et pact tussen quizmaster en prof EEN LEUKE MEEVALLER VOOR 55-PLUSSERS? CDA neemt De Korte onder vuur Wachtlijsten tehuizen moeten snel verdwijnen FUNRUNNERS" VOOR KANKERPATIËNTJES Verkrachting binnen iet huwelijk valt ïauwelijks te bewijzen Tuchtschool voor ontucht NENDOR4DO i88 PA( fINENLAND EcidócSouaant DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 PAGINA 3. dJ rkiezingen in el Zuid-Holland HAAG Als gevolg van ge- ntelijke herindelingen en grenscor- jes gaan volgende week woensdag november) de inwoners van de per september gevormde gemeenten rden. Ronde Venen, Reeuwijk, ien, Breukelen, Oudewater, Mont- t, Lopik en Vorden naar de stem- om een nieuwe gemeenteraad te en. Kamerik, Woerden en Zegveld samengevoegd en gaan met 33.621 iners verder onder de naam Woer- Reeuwijk heeft Driebruggen bij grondgebied gekregen en telt nu l inwoners. De nieuwe gemeente iwater bestaat nu uit Oudewater, deel van Willeskop, Driebruggen Jnelrewaard (in totaal: 9.410 inwo- vi ei er kint imui ratie kwart n inkojo' ijf- tot n heen3| minis e', Zak zand voor surpriseprijsje AMERSFOORT - Een inwoner van Amersfoort heeft gisteren een wel heel opmerkelijke Sinterklaas-sur prise gekocht. Hij ging voor vijfhonderd gulden het schip in toen hij bezoek aan de deur kreeg van een man die videorecorders voor een echt surpriseprijsje te koop aanbood. In de auto van de verkoper lagen zo'n twintig nieuwe videorecorders die voor 500 gul den te koop waren. Blij met zijn aankoop toog de man naar zijn huiskamer. In de cadeauverpakking zat al leen een goed gevulde zak zand. Telejunk belt voor f 13.000 HENGELO De 06-nummers zijn dermate populair dat sommige zogenaamde „telejunks" diep in de fi nanciële problemen raken. Zo is er een abonnee in Hengelo die maar twee maanden nodig had om een rekening van 13.000 op te bouwen. Deze vorm van verslaving is overigens een landelijk verschijnsel. Abonnees die de 06-nummers bellen worden niet zel den geconfronteerd met hoge rekeningen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers is het niet eens met de kritiek van de CDA-fractieleider in de Eerste Kamer, Kaland, dat de politiek de afgelo pen decennia de burgers beloften heeft gedaan die nu niet meer kunnen wor den waargemaakt. Kaland zei dinsdag op de eerste dag van de algemene be schouwingen in de senaat dat het huidige beleid van het kabinet leidt tot „een gevoel van onbehagen bij veel burgers". Lubbers sprak van een „histo rie van een uit de hand gelo pen uitgavenniveau". „De fi nanciële buffer is verbruikt, de rentelasten zijn de uitgaven gaan opeten". Volgens de pre mier is het logisch dat bij het terugdringen van de uitgaven de overheid „de burger tegen komt". Net zoals de zorg voor onderwijs en milieu gericht is op de volgende generatie zo moet ook nü wat worden ge daan aan het terugdringen van de staatsschuld, teneinde de mensen die na ons komen niet met onoverkomelijke proble men op te zadelen, zo betoogde Lubbers. „Het gaat om de zorg van morgen in plaats van het plezier van vandaag", aldus de premier gisteren in de Eerste Kamer. Ook met de kritiek van Ka land dat het met de „vrijmoe digheid" van individuele mi nisters de „spuigaten uitloopt" was Lubbers het niet eens. „De ministers hebben ieder hun eigen verantwoordelijk heden. Het zijn stuk voor stuk raspaarden. Ik geef toe dat dat een zekere spanning tot gevolg kan hebben, maar de voort gang van het bestuur wordt daardoor niet gehinderd", al dus de premier. CDA-fractieleider Kaland uit te gisteren opnieuw kritiek in het staartje van de algemene beschouwingen, nu met met name op VVD-minister De Korte van economische zaken. „Wat er in de energiesector door een liberale minister van economische zaken wordt ge daan, tart alles", zei Kaland. Volgens hem neemt het aantal regels afkomstig van De Kor- tes ministerie eerder toe dan af. „Als er echt sprake was van deregulering dan zouden de nieuwe electriciteitswet-en de distributiewet niet eens te hoeven worden ingediend'Vzei Kaland. De electriciteitswet wordt volgende week naar verwachting aangenomen door de Tweede Kamer. Kaland waarschuwde op voorhand dat aanvaarding van de wet door de senaat nog een „moeizame zaak zal worden". vindt! hoij i he Md wij etTe! .MSTERDAM Televi- nt mo iepresentator Fred Oster delen ntmoette de bekende jaar Amsterdamse kinderarts irof. Tom Voute eind vo- ig jaar voor het eerst. )ster had net zijn eerste, literst moeizaam gelopen narathon achter de rug, foute had nog nooit een zakPineter gerend. Oster la- kom er: „Hij woog 84 kilo, rzetel °°kte een sigaar en had had !en 6*as roc^e wÜn *n de iurop iand- Hij zei: „Knap van kame1 om zomaar even een narathon te lopen". Ik ei, als u wilt loopt u ïem volgend jaar ook en lan doe ik met u mee". heefen zo sloten de quizmaster en ijn vpe professor een pact waar aan ze pas veel later de enor- fipe consequentiès konden [overzien. Een verbond dat iuiteindelijk resulteerde in everlhet voltooien van de mara thon van New York. De ren ners volbrachten de door henzelf opgelegde taak, waarbij de sponsorgelden ten goede kwamen aan het Emma kinderziekenhuis, waar Voute specialist is op het gebied van kinderkan ker. Over het zwoegen van dit tweetal is het boekje „De marathon loop je zo" uitgeko men. In het vandaag in het AMC in Amsterdam gepre senteerde werk verbaast Voute zich over de mogelijk heden voor een beginneling. Hijzelf kan nog maar nauwe lijks geloven dat zo iemand binnen tien maanden op re delijk verantwoorde wijze zijn lichaam kan trainen en een marathon binnen vier uur uit kan lopen. Oster en Voute wilden hun onderneming zogezegd leuk houden, ze noemen zich ach teraf dan ook „funrunners" die niets moeten hebben van wetenschappelijke verhande lingen over de anaërobe- drempel, verzuring of zuur stofopname per kilo li chaamsgewicht. Zij wilden bewijzen dat de marathon ook te „doen" moet zijn voor mensen die geen gebruik wensen te maken van harts lagmeters, bloedprikken en fietsergometers. Aan de hand van het „voor de vuist weg" lopen van Oster en Voute kunnen joggers en trimmers zo vindt het tweetal le ren dat ze heel ver kunnen komen. „Zo lang je maar lol in het lopen houdt", meldt Oster, net als Voute nu 52 jaar oud. Sigaar „Zaterdag stond de hoogge leerde heer al om acht uur bij me voor de deur. Ik dacht, ik loop meteen twaalf kilometer met hem, dan komt-ie nooit meer terug", dacht de qui zmaster nog. Het pakte an ders uit, het tweetal bouwde dank zij de leut in het lopen de conditie op en liet daarbij de sigaar en de rode wijn achterwege. Hun schade en schande le verde een groot aantal tips op, zoals: koop een paar goe de schoenen, draag kleding die je lekker zit en loop voor al zoals je zelf denkt het 't langst vol te houden. En: rus tig opbouwen, telkens een beetje verder waarbij je niet te strak vasthoudt aan een eenmaal gekozen trainings schema. Voor mensen die er naast hun training een baan op na houden geldt volgens de druk bezette kinderarts dat ze in hun agenda per se uren moeten vrijhouden voor training. Regelmatig trainen is beter dan eens per week een groot aantal kilometers afleggen. Vermijd daarbij het lopen op harde asfaltwegen, negeer je blessures niet, knip Fred Oster (links) en prof. Voute voor het vertrek naar New York, waar beiden de marathon zouden uitlopen. foto: anp je teennagels, verzorg je bla ren goed, loop ontspannen. Het volgen van speciale dië ten is volgens de twee gele genheidslopers niet nodig en van die speciale drankjes moeten Oster en Voute („Van Isostar krijg ik de klem in m'n kaken al hele maal niets hebben. Veel lo pen op meer dan middelbare leeftijd en er toch niet onder door gaan is ook een kwestie van verstandig omgaan met voedsel en sport, een onder werp dat in het boek ook een hoofdstuk heeft gekregen. Na de maandenlange trai ning, waarbij zo af en toe een „adviesje" werd gevraagd van mensen die het kunnen weten, was de marathon van New York dan een feit. De quizmaster en de prof ervoe ren die dag als een van de mooiste in hun leven, een openbaring. Voute: „Ik had het echt moeilijk. Totdat ik ergens in Harlem opeens op m'n schouder werd getikt. „Hoe gaat-ie, professor?", zei iemand die me voorbij liep. Prachtig was dat. Het mooi ste moment van de mara thon. Wat zo'n klein woord vermag. Het ging meteen weer een stuk beter". Glimlach Het boekje over de weder waardigheden van het twee tal jheeft op zich weinig om het lijf; het is aardig anekdo tisch geschreven en zal hoog stens hier en daar een glim lach tevoorschijn kunnen to veren. Wie „De marathon loop je zo" koopt, weet in ie der geval dat een deel van de opbrengst gaat naar het on derzoek naar kinderkanker van het Emma Kinderzie kenhuis in Amsterdam, dat overigens op 15 december voorgoed samensmelt met het AMC. De lezer weet aan het eind ook dat Oster zich nu toch echt heeft voorgenomen nooit meer een marathon te lopen („Ik ga nu toch maar weer eens een stukje fiet sen"). Het boekje geeft ook aan dat lopen, een doel berei ken, ja zelfs de marathon uit lopen goed is voor zelfver trouwen en gevoel voor ei genwaarde. Voor Voute werd dat nog benadrukt door het mooiste compliment, afkom stig van trainer Wim Ver hoorn, niet lang na de finish in New York: „Professor, uw patiënten, de kinderen die bij u onder behandeling zijn en die het met hun ziekte na tuurlijk heel moeilijk hebben, die weten nu definitief dat ze een dokter hebben die ook kan knokken". ARJEN VAN DER SAR „De marathon loop je zo", prof. dr. P.A. Voute en Fred Oster, opgetekend door Rob van den Dobbel steen. Uitgeverij La Rivière en Voorhoeve, Kampen. Prijs: ƒ14,90. Verpakkingsdatum ontbreekt vaak op zakken mosselen DEN HAAG Op zakken mosselen ontbreekt in veel ge vallen de verpakkingsdatum. Volgens een verordening van het produktschap voor Vis en Visprodukten is het vermel den van zo'n datum echter verplicht. De verpakkingsada- tum is vooral bij mosselen be langrijk, omdat dit eiwitrijke produkt erg bederfelijk is en het eten van bedorven mosse len tot een fikse voedselvergif tiging kan leiden. De Consu mentenbond, die het gebrek ontdekte, kwam er ook achter dat de zakken vaak minder mosselen bevatten dan erop staat aangegeven. De kwaliteit van de mosselen bleek overi gens erg goed te zijn. Drie miljard nodig voor schone Schelde BRUSSEL De Internationa le Scheldewerkgroep meent dat er nog zeker drie miljard gulden nodig is om de vervui ling van de Schelde in Frank rijk, België en Nederland aan te pakken. Dat bleek gisteren bij de presentatie van een ac tieplan voor een schonere Schelde. Volgens de werk groep is de hele benedenloop zeer sterk vervuild, onder meer met fosfaten, nitraten en zware metalen. Belangrijke bron is het afvalwater van in dustrie en huishoudens, en de landbouw en zure regen. De werkgroep vindt dat de helft van het geld moet worden be steed aan zuiveringsinstalla ties. De andere helft is nodig voor de sanering van de ri vierbodem. bij 0 >or vr MSTERDAM Minister orthals Altes van justitie de ag dan een wetsvoorstel ddagt jbben ingediend dat ver- kJx achting binnen het hu- gen e elijk strafbaar stelt, het ec^ter zeer de vraag of n )it een echtgenoot we- dit misdrijf veroor- eeld zal worden. Het kan °daar imers, bij gebrek aan elijk i ïtuigen, zo goed als niet worden. et wetsvoorstel van Korthals Ites is daarom niet meer dan n gebaar en dan nog van de lergoedkoopste soort, vindt r. Heikelien Verrijn Stuart, z edewerkster van het Clara ichmann Instituut. 0 et gisteren bepaalde artikel egra!r van ^et Wetboek van Jrafrecht dat een man „die ior geweld of bedreiging met iweld een vrouw dwingt met 'P ;m buiten echt vleselijke ge- eenschap te hebben, als huldig aan verkrachting "Jordt gestraft met gevange- 6 sstraf van ten hoogste twaalf ®ren". Korthals Altes stelt nu 4 ior de woorden „buiten echt" schrappen, waarmee ver- achting gewoon altijd, bin- s ?n welke relatie dan ook, rafbaar is. 14 aar dat is gemakkelijker ge- o :gd dan gedaan. Seks is bin- 'n een huwelijk niet onge- uikelijk en de politie zal je vrouw zien aankomen als vraagt proces-verbaal op te aken tegen je man, omdat hij ia innacht met je naar bed ging, rwijl jij helemaal niet wilde, n dan nog, wat is het nut van o^ngifte? Het lijkt niet echt 'n probaat middel om je rela- weer op het goede spoor te rijgen en juridisch uitzicht edt het ook al niet. erarming Ir. Heikelien Verrijn Stuart, verbonden aan het Clara Wichmann Instituut (weten schappelijk instituut voor vrouwen en recht), geeft toe dat het leveren van bewijs bij verkrachting binnen het hu welijk altijd moeilijk zal blij ven, maar ze had toch liever gezien dat Korthals Altes daartoe in zijn wetsvoorstel meer mogelijkheden had gebo- Het meestbetreurt Verrijn Stuart het dat de oude formu lering („Hij die door geweld of dreiging met geweld een vrouw dwingt...") gehand haafd is gebleven. Het was volgens haar veel beter ge weest als aan het (dreigen met) geweld het volgende was toe gevoegd: „of door andere feite lijkheden". Dan was ook dwang door psychische druk of door (financiële) afhanke lijkheid strafbaar gesteld. Bovendien vindt Verrijn Stu art dat in de wet t)pgenomen zou moeten worden „dat man nen zich voor elk seksueel contact ervan moeten verge wissen of de vrouw wel wil". Ze kan zich wel voorstellen dat zoiets binnen een hechte en intieme relatie stilzwijgend geschiedt: „Als maar vaststaat dat man en vrouw echt allebei willen". Om daar een zuiver beeld van te krijgen zou de man ook verplicht moeten zijn zich af te vragen of de vrouw wel in de positie verkeert om in vrijheid haar wil te bepalen; in een gezelschap van 'dreigen de Heli's Angels (een histo risch voorbeeld) kan dat wei eens moeilijk zijn. Dat deze elementen ontbreken in het wetsvoorstel van Kort hals Altes is volgens Verrijn Stuart typerend voor de be windsman. „Wat overblijft is- het goedkoopste van het goed koopste, een succesje voor de publieke opinie, heel vrijblij vend". STEVO AKKERMAN KAMER VEDRWIJT DEES LAKSHEID Minister Brinkman overlegt met zijn partijgenoot Lansink, voordat de gezondheidsspecialist van het CDA staatssecretaris Dees zal kritiseren. FOTO: DIJKSTRA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer heeft vrijwel unaniem van staatssecre taris Dees van volksge zondheid krachtige maat regelen geëist om de enor me wachtlijsten voor ver pleeghuizen, zwakzinnige ninrichtingen en psychia trische inrichtingen te la ten slinken. Een spoedig uitbreiding van de capaci teit in deze sectoren is dringend gewenst, zo kreeg Dees gisteren uit veler monden te horen. De staatssecretaris kreeg het verwijt de laatste ja ren op dit punt nogal laks te zijn geweest. De woordvoerders van CDA en VVD, Ad Lansink en Erica Terpstra, vinden dat er haast gemaakt moet worden met de al lange tijd bestaande plannen tot sluiting van ziekenhuizen of gedeelten daarvan. De vrij komende ruimten zouden dan in gebruik genomen moeten worden als verpleeghuis of zwakzinnigeninrichting. De PvdA'er Gerard van Otterloo meent dat er volgend jaar ten minste duizend extra verzor gingsplaatsen in de zwakzinni genzorg kunnen worden gere aliseerd. Bovendien moeten er naar zijn mening meer psychi atrische inrichtingen worden gebouwd, met name voor de opvang van verslaafden en be jaarde psychiatrische patiën ten. Volgens Erica Terpstra dient tevens de capaciteit in de be jaardenoorden te worden Uit gebreid. In verpleeghuizen zijn momenteel circa 5000 bejaar den opgenomen die slechts lichte verzorging nodig heb ben en dus net zo goed naar een gewoon bejaardenhuis zouden kunnen verhuizen. Dat schept weer ruimte in de ver pleeghuizen en bovendien wordt daarmee veel geld be spaard (naar schatting ƒ215 miljoen per jaar), omdat opna me in een bejaardenhuis nu eenmaal veel goedkoper is dan in een verpleeghuis. De Ka mer vroeg Dees verder de bouw van speciale wooneenhe den voor licht geestelijk ge handicapten te stimuleren. Het is voor alle fracties buiten kijf dat de gewenste maatregelen vergezeld moeten gaan van een uitbreiding van verpleeg kundig en verzorgend perso neel. ROTTERDAM Een 15-jari- ge jongen uit Spijkenisse is gis teren door de Rotterdamse kinderrechter veroordeeld tot zes maanden tuchtschool om dat hij ontucht heeft gepleegd met 21 kinderen in zijn woon plaats. Het is de maximum straf voor minderjarigen. De jongen zal daarna in een inter naat worden geplaatst. De zaak kwam vorige week in de publiciteit, toen justitie bekend maakte dat ook de oma van de jongen en twee buurjongens bij de zaak waren betrokken. De knollen (ADVERTENTIE) Bent u 55 jaar of ouder? Dan bent u in alle Vendorado Bungalowparken extra voordelig uit. U profiteert er van maar liefst 30% weekkorting en zelfs 40% midweek- korting! Per (mid)week is echter slechts een beperkt aantal bungalows voor de aanbieding beschikbaar. Vandaar dat per 55-plusser moar één bungalow met korting kon worden geboekt.Reserveer dus vooral tijdig! 40% MIDWEEKKORTING VOOR 55-PLUSSERS. IN NOVEMBER OF DECEMBER bijv. 6-pers. 0^ 'ff geschakelde I Cj bungalow vanaf-30ff- I Bel voor informatie en reservering: 020-6656565 Meer over deze en ondere voordelen leest u in de Vendorodo folder '88-89. Gebruik deze bon, dan krijgt u die gezellige Ideurenfolder gratis toegezonden! Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Vendorodo, Antwoordnummer 10072,4800 VB Breda. Er ligt ook een folder voor u klaar bij V&D, ABN Bonk, D-Reizen en de grote postkantoren.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3