argentijnse justitie in Buenos Aires gebleven. Syros was ken nelijk degene <Jie Christina Onassis zaterdag dood aantrof op de vloer van het buitenverblijf, waar zij te gast was. Maar de politie vermoedt dat Onassis niet is overleden op de plaats waar zij werd gevonden. Volgens de politie-arts is het stoffelijk overschot van de ene ruimte naar de andere verplaatst. De Argentijnse po litie wil weten of Syros dit gedaan heeft. Uit de lijkschouwing is naar voren gekomen, dat de 37-jarige Onassis is overleden als gevolg van vocht in haar longen. De oorzaak daarvan is nog niet bekend, maar kan natuurlijk zijn, in geval van een hartaanval of een overmatig gebruik van medicijnen. In het laatste geval zouden dat vermoedelijk vermageringstabletten zijn geweest. Begrafenisondernemers in Buenos Aires legden gisteren de laat ste hand aan de kist, waarin het stoffelijk overschot van Christina Onassis inmiddels naar Griekenland is overgevlogen. FOTO: AP Doden bij bomaanslag op Iers politiebureau BELFAST Bij een bom aanslag op een politiebureau in het Ierse dorp Benburb zijn gisteren twee burgers om het leven gekomen en acht toevallige voorbijgangers ge wond geraakt. De aanslag vertoonde een treffende ge lijkenis met de aanslag eerder deze week op het hoofdkwartier van de Guar- dia Civil in Madrid. Een po litiewoordvoerder zei dat de bom was verborgen in een bij het politiebureau gepar keerd busje en op afstand tot ontploffing werd gebracht Op het moment van de ex plosie was het bureau geslo ten. De aanslag wordt toege schreven aan de IRA.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7