„Bezuinigingen mag je nooit afwentelen" Olympiades -Schoolsport 25.000 kinderen TANDY uit de weekbladen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ladmium in speelgoed niet gevaarlijk voor kinderen VRIJWILLIGERS IN DE KNEL Vrijwel niets veranderd in het basisonderwijs Is een fusie niets voor de weekbladen ELSEVIER DE TIJD ieÜDDENE 'ON 229 MEMOREX"1 VR-1900 VIDEORECORDER MET INFRAROOD-AFSTANDSBEDIENING Geheugen voor 32 zenders. 6 pro gramma's programmeerbaar in 14 dagen, per week en per dag. elektrom sche tuner. HO schakeling, 16 9250 PR02001 PROGRAMMEERBARE SCANNER Hoor alles wal er in de ether omgaat200 voorkeuzekanalen. 23 884 frequenties 20-9113 SUPERTAPE' HIGH-BIAS PLUS CASSETTES (Cr02-P0S[T1E) MEMOREX'- CD-5100 CD-SPELER AFSTANDSBEDIENING MET 24 FUNCTIES 3 straals laser. 2 voudige oversampling mei digi tale filter, 15 tracks program meerbaar 429049 MUZIEK VOOR ONDERWEG JL4?~ SCP 24 hoold teleloon CONCERTMATE'-350 ELEKTRONISCH KEYBOARD 4 geprogrammeerde klankkleu geprogrammeerde ritmes, tem ling, geheugen voor 100 noter LASER-PISTOLEN Set omvat 2 infrarood pistolen die een ruimtegeluid uitzenden. 2 doelschiiven en 2 gordels 60 2302 VOLLE Cadmium is tn zacht, vervormbaar, [verwit metaal met een pauwachtige glans. Ver- Indingen met de stof lorden gebruikt als Keurstoffen, plastic wordt J knalgeel van of heider- Maar een waarschu- fend vingertje is wel op 1 plaats: dergelijke stof- :n zijn zeer giftig. et eerste moment slaat de hrik je dan ook om het hart j het horen van de jongste v iderzoeksresultaten van de Stichting Konsumenten Kon- takt (KK); de onderzochte rode plastic speelgoed- en huishoudelijke artikelen ..staan stijf van de cadmium". Nee, u hoeft nu niet direct de vrolijk gekleurde kinderka mer af te breken. Of eens flink te gaan schrappen in de verlanglijstjes van de kinderen voor Sinterklaas. Want KK liet de onderzoeksresultaten vergezeld gaan van de kalme rende opmerking dat er geen direct gevaar voor de gezond heid bestaat. „Gevaar is er inderdaad niet", licht M. Schuttelaar van KK toe. „Kleuters kunnen bij wij ze van spreken hun blokjes of autootjes opeten zonder een vergiftiging op te lopen, maar het grote nadeel wat ons be treft is dat cadmium niet af breekbaar is. Het belast het milieu sterk en daar proberen we dus iets aan te doen". De stichting, die in haar cad- miumonderzoek al eerder bierkratten en flessedoppen nauwkeurig bekeek, sloot dat onderzoek af met speelgoed en huishoudelijke artikelen. Het gele speelgoed was zo goed als cadmiumvrij, met de rode speeltjes was het slechter ge steld. Hiervan bleek 38 pro cent te veel cadmium te bevat ten. Volgende stap: het aan schrijven van producenten en winkeliers om het aanbod mi lieuvriendelijker te maken Duwtje in de rug „Bijna iedereen heeft toege zegd geen speelgoed met cad mium meer te verkopen", zegt Schuttelaar tevreden. „Die ac tie heeft echt succes gehad. 'En zeg nou niet dat die winkeliers niet op de hoogte konden zijn. omdat je van de buitenkant niets aan dat plastic ziet. We hebben geen monsters geno men bij Jansen op de hoek. omdat je niet kunt verwachten dat die van alle ontwikkelin gen op de hoogte is. Maar grootwinkelbedrijven als De Speelboom. V D. Bart Smit en Blokker moeten dat wel zijn. Het enige dat grote win keliers nodig hebben is een duwtje in de rug om geen cad- miumhoudend speelgoed meer in te kopen". Bang dat de omzet van de winkeliers de komende weken daalt, is de KK-medewerker niet. „Mensen schrikken hier niet zo van als bij een bericht over schadelijke ketjap of fop spenen". Ook G. Franssen van de Alge mene Nederlandse Vereniging van Speelgoed verwacht geen angstige reacties van ouders. „Ik denk dat er sprake is van een storm in een glas water. De handel is gebaat bij het verkopen van goed speelgoed. En niemand is gebaat bij on deugdelijke spullen". Cadmium als kleurstof is goed te vervangen. En Schuttelaar is ervan overtuigd dat winke liers en producenten zich steeds beter gaan realiseren waar ze mee bezig zijn. „Ik denk dat er volgend jaar nog maar heel weinig speelgoed met dat giftige goedje wordt verkocht", merkt hij nog op. „Dus moet iedereen maar ge woon een tijdje blauwe, groene en grijze wagentjes kopen. In plaats van rode". 3 Schoolsport Olympiade, dit jaar al een groot succes. Volgend har kunnen nog meer basisscholen meedoen. FOTO: CEES VERKERK EIST Minimaal 25.000 inderen tussen tien en waalf jaar oud zullen vol- ;end jaar de olympische 'edachte op school met de HERlPaP*ePe^ '"gegoten krij- |gen. Ze zullen meedoen aan wat in het voortgezet onderwijs veelal gewoon .sportdag" heet, maar wat in het basisonderwijs een ipeciaal Olympisch tintje moet krijgen. Schoolsport Olympiade op Ie basisscholen is een klein- ichalige. eendaagse versie van Ie Olympische Spelen; de kin leren zullen elkaar in min- tens vijf echte sporten be- tampen. i'olgens de landelijke organi- atoren van deze Schoolsport Tlvmpiade zullen mogelijk op 3 plaatsen in Nederland zulke ipelen worden gehouden, zo is [isteren in Den Bosch meege speeld. Voor Frans van Gastel de Stichting School en Sport KVLO. een van de drij- j tende krachten achter deze Olympische Spelen voor basis- 7 eholen. is een kind nooit te ong om kennis te maken met le olympische gedachte. „We lopen dat van dat idee van iportiviteit iets blijft hangen 5ia zo n olympische dag. Het noet een schoolsportfeest wor den waarin de kinderen kun- laten zien wat ze op het ;ebied van sport en gymnas- iek hebben geleerd. Het com- Jpetitie-element is belangrijk; verschillende scholen uit een ilaats of streek moeten aan een Olympiade kunnen mee- - doen". Nadat in 1987 experimentele Spelen in Brabantse steden een succes waren geworden, deden dit jaar ongeveer 25.000 kinderen in dertig plaatsen mee. Olympische vlaggen sier den de sportterreinen, er wa ren openings- en sluitingscere monies, fakkels, dans, muziek. „Officiële" olympische huldi gingen maakten het feest com- Koekhappen „Komend jaar gaan we het nog professioneler aanpak ken". zegt Van Gastel. „We willen af van het amateuristi sche zeskamp-achtige van de gebruikelijke sportdagen. Koekhappen en zo is er op de Olympiade niet meer bij. Wat is er voor de kinderen span nender dan een competitie met echte grote-mensenspor- Voor de organisatie van de evenementen, waarvoor scho len en gemeenten zelf data kunnen vaststellen, is ruim een ton beschikbaar; het geld is afkomstig van de Hartstich ting, de Stichting Fondsenwer vingsacties Volksgezondheid en A.G. Verzekeringen. De scholen krijgen via het Neder lands Olympisch Comité (voorzitter Anton Geesink is beschermheer van deze kin derspelen) een brochure over de olympische beweging en haar achtergronden, waarvan leerkrachten in lessen over sportiviteit, gezonde voeding en beweging gebruik kunnen maken. Scholen die deelnemen kun nen rekenen op forse hoeveel heden olympisch materiaal, „bobo-kleding" voor vrijwilli gers die wedstrijden leiden, sportpetten voor alle deelne mers, alles voorzien van de olympische ringen. Scholen die op zo'n olympiade hoge ogen gooien, zullen niet wor den overladen met nutteloze trofeeën en bekers, maar met sportmaterialen zoals ballen en hockeysticks. ARJEN VAN DER SAR UTRECHT Net nog even afgewassen bij de hoogbejaarde buren. En gisteren een collega aan geduwd die de lichten van z'n auto had laten bran den. Geen geld voor ge vraagd. Dus vrijwilliger? Bij de buren wel, bij de collega niet, kunnen we lezen in het boekje „Zo werkt dat", want een be langrijk aspect is dat zon der de inzet van vrijwilli gers het maatschappelijk leven in de knel zou ko men. Het boekje bevat im pressies van het heden daags vrijwilligerswerk en is uitgegeven ter gelegen heid van de Internationa le Vrijwilligersdag, die gisteren werd gevierd. Ongeveer vijf miljoen Neder landers doen vrijwilligers werk. Zouden zij daarvoor een modaal salaris krijgen, dan kost dat de samenleving jaar lijks 32 miljard. Nu kost het de vrijwilligers geld en daar door niet zelden moeite de zaak draaiende te houden. Maar spontaniteit is één van de belangrijkste drijfveren om vrijwilligerswerk te doen. dus wie zeurt er dan om geld. Over het algemeen hebben vrijwilligers ideële motieven. Meestal gaat het om helpen van anderen, zoals bij voor beeld bij het schrijven voor ge vangenen namens Amnesty International. Maar veelal ge beurt vrijwilligerswerk in de anonimiteit, zoals de Thuis zorgcentrale Katwijk dan wel Casa Materna in Zoeterwoude, dat jaarlijks ongeveer 25 jonge ren uit deze plaats naar Napels zendt om te helpen werken aan het herstel van het kin dertehuis Casa Materna en de daar wonende kinderen te vermaken. De opdrachtgevers van het boekje, de drie instellingen die vrijwilligerswerk coördineren of stimuleren, vinden het een slechte zaak dat vrijwilligers ingeschakeld worden om de bezuinigingen in de zorg- en welzijnssector te compenseren. „Die ontwikkeling is terug te voeren op het idee van de zorgzame samenleving. Een samenleving 'waarin altijd wel mensen zullen zijn die vrijwil lig inspringen waar dat nodig is. Maar, met dit boek in de hand, rijst de vraag of het wel reëel is om op die onbeperkte inzetbaarheid te rekenen. Vrij willigerswerk ontstaat vaak spontaan, is in de meeste ge vallen kleinschalig en gebeurt in de eigen omgeving. Mensen beleven er plezier aan om met z'n allen bezig te zijn, ergens voor te knokken en een doel te bereiken. Dat doel wordt in het algemeen door vrijwilli gers zélf geformuleerd, of an ders hebben ze er op z'n minst over meegedacht. Belangrijk is de wederkerigheid: er moet iets tegenover staan. Zou een van buitenaf opgelegde taak vrijwilligers nog zó aanspre ken?" Met andere woorden: spontaniteit kun je niet opleg gen. „Duidelijk is in elk geval", concludeert auteur Saskia van der Stoel „dat vrijwilligers werk de maatschappelijke ont wikkelingen volgt, er niet zel den tegenin gaat, of er op vooruitloopt. Dat zien we on der meer bij thema's waar tien jaar geleden actie voor werd gevoerd, zoals bijvoorbeeld de alternatieve jeugdhulpverle ning. Vaak worden ze nu alge meen erkend en er wordt van officiële zijde rekening mee gehouden". ADVERTENTIE 35.» v VAN ONEINDIG KLEIN TOT ONEINDIG GROOT LEIDEN, Haarlemmerstraat, 26 tel.(071 )140803 Het Pinguïnland van Professor Lupardi 229) De mannen worden teruggebracht naar hun cel en wan- neer zij daar even zitten, gaat de deur open en komt een pinguïn binnen, die als kellner is afgericht. Hij draagt een blad, waarop vier bekertjes staan met een drank, die veel op bier lijkt en vier kleine pasteitjes. „De professor wil ons zeker laten verhonge ren." bromt een van de matrozen, maar wanneer zij hun lunch hebben genuttigd zijn zij net zo verzadigd, alsof ze een uitge breid diner hadden gebruikt! Dan komt Rob met een grote ver rassing: hij heeft kans gezien uit de werkplaats een vijl mee te nemen. Nu kunnen ze zich eindelijk bevrijden van die ellendige hersenantennes. Ze vijlen elkaar de banden door, maar ze ver wijderen hun vreemde hoofdtooi nog niet, omdat prof. Lupardi niet te vroeg mag ontdekken, dat ze hem een poets hebben ge bakken. Alleen Rob gooit de antenne af, want hij zal proberen uit zijn gevangenschap te ontsnappen. GENOOTSCHAP VAN LERAREN: DORDRECHT Sinds de invoering van de wet op het basisonderwijs is er vrijwel niets veranderd. De aansluiting van het kleuteronderwijs op het lager onderwijs verloopt nog steeds moeizaam. Dit concludeert het Neder lands Genootschap van Leraren (NGL) na een on derzoek onder driehon derd leerkrachten. Volgens de in 1985 ingevoerde wet moet het onderwijs zo worden ingericht dat de leer lingen een „ononderbroken ontwikkelingsproces" kunnen doorlopen. Dit wordt als het voornaamste doel van het ba sisonderwijs gezien. Zestig procent van de leraren meent echter dat er sinds 1985 weinig of niets is veranderd. Drie op de tien onderwijzers vinden dat de doelstelling in ontwikkeling is en slechts twee op de honderd achten de doelstelling bereikt. Volgens het NGL heeft de overheid het ontwikkelings proces door de bezuinigingen verstoord. De stagnatie wordt onder meer geweten aan tijdgebrek, gebrek aan rust binnen de school en te grote klassen. Keuzes genoeg: politie, stu denten, kranten Omdat die laatste de anderen in de ga ten moeten houden, zijn die het belangrijkst. Dus reage ren alle weekbladen op de voorgenomen fusie tussen NDU en de Perscombinatie, waarmee op De Telegraaf na alle landelijke dagbladen on der één dak zouden komen De Haagse Post meldde eerder al dat de opinies dood zijn, dus uit die hoek hoeven we niet op een mening te re kenen. Elsevier (NDU) laat al? betrokkene terecht ande ren er iets over zeggen. De overige priodieken zijn ge prononceerder. Vrij Neder land: In de komende jaren zullen nog wel meer slachtof fers vallen. De Groene: Voor lopig past een beschaafd „te gen". De Tijd: De topmannen van straks hebben te veel kranten om er nog voor op te komen. HN-magazine: Het meest onthutsende is dat de fusie bekokstoofd is buiten de eigenlijke eigenaren om (de redacties). Het gaat toch góéd met de Perscombinatie? En het gaat toch góéd met de Nederland se Dagblad Unie (NDU)° Re torische vragen van Vrij Ne derland. die het blad zelf maar meteen beantwoordt. De Volkskrant maakt winst, maar alle daarvoor gedane investeringen en noodzakelij ke leningen zijn weer van Het Parool. Het Parool op heffen kan derhalve niet, maar dit blad is voor de winstcijfers van de Perscom binatie een ramp. Die situatie baart directeur Max de Jong van de Perscombinatie al lange tijd zorgen. Dus vond hij het tijd voor een fusie. Wegener en Audet waren ge gadigden, maar toen net zelf verwikkeld in fusies. Bleef over NDU. werkmaatschap pij van Elsevier en uitgever van Algemeen Dagblad en NRC/Handelsblad. VN's hoofdredacteur Rinus Ferdinandusse concludeert onder meer dat de toekomst alleen rooskleurig lijkt voor het grote, landelijke dagblad dat ook al voor een deel de weekbladjournalistiek heeft overgenomen „Duidelijk wordt ook dat de ontwikke ling van 1945 af maar zeer ten dele beïnvloed is door di recties, zakenlieden of jour nalisten. De veranderingen zijn vooral ook een gevolg van de emancipatie van de lezer, die, elke generatie op nieuw, zijn eigen informatie- eisen stelt en zijn eigen op vattingen heeft over de plu riformiteit van de media". PSV ziet wel iets in een om gekeerde fusie: los van Phi lips. Penningmeester Harry van Raaij constateert in elk geval dat PSV en Philips al lebei veel zakelijker gaan re deneren. Een scheiding sluit hij in de toekomst niet uit. „Stel dat Nashua ons wil gaan sponsoren, en ik weet dat Nashua altijd gewild heeft, dan vind ik persoonlijk dat je dat niet naast je neer kunt leggen. Nee, ze hoeven niet véél meer te bieden, ge woon méér". Niet dat we een fusie op het oog hebben, maar Elsevier is de laatste tijd wel veruit het actueelste weekblad van het stel. (En deze week ook heel „lekker"). Royale aandacht dus voor de fusie. Lubbers ziet er niets in. Brinkman weer wel, oud-top man Pluygers van de NDU weer niet. In Elsevier „Deze nieuwe combinatie wordt niks. Deze fusie is een dood geboren kindje. Zoveel ver schillende redacties, zoveel verschillende bandbreedtes. Dat kan gewoon niet samen gaan. Dat levert wanproduk- ten op'\ Twee hoofdredacteuren te genover elkaar, Woltz (NRC) en Lockefeer (Volkskrant) AD telt blijkbaar niet mee. Woltz: „Stel dat in laatste in stantie. nadat je overal door heen bent gegaan, alle argu menten zijn geweest, de re dacties zeggen: we doen het niet. Nou, dan zie ik geen weg waarop deze fusie door kan gaan. Stel dat je als di rectie op zo'n basis een fusie door gaat drijven, dan is dat het allerslechtste begin voor zo'n onderneming". de sier, maar oh wee als ze ei; op kijken, want dan blijkt al-; ras dat al hun kranten het^ zelfde buitenland hebben, er£ daarmee begint het gelazer.; Gevoelsmatig ben ik tegen, al; was het alleen maar uit soli dariteit: per slot van reke ning kon je vijftien jaar gele den in dit blad ook nog eikei dag zo'n stukje tikken". Het halve blad bestaat uit dej onthoofding van Rudy KouV-" broek door Jeroen Brouwers,- de schrijver die de laatste tijd ook niet meer uit de week bladen is weg te slaan. Brou wers valt Kousbroek aan op diens geschriften over de jap- pentijd in Indië. Hij doet dat met een lawine van publica- ties en cocludeert: „Kous broek en „feiten"! Is dat niet even ongerijmd als een kik ker met een slurf". Aardig om in dit verband Tamar in VN te lezen: „Toen Jeroen Brouwers zijn „Nieuwe Revi sor" verscheen was ik heel enthousiast, elf jaar later vind ik zijn stuk tegen Dirk Ayelt Kooiman vervelend gebrul. Scheldpartijen verve len gauw". Weinig meer dan een be schrijving van de gebeurte nissen en de schrik rond de fusie in de Haagse Post. „Sneu is een wat bescheiden uitdrukking voor de situatie waarin het personeel van de betrokken kranten zich de afgelopen week bevond. Enerzijds actief onderwerp van zo'n fusie, anderzijds we gens gebrek aan informatie en kennis van zaken niet goed wetend wat te berich ten. Groot probleem bleek vooral het combineren van de rollen van deelnemer, slachtoffer en berichtgever". Ook hier bijna het halve blad gevuld met één onderwerp, de eenwording van Europa in 1992 (hoe krijg je dat jaar tal nog uit je strot). „Neder land wordt opgeheven, de democratie afgeschaft en we worden geregeerd door de Brusselse mafia". Het nieuwe Europa één grote totalitaire staat? Laurens Jan Brink horst zegt dat de angst op te gaan in een groter geheel in de zuidelijke landen niet zo sterk leeft en op hem over komt als typisch Nederlandse bekrompenheid. Paul Schef- fer, medewerker van de Wi- ardi Beckmanstichting: „Als we de VPRO maar houden, dan .vind ik het verder best".-.' Bijna had De Tijd weer de actualiteit gemist, ondanks de nog vrij nieuwe indeling waarin dit onderdeel zo na drukkelijk als rubriek is op gevoerd. Eén kolom aan dacht, door hoofdredacteur Tony van der Meulen. „De topmanpen van straks heb ben te veel kranten om er nog voor op te komen. In hun kamers staat vaak een grote globe. Doorgaans voor Hoofdredacteur Bert van Duijn van HN-magazine heeft weinig vertrouwen in de persfusie. „Er spreekt de arrogantie uit van bedrijfs voerders. die denken dat de krant van hen is en de redac ties beschouwen als duur en lastig, maar helaas onont beerlijk hulpmiddel. Terwijl het in feite andersom is, al thans zou moeten zijn. Want een krant is geen rol drop, maar een geestelijk produkt dat als zodanig eigendom is van de redactie" Nog een flard politie; bloem lezingen uit klachten van le den van de Algemene Chris telijke Politiebond. „Is het niet waanzinnig dat er inbre kersbendes uit Liverpool naar ons land komen, van wege ons zachte strafklimaat. We moeten ons schamen voor zo'n bekendheid". (In Elsevier, over de teloorgang van de Coornhert-liga: „Sta ten die hun gevangeniswezen voortdurend uitbreiden zijn totalitair of op weg het te worden".) Suikerooms hebben we alle maal, erkent hoofdredacteur Martin van Amerongen van De Groene (Datex). „Maar. de ferme taal die nu is ge sproken en het ontbreken van een overtuigende econo mische noodzaak doen toch overhellen naar een voor zichtig „tegen". Redelijkheid blijft geboden, maar als de monsterdirectie de afzonder lijke redacties niet weet ge rust te stellen, rest er maar één middel: de hele zaak plat!" Verderop echter de op merking dat die fusie uitste kend is. en dat Elseviers top man Vinken ook de opinie- pers maar onder zijn hoede moet nemen. „De Groene, Elsevier, Haagse Post, Her vormd Nederland en Vrij Nederland bij elkaar, onder ling concurrerend in kwali teit, onder de protectie van een machtig concern dat ook het risico durft te nemen om te investeren, zou de opinie-, pers er weer bovenop helpen,, want bij al die bladen zijn de ideeën er wel maar het geltf niet of is het geld er wel (El sevier) maar ontbreken de ideeën. Als dat niet gebeurt zijn de opiniebladen er over een paar jaar nog veel slech ter aan toe" DICK HOFLAND* 1BER 11_ SINNENLAND/BUITENLAND - ^idMOowumt DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 PAGINA 5

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5