Protest tegen komst van mgr. Capueci Stichting int auteursrechten in evangelische kring kerk en wereld Acht Mei -kerk toon t rijkdommen £eidóe@outti/ >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócSouMMit DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 PA( NNI ROTTERDAM In evangelische kring is de Stichting Licensie opgericht die het lukraak kopiëren en stencillen van liede ren en teksten moet tegengaan. De stichting geeft kerkelijke gemeenten, kerken en andere organisaties toestem ming tegen de betaling van een jaarlijks abonnement van ongeveer 50 gulden toe stemming teksten over te nemen of te kopiëren. Het abonnementsgeld wordt aan de betrokken uitgeverijen, tekst schrijvers en componisten uitgekeerd. In kringen van evangelische kerken en Pinkstergemeenten - worden vooral vier liedbundels gebruikt. In minder traditio nele gemeenten zijn vooral de Youth for Christ-bundel en de Opwekkingsbundel geliefd. Traditionelere gemeenten maken veel gebruik van de liederen van Johan nes de Heer en de bundel „Glorieklok- ken". Het initiatief voor de oprichting van de stichting is afkomstig van „Conti nental Sound", een christelijke organisa tie op het gebied van muziek en kunst. In een brief aan de kerken en gemeenten wijst „Continental Sound" erop dat uitge vers, tekstschrijvers en componisten door de handelwijze van de kerken in grote (financiële) problemen komen. Ook in andere christelijke kerken blijkt het met de auteursrechten niet erg nauw te wor den genomen. Zo voldoet slechts een kwart van de ruim 800 plaatselijke gere formeerde kerken aan de verplichting jaarlijks 42 gulden aan BUMA-rechten te oe talen. DEN HAAG De komst van de Grieks-katholieke geestelijke Hilarion Ca pueci, die vanmiddag heeft gesproken ter gele genheid van de interna tionale solidariteitsdag voor de Palestijnen op een bijeenkomst van de PLO in het Haagse Con* gresgebouw, heeft tot protest geleid van joodse en christelijke zijde. Capucci, in 1974 door Israël tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld wegens wapensmokkel voor de PLO, werd in 1977 dank zij bemiddeling van het Vati- caan vrijgelaten nadat hij had toegezegd zich voortaan van alle politieke activitei ten te zullen onthouden. Mgr. dr. Juliusz Janusz, se cretaris van de nuntiatuur in Den Haag, wijst desge vraagd nog eens nadrukke lijk op die uitspraak maar vindt commentaar op het optreden van Capucci een zaak voor het Vaticaanse staatssecretariaat. De Haagse deken J.Kwaai- taal, voorzitter van de Ka tholieke Raad voor Israël, toont zijn „afschuw" over het optreden van Capucci. „Hij bewijst de Palestijnse zaak een slechte zaak. De mensen denken niet zonder reden: ze halen een terrorist Mgr. H. Capucci samen met Jassir Arafat van stal om de zaak van de Palestijnen aan te prijzen." De Amsterdamse liberale .Capucci spreekt met de toe rabbijn Liliënthal meent dat stemming van het Vaticaan, dat erop zou toezien dat hij zich aan zijn belofte zou houden." Voor de PLO-bijeenkomst met Capucci waren onder meer de Eerste en Tweede Kamercommissies voor bui tenlandse zaken uitgeno digd. De VVD en CDA-Ka- merleden zullen in ieder ge val niet op de bijeenkomst verschijnen, nadat het Cen trum Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI) er in een brief aan minister van buitenlandse zaken Van den Broek en alle fracties in de Eerste en Tweede Kamer op aangedrongen de bijeen komst op de internationale dag voor de Palestijnse soli dariteit te mijden. Gezien „het terroristische verleden en de anti-joodse opvattin gen" van Capucci acht CIDI „een bezoek van politici aan deze figuur ongewenst". „De regering en Kamerleden mogen immers niet de ge ringste indruk wekken ter reurdaden tegen Israël te willen vergoeilijken", aldus het CIDI. Nog geen formulering voor gereformeerde relatie met joden LUNTEREN De gerefor- meerden zijn er nog niet uit hoe in de kerkorde de relatie met de joden omschreven moet worden. Na moeizame discussies over diverse voorstellen besloot de synode gisteren deskundigen (deputaatschappen) van di verse discipline te vragen met adviezen te komen. Aanleiding tot de wijziging van de kerkorde is het veran derde denken over de relatie jodendom-christendom en de vraag van het Ojec (overleg orgaan joden en christenen) om de kerkorde van de diver se kerken te zuiveren van (verwijzingen naar) jodenzen- ding. Vanavond buigt de synode van de hervormde kerk zich over een voorstel om de ver houding ioden-kerken in de hervormde kerkorde te wijzi gen. De kwestie ligt uiterst gevoe lig bij zowel joden als christe nen. Binnen de kerken bewe gen de discussies zich tussen „de onvervreemdbare op dracht" om het Evangelie te verkondigen aan iedereen, dus ook de joden, tot en met het „getuigend gesprek" met onder andere joden. 9? In het stiltecentrum in het winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht is gisteren het eerste exem plaar van het boek De Vernieuwingen in Katho liek Nederland aangebo den aan de voorzitter van de Acht Mei-beweging, mevrouw Wies Stael Merkx. Dat is niet toevallig gebeurd, de zeventien auteurs van het boek inclusief de eindredac teurs ervan, Erik Borgman, Bert van Dijk en Theo Sale- mink, zijn vrijwel allen ver bonden aan organisaties die participeren in of sympathise ren met de Acht Mei-bewe ging. In dit boek komt dus de „Acht-mei-kerk" aan het woord. De eindredacteuren die het eerste, inleidende hoofdstuk (Van Pastoraal Concilie tot Acht Mei bewe ging) voor hun rekening na men, realiseren zich zeer wel dat de tijd is aangebroken om een balans op te maken van de vernieuwingsbeweging en haar resultaten in de Neder landse rk kerk. De restauratie is immers op alle fronten in het kerkelijk bedrijf in volle gang. Wat de vernieuwers daar tegenover kunnen stel len is vrij weinig. Zij vinden elkaar weliswaar in de Acht Mei-beweging, maar de struc tuur daarvan is vederlicht: hooguit ziet men elkaar een of twee keer per jaar, op de ma nifestatie of/en het voorberei dend overleg. De consolidatie via het gedrukte woord, er komen voorlopig weinig an dere mogelijkheden in aan merking, ligt dan voor de hand. Gedateerd De vernieuwers die hier in dit boek aan het woord komen ogen soms zelf gedateerd. Zij worden geconfronteerd met een jeugd die niet langer ge ïnteresseerd is in nostalgieke verwijzingen naar het Twee de Vaticaans Concilie en die, voorzover zij voor kerk en ge loof nog interesse weet op te brengen, het kerkelijk polari- satiespel niet langer wenst mee te spelen (zie bijvoor beeld de groei van de charis matische beweging, die geen vrucht is van de jaren-zestig vernieuwing en dus in dit boek niet voorkomt). Zij zijn in het defensief gedrongen en hun behoefte de balans op te maken is dan ook alleszins be grijpelijk. Dat gebeurt met uitzondering wellicht van de inleidende bijdrage niet op een weten schappelijk niveau, ook al verschijnt het boek bij een academische uitgeverij: verte genwoordigers van de kerke lijke sectoren vertellen het verhaal van hun sector, soms met veel gevoel voor actuele details: de missionaire bewe ging, de vrouwenbeweging, de vrouwelijke religieuzen, de mannelijke religieuzen, de ka- techeten, de kerkelijke vre- desstichters, de lekenbewe gingen enzovoort. De Leidse hoogleraar in de sociologie Leo Laeyendecker, actief in de Vereniging voor Pastoraal Werkenden, zet, in een bijdrage die al eerder werd gepubliceerd, het beleid van de kardinalen Alfrink en Simonis tegenover elkaar en concludeert tot de veel ge hoorde verzuchting dat het huidige bisschoppencollege sterk aan moreel gezag heeft ingeboet. De meeste feiten zijn globaal wel bekend en in aparte pu blicaties uitgebreider uitge werkt. Het nieuwe van dit boek is dat ze hier worden ge presenteerd als de vruchten van een vernieuwingsbewe ging die pas in een laat stadi um, eigenlijk pas vanaf 1985, toen de Acht mei-beweging werd opgericht, zich bewust is geworden van haar unieke positie in de geschiedenis van de rooms-katholieke kerk. Wat lange tijd als een vanzelf sprekende verworvenheid leek, onder meer omdat het episcopaat er zijn zegen aan gaf, blijkt een uniek experi ment in de kerkelijke geschie denis te zijn. De vernieuwers mogen dan zwak georganiseerd zijn, de feitelijke ontwikkelingen waaraan zij leiding hebben gegeven, laten zich meestal niet meer terugdraaien. „Her- kerkelijking" van onderwijs, van de vredesbeweging, zelfs van de missionaire beweging lijkt onhaalbaar. Zoals gezegd, hier wordt een balans opgemaakt, die ge waardeerd kan worden omdat voor het eerst in een publica tie de belangrijkste deelne mende groepen bij elkaar worden gezet. Er zal ongetwij feld nog veel studie nodig zijn om dit experiment verder in kaart te brengen, ook al lijken de contouren ervan duidelijk genoeg. Interessanter is de vraag waar het heen moet met die Acht Mei-kerk. Want zij mag dan het initiatief kwijt zijn geraakt, zij vertegen woordigt wel het grootste en meest actieve gedeelte van de Nederlandse rk kerk. Dat valt echter buiten het bestek van dit boek. PAUL VAN VELTHOVEN De vernieuwingen in katho liek Nederland. Van Vatica- num II tot Acht Mei Bewe ging. Uitgave: Academische Uitgeverij Amersfoort. Prijs 25 Woorden zijn de adem vande ziel „Zondag is eerste dag van de week" DEN HAAG De zondag is de eerste dag van de week en niet de laatste. Niet iedere uit gever van agenda's en kalen ders schijnt dat te weten; vaak wordt de maandag als eerste dag van de week be schouwd en zondag als laatste. Zo functioneren twee ver schillende week-indelingen en dat moet niet, vindt de SGP-fractieleider in de Eerste Kamer Barendregt. De zon dag is en blijft de eerste dag van de week, naar aanleiding van het feit dat Christus op die dag opstond uit de dood (pasen). Barendregt vroeg de regering om in het kader van de harmonisatie wat aan die verschillende weekindelingen in agenda's te doen. Minister president Lubbers heeft hem een teleurstellend antwoord moeten geven: de regering kan niets doen aan de ver schillende indelingen van agenda's en kalenders. „Kerken moeten rente ter discussie stellen" DEN HAAG „Meer dan zij tot nu toe hebben gedaan, zouden de kerken de funda mentele vraag moeten stellen, of het moreel verantwoord is rente te vragen aan de armen en hen onder hun schulden te bedelven. Het is de rente die door de Derde Wereld als het voornaamste onderdrukkende wapen van het Westen wordt beschouwd." Dat bepleit de werkgroep Kerk en Ontwikkelingssa menwerking van de Raad van Kerken in Nederland in de brochure „De kerken en het schuldenvraagstuk". De brochure is woensdag aan geboden aap het CDA-kamer- lid drs. H. Aarts, voorzitter van de vaste kamercommissie voor ontwikkelingssamen werking. De schuldenlast van de ontwikkelingslanden be hoort tot de zes prioriteiten in de Nederlandse bijdrage aan het conciliair proces. In de brochure komen moge lijke oplossingen voor de schuldenproblematiek aan de orde en wordt gewezen op de rol die de kerken kunnen spe len. Voor de bespreking van het probleem van de schul denlast in de parochies en ge meenten zal een handreiking verschijnen. De werkgroep constateert dat het schuldenvraagstuk niet los kan worden gemaakt van het structurele onrecht dat in de monetaire wereldorde is verankerd. De werkgroep bepleit dat de kerken elk jaar in oktober een „schuldenweek" houden, naar het voorbeeld van de Latijnsamerikaanse „dag van de schuld". De kerken in de Verenigde Staten hebben juist tot de instelling van zo'n jaar lijkse schuldenweek besloten. Kerkvoogdijen, kerkeraden en parochiebesturen zouden een discussie moeten voeren over de kerkelijke bankreke ningen en alternatieve beleg gingen in bijvoorbeeld de Oe cumenische Ontwikkelings coöperatie EDCS, die projec ten in de Derde Wereld kre dieten tegen een lage rente verstrekt. :rki< «12 Alleenverdieners "jl HA. ntelijk ~\T V OORAL alleenstaanden boven 27 jaar zonder kint !r<^( on Reet ewate deel Snelre met een inkomen in de buurt van het minimuml straks de dupe van de belastingvereenvoudiging, kabinet is niet bereid de gevolgen van die operatie v< en. K groep te verzachten. Het gaat om bijna een kwart mensen die er meer dan een procent van hun inko 3n^rs achteruit zullen gaan, in guldens uitgedrukt: vijf- tot derd per jaar. Over dit probleem moet worden hee^ jf vinden de verantwoordelijke bewindslieden, minis t ding en zijn staatssecretaris Koning. VOLGENS het kabinet zijn de alleenstaanden met netsplannen beter af dan met de oorspronkelijke voo van de commissie-Oort. En: „Het is niet mogelijk eer tie als deze door te voeren, zonder dat dit voor ieman tieve effecten heeft". Beide argumenten klinken maar zijn het niet. Want waarom wordt ervoor gekozï deze groep het slachtoffer te laten worden van de 1 vereenvoudiging? Omdat anders het verschil tusseJI muminkomen (rond 23.000 gulden) en anderhalf ma| daal (rond 65.000 gulden) te gering zou worden, stelj ding en Koning. Zij vinden dat met het oog op de ka eenwording van Europa de hogere inkomens minder] moeten worden belast dan thans het geval is. De gedachte van het CDA om via een „belastingti leen- en tweeverdieners gelijk te behandelen, vindl ogen van de bewindslieden geen genade. Het CDA hoi I dit voorstel rekening met het feit dat het overgrote d< de alleenverdieners nog een gezin te onderhouden hee I geen bij tweeverdieners minder vaak voorkomt. Ma^H kabinet wil niet gaan sleutelen aan het broze evenwi^H in de tweeverdienerswet na veel politiek touwtrek! stand is gebracht. Dit antwoord mag het CDA niet te 1 kelijk van zijn standpunt afbrengen. Uitgangspunt mo'ePr€ ven dat de verdeling van de lasten en de voordelen ntmi vaardig en evenwichtig geschiedt. Inventiviteit is daar irof. y teter aten nara Jouti Terug in de Kamer •ookl ;en Ex-staatssecretaris van buitenlandse zakein!te der Linden, afgetreden tijdens de paspoortaffaire, kom in de landelijke politiek en neemt weer de kamerzetel hij vóór zijn deelname aan het kabinet-Lubbers had Voor hem niet een politieke functie elders, op Europiia veau bijvoorbeeld. Maar een terugkeer naar de kame1 on waarvoor hij in 1986 een groot aantal voorkeurssteaara verwierf. HET is goed dat Van der Linden deze plicht tegenovi1 duizenden kiezers weer op zich neemt. Limburg heel Cn z bijna persoonlijk afgevaardigd, als zou er sprake zijn v le pi kiesstelsel gebaseerd op districten. TV ff [oven JVlET zijn kennis van zaken en zijn kabinetservaring luiteii een waardevolle bijdrage aan de CDA-fractie lever het hem met genoegen ontvangt. Hopelijk brengen het w*- de Kamer en de contacten met zijn collega's hem ook tT inzicht dat hij moet ophouden zich als volkomen onset slachtoffer van de paspoortaffaire te beschouwen. And« hij in het pluche van de kamerbankjes waarschijnlijk! niet lekker zitten. L Rustig weer DE BILT (KNMI) Boven de Britse eilanden li|t een hoge- drukgebied dat het komende etmaal maar weinig van plaats verandert. Het hoog vertoont een krachtige uitloper, die via noord-Frankrijk naar de wes telijke Alpen loopt. Boven het noorden van Finland ligt het centrum van een diepe depres sie, deze verandert eveneens weinig van plaats. Tussen de beide systemen bevindt zich over een breed gebied een noordwestelijke luchtstroming waarmee lucht afkomstig van de noordelijke oceaan naar Skandinavië stroomt. Ons land ligt aan de rand van deze stro ming. Wolkenvelden die in deze stroming worden meege voerd drijven voortdurend vanuit het noordwesten over het land. Daar valt nauwelijks of geen regen uit. In het zui den van het land, waar weinig of geen wind is, kan zich ge makkelijk mist of laaghangen de bewolking vormen. De temperaturen varieren in de middag tussen 8 graden in het noorden en 5 graden in zuid- Limburg. Weersvooruitzichten v< ropese landen, geldig v zaterdag: Zuid-Skandinavië: Langs de v ^g een enkele bui en middagti >bbt tuur 5 tot 8 graden, zonder de nacht. Landinwaarts beoc Noorse bergen opklaringen e elijl wegend droog. Bezuiden Oslo holm overdag enkele graden nul, benoorden die lijn's i lichte vorst, 's Nachts lichte ti ge vorst. Britse eilanden: Vrijwel Wolkenvelden, hier en daar ringen en eerst voornamelijk Engeland mist. Middagtemper tot 10 graden. Denemarken, noord-Duitsla Nederland: Wolkenvelden. 1 melijk in Denemarken eer buitje. Meer naar het zuiden lijk mist. Middagtemperatuur lergi graden. -■ eet h Belgie, noord-Frankrijk t Duitsland: Rustig en op de plaatsen bewolkt weer. 0| plaatsen mist. Geen neerslag^ dagtemperatuur 3 tot 7 gra< mistgebieden soms dicht bij 0 Zuid-Duitsland: Rustig Plaatselijk mist. Middagtempè, meest rond 0 graden, 's Nachtfe hier en daar matige vorst. Amsterdam regen hulc Ml" ordt Strooizout Ik heb uit artikelen in uw krant in voorgaande jaren be grepen dat de Haagse gemeen tereiniging een soort piket kent, waarbij in geval van sneeuwval wordt uitgerukt 'met strooiwagens. Vreemd ge noeg is dit dinsdagmorgen niet gebeurd, waardoor het ver keer in Den Haag op veel plaatsen muurvast kwam te zitten en waardoor het echt gevaarlijk glad was. Mogelijk heeft men gedacht: de tempe raturen zullen in de loop van de dag genoeg stijgen om de sneeuw te doen smelten, waar om dan met strooizout uitrij den? Persoonlijk vind ik het ook in zo'n naar verwachting kortdurende periode van glad heid altijd zinnig om te strooi en. Waar ongelukken kunnen worden voorkomen moet dat gebeuren. Beter een beetje te veel zout strooien dan te wei nig, zou ik zeggen. Boek De Jong De recensie in uw krant van André Horlings van het door dr. L. de Jong geschreven deel 13 van „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog" is zeer interes sant. Recensent vergist zich echter wanneer hij stelt dat „het concept van het hoofd stuk over excessen in deel 12 leidde tot de oprichting van het comité Geschiedkundig Eerherstel Nederlands-Indië". Dat comité werd reeds opge richt vanwege het volledig vertekend beeld dat dr. De Jong in deel 11a geeft van de omstandigheden die in Indië vóór de oorlog heersten. Dat blijkt ook uit het feit dat twee van zijn adviseurs, prof. dr. I.J. Brugmans en drs. R.C. Kwantes, zich van de inhoud daarvan distancieerden. J.M. Koster, Majoor der Artillerie bd, DEN HAAG. Slaan De kindermishandeling op de basisschool heeft mij geschokt. En meer nog de achterliggen de gedachte: „Wie zijn kinde ren liefheeft spare de roede niet". Ik ben van mening dat het slaan van kinderen altijd een zwaktebod is. Zelfs een tik op de vingers of op de broek is in mijn ogen verkeerd. Elke ouder maakt zich er wel eens schuldig aan, maar wie na zo'n uitgedeelde klap even eerlijk nadenkt over het waarom komt tien tegen een tot de slotsom dat niet opvoedkundi ge motieven daaraan ten grondslag lagen, waar heel ge woon: drift. Nu is het slaan uit drift, hoe verkeerd ook, nog te verdedigen als zijnde een be grijpelijk menselijk trekje. Slaan uit berekende beredene ring is niet te verdedigen. Slaan (2) Altijd gedacht dat je je kinde ren veilig naar school kon stu ren zonder het risico te lopen dat de leraar er flink op zou losslaan. Met het kastijden van kinderen is immers al jaren geleden in ons land afgere kend? Een reformatorische school in Hilversum blijkt er dus andere opvattingen op na te houden. Daar worden kin deren die buiten de paden tre den met harde hand weer op het „rechte spoor" gezet. Maar ik vraag mij af hoe blij wij kunnen zijn met dat „rechte spoor". Wordt kinderen, als de leraar ze slaat, niet daarmee geleerd dat ze geweld mogen gebruiken om hun gelijk te halen? Dat „autoriteit" en „klappen uitdelen" onlosma kelijk met elkaar verbonden zijn? Ik kan in elk geval geen enkele rechtvaardiging vinden voor zo'n pedagogische aan pak. Waarnemingsdienst Het is toch wel diep treurig dat er kinderen moeten ster ven alvorens men de waarne mingsdiensten van huisartsen eens onder de loep gaat ne men. Zou het niet zo moeten zijn, dat artsen in geval van hoge koorts (boven 40 graden is hoog en een duidelijk teken dat er iets mis is) altijd moeten langskomen? Ik heb geen in zicht in de beschikbare man kracht en de mogelijkheden en het kan natuurlijk zijn, dat artsen het gewoon veel te druk hebben om aan elk geval een visite te wijden. In dat ge val moet veel door middel van het telefonisch consult worden opgelost. Het kan dus belang rijk zijn de diagnostiek-op-af stand meer kans van slagen te geven door de artsen niet al leen op de door ouders van zieke kinderen verstrekte, vaak onvolledige, gegevens te laten blindvaren, maar door hen door middel van een uit gedokterde manier van vragen een goed beeld te geven. Mis schien is het een idee hier eens Politie aan te werken. uit te sluiten. Dat drugs-ver slaafden zichzelf naar de knoppen helpen is al vreselijk, maar dat ze de misdadige lui heid hebben hun spuiten zo maar op straat te gooien is een zaak, waarop de politie(k) niet passief kan toezien. Hulde Ik ben afgelopen zaterdag met mijn zoontje van twee en een half jaar naar de intocht van Sinterklaas in Scheveningen geweest. Wat een heerlijk ou derwets spektakel was dat! De sfeer was geweldig en het fes tijn was werkelijk tot in de puntjes verzorgd. Hulde aan de organisatoren! Spuit Het is toch te gek om los te lo pen dat een klein kind zich kan prikken aan een herottes- puit, waarbij besmetting met net aids-virus niet helemaal is De politiebonden hebben te weinig gevraagd en dus te weinig gekregen. „Den Haag" mag dan tevreden zijn met het feit dat de politiesterkte niet zal worden aangetast, veel Ha genaars zijn dat niet. Veel mensen in onze stad vinden idat er te weinig politie is. On veiligheid en berovingen alom en met het huidige bestand aan agenten zal daarin weinig verandering komen. Ik kan mij niet aan de indruk ont trekken dat het laat ik mij voorzichtig uitdrukken bij veel agenten tóch om de cen ten ging en dat ze nu met een zuurstok tevreden gesteld zijn. Alleen Amsterdam toont zich oprecht door te blijven hame ren op uitbreiding van het korps. Politie (2) Fijn dat de politie en de %over- heid het eens zijn geworden. Er komt meer geld beschik baar en de politiesterkte wordt gehandhaafd. Mijn compli menten voor de bonden, die de afgelopen dagen redelijk ge disciplineerd actie hebben ge voerd. Nu weer gewoon aan het werk zou ik zeggen, want de eerste taak van de politie is toch opkomen voor het hachje van een ander! Staatsloterij Het zal voor de Staatsloterij wel een aantrekkelijke zaak zijn om de laatste trekking te doen plaatsvinden via een om roeporganisatie. Vorig jaar was dat Veronica nu de TROS. Deze keer werd de trekking pas tegen middernacht bekend omdat de TROS het nodig vond daar mee te wachten tot dat het programma was afge lopen. Ik denk dat het een slechte zaak is om de Staatslo terij aantrekkelijk te houden. er op een redelijk tijdstip naar kan kijken. Zuid-Limburg Aberdeen BerM|n°nS Budapest Lissabon Bangkok Casablanca regen Los Angelos New York Palm Beach t. bew. 31 23 Paramaribo weerl. Pretoria onbew. Rio do Janeiro rw. bew. Sao Paolo motrgn Seoul halt bew. Singapore onweer Tel Avlv halt bew.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2