gdiansi-verhalen dienen altijd ter lering CeidócSomont DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 PAGINA 19 Feduco-filmploeg drong diep door in Ghanees binnenland LEIDEN - De Feduco-film ploeg drong diep door in het Ghanese binnenland om daar de roots, de wortels te achter halen van de Anansi-verhalen. Zie ook interview elders op deze pagina. Zij vond daar de verhalenvertellers, de zangers en de dansers, die de teksten van deze eeuwenoude cultuur schat doorgeven. Zij werden in kleurrijke beelden vastgelegd. Op deze wijze ontstond een unieke documentaire. Men filmde nl. niet alleen in Gha na, maar ook in de dorpen van de Surinaamse Bosnegers. Een deel van de destijds als slaven naar Suriname gevoerde Gha- nezen vluchtte de bossen in, stichtte daar eigen dorpen en bewaarde aldus de eigen leef cultuur. Men ziet bijna geen verschil in leefwijze tussen een dorp in het Ghanese bin nenland en een dorp van de Bosnegers. Ook de schrijvers van Anansi- verhalen Johan Ferrier en Noni Lichtveld komen aan het woord. Ferrier is ervan over tuigd, dat de Anansi-verhalen nooit zullen verdwijnen. „Zie maar", zegt hij, „zoals ze nu op de Nederlandse tv verschij- van deze verhalen heeft ds. Wim Baart destijds een proef schrift geschreven. Hij heeft nauwgezet de teksten vergele ken met profetieën in andere verhalen van religieuze oor sprong en noemt in dit ver band ook de bijbel. Hij ziet overeenkomsten tussen de ui tingen vaii de testamentische profeten en Anansi-vertellers. Hij is er in elk geval diep van onder de indruk en zegt over de sluwheid van Anansi, dat ook in de bijbel er niet altijd sprake is van gave mensen, koning David liet eerder een mens ombrengen en Petrus verloochende zijn Meester. Na de voorvertoning van deze film in het Volkenkundig Mu seum te Leiden dezer dagen kwam van een Creoolse Suri namer de kritiek, dat er in de film voorbij is gegaan aan de vrouw van Anansi, Ma Akoe- ba. Chandra Orie: „Daar kwamen we niet aan toe. We hadden al moeite genoeg om ons tot de roots (wortels) te bepalen. Ma Akoeba met haar negen kin deren vormt een verhaal apart. Als we opnieuw subdi- die krijgen, gaan we daar een afzonderlijke film aan wij den". TON OLIEMULLER bezigh( roegere .VERSUM - „Hoe slim, ndblad i sluw of gemeen hij ook il 1980 zijn, de verhalen over de 1 door ur Anansi, vaak voorge- gd). I als een spin, hebben al dus da een opvoedkundig doel. 's Cou gaat hierin om de monde- Het A e overlevering. Vroeger in „Cour ina, later in Suriname en iger u nog werden en worden papierverteld door dorpsoud- weer en leerkrachten, die er op -colour zijn de toehoorders een is we] door het leven te wijzen". :elijke ualiteil irden genomen uit een in- schijni iew met Chandra Orie, re- vordt. sur in Feduco-dienst, die Dn dui en met Astrid Serkei en teiten ria de Vries op zoek is ge lei ev st naar de wortels van ebied s vertellingen. Zij kwamen t het n Ghana in Afrika terecht, daarr t daar komen die geschie- jbriek issen oorspronkelijk van- Hun werk samen met ieverh eraman Ron Zoeteman en, h( de tot de documentaire verzoi ansi", die in twee delen zal numr den uitgezonden, nl. op laraboidag 25 en maandag 28 no- ïber, op Nederland 3 om tacht 0 uur. r de O ndra Orie, die op haar ne- sen bo tiende naar Nederland /er res im, is er in haar jonge ja- ciers mee grootgebracht. Op issieke >ol en door haar ouders. Zij en b idt tientallen geschiedenis- (ook met gemak uit haar mouw. iclubs) wezen Anansi is ongeveer zaken ergelijken met bij ons Rei- ritter rt de Vos. Die maakt ook n. Er i gebruik van de menselij- 9, duslzwakheden, ten eerste om et jaarlaan te tonen en vervolgens er zelf beter van te wor- FOK] Zij vertelt: „Het was de bedoe ling van de documentaire dit laatste te achterhalen. Ananse geldt als een van de godheid Nyankopoun gezonden heer ser, die zijn draden over de hele wereld spant om door middel daarvan de boodschap van boven naar de aarde te kunnen doorseinen. Op die manier weeft Anansi een web, waardoor hij op zijn beurt voe ling kan houden met de mens. Hij blijft op de hoogte van de menselijke gedragingen en geeft die aan de godheid door. Met dat web ontstond de voor stelling van Anansi als een spin. De spin is in Ghana een heilig dier, net als nu nog in Suriname. Onder geen voor waarde zal men overgaan tot het doden van dit dier als men er ergens een ontwaart, nee, hij is bezig zijn boodschap te weven". Door auteurs met een Suri naamse achtergrond als Johan Ferrier en Noni Lichtveld kwamen dergelijke verhalen in boekvorm op de Nederland se markt terecht. Nederlandse lezers hebben nogal eens moei te met Anansi. Zo laat hij vol gens een van de verhalen zich door een kaaiman over een ri vier zetten. Hij wint vervol gens diens vertrouwen en eet diens eieren op. Nu is een kaaiman ook niet direct een lekker dier, maar het beest blijft wel eenzaam zonder kroost achter. Dezelfde Anansi in een ander verhaal misleidt als het eten op is zijn vrouw en kinderen door te zeggen, dat hij nieuw voedsel zal halen, maar dat zij wel de laatste haan moet bra den voor de reiziger, die tij dens zijn afwezigheid zal ver schijnen. De vrouw doet zulks, maar ziet niet dat die reiziger haar eigen man is die zich als reiziger heeft vermomd. Op die manier geeft Anansi vrouw en kinderen prijs aan de honger. Chandra Orie: „Dat is heel ge meen van Anansi, als je dat zo leest. Maar beide verhalen hebben een opvoedkundige waarde als ze worden verteld aan kinderen. Dat gebeurt op een zodanige wijze, dat de kin deren onmiddellijk begrijpen, dat Anansi hier te ver gaat en dat men als mens hiervan kan leren, dat dergelijke handel wijzen onder geen voorwaarde zijn goed te keuren. Voor het zelfde geld worden er over Anansi verhalen verteld, waarin hij geldt als een goed voorbeeld. Zo krijgt Anansi van een gevreesd dier als de tijger te horen, dat die zijn vrouw zal inspinnen, mislei den en voor zijn karretje span- Anansi laat dat niet op Chandra Orie: „Anansi kan slim zelfs sluw zijn, maar hij mikt altijd op het goede in de mens". FOTO: NOB zich zitten. Hij treedt moedig de tijger tegemoet en ontdoet hem van de voelharen op zijn neus, gelegen vlak voor de ge vaarlijke muil. De tijger raakt daardoor zijn richtinggevoel kwijt en weet van de pijn niet waar hij het zoeken moet. Zo neemt Anansi het op tegen de belagers van zijn vrouw. Voor Reinaart de Vos moet je ook op je hoede blijven. We ken nen het Hollandse spreek woord: „Als de vos de passie preekt, boer, pas op je kippen". SLAVEN Chandra: „Die verhalen heb ben altijd een geweldige bete kenis gehad voor de slaven uit Ghana, die in het Caraïbische gebied, ook in Suriname te recht kwamen, speciaal de Creolen. Zij vertelden elkaar die verhalen om elkaar moed in te spreken. De ouderen leerden de jongeren ermee weerbaar te blijven tegenover de hardhandige slavenhou ders. Hun Afrikaanse Anansi- cultuur, het geloof in het goe de van hun god, hield hen geestelijk staande. Het ging en gaat steeds om verhalen waar uit een sterke moraal spreekt. Zelfs als ze negatief overko men, dan hebben ze nog een positieve bedoeling, omdat je er van leren kan hoe het niet moet. Omdat er ook in wordt aangespoord tot slimheid, zelfs sluwheid, leerde men ervan uit zelfbehoud de slavendrij vers te misleiden. Vluchtpo gingen werden zelfs op deze wijze onder de slaven ver spreid. Een vorm van geeste lijk verzet en tevens troost in barre omstandigheden. Dit ging soms met muziek ge paard. Dan spraken de „tal king drums". Het gaat in elk geval om een enorme cultuurschat, die via volksverplaatsingen nu door dringt binnen de Europese cq. Nederlandse cultuur. Chandra die hier uren over zou kunnen vertellen: „Het gaat bij Anansi niet altijd om een spin. Hij kan ook in ande re fabelfiguren zich voordoen. Maar de verhalen kenmerken zich altijd door een duidelijke moraal. Het gaat steeds om de bedoeling van de godheid met de mensen. In Anansi-verha-, len wordt het goede beloond. Het is begonnen om het vor men van wijsheid. De toehoor ders van oudsher en tegen woordig ook de lezers wordt een spiegel voorgehouden. Zo wel de goede als de slechte menselijke eigenschappen worden in deze verhalen ge toond. Dit moet werken als een blikopener die de ziel van de mens bloot legt". TON OLIEMULLER Bij Mien (Carry Tefsen) en Koos (John Leddy) staat het huis vol met prijzen die ze met de Quis hebben gewonnen. Maar wat doe je met een tuinameublement als je geen tuin bezit? Nederland 1 20.20 uur. iuxuei 5 rüitsi5 k geli pe v ie te berg, voor üs ichtij 5 Argus praatprogramma waarin Jan van Rompaey de media doorlicht. Gastvrouw: Jessie de Caluwè. 5 lemandsland 5 I.Q. 5 Nieuws. Tik Tak, animatieserie. Afl: Plons •."Afl.: Plons en de rod delaarster. 0 De Muppets. Poppenshow met als gast Lynn Redgrave. Kung Fu, Amerikaanse serie. Afl. 10: Althéa. Uitzending door derden: Pro gramma van de Agrarische TV- en Radio-Omroep. 0 Mededelingen en program ma-overzicht. >5 Nieuws. 10 Kunst-zaken. 15 Hoger-Lager, spelprogramma waarin twee duo's het tegen elkaar opnemen aan de hand van speelkaarten. Panorama. Lorentz en zonen (Lorentz Söhne). 11-delige Duitse kro niek van een wijnbouwersfami- lle. Afl. 11 en slot: Geheim hu- Nieuws. De slachting. (The killing ti mes), Australische documen taire van Bob Plasto over een afslachting van de aborigines j van Australië in 1928. 15-23.40 Coda: Un sospiro, van Liszt. uitgevoerd door Catheri ne July, piano. ec*— /er h|a ë\T 2 ■Pii<15 er] en iwerk iveref ïldelij ijke voor 2el zi ordt egulif hte sidso' :aam rdiei en d( erse 50 Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Afl.619. Sinja Moss, Braziliaanse serie. Afl.68: De sheriff gelooft het verhaal van de baron niet en maant Dr. Fontes aan Rudolfo te verbergen. Sommige men sen verdenken Bruno de sla vendrijver van de aanslag. Mededelingen en program- ma-overzicht. 15 Nieuws. 10 Kwidsm, videospelletje. 15 Caddie. Australische speelfilm uit 1976. Een jonge Australi sche vrouw verlaat met haar twee kinderen haar man en is vast besloten op eigen kracht iets van het leven te maken. Sprechen Sie Deutsch? Afl.4: Guten Appetit. •23.30 Tennis. Belgian Indoor Championship. Samenvattende reportage van de kwartfinales. 'r-L ie30" iteTBF 1 li oo Vacaturebank, liet vi.10 Nouba, nouba, met Madame Pepperpote en Draghetto. 30 Jamais deux sans toi, geva rieerd Informatief programma. Journaal. Ce soir, Waalse actualiteiten. Journaal. 15 Autant savoir, informatieve se rie. Vandaag: Thuisverpleging. !5 Class. Amerikaanse speelfilm uit 1982 van Lewis John Carli- Le monde du cinéma. Filmru briek. Vandaag: Martin Scor sese praat over zijn film „The last temptation of Christ". Laatste nieuws. 30-23.40 La pensée socialists. Politieke uitzending. erzei lastii ;n spi rsvei t vé25 DUITSLAND 1 Jürgen Marcos is te zien in het muziekprogramma 'Das waren Hits'. Duitsland 2 19.30 uur. FOTO: DIJKSTRA 19.30 Das waren Hits. Presentatie: Hans-Jürgen Baumler. Met: Boney M., Lena Valaitis, Chris tian Anders e.a. 20.00 Gustl Bayrhammer in Weiss- blaue Geschichten: Rund ums Oktoberfest. Vanavond: 1. Der Fremde. Met: Heide Acker- mann, Bernd Stephan e.a. 2. Das Schlitzohr. Met: Fritz Strassner, Elisabeth Karg e.a. 3. Der Lausbub. Met: Simon Huber, Chritiane Blumhoff e.a. 4. Der Künstler. Met: Hans Clarin, Judith Pfistner e.a. 21.00 Abenteuer Forschung. 21.45 Heute-joumal. 22.10 Polit-Poker auf Spitzbergen. Reportage over de politieke verhoudingen tussen Oost en West op de eilandengroep Spitsbergen. 22.55 S Vor den Augen der Welt (Ruby and Oswald), Amerikan- se tv-film uit 1977 van Mel Stu art. Met: Michael Lerner, Fre deric Forrest, Doris Roberts e.a. Gedramatiseerde recon structie van de moord op pre sident Kennedy in 1963 en ver volgens de .moord op Lee Har vey Oswald door Jack Ruby. 01.00 Heute. 16.00 Die Trickfilmschau. 16.15 Ich, Christian Hahn, kinderse rie. Afl.8: Gold. 16.40 Mission Terra. Kinderpro gramma. Afl.: Autopilot in grösster Not. 17.15 Tagesschau. 17.25 Tandarra, serie. Afl.: Flucht ohne Ausweg. 18.26 Tagesschau. 18.30 Hier und Heute, actualiteiten. 18.52 Falcon Crest, serie. Afl.: In de Klemme. 19.58 Programma-overzicht. 20.00 ffiTagesschau. 20.15 Schlag auf Schlag. Presenta tie: Claus-Hinrich Casdorff. 21.00 Der 7. Sinn. 21.03 Scheibenwischer, cabaret programma van en met Dieter Hildebrandt. 21.50 Miterlebt: Heimkehr - Heim- kehr? Documentaire over emi granten op hun weg tussen va derland en de Bondsrepubliek Duitsland. 22.30 Tagesthemen, actualiteiten. 23.00 Dorothea Merz tv-film van Tankred Dorst en Ursula Ehler. Met: Sabine Sinjen, Dieter Wernecke, Fritz Rasp, Dieter Kirchlechner e.a. Regie: Peter Beauvais. Dorothea, afkomstig uit een noord-Duitse fabrikan tenfamilie, vestigt zich met haar man Rudolf Merz in een stadje in het Thüringer WQoud, waar Rduolf directeur Is van een ijzerdraadfabriek. Zeer speodig ontdekt Doro thea dat haar hooggestemde idealen over een leven in nau we verbintenis met de natuur, niet stroken met de werkelijk heid. 01.05 Tagesschau. 01.10 Nachtgedanken, bschouwin- gen door Hans Joachim Kulen- kampff. DUITSLAND 2 Heute. Die Schliimpfe, tekenfilmserie. Afl.: Die Baume wachsen nicht In den Himmel. Pfiff, Jongerensportprogram- Heute. Aansl.: Aus den Lën- dern. Is) Tele-lllustrierte, actualitei ten, sport en amusement. Agentin mit Herz, serie met Kate Jackson, Bruce Boxleit- ner, Beverly Garland e.a. Afl.: Spuren aus dem Jenseits. So lëuft's richfig, spel met Dieter Thomas Heek. Argentin mit Herz, vervolg. Programma-overzicht. Heute. DUITSLAND 3 18.00 Telekolleg II, cursus sociolo gie. Les 10. 18.30 Het programma met de muis. 19.00 Aktuelle Stunde, regionaal magazine met nieuws en sport. 19.40 Raamprogramma van de re gionale studio's. 20.00 American graffiti (American graffiti), Amerikaanse speelfilm uit 1973 van George Lucas. Met: Richard Dreyfuss, Paul Ie Mat, Charlie Martin Smith e.a. Een zwoele avond in een Ame rikaans stadje tijdens de vijfti ger jaren. Voor Cürt is het de laatst nacht voordat hij naar een universiteit vertrekt, Steve wil het niet uitmaken met zijn vriendin, Terry beleeft roerige momenten met Debbie en dan is er ook nog John. Slechts en kele jaren later verstoort de Vletnam-oorlog de dromen van deze jongeren op een wrede manier. 21.45 West 3 Aktuell. 22.00 Reisewege zur Geschichte: Der See Genezareth, een his torische terugblik. 22.45 Jakub der Glasmacher, Tsje chische tv-film in dertien delen. Afl.9: Wasser. Met: Ludek Munzar, Barbara Svobodova, Petr Kostka e.a. 23.45 Nachgespiolt: Die Farbe der Erinnerung, filmportret van de schilder Zoran Music. 00.25 Laatste nieuws. Cllf you knew Susie, Ameri kaanse speelfilm uit 1948 van Gordon Douglas. Met: Eddie Cantor, Joan Davis, Allyn Jos- Tekenfilm. Children's BBC met Andy Cra ne. Aansl.: Charlie Chalk. Lassie, 12-delige jeugdserie. Afl.3. Bad boys, 10-dellge kinderse rie met Steven Kember, Susan Jameson, Dean Harris en Lila Kaye. Afl.6. Newsround, jeugdjournaal. Blue Peter, kinderprogramma met nieuws uit Amerika. Pre sentatie: Caron Keating, Yvette Fielding en Mark Curry. Neighbours, feuilleton met Anne Charleston, Kylle Mino- gue, Fiona Corke e.a. Nieuws en weerbericht. London Plus, regionaal nieuwsmagazine. Top of the pops, Engelse hit parade. Eastenders, familiefeuilleton met Michael Cashman, Chris Matthews, Nick Berry e.a. Tomorrow's world. The river, 6-delige comedyse rie van Michael Aitkins met David Essex en Kate Murphy. afl.6. Nieuws. Regionaal nieuws en weerbe richt. Thompson, comedy-serie met Emma Thompson. Question time. Snooker kampioenschappen te Preston. Weerbericht. BBC 2 Nieuws en weerbericht. Aansl.: Snooker kampioen schappen te Preston. Nieuws en weerbericht. Catchword, quiz. Travellers in time documen- taire-serie over ontdekkings reizen. Vandaag: Wings over Gro-Biz Quiz, quiz over tuinie ren. Presentatie: Alan Tltc- hmarsh. The Mumble's railway. Country file, magazine over het buitenleven. Atlantis, the lost continent, Amerikaanse speelfilm uit 1961 van george Pal. Met: Anthony Hall. Joyce Taylor, John Dall 20.25 Choir of the year, 7 piuziek- programma's waarin koren dingen naar de titel Choir of the Year en Youth Choir of the Year. Presentatie: Brian Kaye. Vandaag: Kwartfinale (4). 20.55 Open space: Democrat in se arch of democracy. 21.30 Travel Show Guide: toeristisch magazine. Vandaag: De Egeï- sche kust. 22.00 French Saunders, comedy- serie. 22.30 Forty minutes, documentaire serie. Afl.: Making the grade, muziek-examens gezien door de ogen van leraren en stu denten. 23.10 The Tracey Ullman Show, 7- delige comedy-serie. Afl.4. 23.30 Newsnight, actualiteitenmaga- 00.15 Weerbericht. 00.20 Reportage van de RAC-Rally. 00.40-01.35 Courtney Pine and New Jazz. 16.00 Countdown. 17.00 The DJ Kat Show. 18.00 The Monkees 18.28 The Times Headline News. 18.30 I dream of Jeannie 18.57 Europees weerbericht. 19.00 Family Affair. Comedyserie. 19.28 The Times Headline News. 19.30 Emergency. 20.28 The Times Headline News. 20.30 You Only Live Once. 22.12 Europees weerbericht. 22.15 WWF Superstars of Wrestling. 23.13 The Times Headline News. 23.15 RAC Rally of Great Britain. 23.45 Davis Cup Tennis. 00.30 Canada Calling. 00.57 Europees weerbericht. 01.00 Isaac Stern plays Beethoven's Violin Concerto. 01.50 Science and Technology from Philips. 02.00 Bruckner's Symphony No.8. 03.20-06.20 THE LANDSCAPE CHANNEL. SUPER CHANNEL 16.00 Supertime. 17.00 Tracking. 18.14 Europees weerbericht. 18.17 Sons and Daughters. 18.40 Kate and Allie. 19.10 Touristic Magazine. 19.40 Videofashion! 20.10 Europees weerbericht. 20.15 Onbekend. 20.30 American College Football. 21.30 Formula Three Truxton. 22.00 Super Dutch Football. 23.05 Onbekend. 23.25 Europees weerbericht. 23.30 World of Golf. 23.40-00.40 Power Hour. MTV EUROPE 16.00 Videoclips. 17.00 3 From 1 at 5. 17.15 Videoclips. 19.00 MTV at the movies. 20.00 Spotlight. 20.30 Videoclips. 22.00 MTV's Metal Hammer. 23.00 Videoclips. 00.00 Your scene. 01.00 Away from the pulsebeat. 02.00 Club MTV. 02.30-07.00 Night videos. TV 5 ciel. 16.30 Bonjour, Bon Appétit. 17.00 Recreation. 17.30 Des chiffres et des lettres. 17.55 Bréves et Mètèo Européene. 18.00 Cinó-Club. 19.30 Papier glacé. 20.00 Théatre. 22.00 Journal Télévisé. 22.30 Météo Européene. 22.35 Apostrophes. 23.45 Ushuaia. 00.15-00.45 Papier Glacé. H Ondertiteling via Teletekst (U Tweetalige of stereo-uitzending E Zwart/wit-uitzending T Zwart/wit-uitzending met onder titeling via Teletekst El Bij niet-Nederlandstalige zen ders: uitzending In orginele ver sie met ondertitels ■D Bij niet-Nederlandstalige zen ders: z/w-uitzending in orginele versie met ondertitels Herhaling NEDERLAND 1 16.25 16.50 17.15 17.30 17.47 VARA Neighbours, Australische serie. Afl. 16. Ramsay Street zindert van de lief de. Dat wekt niet alleen wellust, maar ook irritaties. EBZeg 'na AAA comedy serie. Afl.6. Kwissen. TV-Werkjournaal Pre sentatie: Paula Patricio en Pieter Jan Hagens. Popeye. Tekenfilm. NOS Journaal. VARA Achter het nieuws, actua liteitenrubriek. VARA's kindermenu: Ovide en zijn vriendjes, Belgisch-Canadese teken filmserie. Afl.: De dam. De Smurfen, tekenfilmse rie. Afl.: Grappig is niet al tijd leuk(1). De Snorkels, tekenfilmse rie. Afl.: Toeter is verliefd opTadah. Boes, tekenfilmserie. Afl.: Boes vist maar net. NOS Journaal. 18.15 18.28 18.41 19.00 VARA 19.21 SI De baas in huls, Ameri kaanse comedyserie. Afl.: Een uitgesteld schoolbal. Sam is door Jesse uitge nodigd om naar het schoolbal te gaan. Onmid- delijk zijn er mensen, die menen het beste te weten wat ze moeten aantrekken. 19.54 Labyrinth, spelprogram ma gepresenteerd door Peter Jan Rens. 20.20 ffiZeg 'na AAA, comedyse rie. Afl.7: Een schitterend tuinameubelement. Mien en Koos hebben nauwe lijks ruimte voor al de prij zen die ze gewonnen heb ben. En wat doe je met een tuinameubelement als je geen tuin hebt? 20.45 Konsumentenman. Con sumentenrubriek. Presen tatie: Frits Bom. 21.34 Cagney and Lacey, Amerikaanse serie. Afl.: Schimmen uit het verle den. Chris is in een restau rant getuige van een over val. Ondanks haar bemoei enis weet de dader te ont snappen. In afwachting van het onderzoek dat te gen haar wordt ingesteld, gaat ze met verlof. NOS 22.30 Journaal. VARA 22.40-23.20 S Kippevel. Mu- zieksprogramma. Van daag: Nick Cave, Billy Bragg en een interview met Phil Collins n.a.v. de film Buster. NEDERLAND2 AVRO 16.15 SKokkerellen, wekelijks culinair programma, door Ria van Eijndhoven. Van daag: Vis. 16.35 Die Schwarzwaldklinik, Duitse serie. Afl.33: Udo's Entschluss. 17.20 Nature of things, natuur serie. Afl.8: De poolbeer. 17.45 Airwolf, Amerikaanse se rie. Afl.25: Birds of paradi se. Le Van, de neef van Hawke roept zijn hulp in om tante Minh op te spo ren. Het blijkt dat alle spo ren leiden naar de exclu sieve nachtclub Nick's Pa radise. 18.30 The Real Ghostbusters, tekenfilmserie gebaseerd op de speelfilm Ghostbus ters. Afl.: Shanna! 18.55 De Fabeltjeskrant. Afl.: Zoef vindt Woefdram. 19.00 David, de kabouter, te kenfilmserie gebaseerd op „De Kabouters", van Rien Poortvliet en Wil Huygen. Afl.8: Het zwarte meer. 20.00 20.29 22.25 22.55 23.40 23.55 Inpakken en..., voortzet ting van de tocht in het spoor van Willem en Mary. Presentatie: Cees van Drongelen. NOS EB Journaal. AVRO De Dirtwater Dynastie, se rie. Afl.4. Met zijn laatste geld huurt Richard een boormachine in de overtui ging dat er een bron onder zijn land verborgen ligt. Ondertussen sterft zijn kudde schapen echter uit. De sterkste man van de wereld. Strijd om de titel: De sterkste man van de wereld. Presentatie en commentaar: Jack van der Voorn en Arno Vermeulen. AVRO op het Binnenhof, politieke rubriek. Presen tatie: Marijn de Koning. L.A. Law, serie. Afl.23: The long goodbye. Arnie Bec ker heeft de echtsteidings- zaak van lichaamstrainer Dan Sapin in handen. Te gelijkertijd vraagt hij hem advies om zijn uiterlijk wat te verfraaien. SI Ontdek je plekje Van avond: Schiedam. NOS Journaal. NEDERLAND3 17.30 17.46 18.00 20.00 20.29 NOS Nieuws voor doven en slechthorenden. Journaal. Sesamstraat. Paspoort (Pasos), pro gramma in het Servokroa- tisch en het Nederlands. IOS Stone throwers. Tweedeli ge film over de Palestijnse volksopstand in Intifada. Deel 1. TELEAC Ca va?, cursus Frans voor beginners. Les 9. NOS EBHet Klokhuis, informa tief jeugdprogramma. EÊIJeugdjournaal. TV-3, gevarieerd magazi ne. NEDERLAND 2 TROS 16.00 E 15 Jaar op volla toe ren 16.47 Tita Tovenaar 17.12 Familie Oudenrijn 17.37 TROS Ak- tua junior. BRT 1 14.00 Schooltelevisie. 15.00 Zonen en dochters (Sons and daughters), serie. 15.25 Hoger-lager 16.05 Mo biele mensen 16.45-17.35 Wie schrijft die blijft DUITSLAND 1 10.00 Tagesschau und Tagesthe men. 10.23 Gustl Bayrhammer in Weisblaue Geschichten. 11.25 Scheibenwischer. 12.10 Abenteuer Forschung. 13.00 Tagesschau. 13.15 Soldat am Rio Grande. 14.00 Flic- kerl und Fleckerl e. 14.30 Roncalli, serie. 15.30 Tagesschau. 15.35 Vor- hang auf Film ab. 15.45 In den Ker ken von Marokko (Yankee Pasha). Am. speelfilm uit 1954. 17.15 Tages schau. 17.25 Hart aber herzlich (Hart to Hart) (WDF). BBC 1 07.35 RKO Short, Groan and grunt. 07.55 Nieuws. 08.00 Breakfast time. 10.00 Nieuws. Aansl.: Open air. 10.20 Kilroy, praatprogramma. 11.00 Nieuws. 11.05 Going for gold, spel programma. 11.25 Children's BBC. 11.55 Five to eleven. 12.00 Nieuws. Aansl.: Open air. 13.00 Nieuws. Aansl.: Daytime live, gevarieerd progr. 14.00 Journaal. 14.30 Neigh bours, serie. 14.50 Drop out father, Am. tv-film uit 1982. 16.50 Children's BBC. Aansl.: Corners, kinderserie. SKY CHANNEL 06.30 European Business Channel. 07.00 Good morning Scandinavia. 08.00 The DJ Kat Wake-Up Club. 08.05 The DJ Kat Show. 09.00 Den nis. 09.30 Transformers. 10.00 E The Nescafe UK Top 40 11.00 E Soul in the City 12.00 S The Coca-Cola Eurochart Top 50 13.00 Another World. 14.00 Thailand Pa norama. 14.30 Earthfile. 15.00 The Elephant Boy. 15.30 Ski Boy. 16.00 E Countdown. Popprogramma. 17.00 The DJ Kat Show. SUPER CHANNEL 07.00 Onbekend. 07.15 European Business Weekly 07.45 Onbekend. 08.00 Supertime. 09.00 Survival. 09.25 Capitol. 09.50 Everyday Yogs. 10.00 Videofashion! 10.30 Tom Kea ting on Painters. 10.55 Floyd on Fish. 11.25 Exploring Gardens. 11.50 You are what you eat. 12.00 01 Say Ah. Comedyserie. 12.30 Kate and Al lie. 13.00 World of Photography. 13.25 Europees weerbericht. 13.30 Sons and Daughters. 14.00 The Lo tus Eaters. 14.55 Europees weerbe richt. 15.00 Tracking. Popprogram ma. 16.00 Supertime. 17.00 Off the wall. Popprogramma. RADIO 1 leder heel uur nieuws (NOS). 16.05 KRO: Echo-Magazine. 18.35 Man en paard. 19.02 KRO's Country time. 19.55 Column. 20.02 VARA: Voor wie niet kijken wil. 22.30 Co en Menno's magazine. 23.07 NOS: Met het oog op morgen. 00.02 EO: Stof tot nadenken. 01.02 Country uur. 02.02 Voor wie niet slapen kan. 03.02 Gospel van toen. 04.02 Ochtend-mix. 05.02-07.00 Wakker op weg. RADIO 2 leder heel uur nieuws (NOS). 17.03 VOO: Hollandse hits. 19.00-07.00 Zie Radio 1. RADIO 3 leder heel uur nieuws (NOS). 18.03 NOS: Drlespoor. 19.02 TROS: Dance tracks. 21.02 De CD Show 23.02-00.00 Sesjun. RADIO 4 16.00 VPRO: De Beweging. 20.00 Nieuws. 20.02 De wandelende tak. 21.00-00.00 VPRO: Het Podium. RADIO 5 18.10 KRO: Lezen voor de lijst. 18.40 IOS: Turks programma. 19.00 NOS: Programma voor buiten landse werknemers. 20.30 TELEAC: You're welcome. 21.00 Aids: medisch en sociaal. 21.30 Pronto? 22.00 Grafische technieken. 22.30-23.00 Filosofen. REGIONAAL Radio West: 17.00- 18.00 Avondmagazine. SOR: (via ka bel: FM 92.9 Mhz) 18 00-19.00 Editie Rijswijk. Omroep Rijnland: (Via FM- frequentie 105,7 MHz) 17.00 Vandaag vooraf 17.30-19.00 Vandaag de dag op donderdag. Verder als Radio 1. Radio Rijnmond: 17.00-19.00 Middag magazine. BRT 1 16.05 Neem je tijd. 18.10 Actueel. 18.30 BRT Big Band. 18.45 Politieke tribune: SP. 19.10 Actueel. 19.33 BRT Combo. 20.03 Folk. 21.03 Pronto (2). 21.30 Taalstrijd. 22.05 't Chanson. 23.10 Crooners en soft music. 23.30 „Twee tot Twee". BRT 2 17.00 Focus. 17.10 Amazone. 18.00 Over stuur. 19.10 Funky Town. 22.05 Boem Boem. 23.30 Twee tot twee. BRT 3 16.30 Zwitserse muziek. 17.10 Russische vocale muziek. 18.10 Aktueel. 18.30 Cante Flamenco. 19.00 Dossier. 19.45 Home Made. 20.30 Symfonie Orkest van de Munt. 22.00 Nieuwe muziek. MORGEN RADIO 1 leder heel uur nieuws (NOS). 07.03 VPRO: Het Gebouw. 13.08 NCRV: Hier en nu. 13.35 Kerk Vandaag. 140)5 NCRV-V.I.P.- roem. 16.05 VARA: Radio l Vrijdageditie. Journaal. HV Kwartslag: Sex, werkt dat? discussieprogramma. RVU De boer op. 4-delige docu mentaire serie over de sa menhang tussen de vele problemen in het agrarisch circuit. Afl.2: De boerenor- NOS 21.40 Uit de kunst, kunstrubriek gepresenteerd door Leoni Jansen. DVG 22.15 Ze zijn weer eens ge kwetst. Spreker: Jan Vis. NOS 22.30 Journaal. 22.40 Den Haag Vandaag, parle mentaire rubriek. 22.55 Nieuws voor doven en slechthorenden. RADIO 2 leder heel uur nieuws (NOS). 07.03 KRO: Het levende woord. 07.10 Echo. 07.15 KRO's Ontbijtshow. 08.50 Postbus 900. 09.03 Adres Onbekend. 10.03 In antwoord op. 11.50 Postbus 900. 12.03 Van twaalf tot twee. 14.03 Ratel. 15.03 Aarde der mensen. 15.30 TROS: Gerard de Vries draalt op verzoek. 17.03 Nederlands hltwerk. RADIO 3 leder heel uur nieuws (NOS). 07.03 VOO: Ook goeiemorgen. 09.03 Goud van Oud. 11.03 Wessel van Diepen. 12.03 Rob Stenders. 13.03 Erik de Zwart. 15.03 De Top 40. RADIO 4 07.00 Nieuws. 07.02 VARA: Vroeg Ochtendconcert. 08.00 Nieuws. 08.02 Vroeg Ochtendconcert (2). 09.00 Kamermuziek van Max Reger. 09.45 Int. concertcircult. 12.30 Jazz-op-vier-concert. 13.00 Nieuws. 13.02 Operette. 14.00 EO: Orgelbespeling. 14.30 In klein bestek. 15.30 Uit de schat der eeuwen. 16.00 Crème du Baroque. RADIO 5 09.00 Nieuws. 09.02 NOS Sportief. 09.25 Waterstanden. 09.30 RVU: Het overzicht. 10.00 AVRO: Meer dan muziek. 11.00 Een leven lang. 12.00 Nieuws. 12.05 RVU: Toegift. 12.15 AVRO: Vrijzinnig Vizier. 13.00 Nieuws. 13.10 VPRO: Het Gebouw. 14.00 Schoolradio. 15.00 Het gebouw. 16.45 Welingelichte kringen. REGIONAAL Radio Wash (via FM- frequentie Radio 1) 07.15-08.00 Och tendmagazine. 12.00-13.00 Lunchuur. Radio Rijnmond: 07.00 Ochtendma gazine. 09.00 Hans van Vliet. 12.00 Lunchprogramma. 14.00 Tineke Speksnijder. 16.00-17.00 Rijnmond getapt. BRT 1 05.31 Met 1 wakker. 08.20 Klaarwakker. 09.05 Uit de band. 11.30 Het vermoeden. 13.10 Actueel. 13.30 Tussendoor. Cult. Inform. 14.03 Klapstoel. 15.03 Zo d'ouden zongen. 16.05 Neem je tijd. BRT 2 05.30 De eerste ronde. 09.00 Visum: toerisme. 10.03 Parkeerschijl, bont magazine. 12.00 Regioprogr. 13.10 Jos Ghljsen. 13.15 Roddelradio. 14.00 Hitbox. 17.00 Focus. 17.10 Amazone. BRT 3 07.00 Goede morgen. 06.15 Ochtendvariaties. 09.15 Matinee (1). 10.00 Matinee (2). 10.30 Schoolradio. 11.30 Voor strijkers. 12.16 Tatelmuziek. 13.10 Actueel. 13.25 Home Made. 14.00 What's In a name: In Nomine. 1445 Symfonische muziek. 16.30 Zwitserse muziek. "F. 10 Russische vocale muziek.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 19